BÏNNËHAm AMSTERDAM. District IX. Aantal kiezers 5223. Uitgebracht 2382 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenmr. A Kerdijk (lib.) 1229, mr Th. Heems kerk (antir) 835, mr. W. H. de Beau fort (lib.) 285 en W. J. den Boer (lib.) 33 stemmen. Zoodat is gekozen de heer mr. A. KERDIJK. LEEUWARDEN. Aantal kiezers 5366. Uitgebracht 3669 geldige stemmen, Hiervan verkregen de heerenII. Pyttersen Tz. (lib.) 1399, WBax (soc.) 1081, Z. Middelkoop (rad.) 333 en W. C. van Munster (antir.) 856 stemmen. Derhalve moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heerenH. PYTTERSEN en W. BAX. WINSCHOTEN. Aantal kiezers 6090. Uitgebracht 3880 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heerenP. Dijkhuis (antir.) 441, C. Y. Gerritsen (rad.) 1050, H. H. van Kol (soc.) 1181 en B. L. Tijdens (rad., prot.) 1208 stemmen. Derhalve moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heerenB. L. TIJDENS en H. H. YAN KOL. n. o. y. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. schepen en den bouw van eenige andere te bespoedigen. Het Hoogerhuis heeft in derde lezing aan genomen een ontwerp, waarbij de universiteit te Londen verheten woidt tot onderwijzende instelling. De werkstaking in de Borinage wordt hard nekkig voortgezet. Het is op vele plaatsen rumoerig, en in het gehucht Dour hebben de stakers een dynamiet- patroon laten ontploffen voor het huis van een mijnwerker, die den arbeid had hervat. Een streng onderzoek is ingesteld. Piesident Faure heeft bij een der grootste goudsmeden te Parijs een mooi stuk werk be steld, bestemd om neergelegd te worden op liet graf van czaar Alexander III bij het bezoek van den president te Petersbuig. In bet proces-Boïtcheff, te Sofia, zijn de ge tuigenissen 'oortdurend hoogst bezwarend voor de beklaagden geweest. Het Hof heeft zicii met de beschuldigden naar de plaats van de misdaad begeven. Nove- litsch en Bogdan herhaalden daar hun beken tenis. Boïtchelï bewaarde bet stilzwijgen. Het getuigenverhoor if atgeloopen. In Biilsch-Iudie ziet het er ernstig uit. Thans weer wordt uit Simla bericht, dat het kamp der Engelsche troepen te Mnlnkand, in Chitral, door de inboorlingen is aangevallen een luitenant werd gedood en drie kapiteins en een luitenant gewond. De cavalerie heeft den vijand, die in den ochtend terugtrok, vervolgd. De laatste mail van Madagascar brengt liet bericht, dat de afgezette koningin Ranavalo over zal gaan tot de Katholieke Kerk, Zij woont reeds geregeld de mis bij. In geheel Zuid-Afrika, in Transvaal, den Vrijstaat en de Kaapkolonie, heerscht thans de veepest. In een vergadering is besloten een proef te nemen met het stelsel van dr. Danisz, om de ziekte dooi serumtheraphie te bostryden. Uit Havanna komen, natuurlijk uit officieele bron, berichten, dat tal van opstandelingen hun onderwerping hebben aangeboden. Verkiezing voor de Tweede Kamer. Het nieuwe Kabinet. Het K. B. waarbij aan tiet vorige ministerie eervol ontslag is verleend en het nieuwe is benoemd, komt, gelijk wij reeds aankondigden, in de Staatscourant van heden voor. Uit de namen van de leden zyn 200 tallooze horoscopen getrokken, dat het een ondoenlijk werk is, die alle te vermelden; wij maken eene uitzondering voor de niet onaardige die ons werd medegedeeld Pierson. Leiy. Goeman Borgesius. Jansen. Cort van der Linden. De Beaufort. Ciemer. Eland. Onze 21 Ministeries. Naar aanleiding van het aftreden van het ministerie-Roell geeft De Tijd de volgende her inneringen uit onze parlementaire geschiedenis Sedert 13 Mei 1848, toen het kabiriet-De KempenaerDonker Curtius