51"° jaargang. Zaterdag 31 Juli 1897. N°. 9384, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, een onderwijzeres FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H.T C. ROELANTS. YERFWERK. BUITENLAND. Algemeen overzicht. ABOjnmrESTSFBiJS voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 Ti omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 «CBEA1J r BOTE15ST.ilA.AT SO, Teleplsoon Jfo. 133. Advebtentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Aan de Openbare Lagere School ar. u. l. voor meisjes (hoofd mej. A. Kjmmijser) wordt gevraagd, met bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Fransclte taal. Jaarwedde ƒ500 met verhooging van f 75 voor akte Fransch, f ÏOO voor hoofdakte, f 50 voor akte handteekenen en behoudens goed keuring der Ged. Staten 4 tweejaar], ver hoogingen wegens diensttijd van ƒ50 ieder. Sollicitatiestukken vóór 12 Augustus a. s. franco in te zenden aan den Burgemeester. CEDIEËHTE-OAIFABRIEE. Gegadigden, inwoners der gemeente Schie dam, worden uitgenoodigd om op den Oden Augustus a.s., vóór des middags 12 uur, prijs opgaaf te willen inzenden aan den Directeur, voor te verrichten verfwerk aan bovenge noemde Fabiiek. De omschrijving van het werk ligt van af 2 Augustus a. s. op het kantoor ter inzage. De Directeur, JAN J. ROELANTS. Schiedam, 30 Juli 1897. Schiedam, 30 Juii '97. Nu wij naar vertrouwd mag worden althans aan den vooravond staan van den vrede tusschen Griekenland en Turkije, trekt vooral de aandacht een artikel in de te Londen verschijnende Quarterly Review. De schrijver, die goed op de hoogte schijnt te zijn van verschillende diplomatieke geheimen, houdt een betoog ten gunste van een geheel andere oplossing der Oostersche crisis dan thans wordt beproefd. De schrijver wijst op den wankelenden toe stand van de kleinere Balkan-staten, als Bul garije, Servië en Griekenland, die blijkbaar niet de innerlijke kracht bezitten om op eigen beenen te staan en daardoor niet tot bloei kunnen geraken. Daarom dringt de schrijver van het artikel aan op een verdeeling van Turkije in den geest der deeliDg van Polen. Hij wijst daarbij op Bosnië en Herzegowina, die onder Oostenrijksch beheer snel in voorspoed zijn toegenomen. De groote vraag is nu slechts: hoe tot over eenstemming te geraken; en dan meent de Door J. C. Biernatzki. S) Het viel niet gemakkelijk na dit oponthoud de juiste richting naar het kleine plekje gronds, waarop zij zich zouden moeten redden, te vinden. Desondanks gelukte het Godber, wïen de ligging der huizen op de naaste Hallig nauwkeurig bekend was, en die reeds overdag bijna geen blik van zijn geliefd _geboorteland bad afgewend, om in de droeve duisternis aan enkele voor hem slechts te herkennen teekenen zich te vergewissen welke richtinghij had in te slaan. Een wederkeerig "Vaarwel" en iGod behoede u" riepen de vertrekkenden aan de achterblijven de nog toe; dan had weldra de donkere nacht en de golvende zee hen reeds onbereikbaar van elkaar gescheiden. Mander zat met Oswald ,en Idalia plat op den bodem van de boot en zij schrikten slechts dan op, wanneer een reusachtige golf zijn schuimkop over de btjot heen wierp en hen in de diepte dreigde mede te sleuren. De matrozen roeiden, hoewel zonder hoop, toch ..met r,ustigen, gelijkmatigen slag, als .bestond er voor hen geen doodsgevaar. .Godber voerde met i krachtige pand het roer, zooveel mogehjk ,dpor handige wendingen de grootste golvqn ontgaand. Daarbij nam hij met spiedende oogen nauwkourig het verschiet waar, als een golf, die het vaartuig ophief, soms een beter uitzicht toestond. De duisternis werd steeds dichter ep ondoordring- schrijver dat bij het bezoek van keizer Frans Jozef aan den Czaar heel veel bezwaren uit den weg zijn geruimd. Aan Oostenrijk zou dan de vrije hand wor den gekten om zich naar den kant van Salo- nica uit te breiden. Duitscbland zou die regeling begunstigen, om Oostenrijk de gelegenheid te geven zicli op het Balkan-schiereiland een invloed-Teer te scheppen in plaats van den