51'". jaargang. Dinsdag 20 Juii 1897. N°. 9374. ROLAND. FBUILLBTON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. BUITENLAND. UITGEVER: H. J. G. ROELANTS. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers COURANT. Algemeen overzicht. Schiedam, 19 Juli '97. Een gebeurtenis van groote beteekenis voor het politieke leven in België is het manifest, door eenige voorname liberalen tot hunne partij- genooten gericht. Men weet, dat sedert een vijftiental jaren reeds de liberalen een hopeloozen strijd voeren te^en het clericalisme, dat meer en meer de overhand kreeg, zoo zelfs, dat het den schijn had, of België verdeeld was in twee politieke kampen: een clericaal en een sociaal-democra tisch. De oorzaak daarvan was de groote verdeeld heid in de liberale partij zelve. Dezen staat van zaken moede, hebben thans de heeren Solvay, Buis, Féion, Finet en Goblet d'Alviella, ieder vertegenwoordigende een der liberale fiacties, een vereeniging gesticht, I'Al liance geheeten, die zich ten doel stelt de ver schillende liberale groepen tot elkaar te brengen om gezamenlijk den strijd tegen het clericalisme te voeren. Een nieuw programma is door de oprichters niet uitgeweikt; de vereeniging stelt zich ook niet tegenover, maar naast reeds bestaande politieke vereenigingen. Het doel is alleen, ook zonder den ernstigen aard der meeningsverschillen onder de liberalen te miskennen, hen bijeen te brengen, waar het geldt den strijd tegen den gemeerischappehjken vjjandhet clericalisme. Natuurlijk bespreekt de liberale pers in België het manifest der vijf oprichters breedvoerig. De 2nd. Beige betuigt zonder eenig voorbe houd zijn adhaesie aan het plan en verklaart dat ïgeen beter oogenblik kon gekozen worden om een stem te doen opgaan ten gunste der aaneensluiting van de liberale krachten". Ook de Petit Bleu verheugt zich, dat nu de kiezers weer de keus zullen hebben tusschen twee partijen, tot regeeren bekwaam, een c!e- ricaal-reactionnaire en een vooruitstrevend- hberalo paitij, nverjongd juist door de oneenig- heid". De lleforme bespreekt het manifest aldus „Dit stuk is bewerkt met een zóo groot gevoel vaa eenheid r» ■"<>rdraagzaamheid, het waarborgt zóo volkomen de totale wijheid der overtuigingen, dat het omnogelijk schijnt, dat de mannen der liberale partij, tot welke nuanee ook behoorende, niet met hun goeden wil deze zatk steunen." De Peupln geeft een overzicht van het mani fest, maar behoudt zich zijn oordeel nog voor. Niettemin voegt het blad er aan toe „De heeren radicalen heeren dus terug tot hun uitgangspuntentot het doctrinarisme en do bour geoisie. Dat wilde het noodlot". De Qazeite eindelijk wijst zijn lezers op het gewicht van het manifest met deze woorden uit het oogpuut van het herstel der liberale Vertelling door Ernst Eckstein. 17) Caecile was bij den aanblik van het heerlijke tafei eel, dat zich voor hare oogen ontrolde, na denkend geworden. «Juist als Lenau!" sprak ze na eenige oogen- bhkken. «Ginder ging de zonne scheiden en de moede dag ontsliep «Vindt u dat een mooi gedicht?" «Ik vind het met buitengewoon veel stemming geschreven." «O, ja. Maar er ligt iets onmannelijks en zwaks in." «Mijn God, wij moeten terug!" zei de Caecile plotseling. »Uw mama zal bepaald boos zijn, ook al is het nog net zoo heerlijk hier buiten." Roland keek op zijn horloge. «Bijna half negen," zeide hij met een zucht. »Wat vliegt de tijd toch voorbij," Tiende Hoofdstuk. Meer dan veertien dagen waren voorbijgegaan, t Midden van de Meimaand had koud en regen achtig weder gebracht. Men kon bijna in het geheel niet uitgaan. Mevrouw von Mijrpach begon zich te vervelen ondanks de vier of vijf Russische sensatie romans, die haar de boekhandelaar gezonden had. Daarbij kwant,, dat zij thans vast overtuigd was, dat de - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTEKSTRAAT ïO, Telephoon Kio. 123. ADVEitTENTiT.rm.jH: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. partij, zoo vurig begeerd door alle gematigde en vooruitstrevende liberalen, die er naar snakken