INGEZONDEN. Yisscher ij. Scheepvaart. Handel. slecht onderzocht te hebben waar het vermiste bedrag gebleven was. Die commissie had toch wel werk van haar baantje gemaakt, want ze had zelfs f 10 besteed aan een kaartlegster, om haar in deze duistere zaak de ware schuldigen aan te wijzen. Het ei of de koffiepot had haar wel niet kunnen helpen, maar daar kan toch de commissie niets aan doen. De nhoogste wijs heid" had ze ingeroepen en haar door eeu tientje gunstig pogen te stemmenmaar zoo duister is de zaak, dat ook langs dien weg geen licht kwam. Een nieuwe commissie werd benoemd om een nieuw onderzoek te beginnen, maar waar moet die nu nog liet licht gaan koopen De eenige weg voor haar om achter de waarheid te kunnen komen, zal nu nog misschien zijn zich te bedienen van de wijsheid van twee kaartlegsters, want twee weten gewoonlijk meer dan een al zijn twee tientjes ook meer dan een. Maar die mag men voor zoo'n koffie potadvies wel over hebben. O, lieve deugd, en nu nog te moeten weten dat aan de vakvereenigïngen in de toekomst de regeling der productie zal worden toever trouwd, als we eenmaal in het socialistische luilekkerland zijn aan wal gestapt I "Wat zullen dan de kaartlegsters uitstekende zaken maken? Volksbanier Komkommers. De komkommertijd dien wij thans doorleven, schrijft men uit Venlo aan de Limb. Koerier, kenmerkt zich in hoofdzaak doorkomkom mers. In geen tientallen van jaren was de oogst daarvan zoo overvloedig als thans, en men komt handen te kort om de vruchten te plukken. Aanhoudend ziet men hoogbeladen karren met komkommers en andere groenten naar de lading plaats der spoorwegen rijden, van waaruit deze tuinproducten in zeer lange treinen naar de Duitsche markten vervoerd worden. Treinen van 40 tot 50 waggons kan men bijna iederen dag daarheen zien vertrekken. De prijzen die ge maakt worden zijn in het algemeen bevredigend, zoodat, onvoorziene omstandigheden er buiten gelaten, men ditmaal, na jaren van tegenspoed, eindelijk eens van een welgeslaagden oogst zal kunnen spreken. De Antwerpsche gemeentefeesten. In het eigenaardige koetervvaaische onzer zuidelijke broeders bericht men ons De beroemde jaarlijksche feesten van Ant werpen, welke dit jaar belangrijk zijn zullen, hebben plaats van 7 tot 15 Augusti aanstaande. Zeil- en roeiwedstrijden, Wielrijderskoersen, inhuldiging van het Gedenkteeken sde Wael" Paardenkoersen, Prijskampen van Maatschap pijen vormen het gewoon programma dezer feesten. Maar er is eenen Liehtstoet en men weet dat te Antwerpen de eerstelingen dezer feeste lijkheden plaatsgrepen. Dit jaar zal eene som van ongeveer 20.000 franken als premiën uitgedeeld worden tusschen de Maatschappijen die aan dezen stoet deel zullen nemen en welke op lOden en 15den Augusti zal uitgaan. Eindelijk zullen de liefhebbers van kerkelijk prachtvertoon met vreugde vernemen dat de luisterrijke Processie van O.-L.-Vrouw op Zondag 22 Augusti uitgaat. Voor de talrijke vreemdelingen die deBrus- selsche Tentoonstelling bezoeken is dit eene eenige gelegenheid om de uitbundige volks vreugde eens van nabjj te bestatigen welke de jaarlijksche Gemeentefeesten verwekken in de aloude Metropool vau Handel en Kunsten. Den rumoerige bruiloft. Te Parijs was Maandag een magazijnbediende met een naaister getrouwd. De bruiloft was zeer vroolijk, men dineerde in een restaurant der wijk, danste en dronk. De jonge vrouw bemerkte echter al spoedig dat haar man al te vriendelijk was tegenover een