BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAARDIN GEN. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. deze eens weder tracht te doen opklinken in grim mig en nijdig pleiner aan broederstrijd. Men be- hooit zich hier de moeite niet te geven van te vtagen naar een naam- Er is hier geen naam. De Residentiebode spieekt met vriendelijke warmte van een ridderlijk tournoni't inocht wat! Al kan men echter den naam niet noemen, een sooit kan man aanwijzen. De fransquiljon behoort tot de rustverstoorders en twistzoeker», die in België, trots pauselijke wenken en bisschoppelijke vermanin gen, slechts voor ééne uitsluitende, aan eonen man gebonden richting op staatknndig en maatschappelijk gebied den naam van katholiek opeischen, die de lucht vervullen met allerlei vveegeklag en gelemei om vrede, die altijd blijven prikkelen en altijd blijven knagen, zooal» de Vlaming liet noemt. Niettegen staande de tjdeiheid, die cle/e fransquiljons steeds doet optieden als inteitationale diil- en zede- meesters, is het hier in deze correspondentie toch niet om zulk een leslezerij te doen. liet gaat hier zelfs niet om mij. Het gaat over mij naar Kürth an Pottier en Yeihwegeti en over dezen naar den bisschop van Luik. Ik meen niet dezen naamiooze te hebben afge rekend. Dr. Schaepmau zegt dan dat bij wel meent te doen met eemge dingen te bespreken, die zoowel tegen zijn persoon als legen de wijze, waarop de strijd door de katholieken gevoerd is, zijn aange bracht. In een verkiezingsstrijd geschieden allerlei din gen, die men beter en veiliger naliet. Dit zullen zelfs de schrijveis van den Utrechtsehen Verkie- singsbode moeten erkennen. Naast dit schat laken- rood is alles wit als sneeuw. Dit zai zelfs moeten ei kennen de Hooggeleerde d'Aulnts de Bournuill, die den Verkiezingsbode" in zijn geheel niet voor zijne rekening duifde nemen, die een onvvaai beid vertelde toen hij alle katholieken voor de motie- Dobbelmann liet stemmen, die over het k-1IceIijk huwelijk zulk een schandelijke onwetendheiu bloot gaf. Dat belijden in het geheim huns harten de schrijver van Van Dag tot Dag, en zoovelen, als er moesten deelnemen aan zulk een strijd. Welnu, ik heb mijzelf' op dit punt dan ook ge- strengelijk onderzocht en ik heb mij volstrekt niet tn alles onschuldig bevonden, maar gescholden en gesmaad heb ik niet. Ik heb geen religietwist ge predikt en zooveel mogelijk naar waai beid en onpartijdigheid en zelfs naar waardeering gestreefd. Hier en daar zal zeker mijn woord te luid hebben geklonken, maar ik had op de eerste pluais te ietten op mijn gehoor en niet op de gevoeligheden van wie daarbuiten stonden. Daarbij, als men handgemeen wordt, kan men elkanders eksteroogen niet ontzien. Wat, ook na den slag, te zeggen over de reso lution te Utrecht aangenomen? vraagt de schrijver verder. Zij waren het onvermijdelijke gevolg van hetgeen in 1890 en '91 was geschied, Indien men de ka tholieke kiezets tot ondersteuning der anti-revolu- tionnuiren wilde leiden, dan moet men hun de gelegenheid geven openlijk te zeggen wut zij meen den en wat zij vreesden. Zij vreesden een her nieuwden strijd over den persoonlijkon dienstplicht. Uit dien strijd zagen zij niets anders voortkomen dan een weder opschieten en voortwoekeren van een broedermoordend wantrouwen en een rampzalige verdeeldheid. Zij wilden en moesten dat vermijden. Daarom stelden zij de sociale vragen voorop en dat zeer beslist en ernst'g. Zij begrepen tevens dat men door handhaving van den bestaanden toestand het militaire vraagstuk niet oplost, zij begrepen dat er een oplossing komen moest, zij wilden tot bevredigende oplossing komen. Daarom stelden zij en dit was hun vrije recht en volle recht -op den voorgrond dut in de eerste vier jaren dit punt van strijd: de legerorganisatie in haar