het land te bevrijden van het clericalc autocratisme, we.k juk van dag tot dag zwaaidcr en onverdraag lijker wordt." Ook de Etoile Beige keurt de poging tot verzoening goed, en waar aldus de liberale bladen van diverse schakeering zich scharen aan de zijde van de oprichters der Alliance, mag voor de liberale partij de beste verwach ting van deze beweging worden gekoesterd. Denzelfden strija tusschen een machtig cle ricalisme en een verdeelde liberale paitij vindt men ook in Oostenrijk. En wat de ovei eenkomst tusschen beide landen nog giooter maakt, is dat door dien strijd heen een andere, heftigere misschien nog wordt gestreden: de strijd tus schen de nationaliteiten. In België Walen en Vlamingen, in Oosten rijk Duitschers en Tsechen en Slowenen en Hongaren. De strijd tusschen Duitschers en Tsechen, die vooral door Badeui's heillooze taalveroide- ningen is aangewakkerd, heeft nog niets van zijn kracht verloren. Ondanks de besliste tegenspraak van het Fremdenblatt is het dan ook niet aan twijfel onderhevig, of de »Pool" Badeni zal spoedig zijn congé krijgen. Maar in Oostenrijk bewaart men in regee- ringskringen gaarne het decorum. Men geeft niet graag toe, dat men voor den storm moet w'yken. Schijnbaar houdt men stand, om als de orkaan eenigszins bedaart, kalm heen te gaan. Zoo is liet met vorst Windischgratz inder- tijd gegaan, en zoo zal ook Badeni's verdwijnen geschieden. Hoe dan een oplossing te vinden zal wezen voor den onhoudbaren toestand is moeilijk te zeggeD, en te vreezen is het, dat de thans nog alleen in het binnenland woedende brand ook de betrekkingen met Duitschland, zal aantasten. Steeds heeft de Duitsehe regeering haar best gedaan elke inmenging van Duitsehe zijde in den strijd der nationaliteiten te voorkomen. Nog onlangs wees o. a. de Köln. Ztg. op het eigenaardig diiemma, waarvoor een rechtgeaard Duitscher staat. Eenerzijds gaat zijn sympathie tot de Oosteurijksche Duitschers, die Badeni's regeering bestrijden. Maar andeizijds is de Duit sehe regeering de bondgenoote der Oostenrijk- sche en past Duitschland en zijn bewoners algeheels onthouding. Die taad is steeds gevolgd, maar thans is Badeni naar den zin van velen te ver gegaan. Ruim SOO professoren uit het Duitsehe i ijk hebben derhalve in een schrijven aan de uni versiteit van Psaag openlijk partij getrokken voor de Duitsehe Bohemers en tegen Badeni. liet politieke belang van dezen slap kan niet voorbij vvoiden gezien. Wordt deze aanmoediging, van zoo invloed rijke zijde, gevolgd door gelijke daden van psychologische kuur, die zij haren zoon had doen volgen, van beslist goed gevolg was geweest. Roland maakte van het jonge meisje, waarover hij gedweept had, al lang met geen syllabe meer melding. Ja, zelfs gisteren, toen Nadeschda hem op den man af vroeg of bij nu hier door het verkeer met Caecile eindelijk had begrepen, dat Gerda Kirchner geene partij voor hem was, had hij toegegeven, dat alles slechts waan en zelfver blinding was geweest; hij had het meisje heel aardig gevonden, maar van werkelijke hartstochte lijke liefde was geen sprake geweest, laat slaan van het plan om haar zijne hand te bieden. Een langer verblijf in Goyritz scheen aldus ovei bodsg. Het zomerseizoen was nog niet aangebroken en wanneer men vóór de heete dagen nog in de stad wilde terugkeeren, dan bon men niets verstandi gere doen dan zoo gauw mogelijk weg te gaan. Het triestige weer zag er geheel naar uit alsof het nog dagen lang zou aanhouden, Nog een andere overweging werkte tot dit be sluit mede. Nadeschda had den vvassenden invloed van Caecile op Roland wel is waar met stille genoegdoening gezien en alles vermeden, wat dezen zou kunnen verminderen, het voortzetten echter van een intiem verkeer, de vele onder allerlei voorwendsels mogelijk gemaakte wandeltochten, de gansche wijze van dit vriendschappelijke samen leven, boezemde haar toch onmiskenbaar eenige vrees in. Roland had zich klaarblijkelijk zeer voor Caecile geïnteresseerddit schaadde echter niet. Maar wat mevrouw von Myrpach een weinig