BUITÉNLAm zullen worden, daar passe men den redelijken dwang toe. Men vragen man voor man aan het bestuur van den polder of zij de verantwoordelijkheid willeu dragen blijven, waar de gemeente die wil overnemen, of zij uit kleinzieligheid willen blijven bestendigen, wat nimrner zoo had mogen worden. De wet op de polderbesturen heeft een verre strekking, doch wij meenen, dat boven die wet gaat het belang, het levensbe houd misschien straks van rnensehen. Wanneer wij de eischen van het polder bestuur eens aan een opzettelijk onderzoek onderwerpen, kan komen ons die, gelijk wij zeiden, onredelijk toe. Waarom het te maken riool niet op den polder mag uitioozen, waar het open riool de sloot dat wol doet, is ons niet duidelijk. Waarom er één gulden per strekkenden meter betaald moet worden, vatten wij niet. Het schijnt onsin verband met vroegere eischen, een onwaardige schacherij. Het geheel draagt voor ons een onaangenaam en stuitend karakter, onernstig, onwaardig; kinderachtige tegenwerking gepaard aan geld-uit-den-zak-der- gemeente-klopperij Iu dit verband kan het zijn nut hebben te wijzen op de wet van 20 Juli 1895 Staatsblad no. lfSO), waarvan artt. 18 en 19 ons erachtens de mogelijkheid openeu 0111 in deze tot een goed einde te geraken. Willekeurig gestelde voorwaarden en ter kwader ure genomen besluiten, als hier aanwezig zijn, kunnen door toepassing dezer wetsartikelen vernietigd worden. Algemeen overzicht. Schiedam, 24 Juli '97. Nog steeds blijven èn in Engeland èn in Zuid-Afrika de pennen in beweging over lïbodes, Jameson en de Zuid-Afrikaansche enquête-com missie. De laatste vooral moet het thans ontgelden, zóo zelfs dat de beoordeeling van Rhodes een minder belangrijke plaats inneemt dan de cri- tiek op de parlementaire commissie en het door haar uitgebrachte rapport. En dan zijn het in de eerste plaats de door Rhodes en diens advocaat Ilawksley geweigerde telegrammen, die de laatste weigerde aan de commissie over te leggen, welke een onderwerp van bespreking uitmaken. Men heeft de commissie een verwijt er van gemaakt, dat zij op haar eisch tot overlegging dier depêches niet is blijven slaan, en het is begrijpelijk, dat de gedachte opkwamzou daar iets achter steken? Die telegrammen leverden het bewijs van Chamberlains medeplichtigheid aan den raid van dr. Jarneson, werd beweerdmaar de commissie gaf in haar rapport als hare mee ning te kennendat Rhodes en Hawksley deden, alsof die telegrammen Chamberlain in de zaak zouden betrekken, terwijl dit in waar heid niet het geval is. Dat de staatssecretaris van Koloniën de bond genoot van Rhodes c. s. zou geweest zijn, moge een betreurenwaardig feit heeten, van meer beteekenis is niettemin de beschuldiging, die B.egnold's Newspaper den troonsopvolger toe- slingert. Het blad schrijft o. in. het volgende: Wij lxooren van een zeer gezaghebbend per soon, die de Zuid-Afrikaansche zaken kent, dat de naam van den prins van Wales in deze tele grammen voorkwam, en dat ten gevolge van dit hachelijke feit de leiders der liberalen gedwongen zijn geworden toe te staan dat het Hawksley - incident in den doofpot werd gestopt. „Den heer Rhodes zal niets meer gevraagd worden omtrent de telegrammen wegens de eenvoudige reden dat de prins van Wales er bij betrokken is. was van het hout van een Australisch bewoner- Deze opwekkende beschouwingen werden plotse- ling door een uiterst pijnlijke gebeurtenis verstoord. Billy voelde hoe bij bij zijne lange lokken gegrepen en onzacht van den grond werd opgeheven en ont dekte spoedig, dat het de hand van zijne moeder was, die hem na lang zoeken eindelijk hier had gevonden. De nacht was zwart ais het binnenste van een inktpot, de wind suisde door de dennen, die de droge bedding van de boek omzoomde, en liet gierde en builde in de kloof, alsof vrouw Holda met hare wilde schare voorbijvloog. Een oud geweer op den schouder, schreed onze kleine held op het ruwe pad vont waarts: het gieren van den storm maakte ham zoo beangst, dat hij er bijna toe kwam al zijne roemrijke plannen te laten varen en te gaan