51"° jaargang. Dinsdag 3 Augustus 1897. N°. 9386. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. G0II1A Abonnemestsfrijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 i» omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 t franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTRAAT Tclcplioon Ao. 123. ADVEHTEnTrEr-EHB: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 2 Augustus '97. Reeds deelden wij in het kort mede, dat de Britsehe regeering het goed heeft geoordeeld, de handelsverdragen met den Duitschen Zoll- verein en België op te zeggen. Dit moge eenvoudig klinken, inderdaad is het een zaak van een zeer groot economisch be lang, niet alleen voor de betreflende rijken, maar voor geheel Europa. En dat wel, omdat deze opzpgging der han delsverdragen hare oorzaak vindt in geheel bijzondere omstandigheden. De aanleiding tot dezen stap der Engelsche regeering is de nieuwe wet op de invoerrech ten van het «dominion" Canada. By die wet is aau de producten uit Engeland en uit de Britsehe koloniën een gunstig tarief toegestaan, onder voorwaarde van gelijke be gunstiging der Canadeesche pioducten. Wet andere woorden, Canada heeft hiermede uitvoeiing gegeven aan het denkbeeld eener tolunie tusschen alle Britsehe staten. Dat denkbeeld is door den eerste-minister van Canada, den heer Laurier, ter gelegenheid der jubileumfeesten te Londen, met Chamber lain en de andere koloniale ministers besproken en uitgewerkt. Twee handelsverdragen stonden de realiseer ing der plannen in den weghet tractaat met de Duitschen Zollverein en het verdrag van 1861 met België, waarin aan de Duitsche en Belgische waren in het Britsehe rijk, als dén geheel be schouwd, gelijke voGrdeelen werden toegestaan als aan eenigen anderen staat. Een concessie van bijzonder gunstige bepa lingen aan Canada zou dus met die verdragen in strijd zijn, en de Britsehe regeering heeft nu, voor de keus tusschen Canada of Duitsch- land en België gesteld, de voorkeur gegeven aan Canada en de beide handelsverdragen op gezegd. Een ernstige daad voorzeker, die eenerzijds het bewijs levert, dat Engeland er naar streeft de banden met zijn machtige koloniën steeds nauwer toe te haleo, en anderzijds een gevoe lige slag is voor de Duitsche en de Belgische industrie. Toch mag in het opzeggen der handelsver dragen geen vijandige gezindheid van Engeland worden gezien; 't is niet een maatregel tegen Duitschland en België, maar voor eigen en koloniale belangen. Reeds zijn dan ook besprekingen gevoerd over het sluiten van nieuwe handelsverdragen, zoo met Duitschland als met Engeland. De Hongaarsche premier heeft ingezien, dat hij tegenover de machtige oppositie iu het Parlement den strijd niet kon volhouden. Door J. C, Biehnatzki. 7) Lang staarde hij droef van zin voor zich uit, tot by den terugblik op de gebeurtenissen van den afgeloopen nacht Idalia's beeld voor hem verscheen en al zijne gedachten zich daarop concentieerden. Een onbeschrijfelijk verlengen beving hem om haar weder te zien. Hij beschuldigde zich haren mor gengroet niet afgewacht te hebben; ijlings keerde hij terug. Achteloos was hij de woning zijner vei loofde vootbijgegaan, maar daar werd de deur geopend Maiia trad met een wateremmer naar buiten. Haar eerste blik viel op Godber, Rasch wierp zij haren emmer weg, holde de werst af, vloog jubelend op hem toe en met een gelukkig «Godber, Godber, ben je daar!" greep zij zijne hand, die hij haar mechanisch reikte. Had hij haar aan zijnen borst getrokken, zonder schroom zou zij zijn kus beantwoord hebben. Dat bij het niet deed, ontstemde haar echter geenszins, want aan eene kalmere uiting der liefde dan de grootere hartstochtelijkheid van de bewoners van het vasteland toelant, was zij gewend. Zij wist, dat hij haar trouw gebleven was, ook al had hij het niet geschrevenhij was toch een zoon van haar land, waar ontrouw onder in de jeugd reeds verloofden even ongehoord is, als onder echtgo- nooten. «Hoe kom je zoo in eens hier? Wij verwachtten je eerst morgen van Husumwant, je was immers Er moest een einde komen aan het obriruc- tionisme, dat het land