optrad, 't welk de grondwetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn ruim 49 jaar verloopen. In di-o tijd heeft het hoofd van den Staat niet minder dan 21 keeren van raadslieden moeten veranderen; bjjna altijd wegens ge schillen tusschen Regeering en Vertegenwoor diging. Gemiddeld heeft elk van die Ministeries nog niet twee en een half jaar gelpefd. Be tijdelijke waarnemingen {ad interim) niet medegerekend en evenmin de departementen of afdeelingen voor de Eerediensienwelker afzonderlijk bestaan in 1871 voorgoed werd opgeheven zijn er na 1848 geweest: 24 ministers van Buiten 1. Zaken. 23 d Justitie. 21 j> Birmenl. Zaken. 21 Marine. 21 d Oorlog. 20 Financiën. 7 Waterstaat (sedert 1877). 26 Koloniën. Te zamen heeft ons land binnen een halve eeuw dus niet minder dan 163 ministers gehad. Behalve nog de vele ministers voor de Eere- diensteu. Slechts vier zijn als minister op het veld van eer overleden Borret (1867), Tnor- becke (1872), Van Rosse (1879), en De Roo van Alilei werelt (1879). De overigen moesten voor een ongunstig Karnerbesluit of voor eeri doodende stembus-uitspraak wijken, 't zij voor goed, 'tzij voor eeriigen tijd. In de avondzïtting van de vergadering van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap werd den eersten dag aangevangen met de wetshei- ziening. Een voorstel-Geldermalsen tot opheffing der gewestelijke vereenigingen werd met groote meerderheid aangenomen. Aan het hoofdbe.-tuur werden de verdere schikkingen opgedragen. Omtrent II »de Afdee lingen" werd het voorstel B, houdende dat in elke plaats slechts ééne afdeeling kan zijn, ver worpen; C, rakende de ei kenning van nieuwe afdeelingen, aangenomen, terwijl A, dat de ge westelijke afdeeling het recht heeft iemand uit te sluiten, die krachtens art. 5 der wet lid kan zijn vari liet Genootschap (Amsterdam I) met 186 tegen 141 stemmen verworpen werd; de ballotage blijft alzoo behouden. D. Niemand kan lid zijn van meer dan ééne afd. (Amsterdam I) werd bij acclamatie aan genomen. E., behandelende de opheffing der afdeelingen, werd aan het hoofdbestuur overgelaten. Eeu voorstel Amsterdam I, tot regeling van bet lidmaatschap, werd aangenomen, zoodat nu art, 6 gelezen wordt als volgt »De leden worden onderscheiden in gewone leden, stemgerechtigde algemeene leden en niet-sterngerechtigde algemeene leden". Art, 7. luidt thans: a. Gewone leden zijn zij, die tot eene afd. behooren b. Stemgerechtigde algemeene leden zijn uit sluitend zij, die woonachtig zijn in een plaats waar nog geen afdeeling bestaat of wien de toegang tot de afdeeling in hun woonplaats is ontzegd c. niet-stemgereclitigde algemeene leden zijn alien, die niet tot eene afdeeling wenscheu te belmoren. Een voorstel van Amsterdam III om art. 9 van de wet te schrappen en daarbij alles wat betrekking heeft op honoraire leden en leden van verdienste werd verworpen, zoodat dus deze leden behouden blijven en nog stemrecht heb ben. Daarna werd het voorstel van de commissie van wetsherziening, om de leden van het hoofd bestuur hun stemrecht te doen behouden, met groote meerderheid aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd tot den volgenden dag. Om 9 uur 's ochtends werd toen de ver gadering heropend. Uitgebracht werd liet kas- verslag. De ontvangsten bedroegen f 7806.78J£, de uitgaven f7048.53. Achtereenvolgens worden toegekend eene som van f100 uit de kas des Genootschaps tot liet completeerei en in goeden staat houden der boeken en het aanschaffen van nieuwe werken voor depaedagogische bibliotheek; besloten werd uit de kas des Genootschaps