verloren invloed in het Noorden. De schrijver raadt Engeland aan, het ook met Rusland op een accoordje te gooien, en zich tevreden te stellen met Egypte en Syrië, om zich een snelle spoorwegverbinding met Britsch-Indiè te kunnen verschaffen. IClein-Azië en Armenië vervallen toch rech tens aan Rusland, meent hij. De medewerker der Quarterly Revievj meent het wellicht goed, schoon het ondenkbaar is, dat Frankrijk, bij deze regeling in het geheel niet meegeteld, zich zijn passieve rol zou laten welgevallen. Voor de Republiek zou er evenwel ook nog wel iets overschieten, maar de schrijver is hier aan het verdeelen van de erfenis voordat de Zieke Man dood is, terwijl het juist allen schijn heeft, of de inspanning van den iaatsten oorlog op den Zieken Man een heilzamen invloed heeft gehad. Met den vrede gaat liet thans geregeld vooruit. Gistermorgen zijn de gezanten tot overeen stemming gekomen over de redactie der bepa ling, die betrekking heeft op de oorlogsvergoe ding, welke de wenschen van Duitscbland be vredigt. Thans wordt nog slechts gewacht op enkele instructies van de verschillende regeeriugen, rakende de goedkeuring van den ontworpen tekst. Morgen komen de gezanten weer bijeen, en hopen zij met hun taak gereed te komen. Wat de Turksche regeering aangaat, word' eenerzijds uit Athene misschien wel wat erg optimistischbericht, dat Tewfik-pacha door den Sultan zou gemachtigd zijn morgen de vredes-praeliminairen te onderteekenen. Het bericht heet uit authentieke bron voort gekomen te zijn. Maar anderzijds wordt uit IConslantinopel gemeld, dat de groot-vizier de Turksche ge delegeerden heeft opgedragen protest aan te teekenen tegen zekere paragraaf, waarin gezegd wordt dat de houding van den Turkschen be velhebber van Preveza een der aanleidingen is geweest tot het openen der vijandelijkheden. Wat de Grieksche financiën betreft, meent de Asly te weten, dat de regeering voornemens is een binnenlandsche leening te sluiten, te plaatsen in Griekenland zelf en in de Grieksche koloniën in den vreemde, ten einde den eersten termijn der oorlogsschatting te kunnen betalen. baarder, en slechts aan den korteren golfslag onderscheidde Godber na twee uren ingespannen roeien, dat de boet op het ondergeloopen land van de Hallig was gekomen. Een onder het water ver burgen paal of het overblijfsel van een oude werst kon thans het vaartuigje doen kenteren en allen in het verderf slorten. Met gespannen aandacht loerde Godber daarom naar alle zijden, of niet sen eenigszins hoogere golfslag hem wees op een smalle zeearm, van welke hij wist, dat hij die landwaarts in voortliep. Weldra vond hij de ingang, waar een minder ter zake kundige man niets zoude ontdekt hebben. Thans verzocht hij den jongen Mander het roer over te willen nemen. Deze echter was zoozeer door doodsangst verstijfd en van glle kracht tot handelen beroofd, dat bij bij het verzoek beweging loos bleef zitten. Gewilliger vond Godber den vader, die ten rninsto half bewusteloos bij het roer plaats nam, doch ook zonder hulp van de matrozen, die met hunne riemen hielpen sturen, weinig zou hebben bijgedragen om de snel op elkaar volgende bevelen van Godber, die zich met een lange handspaak gewapend voor in het bootje bevonduit te voeren. Omdat niemand van de opvarenden kennis droeg van het bestaan van het vaarwater waarin men zich thans bevond, maar allen meenden, dat men zich nog in diepe zee bevond, begreep ook niemand iets van de bevelen van Godber, die het bootje nu eens rechts en dan weder links dreven; de oude Mander gehoorzaamde echter als een slaaf, ,^io zich geen eigap.denken en willen veroorlooven mag, de matrozen als lieden, die gewoon zijn hun eigen oordeel geheel aan den wil van anderen onderge schikt te maken. Op ,deze wijze ging men nog anderhalf uur voort zonder dat men, merkbaar Wat Djevad-pacna eigenlijk op Kreta komt doen, is niet recht duidelijk. Hij heelt den admiraals de hem opgelegde taak uiteengezet, waarop hem geantwoord werd, dat die taak veel geleek op die van