TLAAKI)1NGEN~ Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. Gr e m e n g d Nieuws. Kolomen. Laatste Nieuws. Terwijl H. P. Sanders in zjjn pakhuis in het Begijnhof werkzaam was, werd hij overvallen door zulk een kramp dat hij, op advies van dr. Yaiilant, wiens hulp was ingeroepen, per bran card naar zijn woning in het Broersveld moest worden gebracht. Woensdag 4 Augustus gaat er weer een goedkoope trein naar Amsterdam en Haarlem. Wie idee heeft mee te gaan, leze de achter staande desbetreffende advertentie. BURGERLIJKESTAND. Üeiinwd 28 Juli. F. Voogd, 19 jaar, en M. M. Krom menhoek, 21 jaar. Geboren 27 Juli, Alida Hendrika Margaretha, dochter van F. W. C. Giitt en L. Rietveld, Xeihel- straat. Overleden t 27 Juli. Paulina Lena Verdoes, oud 4 maan den, Groenendal. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Vrqdag 30 Juli a. s., des namiddags 2 uur. Op de agenda komen voor de volgende onderwerpen Onderzoek der geloofsbrieven der nieuw be noemde raadsleden. Ontwerp-besluit tot het aangaan eener geld leen».g. Ontwerp-besluit tot verhooging der gemeente- begrooting, dienst 1897. Ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschjijving op de begrooting van uitgaven van den Gemeentedienst 1897. Rapport van de Commissie in zake gemeen teweiken op het verzoek van Johs. Hofman om vergunning tot het hebben van een gebouw met houten dakbedekking. Aanbieding der Gemeente-rekening over 1896. Ontwei p-besluit tot verliooging der Gemeente- begrooting, dieast 1897. Ontwerp-besluit tot betalling uit den post voor onvoorziene uitgaven op de Gemeente-be- grooting, dienst 1897. Voorstel van B. en W. betreffende de ver lenging der garantie tegenover het Rijk in zake de opbrengst van het intercommunaal telephoon- v er keer. Bij besluit van den gemeenteraad werden B. en W. dezer gemeente gemachtigd in onder handeling te treden tot het aangaan eener geldleening ten laste der gemeente, groot f155.882. Thans blijkt het dat voor meerdere kosten aan havenwerken eriz. het wenschelijk is deze som te stellen op f 170.000 nominaal. B. en W. hebben getracht deze leening te plaat sen tegen 3 doch onder de tegenwoordige stemming van de geldmarkt voor gemeentelijke en provinciale leeningen is het hun niet mogen gelukken tegen een behoorlijken koers eene lagere rente te bedingen dan 3V$ °/o. De Maatschappij voor Gemeentecrediet heeft zich bereid verklaard op dien rentevoet de ge noemde som aan de gemeente te leenen tegen den koeis van 98'/»% en af telossen in 48 jaar. Daar deze koers aan B. en W. aannemelijk voorkomt stellen B. en W. voor om op dezen voet de leening te sluiten. B. en W. stellen voor eenige af- en over schrijvingen te doen op de gemeentebegroting voor 1897, te weten tot verhooging met een som van f406.036, in ontvang en uitgaaf, en door af- en overschrijving eener som van f464 in uitgaaf. Dit voorstel is noodig geworden door het binnenkomen van eenige extra baten en het doen van enkele onvoorziene uitgaven. Door B. en W. woidt voorgesteld aan Johannes Hofman, kuiper alhier, op diens verzoek tot werieropzeggens vergunning te verieenen tot het plaatsen van een loodsje met hout gedekt, tot berging van gekloofd en ongekloofd hout op diens erf op den hoek van de Callenburgstraat en Willem Beukelszoonstraat. De officieele candidaten voor lid van de Prov. Staten zijn P. R. Dingemans van de Kasteele, 's Graven- zande, lib.; C. Ghislain, Maassluis, christ. hist.; A. Hoogenboom, Honselersdijk, anti-rev.; mr. M. P. H. Wierex, 's Gravenhage, r.-k. De vekiezing zal plaats hebben op 10 Au gustus a.s. Door de afdeelingen van den sChristelijk- Historisehen ICiezersbond" in het district Vlaar- dingen is candidaat gesteld voor de Prov. Staten van Zuid-Holland (vacature-Waldeck) de heer C. Ghislain, kassier te Maassluis, secretaris van de afdeeling van den Bond aldaar. Bij het te Breda gehouden examen voor de hoofdacte is geslaagd onze stadgenoot de heer J. van den Bos. Gsiteren morgen had alhier een begin van brand plaats in het rijwielmagazijn van den heer N. v. d. Xnoop. Door spoedig aanwezige hulp werd de brand in zijn voortgang gestuit. