Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. S P O R T. G e m o n g- (I N i o u w s. Koloniën. Laatste Kieuws. A<lre.«en op zegel enz., vóór 23 Juli bij den Burgemeester in ie zenden. Door de kiesvei ceniging Vlaai dineren"' alhier 7-tl de candidatuur van den lieei P. R. Din^e- mans \an de Kasteele voor de Prov. Staten worden gesteund. Gisterenmiddag is de kerme=se d'été van den heer Gaillard in de sHarmonie" geopend. Men vindt er de gewone kermisvermakelijkheden. Gisterenavond was er nog al wat bezoek. Opgave der brieven, verzonden uit Vlaar- dingen over de 2e Jteift der maand Juni 1807, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke brieven op schriftelijke aanvrage door de afzen ders of de geadresseerden aan bet Postkantoor te Vlaardingen kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan: J. Bustra, Amsterdam. P. v. d. Hei ien, Rotterdam. A. Bolre, Rotter dam. C. de Waard. Arn liet bui eau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd 1 koralen halsketting met gouden sluiting, 1 stoel. 1 sleutel, 1 kinderjurkje, 1 honden- muïlKoif. De rechthebbenden kunnen zich ter terug- bekoming vervoegen aan gemeld poütie-bureau. BURGERLIJKE STAN D. ©cliu*vd 15 Juli. Mathias Joseph Bn'tjs en Catbarina Maria Biand, Overleden 13 .Tuli. Rastiaan van der Pijl, oud 06jaar, echtg. van A. v. d. Perk, Achterstraat. 1-4 Juli. Levenloos aangegeven zoon van J. Rietdijk en M. Pilie, Licsv. taan. Het U.Dbld. bevat de volgende advertentie: „Het zij mij vergund langs dezen weg allen, die mij hunne vriendelijke deelneming betoond hebben isi de door mij ondergane operatic, waarvan het ver nieuwd gebruik mijner oogen de gezegende vrucht is geweest, mijn diepgevoeldon dank te betuigen. Nicolaas Beets." De vergadering van archivarissen in Nederland zal in 18*18 te Dordrecht hare bijeenkomst houden. Cïïd"Jïe^niincGrd- Toegelaten zijn 4 cand., nl. de hb lh. H. M II Borret, J. li. J. Slotboom, J. C. Peters en H. W. R. Raken. Beide diploma's werden gevraagd door één candi- wS v. toegelaten, zijnde de heer J. J. de Waal Malefijt. Het examen wordt met 4 candidaten voortgezet. Let den .Bevorderd tot arts de heeren ,T. G. Voo-clc- zang en K. B. 31. ten Brink. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het arts- examen de heer A. Montagnc Iz. Groningen. Door de geneeskundige staatscommissie is bevorderd tot arts de heer Tj. ten Have. cand.- arts, geboren te Zuidbroek. De zomervergadering der Nederlandschc Entomo logische Verceniging zal Zaterdag aanstaande te Rer- gen-op-zoom gehouden worden. De zomer vergadering van de Xederlandsehe Bo tanische Verceniging zal gehouden worden te Zut- phen op Vrijdag 27 Augustus. De procureur-generaal bij den Hoogcn Raad heeft, in verband met de bekende rechtzaak, een onderzoek ingesteld naar de inrichting der badkamers op Mee- renberg. Iïcnlcy. Men schrijft ons uit Henley do. 14 Juli Heden haddon, gelijk uit mijn vorig bericht blijkt, enkele wedstrijden plaats, waarin ook Hollanders betrokken waren. De beslissing kwam heden nog met, bet waren voorwedstrijden. Het weder was zeer fraai; een talrijk publiek was opgekomen. Biussé, de sciffcur van de Hoop, kampt tegen Pair Cairn om de Diamond sculls. Biussé wint ge- makkelijk in 9 min. 45 sec., en blijft dus aan. Een niet onwarm applaus begroet dezen uitslag. Hierna komt Laga uit Delft uit in de achtriems tegen de Thames Ttowuirj Club. Met een geringd voorsprong won Laga in 7 min. 27 sec. Vervolgens roeide Triton uit Utrecht tegen de Winnipeg Club. Men had in Triton niet veel vertrouwen. Door het slechte sturen geraakten beide ploegen in eikaars vaarwaterzoodat de ricincn verward raakten en Triton bovendien met de giek op eenigc palen stiet. 