L o-" as Zwitsersche Zijde SCHWEIZER Co, Lwn, (M*É.) STADSNIEUWS YL AARDEN' OEN. Ingezonden Mededeelingen is do Beste! Ree h t z a k e n. In verschillende couranten is gezegd, dat het lid der Tweede Kamer, de lieer mr, P. J- Troelsta, zijn woonplaats zou vestigen te Bui- t( "post. Dit is, naar men uit goede bron ver neemt, onjuist, daar mr. Troelstra zijn verblijf denkt te houden in of bij de residentie. By het notarieel staatsexamen van 19 23 dezer zyn geslaagd: le gedeelte de lieeren P. v. d. Steeg te Deventer. A. M. v. Oppen te Amsterdam, W. H. v. d. Poll te Vaassen en R. Zijistra te Makkinga 2e gerleel' i de heeren N. La Crappe Domiincus te Woei den, H.N. Sluis te Dokkum, J. de Ljjster te IJselmonde en J. Visscher te Zwolle. OYERSCHIE, 24 Juli. Het rnndvee van de land bouwers Snijker en II. Koeling; alhier, dat lijdende is geweest aan mond- eu klauwzeer, is hersteld. KETHEL, 24 Juli. Kethel's burgers lagen in een diepen slaap gedompeld, onbewust van hetgeen er rondom hen heen voorviel. Twee honderd man infanterie uit Delft hielden hedennacht velddienst. Ruim één uur betraden zij deze gemeente. Hier worden direct posten uitgezet, en de verschillende wegen met patrouilles gedekt zoodot ons rustig en rustend dorp ai heel spoedig in staat van beleg verkeerde. Slechts vier vijf onzer burgers mochten het genoegen smaken uit hun slaap gewekt te worden, en konden de manoeuvre bijwonen, cn den troep, die onder het zingen van „Turf in je ransel" aftrok, uitgeleide te doen. Toen de in hun nachtrust gestoorden hun bed weder opzochten deed de klapperman zijn eentonig geluid hooren .,Drie uur heit do klok, de klok heit drie." ROTTERDAM, 24 Juli. Gisteren had nog een herstemming plaats in distriet I. Gekozen werden de heeren W. C. Coepijn, anti.- rev, niet 759 stemmen, en B. J. Gerretson Jr., ehrist.- bist., met 749 stemmen. Op de liberale candidaten C. Vreede en P. Lambert waren respectievelijk 626 en 627 stemmen uitgebracht. De Raad bestaat thans uit 38 liberalen, 1 anti- revolutionnair, 4 christelijk-historischen en 2 katho lieken. OFFICIËELE «JITgLAG DER herstemming voor drie Leden van den Gemeenteraad te Schiedam. District II. Aantal kiezers 795 Uitgebracht409 stemmen. Van onwaarde 19 n Geldig390 s C. van der Vlies211 A. Gouka179 Aldus gekozen de Heer: C. VAN DER VLIES. District III. Aantal kiezers 590 Uitgebracht461 stemmen. Van onwaarde 16 s> Geldig445 H. Dienske262 Mr. W. H. Jansen217 P. Loopuijt198 3. M. van der Schalk Ji\ 169 Aldus gekozen de Heeren: H. DIENSKE en Mr. W. H. JANSEN. Gemeenteraad. In de vergadering van den Raad dezer ge meente op Dinsdag a.s. zal aan de orde komen de volgende agenda 1. Vaststelling der notulen van het verhan delde in de vergadering, gehouden 22 Juni jl. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van 2 curatoren van het Gym nasium. Aanbevolen zijn a. Vacature wegens periodieke aftreding van den heer Dr. B. de Bruijn. I. Dr. B. de Bi uyn. H. Mr. II. M. G. Kloppenburg. b. Vacature wegens genomen ontslag door den heer mr. F W. v. Riemsdijk. I. Mr. H. M. G. Kloppenburg. II. Jhr. mr. Tj. Humaida van Eysiuga. 4. Benoeming van onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs. a. Van den onderwijzer 3e kl. aan de 3e openb. kostelooze school: Voorgedragen zijn: 1. P. M. A. Vprhage te St. Filipsland, N. Slooff te Slikkerveer, 3. T. P. Duken te Bolnes. I. Van twee onderwijzers 3e klasse aan de openbare kostelooze school. Ie voordracht I. J. C. Woensdregt te Schiedam, II. P. M. A. Verhage, te St. Filipsland, III. A. v. d. Han del, te Goedereede, 2e voordracht: I. A. v. d. Handel te Goedereede, III. P. M. A. Verhage te St. Filipsland, III. T. P. Duhen te Bolnes. 