51s,e jaargang. Donderdag 29 Juli 1897. IS!0. 9382. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. Kennisgeving. FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BÜITENLAO. Abonnementsprijs poor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 GOUDA BUREAU: BOTEHSTRAAT JO, Tcleplioon So. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Verkiezing voor den Gemeenteraad, De burgemeester van Schiedam brengt ter algcmeene kennis: lo. dat in de plaats van den heer Mr. W. II. JAN SEN, die met den eersten Dinsdag van September van dit jaar voor kiesdistrict III zitting ral nemen, in kiesdistrict I (waarin hij ook als raadslid ge kozen wasl eene verkiezing van één raadslid zal worden gehouden op Dinsdag den 10de» Augustus a s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, gedurende welken tijd teil Raadhutze over eenkomstig art. 52 der kieswet opgaven van can- didaten kunnen worden ingeleverd. 2o. dat de formulieren, bestemd voor de bovenbedoelde opgave, ter secretarie diei gemeente kosteloos veikrijgbaar zijn van heden tot en met 10 Augus tus a-s. van des morgens 8'-/s tot des namiddags 41/2 uur. Schiedam, den 28sten Juli 1897. De Burgemeester voornoemd, VISSER L-B. Torpedo-oefeningen. De burgemeester van Schiedam brengt, op ver zoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, het volgende bericht ter kermis van belanghebbenden bij de scheepvaart. 943. Torpedo-oefeningen in Haringvliet en Volkerak. 4de en 5de District. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 4de en 5de district d° 22 Juli 11. zullen in het Haringvliet, zeegat van Goeree, 4de district, ongeveer 400 M. beneden Hellevoetsluis, groo- tendeels buiten het grootscheepsvaarwater. en in het Volkerak, zeegat van Brouwei shaven, 5de district, zoo veel mogelijk buiten het betonde vaarwater, ter hoogte van het fort »de Uuyter" van den 18den Augustus tot en met den ?.8sten September J 897, oefeningen plaats hebben in het leggen van ongeladen torpedo's Het onveilige terrein in liet Haringvliet zal door spitse of stompe tonnen buiten het vaarwater worden gebracht en in het Volkerak zal het onveilige terrein door bijplaatsing van tonnen worden afgebakend. (Zie >B a. Z." 110 91 1723 1896; »Ned. krt." No. 2091 Schiedam, 28 Juli 1897. De burgemeester voornoemd VISSER, L. B. Algemeen overzicht. Schiedam, 28 Juii '97. De discussie in liet Engelsche Lagerhuis over het rapport der Zuid-Afrikaansche commissie heeft, behalve de pleidooien vóór en tegen de commissie, nog een apologie van den heer Cham berlain opgeleverd. Niet alleen zijn eigen hou- Door J. C. Biernatzki. 3) In breede, geweldige rijen vlogen de golven voort, als wilden zij de wolken tot zich in de diepte medetrekken, maar de storm sloeg ze weer ter neder, zoodat zij, woedend schuimend ais ineen stortende gebergten, nederzonken, om weldra met •nieuwe woede zich nog hooger te verheffen; en al razender brulde de storm en al hnoger ruiden de golven voort met dof gebruis. Ondettusschen was de kleine kudde snel op de werst gedreven en Maria wendde eerst thans weder den bezorgden blik naar de zee, die reeds over bet strand was getreden en de verschillende hutten thans van elkander scheidde. Daar zag zij, en baar hart begon sneller te kloppen, een witte punt, die weldra op den schuimrand van een hoog opbruisende golf driest danste, en dan weder in den zwarten afgrond neerzinkend aan haar oog ontrokken werd. oEen schip, moeder!" riep zij, en zij dacht aan Godbar. Ook de moeder vestigde deelnemend haren blik op de aangewezen plaats, waar zij echter in den beginne met liaie door den ouderdom ver zwakte oogen niets kon ontdekken. Maar ai nader en nader kwam het, als de witte vleugels van een late zeemeeuw, die nu eens een uitweg door de donkero, drukkende wolken boven zich zocht, dan weder in de overstelpende golven onderdook. ding, maar ook de commissie en Cecil Rhodes zelf werden door den minister in bescherming genomen. Hij begon met Harcourt en Campbell Ban- nerman hartelijk te danken voor de loyale wijze, waarop zij het besluit