BINNENLAND. 4 Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Herz' gezondheidstoestand hem verbiedt naar Frankryk te komen. De Fransche lucht is ook minder veilig dan die van Bournemouth! Waarschijnlijk gaan nu eenige leden der commissie naar Engeland om hem te verbaoren. Och ja, zoo'n speelreisje op staatskosten is niet te versmaden. Met liet zenden van particuliere telegrammen aan de regeerende personen, over de hoofden der verantwoordelijke ministers heen, heeft de Sultan zijn laatste tioef uitgespeeld. Maar zijn kaart is overtroefd. De antwoorden der Keizers van Rusland, Oostenrijk en Duitschland, zoowel als van den Koning van Italsü en de President der Fransche Republiek zijn nagenoeg eensluidend geweest. De Sultan moet zich schikken in de voor- Stellen der gezanten, dat is de verkoite inhoud. Tegelijk hebben de gezanten hun kmchtig gestelde nota verzonden. Turkije speelt gevaarlijk spel. Men ziet in de bezetting der Russische gezantschapsposten te Sofia en Belgiado, eri in de waarschijnlijke vervanging van Neldofï door SinoviefT een bewijs, dat Rusland zich krachtig wil doen gelden in het Oostersche vraagstuk, zoodat bij verder weerstreven van de zijde oer Porie, Tutkijein een even gevaarlijke positie zou kunnen komen als in "1876. De Novoje Wremja is zelfs van meening, dat, indien de vredes-onderhandeiingen mis lukken, aan het Europeesche concert alleen overblijft Turkije als Europeesche mogendheid te vernietigen. Te Athene heeft men evenwel nog hoop, dat de vrede spoedig geteekend zal worden. Men verwacht, dat de eerstvolgende bijeenkomst van Tewfik-pacha met de g--zanten beslissend zal wezen. De minister-president zou zelfs de verwachting hebben uitgesproken, dat de regeering met een dag of tien de reservisten naar hun haardste den zal kunnen terugzenden. Intusschen bepaalt een koninklijk besluit, dat de teservisten, wier diensttijd op 1 Juli ge ëxpireerd wm-, nog onder de wapenen zullen blijven. Op Kreta blijft de toestand nog even verward. Door het keuteren van een sloep zyn vier matrozen van de Engelsche kanonneerboot Dryade verdronken. Nelidofl, de Russische gezant, is te Konstan- tinopel op straat door een Turksch soldaat be- leedigd, die hem giaour achterna riep. De gezant liet den man airesteeren, maar verzocht, dat hij niet al te zwaar zou worden gestraft. De premier der Kaapkolonie, sir John Gordon Sprigg, heeft verklaard, dat de Kaapkolonie de invoert echten we! zal handhaven, waardoor het tot standkomen van eeu tolverbond met Enge land zeer moeilijk wordt. Maar hij hoopte, dat de Zuid-Afrikaansche Staten eenmaal een groot handelsverdrag zouden sluiten. De Britsche Zuid-Afrikaan^che bezittingen achtte hij noodzakelijk voor het bestaan van het Britsche rijk. Wat de onlangs gehouden vlootdemonstratie in de Delagoabaai betreft, twijfelde sir Jolt» niet aau de heil/ame gevolgen daarvan. Er is uit gebleken, dat Engeland zijn belan gen niet door eenige gebeurtenis in een der Staten van liet binnenland laat benadeelen. De Kaapkolonie is ook bereid het moeder land krachtdadig te steunen, o. a. door een eerste-klas pantseischip ter beschikking van het Rijk te stellen. De belofte, dienaangaande door sir John Gordon Sprigg afgelegd, werd onder geestdriftig ge juich door den eersten lord der admiraliteit Gosehen medegedeeld aan het feestmaal der St. George's club. 4«eniengde Meiiedecllngen. De minister van Iüdië, lord Hamilton, deelde in het Lagerhuis mede, dat bij de onlusten te Calcutta slechts 7 personen gedood en 20 ge- woud zijnvan de laatsten zijn er nog 4 of 5 gestorven. De toestand is nu weer rustig, De Engelsche regeering heeft een nieuw blauwboek over Kreta rondgezonden aan de eden van het Parlement. De werkstaking in de Borinage duurt nog voort. Een onderhoud van den gouverneur van Henegouwen, Du Sart de Bouland, met een vijftiental gedelegeerden der stakers heeft geen resultaat opgeleverd. Ahlwardt, de bekende anti-semiet, wordt sigarenwinkelier in de Friedriefistrasse te Ber lijn. Men kan niet zeggen, dat de Duitsche anti semieten het ver brengen. Het Oostenrijksche gouvernement heeft er thans van afgezien, een conferentie tusschen Buit- schers en Tsechen te doen houden. