BINNENLAND. STADSNIEUWS. /r VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Uit de Staatscourant. Rechtzaken. Kerk en Sc Kool. Ned. Hbrv. Kebk. K aWnetsformat ie. Men schrijft uit Den Haag aan de Tel.: In het bekende lij-tje komen naar het schijnt ten onrechte voor de namen van de heeren Van Gollstein, Roëli en Mac Lend. Hoe men er toe gekomen is den conservatieven oud- mimster van koloniën baron Van GoIt*tein in dit verband ter sprake te brengen, is al bij zonder onbegrijpelijk. Aan hetzelfde blad meldt men: Omtrent de samenstelling van het nieuwe kabinet kan ik u geene berichten uit min of meer vertrouwbare bron verschaffen, maar wel wil ik u eenige vermoeden* mededeelen. die misschien later zullen blijken niet al te ver bezijden de waarheid te zijn. Dat de heer Roëli van het Buitenhof naar het Torentje zou verhuizen, is in deze om standigheden zeker hoogst onwaarschijnlijk,^ zelfs is het niet waarschijnlijk te achten, dat' de vroegete premier op het Buitenhof wenscht te blijven, wanneer men zich de woorden her innert, die hij eenige maanden geleden in de Eerste Kamer sprak ni. dat rust voor hem meer aanlokkelijk begon te worden dan gezag. Wie dan de opvolger van den heer Van Houten zal worden Het zou mij zeer verwon deren zoo dit met dezelfde persoon is, die op volgde als afgevaardigde van Groningen en die nu door de geruchten als toekomstig Minister van Justitie wordt aangeduid. Vraagt men, voor wien dan deze laatste portefeuille bestemd is, dan begeef ik mij ge heel op het gebied der gissingen en spreek het vermoeden uit, dat dit een andere hoogleeiaar aan een andere universiteit zal wezen, een man eveneens van vooruitstrevende richting. Ook aan Het Vad. is gebleken, dat het be richt omtrent de samenstelling van het minis terie voorbarig was. De geheimzinnigheid, die wordt betracht, maakt liet, voegt het blad hier aan toe, onmogelijk volkomen betrouwbare berichten te verkrijgen. Wei is een oplossing in de aangegeven richting te wachten, maai de namen der titularissen van sommige depar tementen staan nog niet vast. Bepaald onjuist is tot nog toe, dat do heer Mac L e o d zou zijn aangezocht voor de portefeuille van marine. Het D. v. Z.-Tl. zegt dat het medegedeelde lijstje 't best kan gekarakteriseerd worden als volgt Mr. N. G. Pierso(n). C. Lel(y). Mr. II. L. Druck(e)r. J. (T). Cremer. Mr. (TV), baron Van Goltstein. Kol. Van D(a)m van Is*elt. N. M(a)c Leod. Jlir. tnr. J. (It)öell. Ons wordt nog uit 's-Gravenhage gemeld dat er geen sprake is van het optreden van den lieer Cremer als minister van koloniën. Mr. H. L. Diucker, lid van de Tweede Kamer, is rechtstreeks uit het buitenland, waar hij met zjjne familie vertoefde, te 's-Gravenhage aangekomen. Verkiezingen. In het kiesdistrict Leeuwarden zijn de vol gende candidaatstelliugen voor de Tweede Kamer bij den burgemeester ingekomen W. Bas (soc. dem.), Z. Middelkoop (rad.), W. C. van Munster (anlir.) en II. Pyttersen (lib.) Laatstgenoemde is gesteld, behalve door de liberale kiesvereeniging te Leeuwarden, door nog eerie vereeniging van liberale kiezers aldaar, van twee kanten uit ldaarderadeel en uit Leeuwarderadeel. De katholieken hebben geen candidaat gesteld. De 16e algemeene vergadering der vereeni ging tot bevordeiing van liet onderwijs in han denarbeid in Nederland, zal den 14en Aug. '1897 gehouden worden op het landgoed nSonsbeek" te Arnhem. Deze week zal de audiëntie van geen van de ministers plaats hebben. DELFT, 22 Juli. De heer J. N. Verschoor, direc teur der Stads Bank van leening alhier, heeft eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. reuv aldaar, tevens beëedigd klerk ter griffie van ge- me Me rechtbank. Bij Kon. besluit is aan den luitenant ter zee der 2e kl. W. C. 13. Wintgens eer\ol ontslag verleend uit den zeedienst. Bij Kon. besluit is aan den inspecteur der posteiijen J. .1. Doflognies te 's-<ï ra ven Uiige, op zijn \erzoek, eervol ontslag verleend wegens lichaamsgebreken, onder dankbetuiging voor tie vele en goede