weenen. De afstand tus-chen het gouden kamp en Joe's woning was hena altijd groot voorgekomen en thans scheen het onmetelijk groot en moest hij eindelijk zich wel overtuigd houden, dat het doosje stofgoud, dat Jnë in een vollen meelzak had verborgen, reeds lang gestolen was. Hij had gehoord, hoe de beide spitsboeven af spraken, dat zij alles zouden opensnijden, en het moest wel wonderlijk loopen, als zij Joë's goud niet vonden. Behalve dat hadden zij ook besproken, jack Éénoog te berooven, terwijl deze indenhiit" zat, doch daarover bekommerde Bdly zich niet veel. Op beide plaatsen te gelijk zijn, ging niet, en als hij Joë's goud redde, mocht Jack toezien, waar 't zijne bleef Plotseling ontdekte hij, dat hij dicht bij Joè's hut was. Zonder aarzelen begon hij zich aan den achter kant onder den wand door te weiken, door de aarde weg te krabben en was hiermede zoo spoedig klaar, dat men er zich over verwonderen moest, „Men zal zich herinneren dat in de eerste dagen van het onderzoek de prins van Wales steeds tegenwoordig was. Zulk optreden van zijn zijde was voorbeeldeloos. Wc zien nu in dat geen staatkundige, maar persoonlijke redeucn hem hier toe drongen. Men gelooft dat de beer Rhodes den prins te kennen gaf dat bij van hem ver wachtte, dat hij tegenwoordig zon zijn eu hem openlijk vertrouwen zou toonen. Deed hij dit dan zou den naam van den prins door geen getuigen genoemd worden.'' De Westminster Gazette, een alleszins ge loofwaardig blad, is evenwel in staat op »het hoogste gezag" mede te deelen, dat deze be schuldigingen en insinuaties op geen greintje waarheid berustten. Gaarne zal ieder die tegenspraak aanvaar den, en ongelooflijk schijnt het dan ook, dat de toekomstige koning zijnen steun zou ver leend hebben aan lieden, die uitgaan op roof. Maar niettemin blijft het betreurenswaardig, dat een dergelijk vermoeden kan opkomen, doordat een prins van Wales mannen als Rhodes onder zijn intieme vrienden telt. In zijn blad, de Truth, spreekt het radicale lid der commissie Labouchère, die met Blake, van Canada, geweigerd heeft het rapport te onderteekenen, een gestreng oordeel uit over de commissie en haar werkzaamheid. Het streven der commissie verklaart hij aldus, dat zij voortdurend heeft getalmd om ten slotte gebrek aan tijd te kunnen gebruiken als voorwendsel om een overhaast en onvolledig rapport uit te brengen. Dat de commissie Hawksley niet kon dwin gen tot overlegging der beruchte telegrammen, ontkent Labouchère ten sterkste, want Hawks ley bezat afschriften, die hij aan Chamberlain, zelf lid der Commissie, itad laten lezen, en viel onder de jurisdictie van het Lagerhuis. De meening der commissie, dat de overleg ging der telegrammen door Rhodes en Hawksley werd geweigerd, om den schijn te laten be staan, dat het ministerie van koloniën in die depêches werd gecompromitteerd, terwijl dit inderdaad niet zoo is, deelt Labouchère niet. Maar indien liet zoo ware, dan oordeelt hij niet ten onrechte »dat Rhodes de laaghartigste kerel is, als hij er nog op blijft staan dat Hawksley de telegrammen achterhoudt, die diens onschuld zouden kunnen bewijzen." Hij voor ztch is dan ook overtuigd, dat Chamberlain wel degelijk van de zaak heeft geweten. Bovendien houdt Labouchère zijn meening staande, dat flnancieële speculaties liet motief tof het complot is geweest. Hij weigert te gelooven, dat Beit, een Duit- scher, die lid is van een firma, bestuurd door firmanten, wier nnamen geen Engelschen klank hebben", 200,000 p. st. zou hebben uitgege ven ter uitbreiding van het Britsche rijk, en hij noemt de ongegrondverklaring zijner be schuldiging door de commissie een haldebewijs aan god Mammon. Ten slotte keurt de heer Labouchère het af, dat eventueele veranderingen in het bestuur der Chartered Company aan Chamberlain ter overweging worden overgelaten, en hij herin nert aan de belofte, die de minister aan pre sident Kruger heeft gegeven, »dat naar het beheer der maatschappij een parlementair on derzoek zal worden ingesteld." De goede berichten uit Konstantinopel blij ven