BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIE UWS. (den heer Elout) doen interviewen, vooral over hetgeen de oud-minister voornemens is te gaan doen. Uit dit gesprek blijkt, dat de heer Van Housen hoopt een dagblad tnt zijn beschikking te krijgen, «Voor de journalistiek heb ik altijd veel gevoeld, maar ik denk er niet aan dagbladiedacteur te worden, ai hoop ik tvel een courant ter mijner beschikking te krijgen. Ik sta daarin hij diKoyptr, de heeien Schaepman, Lobman en anderen achier. Nu moet ik maar over mij laten schrijven, en kan ik nooit iets opheldeien ot tegenspi eken," ver klaarde de oud-nmiisler. Met het burgemeesi ei schap van da residentie, waarvoor de heer Van Houten in aantneiking heette te komen, dreef hij wel ennigszms den spot. Daarentsgen achtte hij het mogelijk, dat er van een reisje voor de Maxwell-maatschappij, waarvan mr. Van Houten vroeger beheerder was. nog iets zou komen. Ook uitie hij zijn verlangen Indié eens te leeien kennen, schoon de reis hem zeer be zwaarlijk scheen. Belangwekkend werd het onderhoud, toen do quae-tie ter spiake kwam, of de heer Van Houten al dan niet noode zijn poiteleuille zou hebben neer gelegd. »U vraagt mij hoe ik over het mininister-zijn denk? Wel dat is geen geheim. ilk heb het ntinmer gewenscht. Ik ben geen buieau-man en geen hof man. Ik heb mijn vrijheid t« lief. Maar iemand kan mei altijd den minister voiu tdi ijven en critiseeren, zooals ik gedaan heb, zonder dat hij moet verwachten, dat men eens zegt »doe het dan zelf'. jtOnde, zulke omstandigheden stelde ik mij echter voor eventueel ook tmjn conditiën te stellen Aan deze verklaringen zal men toch wel niet kunnen twijfelen. Wie in de Kamer komt met een oog op de groene tafel, zal wel niet zeggen en schrijven, wat in mijne redevoeringen en geschriften te lezen is." Daarbij wees de ex-minister zijn bezoeker op eenigo passages uit zijn herdrukte Staats- en straf rechterlijke Opstellen. De heer Van Houten ontkende, dat hij bij de kabinetsformatie in 1891 zou zijn teleurgesteld door zijn niet-opneming in het ministerie Van Tienhoven-Tak. uln een formatie-Van Tienhovon zon ik geen zitting hebben genomen, al ware ik gevraagd." sde heer Van Tienhoven was niet door den staatkundigen toestand als formateur aan gewezen. Ik beschouwde destijds den heer Van Tienhoven als een representant van een bleek, koninklijk-keikelijk goedgekeurd liberalisme, en ik achtte het vooral strijdig met het recht van de meerderheid der Tweede Kamer, dat haar aange wezen leider werd gepasseerd. Naar mijn oordeel had de heer Tak tot samenstelling van een Ka binet moeten zijn geroepen, en ik was ook van oordeel, dat ware hem die samenstelling opgedra gen hij mij niet had kunnen voorbijgaan. Of dit al dan niet met mijne wenschen strookie, kan ik in het midden laten. Nu evenwel mr. Tak zeifin een ministerie Tienhoven plaats nam, had ik niets te pretendeeren. Ik heb dit een en ander den dag zelf der formatie gezegd aan de beeren Tak en Smidt, die mij er mede in kennis kwamen stellen." De positie van den heer Van Houten in de Kamer werd door het optreden van dit ministerie versterkt. nik kreeg tamelijk onbetwist de leiding van de groote meerderheid der liberalen in handen, en heb nimmer zooveel invloed gehad als in die jaren. Aan de voorstellen der regeering kwam die invloed doorgaans ten goede, waarvan Pierson's wetten getuigen. Evenwel had mij juist de formatie van het kabinet Tienhoven-Tak doen zien, dat als ik ooit mijn onteigenings-ontwerp, mijn denkbeelden over het huwelijksrecht, de tegenove- Beigansius verdedigde militaire organisatie en zoovele andeie van minder belang, in hei Staatsblad wilde zien, ik na de leiding der liberale