51"° jaargang. Donderdag 15 Juli 1897. N°. 9370. ROLAND. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgever" h T c röelants. Kennisgeving. FBTJILL ETON". BUITESLAXl). Vertelling door Ernst Eckstein. AEOXN-EME.rrsPEUH voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommera- 0.02 BUREAUBOTERSÏÏÏAAT «O, Teleyhoon Wo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal bedoeld bij art. 93 dier wet van de op den 13den dezer in de drie kiesdistricten dezer gemeente plaats gehad hebbende stemmingen voor de herkiezing tan zeven Leden van den Gemeenteraad, op de secietarie der gemeente ter inzage zijn nedeigelegd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis zijn aan geplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den -ftden Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERHÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 14 Juli '97, De comedie is afgeloopen, De commissie, belast met het instellen eener enquête naai den rooftocht van dr. Jameson, heeft haar taak voleind: het rapport van den voorzitter Jackson is aangenomen, geteekend en reeds in het Lagerhuis aangekomen. Geteekend, maar niet door allen. De namen van Blake en Labouchère ontbreken, en de laatste heeft zelfs een tegenrapport ingediend. Het rapport der commissie nu bepaalt zich er toe alleen Rhodes en Beit verantwoordelijk te stellen voor de voorbereiding van de expeditie, schoon de commissie zoo welwillend is aan te nemen, dat Jameson zonder directe machtiging van Rhodes op weg is gegaan. Lord Rosmead, de Hooge Commissaris, en Chamberlain zijn zoo onschuldig als pasgeboren kinderen aan de plannen van dr. Jim. Verder schijnt het, dat het rapport volstaat met de bloote vermelding der weigering van Hawskley om telegrammen van Rhodes over te leggenook een straf wordt "iet voorgesteld. Tot eenigszins andere conclusies komt Labou chère in zijn tegenrapport, en zijn opvatting der zaak is minder prettig voor den minister van koloniën en andere belanghebbenden. Zoo releveert hij het feit, dat de minister van ooilog zekere hem voorgelegde documenten, die beschuldigingen behelzen, niet aan de com missie heeft overgelegd; dat deze er ook niet om heeft gevraagd en zoodoende eigenlijk niet ten volle op de hoogte is van al wat Jamesons inval betreft. Verder betreurt hij het, dat Chamberlain, alvorens Bechuana-lond aan de Chartered Com- 13) De drie reisgenooten zaten reeds sedert meer dan twintig minuten ieder door zijn eigen gedachten beziggehouden, tot eindelijk Nadeschda het onaan gename zwijgen verbrak. ^Wonderlijk," zeide zij lachend, »wij zitten hier te droomen; als gingen wij naar den vreemde ora nimmer weer te keeren. En jij vooral, mijn jongen wees toch een beetje galant; je ziet toch dat aecila zich verveelt. Vertel ons eens wat. Ja? Uit je studententijd b. v,iets recht dwaas. Dut heeft Caecile het liefste." vile, he", weerde Caecile af. Je maakt me zwart. Iets geestigs en fijns hoor ik liever." ïSadert wanneer ben je zoo sentimenteel?" »Ja zoon moet mij voor de buitensporigheid in eigen persoon houden." »Dat doet hij ook," schertste Nadeschda. Niet •laar, Roland Je weet precies, dat mevrouw Römhild de prettigste, uitgelatenste vrouw is op de geheele wereld." »Ja, ik weet," antwoordde de jonge man, adat mevrouw Römhild een zeer gelukkig temperament en een zeer goed hart heeft. Daarom zai zij mij ook niet kwalijk nemen, dat ik vandaag zulk een slecht gezelschap ben. Ik heb wat hoofdpijn." ondanks xlat rook jé als een fabriek?" pany over te dragon, nooit zich rekenschap heelt gegeven van Harris' bedoeheg met de vertrouwelijke mededeeling, die hij den minister wilde doen. Ook neemt Labby aan dat Rhodes in ieder geval Jarne-on gemachtigd, misschien zelfs gelast heelt de Zuid-Afrikaansche Republiek binnen te rukken, en r.og wel, nadat de Johannesbur- gers geadviseerd