51"c jaargang. N°. 9371. Vrijdag 16 Juli 1897. ROLAN D. i IS#! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. FETJILLETOlSr. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. 44).. ®g3X Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal omliggende plaatsen, p. kwart franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers. f 0.90 1.05 - 1.30 0.02 BUREAU: BOTER®! TT SS A AT ?0, Telephoon Sfo. 123. ADTr.nTEKTrErnijs: van 15 gewone regels met grip van ecne Courant Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. inbe- f 0.52 - 0.10 Inrichtingen welke gevaar, schade o! hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van O. A. VAN DEVENTER, om vergunning tot oprichting van een glasfabriek aan den Buitenhavenvveg no. 140, kadaster seelie L no 1690. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met do bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den 29sA-n Juli a s., des na middags ten 2 uie, ten ïaadliuize gelegenheid zal woideo gegeven om bezwaren tegen het toeslaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretaiie der gemeente, van de sehiifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, der: lOden Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 Juli '97. De Engelsche bladen houden zich natuurlijk bezig met het rappoit der enquête-commissie over den inval tan Jameson, welk rapport wei- rn'g vleiend is voor Rhodes, den held van Zuid- Afrika. De groote vraag, die thans in de organen der pers wordt besproken, isWat moet liet Lagerhuis doen Men weet dat het rapport der commissie, schoon Rhodes' gedrag streng veroordeelende, geen straffen voorstelt. En die zijn ook niet noodig, meent de Times. (let blad herinnert er aan, dat Jameson zijn straf reeds heeft ondergaan, en dat sir John W iloughby en de andeie officieren niet alleen gevangenisstraf hebben gekregeD, maar ook van hui: rang in het leger zijn ontzet, Rhodes is, volgens iiet blad, waaraan miss Flota Shavv als specialiteit voor koloniale zaken is vei bonden, reeds zwaar genoeg gesir-.' Zijn positie in Zuid-Afrika is geducht ge schokt. ilij is noch eerste minister der Kaap kolonie, noch directeur der Chartered Company meer. Zoowel zijn vermogen als zijn reputatie hebben sterk geleden. Vertelling door Ernst Eckstein. Zij stond op en trok hare vriendin mede op den uitbouw. Roland voigde. Een buitengewoon liefelijk gezicht bood het veld zooals het daar in den zonneschijn van het laatst van de Aprilmaand lag. Alles groenend en glan zend en zoo vol en weelderig, dat men de weinige kala takken, die hier en daar nog in de lucht staken, bijna niet opmerkte. Men voelde, dat ook zij weldra in heerlijke biaderpracht zouden schitteren. Caecile was een grooto vriendin van de natuur, gelijk zoovele menschen aan wie het leven de eigenlijke en hoogste bevrediging van liet hart heeft ontzegd. Het schoono ovaal van baar gezicht, dat thans na het diner ean kleur iiad gekregen, schitterde als een levende afbeelding van dezen heei lijken lentedag. Hare lippen waren even ge opend, zoodat men juist hare helwitte tanden kon zien; de kleine neusvleugels trilden. Roland, die naast haar stond en haar diep hoorde ademen, zag haar aan en verwonderde zicli over den glans der jeugd, die over h.iar gansche wezen lag. Terwijl zij daar zoo naar buiten zag en zich verzadigde aan de jonge natuur, geloofde Roland nimmer een zoodanige samenvoeging van meisjes achtige aanminnigheid mot vrouwelijke beltooilijk- beid te hebben ontmoet. Onwillekeurig ducht hij aan haren echtgenoot, dien zij had tehuis gelalen. Vroeger was hem dat nimmer zoo opgevallenthans t Is waarlijk om medelijden te krijgen met den gevallen held De Daily Chronicle oordeelt natuurlijk gc- 'lee' anders, zooals ook van dit ïadicale blad mocht worden verwacht. voor haar is liet rapport der commissie de bekroning van haar totale fiasco. in het buitenland zal men hetzelfde oordeel vellen, merkt liet blad te recht op. Want laat men niet lord Grey, die medeplichtig is aan