BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De lieer Curzon kan in het Lagerhuis zooveel geruststellende verklaringen over de vooruit zichten op den vrede afleggen als hij wil, de Porte laat zich daardoor niet het pleizier ont nemen om de onderhandelingen telkens en telkens weer op de lange baan te schuiven. Zaterdagmorgen zou te 9 uur een vergadering plaats vinden van de militaire attachés met de Tuiksche militaire commissie om over de strategische grenslijn te beraadslagen. De uitslag dier vergadering zou dan worden medegedeeld aan de vredesconferentie, die om 40 uur zou bijeenkomen. Al wie er echter kwamen, de leden der Turksche militaire commissie niet. Om 10 uur kwamen toen de gezanten op Tophané bijeen, maar Tewfik-pacha verscheen evenmin. De gezanten begaven zich hierop naar Pera, naar de Oostenrijksche ambassade, waar om twaalf uur Tewfik-pacha kwam opdagen met het excuus, dat de sultan hem en de militaire commissie op Yildis-luosk had opgehouden. De gezanten stelden zich met dit excuus tevreden, maar nu deelde Tewfik-pacha mede, dat de Sultan twee maarschalken, Zekki-pacha en Saiid-Eddin-pacha, als militaire gedelegeerden de conferentie over den vrede wilde doen bij wonen. Daarvan wilden de gezanten echter niet wetenzij zouden alleen met Tewfik-pacha onderhandelen, en Zekki-pacha, die in de anti chambre wachtte, kon onverrichter zake heen gaan. Toen uog een beetje gepraat, zonder eenig resultaat, en de vergadeiing uitgesteld tot een nader door Tewfik-pacha te bepalen dag. Die dag schijnt gisteren te zijn geweest, en toen is gebleken, dat de Sultan lacht om de mogendheden met hun fiaaie collectie nota's en telegrammen. De Porte stelt als voorwaarden e<-n grens lijn, die Salambria—Xeraghis omvat, een oor logsschatting van 4M millioen Tuiksche ponden (een half millioen meer dan de gezanten voor stelden), terwijl eindelijk nogmaals wordt aan gedrongen op de opheffing der capitulatiën. Beuter voegt aan zijn telegram toe, dat de mogendheden blijkbaar, indien zij niet geheel eensgezind zijn, niets kunnen uitrichten. Maar ook al zijn zij geheel eensgezind, dan lacht de Porte hen nog hartelijk uit. Het is duidelijk, dat het optreden der mo gendheden te karakteriseeren is in het eene woordfiasco, "Wat nu? Dwangmaatregelen? De correspondent der Ind. Beige seint uit Sebastopol, dat de Russische vloot in de Zwarte Zee in gereedheid wordt gebracht, daar zij order heeft gekregen om binnen twaalf uur zeilvaardig te zijn. Een diplomaat te Berlijn heeft daarentegen, volgens de Daily Telegraph, verklaard, dat van dwang nog geen sprake is. Maar indien die moet uitgeoefend worden, dan zal geen der mogendheden zich er tegen verzetten, wantze zijn volkomen eenstemmig. Nu ja, dat zijn zij altijd, maar de resultaten dier hooggeroemde eenstemmigheid laten zich nog altijd wachten. Ook op Krela blijft het middelerwijl een ver warde toestand, en dagelijks komen nog ge vechten tussehen Christenen en Muzelmannen voor. Het verbod voor de Turken om wapenen te dragen is den lGen 1.1. zonder verzet in werking getreden. De admiraals hebben een 20-tal Muzelman nen, die wegens mishandeling van Christenen gevangen waren genomen, over laten brengen naar Benghazi. De Fransche gezant Cambon, die zijn zieke vrouw Daar Frankrijk brengt en den 2den Augustus te Konstantinopel hoopt terug te zijn, is te Kanea aan den Fransehen vice-admiiaal diplomatieke instructies komen geven. Gemengde Wedcdeellngen. Keizer Wilhelm heeft te Bergen een bezoek gebracht aan de Augusts Victoria van de Ham- burgsche Stoomvaart-Maatschappij op Amerika. De kapitein kreeg 's keizers photographie met eigenhandig