der commissi: steunden. ,niB. kegin tot het einde was liet zijn (Chamberlains) wensch geweest, dat dp beslis sing der commissie in niets op een partijkaiakler zou gelijken. Hij voor zich was tevreden, wan neer men hem zelf voor zijn eer liet zorgm. liet was onzin om te trachten het publiek te over tuigen, dat de telegrammen, die niet overlegd zijn, een groot geheim zouden ver bergen. Maar zeker is het. dat zij geen bewijzen tegen het ministerie van koloniën behelsden. Ofschoon de fout van Rhodes zoo groot was, als eenig politiek mau zou kunnen begaau, was er niets op zijn persoonlijk karakter aan te merken. Rhodes heeft het Brilsche rijk groote diensteu bewezen, maar hij had een reusachtigen misslag begaan, die gestraft diende te worden. Hij is reeds rijkelijk gestraft door het verlies zijner positie en van zijn invloed. Niemand heeft den moed gehad, het voorstel te doen dat hij zou worden vervolgd. De regeering zou toch r.iet tot die vervolging zijn overgegaan en zal hem evenmin het lidmaatschap van den Privy Council ontnemen, welk lidmaatschap hem is verleend wegens onbetwistbare diensten. Het is niet het voornemen der regeering om het Charter der Maatschappij in te trekken doch hij hoopte, dat vóór de volgende zitting .in Rhodesia een tijdelijke vorm vao bestuur •zou zijn ingericht, die een waarborg geeft voor de veiligheid en tegen ernstig misbruik. Hij achtte zich verder gerechtigd tot de conclusie, dat een voldoende regeling zou wor den getroffen met de Transvaal, Ook in het Hoogerhuis is de Chartered Com pany ter sprake gekomen. Daar zeide lord Salisbury, datzooals men uit Chamberlain's redevoering had kunnen zien de regeering niet van plan was het charter der Britsche Zuid-Afi ikaansche maatschappij in te tiekken, rnaar wel het te wijzigen. De minister was niet in staat meer te zeggen; de maatregelen konden niet vóór de inwerkingtreding worden medegedeeld. Dat de liberale Engelsche pers niet gunstig oordeelt over het debat ia het Lagerhuis, is gemakkelijk te begrijpen. Bladen als de Daily News en de Daily Chronicle zijn nooit over den inval van Jameson en de persoonlijkheid van Rhodes bijster goed te spreken geweest, en steeds hebben zij een gestienge bestraffing van Rhodes geëischt. De Daily News en de Chronicle vragen thans o.a. waarom Chamberlain niet de overlegging wil van de documenten, die zijn onschuld ten duidelijkste moeten aantoonen. En het laatste blad voegt daaraan toe de schei pe opmerking, dat de vreemdeling thans moet versteikt zjjn in zijn oordeel, dat Engeland Langzamerhand werden de vormen van de zeilen zichtbaar, dan de masten, en eindelijk kon men het schoon gebouwde schip geheel waarnemen, hoe het thans, nu eens op oene zijde geleund de zee ais het ware in kindei lijk spel scheen te kussen en dan weder zich oprichtende als een trots krijgs man, die zijn glorierijk graf juichend tegemoet ijlt, in de diepte nederzweefde. Maar altijd weder dook de lichte kiel met haar gladde boorden, haar slanke masten, haar rank want en haar door het water donkergekleurde zeilen weder uit den oceaan op, en herhaalde steeds opnieuw denzelfden op- en neergang daarbij met menig vuldige wending epn schijnbaar onzekeren, maar door ervaren hand gevoerd, toch steliigen weg door de talrijke ondiepten van het vaarwater ver volgend. ïZij hebben een goeden stuurman," zeide de moederensGodbor 1" klonk het zacht van Maria's lippen. Thans maakte het schip eene nieuwe wending die het gelukkig door twee elkaar bijna aanraden de diepten heen bracht en het kwam uit hot op spattende schuim van de felle branding weder zegevierend op de donkere diepte. i>Roer aan lijkreet de moeder, als kon zij met haar in den storm verloren gaand commando het schip regeerenmaar het draaide links af en ieder oogenbhk vei wachtten de angstige toeschouwers dat het nu bij de hun bekende gevaarlijke plaats zou komen, waar het bij de geringste afwijking ter linker of ter rechter zijde op de daar aan beide zijden van de diepte booger dan elders zijnde, thans door de vloed overstroomde bank moest