der bruidsmeisjes. Hij danste altijd met haar en liet zijne vrouw zitten. Deze maakte hare ouders opmerkzaam. De ouders maakten een opmerking tegen hunnen schoonzoon, die ant woordde: 2 Uw dochter zal er nog wat anders van beleven. Als zij mij verveelt, trek ik er een voudig van door en laat haar zitten." De genoodigden kwamen tusschen beiden en de vrede werd hersteld. Men danste weer en meB dronk nog meer. Te middernacht nam men een laatste rondje in een koffiehuis van de Avenue des Gobelins, maar de jonge vrouw, wier kwade luim nog niet over was, weigerde te klinken. Om haar te straffen, gaf de man haar een klinkenden oorveeg. Toen begon het lieve leven. De schoonvader sloeg op den schoonzoon, de vrienden van den schoonzoon op den schoon vader, de genoodigden van den schoonvader op den schoonzoon, enz. 't Was een algemeen ge vecht, waarnaar weldra een 600 toeschouwers stonden te zien onder uitbundig gelach. De politie kwam er bij. de vechters sloegen op de politie. Er waren talrijke agenten noo- dig om de geheele bruiloft naar het politie- bureel te brengen. Toen men uitleggingen vroeg over het ge beurde begonnen zij allen gelijk te schreeuwen. Men sloot ze in het arrestantenhok, waar het gevecht opnieuw begon. Slechts den volgenden morgen, toen allen kalmer waren geworden, kon men ze los laten. Zij worden vervolgd voor openbare dronkenschap, slagen en -wonden, op stand tegen de politie, enz. De jonge vrouw heeft geweigerd haren man te volgen en vraagt nu echtscheiding. De oudste boomen. Volgens de Annates botaniqites stond in de Sierra-Nevada ia California een Cypres, die 100 meter hoog was, toen de goudzoekers hem velden en die volgens berekening minstens 3000 jaar oud moest zijn. Een andere Cypres op het kerkhof van Santa- Maria de Tesia, in Mexico, wordt door plant kundigen op 4000 jaar geschat. In Senegambië vindt men Boababs (Apen- broodboom, Adajisonia digitata) met een blad- derenkroon van 200 meter in omtrek. Volgens de onderzoekingen en berekeningen door Adan- son in 1479, zouden sommigen van deze boomen COOO jaar oud zijn. De dikste boom in Europa of wellicht van de geheele wereld zou een kastanjeboom zijn op de helling van den Etna. Hij heeft een omtrek van meer dan 50 meter. (De Natuur). Zangvogels. Het aantal zangvogeltjes vermindert in de laatste jaren merkbaar. Een der oorzaken hier van is misschien, dat de vogels minder gele genheid hebben tot nestelen, nu de boomen en vooral de vele heggen en struiken meer en meer weggerooid worden. Maar de hoofdoorzaak is zeker, dat tegenwoordig zoo'n klein getal dezer vogels onder bescherming der wet staan. De vogelvangers kunnen ongestoord hun gang gaan en op de markt hunne waar te koop aanbieden. En aan koopers ontbreekt het niet; er zijn altijd genoeg liefhebbers om hier in 't wild levende vogeltjes in een kleine gevangenis op te sluiten. Daarbjj komt, dat ook de jongens nu straffeloos de nestjes kunnen uithalen. Zoo ontmoetten we gisteren op een wandeling om de stad een paar jongens, waarvan de een een nestje droeg met 6'eitjes er in naar het ons toescheen van een roodborstje. Op onze vraag, of ze meer nestjes hadden gevonden, werd geantwoord, dat ze er dien middag nog 5 andere hadden uitgehaald. Bij hunne poging om het laatste nestje te verkrijgen, waren evenwel de eitjes uit de eerste 5 nestjes in hunne zakken stuk gegaan, waarvan ze ons ook de doppen lieten zien. Wij wisten hen te overreden om het laatste weer op zijn