partij in de Kamm- te hebben verkregen niet zou mogen toelaten dat zich die partij andermaai door het koninklijk welgevallen een leider liet ociroyeeren, en dat ik zou moeten zorgen, dat het voorvai Tienhoven-Tak zich niet herhaalde Werd ik de ei kende leider der liberale partij, dan zou het noodzakelijk gevolg zijn dat ik nadat evemueel de kieswet-Tak zou zijn tot stand gekomen, en als de libetalen dan de meet derheid verkregen premier zon mouten worden en dit dus onk zou moeten willen.' Maai de val van het mmi-tene Van Tienhoven- Tak, dat een naar des heeren Van Houten over tinging met de grondwet strijdig kiesweiontwerp indiende, verstoorde die berekeningen. zin mijn sirijd tegen Tak's ontwerpen deed ik eenvoudig mijn plicht. Egoïstische bedoelingen waren daarbij niet in het spel. Ik kwam daardoor in onmin met de meesten. op wier stem ik bij mijn toekomstplannen rekende. Bovendien voorzag ik Kam e,r. rut binding en daardoor het verlies van den Kamerzelel, waarop ik prijs stelle. Over de tol allemanskiesrerht neigende gezindheid vim dB meerderheid der toenmalige Grnningscbe kiezers kon ik mij geen illusion maken en vriend en vijand maakten er mij om strijd opmerkzaam op. Over den lateien loop van zaken heb ik mij in geen enkel opzicht te bpklagen. Maar wie meent, dal die toen door mij voorzien werd, zou mij een profetische» blik moeten toekennen. De mogelijkheid daarvan lag voor de hand. maar mijn kansen op de rol, die mij is toebedeeld, waren zoo luttel, dat geen verstandig mensch daarom een handeling zou doen. die hem overigens zóó veel kosi te. Mijn mini sterie is een onvoorzien hors d'oeuvre in mijn poli tieke loopbaan. Ik heb er in mijn richting van gemaakt, wat ik kon, maar toen de laatste hand aan de kieswet was gelegd, hernam ik vanzelf mijn oude politieke stelling, en deed ik mijn best de oude politieke groepeer mg te heistellen. Ik heb nooit aan de groepeeiing bij de kamer ontbinding van 1894 eenig duurzaam karakter toegekend". Ten slotte besprak de heer Van Houten, die zich bereid heeft verklaard, zijn interviewer lal er nog eens te woord te staan, in 't kort den hul digen toestand der liberale partij. 5 Wij hebben nu weder de groote liberale partij terug Zij heelt een moeilijken tijd achter den t ug. De onderlinge strijd over technische detailswam ook de wedeipartij beweerde op den bodem der grondwet te staan en eischen van welstand te stellen dreigde op ondergang van den invloed uit te lonpen. In zekeren zin droeg dtt het karakter van een zelfmoordenaars-proces. «Gelukkig is het tot zoover niet gekomen. Wij hebben nu weder een centre gauche waarop de regeering bij haar vooisiellen zal moeten steunen, en een extreme gauche, die de voorhoede vormt, en die haar idealpn en plannen moet doen rijpen gelijk ik tientallen jaren heb gedaan. «Als de Regeering nu maar niet weder de kracht van het centre gauche miskent, doch hier zou ik komen op een terrein, dat gij begrijpen zult, dat ik niet kan hetieden." De Tweede Kamer. De uitslag der verkiezingen te Leeuwarden en te Winschoten heeft nog eenige wijziging ge- biaeht in de samenstelling d-r Tweede Kamer. Een wijziging, die zeer zeker het nieuwe mi nisterie ten goede komt. Door de verkiezing vau den heer Pijttersen te Leeuwarder, is het aantal liberale leden der Kamer gekomen op 48. door die te Winschoten dat der radicalen op 5. Daarentegen zal de nieuwe Kamer io haar midden niet 4, doch slechts 2 sociaal-demo craten tellen, t. w. de heeren Troelstra en Van der Zwaag. Niet onmogelijk is het, dat de a.s. verkie zingen te Amsterdam, Lochem en Enschede nog eenige verandeting in den staud der pat tijen zal te weeg brengen. Intussclien is door de verkiezingen