vollen omvang moest worden vermeden. Ont stond er over de legerorganisatie gekibbel, dan was het met de sociale wetgeving gedaan. Men heeft het vont gesteld en men zou het als de waarheid willen doen gelden, dat de katholieken aan hun anti-revolutionnaire landgenooten, voor waarden dringende voorwaarden hebben opgelegd, die hen in hun rechtmatig gevoel van zelfstandig heid moesten kwetsen. Niets is minder waar, niets is op zoo volstrekte wijze met de waarheid in strijd. Uitdiukkelijk is verklaard, dat hun beginsel geëei biedigd werd. Hun houding op dit stuk is met hun eigen woorden aangegeven. Tegemoetkoming is op geen enkel punt gevraagd. Dit alles is met groote zorg vermeden. Er werd hun zelis niets gezegd wanneer wij ons in u vergissen, dan behoort gij ons te waarschuwen. Men begreep dat men met mannen te doen had, dia dit uit eigen beweging doen. Nu kon men na den slag roet veel scherpzinnig heid gaan viagen of men het een of ander niet anders had kunnen doen. dit geldt de toekomst, liet werpt geen blaam op liet verleden. Of het niet beter ware geweest eenvoudig do sociale quaestie voorop te zetten en van den persoonlijke dienstplicht in harde woorden niet te gewagen, men kan de vraag overwegen. Dit éene echter is onbetwistbaar zeker: in de eerste dagen van Mei was dit plan onuit voerbaar, deze wijs van-doen onmogelijk. Niemand, die de katholieken van Nederland kent, zal dit ontkennen. Er moest éendrachtige handeling zijn over net geheele land en deze eendracht is te Utrecht ver kregen. Zonder die eendiacbt bad het bij de ver kiezingen aan allo leiding ontbroken en zou onze nederlaag eene verpletterende zijn geweest. Men had niet moeten zeggen dat men uitging op de meerderheid! De vraag is wat ai te eenvou dig. Hoe wil men een groep mensehen, die als alle tnettschen niet handelt zonder doel, de kennis van een openbaar doe! ontbonden? Deze uitspraak was volkomen geoorloofd. Zij vermindert in genen deele de souvereiniteit der kroon. Zij was een vol komen wettelijke en streng noodzakelijke aanval op den souvereiriiteitswaan van het liberalisme. Wat mij betreft, ik kan nog niet inzien hoe men in de groote lijnen anders had kunnen handelen dan men gehandeld heeft. En uit dit alles zou nu het Roomsche spook zijn opgerezen. O, heilige onnoozellieid Het Roomsche spook heeft dit eigenauardige, dat het nooit dood is geweest. Neen, laat ons de waarheid zeggen de beuren schamen zich nu hier en daar over hun Indiaanse!) krijgsgeschreeuw tegen Rome. Zij worden weer fatsoenhjk en bij de beteren spieekt weer het beter gevoel. En nu zouden zij de schuld aan liet antipapistisch gerei van Jan Rap en zijn gesteekte vaderen in onze schoenen willen schuiven en zeggende clerus draagt de verantwoordelijkheid Sus aux clercs, slaat los op de geschoren koppen Hoe anderen dit willen opvatten is hunne zaak. Maar, wat mij belieft, ik heb de eer niet een larn te zijn en als de wolf mij komt toegrijnzen, dat ik het water troebel maakte, dan antwoord ik niet tuet teer geblaat, maar sta den wolf. De Koninginnen te Dordrecht. Ter eere van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen aan Dordrecht, zal van gemeente wege worden opgelicht eene kolossale eerepoort aan den toegang tot de oude stad tegenover de Jolian de Witbrug, en een naald in het midden van den Stationsweg, recht tegenover liet spoorwegstation, terwijl vóór de groote trap van het Stadhuis een uitbouw wordt ge maakt in den vorm van een bordes met toe gang aan de zijde der Groenmarkt en met baldakijn, versierd met de wapens van het rijk en de provinciën. Voorts wordt door het gemeentebestuur bij gedragen in de kosten van versiering van open bare gebouwen, voor zoover die in buurt ver sieringen vallen, en zullen, voor zoover de be schikbare geldmiddelen dat gedoogen, ook eeuige