"binnenland. Stateii-Greiieraal. Uit tie Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAABDINGrEN. De Koning van Siam is te Kopenhagen ge arriveerd. Prins Louis Bonaparte, kolonel van het Rus sische ganie-caviih'rie-regiment, gaat volgens de Gaulois wel tijdens het bezoek van Kei/.er Wil hel tn met verlof, maar bij het bezoek van president Fati re zal hij weer teiug zijn. Sngasta heeft verklaard, dat het programma der liberale partij ten opzichte van Cuba gelijk ts aan dat dei Cubaansche autonomistische partij. In regeeringsk ringen te Washington loopt liet gei licht, dat er onlangs een overeenkomst js gesloten tusschen Frankrijk, Duirsehi.ind en de Vereenigde Staten om de voltooiing van het Panama-kanaal te verzekeren. De Voreenigde Staten zouden slechts eer' ondergeschikte rol in deze belangrijke onder neming vervullen. De Spaansehe troepen hebben de opstande lingen in de provincie Havanna weer verdagen. De laatste deden op hun vlucht dynamiet-bom- rnen ontploflen. Generaai Weyl>*r heeft aan vele politieke gevangenen de vrijheid geschonken. In Alaska (Noord-A merika, schijnen belang rijke goud rillen ontdekt te zijn. Reeds stroomen er vele goudzoekers heen. Brief van den heer Tak van Poortvliet. In liet Tad. schrijft de heer T(ak v('an P(oortvliet) liet volgende over de huidigen poli- tieken toestand >v Nad at de stembus had gesproken, open baarde zich in de voor uit-irevende liberale bla den allerwegen de \ven«ch of de aandrang, meer of minder stellig, dat de tengels van het bewind door de meest verwante geesten zouden worden in handen genomen. Die wensclr en aandrang is ten volle natuur lijk, maar kan ze op dit oogenbiik ook den toets doorstaan van hongeren politieker! zin Imijns inziens niet, en wel om de volgende redenen Wanneer thans een Kabinet wordt geven md. bestaande geheel ot voor een overwegend groot deel uit vooruiMrevende libeinle», dan zal, over een kort tijdsbestek, door de partijgenooten veel, zeer veel worden gevergd, meer, veel meet dan het zal kunnen leveren. De wetsontwerpen van dit kabinet, zich aan- sluitend'* aan het programma der «Liberale Unie" of misschien dat uitbreidende, zullen al dadelijk met eenigen argwaan worden begroet door de anlirevolutionnairen en de clericalen. Wellicht voegen zich daar ook nog bij de christelijk-histi>ri-chen, ja zelfs kan men daar bij niet onvoorwaardelijk rekenen op den steun van alle oud-libeialen, vooral niet wanneer de wetsontwerpen eenigszins het kenmerk dragen van den spoed waarmede zij zijn vervaardigd en ingediend. Door een toevallige combinatie van minder heden kan het eerste ingrijpende wetsontwerp worden verwet pen het Ministerie treedt dan af de oud-liberalen voelen zich dan te zwak om de teugels in handen te nemen en het bewind valt den clericalen als rijpe vruchten in den schoot en daarmede is de gehee'e strijd aan de stembus, die ditmaal zoo moeilijk is gevoerd, ongedaan gemaakt. Aangenomen voor een oogenbltkdat de liberalen van verschillende nuances, vereenigd met alle anti-clericalen, dan rriet in staat zullen zij n om alle officieel kwaad te keeren niet zoo met datgene wat achter de schermen gebeurt, om slechts een voorbeeld te noemen, hoe menige openbare school kan in alle stilte worden dood gedrukt, zonder dat er eenïge aanleiding bestaat tot aanmerking. Geheel anders zal het zijn wanneer het tegen woordige Kabinet voorloopig kan behouden blijven. Ook voor de tegenwoordige Ministers is niet verloren gegaan de uitspraak van de stembus, die in één commando kan worden samengevat, namelijk «Zwenk naar links 1" Met de christelijk-historischen kan door den heer Röell eenige verstandhouding blijven beslaan. De heer Van Houten is, als man vangroote veelzijdigheid, te handig en te bekwaam staats man, en tegelijk te veel democraat err klas sieker, om niet te hechten aan liet bekende: «Vox populi, vox Dei". Van de groote werkkracht, toewijding en be zadigde gevatheid van den heer Sprenger van Kijk kan nog 7.00vee! en zulk goed werk worden verwacht, dat het