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 28 Juli. Anthonie Johannes Bakhuizen en Wilhelmina van der Borden.Jan van Keulen en Clarina Elisabeth Giuter. Pieter van Beek en Johanna Moerman. Hendrik Brink man en Gerretje Maat. Geboren 28 Juli. Haak zoon van Th. van Wijk en E. H. Bakhuizen. Arn. Hoogvl. straat. Willem Frederik zoon van W. F. Harloff en C. J. Schoenmeijer. Collenburgstraat. Arie Pieter zoon van J. Brouwer en E, Kornaat. Ged. Biersloot. Tentoonstelling van drukwerken. Op den beschrijvingsbrief voor de a. s. jaarverga dering van .,Vereeniging ter bevordering van den boekhandel" komt een voor van het bestnur om f5000 beschikbaar te stellen voor het voorbereiden en uit voeren van een gezamenlijke tentoonstelling van Ne- derlandsche drukwerken in den uitgebreidsten zin des woords op de in l'JOO te hcuden wereldtentoon stelling te Parijs. Te Maastricht zal op 12 September een tentoon stelling van decoratieve kunst worden geopend. Op do internationale kunst-tentoonstelling te Mun- rhen werd door de jury met eenparige stemmen de gouden medaille eerste klasse toegekend aan de kunstschilders N. Bastert, G. H. Breitner cn P. de Josselia de Jong, en aan den architect dr. P. J. H. Cuypers. Verder de gouden medaille tweede klasse aan de kunstschilders B. M. Koldcrwey, Jacob Smits en H. J. van der Weele. Als men weet dat er in liet geheel slechts twintig medailles eerste klasse zijn uitgereikt, waarvan Enge land er drie en de overige landen slechts één of twee hebben behaald, dan mag ons land trotsek zijn op zijn vier eerste medailles. Maar daarbij komt ook een woord van grooten lof toe aan onzen regeerings- eommissaris, den heer J. H. L. de Haas, die als jury lid geen moeite ontzien heeft om het succes van onze school te verzekeren. Wegens vroeger te Muuchen behaalde onderschei dingen bleven buiten mededinging do inzenders C. Bisschop, Jozef Israels. H. AP. Jansen, J. Maris, AV. Maris. H. AV. Mesdag, ter Meulen, Neuhuys, Struys, en Tholen. Om de nagedachtenis van Pastoor Kneipp te eeren, worden door de redactie der te AViirishofen ver schijnende Kncippbhitter gelden ingezameld voor de stichting van een „Sebastian Kneippfonds", tot on dersteuning van arme badgasten uit alle werelddeelen. Behalve de door ons reeds vermelden, stond gis teren nog terecht voor de rechtbank te Rotterdam S. AV., 25 jaar, buisvrouw van C. B., zonder beroep, te Vlaardingen. Na eenig gekibbel met Anna de Bruin, huisvrouw van A. Spruijt, over het doorsteken van eeu riool op den lóen Juni, had beklaagde laatstgemclde vrouw een gcvoeligen slag in het aangezicht gegeven. Het O. M. eischtc f3 boete. subs, twee dagen gecbtcnis. Uitspraak over 8 dagen. Neb. Herv. Kerk. Drietal: te Leerdam, AV. R. Kalshovcn, te Kesteren, J. de Visser, te Brakel, en J. AV. F. Gobi us du Sart G.Jz., te AVoudriehem. Tweetal: te Nieuw-I,oosdrecht, G. Velliuga,te Kootwijk on J. A. W. Kalkman, te AVoerdcn. Beroepen: te Oostermecr (Pr.), G. Spijkerboer, te Harderwijkte Nieuw-Loosdrccht en Fondgmn en Raard, G. Vellinga. te Kootwijk; te Ruinen, N. de Jager Meezenbroek, te Graft. Aangenomen: naar Lensden, door E. TJ. Schnl- lenberg, cand. te Kraïingen; naar Giescn-Nicuwkerk B. A. de Jong, te Harderwijk. Bedankt: voor Oost- en West Souburg, door F. AV. C. L. Schulte, te Cothen; voor uenemuiden, door Chr. Unsonides, te Renkum voor AVarns, door N. AVarmolts Jr., te Ternaard. Gcbef. Kerken. Drietal: te Winsutn (Fr.), H. AV. Fclderhoff, Jutrijp c.a,, P. AVarmerhoven, Albiasserdain, B. J. Heeres cand. V. U. Bedankt; voor Sleeuwijk (N.-Br.), door AV. Bosch, to Vrijhoeven Cappelle. R.