ten verderve was, eri na wederzijdsche overwegingen heeft baion Baufly besloten toe te stemmen om ait. 16 van de wet tot invoering van het strafwetboek, het artikel, dat door de gestrenge maatregelen tegen zijn persdelicten den liberalen een steen des aanstoots was, te wijzigen. Van bare zijde zal nu de oppositie geen stel selmatiger! stryd meer voeren bij de behande ling der suikervvet en der begrooting. Ook is het zeer waarschijnlijk, dat de belofte der oppositie, om haar verzet te staken, zelE de vergelijk-ontwerpeu betreft. De beraadslaging over de wet op desuiker- premiën is, als eerste gevolg van de oplossing der crisis, reeds ten einde gebracht. De regeering heeft dus lopgegeven, en Banffy's laatste onderhoud met keizer Frans Jozef te Weenen zal daaraan niet vreemd zijn. Maar meer nog komt de verdienste der ontspanning van den tot het uiterste gespannen toestand toe aan den president der Kamer, Szilagyi, die, schoon reeds tot opvolger van Banffy aange wezen, geen poging heeft gespaard om de par tijen te verzoenen. De Kamer moge nu den verloren tijd inhalen door met dubbelen ijver aan het werk te gaan. Zaterdag is het laatste gedeelte van het ont werp van het vredesverdrag door de gezanten en Tewfik-pacha behandeld. Drie uur lang is er gediscussieerd, en alle amendementen, die door Tewfik-pacha werden ingediend, werden onmiddellijk schriftelijk door de gezanten be antwoord. Bijkbaar wordt er dus thans een weinig spoed gezet achter de onderhandelingen, en vermoedelijk zal dan ook weldra de teekening der praeliminairen verwacht kunnen worden. De quaestie, die nog hangende was, n 1. de door Duitschland verlangde controle op de Grieksche financiën, zal evenmin bezwaren op leveren. De andere mogendheden hebben zich er mee vereenigd, en ook Griekenland schikt er zich ten slotte in. Griekenlands belang is het nu, te trachten de oorlogsschatting zoo spoedig mogelijk af te be talen. Immers, de ontruiming van Thessalië dooi de Turken is afhankelijk gesteld van de betaling der oorlogsvergoeding. Opnieuw schijnt het zich voor een leening te wenden tot Duitschland. De bankier Lyngros moet zich daartoe te Berlijn bevinden, om te zamen met eenige andeie Grieksche millionnairs, te trachten 90 milüoen francs te leenen. Of zij hierin zuilen slagen, is minst genomen zeer twijfelachtig, ook al doen zij schoone beloften. De Duitsche geldschieters hebben reeds veel op een schip, dat wij gisteren in de verte zagen ankeren? Waar is dat gebleven?" Met deze woorden zag zij naar de ankerplaats, waai heen zij gisteren in zoo blijde hoop bad gezien, «Daar!" zeide Godber en strekte zijne hand uit in de richting van het wrak. «Genadige hemel T kreet Maria, terwijl zij van schrik bijna ineenzonk. «Dus je streedt met den dood, terwijl ik rustig van je droomde. Wij melk ten weinig van den storm en meenden, dat het niet zoo verschrikkelijk was. Ik zei nog wei aan moeder, dat wij een licht in de achterkamer moesten zetten, maar zij meende dat dit vreemde schippers in den war zon kunnen brengen en zij lachte mij uit, omdat ik zoo precies wou weten, dat je op het schip waart. En nu ben je toch gestrand. Wat heb je wel uitgestaan, en wat zou ik geschreid hebben, als je was omgekomen", en daarbij be dekte zij hare oogen met hare boezelaar, en weende van vreugde en angst. Godber sidderde als een misdadiger. De tranen van het meisje vielen als gloeiende droppels op zijn ziel. Een oogenblik keerde zijn vroegere ge voel terug; hij omhelsde haar, drukte haar heftig aan zijn hart, en toen zij met hare blauwe, teedere oogen zoo vol liefde tot hem opzag, was Idalia's beeld geheel uit zijn hart verdwenen. Maria echter rukte zich snel van hem los en riep «Arme Godber, wat sidder je. Kom toch ge zwind in huis. De thee is dadelijk klaar. Wat zal moeder blij zijn, als ze je ziet; ben je alleen ge red?" Deze vraag bracht Godber's gedachten weder op Idalia. Hij verviel weder in zijne vroegere koelheid jegens Maria en zeide haastig, in afgebroken zinnen «Er zijn nog anderen gered. Vaarwel, voor bet leergeld betaald op het stuk van financieele transacties met