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat Badeni weldra zal aftredeu. Vorst Ferdinand van Bulgarije, die thans te Rome op bezoek is, heeft aldaar een langdurig onderhoud gehad met den Russischen gezant. Te ineer opzien wekt dit, daar de Cobutger geen enkelen gezant bij zich heeft ontvangen. Naar de verkiesbaarheid van Cipriani tot lid der Italiaansche Kamer zal een nieuw onderzoek worden ingesteld. De wegwerkers aan den Russisch-Chineeschen spoorweg zijn bij de Surfrun-rivier door Chi- neesclie roovers aangevallen. Onder bescherming van troepen wordt het werk thans voortgezet. Prir.s Henri van Orleans zal 26 Juli a.s. de temgreis uit Abessinië aanvaarden en in begin Augustus te Parijs terug zijn. De gouverneur van Mossamedes is benoemd tot opvolger van den gouverneur van Lorenpo Marquez, die wegens oneenigheid met den gou verneur-generaal is afgetreden. Opnieuw worden overwinningen bericht, die de Spaansche troepen op de Cubanen zouden hebben behaald, zonder vermelding van plaats of tijd echter. Misschien een tweede of latere editie van vioegere oveiwinningen? Te New-York acht men het niet onmogelijk, dat te Honolulu de Japanners een coup d'etat door middel van hun vloot zullen beproeven. Verschillende bladen dringen aan op ver sterking der Ainerikaansche vloot. Atjeli. De Indische correspondent van het Tlbl. seint Het stoomschip Pegu is tusschen Edi en Telok Semawe door de Atjehers aan gevallen; de kapitein en twee Euro peanen zijn gedood, vijftien personen gewond. Arbeidsduur. Dat er vooruitgang is waar te nemen in de beperking van den arbeidsduur, blijkt uit het verslag over 1895 en 1896 van den heer Strove, inspecteur van den arbeid in de 8e sectie (Utrecht en een deel van Zuid-Holland). Aan vankelijk was deze vooruitgang een bloot ge volg van de wet en vond zijn oorzaak in het feit, dat beschermde en andere personen den arbeid gelijktijdig moesten beginnen en eindigen. Meer en meer erkent men gaandeweg, dat ook voor mannelijke personen boven 16 jaar de tijd van hoogstens elf uur geregelden arbeid per etmaal meer gewensclit is dan een langere arbeidsduur. Verschillende malen kwam den inspecteur ter oo re, dat de werktijd met succes en zon dei- dat schade voor de productie was ontstaan, vermindeid was. Waar dit geschiedde, was het loon per uur verhoogd of het weekloon even hoog gebleven. Alleen onder deze voorwaarden is de invoering mogelijk. Een paar der meest sprekende feiten, door den heer Struve mede gedeeld, vinden hier een plaats. »In een bandfabriek was het opwinden van bandstukwerker werd daar zeer vlug geduren de 12 uur gewerkt. Mijne meening, bij een vorig bezoek geuit, dat door inkorting van den werkdag de productie niet zou verminderen, wead toen geenszins door den bestuurder ge deeld. Eenigen tijd daarna moest wegens tydelijke vermindering van afzet twee uur minder per dag worden gewerkt. Na korten tijd verrichtten de werklieden dezelfde hoeveelheid werk als vroeger. sin eene der grootste kleerbleekerijen in mijne inspectie deelde mij het hoofd van het bedrijf nu mede, dat bij zich in 1890 in com missie persoonlijk tot den Minister had gewend om verlenging van den werktijd voor bleeke- rijen te verkrijgen. De Minister bad die commissie toen medegedeeld overtuigd te zijo, dat zoodra zij eerst aan de wet gewend waren, zij liet niet anders zouden wenschen. Deze werkgever er kende