N°. 9375. LIEBERBILDDN G SAN STALT Mscta Tereins far Knalmtaiarbeit, 51'" jaargang. Woensdag 21 Juli 1897. ROLAN D. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. UITGEVER? H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, por kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUBEAP t BOTERSTBAAT ÏO, Tclcplioon No. 123. U R A N T. Adwebtenttepwjb: van 1—5 gewone regols met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. DES Een stadgenoot schrijft ons uit Leipzig: In Duitschland bestaat sedert 1887 een groote Vereeniging, die de bevordering van het onder wijs in Handenarbeid beoogt, evenals wij er een, hoewel kleiner, in ons land hebben. Dat de Duitsehe meer kracht ontwikkelt, vindt niet alleen zijn grond in het grooter ledental, maaï vooral in den steun, dien de Vereeniging ontvangt van rijks- en stadsregee- ring. Dientengevolge vindt dat onderwijs bij particulieren ook meer ingang. Behalve een orgaan: Blatter für Ivnaben- handarbeit", dat maandelijks verschijnt, de leden in kennis stelt met de vereenigingszaken en bovendien veel opstellen bevat over het vak, geeft de vereeniging voor ieder vak nog een normaalleergang uit, die voor leden tegen zeer billijken prijs verkrijgbaar zijn. Ik zeg voor ieder vak, want hier onderwijst men: hout-, karton-, klei-, metaalarbeid en hout snijden, terwijl bovendien nog een cursus wordt gegeven in: »der Arbeit der Vorstufe". Dit laatste eischt een nadere verklaring. In Zweden en Denemarken wordt bijna uit sluitend houtarbeid onderwezen. Sedert men de oude huisvlijt heeft vervangen door opvoedkun digen handenarbeid, waarbij de moeilijkheden langzamer opklimmen, het geheele model zelf kan en moet gemaakt "worden door de kinderen, hebben de heeren Salomon en Mikkelsen uit de vele arbeidswijzen die gekozen, welke het meest aan alle opvoedkundige eischen kan vol doen, en daarvoor is houtarbeid aangewezen. Evenwel kan die houtarbeid niet aan jeugdige kinderen onderwezen worden. Vandaar dat in het Noorden de jeugd op elf- of twaalfjarigen leeftijd pas onderricht in handenarbeid ont vangt. Dat is zeer laat, afgezien van de hooge waarde die klei en kartonarbeid voor jeugdiger kinderen heeft. In Duitschland denkt men er dan ook anders over. Hier geldt: »IIoe vroeger een kind leert arbeiden, hoe beter. Gedachtig aan de spreuk van Fröbel: ïWas der Mensch darzustellen strebt, fangt er an zu verstehen," Hier in Leipzig zijn klassen van zes- en zeven jarige kinderen, die aanvangen met bovenge noemde »Yorstufenarbeit". Dat is het maken van een serie modellen, zeer eenvoudig, in papier, klei, karton en natuurhout. Na drie jaar zetten zij den arbeid in klei voort en be ginnen in houtbord, om twee jaar later met hout en metaal aan te vangen. Daardoor wordt verkregen, dat reeds jeugdige kinderen leeren arbeiden, het gebruik leeren kennen van meter, liniaal, potlood, passer enz. Geheel in den geest van Fröbel, wiens speelgaven hier een groote rol spelen in de Vorstufen. Dat er practisch ontwikkelde onderwijzers Vertelling door Ernst Eckstein. 18) Caecile en Roland spraken thans met groote opgewektheid over allerlei verschillende dingen. In 't bijzonder deed Roland zijn best om zijn aan groeiende onrust en opwinding door oen druk ge sprek te bemantelen. Hij had er een voorgevoel van dat zijne mama zijne plannen had doorzien. Caecile daarentegen werd in gelijke mate, als Roland onrustiger werd kalmer en gelatener. Hij was ten laatste verbaasd over de koele beslistheid waarmede zij allerlei opmerkingen zijner mama beantwoordde en haar zelfs voorsloeg om reeds vroeger te vertrekken, wanneer zij daar prijs op stelde. Twijfel steeg or in zijn ziel op of dit heraei- sche schepsel hem werkelijk zoo innig liefhad als zij hem onder het stroomen van tranen en harts tochtelijke kussen had verzekerd. Voor den eersten maal sedert de strafbare verhouding tusschan hen ontstaan was, trad hem de verschrikkelijke dwang hunner verhouding duidelijk voor den geest. Zij, die hij vergoodde, gelijk geen ander wezen te voren, voor wier bezit hij vol vreugde zou gestorven zijn, tij behoorde van rechtswege aan een ander, die de macht over haar had, die haar kon vasthouden, kon verbergen, met haar de wijde