bruggen worden versierd en wellicht geïllumi neerd. Eene schitterende illuminatie zal worden aangebracht op het Schefferspleinaan eene feestelijke verlichting van het Stadhuis valt niet te denken. Generaal Kromhout, f Te Ellecom is na een langdurige ziekte over leden de gepensioneerde luitenant-genei aal en inspecteur der genie J. H. Kromhout. Bij kon. besluit van 19 Ju:-i 1895 werd de heer Kromhout op zijne aanvrage op pensioen gesteld en zulks met dankbetuiging voor de zeer goede diensten door hem gedurende zijne veel jarige militaire loopbaan aan den lande en aan het leger bewezen. Eveneens ontving hij op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag ais lid en voorzit ter van de staats-eommissie, ingesteld tot het uitbrengen van een advies omtrent de vraag, op welke wijze binnen de stelling van Amster dam in tijd van oorlog voldoende zai kunnen worden voorzien inde behoefte aan drinkwater. Dit ontslag eveneens onderdankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten ook in die be trekking aan den lande bewezen, kwam juist in de Staatscourant voor op deu dag van zijn overlijden. De overledene was gedecoreerd met de Orde van den Nederlandscben Leeuw, ridder 2e klasse der orde voor mil. verdiensten van Spanje, comm. Ie kl. der Danebrogsorde van Denemarken en ridder le ki. der Orde van St. Stanislaus van Rusland. Notarieel staatsexamen. Geslaagd voor het eerste gedeelte: J. II. F. Willemstyn, van IJselsteinjhr. A. J. B. Ver- heyen, van Oosterhout; A. H. W. Jost, van Uden; J. A. Wiliinge, van Assen, en J. C. Versluys, van Zevenbergen. Voor het tweede gedeelte slaagden: J. A. Huese, van Nijmegen J. B. Everwijn, van GoorG. II. Numans, van 's-Gravenbage; B. Snijder, van Lieve Vrouwen parochie; E. van Huist, vau Hoorn, en mr. H. W. Hellema, van Leusden. Nachtarbeid voor Bakkers. In de coöperatieve bakkerij »De Broederband", te Middelburg, is besloten den nachtarbeid af te schaffen, zoover als maar immer in over eenstemming te brengen is met het belang van de bakkerij, zoodat de gezellen nu voortaan maar één nacht per week werken. Men zal voorts niet vroeger beginnen dan des morgens 4 uur, en de arbeidstijd is bepaald op 11 uur per dag. Het personeel wordt tevens in het genot gesteld van 4 dagen verlof per jaar met behoud van het volle weekgeld. In die vier dagen zal de afwezige gezel door een noodhulp worden vervangen, zuodat de overige gezellen geen zwaarderen arbeid behoeven te verrichten. {B, B. Ct.) Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, de luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. F. Breijer. De Amst. Ct. herinnert aan de wetten, welke onder liet vorig Kabinet zijn tot stand gekomen. Zij zijn: de veiligheidswet; de wet op de ver veningen; de wet tot uitvoering van art. 191 der Grondwet; de inrichting der Kamers van Arbeidde noodwetten van Opsteriand en West stellingwerfde wet tot uitvoering van art. 152 der Grondwet: de kieswet; de invoering der wet op de faillissementen; de herziening van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering; de nieuwe regelen voor de invordering van gerechtskosten in strafzakende wijziging van onderscheidene artikelen in tiet wetboek van koophandel; de verbeterde heffing der invoer rechten de conversie der Staatsschuldde hervorming der personeele belastingde suiker- wet; de wijziging van bet successie-recht; de herziening van den belastbaren grondslag der gebouwde eigendommen en de regeling van de Rijksuitkeeringen aan de gemeenten en de wijziging van het belastingwezen der gemeenten. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Dinsdag, te beginnen met Dinsdag a, s., des namiddags te half twee uur, aan het lokaal van zijn depar tement op het Binnenhof, allen zal ontvangen die hem over de zaken van zijn departement wenschen te spreken. Te Enschedé is voorloopig voor de Tweede Kamer candidaat gesteid door een aantal R.