5r,e jaargang. Zondag 1 en Maandag 2 Augustus 1897. N°. 9385. Tweecle Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. YERFWERK. BUITENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. B e c li t z a k e 11. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. G 0 11 Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p, kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTESSTllAAT ÏO, Telcphoon IC». 123, Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0 52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. GE ME EN TE-BAS FABRIEK. Gegadigden, inwoners der gemeente Schie dam, worden uilgenoodigd orn op dpn 9den Augustus a.s., \óor des middags 12 uur. prijs opgaaf te willen inzenden aan den Directeur, voor te vei richten verfwerk aan bovenge noemde Fabriek. De omschrijving van het werk ligt van af 2 Augustus a. op het kantoor ter inzage. Be Directeur, JAN J. ROELANTS. Schiedam, 30 Juli 1897. Algemeen overzicht. Schiedam, 31 Juli '97. In het proces tegen den Bulgaarschen rit meester der garde en adjudant des vorsten Boitcheff en diens medeplichtigen is, zooals wij reeds in 't kort mededeelden, het vonnis geveld. Detschko Bo'itscheff en de politie-commissaris Novelitch zijn met aigemeene stemmen schul dig verklaard aan moord met voorbedachten rade, onder aanneming evenwel van verzach tende omstandigheden. Beiden zijn veroordeeld tot levenslangen dwangarbeidmaar zij kunnen de troostende hoop met zich dragen, dat, wanneer eenmaal gras over de geschiedenis is gegroeid, de Vorst zijn genade wel over hen zal uitstorten. Tevergeefs vraagt men zich reeds af, waarin de verzachtende omstandigheden bestaan hebben bij Boitscliell', die den moord op de moeder van zijn kind met kalm overleg beraamde, met koude wreedheid ten uitvoer legde en voor het Hof hardnekkig loochende, of bij Novelitch, wiens taak het was liet recht te handhaven en die nochtans persoonlijk aan de misdaad medehielp. In het land, waar de moordenaars van Stam- buloff nog altijd ongehinderd rondloopen, schoon ieder z.e met den vinger weet aan te wijzen, is ook dit oordeel niet verwonderlijk te noemen. De hoofdbeschuldigde Detschko Boitcheff zelf is de zoon van een rooverhoofdman. In militairen dienst getreden, kwam hij zeer in den gunst bij vorst Alexander, hetgeen hem niet belette deel te nemen aan de samenzwe ring tegen zijn beschermer. Aan het hof van vorst Ferdinand stond de man in groot aanzien. Voor het Hof trad Boitcheff met cynische kalmte op. Wel in staat om een treurig licht te werpen op de Bulgnarsehe rechtstoestanden, is de bereidwilligheid van een commissaris van poli tie en van een gendarme, om mede te helpen aan een moord, zoodra hun wordt gezegd adat de Vorst het wil." Onopgelost is gebleven de quaestie van den brief van Boitcheff aan de Vorstin, om hem een alibi te verschaffen. Zou Boitcheff waarlijk verwacht hebben, dat de Vorstin zich er toe zou leenen de mede plichtige te worden van een moordenaar 1 Het dunne laagje vernis van beschaving, dat over al deze personen ligt, doet hun barbaar- sche ongevoeligheid nog slechts te duidelijker in het oog springen. Nu de met succes bestreden vereenigingswet van de baan is, vinden de liberale Duitsche bladen een aanleiding tot heftige artikelen in verschillende bewijzen van militaire en »poli- zeiliche Willkür", die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan. Allereerst heeft men gehad het oppakken van een jong meisje van hoogst fatsoenlijke, zelfs deftige familie te Keulen. Het jonge meisje, dat 's avonds naar huis ging, werd gewoon als sDirne" meegenomen en seingesperrt". De ouders hebben een aanklacht ingediend; maar het Openbaar Ministerie vond geen ter men om de zaak te vervolgen. Een ander geval heeft zich voorgedaan in Duitsch Polen, te Schrodin. Daar waren een aantal schoolkinderen onder geleide van een geestelijke uit, en passeerden de woning van den rijksdagafgevaardigde Jaz- dzewski, een Pool