Griekenland. Een flink voorbeeld heeft de bisschop van Zante intusschen reeds gegeven. Ilij zond aan de regeeiing 150.000 francs en de edelgesteenten van zijn mijter. Uit Athene komt het zondei linge bericht, dat wanneer een fiuancieele conti öle op Griekenland wordt aangenomen, koning George een verkla ring van «buitengewoon gewicht" zal doen. Op Kreta worden middelerwijl de Europeesche tioepen versterkt; 400 man Engelsche infan terie zijn van Malta naar het eiland vertrokken. De admiraals hebben besloten de ontscheping van Turksche troepen op het eiland te beletten. Te Konstantinopel aldus wordt aan de Times gemeld moeten een zestigtal aan zienlijke Turken, verdacht van te behooren tot de Jong-Turksche partij, door de politie zijn ver donkeremaand. Ook moeten er Armeniërs in grooten getale gearresteerd zijn. De Sultan heeft zich bij zijn goede vrienden, de mogendheden, beklaagd over Servische en Bulgaarsche kuiperijen, Vorst Ferdinand van Bulgarije zal Woensdag a.s. te Sinaia een ontmoeting hebben met koning Carol vnn Rumenië. Men wil aan dit bezoek groote politieke beteekenis hechten. De Bulgaarsche minister president Stoïloff, dienaangaande onderviaagd, laat zich al zeer terughoudend uit. Hij erkent, dat de ontmoeting tusschen beide vorsten het karakter draagt van een beleefd heidsbezoek, dat de Bulgaarsche vorst brengt aan den Roemeenschen koning; en hij ontkent niet, dat er tusschen beide potentaten misschien ook over de politiek zal worden gesproken. «In dit bezoek ligt in zoover een politieke beteekenis, als door persoonlijke kennismaking de spanning, welke nog tusschen beide hoven bestaat, uit den weg kan worden geruimd." De minister verklaarde verder, dat Rusland's invloed zeer heilzaam is geweest, zoodat de verschillende politieke partijen zich thans met ijver toeleggen op de binnenandsche aange legenheden. Bulgarije's eersten pücht noemde hij op goeden voet te blijven met Turkije, en de Bulgaarsche regeering houdt zich ook daaraan. Zelfs beweert StoïlofT dat Bulgarije Servië van een inmenging in den Grieksch-Turkschen oorlog heeft teruggehouden. Bovendien heeft de minister in een onderhoud met verontwaardiging protest aangeteekend tegen de pogingen om de Bulgaarsche regee ring te mengen in de moordgeschiedenis van den ritmeester Boïtcheff. De verschillende correspondenten van West- Europeesche bladen, die het proces gevolgd hebben, spreken niettemin allen hun veront waardiging uit, dat de jury voor de moor denaars «verzachtende omstandigheden" heeft oogenblik. Ik moet bericht brengen omtrent het schip." «Wacht nog een oogenblik," antwoorilde Maria. «Waar zijn ze? Ik ga met je mee. Laat ik het eerst aan moeder vertellen." Daarna sprong ze vrooiijk weder op de werst naar boven en kwam in weinig oogenbiikken weer bij Godber terug, die bewegingloos in sombere vertwijfeling op dezelfde plek was blijven staan. Zij gingen nu met elkaar voort; hij droevig ge stemd in de ziel zij met schitterende oogen en met vroolijke praatzucht. Zij had hem immers zooveel te vertellen, boe zij steeds naar hem had verlangd, hoe zij steeds bij haar weik aan hem had gedacht, hoe vïijtig zij gesponnen had aan haar uitzet, en zij verhaalde hem daarbij van ieder stuk van hun toekomstig huishouden, dat zij deeis van hare moeder kreeg, deels zelve had vervaardigd. Godber was te moede alsof een angstige droom hem kwelde; zij echter vertelde voort, hoe zij dikwijls gebeden had, dat Godber ongedeerd mocht terugkeeren. Hare kinderlijke woorden drukten op zijn hart als rotsblokkenhij moest stilstaan om adem te halen; hij knikte in zijne knieën. Maria bemeikte het, maar de ware oorzaak niet vermoedend, vatte zij met teedere bezorgdheid zijn hand en was boos, omdat hij de verkwikking, die zij hem had aangeboden, versmaad had. Hij was immers zoo zenuwachtig, en het was ongehoord, dat hij niet eerst goed had uitgerust. «Maar wacht maar," voegde zij er bij, «nu zal je ook in de eerste veertien dagen niet uit je ge- makkelijken leuningstoel opstaan. Ik zal je verplegen als een schoothondje; dan zal je wel weer op knappen." «Neen, maar het is