-K. kiezers, de lieer J. H. ter Veer, hoofdonder wijzer te Groningen. Volgens liet Ilaagsehe Dagblad gaat de af getreden minister van binneniandsche zaken, mr. S. van Houten, eene buitenlacdsciie reis doen. In het najaar denkt hij voor eenige maanden naar Amerika te vertrekken. De Gaulois wil weten, dat de Nederlandsche consul te Athene de leden van het phiihelleen- sche legioen zou hebben uitgenoodigd naar Nederland te vertrekken ten einde zich voor den dienst bij het koloniale leger te doen aan- werveu. Een aantal van ben zouden van dien raad gebruik hebben gemaakt. De Haarl. Ct. noemt het bericht, dat bij de Haarlemsche Vetveniging tegen het mishandelen van Dieren liet plan zou bestaan in de eerste helft van het volgend jaar, ter viering van het 25-jarig bestaan, een congres te houden over dierenbescherming, zoowel voorbarig als onvol ledig. Meer kan liet blad er op het oogenblik niet van zeggen. OVÉRSCHIE. 31 Juli. In bet weiland van den landbonwer Aric den Hoedt aan den Kleiweg alhier, is onder diens rundvee mond- en klauwzeer gecon stateerd. Naar wij vernemen heeft de heer J. van der Bruiji, ieeraar aan de hoogere burgerschool, met ingang van 1 September e. k. ontslag ge vraagd ah onderwijzer in de wiskunde aan de rijksnormaallessen alhier. Onze stadgenoot, de lieer J. van Riemsdijk, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het acte- examen Enselsche taai. Hedenmiddag te i uur ongeveer ontstond een begin van brand in de daklijst der R.-K. Pastorie aan de Hoogstraat, waarschijnlijk ten gevolge van het wegzakken van soldeersel in tiet hout. Het vuur kon gelukkig gebluscht worden alvorens schade was veroorzaakt. Gistermiddag omstreeks 5 uur is Dorus Kuil, een twaalfjarig knaapje, in de Korte Haven geraakt, doordat hij bij het springen over een daar liggenden boom van de walkant viel. Gelukkig waren er een paar wakkere jongens in de buurt, P. Rademacher en H. Brinkman, die den jeugdigen drenkeling door handreiking konden redden. Gelijk men onder «Aanbestedingen" in ons bijvoegsel kan lezen, waren de heeren J. Romijn en M. Beii alhier gisteren de laagste inschrijvers voor enkele perceelen van eene aan het ministerie van waterstaat gehouden aanbesteding. Voor het pachten der buffetten in het Gilde- huis van den R. K. Volksbond alhier, is het laagst ingeschreven door G. van der Meer voor i 350.22 het hoogst door l. Voorwaldt voor ('1002. Muziekkorps der dd. Schutterij te Schiedam. Kapelmeester de Heer B. H. Verhallen. 4e CITVOEKING op Maandag 2 Augustus 1897, des namiddags te G uur, in de Plantage alhier (bij gunstig weder). Programma: i. Generaal Vetter-Marsch, Verhallen. 2. Ouverture Dichter u Bauer, F. Suppé. 3. My Queen Waltz, C. Coote. 4. Fantasie L«s Mousquetaires au Couvent", Varneij, 5, a. Abendgebet, A. Kkug, b. Bonsoir Nini (arr. Verhallen), J. Téron. 6. Winter- gartenklange, A. Kersten. 7. Majoor Visser- Marsch, Verhallen, Volksliederen. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 29 Juli, Antonia Dirkje, dochter van H. v. d. Burgh en A. Mulder, Tuinstraat. 30. Corneiis, zoon van O. Kersten en T. van Aken, Villastraat. Overleden 29 Juli. Johanna Maria Antonia Rademakers, oud '2 jaar 3 maanden, St. Pietersteeg. Jo hanna Gerritje Delia Kloppert, oud 78 jaar'10 maanden, Nieuwe Buurt. 30, Franciscus Theodorus Kerklaan, 41 jaar 5 maanden, Nieuwstraat. De collecte, deze week van wege de Ver- eenigiug voor Bijzonder Christelijk Schoolonder wijs alhier aan de huizen gehouden, heeft met imbegrip der bussen aan de schoien geplaatst, opgebracht de som van f 303.75. Door Burgemeester en Wethouders is hedea aanbesteed het maken van 33 meters be schoeiing enz. Inschrijvers waren de n.v. heeren Mart. Visser Papendrecht, f12870. J. C. Maassen en M. d. Braber, Vlaardiogen, 10800. G. Boer, Siiedrecht, s 10500. C. Visser,8853. G. v. d. Drift, 's-Gravenhage, p 8700.