diensten door hem bewezen, en is met gelijken datum benoemd tot inspeiteur der posterijen en telegrafie ter standplaats V üra ven ha ge, 13. J K. Kngelbregt, thans nisneeteur der posterijen en telegiafie in algmneenen dienst Btj Kon. besluit zgn bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegraphic benoemd tot hoofdcommiestnr. Nilant secietaus van Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 31 Juli 895 no 21 tot adjunct-commies: jhr. mr F. Beelaerts van Blok land, advocaat en piocureur, beiden te 's-Gravenhage. t Hedenmiddag te twee uren werd door Bur gemeester en Wethouders ten raad huize aan besteed liet leggen van een riool van cement boten in de Dwarsstraat alhier. Ingekomen waren de volgende inschrijvingen M. Goo*sen te Maassluis voor f '2840; A. Lod der te Hoek van Holland f2938; J. Pinster alhier f3015; Corn. Smit te Hoek van Holland f 3100; J. in 't Veld te Dordrecht f3490; M. den Braber te Vlaardingen f3555; A. de Bost Cz. te Papendrecht f3578; A. Dubbelman te Dordrecht f3582; F. Korevaar te Hardinxveld f3612 en D. van Wingerden te Rotterdam f 3786. De gunning zal later worden medegedeeld. De heer C. Looman, wiens ouders alhier wonen, heeft Zondag te Mill Hill (Londen) de wijding tot liet H. Priesterschap ontvaruen. Gistermorgen te 9Vs uur, droeg hij in de pa rochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie aan de Nieuwe haven zijn eerste mis op. Hedenmorgen amuseerde Albertus de Graaf zich met het laten varen van een in een scheei je veranderde klomp in de Lange Haven nabij de Taansteeg, totdat hij vooroverviel en onder de oppervlakte van het water verdween. Nadat hij driemaal was verschenen en ver dwenen, wist de brandersknecht J. C. de Raay, wonende Weezenlmurt 9, hem te grijpen en op het droge te helpen, waarna hij naar huis liep om droge kleeren te gaan aantrekken. De 4-jarige Gerrit van Diejen viel hedenmor gen te half tien spelende in de Noordvestgracht, waarin li'ij zeer zeker zou zijn verdronken, wan neer niet een paar voorbijgaande jongens het ongeluk toevallig hadden gezien en er nu in slaagden het kind te redden. Wij maken onze lezets attent op achter staande annonce der II. S. M. betreffende een pleiziei trein naar Noord-Holland op Woensdag 28 Juli a. s. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 22 Juli. A. W. Zechner, 31 jaar, en W. C. Lamers, 23 jaar. H, de Klerk, 24 jaar, en A. M. Sieben, 29 jaar. Geboren 20 Juli. Regina Elisabeth, dochter van J. H. Eggelmeijer en M. Zuidgeest, Lange Haven. Overleden t 21 Juli. Johanna Mengelkamp, oud 2 maan den, Qasstraat. Op Zaterdag 31 Juli a.s. zal door Burg. en Weth. ten Raadhuize alhier worden aanbesteed het afbieken en weder opbouwen van 33 Meter beschoeiing, het aanbrengen van 32 stuks ket- liiignnkers, het aanvullen der ontgraving achter de be-choeiing, alles aan de Zuidzijde, en het met carbolmeum bestrijken van de beschoeiing langs beide zijden der Nieuwe Haven te Vlaar dingen. De aanwijzing van dit werk zal plaats hebben op üondetdag 31 Juli vm. te 11 uur. Daarmede zai dus weer een stap nader gedaan worden tot de voltooiing der nieuwe haven werken. tenzijde Sultan een nieuwe uitvlucht weel te vinden. Wellicht is de Padischah thans bang gewor den voor den dreigenden toon, die zich reeds hier en daar deed hooren, maar dat over een nieuw onderwerp andermaal gesehacherd zal moeten worden, is niet onmogelijk. Men is het nog niet geheel eens over het bedrag der oorlogsschatting, en over de capitu latie!) wordt al zeer weinig vernomen. Inmiddels heelt het obstructioni*me der Porte op Kreta weer groote onrust teweeggebracht. Vooral liet bericht, dat Djevad-paclia al* gouverneur naar het eiland zou komen, een bericht dat als een loopend vuurtje rondging, heeft de Muzelmannen opnieuw in verzet doen komen. Te Retliymo o. a. is het zeer om u*tig.Ismaël- bey, de waarnemende Tuik*che gouverneur, is daarheen vertrokken ten einde een poging te doen om de orde te herstellen. Griekenland schijnt anders van iedere in