51"e jaargang. Zondag 18 en Maandag 19 Juli 1897. N". 9373. Eerste Blad ROLAND. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON". UITGEVER: H. J. C. ItOELANTS. BUITENLAND. Vertelling door Ernst Eckstein. Abosnementspbijs roor Schiedam, per kwartnel f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 - 0.02 Afzonderlijke nommers. BUREAU: BOTERSTKAAT TOr Telephoon ïtfo. 133. ADvrnTENTrEPRus: van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 19 Juli '97. Het rapport der Zuid-Afrikaansche commissie is thans ook in druk verschenen, en nu blijkt het, dat Rhodes' gedrag er sterker nog in wordt veroordeeld, dan de Engelsche bladen mede deelden. De commissie toch verklaart als haar over tuiging, dat de telegrammen, die Hawsüey, Rhodes' advocaat, weigerde over te leggen, niets ten nadeele van Chamberlain of het departement van koloniën behelzen, maar dat die depêches alleen werden achtergehouden om den indruk, als zou het ministerie van koloniën in den inval van Jameson zijn gemoeid geweest, te bewaren. Indien Rhodes door den inhoud der tele grammen zijn schuld en zijn verantwoordelijk heid had kunnen verminderen, dan zou hij ze, naar het oordeel der commissie, zonder eenigen twijfel wèl hebben overlegd. Inderdaad, deze uitspraak der commissie is het scherpste oordcel, dat nog over Rhodes is geveld. Verschillende bladen, o.a. de Daily News, constateeren nu, dat Rhodes zich dus ook zou schuldig hebben gemaakt aan chantage, en het liberale blad meent dat Rhodes, Harris en miss Flora Shaw behooren terecht te staan, en, zoo de beschuldiging waar blijkt. Rhodes van zijn lidmaatschap van den Privy Council moet wor den ontheven. 't Wordt nu een moeilijke taak voor Stead en andere bewonderaars van Rhodes om hun apolo gieën voort te zetten. Ook zal de macht der Chartered Company .vellicht beperkt worden. In 't Lagerhuis deelde lord Balfour mede, dat de regeering al haar aandacht schenkt aan de quaestie der toekomstige bestuursinrichting der streken, die thans door de Chartered Com pany worden beheerd. Zoowel het bestuur der maatschappij als de autoriteiten in de Kaapkolonie zal de regee ring hierover raadplegen. Dillon vroeg bij deze gelegenheid nog, of het onderzoek der parlementaire commissie tot vervolgingen zou leiden. jiNiet dat ik weet", antwoordde Balfour. De Engelsche pers spreekt in krasse taal haar afkeuring uit over de beschuldiging van kwade trouw, die de Amerilcaansche staats secretaris Sherman Engeland naar het hootd werpt. Zelfs wordt de mogelijkheid van een oorlog tusschen de beide stamverwante naties niet buiten bespreking gelaten. Waar niet minder scherp veroordeelen de 16) Een heuvel, een vijftig voet, rees niet verre van de beukenallee uit de vlakte van het park op. Twee wegen voeren naar boven: eene steile, korte en een gemakkelijke, die in lange slingerpaden naar boven voerde. sWillen wij...?" meende Roland meteen blik naar het koepeltje, dat boven een heerlijk uitzicht over de bloeiende velden gaf. ïGaarne!" zeide Caecile. Men koos, zonder daarover te spreken, den kort- sten weg, »Mag ik u een arm geven?" vroeg Roland. Hij nam dien. »Het is tiier werkelijk een beeije steil, zeide zij verontschuldigend. Roland voelde den druk harer kleine, volle hand met een welbehagen, dat hem zelf verwonderde. Nog meer verbaasde hij zich echter hierover, dat hij in dat oogenblik levendig aan Gerda Kirchner kon terugdenken, zonder het knagende heimwee van gisteren te ontdekken. Deze beminnelijke vrouw oefende klaarblijkelijk den weldadigsten en kui- meerendsten indruk uit op zijn gemoed. Toen hij in den rozigen glans van den ten einde neigenden Meidag met Caecile onder het marmeren dak van het aardige paviljoen trad, voelde Roland zich bijna volkomen gelukkig. Tan allo zijden groette de lente in heerlijkheid. Amerikaansche bladen den bitteren uitval van den staatssecretaris der Unie, schoon to gelijk de JSew-York Herald komt mededeelcn, dat in nota's van lateren datum, tot de Engelsche regeering gericht, Sherman nog heel wat kras sere termen heeft gebezigd. En dat alles