onderschrift, en de passagiers mochten de Uohenzollern bezichtigen. De Fransche Kamer heeft de eerste twaalf artikelen van het wetsontwerp op de vier directe belastingen goedgekeurd. In den ministerraad deelde Lebon mede, dat volgens een telegram van den gouverneur van Fracsch West-Afrika, een detachement cava- erie, van Tombuktu uitgerukt om een stroop tocht te verhinderen, verslagen is met verlies van twee officiereD, twee onderofficieren en twintig spahi's. De Panama-commissie heeft besloten Don derdag naar Bournemouth te gaan om Cor nelius Herz te hooren. Het buitengewone Italiaansche gezantschap bij den sultan van Marokko heeft, na alle zwevende quaesties tussehen Italië en Marokko geregeld te hebben, Tanger verlaten om naar het vaderland terug te keeren. Niemand minder dan de graaf van Turijn, de broeder van koning Umbeito, zal het vol gens de Popoio Bomano opnemen voor de be- leedigde Italiaansche officieren. Na eerst geconstateerd te hebben, dat de be schuldigingen van prins Henri van Orleans onwaar zijn, heeft liij telegrafisch om voldoe-, ning gevraagd. De Engelsche regeering heeft den Mahdi nog maals aangeboden zijn souvereiniteit over Soudan te erkennen, mits hij toestemt in een Britscb protectoraat. Waarschijnlijk zal het antwoord, evenals vroeger, eene weigering zijn. Van de Phiüppijnen is te Madrid bericht ont vangen, dat de insurgenten in verschillende gevechten verslagen zijn en hun aanvoerder Aguinaldo gewond is. De lust is «bijna" hersteld. Jameson vertrekt naar Masjonaland, om te onderzoeken of hij iets aan den opstand kan doen, en Rhodes vertrekt naar Salisbury om daar een onderhoud met dr. Jim te hebben. Volgens bericht uit Washington, heeft Dingley liet rapport over de tariefwet aan de gemengde commissie uit het Huis van Vertegenwoordigers en den Senaat overgelegd. De commissie heeft o. m. aangenomen de rechten op spiritualiën, zooals die door den Senaat zijn voorgesteld. De nieuwe Amerikaansche gezant te Madrid, generaal Woodford, heeft in opdracht om voor dc familie van dr. Ruiz 75.000 dollars als schadeloosstelling te eischen. Atjeli. Aan het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië het volgend telegram ontvangen 18 dezer betreflende Groot Atjeh: Eergisteren werd een lociit door het gebergte beoosten Kota Ba Theue gedaan waai bij een korporaal werd gewond. Verkiezingen. De heer Pyttersen, die onlangs bedankte voor de hem, met anderen, door de «Liberale Iiies- vereeniging" te Leeuwarden aangeboden candi- dntuur voor de Tweede Kamer, toen hij daardoor zou komen te staan tegen het aftredend lid den heer Gerritsen, heeft thans de hem door die vereeniging aangeboden candidatuur aan vaard. Door de kiesvereeniging in de dorpen Bril- sum, Cornjum en Jelsum, is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteid de heer H. Pijttersen Tz. Uit goede bron verneemt de WinscJi. Of., dat dr. Menno Huizinga het Vrijzinnig Democratisch comité te Winschoten gemachtigd heeft te ver klaren, dat hij weigert eene candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Winschoten te aanvaarden. Volgens het weekblad TtKollumerland en Om streken" zal mr. P. J. Troelstra zich metterwoon in het district Tietjerksteradeel vestigen. Als woonplaats wordt Buitenpost genoemd. 