menging op Kreta af te zien. Een delegatie van Kretenzers, die den minister president om wapens en krijgsvoorraad vroeg, kreeg ten antwoord, dat ieder, die ammunitie naar Kreta transporteerde, zwaar zou worden gestraft. Van de candidaluur van den heer Numa Droz voor het gouverneurschap van Kreta is thans, volgens bet Fremder.blatt, voor goed afgezien. Duitschland heeft die candidatuur verworpen om de sgevoefigheid" van den Sultan te ontzien. Er schijnt een aanslag te zijn gepleegd op Edhem-pacha, den Turkschen opperbevelhebber in Thessahë. Hem werd een helsche machine thuis ge stuurd, d'e hij zonder eenig kwaad vermoeden opende. Door het springen der bom moet hij tamelijk ernstig aan den arm zijn verwond. Gemengde Mededeellngen. De Engelsche postmeester-generaal heeft de telegrafisten laten weten dat hij hun weigering om overwerk te doen als insubordinatie be schouwt, en dat hij maatregelen neemt om de weigerachtige beambten door anderen te ver vangen. De lieer Mundella, minister van onderwijs in het kabinet-Gladstone van 1885 en minister van handel in het liberale ministerie van 1892, :s in den ouderdom van 72 jaar overleden. Lourdes wordt zoo druk door Belgische pel grims bezocht, dat de Belgische regeering zich genoodzaakt heeft gezien, daar een vice-eon- sulaat te vestigen. De Meichanzeiger deelt mede, dat uit het onderzoek van het gekwetste oog van keizer Wilhelm door hertog Karei Theodoor van Beieren is gebleken, dat het gezicht niet in het minst is gestoord, maar dat de Keizer zich wegens enkele lichte prikkelingen nogeeuigen tijd in acht moet nemen. De Keizer zet zijn Noorsche reis voort. Ondanks alle moeite heeft men het lijk van den luitenant ter zee Von Hahnke, die op zoo droevige wijze te Odde om het leven kwam, niet kunnen vinden. Cornelius Herz heeft aan een correspondent der Figaro verklaard, dat hij het verhoor door de Panama-commissie had uitgesteld, omdat hij eerst de origineele stukken wensehte te hebben, die hij in Amerika in veiligheid had gebracht. De Spaansche minister-president Canovas ontkent het bestaan van een verbond tusschen Spanje en Japan. In het Noorden des lands is het nog voort durend zeer onrustig. Pater Oudin, die in opdracht der Romeinsche dames naar Abessinië is getrokken om do Itaiiaansche krijgsgevangenen van het noodige te voorzien, noemt de beschuldigingen van prins Henri van Orleans lastertaal en bevestigt de verklaringen van generaal Albertone en de overige Itaiiaansche officieren. Een officieeie nota in de Londensche bladen deelt mede,- dat er nog niets besloten is over de uitgestrektheid der operaties in Soudan. Voor het oogenblik is het gemunt op Abu Harned, en indien men geen ernstigen weerstand ontmoet, zal ook Berber bezet worden. De Transvaalsche regeering heeft de regee ringen van alle Zuid-Afrikaansche staten en kolonies uitgenoodigd tot een samenkomst op 2 Augustu* om te bespreken welke maatregelen tegen de runderpest moeten genomen worden. De Engelsche gezant te Washington, die thans met verlof te Londen is, heeft, naar Beuter's bureau verneemt, vóór zijn vertrek met den staatssecretaris der Unie, Sherman, gesproken over een nieuw arbitrage-verdrag. In October, wanneer de gezant op zijn post is teruggekeerd, zullen de besprekingen daar over hervat worden. Waarschijnlijk zullen eveneens in October de vertegenwoordigers van Engeland, deVereenigde Staten en Canada met de experts in de robben vangst te Washington bijeenkomen. In Uruguay is een wapenstilstand van 20 dagen gesloten tusschen de opstandelingen en de regeering. Bij Kon. besluit is aan den lieer G. A. II. van der Spar, op zijn verzoek eervol ontslag veileend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te l'oint-de- Galii. Het consulaat aldaar zal wenden waargenomen d*or den consul te Colombo, den heer li A. Wonnink. Bij kon. besluit is L. Koosenburg op zijn verzoek eervol ontslagen als ontvanger van het sucee-siereeht te Utrecht, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen dienstenen is de ontvanger der invoer rechten en aecijnsen T. C. Bufour te Zwolle, op zijn verzoek eervol ontslagen met dankbetuiging voor zijne trouwe, 50-jarige diensten. Bij lion, besluit is benoemd tot rechter in arrondis- seinents-iechtbank te Alkmaar, mr. AV. II. van Nes van Meerkerk, thans substituut-griffier bij de arr.