om een paar robben Stel u voor een )>robbenoorlog," in de geschiedrollen der Verecmgde Staten opgeteekend na een vrij heidsoorlog en een slavenoorlog! Zoover zal het iutusschen wel niet komen. Blijkens telegrammen uit Londen worden de onderhandelingen over de robbenvRseheiïj in de Beringzee voortgezet, en verwacht men in het najaar een conferentie van Britsche en Amerikaansche experts om te onderhandelen over eenige punten van geschil. In ieder geval is ook thans weer gebleken, welke geest van naijver en animositeit er be staat tusschen de twee zusterlanden, en niet onjuist schijnt de meening der Morning Post, dat Groot-Britannië eens om zijn bestaan te strijden zal hebben met de Vereenigde Staten. Die strijd is niet meer verre, zegt het blad hij zal komen zoodra de Vereenigde Staten de quasi zekerheid zullen hebben verkregen, dat zij een oorlog met succes kunnen beginnen. Het Framche ministerie beeft zich gisteren slechts met moeite weten te handhaven. Bijna was het gestruikeld en had het den nek gebroken over den steen, die Cavaignac op zijn weg wierp. Maar de Kamer wilde dit niet, en 33 stemmen meerderheid hebben het ministerie gered. liet gebeurde bij de behandeling van het ontwerp voor de heffing in 1898 van vier di recte belastingen. Tegenover het voorstel der regeering diende Cavaignac een tegenvoorstel in tot het heffen van een inkomstenbelasting. In een krachtig betoog zette de voorsteller de voordeelen van een algemeene inkomsten belasting uiteen, waartegen de minister van financiën Cochery en de premier Méline aan voerden, dat de belastingschuldigen er niet van houden, verklaringen te moeten doen om trent den stand van hun vermogen. »De regeering verwerpt dit voorstel", ver klaarde de heer Méline, a wijl het in strijd is met hare politiek. Mocht de Kamer liet over nemen, dan kan de regeering haar niet op dien weg volgen." Na een warm pleidooi van Cavaignac werd eindelijk om half acht tot stemming overgegaan, waarhij een tweede telling noodig bleek. De eerste paragraaf van Cavaignac's voor stel, luidende: sEene algemeene inkomsten belasting zal met ingang van 1 Januari 1898 worden ingevoerd", werd met 282 tegen 249 stemmen verworpen. Een ministerieele crisis zou dan ook op dit oogenblik, zoo kort vóór Faure's reis naar Rusland, al heel ongelegen komen. Links de eindelooze kruinenrij van de beukenallee achter hen tot aan den horizont schitterende velden en bloeiende oofttuinen, rechts het park met zijn reuzen van boomen, zijnboschages en bloemenperken en grasvlakten; en daar in de verte de vijver blank en klaar als een bergmeer. Alles rustte vreedzaam en het kalm in rust van de kristalreme lucht. Naast nem, nog altijd de hand als in een droom verloren op zijnen arm leunend, het lieve schepsel, wier gezicht als in hemelschen gloed scheen gedoopt. Roland vond zich op dit oogenblik reeds benij denswaardig. »Laten wij gaan zitten!" zeide Caecile, terwijl zij hem losliet, sliet is wei de moeite waard, dat wij hier een wijle rusten. Is dit ailes niet heerlijk, heerlijk sBoven alle beschrijving; ik wist niet dat ik zoo rijk was Dit is een gezegend stukje aarde." In het Westen begonnen de avondwolken thans in alle mogelijke kleuren te schitteren, van het lichtste goud tot het gloeiendste rood, van het teederste blauw-gioen tot iiet prachtigste violet. »Zoo heb ik liet in Italië gezien," merkte Roland op. sliet is vandaag een echt Venitiaansche hemel maar wanneer men zoo iets schildert, dan gelooft niemand het." Caecile knikte. Venetië," voer hij in geestvervoering voort, sis zeer stellig de stad waar ik mij het naast verwant voel aan de natuur. Het licht en de lucht spreken daar hun eigen taal. Ik geef Rome en Napels en het heerlijke Florence hun eer, maar ik ken niets veirukkelijkers dan een zonsondergang in Venetië. Dat is als een grootsch sterven, en toch weder zoo vol levenskracht en zulk een verlangen naar het voortbestaan ademend Ik weet niet, of u In verband met Jit bezoek is de burgemeester van Petersburg, die zich te Parijs verbindt, door president Faure op het Elysée