hadden liet plan uit te stellen. Het bewijs hiervoor meent hij te vinden in Rhodes depêche aan miss Shaw, waarin deze verzocht wordt Chamberlains steun voor hem en Jameson in te roepen. Labouchère meent, dat Rhodes zoowel poli tieke als financieele drijfveeren had, maar be grijpt niet, welk voordeel do inval, zoo hij gelukt ware, voor de Chartered Company zou hebben opgeleverd. Maar de directeuren Mnguire, Beit en lord Grey hebben daadwerkelijk geholpen en de overige directeuren hebben hun plicht niet gedaan, waarom Labouchère meent, dat de maatschappij wel degelijk aansprakelijk ge steld moet worden. Een strenge straf verdienen Rhodes en Beit zoo eindigt het rapport want zij hebben schande gebracht over den Engelschen naam. Zoover de berichten, die als min of meer authentiek vooikomen in de Erigelsche bladen. Nog wordt geruchtsgewijze vermeld, dat in liet rapport der commissie een zinsnede wordt ingelascht, verklarende, dat gedurende de zitting van bet Pailement er geen gelegenheid was om onderzoek te doen naar liet beheer der Chartered Company, zoodat de commissie zich ook niet kan inlaten met de vraag of het wen- schelijk is, wijzigingen te brengen in het bestuur van het gebied der maatschappij. - De heer Chamberlain heeft een conferentie gehad met de eerste ministers der koloniën, die ter viering van het jubileum der Koningin naar Engeland zijn gekomen. Wat tusschen die heeren verhandeld is, schijnt niet voor publiciteit bestemd, In liet Lagerhuis deelde de secretaris van koloniën althans mededat die conferentie grootendeels het karakter had van vriendschap pelijke en niet-offieieele gesprekken, die lot we- derzijdsche persoonlijke informatie dienden, De bedoeling is dan ook niet, dat er een volledig rapport van zal worden openbaar gemaakt. We! was het besluit genomen, de rede van den minister bij de opening der conferentie en de verklaring van Goschen, den eersten lord der admiraliteit, openbaar zullen worden ge maakt, te gelijk met de conclusies, waartoe de ministers der koloniën zijn gekomen. Prijzenswaardig noemt de Ind. Beige de krachtige taal der mogendheden tegenover Turkije, en het blad roemt de collectieve nota, die de gezanten Vrijdag j.i. tot de Porte heb ben gericht, welke nota aan duidelijkheid niets te sU hebt gelijk, mama. Het is niet verstandig; maar de gewoonte," Hij wierp de sigaar weg, alleen maar om zijn noodleugentje te kunnen volhouden. Langzamerhand ontspon zich echter een ge-prek, waaraan vooral mevrouw Römhild uit plichtsge voel deelnam. Achtste Hoofdstuk. Het riddergoed Goyritz raat zijn statig hoeren huis maakte in den glans der Aprilzon, die goud geel op de reeds vrij ver zijnde akkers scheen, een uiterst aangenamen indruk. De rentmeester, de heer MoskoWsky, een door de zon gebruind, blond man van aangename manieren, ontving het gezelschap op feestelijke wijze en toonde zich bij de begroeting zoozeer man van de wereld, dat Nadeschda dadelijk het besluit nam, hem dikwijls 's avonds uit te noodigen om met hen samen te whisten. Zijn vrees, dat hij nu weldra zijn plaats voor zijn jongen meester moest inruimen, was reeds sedert eenige dagen verdwenen, Roland zoude in ieder geval nog eenige jaren deze beproefde kracht naast zich houden, ie meer daar het plan bestond de bezitting nog uit te breiden. Ook Was het niet noodig, dat de jonge man zich in den eersten tijd hals over kop in den arbeid wierp. Hij moest zich daar langzamerhand maar inleven en in volle kalmte alles zich laten ontwikkelen. Moskowsky had zijne meesteres door eene oud modische koets van den dorpssmid van het station laten halen. Toen men ibans, na een rit van bijna drie uren, de breede gramettreden van de slottrap opging, sloeg het juist haif vier. wenschen overlaat. De Porie wordt er door in kennis gesteld van het vaste besluit der mo gendheden om te blijven