over 1897 aan het Ondersteuningsfonds een subsidie te verleenen van f500 uit het vaste fonds van het Genoot schap eene som van f5000 aan te wijzen voor het Ondersteuningsfonds. Hierop bood de lieer Jelgerhuis Swildens onder daverend applaus het bedrag door hein verzameld voor het Ondersteuningsfonds aan, zijnde f 25.175 In de middagzitting werd medegedeeld dat benoemd werden in geheime zitting tot honorair lid de afgetreden secretaris van het hoofdbestuur, de heer Abels, en tot lid van verdienste de beer Jelgershuis Swildens. Laatstgenoemde, hoewel zeer gevoelig voor de eer, meende te moeten bedanken. Voortgezet wordt daarna de behandeling der wetsherziening die gevorderd is tot V (Hoofd- bestuui). Besloten werd o. a. dat het zal blijven te Amsterdam en dat liet aantal leden zal blijven op 9, waarvan 3 buiten Amsterdam woonachtig In de wijze van verkiezing werd eenige ver andering gebracht. Thans kwamen aan de orde: de voorstellen, niet betrekking hebbende op de wetsherziening. Opgedragen werd aan het hoofdbestuur om te onderzoeken of er van de spoorwegmaat schappijen faciliteiten zijn te verkrijgen voor het maken van schoolreisjes. Omtrent het hebben van een eigen klasse door het hoofd der school, zal men later nader raadplegen. Afwjjzend werd beschikt op een voorstel om f250 te storten in de weerstandskas van den B. v. N. O. Aangehouden werd een voorstel tot het op richten eener Uitgevers-Maatschappij van wege het N. O. G. Even voor de sluiting verscheen nog de bur gemeester van Kaïnpen, die door familie-om standigheden veihmderd was geweest de heeren ten stadhuize te verwelkomen en de vergadering te bezoeken. De Voorzitter spr-.K hem eenige hartelijke woorden toe, waana ook hij de beste wen scheu uitte voor den bloei van 't N. O. G., en zijn sympathie betuigde voor zijn streven. Hij hoopt dat het niet de laatste maal zou zijn dat 't N. O. G. alhier vergaderde. De heer Thoden van VGzen, geveeste!, afgev. van Oveiij«el bracht zijn dank aan de leden van 't Hoofdbestuur in 't algemeen eri aan den voorzitter in 't bijzonder voor zijn uitstekende leiding. Ten slotte nog een woord van dank van den voorzitter des Hoofdbestuurs den heer G. Kap penborg Pz., die voor 't laatst presideerde, aan allen die tegenwoordig waren en hem de leiding hadden gemakkelijk gemaakt, aan de legelings- eommissie, het bestuur der gemeente Kampen enz., waarna hij de vergadering sloot. Een orgelconcert volgde daarna in de fraaie Boven kerk, en vervolgens pen gemeenschappelijke maaltijd in de Buiiensociëteit. Afschaffing van Sterken Drank. Gisteren werd te Amsterdam de G3ste alge meene vergadeiing gehouden van de sNeder- landsche Vereeniging tot afschaffing van Sterken diank", onder vooizitterschap van jhr. Ortt. De vereeniging bloeide; sedert Januari 1.1. zijn M afdeelingen met 26ü leden toegetreden. De propaganda gaat goedhet sciopticon werkt gunstig. De begrooting over 1898. gevende aan vermoe delijke ontvangsten pl. rn. f 265U, vermoedelijke uitgaven pl. m. f 2950, zoodal er een naJeelig saldo wordt verondersteld van pl. m. f 300, werd goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden her benoemd mevrouw G. C. StellingwerfJenlink en de heer P. van der Meiden, welke laatste eveneens weder belast weid met de redactie van De Volksvriend. Aan de orde kwamen nu de voorstellen. Van het hoofdbestuur. 1. Om den begrootings- post voor geschriften van f 400 op f 800, dien voor propaganda van f50 op f 100 te brengen. Goedgekeurd zonder bespreking. 