jammer zou zijn wanneer diens mini.sterieele loopbaan nu reeds zou wor den afgebroken. De wetsvoorstellen van het tegenwoordig Kabinet, indien dat met volle zeilen zwenken wil naar links, zullen den steun blijven houden der oud-liberalen en zullen toejuiching onder vinden van de vooruitstrevender!. Dit Kabinet zal irr vele opzichten niet te fel worden afgebroken door de antirevoiutionnairen en clericalen, om te verhoeden dat bun schrik beeld, een stellig vooruitstrevend liberaal Kabi net, het roer van Staat moet ter hand nemen. Zonder tekort te doen aan beginselen, kan het tegenwoordig Kabinet, of minstens het meerendeel der Ministers daarvan, nog een aan tal wetten indienen, in de richting van denk beelden der «Liberale Unie" en zal voorloopig met meer vrucht werkzaam kunnen zijn dan een vooruitstrevend liberaal Kabinet, zelfs dan wanneer' dat uit de beste elementen is samen gesteld. Het vorenstaande, dat aari het publiek en aan de maebthebbenden ter overweging wordt aanbevolen, geeft de denkbeelden weer van een echt vaderlander en echt liberaal." De redactie voegt aan dit schrijven een onder schrift toe. waarin zij verklaart het niet eens- te zijn met den heer T. v. P. «Wij zijn volkomen over tuigd, dat de geachte scltr. 'tgoed meent met de liberale beginselen en een toepassing daarvan in vooruitstrevende richting werischt, maar de door hein aange wezen weg komt ons voor te zijn absoluut verwerpelijk en met te zullen leiden naar liet doel." liet Perzische Gezantschap. De Kurzaal te Scbeveniugen bo >d gisteravond ongeveer denzelfden aanblik als bij het bezoek ten vorigeri jare aan het Kuriuius gebracht door Li-Hung-Chang, Een zeer talrijk publiek vulde de zaal, met bet oog op de komst van de buitengewone Perzische Ambas.-ade, wier leden tot bijwoning van het concer t door de directie van de «Maat schappij «Zeebad Scheveningen'' waren uitge- noorhgd. Ter weerszijden van de estrade, bestemd voor bet orkest, prijkten tropeeën in de Perzische en Nederlandse he kleuren, omgeven door de wapens van beide Rijken. Voor de voorname gasten was ditmaal geen loge ingelicht op de rechter-bovengalerij doch de directie had beneden in de zaal ter rechter zijde tusschen twee der bestaap.de pilasters een keurig met rood gedrapeerde loge doen inrich ten, waarin de beeltenissen van HII. MM. de Koninginnen prijkten en welke estrade aan beide zijden was afgesloten voor het publiek. Daarenboven was aangebracht het Perzische wapen gedekt door de Keizerlijke kroon. Deze inlichting had dit voordeel, dat de leden van het gezantschap, die aan de landzijde err wel aan den ingang varr liet hotel werden ont vangen door den heer B. Goldbeck, directeur- generaal van de maatschappij «Zeebad-Scheve- vemngen", direct door de vestibule in de voor hen bestemde loge konden komen. Vooraf werd het gezelschap in ejn tot recep tie-zaal ingericht vertrek eenige veifrissching aangeboden. De tiap, leidende naar de vestibule, was aan weerszijden met bloemen en siergroen bezet, terwijl bovpn den ingang als transparant bet Perzische Rijkswapen prijkte, geflankeerd door- twee masten, waai aan de Nederlandsche en Perzische vlaggen wapperden. Te 9 ure verschenen He leden van de missie in de Loge. Het publiek stond op en Mamistadt's orkest zette het Perzische volkslied en daarna liet jWien Neeilandsch bloed" in, onder bet spelen van welke nationale hymnen de leden van het gezantschap en het publiek in .staande houding bleven. De Minister van Buitenlandsche Zaken jtu', Roëll nam naast het hoofd der ambassade plaats. Voorts werd in de Loge opgemerkt de waarne mende burgemeester van de residentie jhr. Gevaerts van Sirnonshavpri. De heeren bleven een groot gedeelte van hel concert bijwonen, en plaatsten voor hun vertrek hunne namen in het «Guldenboek" van het Kurhaus. Het Tziganer-orkost van de Kurhaus-Bar gaf tijdens de pauze een afzonderlijke uitvoering van eenige nummers m de receptiezaal voor de leden van hel gezantschap, die daartoe vereenigd waren. Naar men verneemt zijn in de Orde van den Leeuw en de Zon van Petv.ië benoemd tot ridder 'le kl. (grootkruis) baron Cliffoid, hof maarschalk van II. M. de Koningin-Regentes; luitenant-generaal Schneider, minister van oor log en de heer Ruy.