nu gaandeweg tot de overtuiging te zijn gekomen, dat de meening van den Minister volkomen juist was. Hij betreurde nu alleen, dat de wet er niet 25 jaar eerder was geweest, dan had hij er ook nog meer van kunnen profiteeven." Treffend zijn in dit opzicht soms de mede- deelingen van oude werklieden, zoowel als van hoofden vati bedrijven die in het gesprek gul weg erkennen, dat zjj de wettelijke bepalingen van den arbeidsduur als een weldaad beschou wen voor het jongere geslacht; zjj toch had den in hunne kinderjaren zoo jong reeds met den arbeid moeten beginnen en zoo hard moeten werken, dat zij voelden vóór hun tijd uitgeput te zijn. De inspecteur wijst op een zeer slechte ge woonte, die ook duidelijk den stempel op het gelaat der werklieden drukthet overwerken na afloop van den nachtploegtijd in oliemolens, meelmolens en andere fabrieken, waar met een dag-en nachtploeg wordt gewerkt. Overdag is gewoonlijk in die fabrieken meer te doen dan 's nachts. De werklieden, die 12 uur ach tereen in de nachtploeg gewerkt hebben, blijven, nadat zij te 7 a 8 uur 's morgens door de dagploeg zijn afgelost, met ander werk in de fabriek bezig, soms tot 12 uur. »Er kwam my een geval ter oore, waar de werklieden zoodoende 16 a 17 uur per dag werkten. Ik zag de mannen werken, zy waren alle jong, maar zagen er ellendig uit. Men deelde mij nog mede, dat dit werk alleen door jonge werklieden kon worden volgehouden. Als zy ouder worden was dit niet meer te doenzij werden dan ontslagen. »Ven-chillende fabrikanten in laatstbedoelde bedrijven erkenden het uitputtende van een dergelijke wy'ze van werker;zij hadden reeds voor kotter of langer tijd een einde aan dezen overmatigen en op den duur niet vol te houden arbeid gemaakt, door het aanstellen van een paar vaste werklieden en het aannemen van ïos«e werklieden naar behoefte. »Ik wil niet nalaten hierbij te toegen dat de drang om over te werken veelal uitgaat van de werklieden zeiven, om zoodoende meer loon te verdienen. Inzonderheid komt dit dan ook voor in die bedrijven, waar het loon ge ring is," Eindelijk wijst de heer Struve nog op een hoogstbelaogrijken factor, die als een groot nadeel van den overmatigen ai beid is aan te mei ken, vooral indien die arbeid met stukwerk gepaaid gaat. Dat is het naar zijne stellige overtuiging niet te loochenen verband tusschen drankmis bruik en overmatigen arbeid. Dit verband iigt niet geheel open, daar op het drankmisbruik ook andere zaken van grooten invloed kunnen zijn, als erfelijkheid, huiselijke omstandigheden, schadelijke invloeden van den arbeid als stof enz. 3>Vermoeienis in welk opzicht ook, niet ge compenseerd door doelmatig voedsel of voldoen de rust, werkt na korten tijd zoo afmattend, dat de werkman vaak, al is dit als het ware in strijd met zijn wil, om zjjne ontstemming een gevolg der afgematheid te over winnen, naar den borrel grijpt. Daar ongelukkig bij velen eenig geestrijk vocht een zéér opwekkenden invloed heeft, al is die van korten duur, wordt dit dan lichte lijk telkens weder gedaan als zich de matheid doet gevoelen, om zoodoende vaak te eindigen met te gaan behooren tot hen, die ook zonder bijzondere aanleiding behoefte aan sterkedrank hebben en misbruik daarvan gaan maken. Deze quaestie volgde ik reeds sedert jaren bij mijn bezoek der werkplaatsen, met het doe! om zoo mogelijk door cijfers de juistheid daarvan te kunnen aantooneu, »Hoe langer hoe meer kom ik echter tot de overtuiging dat een bewijs in cijfers niet te leveren zal zijn en om de boven reeds aan gehaalde reden en ook omdat zij die mKbruik maken van sterken drank of niet lang in de zelfde werkplaats blijven, of blijven zij er, niet altijd als drankzuchtigen bij den weikgever bekend staan. »Dit neemt niet weg, dat het bezoek van vele werkplaatsen, de