5. Voorstel van B. en W, tot benoeming van twee plaatsverv. Wethouders, ter vervanging zoo noodig van de Wethouders die in deze maand, de maand Augustus, of begin September afwezig mochten zijn. 6. Kohier no. 1 der pL dir. belast, naar het inkomen, dienst 4897/8. 7. Ontwerp besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 4897. 8. De rekening der gemeente-gasfabriek over 1896. 9. De rekening der gemeente-drinkwaterlei ding over 1896. 10. De rekening van het pakhuis »de Neder landen" over 1896, 41. De iekening over 4896 en begrooting voor 4898 van liet St.-Jacobs-Gasthuis. 12. Verzoek van den gem. ontvanger, den heer W, D. van Damme Jalink. om verlof van 9 Augs. tot en met 7 Septr. a.s. 13. Verzoek van de wed. M. A. Janse om ontheffing op haren aanslag in de pi. dir. be lasting, dienst 1897. 14. Voorstel van B. en W. om hen te mach tigen tot openbaren verkoop van eenige boomen. 45. Voorstel van B. en W. op het adres van A. J. van der Poel c. s, over demping en rio- leenng van de Lange Singelstraatrioot. 16. Voorstel van B. en W. om de commissie van beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis volledig in kennis te stellen met het verhandelde omtrent die voormalige stichting in de besloten raadszitting van 28 Apiil 1896. 17. Voorstel van B. en W. met betrekking tot den reinigingsdienst. 48. Voorstel van B. en W. op het adres van de Directie der Stearine Kaarsenfabriek ïApollo" om huur van geme ntegrond gelegen aan het Oosterhavenïioofd, ten westen van hare fabrieksgebouwen aldaar. 19. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare meisjes school (hoofd mej. Kimmijser). 20. Voorstel vac B. en W. om de tijdelijke benoeming van Dr. G. Bakker tot leeraar in natuurkunde en cosmographie aan het gym nasium, te continueeren voor het studiejaar 1897/98. epleegd overleg, door de directie Kaarsenfabriek. Door dn directie der Stearine Kaarsenfabriek Apollo alhier was in December van het vorige jaar bij den gemeenteraad een verzoek inge diend om een terrein gioot 1103 cA in huur te moger. bekomen, welk terrein naast haar fabrieksgebouwen is gelegen. B'y dat verzoek stelde adressaute als nadere bedingingen om hetbestaandelos-enlandsteiger te mogen verlengen en spoorwegrails op het terrein te mogen aanleggen. B. en W. in wier handen dit adres werd gesteld, meenden dat het eerste en het tweede verzoek gesplitst dienden te worden, aan welk verlangen na der kaarsenfabriek werd voldaan. De reden was, dat inwilliging van het ge vraagde sub 2 aan B. en W. toekomt. Door B. en W. wordt thans voorgesteld het gevraagde terrein onder eenige voorwaarden in huur af te staan, en het verzoek sub 2 buiten behandeling te laten. Door B. en W. wordt voorgesteld het getal onderwijzeressen aan de O. L. S. met uitge breid leeiplan voor meisjes (hoofd mej. Iiim- mijser) met één te vermeerderen, in het bezit van de acte voor Fransehe taal. De reden, die tot vermeerdering van het personeel aanleiding geeft is het feit, dat mej. Kimmijser thans slechts zeer weinig tijd over heeft tot ?t oefenen van toezicht enz., omdat zij van de 36 schooluren, wekelijks gedurende 25 les geelt in eene klassewat in het belang van het onderwijs ongewenscht wordt geacht. Door B. en W. wordt voorgesteld de tijde lijke benoeming van dr. G. Bakker als leeraar in de cosmographie aan het Gymnasium alhier, voor het studiejaar 1897/98 