-serra*T-r, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken tot ridder Be kl., ritmeester jhr. v. Tets, adju dant van 11. M. de Koningin-Regentes tot ridder 4e kl. (officier) de le luitenant jlrr. van Suchtelen van de Haere, ordonnance-oïficier. Verkiezingen. In eene vergadering der Radicale Vereeni- ging in district IX te Amsterdam i.s tot can- didaat voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld de heer mr. A. Kerdijk. Door het bestuur der centrale liberale kies vereeniging Vooruitgang in 't district Win schoten wordt voorgesteld, om bij de aanstaande verkiezieg van een lid voor de Tweede Kamer geen candidaat te stellen. De heer P. Dijkhuis te Midwolda heeft rle hem aangeboden candidatuur van de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging aangenomen. De afdeeling Leeuwarden van liet Ned. Werk liedenverbond en de radicale kiesvereeniging Burgerrecht te Leeuwarden hebben in eene ver- eenigde vergadering tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gekozen derr heer Z. Middel koop, ontvanger van de registratie aldaar. Ds. W. Bax. te Zaandam, de candidaat dei- arbeiderspartij in het district Leeuwarden, zal Donderdag-avond te Leeuwarden in eene open bare vergadering eene politieke redevoering houden. Nijverheid. Irr de gisteren gehouden vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van NrjveUieid i.s op voorstel van het hoofdbestuur besloten om aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij gelegenheid van haar gouden feest, de gouden medaille der maatschappij aan te bieden. Tot eereloden der maatschappij zijn benoemd de heeren Gotfiied Salotnomon te Almelo, G. J. van Heek t" Enschedé, P. van Leer-mm, directeur th-r kina-eulturcs Java, mr. W. Tonc- kens, gouverneur van Suriname, en P. J. IJ. Cuypers te Amsterdam. Naar men vernemit. is op initiatief van eenige Rotterdam-die heOren het plan gevormd (en vO'ir de verwezenlijking er- van reeds een voorloopige commissie benoemd) tot het li ouden eener internationale bak kei ijten toonstelling in 1898 te Rotterdam, gelijk aan die van 188(1 err 1894 te Amsterdam. In rle laatst gehouden vergadering van den «Nieuwen Nederlandsehen Bootwerkersbond" te Rotterdam is besloten de uitgaaf van bet orgaan De Bootwerker te staken en moet cr ook sprake zijn den bond op te heffen. „Tesselschatle''. Aan het ons toegezonden 25ste jaarverslag der Algcmcenc Nederlandsche vrouwenvereeuiging „Tcs- selsehade" ontleenen wij het volgende: ..liet afgeloopen jaar was een belangrijk jaar voor de verceniging eu wel door het feit dat het het 25ste levensjaar der verceniging was. De voorspoed heeft verre de overhand geliad boven den tegenspoed; in die 25 jaren heeft de tijdgeest zich zoozeer gewijzigd, dat het werken van „Tesselsehadc" baast overal met sympathie wordt begroet. Dit vergemakkelijkt in niet geringe inate allen arbeid ten behoeve van opleiding, onderwijs cn het bezorgen van betrekkingen, vooral van die welke liggen buiten de werkzaamheid van het gezin. Tal van beroepen, indertijd door de verceniging aanbevolen, kunnen nu door beschaafde vrouwen worden vervuld. Het ledental vermeerderde in hot afgeloopen jaar met 145, zoodat het aantal thans bedraagt 4514. Het in 1874 opgeheven „Bemiddelingsbureau", doch in 1874 wederom hersteld, leverde gunstige resul taten op, daar aan p. m. 291 vrouwen eene betrek king werd bezorgd. Bovenaan staat Amsterdam met een cijfer van 89, voorts Den Haag met 52, Haarlem met 50, Leiden met 20, Nijmegen cn Arnhem ieder Biet 12, terwijl de overige bureaux ieder beneden 10 bleven. De 14 depothouders verdienden aan salaris, p. 111. t 3000; de afdeelingen en correspondenten besteed den dit jaar f2088 aan opleiding. In het geheel werd voor opleiding besteed f 4769 cn wel ten behoeve van 55 personen. Aan geschenken werd