aanhouden. Wel is waar meldt de correspondent der Times te Weenen aan zijn blad, dat de gezan ten toch nog zekere concessies hebben moeten doen, om den Sultan tot toegeven te bewegen, rnaar in ieder geval is men het thans over de moeilijke quaestie der grensregeling eens, en bestaat er hoop, dat ook de andere voorwaar zoo men niet wist, dat dit zijn dagelijksch werk was om in vrijheid te komen, als zijn moeder hem had opgesloten. Hij zocht den meelzak; het goud zat aan den kant van den wand en met eene snede had hij het in zijn zak. Maar hoor! Geritsel van voetstappen, fluisterend gesprek, de deur kraakt en door den druk van twee schouders, gingen de planken krakend naar binnentwee roovers traden de hut binnen. Ieder kent het onzeker gevoel dat ons overvalt, als men in 't donker in een onbekende woning komt. Terwijl de mannen naar lucifers zochten, weid de stilte plotseling door het sissen en schuifelen van een slang verbroken. Ja, er viel niet aan twijfelen, dat verschrikkelijke geluid, dubbel verschrikkelijk in deze vreesehjke duisternis, waar iedere schrede den voet met het vergiftig monster in aanraking kon brengen. Van schrik verstijfd, stonden beiden beweging loos en toen een hunner iets langs zijn been voelde strijken en het verdervend dreigend geluid in de naaste nabijheid zich het hooren, toen klonk er een angstkreet, die het meel in den zak deed beven. Een oogenbhk later dreunde het pad van de weg ijlende roovers. Terrible Billy zat alleen midden in de hut op den grond en terwijl zijn iang haar van angst in de hoogte ging, barstte hij eindelijk in een lach uit, en fluisterdevoor den drommel, niet te ver geefs heb ik in de laatste drie maanden bij de slangenholen in Snake Gully nu en dan vertoefd. Maar nu weg, eer die schurken terugkomen 1 Duivels, wat zijn die kerels gaan loopen. Toen Kaslle Joë den volgenden morgen twaalf uren eerder dan men had verwacht, over den berg reed en op het kamp nedetzag, bemerkte hij een buitengewone beweging en wendde het paard naar de shut", waar hij het nieuws gewaar werd den voor den vrede spoedig zullen zijn vast gesteld. Zelfs schijnen de Turksche legers in Thes- salië reeds den terugtocht te zijn begonnen. Verscheiden bataillons zijn van Domoko afge marcheerd naar Lariss» en Elassona. In tien dagen zal, naar uit Athene wordt bericht, geheel Thessalië ontruimd zijn. Tegenover die gunstige berichten steekt zon derling af de tijding, dat Djevad-pacha als militair gouverneur naar Kreta is vertrokken, en het heeft den schijn of de Porte, nu zij haar zin in Thessalië niet heeft kunnen door drijven, het nogmaals met Kreta beproeft. Zal Djevad-pacha op het eiland worden toe gelaten? Waarschijnlijk zullen de admiraals zijn landing niet toestaan, daar het bestuur van het eiland niet meer afhankelijk mag zijn van Konstantinopel. Maar zal deze poging der Porte niet aan leiding geven tot nieuwe moeielijkheden Op die wijze is het niet te voorzien, wan neer eenmaal een einde zal komen aan den verwarden staat van zaken. Zooals te verwachten was, is de behandeling van den sensatiewekkenden moord voor het gerechtshof te Philippopoli onder een huiten- gewonen toeloop van publiek en groote belang stelling begonnen. Behalve Detschko Boïtcheff, de ex-kapitein, Carl Novelitch, de ex-commissaris van politie en Bogdan Wasilieff, de ex-gendarme, heelt ook Nicola Boïtchèfï, een broeder van den eersten beklaagde, op de bank der beschuldig den moeten plaats nemen. Hij wordt namelijk verdacht van medeplich tigheid door het slachtoffer in het rijtuig te hebben gebracht, dat haar zooals hem be kend was naar de noodlottige plaats moest voeren. Deze Nicola moet in de geheele afschuwe lijke geschiedenis een rol gespeeld hebben, doordat zijn broeder liem dikwijls de zorg voor Anna overliet, waarvan hij misbruik maakte door haar met zijn liefdesbetuigingen te ver volgen. Dij het voorlezen van de acte van beschul diging gedraagt Deschko Boïtchefl' zich zeer uitdagend en brutaal, hij barst telkens in een luiden lach uit. Geheel anders is de houding van de andere