6 WinnerWinnipeg Club in 7 min. 47 sec. In de andere nummers roeiden gisteren alleen vreemde ploegen. Morgen en overmorgen kaïnpen deze tegen Holland, tenminste als wij aanblijven Door de kegel verceniging .,De Unie" te Alkmaar, zal een nationale kcgelwed&trijd worden gehouden op de banen in gebouw „De Unie" van 8 Aug tot en met 5 Sept. De wedstrijd zal bestaan in: a. Ko- noswedstrijd, b Personeele wedstrijd, c. Konings wedstrijd d. vrije baan, e. Eercw cdotrijd. Een groot aantal belangrijke prijzen wordt voor de verschillende wedstrijden uitgeloofd: De op 2 en 9 Augustus aangekondigde nationale en internationale kiwn-tennis-wedstrijden, te 's-Gra- venhage, zijn uitgesteld tot 16 en 23 Augustus. Voor de jaarlijksche grootc kaotspartij te Eraueker, de 44e, dit jaar aldaar den 28 Juli a. s. te houden, zijn de prijzen: negen gouden Willems, uitgeloofd door de perm. commissie, beuevens drie zilveren me dailles, uitgeloofd door den heer P. Lycklama a Nijeholt, Commisaris der Koningin in Overijsel; drie gouden Willems, uitgeloofd door den heer 3Ir, T.J. J. van Eysingn, minister van staat; vijftien gulden uitgeloofd door den heer inr. A, Ferf, oud-burgemeester van Franeker. De partij zal worden gespeeld op het bekende terrein binnen de wallen der stad, het Sternse Slot- land. Ned. IIerv. Kerk. Beroepen: te Doesburg, J. L. Pierson te Huigeloote Wnrosveld, G Vollonga te Kootwijk (Geld.); te Nijehasko en Haskerdijke, J. C. van Ronkel, cand. te Leiden; te Hennaard, A. Gclderman te Bunschoten; te Haaften, II. W.Hupkcs te Menal- duin. Aangenomen: naar Berkhout, door H. A. Ludwig te Helder. Bedankt: voor Giethoorn, door H. Prins te rooinshoop c.n.voor Purmerland, door J. O. C. Abbing te Jispvoor Ouddorp (op Flakkee), door E. Postma te Ameide. Synode. De algemeeno synode der Neder!. Iferv. kerk zal Woensdag 21 Juli om 11 uur in haar lokaal te s-Gravenhage samenkomen tot het houden van haar jaarlijksche gewone vergadering en onder leiding van den oudste in diensttijd der afgevaardigde predikan ten, den heer G. W. v. Eerde, pred. te Iluizinga, overgaan tot dc benoeming van den president, vice- pres. en secundus van dezen over het dan beginnende dienstjaar 1897—1898. Ter Synode zijn door de verschillende prov. kerk besturen en dc Waalscke commissie afgevaardigd de predikanten C. van Dis te Silvolde, P. Romijn te Arnhem, dr. G. J. van der Flier te 's-Gravenhage, 11. van I'opta te Papendrecht. J. van Witzenburg te Zaandam, C. F. Zeeman te Zonnemaire, dr. A. W. Bronsveld te Utrecht, II. A. Leenmans Jr te Har- mgen,_ I. Vermeer Az. te Zwolle, G. W. van Eerde ie Ilmzinge, A. A. van Jleurs te Breda, J. G. de Buscb Kuiser te Daien, on M. A. Perk te Amsterdam, benevens de ouderlingen pf vice-oudcrlingeu dr E. van der Ven te Haarlem, A. P. Nauta te Ypecolsga, L. A. C. Kruijder te Deventer, mr. G. Nauta te veendam, R. r. van neusden te Rosmalen, en inr. j. L. \v os te Assen. Praeadvisccrcnde loden zijn oo boeren dr. 31. A. Gooszen en dr. J. Reitsma, Eorkelijke hoogleer,iren onderscheidenlijk te Leiden en