stooten. Doch plotseling vielen de reeds lang gereefde het meest peifide volk is, nu noch Rhodes, noch da Chartered Company straf heeten te ver dienen. schoon hun schuld vaststaat. De Daily Chronicle is met deze opmerking zeker niet ver bezijden de waarheid. Zoo meegaand en gemakkelijk te leiden het Engelsche Parlement iszoo lastig zijn de vertegenwoordigers des volks in de landen, waarover keizer Frans Jozef heerscht. Het Ilongaarsche parlement gaat nog steeds voort met zijn obstructionistische politiek en de regeeringsmachine staat daardoor zoo goed als stil. Men wil van geen toegeven weten. De re geering wil het gehate aitikel. waarbij de pers aan banden wordt gelegd, niet loslaten, en de oppositie blijft bij haar erich volharden. Onder deze omstandigheden wordt aan den minister-piesident Banffy het voornemen toe geschreven, het voorbeeld van zijn Oostenrijk- schen collega, graaf Badeni, te volgen en dood eenvoudig over te gaan tot sluiting der zitting van het Parlement. Zelfs werd beweerd, dat baron Banffy in de couloirs der Kamer zou gezegd hebben, bet daartoe strekkende koninklijk besluit in den zak te hebben. Wellicht hoopte hij, dat de oppositie zich door die bedreiging zou iaten intimideeren maar dat is niet geschied. Een crisis is aanstaandebeide partijen zijn onverzoenlijk, zoodat een vergelijk niet mogelijk schijnt. In Oostenrijk is de toestand nog dezelfde. Graaf Badeni keert in het einde dezer week van zijn verlof terug. Binnen weinige weken zal nu wel het lot van hem en het geheele Kabinet beslist zijn. Ook hier is iedere poging tot verzoening ten eenenmale mislukt. Meer bevredigend zijn de berichten over de onderhandelingen in het Oosten, en de twee quaesties, die nog regeling behoeven, schijnen te zijn de contióle op de Griekscbe financiën en de ontruiming van Tnessalië. Over de eerste dezer beide quaesties heet de Duitsche gezant het nog niet eons te zijn met zijn collega's; over de laatste bestaat nog mee- ningsverschil tusschen de Porte en de vertegen woordigers der mogendheden. De Porte wil vastgesteld zien, in welke ter mijnen de 'oorlogsschatting zal worden betaaid. Bovendien eischt zij een garantie, en wil zij Thessalië eerst ontruimen, nadat een goed deel der schatting door Griekenland is afbetaald. Daarentegen willen de mogendheden, dat Turkije een bepaald deel van Thessalië on middellijk na het teekenen der praeliminairen zal ontruimen. In het ontwerp voor de vredespraeliminairen is ook een maatregel getroffen in het belang der definitieve sluiting van den vrede. zeilen van de masten, zoodat deze daar stonden als verdorde pijnboomen, door welke de kracht van den storm schadeloos heen gaat, en het schom melende schip draaide langzaam in een halven cirkel rond, zoodat de boegspriet nu tegen den wind in kwam le staan, sZij hebben het anker uitgeworpen," riep Maria verheugd en de oude ervarene weduwe morkte daatbij op; s Wanneer ze, zooals ik geloof, naar Huzen willen, dan kunnen ze bij het intreden van de eb nu weder in goeden koers komen, van welken zij door den storm te ver naar het Noorden zijn afgedreven." Verlost van hare vrees voor de zeelieden gingen beiden in de woning. Zoo lang het daglicht het ver oorloofde, wierp Maria nog memgen blik uit de kamer naar het schip, dat bij de ingetreden ebbe rustig op zijn plaats bleef liggen, zonder dat men van hot land er «enige beweging op kon ontdekken. Toen de avondschemering het uitzicht belette, spon zij weder ongestoord aan de zijde harer moeder voori, waarbij tusschen beiden heel wat besproken werd over den uitzet en de toekomstige richting van het huis. Want ook de moeder was door de overtuiging van Maria langzamerhand met de ge dachte vertrouwd geworden, dat Godber op het schip was. Met gelukkige hoop gingen zij dan, later dan anders, te bed, niet echter alvorens in een gebed de zeelieden aan Gods bescherming te hebben opgedragen. Hoofdstuk III. Richten wij onzen blik thans op het schip, dat, door bet anker vastgehouden, zich op de gekozen Een artikel bepaalt nl., dat de gezanten ah