bij de vredesvoor waarden, die de gezantm hebben voorgesteld. Toch zou liet beter geweest zijn, indien m»n minder geduld had gehad met den Zieken Man, en een poging ware gewaagd om Griekenland voor aigeheelen ondergang te bewaren. Thans ziet het er bitter slecht uit met den IlUleenschen staat, en de regeer ing is van plan nogmaals een beroep to doen op de mogend heden om toch een einde te maken aan een toestand, die voor Griekenland even noodlottig is als de oorlog zelf. Tevens zal de regeering zijn beloften herhalen om genoegen te nemen met de voorwaarden, waarover de mogendheden het eens zullen worden. Men heeft te Athene wel hoop, dat vandaag of morgen Tevvlik-pacha de onderhandelingen weer zal opnemen Iutusschen heeft de Koning den Czaar zijn dank betuigd voor diens initiatief tot bespoedi ging der vredesonderhandelingen. De lichting van het Griek«clie leger van het loopende jaar zal onverwijld onder de wapenen worden geroepen. Met naïve brutaliteit is de Sultan komen aan dragen met een voorstel om de Turksehe troe pen op Kreta te versterken. Het antwoord der mogendheden is gemakke lijk te gissen. In zachte termen is het van de hand gewezen. Verschillende mogendheden heb ben den Sultan nafgeraden", zijn voornemen ten uitvoer te leggen. Van Frankrijk is nog geen, van Engeland nog geen officieel antwoord op dit voorstel in gekomen, maar het is niet twijfelachtig of het zal in denzelfden geest zgn als dat der overige regeeringen. Middelerwijl blijkt het nog maar een onge lukkige jammertoestand op het eiland. De Muzelmannen beginnen weer vijandig op te treden tegen de Christenen, naar het heet om den vrede tegen te houden. De Turksehe soldaten moeten vóór 15 Juli de wapenen neerleggen, maar weigeren dit te doeD, zoolang de Christenen niet ontwapend zijn, Te Kandia heerscht typhus. Gemengde 9fedcdccltngen. Door een lock-out der patroons in het ma chinevak, beantwoord door de werklieden met een staking, zijn in Engeland '100,000 machine- arbeiders zonder werk. In de Borinage is op verscheiden plaatsen het werk weer begonnen. Men schat het aantal stakers op dit oogen- blik op niet meer dnn 19 a 20.000. De afgevaardigde Coutant zag de urgentie van zgn amnestie-voorstel in de FranscheKamer- De kamers waren, zoo spoedig als dat ging, ter bewoning gereed gemaakt. Met kelder en keuken zou men vandaag nog een beetje geduld moeten oefenen. Op zulk een plotselinge komst was Mos kowsky niet voorbereid. De vrouw, die tot nu toe voor hem en het volk had gekookt, wist siechts het allereenvoudigste toe te bereiden en de Goyritzer land-vijn kon met Rüdesheimer en Assmnnsbauser niet wedijveren. Van vroeger waren nog een paar heeie oude flesschen Johannisberger over, die oliedik waren. Ook kon men de kwestie van den wijn het best aan den jongen heer zeiven overlaten. Overigens had Moskowsky op eigen risico wat Bordeaux en wat lichte champagne besteld. Zoo behoefde het eerste diner, dat om klokke vier begon, niet zonder een zekere feestelijkheid voorbij te gaan. De jonge hoenders, die de predikant had geleverd hij was een beroemd hoenderfokker, wijd in den om trek bekend gaven eveneens een zekere uitge breidheid aan den maaltijd. Mevrouw von Myrpach, Caecile en Roland namen dankbaar kennis van Muskowsky's mededeeling. Alle drie hadden thans, trots de velerlei gedachten en stemmingen, die hen in beslag namen, een vrij sterken eetlust. Onderweg had men dan ook slechts een kop bouillon genomen. Toen men zich eenige oogenblikken had teruggetrokken om het stof van de kieederen te laten borstelen en een weinig toilet te maken, trof men elkaar weldra weder in de eetkamer, waar in het midden orider da kroonluchter een vierhoekige eikenhouten tafei allerliefst voor diie personen was gedekt. De oude huishoudster had zelfs voor een zilveren pièce-de milieu gezorgd, waarin een