Groningen; vaste leden met advisecrcnde stem ae hoeren dr. C. G. von Roeken, quaestor-gen., te Haarlem en L. Overman, secretaris te 's-Gravenhage. Bij 'le Ned. Herv. Kerk waren op 1 Juli 334 predikantsplaatsen vacant, tegen 331 op 1 Jan. 1.1., als in Gelderland 27, Zuid-Holland 57, Noord-nollaud ik' (--el a nil 41, Utrecht 8, Friesland 63, Overijsel Drente°4ID^en ^oord"Brabant 22, Limburg 7 en Odd-Kath. Kerk. Benoemd: tot pastoor te Oudewater, C. A. Mit- telbeck. Hooger Onderwijs. s-Gravenhage. Aan het staats-cxamen tot toelating Uïiiversitcit namen van 12 - 14 Juli deel 6 candidaten voor dc faculteiten der godgeleerdheid enz. Toegelaten zijn 3 candidaten, nl. de bh.A. van n n' i Fcrnhout, L. Th. Verscheure. Do heer D. v. Lndt ontving het diploma B. oor do faculteiten der geneeskunde enz. werden De brand ie Pouderoyen Omtrent den brand te Pouderoyen meldt men nader: De plaats, bekend om zijne doorbraken en watersnood denken we slechts aan 1861, toen Koning Willem III zicb daar ter plaatse bevond en aan 1874'75, met zijn ovei stroomingen is gisteren geteisterd, nu met ito >r het water, maar door liet vuur. Dinsdagmiddag te 1 uur ontstond de brand zonder bekende oorzaak in de groote boeren- stelling bij Hannes Bok Matlhij'-zoon, Dadelijk stond daar alles in lichte laaie en door den steiken wind breidde zich het vuur van liet Oosten naar liet Westen uit. De vonken vielen op de rieten daken, zoodat weldra de nabij ge legen woningen en stellingen in brand stonden. Ook de keik en de toien weiden aangetasten vandaar sloeg bet vuur weer over op andere stellingen. In het geheel zijn verbrand 16 perceelen, (meest flinke), de kei k, de toren, 10 liooibei gen en 4 schuien. z-ker ter waarde van meer dan dan 1 ton. De brand had een uitgestrektheid van meer dan 600 Meter. De brand nam zoo spoedig in omvang toe, dat all-s om half 3, dus in 2 uur, verbrand was. Ongelukken zijn niet te betreuren slechts enkele varkens zijn omgekomen. In de krik bevinden zich enkele antiquiteiten gebeeld houwde stukken en een fraaie preekstoel, waar van niets kon worden gered. Ook uit de andere woningen kon zoo goed als niets m veiligheid gebracht worden. Enkelen zochten nog naar geld, die alleen wat zilver vonden. Ook verbrandde oen baar op bet kerkhof, waar lieden een begrafenis moest plaats hebben. De biandspniten uit Pouderoyen, Bi akel, Aalst, Veen, Andel en Locvenstein waren spoedig ter plaat-e, terwijl inet veel lof wordt gesproken over liet optreden van de soldaten uitLoeven- stem. De burgemeester, de lieer Van Dalen, te Brakel woonachtig, was spoedig op de plaats van het onheil Naar men zegt is alles of althans het meeste wel, maar laag verzekerd. De meeste woningen wat en gedekt met. lie ten daken en de bewonets vvaien alle eigenaren der verbrande woningen. De metischen die van alles beroofd zijn, hebben hun toevlucht gezocht in de pastoiie. De school is behouden gebleven, doch de meeste ruiten zijn door de hitte ge sprongen, terwij! ook aan niet verbrande per ceelen door de hitte veel is beschadigd. Veel hooi was juist binnen, waardoor de schade nog groofer wordt. De hitte en de rook van hetgeen lag te smeulen, waren gisterenavond nog ont zettend vandaar dat enkele brandspuiten nog bleven. Brand te Amersfoort. Gisternacht werd brand ontdekt in de plak- kamer van den behanger J. Hopman te Amers foort. In een ommezien stond het geheele