2. Het is werischelijk, dat de afdeelingen in provinciën, waar geen provinciale propaganda- conimissie bestaat, de 10 pCi. van het bediag der coiitributiën, welke in andere provinciën aan bedoelde commission worden afgedragen, ter beschikking stellen van liet hoofdbestuur voor propaganda. Na eenige discussie aangenomen. 3. De alg. verg. besluit tot het aanstellen van een reizend agent. Na een uitvoerig debat stelde de afdeeling Leeuwarden een amendement voor, in dier voege dat de agent bij wijze va» proefneming voor 1 jaar zou worden aangesteld. Het werd aangenomen. Na een pauze kwam aan de orde: 4. De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op een adres in te dienen aan de beide Kamers der Staten-Generaal, de hoofden der departementen van binnenlandsche zaken en van justitie, waarin de Vereeniging, zich plaat send op practisch standpunt onder voorbe houd van haar verder strekkende wensehen te kennen geeft, welke wijzigingen naar hare meening thans in de drankwet behooren te worden gebiacht Het hoofdbestuur stelt voor, dat de algemOene vergadering bepale, dat bij het opstellen ".au bedoeld adres een veertiental punten tot richt snoer zullen dienen, en oveiigens het hoofdbe stuur worde gemachtigd in het adres de aandacht te vestigen op andere, meer ondergeschikte veranderingen, Tevens worde het hoofdbestuur bevoegd verklaard de uoodig geachte wijzigingen in de drankwet, zoo het zulks raadzaam acht, openbaar te maken in den vorm van een be paald geformuleerd wetsontwerp. Smaliingerland zou willen dat de vereeniging zou compareeren met die leden der Kamer, die sympathie gevoelen voor het streven der ver eeniging, Dit voorstel werd door het hoofdbestuur over genomen. Hierna werden de verschillende onderdeelen van het voorstel behandeld, de richting aange vend, die men wil zien ingeslagen. 5* Het hoofdbestuur worde gemachtigd tot het uitgeven van platen en boekjes met platen. De heer Schram lichtte dit voorstel toe. Bij acclamatie werd het voorstel aangenomen. 6. De toelating van personen beneden zes tien jaar als adspirant-leden eener afdeeling worde geoorloofd. Zonder bespreking bij acclamatie aangenomen. Aangenomen werd een voorstel-Arusterdam,( luidende: de alg, verg. draagt aan het hoofd bestuur op de conti öle op de fabricage van alcoholvrije dranken ter hand te nemen en spreekt daarbij haar verlangen uit, dat ook de zustervereenigingen hetzelfde doen. Ten slotte kwam een voorstel in van de afdeeling Den Haag om een toelage te geven aan de tentoonstelling van vrouwenarbeid in 1898 in Den Haag te'houden, ten einde die tentoonstelling, waarop geen sterke drank zal worden geschonken, meerdere kans van slagen te geven. Aangenomen werd een kleine subsidie te schenken bij wijze van sympathie voor de ten toonstelling. Groningen werd aangewezen als plaats van samenkomst der volgende algemeene vergadering. Een voorstel van Rotterdam om een neutralen onthouder-scheurkalender uit te geven, werd verworpen. Na verschillende huishoudelijke zaken werd hierop de vergadering gesloten. Dr. Leyds. De staatssecretaris der Z.-A. Republiek dr. Leyds zal heden de residentie tot omstreeks half Augustus verlaten en dien lijd in Duitsch- land doorbrengen. Eenige leden van het afgetreden ministerie legden gisteren afscheidsbezoeken af bij den heer Rö-il, laatstelijk tijdelijk voorzitter van den ministerraad en minister van buitenlandsche zaken. De gewone audiëntie vaa den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. De voorzitter der Tweede Kamer, de lieer Gleichman, begeeft zich Donderdag buitenslands. Naar men verneemt zal binnenkort verschij nen eene beoordeeling