afschuwlijk, dat je je ge- gevonden, waaraan Boïtcheff en Novelitch dan ook waarschijnlijk le danken hebben dat zij de galg ontkomen zijn. Een treurig licht op de Bulgaarsche omstan digheden werpt nog het feit, dat de vader der vermoorde, de voornaamste en bezwarendste getuige in het proces, voortdurend onder bewa king der politie heeft moeten staan, anders was zijn leven niet veilig geweest. Over de verhouding van Boïtcheff tot vorst Ferdinand deelde Simon het volgende mede. De vorst zou Boïtcheff eens 500 goudstuk ken gegeven hebben om die aan Anna te zenden eri daarvoor van haar de belofte te verkrijgen, dat zij zich buiten Bulgarjjë zou vestigen. Boïtcheff evenwel verteerde het geld met zijn vrienden. Toen het bevel tot gevangenneming tegen hem werd uitgevaardigd, zat bij juist aan een diner ten hove. Een der adjudanten van den vorst verzocht een uitstel van 24 uren, ge durende welken tijd het paleis met een militair cordon zou kunnen omgeven worden. Daarna gaf hij kennis van het feit aan vorst Ferdinand, die Boïtcheff zijn orden deed terug geven en zijn uniform voor burgerlijke kleeder dracht verwisselen. Het hof verliet onmiddellijk de Bulgaarsche hoofdstad en daarna eerst werd Boïtcheff gevangen genomen. Hertogin Clémentine (de moeder van Ferdi nand) moet uitgeroepen hebben«Wanneer deze schurk niet de zwaarste straf krijgt, die de Bulgaarsche wet toelaat, dan kom ik nooit meer in het land." Of zij zich inderdaad daaraan zal houden? In Bulgarije toch bestaat de doodstraf! demen^de Sfcdedeellngen. In de Borinage zijn weder verscheiden dynamiet-aanslagen gepleegd, zonder persoonlijke ongelukken evenwel. De Noordsche Storthing heeft de regeering gemachtigd het maximum-tarief toe te passen op die landen, welke de Noorsche goederen en schepen ongunstiger behandelen dan goederen en schepen van andere landen. Het gemeentebestuur van St. Petersbuig heeft besloten het Duitsche keizerspaar bij hun bezoek brood en zout aan le bieden op een prachtig in Russischen stijl bewerkten zilveren schotel. In Silezië en op andere plaatsen in Duitsch land zijn groote verwoestingen aangericht en tal van menschenlevens verloren gegaan door overstroomingen ten gevolge van den aanhou denden regen. Ook uit Zuid-Westelijk Rusland komen derge lijke berichten. In Portugal wordt het gaandeweg rustiger, en de alarmeerende berichten, die uit Madrid kwamen, schjjnen wel wat overdreven te zijn. zondheid zoo op het spel zet, door te weigeren even bij ons binnen te komen," zeide zij nu in ernst boos en bijna schreiend, toen zij bij den smaifen balk kwamen, die daar over den zeearm was ge legd, slechts aan den bekwamen Halligbewoner een gevaarlijk punt biedend, daar hij, om do schapen den overgang te beletten, met de scherpe kant naar boven was gelegd. Maria was er al dansende overgegaanGodber volgde haar met langzamen en ongewissen tred. Toen zij de woning binnentraden, vonden zij daar alien om een groote tafe! aan het ontbijt, dat slechts uit thee met zwart brood, boter en schapenkaas bestond. Idalia droeg nog de kleedij der Malligbewoners, die zij met den haar eigenen smaak zeer bekoorlijk had weten te maken, zonder dat de eigenaardigheid daar onder leed. Bij Godber's komst stond zij snel op en trad hem met onweerstaanbare lieftalligheid te gemoet, niet meer met de alles vergetende hartstochtelijkheid van gisteren, maar met een lachje, dat duidelijk het bewustzijn uit drukte, dat zij hem aldus moest behagen. Men zou echter Idalia onrecht laten wedervaren, wanneer men haar gedrag tegenover Godber als loutere behaagzucht wilde verklaren. Neen, niet gewoon op de omstandigholen te letten of de gevolgen te bedenken, waar haar hait sprak, gaf zij zich geheel over aan hare gevoelens, en bij haar bestond meer dan dankbaarheid jegens den redder van haar leven, zij koesterde, zoo al geen opoffe rende toch een zekere liefde, roet alie aanspraken, die ware liefde geeft. Zij wilde behagen om het hait van den jongeling te winnen en verre was haar do gedachte om hem slechts als den slaaf barer luimen te beschouwen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1