Beffista Vereins fir öatataiarleit. N°. 9380. LIHRIRBILDÜNGSANSTALT 5f<e jaargang. Dinsdag 27 Juli 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. G0URA1T. Abonnementsprijs tooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerao.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Telephoon No. 123, Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meerQ.10 Bij abonnement wordt korting verleend. DES II. Leipzig, 22 Juli 1897. Het was Donderdag, namiddag van den 16n Juli. dat de aMitteldeutsche Handfertigkeits- Ausstellung" geopend werd. Alle cursisten trok ken er heen. Een groot gebouwde sGarten- bauhalle" bevatte den schoolarbeid uit het koninkrijk en de provinciën Saksen, Thuringen, Silezié, Anhalt-Dessau en eenige Pruisische steden. Een groot aantal genoodigden, voor standers van den handenarbeid, met het bestuur der Duitsche Vereeniging in het midden, had den in het vooreinde der zaal plaatsgenomen. Nadat de muziek Beethovens: sEhre Gottes" had doen hooren, betrad prof. dr. Gregory het spreekgestoelte. In zijn openingsrede deed hij vooral uitkomen, dat de handenarbeid niet zoo zeer moet beschouwd worden als een middel, om nieuwe bronnen van bestaan te scheppen, door voorwerpen van handelswaarde te doen vervaardigen, noch om de kinderen voor een bepaald vak op te leiden, neen, de handen arbeid moet een zuivere opvoedkundige strek king hebben. Daarom, ieder kind, onverschillig van welken stand, moet reeds vroeg leeren arbeiden, opdat zijne ontwikkeling meer vol komen worde. Na hem sprak Dr. W. Gotze, die regeering en stadsbestuur dank bracht voor hun steun, en ook hulde bracht aan den vrijheer Von Schen- kendorf, die den handenarbeid steeds onder de aandacht der regeering had gebracht. Ook prof. Biederman, den nestor der beweging in Duitsch- land, wijdde Dr. Gotze eenige warme woorden van dank, voor het vele dat hij voor den handen arbeid had gedaan. Dien ouden grijsaard, wiens beenen reeds lang hun diensten weigeren, was het aan te zien, dat deze tentoonstelling voor hem eene gewichtige gebeurtenis was. Hij liet zich ook voor de toehoorders brengen en wees er op, dat deze tentoonstelling een dubbele beteekenis had. Het was toch de eerste, die zulk een grooten omvang had en bewees hoe 'n hooge vlucht de handenarbeid in de laatste jaren in Duitscb.land genomen had, in de tweede plaats toonde deze tentoonstelling duidelijk, wat men zoo gaarne op alle scholen zou wenschen, dat bij het gewone onderwijs gegeven zou worden. Hij gaf dan ook de verzekering, dat we dan aan den vooravond stonden van een algemeene invoering van onderwijs in handen arbeid op de scholen. Daarna werd de tentoonstelling voor geopend verklaard en begaf de menigte zich de zaal in. Ik bleef nog eenigen tijd vooraan om eerst eens een algemeen overzicht van de zaal in zijn eheel te nen. Het was mooi om te zien. Bij een lengte van ongeveer 100 M. en een breedte van 25 M. was zij daarnaar evenredig hoog. Aan de wanden en in de midden groote uitstallingstafels. Een groote fontein en veel Door J. C. BiERNA.T7.KI. Hoofdstuk I. Aan de westkust van het hertogdom Sleeswijk bevinden zich, omspoeld door de golven van de Nooidzee, verscheiden eilanden, die als overblijfsel van een aaneengesloten landstreek welke de zee tot roofgoed geworden is, den bewoner van het vaste land er aan herinneren, zich met alle hem ten dienste staande middelen tegen" de stormvloeden te beschermen. De grootste van deze eilanden zijn deels door dijken, deelB door duinen voor de golven beschut, die steeds opnieuw pogingen aanwenden om het laatst overgeschoten brokje land in te zwelgen. Bij de ebbe gaat de zee zoover terug, dat er een stikgrond van mijlen breedte bloot gelegd wordt, die nog in kronkelende trekken het beeld der golven aanwijst, die er nog voor korten tijd overstroomden. Enkele holten en diepten geraken ook dan nog niet zonder water. Deze diepten, welke den eenzamen wandelaar, die op de, voor zijn bezoek een korten tijd open staande streken, een achtergebleven zee hond zoekt, ook bij de sterkste eb onoverschrijd- baro grenzen stellen, verhindeien de verbinding tusschen de verschillende eilanden zonder ophouden. groen bevorderde