ontvangen ƒ1173. Het fonds steunt 16 onvermogende dames, doorziekte of ouder dom niet in staat, in eigen onderhoud te voorzien. Aan het centraal-bureau zijn steeds voorradig de officicele examen-programma's. De verceniging zal in 1898 op het te Londen te houden internationaal vrouwencongres vertegenwoor digd worden door mcj. Meyboom, daartoe door het hoofdbestuur aangewezen. De begrooting over 1897'98 wijst een ontvangsten en mtgavenbedrag aan van 2410; terwijl het kapitaal der vecrceniging f 237,628,6l',s bedraagt." OVERSCHIE, 15 Juli. Gisterenavond om 8 uur gaf een rondreizend acrobaat onder do tonen van een harmonica een voorstelling in de open lucht op de Groote Werf aan de Zesticnhovensche Kade alhier. De halsbrekende toeren, welke hij verrichtte, werden door het talrijk toegestroomde publiek mei aandacht gevolgd. Den vorigen avond was dezelfde voorstelling door den acrobaat in den Koudenhoek gegeven. KETHEL, 14 Juni. liier werd gisteravond het bewijs geleverd hoe gevaarlijk het voor een fiets rijder kan zijn om ruzie te maken met zijn ficts- reparateur, Een alhier woonachtig fietsrijder liet zijn fiets herstellen cn stond daarbij te kijken en tc praten. In zijn gesprek gebruikte hij een woord dat den reparateur niet beviel, die daardoor in zulk een woede ontstak, dat hij een deel der kogeltjes, moeren en stiften, aan de fiets bchoorende, in oen nahijzijnde mesthoop wierp en onder het weggaan al vloekende en razende den eigenaar der fiets te kennen gaf, dat hij hot instrument niet wenschte aftemaken. PEENIS 14 Juli. Herkozen tot lid van den ge meenteraad J. Biert (antir.) Gekozen 31. Zwanen burg (lib.) PERXJS 14 Juli. Een kindje van twce-cn-cen halfjaar alhier is door het likken aan lucifers aan vergiftiging gestorven. TWEEDE KAMER. Verslag Rekenkamer. De commissie uit de Tweede Kamer belast geweest met het onderzoek van het verslag der Alg. Reken kamer over 1895 heeft in haar rapport zieh vereenigd met de meening van dit college, dat het in 's lands geldelijk belang zou zijn om, vooral nu door de invoering der vermogens- cn bedrijfsbelastingen het aantal advertentiën, die door de onder het Dep, van Finantien ressortcorende ambtenaren moeten worden geplaatst, zeer toeneemt, gebruik te maken van zoo genaamde advertentiebureaus ten einde een aanzien lijk rabat op de advertentiekosten te genieten. Voorts steunt dc commissie het gevoelen dor Reken kamer, dat dc inkomsten ('pachten, huren enz.) ge noten uit de overboeken langs de lijneu der voor malige Rijnspoorwegmaatschappij, bchooreu aan den Staat en niet mogen komen ten bate van de Expl. Maatschappij. Zcr; noodrg behoort in dien zin het spoorwegcontraot van 1890 gewijzigd te worden. De commissie vereenigt zich voorts met't gevoelen der Rekenkamer, dat, wanneer uitgifte van schatkist biljetten cn promessen heeft plaats gehad, voor het geheele bedrag bij een koninkl. besluit toegestaan, verdere uitgifte van dezelfde stukken niet meer krachtens dat koninkl. besluit kan geschieden, ook al is een gedeelte van die stukken intusschen afge lost, maar dat tot die nieuwe uitgifte eene nieuwe koninklijke machtiging wordt vereisebt. Internationaal Privaatrecht. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot goedkeuring van het op 14 November 1896 te 's-Gravenbage gesloten verdrag tot het vaststellen van gemeenschappelijke regelen ten aanzien van sommige onderwerpen van internationaal privaatrecht op de burgerlijke vordering betrekking hebbende en het daarbij behoorend op 22 Mei 1897 te 's-Graven- hage geteekend additioneel protocol. Opcenten successierecht. De minister van financiën heeft voorgesteld om op het recht van overgang van onroerende goederen, nagelaten door uiet-ingezetenen, geen opcenten te heffen, en de invoering van do gewijzigde successie wet uit te stellen tot dat bovengemelde beslissing omtrent de opcenten zal zijn genomen. De Minister herinnert, dat krachtens het bekende amendement-Kolkman, het recht van overgang van onroerende zaken, nagelaten door niet-ingezetenen, werd