wereld kon in trekken, wanneer hij daartoe lust had. gevormd worden, is ook een zaak, die door de Duilsche ereeniging sterk bevorderd wordt. Jaarlijks worden hier in Leipzig, vanwege de Vereeniging, een voor- en najaars-cursus en twee zomer-cursusssen gegeven, die ieder vijf weken duren. Voor deze cursussen kan men zich aanmelden voor twee vakken, met dien verstande, dri éen vak als hoofdvak in zijn geheel moet beoefend worden, terwijl men er dan nog een als nevenvak kan ondernemen. Wat men voor hoofdvak kiest, hout, carton of metaal staat ieder vrij. Hoewel de kosten voor ieder cursist meer zijn, betaalt iedere Duitscher maar vijftien Mark per week leergeld. Het ontbrekende wordt door rijkssubsidie gedekt. Vreemdelingen betalen vijf entwintig Mark per week, die missen natuurlijk den steun van het Duitsehe rijk. Zoo ook de kosten van het Maandblad en andere Yereeni- gingsberichten beloopen voor de leden niet meer dan twee Mark per jaar, terwijl zij berekend wordt op drie en een halve Mark per lid. Ook hierin voorziet de rijkssubsidie. Behalve bovengenoemde cursussen wordt er voor practisch geoefende onderwijzers nog een centraalcursus gegeven. Deze onderscheidt zich van de anderen hierin, dat het theoretische gedeelte het leeuwenaandeel krijgt, terwijl de arbeid gering te noemen is. Hieraan kunnen geen onderwijzers deelnemen, die een diploma voor practijk missen. Men zorgt hier dus eerst voor practische ontwikkeling om later door theoretische beschouwingen dieper in de zaak door te dringen. De vrije Woensdag- en Zaterdagmiddag wordt gewijd aan een cursus voor volks- en jongens spelen. Op een groot terrein in de open lucht worden verschillende spelen, onder leiding van een leeraar, door de cursisten uitgevoerd. Be sprekingen over de waarde der spelen voor de jeugd blijven hier niet achterwege. Gaat men na, dat iedere vijfweeksche cursus geregeld door zestig of zeventig onderwijzers wordt bijgewoond en dat ieder leeraar hoogstens vijftien cursisten gelijk onderwijst, dat alle werkstukken van iederen vervaardiger gedurende den cursus behoorlijk geëtaleerd worden, dat behalve de daarvoor noodige zalen en kamers nog een groote conversatiezaal, een leeskamer, een directeurskamer enz. is, dan kan men be grijpen, dat het gebouw, waar de Duitsehe onder wijzers in II. A. gevormd worden, groot moet zijn. Vroeger was de oude Thomas-school als Handfertigkeitsseminar in gebruik, doch sedert 1890 is het nieuwe gebouw in gebruik ge nomen. Het staat in een buitenwijk der stad en levert weer een bewijs, hoe de stadsregee- ring dat onderwijs op prijs stelt. Deze toch gaf 1104 M- grond geheel gratis in bruikleen, waarop zij een gebouw plaatste, volgens aan wijzing der Vereeniging, 20 M, lang en 10,5 M breed. Behalve het sousterrein, dat tot woning voor den bewaarder dient, heeft het 3 ver diepingen en een zolder. De kosten, G8900 Dit alles had Roland in den roes van de laatste dagen nauwelijks overwogen. Thans bij da ge dachte aan den voor de deur staande terugreis, werd het hem op folterende wijze duidelijk. En Caecile? Had die ondanks haar liefde reeds langzamerhand zich met deze verschrikkelijke wending verzoend Of droeg zij gelijk hij een angel van sombere vertwijfeling in haar hart en veistond zij alleen wat beter de kenst om haar leed te verbergen Hij moest zekerheid hebben. Hij moest met haar overleggen, hoe men het dreigende onheil kon atwenden, hoe men eene scheiding kon voor komen. Na tafel trokken de beide dames zich, als ware het afgesproken, naar hare kamers terug. Mevrouw von Myrpach bleef nog een wijle lezen en viel dan op haar sofa in slaap. Caecile, vol onnoemelijke angst, bleef in haren stoel zitten luisteren. Zij wist, dat Roland zou kemen. En Roland kwam. Met een kloppend hart trad hij binnen, zonk voor hare voeten neer en drukte zijn gloeiend gelaat, terwijl hij woorden van liefde stamelde, in haren schoot. «Roland 1" mompelde zij half buiten zich zelve, terwijl zij haar sidderende hand liefkozend op zijn hoofd legde. Plotseling stond hij op, omarmde haar en be dekte haren mond en wangen met hartstochtelijke kussen. En dan spraken zij elkander de gloeiendste liefdesbetuigingen toe, tot hunne stemmen einde lijk in een