den inval, kalm in lthodesié blijven, en viaagt men wel een straf tegen Rhod-s of wien ook De Chronicle ziet de eenige mogelijkheid om hngelands eer te redden in de verwerping van liet rapport der commissie door het Lager huis, wat de radicalen ook voornemens zijn te beproeven. En Chamberlain l Ja, het rapport der com missie noemt hem en alle hoofdambtenaren van liet koloniale ministerie volkomen onschuldig. Maar waarom seinde Ilari is dan aan Rhodes, dat liet plan aan Chambeilain was voorgelegd, en waai uit putte miss Flora Shavv dan haar bijzondere aanleiding tot het geloof, dat Cham berlain verlangde, dat men terstond optiad Aangenomen, dat en Harris èn miss Flora biutaal intrigeerden, waarom dan niet hen beiden op de kaak gesteld De Daily News komt tot de conclusie, dat de commissie óf de zaken niet met deu noodigen ernst heeft behandeld, óf wel beducht is voor publiceering van feiten, die een fatsoenlijk minister van koloniën onaangenaam zijn. Het blad stelt daarbij nog de vraag, waarom Chamberlain zelf, zoo er niets te verbergen was, niet geprotesteerd heeft tegen de geheimzinnige politiek der commissie. Czaar Nicolaas If streeft met ijver naar den vrede in het Oosten. Thans weder heeft hij een zeer vriendschap pelijk, maar tevens krachtig telegram aan den Sultan verzonden, waarin hij met nadruk aan dringt op de ontruiming van Thessalië, nog vóór de definitieve sluiting van den vrede, en om de oplossing van alle andere quaesties te bewaren tot de onderhandelingen weder worden opgevat. De Sultan zou toestemmend hebben geant woord, maar met afwijzing van eike verant woordelijkheid vooi de gevolgen van dien maatregel. De Turksche ministeriaad heeft zicli in zijn zitting van Dinsdag maar niet bezig gehouden met Thessalië; de antwoorden der mogendheden op de circulaire der Porte van 6 Juli jl. waren nog niet compleet. Wel besloot de ministerraad de doorvaart van Grieksche schepen met neutrale lading door de Dardanellen te verbieden. Heden vergaderen de ambassadeurs nog eens vóór het vertrek van hun Franschen confrère Cambori. echter maakte hij bij zich zeiven de opmerking, dat beiden toch een zeer ongelijk paar waren. Hij ondervond iets als medelijden, en al ras nam hij zich voor iets aardiger, opmerkzamer en galanter tegen mevrouw Römlnld te zijn dan tot nog toe. Misschien deed liet de vijfendertigjarige vrouw goed, als men haar toonde, dat men haar nog niet zoo geheel en al tot die moederlijke vriendinnen reken de, dio men in zeker opzicht gehee! buiten be schouwing laat. Indeitijd op het feest van de Sportclub had hij haar toch ook vlegelachtig laten zitten wel is waar uit pure vergeetachtigheid, man- dames op wier gezelschap men prijs stelde, T eigat men niet. Dat moest hij weder goed maken. En mevrouw Romhild kon zoo vroolijk, zoo aller liefst en opgewekt zijn. En geestig was zij ook. Misschien zou zij hem de eenzaamheid van deze dagen op Goyritz nog wel doen korten. Hij moest in elk geval maar moeite doen om haar talent voor vroolijkheid en geestigheid zoo goed mogelijk te doen uitkomen. Eensklaps voelde hij een levendige sympathie in zich ontwaken. Ilij was menschenkenner genoeg om te weten, dat deze vrouw iets heroïsch in zich moest hebben, wanneer zij ais echtgenoote van een bedaagden, afgeleefden en onopgewekten man zoo dapper door het leven schreed, zonder ook zelfs in gedachten te struikelen. Want hierover was na alles wat luj gezien en gehoord had, geen twijfel meer mo gelijk. Zij hield van elke gezelligheid, zij danste nog hartstochtelijk, zonder echter iemand in liet minste de voorkeur te geven. Neon, hare gansche zucht tot ontspanning dat was Roland in dit oogenbhk duidelijk sproot slechts uit deze begrijpelijke omstandigheid voort, dat zij instinctmatig naar iels vei langde, wat haar de leegte in haar onbe vredigd hart moest vullen. Het was aldus zijn Ook de Giiek=che ministeriaad heeft verga derd, en wel om te oveileggen, welke maat- •'egelen genomen dienen to tvoi den, om zicli de