een gou verneur. Hij heeft medegebracht een bedrag van 125.000 francs om twee maanden achterstallige soldij te betalen. Djevad-pacha doet vooral zijn best de ge meenschap tusschen verschillende deelen van het eiland te vergemakkelijken en den toestand der Muzelmannen te verbeteren. De admiraals hebben, met het oog op den wensch der mogendheden, dat de autonomie op het eiland ingevoerd en de vrede vei haast dient te worden, besloten, dat de verschillende bezettingen door vreemde troepen voorloopig zullen gehandhaafd worden. Ook achten zij een uitbreiding van het be zettingscordon niet ongewenscht. Een batailion Engelsche infanterie op Malta heeft bevel gekregen zich voor vertrek naar Kreta gereed te houden, De Christenen op het eiland hebben tot de admiraals een memorandum gericht, waarin zij verklaren zich zonder eenig voorbehoud aan Europa over te geven. Zooals te verwachten was, zijn de pleidooien der verschillende advocaten in het proces- Boitcheff te Sofia er op gericht geweest te be- wjjzen, dat niet de cliënt, doch de andere be schuldigde de eigenlijke moordenaar is. Voor Novelitch spreekt dr. Baltow, die zich de grootste moeite geeft, aan te toonen, dat al leen Boitcheff de verantwoordelijkheid voor de gruweldaad draagthij alleen mag slechts als moordenaar beschouwd worden, hetgeen dui delijk blijkt uit liet misbruik, dat hij van den naam des vorsten gemaakt heeft en evenzoo uit zijn poging een verklaring van de vorstin te veikrijgen, waaruit zijn alibi zou blijken. Nove litch en de gendarme Bogdau zoo zegt de advocaat waren slechts werktuigen in de hand van den gunsteling van den vorst, wiens bevel zij moesten opvolgen uit vrees anders in ongenade te zullen vallen. Daarom is het de onafwijsbare plicht van het gerechtshof de eer van den voist te beschermen, die Boïtcheff voor de geheele wereld besmet heeft, en dit kan alleen daardoor geschieden, dat de liooge gunsteling zonder genade als de moordenaar van Anna Simon gestraft wordt. Inmiddels heerseht er groote opgewonden heid in Philippopoli daar men algemeen be weert, dat de president van het gerechtshof Boitcheff op alle wijzen tracht te sparen. Zoo verwijt men hem, dat hij de voorlezing van de brieven, die Boitcheff van uit de gevange nis aan verscheiden hooggeplaatste personen richtte, verbood. Ook zou de partijdigheid van den president vorderde; de krachten der roeiers waren bijna uitgeput. Een plotselinge, korte wending van het vaartuig bracht het weder in eene andere richting, en als of men eensklaps geheel buiten het bereik van den wind gekomen was, boorde men nog wet zijn ge suis, doch voelde dien niet meer, en de golven, die men nog bijna luider dan te voren hoorde bruisen, speelden thans rustig om het bootje. Op deze plaats kon het kleine anker we! houden op Godbers bevel wierp men het uit en legde de riemen buiten boord. Verbaasd over de raadselachtige veranderingen van hunnen toestand, keken de bevaren matrozen en de oude Mander uit de boot in den nacht, maar alles om hen heen was zoo duister, dat zij nauwelijks elkaar, laat staan den omtrek konden onderscheiden vragend wendden zij zich tot Godber. Hij alleen, die hen zoo wonderbaar had geleid, kon uitkomst geven. Wij zijn waar wij wezen moeten," riep hij, sprong op Idalia toe, Raakte het touw los van bare schouders, waarmede zij nog altijd omgord was, sloeg het eene einde om zijn lichaam, bond het andere aan een ring van de jol yast, zette zijn bandspaak schuin ,uit de ,boot en sprong,met een geweldigen vaart over boord. Een kreet van ontzetting ontsnapte aan allen dan bleven zij eenige minuten in stomme verwach ting hoe dit waagstuk zou eindigen. Reeds gaf men hem verloren, en daarmede ontzonk hen weder iedere hoop om uit hun vreeselijke toestand gered te worden. Plotseling klonk een luid vballo" als uit de wolken tot hen komende. De .matrozen antwoordden onwillekeurig op den hen bekenden roep, ofschoon zij niet begrijpen konden vanwaar de stem zoo nabij en toch weer zoo hoog boven hensqheente duidelijk