1 'straf. Uit Breda wordt aan de Tijd geschreven Reeds vroeger is er op gewezen, hoe celstraf, langer dan twee jaren ondergaan, nadeelig werkt op de gezondheid van den gevangene. Zoo'n geval doet zich weer voor te Breda, waar een tot celstraf veroordeelde door het «zitten" een ziekte heeft opgeioopen, zoodat hij een levens gevaarlijke operatie in het R. K. Gasthuis heeft moeten ondergaan. Zou het niet wenschelijk zijn, dat van Regee- ringswege eens een onderzoek werd ingesteld, welken invloed celstraf, langen tijd ondergaan, op de gezondheid van den tot die straf veroor deelde uitoefent. Men zou dan allicht tot andere wijze van straften overgaan. En b. v. zou wel overweging verdienen om, in plaats van gevan genen te laten concurreeren met den braven werkman, hen veldarbeid te doen verrichten onder toezicht van politie of militairen. Als zij eens werkzaam werden gesteld om de Peel vruchtbaar te maken of heidegrond te bewer ken, dan zouden zij heel wat meer goed doen aan de maatschappij, tegen weikeu zwaar ge zondigd hebben. Doaieln Jiieuwcnlrais te Aspercn. Zondagmiddag sprak de heer F. Domela Nieuwenhuis te Asperen in de zaal van de Wed. Zondag. Voor een groot publiek, ook uit omliggende dorpen, zette hij als gewoonlijk de socialistische denkbeelden uiteen. Bij zijn heen gaan naar Leerdam, om aldaar met den trein te vertrekken, werd het hem nog al lastig ge maakt door boeren enz., die van zijn optreden niet waren gediend, en voor hem uit liepen te zingen en hem te lijf wilden. Door versterkte politiemacht uit omliggende plaatsen werd hij veilig naar Leerdam uitgeleide gedaan. Ned. Bond ran Handelsreizigers. Te Deventer is Zaterdagen Zondag gehouden de jaarlijksche algemeene vergadering van dezen Bond. De voorzitter van de Handelsreizigers-ver- eeniging Vriendschap", de heer G. Nieuwlaat te Deventer, riep den afgevaardigden en leden een hartelijk welkom toe, waarna de heer Joh. iMeijerink, voorzitter van den Bond, de reeipieerende vereeniging «Vriendschap" be dankte voor de gulle ontvangst. Voor tot de gewone werkzaamheden werd overgegaan, werd voorgesteld om twee afge vaardigden te zenden naar het Internationaaj congres voor Handelsreizigers, dat te Brussel wordt gehouden en gisteren (Zondag) door Z. M. koning Léopold geopend zou worden. Als zoodanig werden aangewezen de heeren J. E. Boddé te Groningen en G. S. Broeckx te Tilburg, die dadelijk naar Brussel vertrokken. Uit het jaarveislag bleek dat het aantal leden in 'tafgeloopen vereeuigingsjaar is gestegen van 494 tot 562, dat de Bond en zijn orgaan steeds in bloei toeneemt. Aan allen die verslag hebben uitgebracht werd dank betuigd voor hun moeilijke taak en gevoerd beheer en in 't bijzonder aan den redacteur van hel orgaan, de heer M. W. S. Krabbenbos te Deventer. Verschillende voorstellen werden verworpen. Een voorstel van de Zwolsche vereeniging dat het Bondsbestuur bij de verschillende station- restaurateurs er op aan zal dringen om voor leden van den Bond op vertoon van hun di ploma voor goedkooperen prijs consumptie te geven, werd aangehouden tot een volgende veigadering Een ander voorstel van dezelfde vereeniging, om in plaatsen waar afdeelingen bestaan bondsbesteilers aan te stellen werd aan genomen. Tilburg werd aangewezen als plaats waar de volgende jaarvergadering zal gehouden worden. De aftredende leden van het bondsbestuur de heeren S. E. Hiliesum van Arnhem, commis saris, en Joh. Meijerink van Amsterdam, pre sident, werden als zoodanig herkozen. In de gisteren voortgezette vergadering deelde de voorzitter, de heer Joh. Meijerink, allereerst mede dat Zondagavond een telegram aan H.H. M.M. de Koninginnen was gezonden, inhoudende de woorden van den feestdronk aan het diner op H.H. M.M. uitgebracht en dat daarop een telegraphisch antwoord van H.H. M.M. was ontvangen waarin den Bond dank werd ge bracht voor de hulde. In beginsel werd besloten, dat de Bond ook philantropisch zal werken. Besloten werd een insigne aan te nemen verbetering te verzoeken in de inrichting der wagens 