'Ifïnantieel, YLAARDINGEN. Kerk en School. Ned. Herv. Keek. SPORT. Gr e m c ii g d N i e u w s. Laatste Nieuws. Beurs van Amsterdam. raakte geen feitelijke executie te hebben bijge woond. De sgevierde karakter-komiek'' A. de "Winter jin zijn populaire creaties" oogstte een storm van applaus. Met zijn ietwat dreinerige natio- naal-gevoel-moetende-opwekken liederen had hij enorm succes. Men geraakte zoowaar in geeltdrilt. Wij zien er van af de andere execu tanten bij name te noemen, te meer daar die van de meesten hunner, zoo volkomen verschil len van die welke onze burgerlijke stand aan geeft, dat wij vreezen, dat men ze al vrij" gauw weer zou vergeten. Scholten of Mulder of Mul ler heeten zulke heeren of dames slechts zelden Marzhani, los Donello's, Willmovsky zijn namen, die meer aan de behoefte voldoen. Een woord van hulde ten slotte aan Frits van Haarlem, die de Schiedamsche kermis niet versmaadde, maar haar het beste bracht, wat hij had, die voor frissche costumes zorgde, voor keurige vequisiten; herdenken wij ook den orkestdirecteur Pusch, die zich voldoende van zgn ondankbare taak kweet. Toen het café-chantant men had nog al gerekt was afgeloopen, kwam de tijd voor het vuurwerk, dat zich weldra aankondigde met moordslagen, serpenten, kanonnades en dergelijke knalsignalen, die eens goeden vuur- werks zijn. Het eene goede vuurwerk is als het andere; nu werkte het weer mede, zoodat alles slaagde. Onmiddellijk herkenden wij de ster Sirius; geen verwarring was mogelijk of het was juist deze de astronomische pyrotechnicus had elke bekende bijzonderheid dezer ster uiterst natuur- grtiouvv nagebootst. Zelfs de kanonnades. de sterrenregen, twee bekende eigenaardigheden van de echte Sirius ontbraken niet. En onder liet af- en opgaan der stukken, de muziek viooljjke marschen ten beste gevende, het pu bliek in feeststemming brengende en houdende, het nopende tot vi oollj k hossen, tot grooten schrik van oude dametjes, die in stille vaart mede- gesleurd werden, jeugdiger gedachtenis. Het slotstuk van het vuurwerk »De muzikale clown" trok zeer de aandacht. De bewegingen van dezen musicus waren afgemeten en waardig. Toen alles afgeloopen wasde heerlijke schijnsels door de gloeiend verlichte hoornen hadden uitgeschenen en de muziek was inge rukt, verkwikte men zich, voor zooverre men dat nog niet gedaan had, aan des heerpn De Koe's lekkernijen. De lange avond had de eet lust opgewekt. Toen nog even de kermis over de Zaterdagavond behoorde tot het verleden. Bij de op 9 dezer gehouden aanbesteding doos- de directie der Marine te Amsterdam, waren o. a. minste inschrijvers voor perceel 2, Noorsche houtwaren, de firma H. J. Plant Co. alhier voor f 2269.50, en dezelfde voor dennen houtwaren voor f 16.827, Een bijzonder treurig einde heeft de afge loopen week van vreugde gehad. Gisterenavond te 8 uur waarschijnlijk is het 40-jarig dochtertje van den kermisreiziger Zuidam van de schuit, liggende hij de Spoe- lingbrug, overboord gevallen en onopgemerkt verdronken. Een paar andere kinderen, die op de schuit zaten te huilen, deelden daarop mede dat hun zusje in het water was gevallen. On middellijk werd toen gevischt en gedregd en met haken de bodem van de Schie onderzocht, terwijl een groote schare, op dat oogenblik met de ouders mede voelende toeschouwers met angstig kloppende harten stonden te wachten of het lijkje zou worden gevonden, de hoop koesterende dat dit zou gebeuren en toch voor die mogelijkheid terugschrikkende. En voortdurend weerklonken de orgels eu gilden de stoomfluiten en joelde de menigte, onbewust voor een deel van het drama dat