de frischheid. Aan het eene einde der zaal alle modellen der inrichting, aan het andere twaalf schaafbanken, waar iederen middag, ten aanzien van het publiek, jongens zouden komen werken. Aan den ingang der zaal hingen, aan den wand, twee groote medaillons, de een voorstellende een jongen aan de schaaf bank, de ander een jongen aan het aanbeeld. Ze waren geboetseerd door een lid der veree niging en voorzien van zeer passende onder schriften. Het eene was van Goethe: sDie Thatigkeit ist 's, was den Menschen glucklich macht". Het andere van Ilerbartj>Die Hand had ihren Ehrenplatz neben der Sprache, um die Menschen uber die Thierheit zu erheben. En daarboven stond zeer terechtsNicht Neuerungssucht, das streben nnch den Ttes- seren schuf Euch diese Statte." Wat zijn die Duitschers ons in dat opzicht verre voor, dacht ik bij het aanschouwen der net geëtaleerde, groote verzameling werkstuk ken. Ik was een oogenblik ontevreden, dat ik niet in zoo'n omgeving blijven kon, doch maar een oogenblik, want ik moest toch erkennen dat, al zijn wij Hollanders in dat opzicht de Duit schers niet nabij, wij het nut van den handenar beid toch meer en meer gaan inzien. Wij hebben neg wel geen kweekschool voor onderwijzers in dat vak, doch wordt bij ons te lande aan de Rijkskweek- en leerschool ook geen arbeid onderwezen Niet wat wij algemeen kennen als huisvlijt, neen, de handenarbeid naar de nieuwere methode. Dat hebben wij te danken aan minister de Savornin Lobman. Bovendien hebben wij te Haarlem de model school van de Doopsgezinde Gemeente, waar het hoofd, de wakkere heer Swart, in zijn geheele leerplan den arbeid vooraan plaatst. In den Haag is een bijzondere school voor U. L. O. onder directie van den heer P. T. v. d. Meulen, waar handenarbeid deel uitmaakt van het leerprogram. Verder vindt men in vele steden, als Amsterdam, Rotterdam, den Haag, vele scholen, waar men, de een meer, de ander minder, arbeid als proef heeft ingevoerd om op meer practische wijze het rekenen, tee kenen en de natuurkunde te beoefenen. Zelfs in onze goede stad Schiedam wordt er op som mige scholen reeds in papier gewerkt. Vele onderwijzers beginnen liet nut er van in te zien en oefenen zich in het practische gedeelte, Dat zijn teekenen, die voor de toekomst iets beloven. Het is vooral de inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie, de heer Fabius, die daar zeer voor ijvert. Als een erkenning van zijn verdienste, heeft dan ook de vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handen arbeid in Nederland, hem voor eenige jaren het eere-lidmaatschap aangeboden. Ook tot vorming van practisch ontwikkelde onderwijzers is reeds veel gedaan, al wenschten wij nog meer. Volksonderwijs gaf, ik meen in 1878, een cursus te Rotterdam, onder leiding van den heer A. Groeneveld. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf twee cursussen in 1880 en 1881, meen ik, onder leiding van den heer Stam, te Amsterdam. De Vereeniging tot be vordering van het onderwijs in Handenarbeid Slechts enkele kleinere eilanden verheugen zich als de zee teruggaat over eene korte gemeenschap met elkaar of met het vastelandmaar wee den wandelaar, die er te veel op vertrouwt. De zee keert dikwijls met ongewone snelheid terug, een zware nevel met zich brengende ais bondgenoot, en de slikiooper, zoo noemt men hem, die van de ebbe tot lange wandelingen gebruik maakt voelt den vloed op eenmaal om zijne voeten spelen ontzetting doet zijne haren te berge rijzenhij ijlt in doodsangst voorwaarts de reeds lang ge vulde spleten versperren zijnen weghij wendt zich zijwaarts om ze te ontgaanhij verliest daardoor zijne richting; loopt heen en weder en is gevangen, en met ieder oogenblik klimt de vloed hooger en hoogerzijn geroep verstomt in de groote, oneindige waterwoestijn en hij wordt ten laatste door de over hem heen spoelende golven verstikt, die weldra zijn lijk medevoeren, want een diepe zee ontstaat daar, waar nog voor korten tijd de voetstappen van den ongelukkigen wandelaar zichtbaar waren. In tegenstelling met de grootere, door dijken en duinen beschermde eilanden, worden de kleinere Halligen genoemd. Een zoodanige Haliig is een vlak