huis, waarin zeer veel papier en een aantal meube len geborgen waien, in lichterlaaie. De bewoners, door bet knetteren der vlammen gewekt, had den te nauwernood gelegenheid van de plaats des ouheiis te vlieden. De moeder redde met behulp van den heer H. C. A. de Jong de heide oudste kindei en, het deide, een 7-jarig meisje kon men niet meer redden, en werd een prooi der vlammen. Een der pijpleiders trapte bij het beklimmen vari een aangrenzend oud dak op de panlatten, waardoor al de pannen met een gedeelte van bet dak op hem vielen. Hevig gekneusd werd bij opaenornen en aanstonds verbonden door dokter J. C. Rolandus Hagedoorn en den officier van gezondheid dr. J. Romeyer. Hoewel hem de genademiddelen der kerk reeds zijn toege diend is hij op dit oogenblik zoo verbeterd, dat men hem in het leven hoopt te behouden. De zeer lievige biand is beperkt tot het per ceel. De belendende buizen ontvingen wel veel water schade. Alles is echter gedekt door assu- lantie. Verduistering. In vc-ihand met de arrestatie van F., commies ten postkantore te Vlissingen, verdacht van ver duistering van brieven inet geldswaarden be stemd voor de Engelsche kantoien te Vlissingen, is te Londen ook gearresteerd zekere G., vroeger te Vlissingen woonachtig, doch den laatsten rijd te Londen verblijvende. Hij moet verschillende cheques hebben ingewisseld en dan het geld gedeeltelijk aan den eerstgenoemden commies hebben toegezonden. Een mtrioolheld. Toen gistel middag op de Linker Rottekade te Rottei dam een begrafenisstoet van de alge- meene begraafplaats te Crooswijk terugkeerde wierp een jonginen«cli, zekere G. v, d. S., eene hoeveelheid vitriool uit een flescbje in een der volgt y Uiigen met bet doel een meisje te ti effen dat in het rijtuig gezeten was en waarmede bij vroeger geërigageeul was geweest, In plaats van bet bewuste meisje te treffen, bekwamen baar zuster en een tweetal heeren brandwon den aan de banden en liet gelaat. Door eeriige voorbijgangers werd de dader achter de R.-K. begraafplaats gearresteerd en aan de politie overgeleverd. De spoorwegramp bij Kopenhagen. Het spoorwegongeluk bij Kopenhagen is het grootste, dat Denemmkeri ooit beleefd heeft. Om kwart over elf hield een dicht bezette trein bij het station Gentofte stil. De onderchef zou juist liet teeken tot vertiek geven, toen de trein Helsingör-Kopenhagen met volle vaart kwam aansloomen. De machinist zag eerst bet gevaar, toen er onmogelijk meer tijd was om te stoppen. Boven dien weigerde de rem. Met donderend geraas geschiedde toen het vreeselijk onheil. De machine van den trein van Hel-ingör boorde zich diep in den grond en hief twee wagens met dubbele verdiepingen boog op, om ze dan neer te smakken op de drie vol gende wagens. Alle vijf wagens werden in gruis geslagen. De goederenwagen, die zich onmiddellijk achter de locomotief bevindt, sloeg achteruit op de wagens van den sneltrein, de drie con ducteurs en de machinisten onverlet latende, doch de beide eeiste wagens van de sneltrein vei pletterende. Een verschrikkelijke kreet werd gevolgd door een dood-clie stilte, en toen klonk hartver scheurend gejammer. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met liet leddingsweik. De aanblik der gewonden met verpletterde ledematen, was hartverscheurend aan verschil lende stukken van de wagons zag men de ledematen kleven. En toen eindelijk alle", die onder en tus- schen planken en balken en banken geklemd zaten, te voorschijn wat en gebaald, kon men eerst een overzicht ktijgeii van bet onheil. Veertig personen waren op de plaats doodge bleven 1)0 hadden vei wondingen gekregen, waarvan 89 zeer ernstige die doen vreezen, dat bet aantal dooden nog vermeerderd zal worden. Onder de zwaar gewonden bevinden zich o. a. de in Denemarken zeer bekende dichter 8ophus Michael is en diens vrouw, ook een bekende schrijfster, Karen Michaelis. Orntient de oorzaak van het ongeluk wordt liet volgende medegedeeld: De Zondagsirein had zich verlaat en stond op een spoor, waarop elk oogenblik de sneltrein van Ilehingör kon worden verwacht. Daarom was aan het station Genhofte het gewoon signaal om te stoppen gegeven. De sneltrein kwam, bij helder maan licht, aanstoomen, zonder op dit signaal te letten. De machinist verklaart, het wel te hebben gezien, doch wegens het steik afbellende terrein te laat, tervvyl ook de rem onvoldoende werkte. Afjelt. Aan het vend.ig omtrent de voornaamste ge beurtenissen in hel gouvernement Atj>4i en Oider- liamiglieilen, lo pen in van 23 Mei int en met 5 Juni 1897, wordt het volgende ontleend Gioof-At|eh. Van Lepong werden opnieuw be richten omtrent de aanwezigheid van benden van Oemar vernomen. Eene pntinnilie van Kroeng Rab t op den 2Sen 3Iei ondernomen bevond de bevolking voor het ginntMe d"e! gevlucht. Ten einde meet zekere hprichten in te winnen en deri vijand tevens zoo mogelijk te verdrijven, werd den 29en Mei eene colonne van K"ta Ra Ij i naar Lepong gezonden, welke al spoedig in vuurgevecht ge laakte m-den vijand, die aldia genoodzaakt was zijne stelling te vei laten en zich te verspreiden. Onze vertieren bedtoegen aan gewonden vier Euiopeesche fuseliers, een Ambonee-cli sergeant, een Arnboneesrh korpotaal en twee Aniboneescha minderen. Om den vijand afdoende te verlrijven is den 3en Juut opnieuw eene colonne van Kota-Radja naai Lepong gegaan. Ges'eun I door het geschutvuur van ür. Ms. Madura werd een steonen veistetking bij Ritieng genomen, waai na de colonne naar Mesdjid Lepong vooitrukte, waar zij liet fnvak be trok. Bij bet nornen van genoemde versterking werd de !e luitenant L. Weber levensgevaailijk gewond. In de geheele sagi der XXV M'iek'ms. zijnde de IV, de VI, de IX Moekinis en de III Moekims Daroe, hi-erscbte ongestooide rust. De aangien- zende heuvelterreinen en ook het gebergte wer den heihaaldeltjk dootkruist door kleine troppen- afdeelingen, maar nergens werden nederzettingen aangetroffen. De vo'gelingen van de Imams van Lam Leilh en Lam Ara vei toonden zich weder enkele malen in de vlakte. Eenmaal konden zij, gebruik ma kende van de zorgeloosheid van oen paar itdand- sche fuseliers, die bij een transport op post ga stei i waren, een tweetal geweren bemachtigen na beide fiiselteis verraderlijk te hebben vermoord. Ook werd tnssehen L tmbarue en Sarnahani de telefoonlijn eenmaal doorgesneden, bovendien werd nabij Long Lemoh bet door Atjehers bediende vleesch- on broodtran«poit aangevallen. De dekking van de wegwerkers, die thans be oosten de Pengapit den weg tiaar Selimoen aan- leggen, werd meerdere malen op giooten afstand beschoten. Buiten het thans door ons bezette gebied der XXII Moekims traden onze troepen weder eenige malen op, om nieinv opgerichte vestingen van de vijandige partij in het gebergte op te zoeken en te verbranden. Z"0 tukte den 29en Mei eene colonne van Glé Karnbing uit langs de Kioeog Djern en de Kroeng Lam Karenng. Van een tweetal vluchtende A tjebers werd er een neergeschoten. O >k weid het gebeigte bij Lvm Ata Toenoeng doortocht, waathij twee huizen ipibiand en een geweer buitgemaakt weid. Van hooger gelegen toppen, waar de vijand niet t.