te continueeren. Door curatoren van het gymnasium is aan B. en W. een schrijven ingezonden, waarbij zij hen verzoeken aan den gemeenteraad voor te stellen, het getal lesuren, waarin dr. W. Bouman les mag geven aan het gymnasium te brengen van 28 op 30. De inspecteur der gymnasia heeft hieraan zijne goedkeuring gehecht. De tooneelvereeniging sThalia," alhier, heeft het vooi nemen opgevat een wedstrijd te orga- niseeren in de uiterlijke welsprekenheid. Deze zal gehouden worden ter vier.ng van het twin tig-jarig bestaan dier vereeniging op 28 Octo ber van dit jaar, in de schouwburgzaal der Officierenvereeniging. Aan de voorwaarden is het volgende ontleend. Artikel 1. De wedstryd wordt gehouden in het voordragen van gedichten of fragmenten van gedichten in de Nedeilandsche taal, ter keuze der mededingers en verdeeld in twee afdeeiingen Ernst en Luim. Art 2. Het aantal mededingers wordt voor elke afdeeüng op hoogstens zes gesteld. Art. 3. Alleen Leden van Letterlievende Vereenigingen of Rederijkerskamers zuilen wor- gelaten. Aanstaande, tegenwoordige, of vroegere Acteurs worden in geen geval toegelaten. De Leden der Vereeniging sThalia" dingen niet mede. Art. 4. Elke voordracht mag niet langer dan 45 minuten duren en moet uit het hoofd ge houden worden zonder souffleur. Art. 5. Voordrachten, strijdig met godsdienst, goede zeden, of van politieke strekking zullen geweigerd worden. Art. 6. Zij, die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, moeten zich vóór of op 23 Augustus 4897 bij den 4en Secretaris aanmelden met een afschrift van het gedicht of fragment, dat zij wenschen voor te dragen. De ingezonden stukken blijven het eigendom der uitschrijvende vereeniging. Wanneer een gedicht meermalen wordt opgegeven beslist liet lot. Art. 7. Vóór 43 September e.k. zal worden kennis gegeven van de al of niet toelating. Zij die tot deelnemers worden aangewezen, zullen verplicht zijn, binnen zes dagen na bekomen kennisgeving, franco in te zenden, nog een af schrift van hun voordracht benevens f5.als waarborgsom, welk bedrag na hun optreding onmiddellijk wordt terugbetaald. Bij niet optre ding vervalt deze som aan de kas van »Thalia". Ait, 8. Er zal woiden voorgedragen in volg orde op het programma te vermelden. De deel nemers dienen uiterlijk 7 uur tegenwoordig t zijn. Art. 9 De zes prijswinners zijn verplicht deel te nemen aan den wedstrijd bij uitne mendheid, met het gedichtPaardengang van dr. E. Laurillard. Tijdens deze voordracht gehouden wordt, mo gen de nakomende mededingers niet in de zaal aanwezig zijn. Art. 40. De Jury is voor de beide afdeeiin gen dezelfde. Aan hare uitspraak moet een ieder zich ondei werpen. Art. 44. Er zal worden uitgeloofd Voor ernst, 4e prijs: zilveren medaille, aan geboden door den Iloogede'gestrengen heer Ma joor-Commandant der d.d. schutterij. i prijst verguld zilveren madaille. 3e prijs: Diploma. Voor luim. 4e prijszilveren medaille, aan geboden door belangstellenden, 2e prijsver guld zilveren medaille, 3e prijs: diploma. Prijs van uitnemendheid. Zilveren medaille, aangeboden door den Edelachtbaren lieer Ver steeg, burgemeester van Schiedam. De jury is samengest ld uit de heerenA. A. Beekman, directeur der hoogere burger school, H. W. M. Roeiants, notaris, en J. C. Sander, hoofd eener openbaie'school. Bij het op 9 en 40 Juni gehouden examen voor boekhouden, van de vereeniging van han delsbedienden jMercurius" te Rotterdam, slaagde de heer J. v. d. Ende te Delft, leeiling van den heer K. Rovers, alhier. Twee