nauw hoorbaar gefluister overgingen. Wel een half uur lang beraadslaagden zij samen geheel onder den indruk van de vrees voor de aanstaande scheiding. Mark, worden door de Gemeente gedragen, onder beding, dat die Deutsche Verein jaarlijks 4% rente geeft. Heden is het een feest in Leipzig voor den aibeid, zoowel voor dien der jeugd als van vol wassene. Er wordt een groote tentoonstelling gehouden voor fabrieks- en handwerksnij ver heid, waar ook die Deutsche Verein fur Knaben- hrndarbeit een /.eer groot gebouw heeft, waar circa 200 scholen voor H. A. het werk hunner leerlingen tentoonstellen. Dat deze verzameling van werkstukken voor de cursisten zeer inte- lessaut is, kan ieder begrijpen. Wat er te zien is, meld ik later. Algemeen overzicht. Schiedam, 20 Juli '97. Het Engelsclie Lagerhuis heeft zich gisteren onledig gehouden met de begrooting van bui- tenlandsche zaken, van welke gelegenheid de heer Curzon gebruik maakte om eenige mede- deelingen te doen. Ailereeist over Korea. Engelands belang daar was vooral de handhaving der onafhankelijk heid van Korea en liet voorkomen van een ver eeniging, hetzij administiatief, hetzij door grond gebied, met Rusland. Bovendien mogen de Koreaansehe havens niet gebezigd woiden als basis voor operaties, die het evenwicht in het Oosten in gevaar zouden kunnen brengen, of aan eenige mogend heid de suprematie ter zee in het Oosten zou verschaffen. Aangaande Armenië kon de heer Curzon mededeelen, dat daar groot gebrek heerscht, maar dat de Turksche ambtenaren hun best doen om in samenwerking met de mogend heden zooveel mogelijk den toestand te verbeteren. Wat Kreta betreft kon de minister zeggen, dat de opstandelingen wel neiging bezitten een volkomen autonomie op prijs te stellen. De toestand is op dit oogenblik nog ernstig, maar de mogendheden zijn niet afgeweken van onder linge vei klaringen en afspraken over de toe komst van het eiland. Eindelijk de vredesvoorwaarden besprekende, verklaarde de heer Curzon, dat de mogend heden het van den beginne af eens zijn geweest. In beginsel heeft de Porte de door de mili taire attache's voorgestelde strategische lijn aanvaard, evenals de voorstellen omtrent de oorlogsschatting. Alleen over de capitulatiën is men het nog niet eens geworden, hoewel van weerskanten de goede wil bestaat om tot overeenstemming te geraken. In ieder geval is er vooruitgang te consta- teeren, en de minister zag niet in, waarom de harmonie tusschen de mogendheden niet zou voortduren. Elk geïsoleerd optreden zoude vertraging veroorzaken en de hoop op vrede, die het Èuropeesch concert biedt, op het spel zetten. Caecile Romhild had bij de gedachte aan de thuisreis dezelfdo ontzetting gevoeld als Roland. Het was toch onmogelijk, dat deze heerlijke droom nu eensklaps moest eindigen, dat zij thans moest terugkoeren tot een tnan, dien zij niet lief had en nimmer had liefgehad. Wat Roland haar voorsloeg alles sprak er tegen. Maar wanneer het ook haar tijdelijk en eeuwig heil moest kosten, zij kon en wilde hem niet laten gaan, hem, tot wien zij ondanks zijne jeugd opzag als tot een wezen van hoogero soort. Thans ervoer zij voor den eersten maal wat het wil zegg»n te beminnen en te leven. Hij had niet willen sterven zonder uit den beker van het geluk geproefd te hebben. Zouden zij nu het ge- wonnene zonder strijd moedeloos opgeven Waar aan hare ziel zoo vast hing, was toch voor God en de wereld eene roatelooze misdaad maar de lang onderdrukte en eindelijk tot eene uitbarsting gekomon hartstocht woedde te hevig. Verloren voor de tegenwoordige maatschappij was zij toch, en misschien had Roland, ondanks haren twijfel gelijk, als hij de toekomst met zoo schitterende kleuren afmaalde. Hij was onafhanke lijk en in 't geheel niet aan een of ander land gebonden. Overal kon hij zich een tehuis stichten het eenige, waarop hij te letten had, was op zijne hem hartelijk liefhebbende moeder. Dat kon echter niet zoo zwaar wegen, dat zijn levensgeluk niet van hooger gewicht was. En zij, Caecile, was toch zijn levensgeluk. Zij geloofde dat thans sterker dan ooit. Mevrouw van Myrpach moest begrijpen, dat hier een bovenmenschelijke dwang was geweest. Zij zou verzachtende omstandigheden pleiten, en