ontvangen. Hel nieuwste bericht uit Havana is, dat de zoogenaamde Spaansche partij, de Union Con stitutional, die tot nog toe alle hervormingen van de hand wees en ook tegen de onlangs afgekondigde protesteerde, besloten heeft allen tegenstand voortaan op te geven en oprecht deel te nomen aan de uitvoering der hervor mingsplannen van Canovas. Te gelijk sprak zij haar vertrouwen uit in generaal Weyler en teekende verzet aan tegen de lastertaal van Amerikaansche en Engelsche over de wreede wijze van oorlogvoeren. In ministerieele kringen te Madrid is dit bericht zeer gunstig opgenomen, en men hoopt zelfs, dat alles zich nu ten beste zal Ueeren. Die blijdschap is wel wat overdreven, want in ieder geval is dit besluit niet meer dan door de noodzakelijkheid afgedwongen. Er mankeert dan ook slechts aan, dat juist deze personen belast worden met de uitvoering der hervormingen. Dan zal er zeker wel veel van terceht komen! Een andere quaestie, die veel besproken wordt, is de betrekking tot de Vereenigde Staten. De Correspomlencia de Espana brac lit dezer dagen een artikel, waarin gewezen werd op den grooten druk dien de populistische elementen in de Veioenigde Staten op de regeering te Washington tegeu Spanje uitoefent. Het blad is dan ook beducht dat het ten slotte toch nog wel tot moeilijkheden zou kun nen komen. Daarom raadt het aan de vloot voor alle gebeurlijkheden gereed te houden. De Correspondedeia ziet echter bij dezen wel- gemeenden raad over 't hoofd, dat het met de Spaansche vloot al bijzonder treurig is gesteld. Geen enkel schip van eenige bcteekenis is voldoende gewapendzelfs zijn er die niet eens volkomen zeewaardig zijn. De premier Canovas zal zich deze week naar San Sebastian begeven, waar de koninklijke familie zich bevindt om een onderhoud met de Regentes te hebben over de betrekkingen met de Vereenigde Staten. Een tamelijk scherpe correspondentie schijnt over Cuba tusschen de kabinetten van Madrid en Washington te zijn gewisseld. In 't Noorden van Spanje hebben op ver schillende plaatsen weder woelingen plaats. De gewezen groot-vizier en ex-vali van Kreta Djevad-pacha heeft plotseling, zonder voorken nis der gezanten, Konstantinopel verlaten. liet gerucht loopt, dat hij naar Kreta is ver trokken, naar het heet, door den Sultan belast met het gouverneurschap van het eiland. Dit gerucht heeft groote sensatie te Kon stantinopel en bij de admiraals gewekt. het ook hebt ondervonden Wanneer ik van de eenig schoone Riva Degli Schiavoni op de Lagune neerzag, die rood was als gesmolten metaal onder de zwart-blauwe schaduwen van gondels en berken, aan greep mij nog telkenmale een onnoemelijk verlangen aan naar geluk, een drang om mij in den maalstroom van het een of ander wolkome avontuur te werpen; boe fabelachtiger en vreemd- soortiger hoe beter. Niet waar dat klinkt over spannen sGij hebt iets van een kunstenaar", meende Caecile, Ztj wilde niet toegeven, dat ook zij op gelijke wijze had gedroomd en gedweept, toen zij voor diie jaren met haren echtgenoot aan de Riva wandelde. Er moest toch inderdaad wat geheim zinnigs zijn aan de zeldzame betoovering, die Ve netië uitoefende. Heden eerst was haar dit meer dan ooit duidelijk geworden. Een hoog rood bedekte plotseling haar gelaat. Zij wendde zich snel om als wekte ginds in het verre Oosten, waar thans de bleeke schijf der voile maan oprees, eenig voorwerp hare nieuws gierigheid. Nu ontstond er een pauze. Caecile sloot een oogenblik hare oogen. Hare verbeeldingskracht tooverde haar iets merkwaar digs voor den geest. Zij zag zich zelve aan het strand der Lagune, waar de zwartblauwe silhou etten der berken en gondels over den gloeienden vloed zweefde. Aan hare zijde stond iemand, in wiens arm. zij, geheel als toen, hare rechterhand legde. Deze iemand echter, deze verwante ziel, met wie zij gemeenschappelijk de glorie van het sterven der Venetiaansche zon aanschouwde, was niet haar gemaal, maar Roland von Myrpach. Een lichte huivering voer door hare leden. Of hot gerucht gegrond is? Hot is moeilijk te zoggen, maar dn Turksche