scheidsrechters zullen beslissen in geval van meeningsverschil tusschen de Griek=che en de Turksche gevolmachtigden bij het vaststellen van het vredestractaat. Terwijl de zaken te Konstantinopel aldus flink opschieten, schijnt de Porte op Kreta nog maals een spaak in het wiel tc willen steken. Djevad-pacha, die als militair commandant boven den waarnemenden gouverneur Ismaël- bey staat en eveneens hooger in rang is dan de Europeesche vlootbevelhebbers, geldt als een geslepen politicus van het echte Turksche soort, d„ w. z. een uitnemend intrigant. Reeds is hij begonnen ondei handelingen te openen met de Christenenmaar bisschop Nicephoros heeft hem doen antwoorden, dat de insurgenten alleen langs diplomalieken weg met hem te doen willen IiebbeD. De admiraals hebben besloten, hun Engelschen collega te machtigen, bij zijn regecring de uitzending van een nieuw bataillon aan te vra gen, zoodra dit noodig zal blijken. De heer Sherman, nog slechts korten tijd staatssecretaris voor builenlandsche zaken dor Vereenigde Staten, heeft noch zichzelf noch de diplomatieke wereld een dienst bewezen met de aanvaarding zijner portefeuille. In wat al quaesties zijn de Vereenigde Sta ten thans reeds gewikkeld Met Spanje staan zij op gespannen voet over Cuba, met Engeland over de robbenvangst, met Canada over den invoer, eindelijk met Japan over de annexatie van Hawaii. Vooral het laatste geschilpunt kan nog heel wat ^aangenaamheden na zich sieepen. En al zal het niet tot een oorlog komen waar voor Japan krachtens de verklaring van graaf Ito, den gezant te Parijs, anders allerminst be ducht is op Hawaii zelf wonen duizenden Japanners, die wel eens een dikke streep dooi de mooie berekening van Mc. Kinlcy eu Sher man konden halen. De Amerikaansche vloot voor Honolulu heeft dan nu ook de opdracht gekregen, onmiddellijk de sterren banier op Hawaii te hijschen, zoodra Japan verdachte dingen doet. "Volgens geruchten zou Sherman reeds ge noeg hebben van zijn eervol, maar niet met eere vervuld, ambt. De New-York Herald wil weten, dat bij zal aftreden en vervangen worden door Whiteland Reid. De correspondent der Standard te Londen zegt dat ook Long, thans secretaris voor mariue, in aanmerking komt op hem op te volgen. Gemengde Mcdedecllngcn. In het Engelsche Lagerhuis deelde de mi nister Goschen mede, dat het aanvullingscrediet van 500.000 p. st., op de begroeting van marine door de regeeiing aangevraagd, zou strekken om den aanbouw te beginnen van een achttal plaats door de golven liet heen on weer schommelen om het einde van den storm af te wachten. Godber was weikelijk, gelijk Maria het had vermoed en znoals hot kundige zeemanschap, waarmede het schip bestuurd was, liet verwachten, als stuurman op het schip. Buiten hem bevonden zich daar de kapitein en vier matrozen benevens drie passagiersde heer Mandir, koopman uit Hamburg, tevens eigenaar van de lading, en zijne reeds volwassen kinderen een zoon Oswald en een dochter Idaiia. Niet voor zijn zaak, maar alleen om aan het verzoek zijner kinderen te voldoen, die zich van een zeetocht veel voorstelden, had doheerMandir de reis ondernomen. De hoop van den kapitein, om op de, door Maria's moe ier aangegevene wijze, zijn koers te herkrijgen, werd teleurgesteld. Want toen na eenige uren de eb intrad, flap het water wegens den steeds voort- durenden westewind zoo langzaam af, dat het niet mogelijk was door den daardoor ontstanen stroom het schip tegen den wind op te wei kon, waardoor ook het plan van Godber, die juist deze ankerplaats had voorgeslagen, omdat de trek van het afloopende water daar het steikst was, werd verijdeld. Nu trad deze gevaai lijken toestand in, dat het schip door den nood gedwongen op zijn plaats te blijven, gedurende de eb memgen stoot tegen den bodem had te verduren. Toen daarop, na verloop van eenige angstige uren, de vloed terugkeerde en daarmede de storm met nog grooter geweld losbrak, werd het weldra duidelijk, dat he; schip door het aanhoudende stooten lek was geworden. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1