natuurlijk. Toen de kinderen te zijner eere een liedje hadden aangeheven, kwamen plotseling Prui sische gendarmes met getrokken sabel aan stormen, en zeker ware er bloed gestort, indien niet Jazdzewski op tactvolle wijze tusschenbeide was gekomen. Ernstiger is nog het gevaldat zich te Dantzig heeft voorgedaan, en de Duitsche pers protesteert te recht krachtig tegen dergelijke gebeurtenissen, die en dat is het ergste van de zaak het gevolg zijn der strenge wet telijke bepalingen. Een 19-jarige smidsknecht had een paar meisjes nageloopen en was stoeiend met haar binnen de grens van een vesting gekomen, waar de toegang aan het publiek verboden was, werd daarom gearresteerd en naar de hoofdwacht gevoerd, midden door de stad heen. Dicht bij de hoofdwacht liep de arrestant weg, achtervolgd door een musketier, zekeren Satzkowski, die liern niet pakken kon, waarop de commandant van de patrouille den vluch teling »halt" toeriep, en toen deze daaraan niet voldeed, schoot de musketier op een af stand van 80 meter op den ongelukkigen jon gen man, die de kogel in het hoofd kreeg en onmiddellijk gedood werd. Dat hij het eenige slachtoffer was is neg een gelukkig toeval te noemen immers het geval had plaats midden in de stad gedurende een tijd, dat er veel menschen loopen, en de kogel drong nog met kracht in den muur van het tuighuis. Dat zulke gevallen kunnen voorkomen in een »vrij" land, is zeker zeer ergelijk. De verontwaardiging der liberale pers is dan ook alleszins begrijpelijk. Volgens de verklaring van Djevad-pacha, den nieuwen Turkschen militairen bevelhebber op Kreta, acht de Porte de Kretenzische quaestie onafscheidelijk van de Grieksche, en is hij alleen naar Kreta gezonden om een oplossing van het Kretenzische vraagstuk te helpen be vorderen. Niettemin is het eerste zeker zeer nadee- lige gevolg van zijn komst, dat de Muzel mannen een hoogen toon beginnen aan te slaan. Zij vallen vreemde schildwachten aan, be- leedigen en mishandelen hen, in één woord voelen zich blijkbaar gesterkt door den steun van den Sultan. Inmiddels worden de onderhandelingen over den vrede voortgezet. Volgens de Politische Correspondent heeft de Porte den eisch gesteld, dat enkele stra tegische punten van Thessalië in Turksch bezit zouden blijven, totdat de oorlogsschatting is afbetaald. De gezanten schijnen daarin geen bezwaar te zien. Aan de Standard wordt nog bericht, dat de Sultan ingelicht is over samenzweringen op den Balkan en opruiingen te Konstantinopel tegen zijn bestuur. Daarom wenscht hij de totstandkoming van den vrede te verhaasten. De moeilijkheid is nog altijd gelegen in de totale onmacht van Griekenland om de oor logsvergoeding te betalen. Duitschlands verlangen, dat door die oorlogs vergoeding in geen geval de belangen der oude schuldeischers mogen worden geschaad, schijnt ingeving gevonden te hebben bij den Czaar, Griekenland zal zich dus wel moeten schik ken in een Europeesche contróle op zijn finan ciën. Gemengde Wcdcdeelingcn. Het Engelsche Hoogerhuis heeft bij derde lezing het wetsontwerp aangenomen, waarbij het gebruik van het metrieke stelsel voor maten en gewichten is geoorloofd. Het handelsverdrag tusschen den sDeutschen Zoilverein" en Groot-Britanië, van 30 Mei 4865, is gisteren door de Engelsche regeering opgezegd. Over een jaar treedt het verdrag huiten werking. De werkstaking in de Borinage bloedt dood. Voortdurend wordt op verschillende plaatsen de arbeid hervat. Er is wederom een dynamiet-aanslag gepleegd, die evenwel alleen materieele schade aanrichtte. Keizer Wilhem is hedenmorgen te Kiel aan gekomen. Volgens sommige bladen zal de Keizer eerst daags een ontmoeting hebben met Von Bismarck. De waarheid van dit bericht is aan sterken twijfel onderhevig. De prins van Schaumburg-Lippe, de afge wezen pretendent naar den Lippeschen troon, zal, volgens geruchten, benoemd worden tot stadhouder van Elzas-Lotharingen, De Patrio beweert, dat te Romans een