besprekingen met de werkgeveis hieromtrent, tot de overtuiging dwingt, die ik hiei voren uitsprak en waarom ik dan ook steeds zoo sterk aandring op eene dagtaak bij stukwerk van hoogstens 10 uur in het etmaal, alsook op behooilijke Zondagsrust, want ook de laatste heeft eene beslist gunstige werking in deze." Kuyper contra Boissevain. Het Rbld, ontving het volgende schrijven Mijnheer de Redacteur! Voor den korteu vacantietijd "van een man, die hard werkt, koester ik te stillen eerbied, dan dat ik niet volgaarne de verdere bespre king van het geding, dat tusschen uwen Hoofd redacteur en mij hangt, tot na afloop van de komkommerweken zou uitstellen. Vergun mij deswege voorshands alleen dit ééne te constateeren, dat mijn pertinent verzoek, om een publiek tegen mij uitgebrachte beschul diging zóó te formuleeren dat er verhaal op was, is gewezen van de hand. Met de betuiging mijner hoogachting, heb ik de eer te zijn Uw. dw. dr. KUYPER. Amsterdam, 10 Juli '97. De redactie van het Hbld. teekent hierbij aan Wij merken hierbij alleen op, dat enkel van dc hand is gewezen het verzoek om een ver klaring te ondeiteekenen gelijk prof. Kuyper had goedgevonden die te formuleeren. De Minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de verkiezing in de kiesdistricten Winschoten en Leeuwarden zal plaats hebben op 20 Juli e.k.; dat de sternn.ing, zoo noodig, voor deze verkiezing zal geschieden op 27 Juli e.k., en de herstemming, zoo noodig, op 3 Au gustus d. a. v. De gewone audiënties van de ministers van justitie en oorlog zullen deze week niet plaats hebben, In de afgeloopen week slaagden voor het notarieel staatsexamen le gedeelte B. Meesters te Zwolle, W. Smits te Harderwijk, H. W. Bosch te Breda, J. B. van Houten te Vianen en G. J. Lijsen te Vianen, en voor het 2e gedeelte P. G. W. v. d. Feltz te Dokkum, H. Bakker te Harlingen, J, Verdenius te Zwolle, J. H. Jongeneel te Tilburg, M. C. Roos te Woerden, A. Ph, de Ridder te Zuidbroek, S, Sirks te Groningen, A. van Pelt te Nijmegen, M. H. J. W. Eijsken te Geldrop en M. R. IJ. Konings te Helmond. De buitengewone afgezant van den Shah van Perzië is gistermiddag met zyn gevolg te 6 u. 15 min. uit Brussel in de residentie aangekomen, ten einde zich heden te kwjjten van de missie bjj H. M. de Koningin-Regentes, ter aankon diging van de troonsbeklimming door zijn souverein. De gezant van Perzië te 's Gravenhage en te Pangs, generaal Nazare Aga, vergezeld van den gezant scheeps-attaché, beiden sedert Vrij dagavond reeds in de residentie, ontving den vertegenwoordiger van den Shah bij het ver laten van het salonrijtuig in het station van den Holl. Spoorweg en stelde den Vorstelijken afgevaardigde voor aan de volgende in de wacht kamer le kl. aanwezige personen, t. w.den adjudant van H. M., ritmeester jhr. Van Tets- den ordounanee-officier, le luit. jhr. Van Such- telen van de Haare, beiden door H.M. de Re gentes aan de missie toegevoegd; den generaai- majoor Doorman, gouverneur der residentie; den chef van het Kabinet van den Minister van Builenlandsche Zaken; den gezant Van Ruyssenaars, die den generaal de vertegen woordiger bekleedt een militairen rang waarvan hij bij aankomst de kleine uniform droeg namens Minister jhr. Roëll, gisteren niet inde stad aanwezig, complimenteerde; voorts aan den waarn. burgemeester jhr. Gevaerts van bimonshavendie bij deze gelegenheid den ambtsketen droeg; aan den plaatsel.command, luit.