broertjes, Coruelis en Arie de Wild, respectievelijk 8 en 6 jaar oud, zouden lieden middag in de Scliie gaan zwemmen, waartoe zij zich nabij het huidje Havengeld" te water begaven. Aangezien zij echter de kunst van zwemmen niet verstaan, zonken zij. Op het hulpgeroep kwam°n P. en W. Hoogland toesnellen en wisten de beide knapen, waarvan er een reeds op den bodem lag, op het dioge te brengen. Een der beide knapen was spoedig weder iu orde maar de 8-jarige Cornells was reeds zoo danig bedwelmd, dat dr. Endtz gedurende ge- ruimen .tijd de middelen tot redding van drenkelingen moest toepassen, alvorens hij tot bewustzijn terug keerde. De beide knapen zijn daarop naar de ouder lijke woning in de Boterstraat gebracht. Gisteravond omstreeks tien ure viel op den Singel bij het Emmapleir. een met hooi beladen wagen omver. Een jongen, die boven op de vracht zich had bevonden, geraakte bij het omvallen van den wagen onder het hooi en kneusde zich in zijn val niet onbelangrijk tegen het plantsoenhek. Dr. Endtz verleende onmiddellijk heelkundige hulp Het bleek dat de jongen zijn dijbeen had gewond. De branderskaecht W. Strang, werkzaam in de branderij van den heer Heggelman aan den Buitenhavenweg, had hedenmorgen het ongeluk bij het ophalen van den helm op den ketel uit te glijden, zoodat zijn been kwam in de kokende spoeling en hij dit lichaamsdeel ern stig brandde. Per vigilant is hij naar zijn woning aan de Hoogstraat nabij den Afrol gebracht. Heden middag geraakte een wagon van de stoomtram bij het oprijden tegen de Hoogstraat buiten de rails, waardoor een oponthoud werd veroorzaakt van bijna een half uur. PRORKANHA VAN' HET Concert op .Maandag 26 Juli, des avonds ten 8 ure, in de OfficierenVereeniging. Eerste Afdeeüng. 4. Marche du Sacre de l'Opéra sProphète", G. Meierbeer. 2. Ouverture sNorma", Bel lini. 3. Rosen aus dem Siiden, J. Strauss. 4. Grande Fantaisie sla Traviata'G. Verdi. Tweede Afdeeling. 5. Majoor Visser Marseh, Veriiallen. 6. o. Prière du Soir, A. Kruc-, I. Loin du Bal, E. Gillet. 7. La Carmela, Frank M. Wit- mark. 8. Bei liner Plaudereien, A. Kersten. 9. Marsch. Nrs. 3, 4, 5, 6, 7 en 8 eerste uitvoering. B U R G E R L IJ K ES TAND. Geboren s 22 Juli. Willem Cornells, zoon van C. G. Bosman en M. C. Krullaars, Singel. Heinrich Antonius Jozefus, zoon van F. B. Jonsthövel en M. Rössmann, Dam. 23 Juli. Ewoudina, dochter van H. F. Lange- vvisch en P. Bargens, Leliestraat. Johannes Antonius, zoon van H, B. E. Blaisse en J. A. M. Duynstee, Nieuwe Haven. Bij Kon, Besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepennintf voor menschlievend hulpbeloon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan D. vaD Dorp, schipper J. Groeneveld, stuurman, D. Verkouten en y! Plukker, matrozen van de vischsloep V.L. nol 174 Vooraanwegens de met levensgevaar volbrachte redding der bemanning van het Nederlandsehe kofschip Wendelina Wicherdina dat op 30 Maart jl. in de Noordzee, tengevolge van aanhoudenden storm, is verongelukt. Voor de betrekking van hoofd dertusschen- school hebben zich 81 sollicitanten aange meld; voor hoofdonderwijzeres der openb. be waarschool 43. De centrale kath. kiesvereeniging in hetdistriet Vlaardingen heeft voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten (vacature Waldeck) candidaatge steld den heer A. Hoogenboom (a-r.) te flon- selersdijk. Bij de op 9 en 40 Juli 1.1. van wege de vereeniging van handelsbedienden Mercitrius te Rotterdam gehouden examens, slaagden o. a. twee onzer stadgenooten. De heer C. J. van Weel