diplomatie heeft steeds getoond, dat zij op handige wijze partij weet te trokken van de minste meeningsver- schillen der mogendheden, en zij weet zeer wel, dat het Europeesch concert nog geen practische oplossing heeft weten te vinden voor de uitvoering der autonomie van Kreta. Opnieuw is dit duidelijk gebleken uit het geelboek der Fransche regeering. Men bemoeit zich niet meer met Kreta, zoolang de vredesonderhandelingen duren. De Porto speelt een brutaal spel. Op het oogenblik zelf, waarop de nota dei- gezanten en de depêches der vorsten haar uit- noodigen haar obstructie tegen de vredesvoor waarden te staken, zendt de Sultan een nota aan de mogendheden, waarin hij zijn voorne men te kennen geeft om de troepen op Kreta te versterken, daar het blijkt, dat de gezanten de orde niet vermogen te handhaven. Alle mogendheden hebben die versterking ^afgeraden". En nu doet de Sultan plotseling een weer ongelooflijken stap achterwaarts. Zal het Europeesch concert thans aan de Porte toonen, dat liet niet met zich laat spelen [^Inmiddels heeft Tewfik-pacha gisteren de vergadering der gezanten bijgewoond en be loofd, dat bij zou voorstellen om heden de onderhandelingen over den vrede te hervatten. Vooraf zal een bijeenkomst der militaire attache's met de militaire commissie plaats vinden om de grensregeling te behandelen. De mogendheden zijn met hun voorstellen thans gereed. De oorlogsschatting zal 4 millioen Turksche ponden bedragen. Ook de grensquaestie is ge regeld, en wat de capitulatiën aangaat, die zaak moet door Griekenland en Turkije zelf worden opgelost, onder toezicht van Europa. Griekenland schijnt zich thans ook te gaan gewennen aan het denkbeeld eener Europeesche controle op zijn financiën. Het wachten is dus nu alleen nog maar op den goeden wil van Turkije. Als opvolger van Nelidoff te Konstantinopel is de Russische gezant te Stockholm aange wezen. «ciaengde McdedecIIngcn. Koningin Victoria heeft een treffende procla matie gericht tot al de volkeren van haar rijk, waarin zij uit het diepst van haar hart dank betuigt voor de uiting van gehechtheid ter ge legenheid van haar jubilee. Zij bidt God, dat Zij in staat moge zijn Haar plichten te vervul len, zoolang het leven Haar nog vergund is. De werkstaking in de Borinage duurt nog voort, maar er is wel kans, dat zij in de volgende week een eind zal nemen. De arbeiders verliezen hun moed en hun nWanneer wij nog naar den vijver willen," zeide zij zoo onbevangen mogelijk, ndan wordt het de hoogste tijd." sO, wij behoeven ons niet te haasten. Ginds gaat de maan reeds op; vandaag zal het niet donker worden, en voorloopig is ma»a toch «og niet to spreken." Caecile was boos op zich zelve, dat haar kort stondige visioen haar gedurende eenige oogenblik- ken ontrust had. Alles werd volkomen verklaard uit het overeenstemmen harer eigen herinnering en de gloeiende dweeperij van Roland, Dwaasheid daarover ook slechts eene seconde zich onaange naam te gevoelen. Haar man was nu eenmaal geen groote vriend van de natuur; hij had weinig oog voor hare prachtaidus kon liij ook in het beeld van Venetië, gelijk zich dat voor hare ziel ont rolde, geen rol spelen. En belachelijkZij be sloot als tot zoenoffer voor hare ongeloofelijke dwaasheid zich nu eerst recht aan den jongen man te wijden, echt vriendschappelijk zijn vertrouwen te winnen, en bij de eerste gelegenheid de beste naar den wensch zijner moeder op zijn hart in te werken. Hij seheen toch na alles, wat zij had op- gemeikt, niet ongeneigd om aan haar oordeel en aan hare opvatting van de zaak een zekere be- teekenis te hechten. Men daalde nu van de heuvel af langs het zigzag pad. Ditmaal dankte Caecile voor den haar aange boden arm. Tusschen de bloembedden en het heester gewas voortschiijdend, kwam men weldra aan den vijver. Hier bleven zij staan. Roland maakte bij z'cb zeiven de opmerking, dat Caecile er in het wegstei vende avondrood bijna nog liefelijker en verlokkender uitzag dan boven in het warme gloeien van liet zonnegoud. Wurdl vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1