grasveld, dat zich nauwelijks twee of drie voet boven de zee spiegel verheft en dat daardoor soms meermalen per dag door het zeewater wordt overstroomd. De grootste van dezo eilanden zijn nog geen vierkante halve mijl groot; de kleinste, dikwijls slechts door in Nederland gaf in 1891 een karton- en in 1S92 een hout-cursus, ook onder leiding van den heer J. Stam, te Amsterdam. Later hebben de lieeren J. Stam te Amsterdam en P. T. v. d. Meulen te Leiden cursussen gegeven in hout en carton. De eerste voor eigen rekening, de tweede voor rekening van een fabrikant te Leiden. Ook gaven de heeren A. Groeneveld, J. Stam, L. Iv. Hazelhorst te Delft en de heer A. van Waart te Schiedam en Vlaardingen cursussen voor onderwijzers. Jammer dat tot deelneming aan zulke cur sussen veelal zware finantieele oflers gevraagd worden en dat vele onderwijzers meenen, met het bijwonen van een cursus reeds genoeg gedaan te hebben. Mochten evenwel de ge meentebesturen bij een invoering van een proef minder op een groote uitgave zien, dan zeker, zal dat onderwijs er bij winnen. Cursussen in de avonduren, aan kinderen van 10 tot 14 a 15 jaren, worden in vele plaatsen in ons land gehouden. Jammer dat veel onderwijzers in H. A. niet meer van onze Noordelijke en Oostelijke buren overnemen, vooral wat daar beter is dan bij ons. Met den heer Fabius zijn meer mannen in ons land, die voor jaren den stoot hebben ge geven den handenarbeid in ons land te brengen. De heeren Kerdyk, Bouman en van Eden hebben de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en Volksonderwijs er toe gebracht in ons land scholen voor handenarbeid op te richten en te steunen. Zoo is ook in Schiedam zulk een school geopend door het Nut in den tijd dat Dr. Yaillant nog voorzitter was. Jammer, dat de poging van het tegenwoordige bestuur, om een andere richting aan die school te geven, dezen winter is mislukt. De wensch was, naast de huisvlijtklassen, een andere te plaatsen, waar onderwijs in hout en karton volgens de nieuwere methode gegeven zou worden. Ook worden te Delft, Leiden en Groningen aan de kinderen der fabrieksarbeiders geregeld cursussen in H. A. gegeven volgens het Noor- sche systeem. Vooral voor deze kindereu. die wellicht op lateren leeftijd gelijk automaten achter een machine moeten staan, om hun krachten aan een zeer eenzijdigen arbeid te weiden, is een les in II. A. zeer goed. In weeshuizen, als te Amsterdam, Dordrecht en Rotterdam is het ingevoerd. In Dordrecht kan men heden op de tentoonstelling de vruch ten van den arbeid in 't houtsnijden bewon deren. Zie, als ik dat alles overdenk, verheug ik mij hier iu Leipzig zooveel moois en schoons te zien en zal ik pogen, door mijn arbeid hier en daar te toonen, bij ons te lande het be staande te verbeteren. Mijn brief' zou te lang worden, indien ik thans nog ging vertellen, wat op de tentoonstelling hier te zien is en in hoeverre zij bet verschil tusschen onze wijze van werken en die in Duitschland aangeeft. Daarover een ander maal. eene familie bewoond zijn nauwelijks een duizend muter in het vierkant. Zij dienen om er hooi te winnen, dat in groote hoopen opgetast maar al te dikwijls bij stormwind wegspoelt. Op kunstmatige verhangingen of wersten staan de eenzame woningen, die zelden meer ruimte op de hoogte overlaten, dan voor een smallen weg ora de hut heen noodig is. Daarom treft men ook bijna nergens een tuinije aan met bloemen of ge wassenhiervoor is geen plaats; het onderhoud eener werst kost ook zonder dat reeds genoeg. Op de vlakten groeit wegens de overstroomingen slechts een armzalig gras, dat nauwelijks voldoende is voor een enkel schaap; noch bronwater, noch eenigen boom vindt men hierhet regenwater, dat tot lafenis der schapen strekt, wordt verzameld in een kuil bij de hut en voor de bewoners wordt een paar keer per jaar van het vasteland een ton netje water aangevoerd. Doch ook ondanks de groote ontberingen, zouden do Halligbewoners zich niet buitengewoon te be klagen hebben, wanneer hiermede zijn beeid in aile opzichten was geteekendmaar er blijft nog een andere verschrikkelijke zijde aan zijn leven over. De overstroomingen zijn iets gewoons gewor den, de watervloeden die