na jaren zoude alles weder terechtkomen. Römhild Na deze verklaring van den onderstaats secretaris, die zoo weinig rijmen met de nieuwe berichten uit Konstantinopel, nam het Huis de begrooting van buitenlandsche zaken aan, om zich vervolgens bezig te houden met die van koloniën. Daarbij kwamen de Zuid-Afiikaansche aan gelegenheden ter sprake, en wel naai aanleiding van de bewering van den heer Arnold Forster, dat de regeering een discussie over die aan gelegenheden tracht te verhinderen, en dat de oppositie, die nooit discussie heeft vetlangd, daarvoor verantwoordelijk staat. De onderstaatssecretaris Balfour kwam tegen dien aanval van den heer Forster op. Spreker zelf veroordeelde den inval van Jameson, zooals ook de enquête-commissie dien had veroordeeld. Zelfs Rhodes heeft d;en niet gerechtvaardigd. Wij wenschen een rechtvaardig bestuur van het land, verklaarde de minisier, maar niet dat de eischen der rechtvaardigheid geïnfluenceerd worden door geldelijke belangen. Spreker zou al het mogelijke doen om dat doel te bereiken. Sir William Ilarcourt stelde thans voor een dag vast te stellen voor de discussie over zulke belangrijke zaken, en de heer Balfour had daar tegen geen bezwaar, mits de discussie dan loopt over een duidelijk voorstel, hetzij eert motie van afkeuring tegen de tegenwoordige regeering of tegen de vroegere regeering en de leiders der oppositie of tegen de Zuid-Afrikaansche commissie. Maandag of Dinsdag a.s, hoopte de minister de gelegenheid te geven om de Zuid-Afrikaan sche aangelegenheden te bespreken. De radicaal Stanhope deelde vervolgens mede, dat hij dan een motie zal indienen, waarin het weinig afdoend onderzoek en rapport der com missie betreurd wordt. Vooral vond spreker het bedroevend, dat de commissie geen maatregelen tegen Rhodes voorstelt en zich niet uitspreekt over de ongehoorzaamheid van Hawksley. De verdere discussie over de begrooting werd nu verdaagd. Wij hebben dus af te wachten wat het begin der volgende week ons voor nieuws zal brengen. Veel zal het wel niet zijn, maar indien de Londensche morgenbiaden van gisteren de waar heid mededeelden, toen zij berichtten, dat La- bouchère zal voorstellen Rhodes als lid van den Geheimen Raad der koningin te schrappen, dan beloven de debatten in het Lagerhuis hoogst belangrijk te worden. De 'Daily News meent bovendien te weten, dat Chamberlain de wijziging van het bestuur der Chartered Company wenscht. De regeering wil het charter niet intrekken, maar zoo wijzi gen, dat Rhodesië geheel door rijksambtenaren wordt bestuurd. Voor het bestuur der gecharterde compagnie wen=eht zij eenige mannen van zaken aan te bevelen, o. a. Alfred Rothschild. Nous verton»1 zou haar nooit vrijwillig hebben laten gaan. Nu echter, nu zij spoorloos ontsnapte, moest hij als man van eer, goed- of kwaadschiks wel zoodanige stappen doen om den band, die hem aan haar bond, los te maken. En dan zouden de beide geliefden nader hand weder in eigen kring kunnen terugkeeren. Roland sprak, ondanks zijne opwinding, over al deze dingen zoo verstandig en zoo flink. Ja, zij kon liem wel vertrouwen. Zij zag een afgod in hem. Zij zou hem blindelings volgen tot aan het einde der wereld. Een bijna ongewone kalmte begon beiden te vervullen. Om al het andere behoefde Caecile zich niet te bekommeren. Zij moest zich echter nog in dezen nacht gereed houdenoverigens zoo weinig mogelijk bagage meenemen. «En kom nu mes naar beneden 1" zeide hij, naar de deur gaand »YVees recht opgewekt en vroolijk, anders krijgt mama nog vóór den tijd allerlei on aangename vermoedens." Elfde Hoofstuk. Toen mevrouw von Myrpach zich den morgen, volgende op al deze gebeurtenissen, naar de hoek- kamer begaf, waar men gewoon was te ontbijten, vond zij op het speeltafeltje een verzegelden brief. Zij nam dien op en schrikte, want zij herkende Roland's schrift. Hoe kwam Roland er toe haar te schrijven, daar hij haar toch ieder oogenblik kon spreken Hier moest iets buitengewoons zijn ge beurd, en een dtoef vermoeden zeide haar, dat het niets goeds kon zijn. Zij trad aan het venster, waar de nog pas aan vangende dag zijn vaal licht door de zware gordijnen wierp. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1