3de klasse. Zutfen stelde de vraag: sis verzeketing tegen de financiëeie gevolgen van ongelukken, hetzij onderling of bij eene Maatschappij, uitgaande van den Bond mogelijk?" Deze vraag werd toestemmend beantwoord. Het hoofdbestuur zal nu den leden verzoeken zich aan te melden om dan plannen te kunnen maken, en zal tevens met den «Bond van Hotelhouders" ondeihan- delen om betere conditiën door het gelieele land voor de handelsreizigers te verkrijgen. Deventer gaf het Bondsbestuur in overwe ging, middelen te beramen, tot het verkrijgen eener betere behandeling van handelsreizigers- bagage op de spoorwegen. Het bestuur zal trachten aan het verzoek te voldoen. De vergadering weid daarea met de gebruike lijke plichtplegingen gesloten. Naar gemeld wordt, worden Z. K. H. de Groothertog van Saksen en HDs. Dochter H, K. H. Prinses Elizabeth, Hertogin van Mecklen burg, deze maand op de badplaats Blankenberg verwacht. Wellicht zullen HH. KK. HH. tijdens het verblijf aldaar een bezoek brengen aan onze Koninginnen op Het Loo. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 47den dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,208,095.57 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llöts van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van981,440.06 De gewone audiënties van de Ministers van Justitie, Financiën, Marine en Oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Blijkens een telegram vaa den gouverneur- generaal van Nederlandsch-lndië, van 48 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 362,000 pikols. In de zitting van den gemeenteraad van Zwolle deelde gisteren de burgemeester jhr. W. C. Th. Nahuijs mede, dat hij ten gevolge van Imogen leeftijd zijn ontslag als burgemeester heeft aangevraagd. Naar wij vernemen, worden ernstige pogingen aangewend tot oprichting van eene algemeene coöperatieve vereeniging van spoor- en tram- wegambtenaren, welke een goeden uilslag be looft. (Ebl.) In een Zondag te Rotterdam gehouden ver gadering is definitief besloten lot opheffing van de BootwerTcersbontl. De 24e algemeene vergadering van den Volks bond, Vereeniging tegen drankmisbruik, zal op 8 Sept. te Amsterdam worden gehouden. OVERSCHIE, 19 Juli. Gisterenmiddag wierp een jongen op den weg tuasclmn Overschie en Rotterdam een steen naar het hoofd van een wielrijdster, ten gevolge waarvan deze een bloedende wonde bekwam. Door een paar voorbijgangers werd zij verbonden; de dader was op de vlucht gegaan. OVERSCHIE, 20 .Tuli, Het rundvee van de land bouwers P. Gravensteijn en Af. Klapwijk alhier, dat lijdende is geweest aan mond- en klauwzeer, is heden gezfhid verklaard. Bij Kon. besluit is II. P. J, lutein Nolthenitis be noemd tot burgemeester der gemeente Apeldoorn, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Vlissingen. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Dinsdag 27 Juli a. s., waarin o. a. de volgende ingekomen stukken zullen behandeld worden 4. Voorstel van B. en W. met betrekking tot den reinigingsdienst. 2. Voorstel van B. en W. lot benoeming van twee plaatsv. wethouders, ter vervanging van de wethouders die in deze maand, de maand Augustus of begin September, afwezig mochten zijn. 3. Voorste! van B. en W. op het adres van de Directie der Stearine-Kaarsenfabriek Apollo" om huur van gemeentegrond, gelegen aan het Oosterhavenhoofd, ten "Westen van hare fa- biieksgebouwen aldaar. 4. Voorstel van B. en W. om de lijdelijke benoeming van Dr. G. Bakker tot leeraar in natuui kunde en cosmographie aan de klassen VB en VIB van het Gymnasium, te continueeren voor het studiejaar 4897/8. 5. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openb. meisjesschool. 6. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen tot openbaren verkoop van eenige boomen. 7. Voorste! van B. en VV. tot het doen van af- en overschrijving op de gem.-begrooting 1897, 8. Voordracht van B. en W. tot benoeming van twee onderwyzers aan de 4e openb. kostel. school en van een onderwyzer aan de 3e openb. kostel. school. Voorgedragen zijn voor de le kostelooze school 4e voordracht: 1. J. C. Woensdregt te Schie dam, 2. P. M. A. Verhage te St. Fiiipstand, 3. A. v. d. Handel te Goedereede; 2e voor dracht: 4. A. v. d. Handel te Goedereede, 2. P. M. A. Verhage te St. Fiüpsland, 3. T. P. Duhen te Bolnes. Voorgedragen zijn voor de 3e kostelooze school I. P. M. A. Verhage te St. Fiüpsland, 2. N. Sloof te Slikkerveer, 3. T. P. Duhen te Bolnes. 9. Het door B. en W, opgemaakte kohier no. 1 der plaats, dir. belasting naar het inko men, dienst 4897/8, 40. Rapporten van de Financ. Comm. op de om onderzoek en advies in hare handen gestelde: a. Rekening der gasfabriek over 1896; b, reke ning der drinkwater!, over 1896; c. rekening pakhuis >de Nederlanden" over 4896; d. reke ning over 4896 en begrooting voor 1898 van het St. Jaeobs-Gasthuis. II. Aanbeveling van curatoren' van het gym nasium, ter benoeming van 2 leden in hun college. Op die aanbeveling zijn geplaatst: a. Vacature wegens periodieke aftreding van den heer dr. B. de Bruijn 1. Dr. B. de Bruijn, 2. Mr. H, M. G. Kloppenburg; b. Vacature door het genomen ontslag door den heer Mr. F. W. van Riemsdijk: 4. Mr. H. M. G. Kloppenburg, 2o. Jhr. mr. Tj. Hu- malda van Eijsinga. 12. Verzoek van den gemeente-ontvanger, den heer van Damme Jalink, om verlof. 43. Verzoek van de weduwe M. A. Janse, om ontheffing op haren aanslag in de pi. dir. belasting dienst 4897. (De stukken sub 1, 3, 4 en 5 zullen in d**uk worden rondgedeeld.) Reinigingsdienst. Bij den gemeenteraad is ingekomen een adres van B. en W. omtrent het aanhangige vraagstuk van den gemeente-reinigingsdienst. Hierin wordt gezegd, dat B. en W. metaldea ernst, dien het onderwerp eischt, van gedachten gewisseld hebben met de raadscommissie, die hun bij besluit van den gemeenteraad werd toegevoegd. Vooral de financieele zijde van het vraagstuk drong zich op den voorgrond, hetwelk er toe geleid heeft, dat B. en W. om het gevaar te ontloopen van eenig positief voorstel in te die nen, waarvan later blijken kon, dat de uitvoe ring de draagkracht der gemeente ver te boven ging, voorstellen het ophalen van asch en vuilnis, het uitbaggeren van havens, grachten enz. openbaar aan te besteden, opdat aldus het finantieel verschil tussehen verpachtingen eigen exploitatie kon worden nagegaan. Wordt zeggen B. en W. de termya van toewijzing ruim gesteld, b.v. binnen twee maanden na den datum van aanbesteding, dan kon binnen dien tijd omtrent de principieele quaestie een beslissing worden genomen. Dempen cener sloot. B. en W. stellen naar aanleiding van een ingekomen adres, waarbij demping en rioleering werd gevraagd der sloot in de Lange Singel straat, voor, aan adressanten te berichten, dat de plannen tot demping en rioleering afstuiten op het gebrek aan medewerking van de zijde van het polderbestuur van Oud-Mathenesse, zoodat het gemeentebestuur niet bij machte is althans voor het oogenblik zijn mede werking daartoe te verleenen. In een lijvige toelichting wordt dit voorstel nader verdedigd. Gisteravond overleed alhier de heer I. Hoo- gendam, lid van den Raad en secretaris der Kamer van Koophandel. De overledene was 24 September 4837 te Delft geboren en vestigde zich 30 Mei 4864

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2