gebleken zijn bij bet verboor van het echtpaar Kanazierski en tie dienstbode, daar in betrekking, die allen verdacht worden, vaKehe getuigenissen te hebben afgelegd ten einde aan Boitchefl een alibi te verschaften. De advocaat van de kinderen der vermoorde, de heer Genadieff, eischte, dat nogmaals het dienstmeisje en de zoon van Kanazieiski ge hoord zouden worden, teneinde deze zaak tot klaarheid te brengen. De president weigerde evenwel de toestemming daartoe. In het Engelsche Lagerhuis deelde de staats secretaris voor Indie, lord Hamilton, gisteren mede, dat de Engelsche troepen den 27sten den ganschen dag in het dal der Swat (ten Zuiden van Chilrai) zijn slaags geweest; tus schen half 8 des avonds tot het aanbreken van den volgenden dag werd een algemcene aanval op hen ondernomen. Den 28en duurden de ver spreide gevechten den gansehen dag voort, doch de aanvallers werden overal teruggeslagen. De verliezen der Engelschen bestaan uit één luitenant gewond, li sepoys gedood, 42 gewonden. Er worden meerdere aanvallen vewacht. Intusschen is liet gelukt de gemeenschap van Malakand te herstellen, zooals uit een bericht van uit Simla blijkt. Hetzelfde telegram noemt het verlies der Engelschen 13 dooden 43 gewonden. De Engelsche bladen zien in de ongeregeld heden geen voorbereidenden opstand, maaralleen een oogenblikkelijke uitbarsting van godsdienstig fanatisme. Toch dringt men aan op het nemen van ernstige maatregelen. De regeering moet toonen, dat het Bntsche gezag niet ongestraft kari be dreigd worden. De Daily Graphic zegt nog, dat de ontwik kelde inlanders zeer wel weten, dat, welke fouten ook het Britsche bestuur mogen aan kleven, de vernietiging van het Britsche gezag het begin zou zijn van een tijdperk van anarchie, dat eerst een einde zou nemen met de herove ring van het schiereiland door een andere Europeesche mogendheid. Zeker is het evenwel, dat Harer Majesteits regeering wijs zal doen met den toestand niet al te luchthartig in te zien. «Gemengde Mcdedecllngcn. In liet Engelsche Iloogerhuis antwoordde lord Lansdowne op een desbetreffende vraag, dat er niets was, wat de teruggave der officiersbrevetten aan Willoughby en de andere deelnemers aan den inval van Jameson zou rechtvaardigen, liet Huls keurde in derde lezing goed het ontwerp tot het verleenen van schadevergoeding aan landeigenaars, die door rampen getroffen zijn. komen. Vergeefs spanden zij hunne blikken in; hun anders zoo scherp oog kon niets ontdekken. Weder gingen eenige minuten in gespannon verwachting voorbij. Daar schitterde plotseling een vriendelijk licht uit eene woning dicht bij hen, welks schijnsel met een jubelend hoera werd begroet. De gansche toestand was hun nu duidelijk, de boot ankerde naast eene ter halve hoogte door den vloed overstroomde werst en werd door deze en door de daarop staande woning voor den wind beschut, terwijl rondom de storm roet groote hevigheid bleef woeden. Het eene einde van het touw, dat Godber mede had genomen, had hij reeds aan de deurpost be vestigd daaraan trok hij het vaartuig zoo dicht mogelijk naar de werst toe, zoodat allen zich weldra in de zekere bescherming van het huis bevonden. Hier werd men met de grootste gastvrijheid opgenomen en van het allernoodigste voorzien. Dank werd door allen aan hun kloeken redder gebracht, wien de matrozen met oen handdruk en een: sgij zijt een braaf stuurman," kort en bondig hulde brachten. De oude Mander kon slechts weinig woorden uitbrengen en bleef dan als verstomd en nadenkend zittenook Oswald kon geen woorden vinden om zijn dankbaarheid te uiten; hij was vroolijk als een kind en lachte en schertste over zijne geleende kleederen. Idalia, die zich in het nevenvertrek had verkleed, trad thans binnen en terwijl Oswald haar jubelend omhelsde en zich bijna moest doodlachen om hare kleedij, in welke zij naar hij meende furore moest maken op de gemaskerde bals in Hamburg, staarde Godber haar met de grootste verrukking aan. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1