middelen te verschaffen tot liet befalen der oorlogsschatting. Van zichzelf heeft Griekenland niets meer; het eenige wat er dus overschiet, is de ouder handelingen met de buitenlandsehe financiers weder op te vatten. De Sultan wil intus-chen nogmaals beproe ven zijn Duitschen vriend te winnen. Kiamil-bey, de particuliere secretaris van den Padischah, vertrekt met een bijzondere opdracht en een eigenhandig schrijven naar keizer Wilhelm. Vermeldenswaardig is ten slotte nog liet niet bijzonder geloofwaardig bericht, dat Turkije een bondgenootschap zou gesloten hebben met Rumentë tegen een eventueeleri aanval van Bulgaiije. Duitschlnnd zou daaibij als bemid delaar hebben gefungeei d. Dinsdag is zoo vervolgt dit belicht suit goede bion" liet vooiloopige verding ge- teekend, en beeft de gezant van Ruinenie een langdurig onderhoud gehad met den Sultan, die hom liet grootkruis der Osmanié-orde ver leende. Tegen tiet eind der week zou de gezant naar Bukarest terugkeeren. De aandacht verdient, wat Kreta aangaat, een waarschuwing der afgevaardigden van het district Kanea, waar juist de meest oorlogzuch tige Ktelenzen wonen, gericht tot hun mede afgevaardigden te Arnieni, om zich niet te laten verleiden door Grieksche onruststokers, maar zicli in het belang van Kreta, te schikken naar het christelijk Europa. Mag men geloof slaan aan de jongste be richten uit Washington en New-York, dan worden de betrekkingen tusschen Japan e:i de Vereenigde Staten meer en meer gespannen. Te Tokio heeft men liet antwoord der Unie op liet protest der regeering van den Mikado legen de annexatie van Hawaii zeer slecht op genomen, en zelfs wordt gezegd, dat Japan vast besloten is, desnoods inet geweld van wapenen, de rechten der 20.000 Japanners, die op de Sandwich?eilan<len wonen, te handhaven. Die berichten schijnen overdreven, maar niettemin heeft men zich in de Vereenigde Staten ongerust gemaakt, en blijft de jiugo-pers niet iu gebreke Japan heftig aan te vallen. Zelfs de regeering is niet ongevoelig gebleven tegenover de dreigeude houding van het Ryk der Rijzende Zon. Zij heeft instructies gezonden aan haar vlootvoogd in de Japansche wateren, en heeft het Amerikaansche smaldeel verstel kt met een der besle schepen, de Oregon, Het vreemde in deze geheele zaak is zeker, dat het inlijvingsplan nog niet eens in het Congres is geweest, en dat in de Vereenigde Staten zelf nog een vrij krachtige oppositie ridderplicht haar te doen gevoelen, dat men haar wezen sympathiek vond en haar lijn gevoel bewon derde, dubbel bewonderde omdat zij zoo schoon on geestig was En voegde Roland aan deze over wegingen toe, onzeker of dit eigenlijk we! in liet kader van de ridderlijkheid pasteliet was toch ook van belang den indruk van een zoodanig handelen bij haar na te gaan. Of zij een zoodanige hulde zoude aanvaarden? Of zij ten slotte het voor nood zakelijk zou houden ook deze af te wijzen en zich achter het schild vari trotscho ongenaakbaaiheid en koudhartigheid te verbergen Toen men weder aan tafel plaats nam om liet dessert te gebruiken, vond Roland het verblijf op Goyritz reeds lang niet meer zoo onveikwikkclijk als bij het vertrek. Hij had thans oen psychologisch doel. Zich aan de zorg voor liet landgoed te wijden, daartoe voelde hij volstrekt nog geen lust. Maai wanneer hij ook per dag slechts vier of vijf uren aan ernstiger dingen wijdde, de dag had er toch vier en twintig. Hij vulde opnieuw de champagneglazen en stiet in behagehjke luim met de beide dames aan. »Op onze goeie kameraadschap!" zeide hij lot mevrouw Romhild. vtlier in ons oord van ballingschap kan de mensch die gebruiken." De glazen klonken, Mevrouw von Myipach ledigde het hare tot op den bodem. nJawel, mijn jongen lachte zij met schitterend oog. »Houd met Caecile maar goede kameraadschap, zij is een lieve, verstandige vrouw van wie gij nog veel kunt leeren." Negende Hoofdstuk. Een gemeenschappelijke wandeling over het ge bied van Goyritz naar het doi pje Boseniieim, wnar de kerk