in de onmiddellijke nabijheid werd afgespeeld. En de toeschouwers op de brug? Daar ge voelden zij mede het leed, dat de ouders onder vonden, en menig hartelijk woord van medelijden werd daar gesproken. Uren achtereen is men voortgegaan roet zoeken naar het lijkje. Eindelijk heden morgen ie half acht zag men het even onder het wateroppervlak drijven, waarna men' het on middellijk op het droge haalde. De stukrijder J, P. J., die Zaterdagnacht te 2 uur over den Dam liep, leiugkeerende van het vuurwerk, meende waarschijnlijk dat hij een flink figuur zou maken wanneer hij zijn sabel trok. Die kwajongensstreek heeft echter treuiige gevolgen gehad, want door het onbesuisd rond zwaaien trof hij den heer M, v. Rhiju aan het voorhoofd zoodat deze een bloedende wond be kwam en bewusteloos neerstortte. Binnengebracht in Café Beurs werd hem daar door dokter Elzevier Dom geueeskundige hulp verleend waarna hij huiswaarts werd ge bracht. Den stukrijder werden daarop sabel en muts ontnomen waarop deze met de scheede ging zwaaien die hem toen eveneens afgenomen en ditmaal bij de politie gedeponeerd werd. Een paar agenten hebben den zonderlingen kermis bezoeker toen in arrest gebracht, qp heden morgen is hij aan den garnizoens-ccmmandant te 's-Gravenhage overgeleverd. De 58-jarige B. Gr. v. d. K., die in beschonken toestand in den draaimolen ging, viel daar Zater dagnacht te 3M uur uit en bekwam bjj dien val een paar blessuren aati het hoofd. Hij werd V-daarop naar het politie-bureau gebiaeht waar dokter Rutsehy hem verbond, waarna hij daar gratis gelegenheid kreeg om uit te slapen. Een koe van den landbouwer Zeeuw aan den Kethehveg is Zaterdagavond van liet vuurwerk in de Officieren-Vereenigmg zoodanig geschrikt dat zij zich uit den stal heeft losgerukt, de straat is opgeloopen en ten slotte terecht kwam in den tuin achter den molen van den heer Kouwenhoven. De eigenaar heeft het beest daar weder weten te vangen en bracht het vervolgens weer naar stal tet ug. Een wagen van den stoonimolen «Nederland" verloor bij het afrijden van den Vlaardingschen dijk een wiel waardoor de molenaarsknecht de Wild zich bezeerde. Overigens liep liet on geval zonder ongelukken af. BURGERLIJKE STAN D. Geboren 8 Juli. Gerardus Petius, zoon van C. Hout man en M. A. J. Bernardt, Lange Nieuw- straat. 40 Juli. Johanna Helena, dochter van P. J. Jansson en J. H. Vroon, NiettwslicM. Adrt- aan, zoon van H. Kropmans en J. de Jonge, Prinsensteeg. Overleden 40 Juli, Huibertje Noordam, oud 6 maanden, Singel. 41. Juli. Levenlooze dochter van R. van der Hoek en E. van de Steenoven, Hendrinastraat. 42 Juli. Geertje Zuidam, oud 40 jaar en 8 maanden, Schie. De bemanning, hier ter stede aangemonsterd op de visschersvloot, bestaat uit 4681 personen, waarvan de grootste helft, 934, bestaat uit personen, die van buiten de gemeente zijn ge komen. Uit Schiedam waren dit jaar 46 per sonen, tegen het vorige jaar 6. Omtrent de oprichting van een ijzerfabriek vernemen wij, dat dit zal geschieden door de firma Enthoven van 's-Gravenhage, op het terrein van de heeren Volker en Bos aan den Maaskant ten oosten van de haven. De heer v. d. Knoop reed gisteren mede in enkele nummers van de wedstrijden, gehouden op de Amsterdamsche Wieleibaan.jj In den wedstrijd van meet voor beroepsrijders, in series van 1000 M, finale over 2000 M., was lüj in de 4de serie no. 2. In den beslissingswedstrijd reed hij hierdoor niet mede. Evenmin mocht het den kampioen gelukken in no. 6, waarin hij mededong, Courses de Primes voor beroeps- reders over 10 KM, een prijs te erlangen. BURGERLIJ K E STAND. Geboren 14 .Tuli. Arie, zoon van P. Kortland en C. Weijers, Falckstraat. Theodorus, zoon van J. P. Borsboom en M. C. Breukel, Hoogstraat. Maarten, zoon van J. Dijkshoorn en IC. v. d. Kooij, Achterstraat. Elizabeth Johanna, dochter van H. Brouwer en C. C. Pinster, Hoogstraat. Teunis Leendert, zoon van T. van Vliet en H. den Boogert, Achterstraat. Hermannus Johannes, zoon van H. de Regt en G. Turkow, Maasstraat Overleden 42 Juli. Johannes van der Pluijm, oud 5 maanden. Achterstraat Beroepen: Tc Grevenbieht, G. J. v. Hamert, te Maasbommel, Bedankt: Voor Melissant, door E. U. Scballen- berg, cand. te Kralingen. Voor Urk. door J. Visser te Woudenberg. Geref. Kebkeh. Bedankt: Voor Pietersburen c. a., door H. T. Hoeksema, te Zevenbuizen. Hoooer Onderwijs. Amsterdam. Doctoraal examen in de toeologie H. Sehokking en J. Willemse- candidaats-examen in de wis- en natuurkunde J. J. Hollo Jr. cum lande) on J. H. J. Nort. Bevorderd tot arts. Max. Strater gob. te Amster dam. Ed. C. P. Vogelpeel gob. te Salatigi. Tjeerd. J. Jaski geb. te Amsterdam, J. Knt geb. te Amster dam; toegelaten voor het 1ste gedeelte L. Wallig, S. F. Postraa, N. W, Bouman. Hiermede zijn de zit tingen v/d. genecsk. Staatscommissie afgeloopen. Leiden. De heer L J. Lans. die promoveerde, ver kreeg cum laude. Eerste natuurkundig examen B. F Struby en O. E. van Eldik Thieme; doctoraal examen scheikunde L. van Scherpenzeel en D. B. de Bruyn. Apothekers-examen. Voor het practiseh apothekers-examen slaagden te Groningenmej. 0. Offerbaus, geb. te Oosterwierum, en de heeren J. A. Spruyt, geb. te Sappemeer en Joh. van Dam, geb. te Appingedam. Zeevaartschool. Aan het eind-examen der Zeevaartschool te Rot terdam hebben 7 leerlingen deelgenomen, waarvan aan 6 het diploma werd uitgereikt. Geslaagd zijn H. Wapenaar, goede, W. P. van Meerkerk, S. A. van Oven, J. C. Bender, H.E. Wijt- kamp en J. C. Becker, voldoende uitslag. Aan het overgangs-exameo van den tweejarigen cursus namen 5 leerlingen deel, aan hen allen werd het getuigschrift uitgereikt. In de finale van den. Grand Prix te Parijs wa eerstaankomende Bourillon. Morin was tweede en Nossam derde. De laatste evenwel was door Bourrillon gecoupeerd en prosteerde daartegen. De jury besloot hierop, dat overgereden inoest worden. Bourrillon weigerde en werd gedisqualificeerd, zoo dat de uitslag werd: 1 Morin, 2 Nossam, 3 Bour rillon. Men weet, dat Jaap Eden niet in aanmerking was gekomen voor de finale. Brand te Staphorst. Zaterdagnamiddag ongeveer half vijf ontstond bij den landbouwer R. te Staphorst een begin van brand door onvoorzichtig spelen met lucifers, die de kinderen van dezen landbouwer wisten machtig te worden. Daar het in 't drukst der hooiing is, bevond zich het meerendeel der be woners van Staphorst op hunne weilanden, die dikwijl-, een paar uren van hunne woningen ver wijderd zij tl. En door de droogte, èn door gebrek aan handen, nam het vuur zulk een snellen voortgang, dat binnen eenige minuten een drie tal huizen in lichte laaie ""tonden, zoodat aan blusschen niet meer te denkeu viel. Slechts weinig huisnaad kon gered worden, teiwijl de vaikens en kalveren voor het grootste deel verbiandden. Intusschen ging het vuur van het eene huis op het andere over, daar brandende bossen stroo, waarvan hier bijna alle daken gemaakt zijn, door de lucht vlogen. Binnen een half uur waren een twintigtal woningen een prooi der vlammen geworden. Vele bewoners, die de rookwolken gezien hadden, welke uit de bran- deude perceelen opstegen, waren toegesneld, en deden al het mogelijke, onder leiding van den burgemeester, om den brand te stuiten. Door het ontbreken