anar chistische samenzwering is ontdekt tegen pre sident Faure. Een Fransche batterij heeft per ongeluk, dicht bij den Mont-Cenis, over de Italiaansche grens heen geschoten, zoodat de kogels vlak bij een daar gelegen Itaüaansch fort neerkwamen. De Fransche batterij-commandant bood zijn excuses aan. De revolutionnaire beweging in het Noorden van Portugal neemt onrustwekkend toe. De gouverneur van Oporto is afgezet en ver vangen door een energiek zeeofficier. De Spaansche minister-president Canovas heeft te kennen gegeven, dat de Cortes in December weer zullen bijeenkomen. De oppositie in het Hongaarsche parlement is meer tot verzoening geneigd, zoodat waar schijnlijk spoedig een eind zal komen aan het obstruetionisme. De gisting onder de Britsch-Indische bevolking neemt nog toe; vooral door het gerucht, dat een dertigtal nieuwe arrestaties zullen plaats vinden. De regeering is niet beducht voor de stel lingen te Malakand, schoon men een nieuwen en krachtigen aanval verwacht. Er zijn groote versterkingen aangekomen. De Fransehen hebben op koloniaal gebied een flink succes behaald. De koning van Annam heeft, op aandringen van den gouverneur-generaal van Indo-China, het onderkoningschap van Tongkin afgeschaft en die bestuursfunctie opgedragen aan een Fransch opperresident. In zijn rapport over Rhodesië geeft sir R. Martin te kennen, dat de inval van Jameson een gelegenheid, zooal niet een oorzaak, voor den bloedigen Kafferopstand is geweest. Jameson had n.l. de geheele politie, op vijf man na, van wie er nog één ziek was, mede genomen. Cecil Rhodes zal vermoedelijk weldra weer te Londen terugkeeren, waar zijn aanwezig heid noodzakelijk is, ter regeling van zekere moeilijkheden, welke gerezen zijn omtrent land- concessies in Rhodesia. Een officieel rapport deelt mede, dat er meer dan 22,000 zieken zijn bij de Spaansche troe pen op Cuba. Aan de Jleraldo wordt bericht, dat de insur- genten van den regentijd gebruik maken om zich te versterken. TWEEDE KAMER. Klinieken te Utrecht. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten name der gemeente Utrecht van eigendommen in die gemeente gelegen, ten behoeve van den dienst van het Ziekenhuis en van de academische klinieken aldaar Gelijk reeds bij de behandeling van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1897 werd betoogd, is voor het klinisch onderwijs in heelkunde, psychiatrie en neurologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de stichting van nieuwe lokalen noodzakelijk. Daar de aankoop van het benoodigde terrein dat de ge meente kosteloos ten behoeve van het Rijk zou beschikbaar stellen op verschillende bezwaren afstuitte, is de hulp van den wetgever tot onteigening ingeroepen. Een ander terrein, hetwelk niet aan het bestaande ziekenhuis grenst, ware voor den houw niet geschikt. Waar met de voorgenomen uitbreiding in het publiek belang eene uitgaaf, enkel voor den bouw, van circa f 575,000 is gemoeid, moet zekerheid be staan, dat die ui ten meeste nutte van den dienst van het Ziekenhuis en van het universitair onderwijs zal strekken. Het aangeboden wetsontwerp vervult eene daartoe onmiskenbare voorwaarde. De heer C. .1. A. Appeltoft, mgev. Kon. machtiging benoemd lot vice-consul te Landskrona, is in die hoedanigheid door de Zweedsche Regeering erkend. De heeren C. Grierson en N. Diainantides ingev. Kon machtiging benoemd tot vice-consuls resp. te Tlieodflbia en T.ignnog, 7ijn in die hoedanigheid door de Russibcho Regeering erkend Hij beseh van den Min van Hinnmil. Zaken is be noemd tot ass'stent aan het Rykslandbouw proefstation te Gae«, R. van Hagelt, te Empe. Bij Kon Besluit is aan den matr. 1e kl der Kon. Ned. Mat ine P. F. Ka'b (stamb (stamb, no. 27395) de zilveren medaille der orde van Oranje Nassau toe gekend Bij Kon Besluit is bevorderd tot commies der telegrafie le kl, J L Schlang, thans commies der telegrafie 2e klasse. Bij Kon Besluit is aan den diiectenr van het