al het vlakke land over- overstrooraende tot aan de werst naar boven stijgen en hun wit schuim tegen de muren en vensters der hutten opzwepen Dan komen van deze wonin gen uit de oneindige watervlakten nog slechts de stroodaken voor den dag, en men gelooft niet, dat Algemeen overzicht. Schiedam, 26 Juli '97. Zaterdag is in het Pruisische Iluis van Af gevaardigden de beslissing gevallen over de »lrieine socialistenwet", een beslissing, die met spanning in geheel Duitschland niet alleen, maar ook in de andere Staten van Europa werd tegemoetgezien. De uitslag is geweest een échec voor de re geering: de novelle op de vereenigingswet is met 209 tegen 205 stemmen verworpen. Een meerderheid van 4 stemmen dus heeft de regeering de nederlaag bezorgd. Men wist, dat bet zou spannenden doorslag moesten de nationaal-liberalen geven, en krachtig is er ge werkt, om alle leden dezer pai tij aan te sporen de vergadering bij te wonen eu tegen het regeeringsontwerp te stemmen. Twee nationaal- liberalen slechts hebben hun stem gegeven aan het ontwerp, waartegenover vermeld dient te worden, dat de nationaal-libeiaal Walbrecht, ondanks een beenbreuk, opgedaan bij een val van zijn paard, niet had willen wegblijven uit de vergadering. Vóór het Huis was het reeds vroeg buiten gewoon druk en verschillende afgevaardigden, met name Eugen Richter, werden levendig toegejuicht. Te ongeveer 11 uur eindigden alle partijen hunne clubbijeenkomsten, en te kwart over elf opende de voorzitter Von Kolier, de vergade ring. Aan de ministertafel hadden plaatsgenomen Von der Recke, de maker der wet, en Von Miquel. De eerste nam dadelijk het woord om de aanneming van het wetsontwerp dringend aan te bevelen. Het ontwerp werd vervolgens krachtig be streden door de afgevaardigden Ilobrecht en andere nationaai-libeleralen, door Lieber namens het centrum en door de vrijzinnigen Rickert en Eugen Richter, terwijl Von Miquel en graaf Limburg Stirum (conservatief) de verdediging op zich namen. Eindelijk werd tot de stemming over ait. 1 overgegaan, eu wel op voorstel van den natio- naal-lïbetaal Von Eynern en van graaf Limburg Stirum, door oplezing der namen. Eén nationaal-liberaal, Von Sanden, onthield zich van stemming. Stóeker (christelijk-sociaa!) stemde tegen liet ontwerp. De uitslag der stemming werd begroet met uitbundig gejuich, ook van de tribune, onder broken door verwoed gesis van de banken dei- rechterzijde. In een vereenigde avondvergadering van Heerenhuis en Huis van Afgevaardigden werd, zooals algemeen verwacht was, de zitting van den Pruisisehen Landdag gesloten verklaard. Von Miquel las de daartoe strekkende konink lijke lastgeving voor. Met een driewerf »hoch 1" op den Koning gingen de afgevaardigden uiteen. Een even ernstige beslissing zal heden waar schijnlijk door het Lagerhuis worden genomen. ze nog menschelijke vsezens herbergen. Menig vreemd, uit een koers geraakt schip, voer des nachts reeds over een llallig heen, en de vei baasde zeelieden geloofden aan tooverij, wanneer zij plotse ling een vriendelijk licht door de hel verlichte ruiter, van een vertrek zagen schitteren, waar er geen andere bodem ora op te bouwen dan de golven aanwezig scheen. Maar de storm breekt te gelijkertijd inet den vloed over het bange eiland los meer dan twintig voet stijgt het waler boven het gewone peil, aiies wordt overstroomd, vee en menschen door de golven medegesleurd, de huizen vernield. Nochtans heeft de Halligbewoner zijn land lief boven olies en de uit den storm geredde bouwt nergens anders zijne woning weder op, dan op de plek, waar hij alles verloor en waar hij weldra weder alles verliezen kan. Een der Halligen, van welke wij hier een al gemeen en der waarheid getrouw beeld hebben gegeven, is het tooneei van het volgende verhaal. Toenmaals, in den zomer van het jaar 1824 was het eilandje bewoond door ongeveer 50 menschen in 9 hutten, op 6 over de vlakte verspreide wersten gebouwd. Eene, een weinig van de andere woningen ver wijderde nieuwe kerk, in 1826 gebouwd, nadat de oude in 1816 door den stormvloed was weg geslagen, diende voor de godsdienstige samen komsten der gemeente. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1