van brandblusciuniddelen en gebrek aan water, was er niet aan te denken de brandende huizen te Mipichen en moest men er zich toe bepalen de belendende te be houden. Groote zeilen werden over de daken getrokken en van bovenaf begoten, zoodat het vuur daarop geen vat kreeg. Gelukkig kwam een krachtig bondgenoot, de wind, te hulp. Hij draaide van liet Noorden naar het Noord-Westen en stond toen bijna rechthoekig op den straatweg. Daardoor werd den vonkenregen een andere richting gegeven en kon deze voorloopig geen kwaad doen. Toen waren 22 woningen in de asch gelegd. Een wandeling over de stiaat levert een treurig tooneel. Hier ziet men schreidende vrouwen en kinderen bij elkaar staan, daar zijn mannen en jongens bezig liet weinigje huisraad, dat gered kon worden, naar familie of kennissen te ver voeren. Wat verder ziet men de half vei kooide lijken van vaikens en koeien, terwijl anderen bezig zijn hun vee, met brandwonden overdekt, naar den nieuwen stal te voeren. Links en rechts van de straat brandt het pas binnengebrachte hooi eu verspreidt zulke dikke rookwolken, dat het bijna onmogelijk is de straat te passeeren. Niet ver van dit tooneel van ellende staan ruim een kwartier gaans aan weerszijden van de straat de zwaarbeladen hooiwagens, voor welke de weg eenige uren versperd is. Een woord van lof mogen we bier niet ont houden aan een tweetal personen, die bij dezen brand zich zoo flink gedroegen. Ju de eerste plaats aan onzen wakkeren buigemeester, die door zijn hulpvaardigheid en leiding ieders hulde verdiend heeft. In de tweede plaats aan mej. T. Bos, die een kind van ongeveer anderhalf jaar redde, dat tusschen de struiken niet opgemeikt werd, en daar schreiende, te midden van brandend stroo, veigeten scheen en zoo een zekeren dood tege moet ging. De geleden schade is nog niet te begrooten, daar velen letterlijk alles wat zij bezaten ver loren hebben. Van enkelen moet huis noch in boedel verzekerd zijn. Men zal zich herinneren, dat ruim twee jaar geleden een brand bier woedde, waarbij dertien huizen in de asch gelegd werden. He brutale diefstal. Omtrent de beide te Brussel gearresteerde Duitschers, die verdacht worden van den dief stal ten nadeele der alleen wonende weduwe Alberge aan de Turfmarkt in Den Haag, meldt de Oordr. Ct. Zooals men weet, hadden de beide verdachten Woensdagavond de residentie verlaten. Of de llangsche politie toen terstond getracht heeft bun spoor te vinden weten wjj niet, maar het moet vaststaan, dat de politie te Dordrecht eerst in den namiddag bericht ontving van den diefstal. Terstond stelde zij toen een onderzoek in, en al spoedig bleek haar dat de beide ïerdnchlen in den laten avond vau Woensdag te Dordrecht waren aangekomen en hun intrek hadden genomen in een logement, vau waar zij den volgenden dag weer vertrokken, voor gevende 's avonds terug te zullen komen en dan een paar weken te zullen blijven. De logementhouder verlangde evenwel vóór hun vertiek betaling voor het genoten nacht verblijf enz. en de heeren, die beweerden geen contanten bij zich te hebben, voldeden hunne rekening met de coupons, vervallende 4 Sep tember 4897 en 4 Maart 4898, van 3 pet. obii- gatien Ned. Werk. Schuld gioot f 200 en f 400. De nummers dier coupons bleken dezelfde te zijn als die van de in Den Haag gestolene, zoodat omtrent de identiteit der beide personen geen twjjfel meer bestond. De coupons werden daarom in beslag genomen, terwijl uit het verder onder zoek bUek dat de verdachten in zuidelijke ichting vertrokken waren. Als zeker inag echter worden aangenomen dat, wanneer de Doidtsciie politie spoediger met het gebeurde in kennis ware gesteld, de vogels geknipt zouden zijn voor het hun gelukt was de grens te overschrijden. Een wolf verdwenen. Vrijdagmiddag zijn uit Hamburg per spoor eenige kisten met wilde dieren, bestemd voor Artis, naar Amsterdam verzonden. Daaronder was ook een kist, waarin twee wolven waren. 