plaats te brengen. Maar gistermiddag was het reeds weer verdwenen. Sommige jon gens laten één eitje in 't nest liggen in de hoop, dat het vogeltje er een paar zal bijleggen, om later ook deze weg te halen. Wat we nu zouden wenschen is dit, dat er een grooter getal zangvogeltjes weer onder bescherming der wet worden gebracht en dat er dan zwaardere straffen op het uithalen der nestjes en op het vangen worden gesteld. Dit laatste vooral, omdat ook tegenwoordig de vogelvangers steeds doorgaan met de wet te overtreden. Zelfs de nachtegalen zijn niet veilig. Evenals verleden jaar toch, was ook dit voorjaar de nachtegaal in het Noorderpark na enkele dagen reeds weder verdwenen. (N. Gr. Ct Mark Twain als weldoener. De beroemde Amerikaansehe humorist gaf voor korten tijd in een vriendenkring als zijn meening te kennen, dat er veel meer goed in de wereld gedaan zou worden, wanneer den menschen steeds gelegenheid werd gegeven, dadelijk een plotselinge aandrift te volgen. Toen men hem tegensprak, vertelde hij op zijn gewone grappige wijze de volgende ware gebeurtenis sHet is al lieeJ wat jaren geleden, toen er weer eens na verloop van langen tijd een vari die geestelijken naar Hartford kwam, welke ons in avondlezingen mededeelingen deden over de vreeselijke toestanden onder de armen in de gr«"te steden. Deze man was veel bijzonder heden te weten gekomen en verstond het uit stekend de ellende met waarlijk hartroerende woorden af te schilderen. Ik herinner mij, dat ik toevallig vierhonderd dollars in banknoten bij mjj had; bovendien had ik nog wat klein geld in mijn zak gestoken, om ten minste iets te geven als men collecteerde. sDe predikant vertelde ons op onnavolgbare manier van de vreeselijke ellende in de armen wijken van Londen, New-York en andere groote steden. Hij voerde voorbeelden aan, hoe vaak zeer fatsoenlijke menschen, die lust en ijver hebben om te werken, door bijzondere onge vallen steeds dieper in schulden geraken en ten laatste, als zij niet verhongeren willen, óf zelf een einde aan hun leven maken, öf misdadigers worden. Daar was eens een brave huisvader, die flink zijn best deed, om voor zijn vrouw en vijf hon gerige kinderen het dagelijksch brood te verdie nen. De bleeke, afgetobde vrouw naaide tot diep in den nacht; zij deed wat zij kon, om het weinige, dat zij noodig hadden om in het leven te blijven, bij elkander le helpen brengen. Ik gevoelde diep medelijden met deze armen en besloot, een der vier honderd-dollarbriefjes op het altaar der liefdadigheid te offeren. De geestelijke vertelde verder, hoe de man op zekeren dag zonder werk geraakte en met een bleek, vertwijfeld gezicht voor zijn vrouw verscheenhoe de vrouw hem zocht te troosten, ofschoon haar eigen hart van leed brak, en hoe de kinderen om brood schreiden en er dagelijks ellendiger begonnen uit te zien door gebrek aan voedsel. Het was verschrikkelijk, hartverscheurend. Ik nam mij voor, twee mijner bankbriefjes te geven, om de ellende der armen te lenigen. Als er nu maar gecollecteerd werd maar nog steeds spiak de predikant voert. Hij schil derde hoe er ziekte in het huisgezin kwam, hoe de zwakke vrouw verkwijnde eo stiei f, en hoe de man, als waanzinnig, met zijn kinderen in 't water wilde springen. Mijn deelneming nam met de minuut toe, ik werd zóo meegesleept door al die ellende, dat ik van ganscher harte mijn vier bankbil jetten had willen geven. Ik zag met een waar verlangen naar den collectant uit, maar zag hem