veront rustte, dat waren zekere verschijnselen, die schenen te verraden, dat ook Caecile met moer passie j,,j de zaak was geïnteresseerd, dan zij had veronder. steld. Zij gaf menigmaal merkwaardig verstroo. e anderen, dan bestaat het gevaar, dat de goede hai monie tusschen de vei bonden regeetingen daarvan den gevoeligen terugslag zal onder vinden. Het Fransche ministerie heeft Zaterdag een belangrijke overwinning behaald. Aan de orde was de interpellatie van Antide Boyer over de vredesonderhandelingen te Kon- stantinopel. Boyer was vóór de inlijving van Kreta bij Griekenland. Hij verklaarde verder, dat Europa nooit krach tig is opgetieden tegen Tuikije; alleen een demonstratie der Europeesche vloten zou vol doende zijn om Turkije tot toegeven te dwingen. Vervolgens interpelleerde Denys-Cochin de regeering over haar politiek in het. Oosten. In zijn antwoord gaf Har.otaux de volgende verklaring af. Frankrijk zal medewerken tot het vei krijgen van autonomie voor Kreta, en na het sluiten van den vrede zal men trachten moorden te voorkomen en te beletten. Frankrijk heeft be lang bij de integriteit van Tuikije en heeft ook alles gedaan om den oorlog te vermijden. De vredesonderhandelingen, aldus ging de minister voort, zijn op den goeden weg. De oorlogsschatting en de grensquaestie bieden geen bezwaren meer, want Turkije heeft de grenslijn langs den Peneüs aanvaard. Het Euro- peesch concert blijft eenstemmig. Decrais stelde vervolgens een motie voor, waarin de politiek der regeering werd goed- gekeuid, en nadat de minister-president Mëüne verklaard had deze motie te aanvaarden, ver- eenigde de Kamer zich met 334 tegen 114 stemmen met deze orde van den dag. Inderdaad zijn de berichten over den loop der onderhandelingen bevredigender dan eenige dagen geleden. Tewfik-pacha heeft in de bijeenkomst der gezanten veiklaard, dat de Sultan in principe toestemt in de opvattingen der mogendheden en hun voorwaarden formeel aanneemt. De laatste zet van den Sultan schijnt ge weest te zijn het bericht van Djevad-pacha's vertrek als gouverneur naar Kreta, De mogendheden hebben zich daardoor blijk baar niet laten beetnemen, want op het laatste oogenblik is liet vertrek van den «gouverneur" afgecommandeerd. Te gelijk liep het gerucht, dat het garnizoen van Kreta met 40 Turksche bataillons zou wor den versterkt. Maar ook dit gerucht verdient weinig geloof. Even ongeloofwaardig is hetgeen de corres pondent der Ind. Beige aan zijn blad meldt. Een der gioote mogendheden zou hebben voorgesteld op Kreta den regeeringsvorna van vóór den ooi log te herstellen. Dat voorstel zou gunstig zijn opgenomen door antwoorden, bloosde zonder dat bleek waarom, sprak zich zelve telkens tegen en gedroeg zich over het algemeen zooals iemand die slechts met groote moeite zijne zelfbeheersching bewaart. Het zou dan toch ook meer dan pijnlijk zijn, wanneer zich hier werkelijk een afkeurenswaardige sympathie had ontwikkeld in ieder geval geloofde Nadeschda de tijd gekomen om aan dit overbodig geworden spel een einde te maken. Kindei en," zeide zij toen men zich juist aan tafel gezet had. «weet jelui wat? Morgen pakken wij onze koffers I Ik heb nu genoeg van dit trooste looze weer, en het zal jelui wol evenzoo gaan. In Juli of Augustus kunnen wij hier opnieuw onzen intrek nemen, en misschien komt dan mijnheer Romluld mede, wanneer hij het over zijn hart kan verkrijgen zijn geliefd Ostende op te geven." Toen zij had geëindigd, lag over de groen-gele schemering van de eetkamer een diep en drukkend zwijgen. Noch Caecile noch Roland spraken een woord. Belden bogen zich met opmerkenswaardige gelijkheid in gebaren en gelaatsuitdrukking over hun bord, tot eindelijk mevrouw Römhild, daar er nu toch eenmaal wat moest gezegd worden, halfluid stamelde: «Heelemaal zooals je wilt." sik veibaas mij er over," voegde Roland hier aan toe, «dat u het landleven reeds zoo snel moede bont geworden en dat om zoo'n beetje regen «Deze eentonigheid werkt inderdaad verkeerd op mijne zenuwen", antwoordde mevrouw Von Myr