bepaald op 8V2 pCt. Hij meent dat die belas ting hoog genoeg is, om van de heffing van opcen ten af te zien. Zelfs zou hij bezwaar moeten maken in de wet op middelen voor 1898. dio heffing op te nemenen dat 't dus minder regelmatig zou zijn ge durende enkele maanden van het verhoogde recht opcenten te heffen en daarna de heffing te staken, en daar bovendien in de Eerste Kamer zeer ernsti ge bezwaren werden ontwikkeld tegen de heffing van 8'pCt. cn 38 opcenten, acht de Minister het nu gedane voorstel raadzaam. Aanvullingsbcgrooting Marine. De minister van marine heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van dc bcgrootiug voor zijn departement, dienst 1896. Tclephoon-o voreenkomst. Aan do Tweede Kamer is ter kennisneming toe gezonden een afdruk der op 17 Juni ji. te's-Graven- bage tusschen Nederland en Belgie gesloten overeen komst, tot. wijziging van de op 11 April 1895 tusschen beide Staten gesloten telcphoon-overeenkomst. Bij K. B. is benoemil tot hoogheem»aad van het hooghee»nraad«chap Delfland mr. A. M. MaasGeesteranus. Bij het te 's Gravenhage gehouden acte- exam<*n voor onderwijzeres is geslaagd onze stadgenoote mej. M. li. van de Poel. Te Rotterdam is gisteren een lab.rkswerker ter be-eliikking van de justitie gesteld, die wegens openbare dronkenschap, drie weken hechtenis te ondergaan had, hern door den kan tonrechter alhier en te Rotterdam opg'-legd. Toen de stoomtram die gisterenavond onge veer half acht uit Schiedam veitrok den z.g. hol te Delftshaven afreed, wierp zich een man met het hoofd op de rails Door het geroep der omstanders, wist de machinist de tram, die daar steeds een hevige vaart heelt, opeen huiven voet van den man tot staan te brengen. De man bewoog zich riiet en scheen geeri plan te hebben op te staan. De omstanders hielpen liern toen op, waartegen de ongelukkige, zekere V., zich hevig verzette. In geldzaken houdt de gcmiitliehke.it op, zegt de Duitscher. En dat bleek ook gisteravond in liet Nieuwsticht, toen een man door een vrouw, niet «ie zijne, aangemaand werd tot betaling van een baar verschuldigd bedrag. De man toonde zich niet bereid te betalen en ging zelfs zoo ver de vrouw te willen slaan. Maar zij liet zich daardoor niet bang ma ken. Integendeel, met een llesch sloeg zij den man zóó op het hoofd, dat hij een bloedende wond kreeg. Dat vond de man nu weer lang niet aange naam, en uit wraak begon bij tegen de deur van het huisje der vrouw te trappen. Daar de vrouw zich evenwel niet meer liet zien, koos hij ten slotte de wijste partij en ging heen zonder betaald te hebben. Gisternamiddag te ongeveer vijf uur viel het vijfjarig zoontje van schipper Kok van de loop plank van het aakschip Mathilda in de Nieuwe Haven. Gelukkig waren twee zakkendragers, W. Blok en M. Bijl in de nabijheid, die het knaapje uit zijn benarde positie redden. Hedenmorgen aan de viseltmarkt aangevoerd per schokker PB 51, schol, tong, tarbot, tog en schar. De prijzen waren tong van f 0.65 tot f4, tarbot fl,40, schol van f 0.20 tot f0.80. rog van 1015 tot f0.25. schar van 10.15 tot 10.50. alles per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 15 Juli. S. Gerkema, 43 jaar, en N. Kloos, 36 jaar. J. G. M. van der Valk. 28 jaar, en L. A. J. Holierhoek, 18 jaar. G'. J. Blom- mendal, 34 jaar, err P. A. Sanders, 28 jaar. Geboren 12 Juli. Jan, zoon van A. G. van Kersen en M. Brouwer, Bakkersstraat. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den heer J. C. v. d. Berg Czn. alhier uit te geven in erfpacht een perceel gemeentegrond, aan de Emmastraat. De erfpachtsom bedraagt onder eenige voor waarden 15 cl. per c. A. Eveneens wordt voorgesteld een gelijk ver zoek in te willigen van den heer G. v. d. Kley te Schiedam, om grond te bekomen aan de Wil h el m i nas traat Aan de openbare kostelooze schooi voor L. O. alhier, wordt gevraagd eene onderwijzeres op eene jaarwedde van f 600, welke som met f 100 wordt verhoogd bij het later verkrggen der hoofdakte.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2