- rechtbank te Zwolle. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissemenis-rechtbank te Zwolle, mr, A. J. van Slooten, thans commies-redacteur ter gemeente secretarie te Haarlem. Bij Kon besluit is benoemd tot rechter in de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam, mr. J. \V. Mulder, thans substituut-gri'fisr bij de arrondissements-recht- bank te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, mr. W. A. van Woudenberg Hamstra, advocaat en procu- Op den tweeden dag van het congres der tand artsen te Kopenhagen heeft, gelijk wij uit Dagbladet zien, de heer B. Stark, uit Amsterdam, een voors tel aangaande de militaire tandartsen verdedigd. Spr. zette uiteen dat hot zeer noodig was dat in de Bnropeesche legers militairo tandartsen ten behoeve van den troep werden aangesteld, evengoed als er militaire artsen zijn. Er bestaat werkelijk behoefte voor de soldaten aan- en gelegenheid tot gratis behandeling hunner landziekten. De heer Stark had bij de verschillende legerautoriteiten van Europa navraag gedaan over de eventueelc voorziening in deze behoefte en daar uit was hem gebleken dat er slechts in één land, nl. in Denemarken, militaire tandartsen worden ge vonden. Spr. stelde daarom voor: le. dat het congres zijn sympathie niet het denk beeld zou uitspreken en acn wenseh zou te kennen geven dat een internationale vereeniging zou worden gevormd tot bevordering yau het denkbeeld, en 2e. dat door het congres eene commissie ad hoe zou worden gekozen. Ret eerste deel van dit voorstel werd aangenomen, maar het tweede gedeelte werd tot een volgend con gres uitgesteld, hoofdzakelijk omdat in 1893 te Chicago reeds zulk een commissie was gevormd,die op niets was uitgeloopcn. Eene Böntgen-Maatsch. wordt in Engeland opgericht met prof. Thomson) als president. De bedoeling is dat de maatschappij een verdeeling maakt tusschen hen die zich wijden aan de medicijnen, aan natuurkun dige onderzoekingen of aan photographie. Eenige leden zullen de bronnen van Róntgen-stralen he- studeeren, anderen de toepassing. Sommigen nemen de inductie-toestellen, weder anderen de Crooke's buizen en de verschillende vormen en toepassingen van het toestel dat gebruikt wordt om de stralen voort te brengen. De photographie heeft reeds diensten bewezen in zoovele takken van wetenschappelijk onderzoek, dat de maatschappij veel deelnemers vraagt om de zaak te steunen. Op deze wijze tracht men de middelen aan to roe ven, om de afdoende toepassing der stralen te ver meerderen, en dit kan eene groote hulp verleenen aan chirurgen anderen, die zich op deze nieuwe zaak gaan toeleggen, zonder voorafgaande oefening in physiea. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 22 Juli 1897. Wegens openbare dronkenschap T. B., A. A. It.; J. O. v. d. B., allen te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. B. J. W te Schiedam, tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. O. te Schiedam, tot f3 boete subs. 3 dagen hech tenis. A. 31. te Schiedam, tot f 6 boete subs." 3 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap (le herhaiin») en Politic-overtreding J. K. tc Schiedam, tot drie dagen hechtenis en één gulden boete, subs, één dag hechtenis. AVegens zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op hooiland in Mei: J. P. AV. en A. G. v. G., beiden te Schiedam, ieder tot f2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. AVegens overtreding van de spoorwegwet. A. AV. M., vrouw v. J. G. H. te Schiedam totfl boete subs. 1 dag hechtenis; J. v. d. V., vrouw v. H. S. te Schiedam tot f2 boete snbs. 2 dagen hechtenis. AVegens politie-overtreding F. Z., J. AL, A. G,, N. H. on J. v. D., allen