met. Ondertusschen ging de predikant met spreken voort, en terwijl hij maar zonder op houden doorredeneerde, werd mijn geestdrift hoe langer hoe zwakker, en ik zelf steeds rusti ger en kalmer. »Na verloop van een half uur had ik stil een van mijn vier bankbiljetten opgeboigen; een kwartier later ging er nog een in mijn portefeuille, nog vijf minuten later en ik had reeds 300 dollars gered, en toen de man uit gesproken bad, was al myn geld veilig en wel opgeborgen. Van mijn kleingeld nam ik een deel om naar buis terug te kunnen keeren en het overige gaf ik in het zakje van den collectant, die eindelijk en ten laatste verscheen, Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan écne zijde te beschrijven. NEDEREANDSCH SANATORIUM voor minvermogen «Se longlijders te Davos-PIatz. Wij vernemen uit Davos, dat den lsten Augustus van dit jaar een Nederlandsch Sanatorium voor minvermogende longlijders zal geopend worden. Reeds lang waren onder de te Davos vertoevende Hollanders hieromtrent plannen gemaakt, toen in het begin van 1897 eenige Kurgasten het plan vorm den tot oprichting der „Vereeniging tot behartiging der belangen van Nedcrlandskhe longlijders", die in de eerste plaats tot taak zoudo hebben een Sanatorium op to richten, teneinde aan de vele minvermogende Nederlanders, die in steeds klimmend aantal te Davos genezing komen zoeken, tegen zoo laag mogelijken prijs te kunnen verplegen. Al dadelijk na de oprichting der Vereeniging nam het Bestuur maatregelen om dit plan te verwezen lijken: circulaires aan alle Nederlandsehe doctoren werden rondgezonden om voorloopig het doel der Vereeniging uiteen te zetten en te gelijker tijd werden pogingen iu het werk gesteld om de benoodigde fondsen te verkrijgen. HBL SIM. de Koninginnen stelden al dadelijk eene ruime bijdrage ter beschikking van het bestuur: vroegere Kurgasten, die te Davos hunne genezing hadden verkregen, lieten zich niet onbetuigd, en aan den steun, dien de jonge Vereeni ging van vermogende landgenooten ondervond, was het te danken, dat men binnen betrekkelijk korten tijd de in Davos gelegen Villa Florenza" kon huren en doen meubileeren, om van den lsten September 1897 af een dertigtal longzieken te kunnen verplegen. Twee der bestuursleden, mejuffrouw Tilanus cn de heer Kuijper, stelden zich, op verzoek der vereeniging, beschikbaar om belangloos gedurende één jaar het bestuur van het Sanatorium op zich te nemen, en met een der te Davos vertoevende geneesheeren werd een overeenkomst getroffen voor de geneeskundige leiding der inrichting. De verplegingskosten zijn door het bestuur nog niet voorgoed vastgesteld, doch zullen waarschijnlijk tusschen 11. 1.75 en fl. 2 daags bedragen alles in begrepen, ook geneeskundige behandeling. Hoezeer het ook te betreuren is, dat door deze kosten een verblijf in het Sanatorium nog maar onder hot be reik van een betrekkelijk gering aantal patiënten zal vallen, zoo meende het bestuur, met het oog op gel delijke schadekans, het eerste jaar niet tot een lage- ren verplegingsprijs te moeten overgaan. Hoevelen echter, voor wie het verblijf in Davos door de zoo hooge hotel- en pensionsprijzen tot nu toe eene onmogelijkheid was, worden door de oprich ting van het Sanatorium in staat gestold, de voor- deelen van het Davoser klimaat te genieten 1 En ook aan de particuliere liefdadigheid, door welke in den laatsten tijd zoovele onvermogende lijders aan tuber culose in het aanvangsstadium, naar het Davoser