— J. in 't Veld. Dordrecht, 8325. L. Kijne en v. d. Dussen, Rotterdam, 8200. A. van Rossen, Viaardingen, 7500. A. de Haan, s 7498 De gunning zai later worden medegedeeld, BURGERLIJKE STAND. Geboren 31 Juli. Mari, zooa van J. Mostert en M. Koster, Achterstraat. Overleden t 30 Juli. Johannis de Keijzer, oud 48 jaren, eclitg. van M. v. d. Vlis, Arnold Hoogvlietstraat. Het hoofdbestuur der vereeniging „YVcstland" heeft in plaats vau wijlen den heer P. F. L. Wal deck tot voorzitter gekozen den heer H. J. Hoek te Wateringen, die de benoeming heeft aangenomen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de kostelooze schooi alhier, hebben zich 15 sollici tanten aangenomen. Aanvaring van de Speelman. De Indische correspondent van de N. B. O. seinde gisteren aan zijn blad: «Het stoomschip Speelman, van de Konink lijke Paketvaartmaatschappij, is in de Banka- straat in botsing geraakt met het Fransche zeilschip Duguesclin. «Kapitein J. A. Scherpbier, benevens een Arabisch passagier en een inlandsch stoker, werden gedoodvier Ghineesche passagiers werden gewond. De brug, de kaartenkamer en een sloep van de Speelman werden bescha digd. De schade aan de Duguesclin is onbe kend." Inbraak. Bij het openen van het algemeen bureau der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiks- oord, ontdekte men eergisteren dat daar was ingebrokenalle lessenaars en kasten waren opengebroken. Daar geen geld aanwezig was, hebben de dieven zich moeten tevreden stellen met twee pijpen en eeo tabakzak. Een paar laudkaarten werden stukgesneden, en een briefje werd door de inbrekers achtergelaten, waarin zij beloofden terug te zullen komen. Beter zaken maakten waarschijnlijk dezelfde inbrekers bij C. Oostindie, te Nijensleek. Door een ongesloten raam zijn de dieven binnen ge komen, en hebben van de vrouw een gouden ring en broche ontvreemd. Daarna schijnen de dieven naar de slaapkamer gegaan te zijn, waar zij het gouden horloge van den man vonden, en waar zij uit de broek, die aan de deur van de bedstede hing, een portemonnaie met onge veer f 15 namen. Eerst des morgens werd de diefstal ontdekt. Afschuwelijke kindermoord. Een 25-jarig meisje, in de gemeente Vries (Overijsel) woonachtig, heeft, na een ureulaug verhoor, voor den rechter-commissaris te Assen bekend, dat zjj haar levend kind in het var kenshok. had geworpen en dat het door het daarin aanwezige varken was verslonden, De nieuwe geweren. Uit Zeist wordt aan het U. D. bericht: Gedurende de oefeningen der troepen in het kamp onder deze gemeente sprong onder het vuren het geweer van een der manschappen ter hoogte van het magazijn uit elkaar, waardoor èn de man èn zijn nevenman aan de handen verwond werden. Naar men zegt, komen meer zulke gevallen met het nieuwe geweer voor. Andres's Pooltocht. Op dezelfde gronden als Nansen acht ook Nordenskjöld het vermoeden, dat Andree's ballon naar de Witte Zee afgedreven en daar verongelukt is, hoogst onwaarschijnlijk. Een gelijke meeniog over de zaak heeft ook dr. Eckholm, die verleden jaar Andree zou vergezeld hebben. Hij noemt het zonderling, dat de Dordrecht het waargenomen voorwerp niet van dichterbij is gaan opnemen. Deze beschuldiging tegen de bemanning van de Dordrecht is evenwel onverdiend. Kapitein Lehmann wist toen niets van Andree's opstij ging en is ook eerst later op de gedachte ge komen, dat het vreemde voorwerp Andree's bailon was. Dr. Eckholm vindt een* onderzoekingstocht van uit Vardö naar de Witte Zee wensehelgk. De groothertogin van Mecklenburg wordt Woensdagavond op het Loo verwacht, waar zjj tot 7 Augustus bijjft.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2