-K.Kerk. Tot kannunik van het Metropolitaankapittcl van Utrecht is benoemd dr. H. J. T. Brouwer, professor aan het seminaire te Rijsenburg. Het 50-jjirig- bestaan van het seminarie Hagcveld te Voorhout zal Donderdag 12 Aug a. s. plechtig worden gevierd. De bisschop van Haarlem zal dien dag in de kapel van het Beminarie een pontificale H. Mis celebreeren des morgens te 9 uur. Ter gelegenheid der tentoonstelling van landbouw, veeteelt, pluimgedierte enz. te Steenwijk, zal op Woensdag 4 Augustus een rijtoer door de Maat schappij van AVeldadigbeid gehouden worden. Aan den rijtoer kan door alle tentoonstellingsbe zoekers worden deelgenomen. Aangiften schriftelijk aan het tentoonstellingsbureau te Steenwijk, liefst zoo spoedig mogelijk doch in elk geval vóör 31 Juli a.s. De afrit te Steenwijk zal plaats hebben des mid dags te 12.45 uur van de markt te Steenwijk langs Tuk over do AVoIdberg naar Willemsoord, verder langs den Turfhoek en Wilhelmina'soord naar Fre- deriksoord. Nieuwe haring. De. eerste haringbom, reeder J. J. de Niet, schipper P. Legas, is gisterennacht te Scheve- ningen nabij het Volkszeehad aan het strand gezet. De vangst bedroeg 170 kantjes of 10 last pekelharing. De netto besomming zal ongeveer f1200 bediagen. Weggeraakt. Een aangeteekende brief, te Rotterdam per post verzonden, bestemd naar Gorinehem, is niet aan het adres gekomen. Deze brief hield volgens opgave in 1 bankbiljet AE 5931 ad flOO, 1 muntbiljet AD 448 ad f10 c-n 1 muntbiljet FD 449 ad f10. De politie doet nasporingen. Een ongewilde gast. Door de politie te Sclieveningen is uit het Oranjehote! aldaar dezer dagen verwijderd een net gekleed vreemdeling die zijne aanwezigheid aldao" niet kon rechtvaardigen. Hij is ter be schikking van den hoofdcommissaris vari politie gesteld. Een trewig ongeval. Van de kermis huiswaarts keprende, geraakte Maandagavond de 22-jarige fabrieksarbeider V. d. St. met zijne aanstaande te water in de Hu- ven te Leiden. De jonge man werd gered door het vastgrijpen van een vaai boom, hem door een voorbij varenden schipper toegestokenhet mei-je, eene 27jarige fabrieksarbeidster, werd te 2 XA ure, na langdurig dreggen, ievenioos op gehaald. Dr- Kr., ter assistentie ontboden, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd overge bracht naar de ouderlijke woning aan de Uiter- stegiacht. Volgens mededeeling van V. d. St. was de duisternis, heerscheude aan het eind van de Ha venkade, oorzaak dat hij en zijn meisje met het boven vermeld noodlottig gevolg in liet water waren geloopen. Andree's ballon Kapitein Lehmann, gezagvoerder van het s.s. Dordrecht dat te Rotterdam thuis behoort heeft van uitGrimsby bericht, dat hij 17 Juli 1 in de Witte Zee, op N.Br. 69° 38' en O.L. 35° 34', drijvende heeft gevonden een vreemd voorwerp, dat volgens zijn oordeel het over blijfsel van een luchtballon moet zijn geweest. Eerst later is hij op liet denkbeeld gekomen dat het Aridree's ballon kon zijn, en die mogelijkheid is inderdaad niet buitengesloten. Geen Poolduif. De postduif te Sövde opgevangen, behoorde, zooals nu blijkt, aan een postduiven-vereeniging te Altona, die al haar duiven met het woord Nordpol bestempelt. Deze vereeniging heeft aan de wedvlucht uit de Noordzee, op 13 Juni, medegedaan. Atjeh. Met zekerheid wordt ons bericht, dat Zaterdag j.I. de voorstellen zijn behandeld tut bevordering van den kolonel C. P. J van Vliet, gouverneur van Atjeh, tot ganeiaul-m.ijoor, De overste J. B. vati Heutsz wordt alsdan bui tengewoon bevorderd tot kolonel en benoemd tot gouverneur van Atjeh. (Bal. Nbld.) Volgens telegraphisrhe berichten van den civie- !en en militairen gouverneur van Atjeh en onder kooi ighelen zijn tip 26 Juni overleden de Euro- peesche fuselier Zimmerman, ten gevolge van op 16 Mei jl. bekomen wonden, en de Amboneesclie fuselier Riwoeng, die op 8 Juni zwaar werd ge wond. Bij eene dekking van de werklieden aan den weg naar Selimoen werden op 25 Juni met levens gevaarlijk gewond de Europeesrbe hoornblazer van Ettinger, de Europeescbe fuselier Colmoes, de Arn- boneescbe infanterist le klasse Lieas-a, en do Am- boneesche fuselier Warotjitjan. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh cn Onder- haorigheden, hopende van 6 tot eri met 19 Juni 1896 wordt door de Jav. Ct. bet volgende ont leend Grool-Aljch. De colonne die den 3en Juni naar Lepong vertrok, is daar vooiloopig gebleven en begonnen roet den bouw van een tijdelijk bivouak. Het doel hiervan is benden van T. Oemar af doende uit Lepong verwijderd te houden en het bestuur aldaar te regelen. liet grootste deel der benden is op onze komst spoedig naar het dal van Lam Tib en Lhong lei ug- gettokken; enkele malen vertoonden zich eenige vijanden in de vlakte, vanwaar zij evenwel spoedig werden verdreven. In alle richtingen werd Lepong doorkruistden 6en Juni werden verkenningen naar Pantoen Jarost en liet dal van Sarah Mameh en den 8en d.a.v. naar Lam Tih gemaakt. Ook den 10en werd laatst genoemd dal weder door onze troepen bezocht, die nabij den voet der Glé Sarang in aanraking kwamen met den vijand, welke op de helling bad stelling genomen, doch na een kort vuurgevecht vluchtte. Twee voorlaadgeweren en een aantal achterland patronen vielen in onze handen een paar hutten weiden vei brand. Eene pogtng om eenige van Oemar's volgelingen te Lajoen in handen te kiijgen, geluktetwee lieden werden neei geschoten en een gewond. De bevolking keerde in grooten getale in liaie kampongs terug en leverde atap voor liet bivouak een vermeerd verkeer met Lok Nga is waar te nemen. Ook T. Mahmoep meldde zich bij don ci viel gezaghebber der IV en VI Moekins, die ver- vei volgen eene vergadering met de hoofden belegde en daarin aandrong op het vestigen van een ge- reggld bestuur. Sedert 5 Juni te Lepong 'elephonisch verbonden. Don I7en Juni inspecteerde de civièle en mili taire gouverneur het in aanbouw zijnde bivouak. Ook voor de rust en veiligheid in de IV en VI Moekims, die, zoolang Oemar's benden in Lepong vet blijf hielden, steeds gevaar liepen verstoord te worden, is onze vestiging aldaar een groot voordeel. Thans wijdt de bevolking zich rustig aan den land bouw en het herbouwen harer woningen. Aan de trambaan van Lambaroe naar Indrapoeri werd met kracht vonrtgeworkt. De bende van den Imam van Lam Ara houdt zich nog hoog in het gebergte ten Z. AV. van Samagani op; eene poging om de schuilplaats te vinden mislukte. Een enkele maal beschoot zij de dekking van den opnemer, die thans in die streken werk/aam, waardoor een inlandsche fuselier op den 9en Juni weid gewond. Ook kwam berodving van pasargan- ger.s bij Long, Lenroh af en toe voor en vermnoidden zij te Lam Ara Toemong zekeren Si Sjam, die ons enkele malen diensten bewezen had. AA'egen» den op een tweetal luselier-gepleegden moord en het daarbij verloren gaan van geweren werd de Moekim Lam Ara met eene boete gestraft. Bij Long Lemoh weid zekere Hadji Oesoef met vier volgelingen, die daar met blanke wapens wer den aangetroffen, aangehouden en naar Indrapoeri gebiacht, waar hem eene boete va» 45 dollars werd opgelegd lil de streken, gelegen stroomopwaarts van de monding der Kroeng Pengapit, houdt Panglima Poliui nog steeds eene vrij talrijke bende op de been. De dekking der wegwerkers, die beoosten die rivier aan den arbeid zijn, werd herhaaldelijk beschoten, waardoor den Hen Juni een Europeescbe fuselier werd gewond, en eenige dagen te vos en een weg werker sneuvelde. Ook de dekking van den in het Mahengsche werkzaam zijnden opnemer werd af en toe beschoten. De stelling van Pangiima Polira te Glieeog werd weder bezet en versterkt, waarom andermaal den 14n Juni daarheen werd opgerukt; zij werd ten koste van een doode en tien