hoogdal gezonden werden, wordt door deze instelling belangrijk te gemoet gekomen. Aan de verschillende reglementen van het Sana torium ontleenen wij het volgende Zoowel mannen als vrouwen zonder onderscheid van rang, stand of geloofsbelijdenis komen voor de opneming in aanmerking, mits in het begin-stadium der ziekte verkeerende. De aanvrage voor verpleging geschiedt door middel van twee vraaglijsten, die, ingericht door den behan- delenden geneesheer in Nederland, aan het bestuur der Vereeniging moeten opgezonden worden. Hier naar beoordeelt de sanatorium-doktor te Davos do wenscbelijkheid der opneming en wordt, in verband hiermede, de beslissing genomen, omtrent al of niet opneming. Daar het meermalen zal voorkomen, dat ook minder ontwikkelde patiënten, die met vreemde talen onbe kend zijn, naar het Sanatorium zullen gezonden worden, heeft het bestuur der Vereeniging maat regelen getroffen om de reis in alle opzichten te vergemakkelijken. In de eerste plaats zal er getracht worden, dergelijke patiënten zooveel mogelijk met landgenooten te doen samenreizen. Waar dit niet mogelijk is, zal aan alle hoofdstations een door do Vereeniging daartoe aangewezen beambte den patient met het aanwijzen der treinen, het verzenden der koffers enz, behulpzaam zijn. Op deze wijze kan het doen der reis niemand meer de minste zwarigheid bieden. De geneeskundige behandeling in het Sanatorium geschiedt volgens de Brebmer-Deltweilersebe metho de. Goede voeding en den geheelen dag verblijf hou den in de open lucht vormen de twee hoofdvoor waarden der kuur. Aan het sanatorium worden drie gedekte terassen gebouwd, waar do lijders gedurende het grootste deel van den dag de ligkuur kunnen doen. Om het gevaar van besmetting te voorkomen, zijn in het huisreglement eenige bepalingen opgenomen omtrent het onschadelijk maken van bet sputum en wordt zoowel den patiënten als het Sanatorium-per soneel de grootst mogelijke reinheid voorgeschreven. De verpleegden slapen met geopende vensters, een maatregel, die in het Davoser klimaat zonder nadee- lige gevolgen genomen kan worden. Het bestuur der Vereeniging neemt in overleg met de patiënten alle maatregelen om hun na de kuur eene hygiënische leefwijze en daardoor eene duurzame genezing to verzekeren. Deze bepaling verdient daarom toejuiching, omdat zich bij genezen longziekten dikwijls gevallen voordoen van herhaling der ziekte, wanneer de patient onder hygiënisch- ongnnstige omstandigheden leeft, Bij een deel der patiënten nu, zal oor het bestuur gezorgd worden voor Uehtc betrekkingen als ze in het vaderland terugkeeren. Deze verpleegden worden dan ook gedurende de ligkuur zooveel mogelijk voor derge lijke betrekkingen voorbereid. Andere patiënten, die zich in een beter klimaat dan bet Hollandsche willen vestigen, worden zoo noodig on derwezen in vreemde talen, ten einde een werk kring te kunnen zoeken in Davos, Arosa, Transvaal etc. Het is trouwens bekend, dat door bemiddeling vau bet bestuur der Vereeniging dezen winter reeds onderscheidene lichte longpatiënten in Davos aan betrekkingen zijn geholpen. Wij kunnen hiermede onze mededeelingen omtrent het Nederlandsehe Sanatorium voor minvermogendeu te Davos eindigen. Het werk der aldaar vertoevendo Hollanders, die voor minvermogenden een tehuis stichtten, waar ze door en met landgenooten ver pleegd worden, verdient aller waardeering. Moge het velen ten goede komen, voor wie het verblijf in Davos tot nu toe een niet