verwierf het diploma voor boekhouden en de heer J. lJdo Jzn. voor Duitsche handels correspondentie. Bij de op heden gehouden aanbesteding voor den bovenbouw van een ongelijk-armige ijzeren draaibrug werden ingeleverd 4 biljetten, en wel van 4. P. H. Hille Co. te Utrecht voor f 19500, 2. Penn Bauduijn te Dordrecht voor f12650, 3. F. Kloos Zoon te Aiblasserdam toor f 13060, 4. Koninkl. Nederl. Machine-fabriek te Helmond voor f 12950. De gunning is aangehouden. De beruchte C. Wanders, waarvan wij in ons vorig blad melding maakte, is gisteren door de politie te Gouda aangehouden en naar hier getransporteerd. Heden morgen is hij door een agent van politie naar Rotterdam gebracht en ter beschik king gesteld van den heer officier van Justitie. Gisterenmiddag had de 8-jarige zoon van A. v. d. S. het ongeluk al spelende in de haven te geraken. J. d. K., die zich gekleed te water begaf, hoewel hij niet zwemmen kon, en v. d. S. wer den beiden door spoedig aanwezige hulp van een wissen dood gered. i?Den 44 Augustus zullen de 3 hoogste klas sen der Tusschensehool alhier een schoolreisje maken naar Amsterdam, waarbij o.a. Artis, 't Rijksmuseum en 't Panopticum zullen be zichtigd worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 24 Juli. Kornelis, zoon van T. van Yperen en J. H. P. van der Heijden, Achterstraat. Dina Wilhelmina, dochter van F. B. Berger en E. Poot, Achterstraat, A 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze IV'ouveaulés in zwart, wit of gekleurd, van 35 ets. tot ƒ12.5© per Meter. Specialiteit: IVIeuwste ZÜJdenstoflfcn voor Damestoiletjes. Directe verkoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijdenstoffen franco en vrij van inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPORT. De vadermoord te Dubbeldam. Voor de arrondissements-reclitbank te Dordrecht had Vrijdag; de behandeling plaats van den moord, door Teunis Koos te Dubbeldam den l'sn Pinkster dag op zijn vader gepleegd. De dagvaarding luidt dat hij opzettelijk en met voorbedachten rade zijn vader Machiel Roos van het leven heeft beroofd, doordat hij, na vooraf het voor nemen te hebben opgevat cn het besluit genomen to hebben om zijn vader van het leven te berooven, en te dien einde zich in het begin van dit jaar een re volver en later patronen te hebben aangeschaft, ter uitvoering van dat misdadig voornemen en met het oogmerk om zijn vader te dooden, eenige schoten uit de met scherp geladen revolver op zijn yadei heeft afgeschoten, ten gevolge waarvan deze in de borst getroffen en dientengevolge gestorven is. Er worden 8 getuigen gehoord. Uit het verhoor van de beide deskundigen dr. Mei link te Dordrecht en dr. Degenaar te Dubbeldam cn do voorlezing der door ben uitgebrachte rapporten blijkt, dat de verslngene in rug en borst 3 wonden had; het onderzoek op het lijk bracht 2 kogels te voorschijn; éen daarvan bad de linker long, het hart, het middenrif en de linkerleverkwab doorboord (zoo als men zich herinnert, had Teunis van den zolder af op op zijn vader geschoten die op de naar den zolder leidende trap stond). Volgens het eenparig getuigenis der deskundigen moet die kogel den dood ten gevolge hebben gehad, Do burgemeester van Dubbeldam, do heer D. Jas, verklaart dat de gedoode een zeer driftig persoon wasdit getuigenis wordt bevestigd door get. DoedyM Hij noemt den gedoode een gemeenen, gevaarLyken vent, dwaas-driftig en vechtlustig. Get. D. beeft als spoorwegwachter 4 jaren lang dag en naeht met hem

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2