gewonden, onder wie de 1 o-Iuit. der infanterie, J. Vethake, veroverd. Evenals vroeger vluchtte de vijand over de Atjehrivier, maar leed daarbij een verlies van 8 dooden. Aan buit vielen eenige voorluadgevveien, blanke wapenen en een kanon in onze handen. Het bivouak weid le Tjot-GIé betiokken en des nachts verontiu-t. Nadat den volgenden morgen de versterkingen geslecht waren, werd de Atjeh-rivier bij Lamoekoe oveigetrokken, waarna de versterkte mandarsa in kampong Tjnpoeng weid gonomen. Met weinig tegenstand werd de Keroiroe bereikt en naar In- diupoeri teruggekeerd. Onze vet liezen bedioegen in het bivouak drie un in den verderen loop van den 15Jen Juni nog drie gewonden. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot ondervv. 2e kl. do ondtrw. 3e kl. J. P. Lancel en J. C. Hietink, tot veearts K. v. d. Veen tot leer. in de scbeik. dr. Ch. M. van Deventer, tot leer. in de frisk. AA'. A. Eeuhl, van verl. uit Europa terugtot bcw. lc kl. b. h. kad. de ambt. op non-act. B. Suringa, tot secr. der res. Kedoe, de sccr. dor res. Pekalongan II. J. AVijerstot notaris te Tandjong Pandan (Billiton) II. G. v. Os, cand.- not., b/d AVnterstaat en 's lands B. O. AAI tot ing. Ie kl., de wnd. ing. 2c kl. J. F. de Gijsclaar, tot ing. 2e kl. de ambt. op non-act. AA7". Elenbaas. Verleend: een jaar vcrl. naar Europa, aan den ten watersch. te Soerabaja J. Jausen. Ontslagencerv. de griff. bij den landr. te Brebes (Tegal) E. E. H. R. Knollaertde ass.-res. van Priaman (Sum. AVestk.) P. J. Avis, de hoofdcom. v. k, residentiek. te Soerabaja, H. AV. AVegener en de gew. klerk ter griff. v- d. landr. te Tegal enPema- jang, F. N. Ronkes; de gew. hulpondcrwijzeressen M. Th. M. Diemont geb. Vogelsang en mevr. E. A. S. Corporaal geb. Haak Bastiaande insp. van het inl. ondcrw. in de 3e afd. AV. v. Gelder. Militair Departement. Ontslagenop vera, eerv, en met pensioen de kapt. der inf. 0. J. van Grietliuijscn. Departement van Marine. Benoemdtot leorling-mach. D. E. F. Vogelsang particul., cn geplaats aan boord van het stoomsch Albatros-, b. d. Gouvern. mar. tot le stuurman, de ambt. op non-activiteit A. J. v. Hernert, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende cn geplaatst aan boord van het stoomschip Flamingo Verleend: een jaar verl. aan den inilit apotheker le kl. J. H. Hartmann en aan den len luit. der inf. S. A. Schut; wegens langd. dienst, een jaar verl. n. Europa, aan den len machinist bij de gouv.-marine S. H. Meijer. De portefeuille-overdracht. Men seint ons uit 's-Gravenhage Heden hebben de nieuwe ministers hunne function aanvaard. Vooraf had de heer Pierson een langdurig onderhoud met zijnen voorganger, den heer Sprenger van Eyk. De heer Goeman Borgesius ontving de chefs der verschillende afdeelingen. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regeutes ontvingen gisteren een bezoek van prins Hendrik van Reuss De prins dejeuneerde met de Koninginnen en de hertogin van Albany, die hedenavond naar Engeland terugkeert. De heer J. Th. E. Canneel is benoemd tot vice-consul der Zuid-Afrikaansche republiek. Naar men ons uit's Gravenhage seint, waren aldaar lieden aan het station van den Staats spoorweg een tachtigtal werklieden aanwezig, die op aanvrage naar Dusseblorf zouden ver trekken, wegens een daar uitgebroken werk staking onder de timmerlieden. Inmiddels kwam vandaar bericht, dat de om standigheden zich gewijzigd hadden, zoodat, ook op aanraden van de 's Gravenhaagsehe timmer lieden- vëreeniging, besloten werd niet te ver trekken. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Berlijn gemeld, dat de groote moeilijkheid bij de vredesonder handelingen te Konstantinopel is de vraag, hoe Griekenland de oorlogsschatting zal betalen. Verschillende mogendhedenwaaronder Duitschland, zijn van oordeel, dat de ontruiming

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3