bereiken ideaal is geweest. MAASSLUIS, 30 Juli. Binnengekomen van de haring- visscherij SC 11 3!8 Martina en jPelronella, sch. G. de Ruiter, met 5 last haring. SCHEVENINGEN, ,30 Juli. Gisteravond werden f80, heden voormiddag 50 mand versche visch aangevoerd. Kleine tarbot gold f2 tot f4, tongen 10 tot 30 c. zeebanen 25 tot 60 per stukschol f 3 tot f5, scharren f4 tot 1 6 en zeehanen f2 tot f2.50 per mand. IJMUIDEN, 30 Juli Heden waren hier 3 kotters binnen met 80100 tongen, 57 groote tarbot, een paar partijtje kleine tarbot griet, 35 manden mid. schol, 816 mandjes kl. schol, 24 mandjes schar. De prijzen waren: groote tong f0.85—11.15; kl. middel tong 4060 c., groote tarbot f5.25f7.90, kl. tarbot f2.10f2.90; midd, schol f3.20—f4.70, kl. schol fi.80f2.45, schar f2.20f4.10 per mand Hoogwater te Schiedam. Aug. 1 v.m. 5 44 n m. 6.09 2 j 6.19 6.42 3 6.50 7.17 Hoogte i;i M. f N. A. P. van het Hoogw. te Hook-van-Hollund. Aug. 1 v.m. 0 95 M.n.m. 0.82 Al. 2 1,s 0.83 i> 9 3 0.99 s 0.83 Kon en Haan. Zonsopgang Aug. i 4 23 v.m i ndergang 7 50 n.m. j. >2: 4.25 7.48 34.26 7.46 t Eerste kwaitier 5 Aug. Volle Maan 12 Aug. HET WESTLAND, 30 Juli. Op de veilingen van gisteravond werden de vol gende prijzen besteed: uien fl.Gö a f !.75 per baal; roode bessen f6.80 a 7.20 per 50 kilo, aanvoer 10,000 kilo; perziken 3 a 16 c.komkommers 2 a 6 c.meloe nen 15 a 80 c., per stuk ANTWERPEN, 30 Juli. Tarwe prijsh. Amerik. fr. 19% a fr. 19%, La Plata fr 19 s/4 a fr. 20% Donau fr. 18j£ a fr. 20%. Mais prijsh. Amerik. Mixed fr. 9 a fr. 10; La Plata fr. 8 i/s a fr* 9%Odessa fr 9% a fr. 10. Petroleum kalm; loco fr. 15%, Juli fr. 15'/;, Aug. fr. lós/,. PARIJS, 30 Juli. Tarwe. Loopende maand fr. 25.50, Aug. fr. 25.60, Sept./Oct. fr 25.75, 4 laatste maanden fr. 25.75, 4 maanden November fr 25.75, vast. Rogge Loopende maand fr 45.25, Aug. fr 45.25, Sept./Oct. fr. 15 75, 4 laatste maanden fr 46.4 maanden November fr. 16.vast. HAMBURG, 30 Juli. Petroleum loco 4 90, brief, dito -,geld. Spiritus per Juli/Aug 19Vsi Sept./Oct. 19'/,. Stemming: vast BERLIJN, 30 Juli. Spiritus. Loco 41.60. BUDAPEST, 30 Juli. Tarwe stijgende. LONDEN, 30 Juli Aanvoer van Eng Tarwe 200 qrs, vreemde 21,400 qrs. Granen onverandeid vast. Amerikaansehe Goederenmarkt. NEW-YORK, 30 Juli. Tarwe Juli Aug. Sept. Oct. Nov Dcc. 30 Juli 86%80%82% 29 9 85%79%81 28 9 84 78%79% Maïs. Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Doc. 30 Juli 32% 32 K 32%34% 29 9 32 3214 32% 28 t 32% 31% 32 Va33% Aanbestedingen. Aan hot ministerie van waterstaat werd heden aan besteed 1o. het herstellen en verbeteren van rijkstelegraaf- lijnen tusschen Arnhem en Lochem en tusschen Amers- fooit en Winterswijk, warvoor minste inschrijvers waren J. Romijn en M. Beil, te Schiedam, voor f923; 2o. het her stellen en verbeteren van rijkstelegraaf lijnen in de provinciën Noard Brabant, Gelderland en Limburg; minste inschrijver C. J. Tierolf, te Roosen daal, voor f940; 3o. de aanleg van eene rijkstelephoonlijn van Oost- zaan naar Zaandam; minste inschrijver D. Kraan, te Schagen, voor f703; 4o. het vermen wen van rijkstelegraafdraden tusschen Zutphen en Enschede; minste inschrijvers waren J. Romijn en M. Beil, te Schiedam, voor f1118; 5° het onderhoud van het post- en telegraafkantoor te Assen, van den dag der kennisgeving van de goed keuring der aanbesteding tot en met 31 Maait 1300; minste inschrijver was H. Bennink, aldaar, voor f865.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6