post en telegraafkantoor te Almelo, W. C Bedding, op zijn verzoek, eeivol omslag verleend uit 's lands dienst. Uitspraak in zake de „Caledonia", De „Raad van. Toezicht" op de Koopvaardijschepen deed gisterenavond uitspraak in zake B. Meijer Jr., kapitein van de Caledonia, die den 17den Juni op een ca. 40 mijlen afstand van de Engelsche kust gezonken was, nadat een dag te vorec een ontplof fing der nafta-lading had plaats gehad, waarbij een man in de machinekamer gedood was. De kapitein had zich de vorige week te verant woorden gehad, -.Is zoude hij door daden of door nalatigheid veroorzaakt hebben den dood van ceu schepeling en het zinken van het schip de Ca ledonia, De raad van tucht sprak den kapitein vrij. Over wogen werd: Jat de kapitein wel nalatig is geweest in de zorg voor een goede stuwage en dat deze onvoorzichtig et: ondoelmatig beeft plaats gehaddat niet behoor lijk was gezorgd dat de buiken der vaten door zoogen, kopbouteu vrij warea gehouden; want dat de lading (tusschen afval van blik) door de afzenders was goed gekeurd, ontheft den kapitein niet van zijn verant woordelijkheid en belet niet, dat de kapitein dezen niet vrij vau blaam isde vraag echter, of door die nalatigheid de ontploffing is veroorzaakt, waardoor de schepeling is gedood, meent de Raad niet beves tigend te kunnen beantwoorden. En wat het tweede punt betreft, neemt de Raad aan, dat het beter ware geweest, zoo de kapitein geprobeerd had met eigen stoom de Engelsche kust te bereiken en het te betreuren is, dat bij daarbij niet den steun van den machinist haddat het echter onzeker is of het schip in dit geval behouden zou zijn en dus ook het in de tweede plaats ten laste gelegde (hot doen zinken van het schip) door den Raad niet bevestigend beantwoord kan worden. Een „potje." De nieuwe bepaling, waarbij aan gegageerde mili tairen hun gagement wordt onthouder! wanneer zij in eene Rijkswerkinrichting worden opgenomen, bleek gisteren, ter terechtzitting van dc Haagsche recht bank reeds vruchten te dragen. Aldaar stond n.l. een man wegens landlooperij terecht die reeds 9 malen werd opgezonden. Gedurende zijn verblijf aldaar maakte hij een pot je van ziju gagement, „uitgaanskas" en „eantine", om die na zijn ontslag in den kortst mogelijken tijd op te maken, waarna hij zich weer in bet gesticht liet opnemen. De laatste maal bedroeg het opgespaar de f244. Toen de man nu hedenmorgen van den president der rechtbank hoorde, dat zijn gagement voortaan kwam te vervallen gedurende zijn straftijd, trachtte hij aan de opzending te ontkomen, evenwel vruch teloos, want hij werd veroordeeld tot opzending voor den tijd van 3 jaren. De rechtbank te Dordrecht veroordeelde den 18 jarigen spoorwegarbeider Tennis Roos ter zake van opzettelijken moord van ziju vader Maehiel Roos tot l!/i jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. luidde 3 jaar gevangenisstraf. Beroepen: te Hoorusterzwaag, Jubbega en Schurega, J. C. van Ronkel, cand. te Leidente Ste- vensweert en Echt, G. va» Wijhe, te Voorhoutte Valkenswaard, L. D. G. Krol, te Weidumte Ést, S. Dijkstra, te Hilversumte Rcnesse en Noordwellc, G, H. Ris Lumbers, te Venhuizen. Bedankt: voor Doesburg, door J. L. Pierson, te Hengeloo; voor Hennaard, door A. Gclderman, te Bunschotenvoor Oosterland, door H. J. Couvée, te Kerkwerve. Aan de kaartlegsters de toekomst Voor eenigen tijd was by den penningmeester der Opperliedenvereeniging Nieuw Leven, le Amsterdam, uit de kas gestolen een bedrag van ruim f300. De leden dezer vereeniging ver trouwden dit zaakje niet, en zoo werden er reeds drie vergaderingen aan de bespreking van dit feit gewijd, waarin die penningmeester en nog een ander bestuurslid deeriijk werden afgewas- schen. De derde vergadering had Zondag jl. plaats, waarin het tamelijk rumoerig toeging. Der commissie van onderzoek, speciaal voor deze zaak benoemd, werd ook verweten zeer

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5