over de arbitrale uit spraak van den heer De Martens in de zaak der Costa Riea-Packet van de hand van mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State. O VERSCHIK, 28 Juli. De leerlingen der hoogste klassen van dc Cristelijke School alhier zullen de volgende week onder geleide hunner onderwijzers de Dordrechtsche tentoonstelling bezoeken. KETHEL, 28 Juli. In de gisteravond gehouden vergadering van brandmeesters is onder meer beslo ten op Woensdag den 4n Augustus, het zoogenaamde „probeeren der brandspuit" te doen plaats hebben. DELFT, 28 Juli. Voor de vacature voor hoofd der openbare lagere school no, 3 alhier, zal nu toch eene openbare oproeping plaats vinden. De moeilijkheden verbonden aan eene aanbeveling van enkelen die volgens het gevoelen van den wet houder van onderwijs en den schoolopziener de ver- eischte bekwaamheid bezitten, hebben er toe geleid dat een vergelijkend examen aan de sollicitanten zal worden afgenomen. Bij Kon besluit is, voor den tijd van één jaar, benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts wien 's-Giavenliage als standplaats is aangewezen, de vee arts W. F. Hilwig, te Aikernade. Bij Kou. besluit is toestemming Ver5eend aan W. Ma ij er, ontvanger der gemeente Ks .ijeniscu, 00: tc Kaïnpen te wonen. Gelijk men aan het hoofd van dit blad kan zien, zal er in kiesdistrict I ten gevolge van het bedanken als lid van den gemeenteraad voor dat district door mr. W. H. Jansen, eene verkiezing plaats hebben op Dinsdag 10 Au gustus. Dit is n.l. de dag der candidaatsteiling. In de vacature-Hoogendam, mede in district l bestaande, zal later voorzien worden. Voor liet geval het sommigen onzer stadge- nooten mag ontgaan zijn, wijzen wij hier nog eens nadrukkelijk op de verklaring gisteren in de gemeenteraad door den voorzitter afgelegd, dat, in verband met den gunstigen toestand der finantiën, B. en W. het vooruitzicht kunnen openstellen, dat de inkomstenbelasting voor 1898 met zal behoeven te worden geheven. Voorzeker aan velen eene welkome tijding! Merkwaardig: Schiedam kwijnt, en men kan er de inkomstenbelasting afschallen. Vrage: welke bloeiende gemeente des lands verkeert in dit gelukkige vooruitzicht? In Musis Sacrum zijn sedert enkele degen weder een paar wedstrijden aangevangen, en wel een schietwedstrijd en een kegelwedstrijd, de laatste tot 15 Augustus a. s. loopende, de eerste tot 12 September van dit jaar. Voor den schietwedstrijd zijn een groot aantal kunstvoorwerpen als prijzen uitgeloofd, waarvan de uitreiking zal plaats hebben op Zondag 12 September te 8 uur 's avonds. Er wordt ge schoten op eeu bewegende schijf op de vrije baan. De kegelwedstrijd staat uitsluitend open voor kegelaars uit Schiedam, Overschie, Vlaardingen, Maassluis en Kethel, Op de breede plank der kegelbaan in Musis Sacrum zal hij gehouden worden, met Hambur ger telling. Er worden vier prijzen uitgeloofd, bestaande in kunstvoorwerpen. De prijsuitdeeling heeft in den avond van 5 Augustus plaats. Heden brengen de weezen uit het weeshuis der Hervormde gemeente een bezoek aan de Dordtsche tentoonstelling. Gisteren is de zwemplaats alhier verrijkt geworden met een springplank, wat zeker lederen zwemiiefhebber wel genoegen zal doen. Aan de politie alhier is kennis gegeven door J. Suttorp, Broersveld, dat van hem gisteren middag is ontvreemd een gouden horloge met dito ketting en medaillon. Hiervan wordt ver dacht een persoon die eenigen tijd bij den bestolene heeft doorgebracht. Door de politie wordt deze thans opgespoord.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2