bouquet heeilijke primula's was ge stoken. zitting van gisteren met 39G tegen 125 stem men verworpen. Ilanotaux vwnsclite onmiddellijk de iuter- pellalie-Boyer over den toestand in het Oosten in ontvangst te nemen maar de hoer Boyer was niet klaar, zoodat de interpellatie werd uitgesteld. De minister van financiën Cochery diende liet ontwerp op de vier b'lastieqcn in. Op voorstel van Bris^on wei 1 de zitting ge schorst tot na hot rappoi t Ier budget-com missie over de belasting-ontwerpen. De zitting werd tot Viijdag verdaagd. Twee leden der Panama-commissie zijn naar Londen vertrokken, voorloop!» alleen om de echtheid van den brief van Cornelius Ilerz te onderzoeken. Port.vlis, de vroegere hoofdredacteur der XIXme Siècle heeft uit Londen, waai heen hij indertijd de wijle heeft genomen, een brief ge zonden met het verzoek om door de commissie gehoord te worden. Volgens de Nordd. Allg. Ztg. zal keizer Wilhelm bij zijn bezoek aan den Czaar, behalve door Von Ilohenlohe, ook vergezeld worden door Von Biilovv, den nieuwen minister van bin- nenlandscbe zaken. De reis van den Duitschen keizer kenmerkt •zich dit jaar door ongelukken. Nu weer is de luitenant ter zee Von Ilalmke, van het gevolg des keizers, op een rij wiellochtje bij Bergen in een meer get-edeu, aan den voet eener steike helling, en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. De gemeenteraad van Eger heeft bij accla matie zgn verontwaardiging uitgesproken over de mishandeling van vreedzame burgers door de bereden politie. De raad zal een proces-verbaal van alle ge constateerde gevallen van mishandeling door een gezantschap aan den Keizer laten brengen. Tot de financieele hervormingsplannen der Poitugeesche regeering behoort ook een conver sie der buitenlandsche schuld. Blijkens berichten uit Kaïro heerscht er tweedracht in bet kamp der Derwischen. Officieel wordt uit Manilla bericht dat Na- sugbu door de Spaansche troepen is genomen. 5752 personen, waaronder verscheiden voor name hoofden der rebellen, boden hun onder werping aan. De Trans vaaDche Volksraad bekrachtigde gisteren het verdrag van bondgenootschap met den Oranje-Vrijstaat. De Chartered Company is gemachtigd om zonder de sanctie der Britsehe regeering onder haar charter de rente te garandeeren van het nieuwe kapitaal der Bechuanaland-Spoorweg- maatsehappij. Daar de bedienden uit de hoofdstad deels nog in het geheel niet, deels eerst morgen zouden komen, bediende het dienstmeisje van den rentmees ter, een aardig jong ding, met goudblonde vlechten en schitterende oogen. De spijzen overtroffen de stoutste verwachtingen. De Bordeaux was voortreffelijk en de Champagne, waarvan men ten slotte een flesch ontkurkte, niet minder. De aangename behagehjltheid van de in donkeren toon gemeubileerde kamer, het schitterende zonlicht, de heerlijke blik op de langzaam stijgende boscbage waarachter de pruimenboomen, die in vollen bloei stonden, een fiischgroenend berken woud zich ver hief, de aardige, bedienende blondine en de wel dadige rust, die hier in de lucht lag en door het zachte geruisch van buiten nauwelijks werd gestoord dit alios oefende op moeder, zoon en vriendin een goede weiking uit. Bij de Champagne was Roland reeds vrij opge-, wekt; het gelaat van mevrouw Römhild straalde van stille genoegdoeningmevrouw von Myrpach prees zich zelve in het geheim dnhendmaal ge lukkig en had het liefst in een luid gejubel uit gebarsten. ïDat zal een feest worden, dat verblijf hier in Goyritz", riep zij in geestvervoering uit. »Hoe heerlijk genoeglijk zijn deze kamers en de geheele inrichting, ik vind het een beetje warm waarom doe je het venster niet open? »Kom, Caecile, laten wij eens op het balkon gaan je kent alles nog niet: het heerlijke gezicht over het dorp in het dal en de groenende velden Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1