beschuldigden. Vooral de gen darme Wasilieff is geheel terneergeslagen en de publieke meening beschouwt hem als een slachtoffer van zijn ondergeschikte positie. De vader van het vermoorde meisje heeft zich civiele partij gesteld en woont als zoo danig de zitting bij. Hij eischt 6000 francs schadeloosstelling. Zooals we reeds gisteren zeiden, heeft Nove litch ten volle bekend voor den rechter van instructie en deze bekentenis heeft hij nu ge handhaafd. Volgens zijn verklaring heeft Boï't- chevv, nadat Anna Simon eens een schandaal verwekt had ten gevolge van het gedrag van haar gewezen minnaar, hem (Novelitch) opge zocht met het doel hem het verwijderen van Anna Simon op te dragen. Hij aarzelde eerst, doch daar hij zich in geldelijke moeilijkheden bevond en B. beloofde, hem daaruit te zullen redden en hem bovendien wijs maakte, dat de vorst zelf verlangde, dat Anna uit den weg ge ruimd werd, gaf hij toe. Ook de aarzeling van Bogdan Wasilieff, den gendarme, werd telkens overwonnen door de verklaring van de beide auderen .ode vorst wil het." Ovei'igens zegt deze beschuldigde, dat hij eerst nadat het meisje bewusteloos gemaakt was, gezien had, wat men met haar voorhad. Hij kon toen niet meer terug. Nicola BditchelT ontkent alle schuld, wel erkent hij het halen van een rijtuig waarin Anna Simon naar de Maritza-brug gereden is. een paar schurken waren in Jack Eénoog's woning gebroken, doch hadden niets dan een oud zilveren horloge gevonden. Jack liet zijn geld nooit in de hut liggen, maar droeg het eiken avond bij zich aan de .speeltafel. Ook in Joè's hut waren de boeven geweest, doch hadden oogenschijnlijk geen waarde gevonden, want daar scheen alles in orde te zijn. Terrible Billy echter was verdwenen en Spotty Maggy vie! in hare hut van het eene toe val in het andere. Joë hoorde dit alles aan, zonder veel te zeggen en reed toen naar zijne hut. om zichzelf van den toestand der dingen te overtuigen. Onderweg kwelde hem een onbestemden twijfel en toen hij eindelijk in zijne woning kwam onderzocht hij het eerst den meelzak. Toen nam de twijfel en de verdenking een vas ten vorm aan en riep hij luide uit: ik wist het! Ik zeide hel dadelijk! Alleen Billy wist, waar uw geld was en nu is hij verdwenen en met hem uw geld 1 Joë ging als een gevangen tijger voor de hut op en neer. Hij had bij deze laatste sprospecting- tour" op een zonderlinge plaats naar goud gezocht, want, in plaats de wilde kloven en ravijnen te doorzoeken, was hij boven in Richtown geweest, waar de oude Worth woonde. Deze oude jongen was nu wel geen rit van zeventig mijlen waard, rnaar bij hem woonde zijn eenige dochter, juffronw Bessie Worth, die evenzeer uitblonk in lieftalligheid ais haar vader in ontevredenheid. Bessie had bij het laatste bezoek van haren bewonderaar bekend, dat hij haar beviel en den geheeien weg had de gelukkige gerekend en berekend, hoeveel goud in het doosje was en wat het kosten zou Bessie in een haar passende woning te geleiden. En nu was het goud verdwenen en Joë's geluk kige droomen waren vervlogen alsof het een fata De hoofdbeschuldigde Detschko Boïtchefl loochent ook aan den moord te hebben deel genomen. Hij scheldt op de vermoorde, beweert gehoord te hebben, dat zij reeds vroeger een kind had enz. Groote sensatie onder het publiek verwekte de mededeeüng, dat Detschko ook aan den rechter van instructie verklaard heeft, dat de vorst den dood van het meisje gewenscht had Met veel belangstelling hoort men ook de leziiw van een onderschepten brief van Detschko Boïtchew aan de vorstin gericht, waarin hij haar verzoekt te verklaren, dat hij op het oogenblik van den moord, in den avond van den 9n April, ten hove geweest is. Wat dit proces nog belangwekkender maakt dan de feiten op zich zelve reeds doen zouden' is de omstandigheid, dat men de Buln-aarsehé regeering in de zaak heeft willen betrekken. Het is licht te begrijpen, dat het groote toeval, waardoor juist aan den moordenaar het onderzoek naar den moord werd opge dragen, een schromelijke verwarring moest veroorzaken. Nadat de moord