pach in haar besluit door de wijze van doen van beiden nog meer versterkt. «Daar wij toch in elk geval eens naar huis zullen moeten, schijnt deze regenpeiiode daaiioe eene gerede aanleiding te gevenbovendien heb ik met onzen rechtskundigen raadsman nog heel wat af te spreken. Dus niet de gezanten, omdat men langs dien weg Tuikije hoopt te bewegen tot ontruiming van Thessalié. Dat de mogendheden er toe in staat zouden zij'n om na al het gebeurde de Turksche heer schappij op Kreta te herstellen, kan niet wor den aangenomen. Intusschen blijft liet op het eiland onrustig, vooral te Kandia gist het geducht. De vlootvoogden hebben thans besloten, dat wanneer een Europeesch soldaat door Muzel mannen wordt aangegrepende Europeesche troepen terstond teruggetrokken en de stad ge bombardeerd zal worden. Gemengde IHededcclingen. Verschillende bladen merken terecht op, dat het slot der dankbetuiging van koningin Victoria het bewijs levert, dat zij er niet aan denkt afstand te doen van de regeering. Hertog Theodoor van Beieren, een bekwaam oogarts naar men weet, zal naar Drontheim vertrekken om het oog van den Duitschen keizer te onderzoeken. De Keizer zal zijn reis niet bekorten, wordt thans gemeld. De Italiaansche officieren, die krijsgevangen zijn geweest in Abessinië, hebben drie uit hun midden bij loting aangewezen om prins Henri van Orleans uit te dagen. Het eerst is aan de beurt luitenant Pini, een broeder van den beroemden Italiaanschen schermer. Deze week nog vertrekt waarschijnlijk de straf-expeditie naar de Tochi-vallei (Britsch- Indië). In de provincie Godwari kwamen wanordelijk heden voor, vermoedelijk ten gevolge van het heerschende gebrek. De Volksraad der Zuid-Afrikaansche com missie heeft, in overeenstemming met de com missie voor de grondwetsherziening, besloten rechtsgeleerde hulp in te roepen. Tot hoofdrechter Kotzé zal nu de uitnoodi- ging worden gericht om met een of twee door hem aan te wijzen rechters de zittingen der commissie by te wonen. Uit Kaapstad wordt bericht, dat door een instorting van slijk in de De Beersmiju te Kimberley verscheiden Europeanen en vijftig inboorlingen van de buitenwereld zijn afgesloten. Twintig inbooilingen zijn gered, doch er bestaat weinig hoop, dat de anderen gered kunnen worden. De gemengde commissie uit het Amerikaan- sche Huis van Vertegenwoordigers en van den Senaat is thans tot overeenstemming gekomen over aile belangrijke bepalingen der tanefwet. Te Washington loopen geruchten van een waar, je neemt het mij immers niet kwalijk, Cae cile?" De regen sloeg thans met vernieuwde hevigheid legen de vensterruiten. Caecile wendde het hoofd om en knikte, als wilde zij zeggentegen de ruwheid van dergelijke argumenten kan men niet strijden. Roland had ondertusschen zijne kalmte her kregen. «Willen wij in elk geval nog niet tot Woensdag wachten?" vioeg hij lachend, «zie u, ik heb nog hoegenaamd geen verlangen naar dat ellendig rumoer der straten en die geestelooze kazerne woningen". «Och, op een dag komt het niet aan, hoewel ik, eerlijk gezegd, niet recht begrijp «Aldus tot Woensdagriep de jonge man leven dig. Hij was verheugd nog eenig uitstel verkregen te hebben, want mevrouw van Myrpach was ge woonlijk in zuike dingen een beetje doof en de onderhandelingen met den advocaat schenen nu toch inderdaad te dringen. Overigens had zijne mama liever met liet oog op Caecile, die toch «ogenschijnlijk liever in Goyritz bleef, aan zijn voorstel niet voldaan. Mevrouw von Myrpach glimlachte, toen zij merkte, dat haar zoon, die aanvankelijk slechts met tegen zin de stad had verlaten, thans tegen het verblijf van Gerda eene zoo levendige antipathie koesterde. God zij dank, hij was geheei en al genezen, en thans kwam het er slechts op aan hiervoor te zorgen, dat deze met zoo uitstekenden uitslag be kroonde kuur, Yoor niemand eenige nadeeiige ge volgen na zich sleepte. Hare toestemming voor de eis tot Woensdag uit te stellen, zou, naar zij hoopte, zonder invloed blijven. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1