1'e Emmerik werden de dieren door den be geleider gevoederd, die er zich van overtuigen kon, dat hun toestand toen niets te weu.-chen liet. Te ongeveer 12 uur Zaterdag-nacht stoomde de tiein door naar Amsterdam en kwam van ochtend 0 uur aan het goederenstation Kadijk aan. Toen bleek, naar het N. v. d. D. meldt, dat een van de twee wolven verdwenen was. De mogelijkheid is uiet {buitengesloten dat het dier gebruik heeft gemaakt van het stop pen van den trein aan een der vele tussc'<en- stations, zoodat een onderzoek in de omgeving dier stations voor de baud ligt en ook wel zal ingesteld zijn. Of zou het geheeie verhaal een verzinsel zijn van een scherpzinnig journalist, evenals het bericht omtrent de weggezwommen kroko dillen te Hamburg, dat achteraf bleek een ver zinsel te zijn, maar dat toch de overheid zelfs noopte om hel zwemmen in de Elbe te verbieden. Men seint ons uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin-Regentes bpnoemde den ambassadeur van Peizie tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, den ambas saderaad tot commandeur in de orde van O ratje Nassau, tweegezautschapsecretarissen tot officier en de militairen attachén tot ridder met de zwaar den in dezelfde orde. Naar men ons uit de lesidentie seint is H. M, de Kouingin-ïtegentes voornemens in de tweede helft dezer week een gardenpartij op het ko ninklijk domein het Loo te geven. 12 Juli. pCt 21/, STA ATSI.EKNINGEN. Nederland. Ceit Ned. W. Schuld Hongarije. Oblig. Goudl. 18765 Italië. inschr. 1862/81 5 Oostenrijk. Obl. Pap. Mei/Nov.5 Zdv, Jan./Juti5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. m goud -1881 5 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Tuikijo. Leening 18885 PROV. en STKD. LEUNINGEN. Amsterdam 18613 '/s dito 1880/1890 31/s Schiedam 1895 .3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg Hyp Bk. Pbr4 Holl. Hyp. Bk. Pbr4% Rott Hyp. Bank Pdbbr. 4 Westl. Hyp. l'andbr4 HANDELS- en CüLTuUR- ONDERNEMINCEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederi. Handehnij. resc Deli Cult Mij. Aand Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand. SPOORWEG LEENLNGEN Holl IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand- Baltiscbe Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl4 Atl. P.ic. C. v. l'rustb Cent. Pac. Aand4 öenv. R10 Gr. C. v. A. Fl. Centr en Pert O. v. A B. v. en A. Ned Mij. Sub. Belt Railr. Comp. Miss. K. en T. C. v. A. ex 2de Hyp. Obl dito 1ste Hyp. Obl4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A. W. N. Y. Mm tg. Ronds3 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissloten Oostenrijk Staatsl. 1851. dito 1860 Boden Creditloten. Loten Madrid 1868. Turksche Spoorwegloten Vorige koets. 889/16 102% 89 85% 80% 22'Via 33% 1046/so 59 69%, OOV4 IOOI/4 too Vis 97 100% IOD/4 102% IOII/4 47 137 110 437 i/s 7581/se,j 76 y„ 108% 99% 63% 12 82% 49 170 g. 816/16 10 i/s 0% &7 H 121/16 82% 58", 4'¥l6 40% 201% 118 Heden. Laagste koers. 883/a 89% 85 80% 22% 327/6 IOÜ/4 59% 100% 1001/4 1003/4 101 Va 44 136% 140i/3 436' 756 74% 109 99 i/s 03% 121/16 823/s 493/8 8>% 10% 016/l6 57% 12% 585/6 4 118% 4 134% 5 123% 3 100 3 32% 3 25% KOERS VAN HET GELD. Prolongatie 2% pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. 123 25%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3