gepleegd was en het feit ruchtbaar werd, verwonderde men zich over den weinigen ijver, dien de commissaris aan den dag legde. Terwijl hij na het verdwijnen van het meisje als resultaat van zijn onderzoek verklaard had, dat zij naar Weenen was afgereisd en vandaar uit geschreven had, werd haar lijk toch nabrj Philippopoli opgevischt. De commissaris bleef daarna zwijgend en werkeloos totdat de dag bladen er notitie van gingen nemen en de minister van binnenlandsche zaken zich daar door genoodzaakt zag, Novelitch te bevelen de zaak degelijk te onderzoeken. Dat er toen in verkeerde richting gezocht werd, is duidelijk, en daar vriendinnen van Anna Simon hare verhouding tot Deschko Boït chefl kenden, zoowel als zijn vriendschap met den commissaris, wees het gerucht reeds den ex-minnaar als den moordenaar aan, en zoolan^ deze niet gearresteerd was, vond het praatje ingang, dat de regeering den koninklijken adju dant, zoowel als den ambtenaar, wilde sparen. Daarop liet de regeering de beide mannen arresteeren en toen nam het degelijker onder zoek een aanvang. Anna's kleederea werden bij Novelitch ge vonden, haar koffe», die Wasilieif onder het bureau van den commissaris op diens last in den grond verborgen had, bleek verdwenen, doch bewezen werd, dat deze door Novelitch was opgegraven en verbrand op den dag voor zijn arrestatie. De schuld van Böitchefï' hoopt men te kunnen bewijzen door brieven van zijn hand aan den commissaris en aan den vader van het slachtoffer gericht. Gemengde Sfedcdccltngcn. Het Pruisische Heerenhuis heeft, zooals te verwachten was, de novelle op de vereenigings- wet in den reactionnairen vorm in derde lezing met 112 tegen 16 stemmen aangenomen. Heden is het Huis van Afgevaardigden weder aan het woord. Von Mai'schall wordt waarschijnlijk gezant te Konstantinopel of te Rome, en Von Bütticher opperpresident van Saksen. Tot opperpresident van Sleeswijk-IIolstein, in welke functie Von Bennigsen zijn ontslag heeft gevraagd, zal de oud-minister van bin nenlandsche zaken Von Kuiler worden benoemd. Heden viert de groothertog van Luxemburg, de opvolger van onzen koning Willem III, zijn 80sten verjaardag. De Panama-commissie heeft gisteren Roche- fort gehoord, die een verklaring aflegde, waarin hij zich zeer minachtend over Cornelius Herz uitsprak. Hij beweerde ook van Marcel Ilabert te morgana der Australische bosschen ware geweest. Zijne vuisten balden zich van toorn en vertwijfeling In zijne zakken en de rechter omklemde wat hards. Het was een zakmes, dat hij in Richtown gekocht had voor Billy. Met een verwensching slingerde hij het in de kloof. Doch, het was een mes, een halve kroon waard en hij moest voortaan zuinig zijn. Met koortsachtige haast trachtte hij in den kloof af te dalen en stiet tegen een lichaam, Wat, Billy, ligt gij hier! Mijn God, hoe kon ik op zulke gedachten komen 1 Arme kleine schalm, ik heb u onrecht gedaan. Ga opstaan, Billy." Terrible Btlly sloeg de oogen op als een ster vende gladiator, toen hij zijn vriend zag. sO Billy, nu begrijp ik alles. De schelmen hebben tt gedreigd en u angstig gemaakt, totdat gij hun het goud hadt aangewezen en toen hebben die schurken u in den afgrond geworpen. Arme jongen 1" Maar nu richtte Terrible Billy zich op. Wat lag hem aan een gebroken arm, een paar builen of een paar gaten in 't hoofd, zijn eer stond op 't spel. uMij bang gemaakt 1 Een wereld van beleedigd eergevoel lag in deze drie woorden. Toen zakte hij ineen. Joë ving beta op, hij vertelde de geschiedenis. Toen hij aan het einde was, haalde hij het goud van onder zijne kleederen en reikte Joë over. sEn het was zoo donker," besloot Billy zijn ver haal, «dat ik regelrecht in de kloof geloopen ben. Hals over kop tuimelde ik er in, maar het doosje ging mee, want ik dacht, als het in de hut blijft, konden die leelijke kerels terugkomen en het vinden. Tienduizend alligators! wat zullen zij razen als zij hooren, dat die gezwavelde slang met haar sischsisch 1 niemand anders was dan Terrible Billy I

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6