te Schiedam, ieder tot f2 boete, subs. 1 dag hechtenis. A. v. AV., C. Th. v. d. G., J. B., G. G. en P. M., allen te Schiedam, ieder tot f 0.50 boete, subs. 1 da» hechtenis. M. O., J. H. J. V., B. C. A., allen te Schie dam, ieder tot fl boete, snbs. 1 dag hechtenis. P. L. S. te Schiedam, tot f0.50 boete, subs. 1 dag hech- tnnis. P. v. D., AV. F. J. Z., J. S. en C.v.E.,allen te Schiedam, ieder tot fl boete, subs. 1 dag hech tenis. De Raad van ïncht op de koopvaardijschepen hield zich heden avond in het paleis van justitie te Amsterdam bezig inet het hooren van getuigen in de zaak der nafta-ontploffing aan boord van het Ncderlandsche stoomschip Caledonia, thuisbehoord hebbende te Rotterdam. Achtereenvolgens verschenen voor den Raad de gezagvoerder B. Meijer jr., de stuurman Borg, twes machinisten, een stoker en de kok. Uit hun verklaringen bleek, dat de Caledonia tc Aberdeen 60 k 70 vaten nafta had geladen, onder toezicht van den kapitein, den stuurman en een man van de fabriek in het achterruim op oud blik en los hout, niet bepaald op kophout, gestuwd. De vaten worden in drie of vier lagen, trapsgewijs oploopend, geborgen en volgens den stuurman alleen met zeil doek, volgens den kapitein buitendien met planken afgedekt. Te New Castle werd tegen die vaten aan een partij steenkool geladen. Bij vertrek van Newcastle, op 15 Juni, werd reeds een sterke nafta-lucht waargeno men, zoodat gewaarschuwd werd niet met vuur of lieht in het henedenschip to komen. Het was storm achtig, zwaar weer, zoodat men geen maatregelen kon nemen tot bijzondere ventilatie van bet ruim. Op den 16en Juni ontplofte de nafta en sloeg het beschot der machinekamer in met het gevolg, dat de machine onklaar werd. Buitendien werden de kop en de luiken van het ruim weggeslagen. Uit vrees voor eene tweede ontploffing werd de bakboordsboot buiten boord gezet. Er volgde geen tweede ontplof fing, doch het schip maakte veel water. Dc openin gen van het ruim werden zoo goed mogelijk dicht gespijkerd. Den volgenden dag zonk de Caledonia na door een Engelsche stoomtrawler een eind weegs gesleept te zijn. De equipage werd gered doch de donkeyman was door de ontploffing gedood. Bij het verhoor toonden eenige leden van den Raad zich ontevreden over de wijze van lading der nafta tusschen oud blik in plaats van op kophout, en over het feit, dat na de ontploffing geen pogingen meer werden gedaan om op eigen stoom de kust te naderen. De machinist verklaarde dit laatste niet te hebben aangedurfd uit vrees, dat de nafta met het kctelvuur in aanraking zou komen. De rechtbank te 's-Gravenhage legde gisteren een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden op aan den arbeider, die in de Korte Poten aldaar een rij knecht van H, M. de Koningin om een luttele reden een zware verwonding aan den linker bovenarm toe bracht. Beroepen: Te Metzlawier, H. Rogaar, cand.; te Hoornaar, D. Eringa, te Hcmelum en Sondel. Aangenomen: Naar Hoek (Zeel.), door L. E. Terneden, te Maasdam e. s. Bedankt: Voor Nieuw-Beierland, door E. U. Sehallenburg, cand.; voor Surhuizum, door D. J.van Brammen te Haskerhorne; voor Maurik, door G. J. van Hemort to Maasbommel; voor Rozenburg, door J. de Visser te Brakel; voor Katwijk aan Zee door T. F. AVestrik te Zutfen; voor Neumansdorp, door P. J. Kromsigt te Scherpenisse. Algemeene Synode. Do 82ste vergadering dor Algemeene Synode van de Ncd. Herv. Kerk werd gisteren geopend door don president van jaren, den heer G. AV. van Eerde, pred. tc Huizinge, met gebed en een toespraak, waarbij een terugblik werd geworpen op het afgeloopen j'aar, dat in zijn staatkundige beweging van niet geringe be- teekenis was voor de kerk, terwijl werd gewezen op de groote belangen, dio aan de zorgen der vergadering zijn toevertrouwd en de gewichtige wetsontwerpen, waaromtrent de Synode 'heeft te beslissenhierop werd gelezen hot eerste gedeelte van Mattheus V. De vergadering is samengesteld als volgthoog-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2