-kol. Bierman en aan den hoofdcommissaris van politie, alle welke autoriteiten in de wacht kamer reeds door tusschenkomst van den heer Ruyssenaes met generaal Nazare Aga en den legatie-attaché in kennis gebracht waren. Na de voorstelling ook van de leden der missie, werden de hooggeplaatste Perzen langs den tunnel door den stationschef naar het statiouplein geleid alwaar een escadron huzaren, onder bevel van ritmeester Lucassen ter ont vangst en begeleiding stond opgesteld. De trompetters dezer cavalerie bliezen het eere-eignaal toen de vertegenwoordiger met den adj. jhr. Van Tets in een open galakoets plaats nam. Bij het vertrek splitste het escadron zich in twee pelotons waarvan het eene, het hof- rijtuig, waarin het hoofd der missie, gezeten wa«, voorafging en liet andere volgde achter het hofrijtuig, waarin de diplomatieke gezant generaal Nazare met den ordannance-officier jhr. v. Suchtelen plaats narn. De commandant van het detachement reed ter rechterzijde van het eerste rijtuig. Een talrijke menigte vulde stationsplein en hoofdstraten om dit niet ailedaagsche schouw spel te zien. Even talrijk was de menschenverzameüng voor het »HöteI des Indes", uitwelken gevel de Perzische vlag tusschen de Nederlandsehe en Indische kleuren ontplooid was en waar liet gezantschap zijn intrek nam. OVERSCHIE, 12 Juli. Door den gemeenteraad te Delft is het voorstel tot verbooging van den post tot uitbaggering van de Schie goedgekeurd en bij wijze van proef is daarvoor voor dit jaar f 1000 verleend. OVERSCHIE, 11 Juli. Van een meisje alhier is gisterenmiddag op het kermisterrein te Schiedam de portemonnaie gerold, inhoudende ruim een gulden. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Eij kon. besluit is de heer II. J. Dijkstra, arts, be noemd tot otT van gez. 2e kl. bij de zeemacht. Bij kon. besluit is de heer Sidney B. Everett erkend en toegelaten als consul der Vereenigde Staten van Amerika te Batavia. Gemeenteraadsverkiezing. Morgenavond, zoodra de uitslag van de ge meenteraadsverkiezing bekend is, zullen wij dien aan al onze tibonné's hier ter stede per bulletin bekend maken, terwijl die tevens aan ons bureau zal worden aangeplakt. fDe Kermis. Als wij zeggen, dat de Zaterdagavond van (Je kermis goed geslaagd is, dat op aangename, bijna zonder uitzondering nette en kalme wijze i= feestgevierd, dan gelooven wij niet ver van de waarheid af te zijn. Al vroeg ir. den namiddag richtten de schre den van de inwoners zich Zaterdag naar den Officierentuin, reeds vroeg was de geheele zaal met feestiustige kijkgragen gevuld, en hadden zich groepen gevormd bij de deuren onder de verandareeds vroeg snorden de serpentines ondanks het verbod over de lichtkronen in langen boog. Builen in de tent de jagerkapel. Vrooiijke marschen werden er geblazen, maar daarvoor was weioig aandacht, iedereen was te bang ook maar éen minuut de zaal te verlaten; straks zouden de specialiteiten daar beginnen. En zij begonnen. Om ruim half negen de zaal was ondertusschen nog al woelig geworden ging hei scherm onder oorverdoovend applaus op, nadat het zaal-orkest vooraf eenige pieces had ten beste gegeven. Nadat de heer Francois de werkzaamheden van den avond geopend had, trad juffrouw Wilmovsky op, welke wa'zer-silr.gerinn zich in hare muzikaie evolutiën dermate gehinderd oordeelde door eenige overvroofijke jongelieden, dat zij door den régisseur parlant au public zich liet exeuseeren en hare talenten tot na de pauze opspaarde. De meeste volgende nummers konden de belangstelling blijven wekken, niet het minst »Het vlammend raadsel", waarbij men een heusche juffrouw, zonder eenig protest harer zijds, integendeel met de beminnelijkste aller café-chanteuse-lachjes, zich zag laten verbranden, iets wat slechts hierom buiten het bereik der justitie valt, omdat er vau lijk"verbranding geen sprake is, en men blijkbaar aan het ver branden van levende menschen niet beeft ge dacht. Trouwens eenige oogenblikken latei- verrees als eene phenix uit haar geraamte een zelfde juffrouw, die zoo onmiskenbaar op het verbrande slachtoffer geleek, dat men overtuigd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2