- bereiken was, wer den de troepen Pen weinig beschoten. Den 3en Juni werden de veisterktngen van Pang- lim.iPo'im bij Tj>-t Glé(Gleieng) andeima.il genomen en geslecht; een talrijken vijand vertoonde zich, maar bood geen kraclriigen legenslani. Onze ver liezen bedi oegengesneuveld een Amboneesch fuselier, gewond twee Amboneesche en een In- lanifsch fuselier. In de sagi der XXVI Moekims bleef het rustig; T. Tjoet Toengkoeb moet zich thans naar Lam Kabir, nabij Selimoen begeven hebben. Kapitein Ros«, de gezagvoerder van de Pegu die volgens het telegram in ons blad van 13 juli tusschon E'ii en Telok Seinaweh door Atjehers uitgemoord zou zijn, is vioeger reeds tweemaal door een toevallige omstandigheid voor het lot, dat hem ditmaal ongunstig was, gespaard gebleven. Want toen de Hok Canton in 1885 op de West kust van Atjeh algeloopen werd, was door een toeval Ro-s niet aan boord en in zijn plaats viel zijn vervanger iti handen der Atjehers. En toen de Rajak Kongsie Atjeh den 2Isten Juli 1893 door Atjehers van Simpang Olim op de Oostkust bij Diamantpum algeloopen werd, deed kapt. Woods een reis voor Ross, daar deze wegens de bevalling zijner viouw in Penang was gebleven. En dus weid Woods het slachtoffer van de roof zucht der skvvaa Iwillige" Atjehers. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot hulpprediker te Doerdjela (Aroe eilanden, res Amboina) E. J. L. Sluijktot resident van Japara, de assistent-resident van Brebes (Tegel) J. W. Mesman; tot adv. gen. bij het hooggerechts hof van Ned.-Indie, de voorz. v. d. landr der stad en voorsteden van Batavia mr. M. de Jongtot voorz. v. d. landr. der stad en voorsteden van Batavia, de voorz. v. d. landr. te Pasaeroean mr. B. H. P. van der Zwaan tot vice-pres. van den raad van just, te Semaraug, de voorz. der landraden te Poerworedjo en Koeto- ardjo (Bagelen) mr, J. H. Lichtenbclt; tot voorz. der landraden te Poerworedjo en Koetoardje mr. 0. H. A. Bomtot houtvester op Java en Madoera A. K. L. M. Seubert. Bij het hooggerechtshof in Ned. Indietot 2en subst.-griff., de 3e subst.-griff, mr.A. C. H. Graafland; tot 3en subst.-griff. mr. 3L B. van Jleerten tot onderwijzeres le kl. bij het o. 1. o. van Euro peanen, niej. L. W. O vink. Bij het best. over do prot. kerken in Ned.-Indié tot adjunct-secr., Mr. D. Beets, tot bulpp. te Lakki (Amboina), II. Kraijer. Militair Departement. Verleend: een jaar verl. n. Europa aan de kapts. der inf. G. J. Lette en E. A. C. van Regteren, wegens part. bel. 6 m. verl. n. Europa, buiteu bezw. v. d. lande, aan den 2en luit. der inf. H. H. Hubenet. Bevorderd: tot luit.-kol. bij bet wapen der art., de ntaj. G. J. v. Kooten (met verlof in Nederland) en M. B. Rost v. Tonningen; tot dir. offie. vangez. le kl. bij den mil. geneesk. dienst, de offie. van gcz. 2e kl. D. Wafelbakker. Ontslagenop verz., eervol, en met pensioen, do luitenant-kolonel der inf. H. Heeres. In de laatste dagen liepen te Johannesburg en te Londen geruchten, dat de Transvaalsche

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3