stond, besloot den dag. bestaat tegen bet annexatie-verdrag. Velen zien de Vereenigde Staten mei leedwezen den weg der veiovering en der koloniale annexatie in slaan en daardoor zicli blootstellen aan buiten landsehe verwikkelingen, die men tot nu toe Stee Is is ontloop.an. In ieder geval zal het betreffende verdrag niet vóór den naherf-t zijn beslag krijgen, on verwonderen mag het niet, indien Japan vóór dien tijd nog een streep door de rekening haalt. Japan is een nieuw element in de politiek van liet Verre Oosten, welks kracht en mid delen niet geiing mogen worden ge=chat. De Japansche vloot is gereed en uiterst slag vaardig; die der Vereenigde Staten moet nog worden klaar gemaakt. Daarom ook boezemt de ontstemdheid van Japan velen in de Vereenigde Staten groote bezorgdheid in. Ook met Engeland wordt de verstandhouding minder goed. In een scherp gestelde depêche aan den ge zant te Londen, Hav, do. 14 Mei. die thans is openbtar gemaakt, beschuldigt Sherman, de staatssecretaris der Vereenigde Staten, Engeland feitelijk van kwade trouw in zake het verbod van de robbenvangst in de noordelijke zeeën voor hot jaar 1S97. Ilij «telt Engeland aansptakelijk voor de ver wikkelingen, die zich ten gevolge van Enge- lands gedrag zouden kunnen voordoen in de betrekkingen van beide staten. iBcmcngalc Mcdcdccllngcn. In tweede lezing nam liet Engelsche Lager huis het ontwerp op de zeewerken aan, o. a. beoogende de vergrooting der haven van Dover, zoodat twintig slagschepen met nog eenige andere oorlogsschepen daar veilig kunnen liggen, Teger 18 Augustus zullen de hertog en de hertogin van Yotk een bezoek aan letland bren gen. Onder begunstiging van prachtig weder is gisteren, 14 Juli, do nationale feestdag te Parijs gevierd. De legen evue te Longchamp had een schit terend verloop. Von Bülow, de opvolger van vrijheer Von Marschall, die zich thans te Wcenen bevindt, is daar zoowel door den Keizer als door Golu- chowski, den minister van buitenlandsehe zaken, ontvangen. De Keizer had zelf het verlangen te kennen gegeven, den Duitschen minister in audiëntie te ontvangen. Te Kopenhagen bestaat liet plan een stand beeld voor Czaar Alexander III op te richten in liet park van het kasteel Fredensborg, waar de overleden Czaar zoo gaarne verwijlde. Van hier uit deed Goyritz met zijn statig heoren- huis zicli bijzonder schilderachtig voor. Het begon reeds donker te worden, toen men door den moestuin tei ugkeerde. Men dronk in de groote hoekkamer thee, bladerde een weinig in de reeds oude couranten, die de rentmeester had ge- zondon, en ging dan vroeg naar bed. Den volgenden morgen hield Roland iiet voor een beleefJheidsplich'.. om den heer Moskovvsky in zijne woning op te zoeken en zich in luwe om- tiekken van het voornaamste een weinig op de hoogte te stellen. 11 ij leerde in den rentmeester een ontwikkeld en verstandig man kennen die in liet vei keer met hem dadelijk den goeden toon vond, en hem overal snel van alles op de hoogte stolde. Dan geheelen voormiddagbleef Roland in Moskows- ky's gezelschap, liet zich over honderderloi dingen inlichten, volgde hom in de schuren en stallingen, in do meikerij en in het park, en vond alles in vootbeoldiga orde. Zoo rijpte in hem liet denkbeeld dezer deugdelijken man bij zich te houden en onder geen voorwendsel te laten gaan. Er was liier arbeid genoeg voor den eigenaar, ook al had hij een meJe- ai beider van het gehalte van Moskovvsky naast zich. Daarenboven wilde men Klein-Prestilz vrij spoedig bij Goyritz voegen. Ook was het een aan genaam gevoel eens een paar maanden weg te kunnen en toch zeker te zijn, dat hier een ver trouwd man achterbleef. Wanneer men bijvoot beeld jong getrouwd was, dan sprak hel van zelf, dat men den vvonsch koesterde, niet al te onverbreek baar aan het landgoed gekluisterd te zijn. Ilij dacht aan Gerla en aan haar bewegelijk tempe rament. Die moest toch van tijd tot tijd er eens uil, zond°r eenige quaesiie! Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1