te Leeu warden en te Winschoten de anti-clericale meerdetheid dezelfde gebleven. De Koninginnen. Omtrent het diner en den feestavond op het paieis Het Loo ter eere van den verjaardag tan H. M. de Koningin-Regentes kan nog het volgende worden gemeld. Aan het diner, dat 60 couverts telde, namen deel de dienstdoende dames en heeren der hofhouding en de dames en heeren die bij de opvoering der tooneelstukken een rol vervulden, benevens enkele familie-betrekkingen der dames die hare medewerking verleenden. De opvoering in de comediezaal ving te 714 uur aan en was te '11 uur geëindigd, waarna nog eenige oogenblikken gebruik werd gemaakt van de buffetten, die in de kunstzaal naast de comediezaal waren aangericht. Een twaalftal heeren, ten deele behoorende tot de hofhouding, allen te 's-Gravenhage woonachtigen ten Hove voorgesteld, hadden zich op verzoek van den regisseur, daartoe door H. M. gemachtigd, be reid verklaard de entre-actes door strijkorkest aan te vullen. De heer mr. Henri Viotta had de leiding van dit orkest van dilettanten wel op zich willen nemen. De muziek voldeed uitstekend en de medewerkers mochten na. afloop den persoon lijken dank van Hare Majesteiten ontvangen. H. M. de Koningin speelde in het eerste en het laatste der reeds gemelde tooneelstukjes. In het blijspel Uit liefde voor de kunst ver vulde H. M. de noofdro!. Overigens speelden mede de dames baronesse Van Ittersum, jonk- vrouwe Van de Poll, baronesse Rengers en gravin Van Limburg Stirum, benevens de hee ren graaf Van Limburg Stirum, jonkheer Van de Poll, luitenant Loudon, jonkheer Van den Bosch, baron Bentinek, barort Clifford, jonkheer De Ranitz en graaf Dumonceau. Te 11.20 keerden vele gasten per extra-trein door H. M. ter beschikking gesteld, huiswaarts. Ovpr het a.s. bezoek der Koninginnen aan Zutfen deelt de Z Ct. mede: H.H M.M. de Koninginnen zullen Maandag aanstaande, 's middags ongeveer 3 uur per extra- trein aankomen en aan het station worden opgewacht door den Burgemeester, de Wet houders, den Secretai i«, de leden van den Ge- meentr-iaad eri andere autoriteiten. In de eerste plaats zal een bezoek worden gebiecht aau de St. Walburg.skerk, van welk gebouw de merkwaardigheden, waaronder de beroemde Librije, zullen worden in oogen- .'chouw genomen. Vervolgens zal een rijtoer worden gemaakt door de stad, waarvoor de juiste route echter nog niet is vastgesteld en ten slotte net Ziekenhuis aan den Coehoorn- singel met een bezoek worden vereerd, waarna HH. MM. zich langs den Deventerweg zullen begeven naar Ned! Mettray. 's Avonds ongeveer 7 uur zuilen de Vorstinnen weder onze stad per rijtuig passeeren, om van het station Zutfen per extra-trein de terugreis voort te zetten. De minister van Buiteniandsche Zaken, de heer De Beaufort, ontving gisternamiddag te zijnen huize. Lange Houtstraat, de bezoeken van de hoofden en verdere leden der verschil lende legatiën te 's-Gravenhage. Naar de N. Bott. Ct, uit goede bron ver neemt, zal de heer J. T. Cremer, nieuw be noemd minister van koloniën, zijn betrekkingen van commissaris-generaal der Nederlandsche afdeeling der Parijsche tentoonstelling en van commissaris der Koninklijke Paketvaart-Maat schappij en der Deb-Spoorwegmaatschappij nederieggett. Door de liburale kiesvereeniging te Enschedé is mr. N. G, Pieison mat algemeens stemmen eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door de vrjlkskiesver-'eniging Enschedé" is gisterenavond voorloopig eandidaat gesteld voos de T woede Kamer de heer W. P. G. van Hels- dingen te Rotterdam. Van liberale zijde worden als candidaten voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer in Amsteidain VI, behalve de heer WJ. Geertsema, nog genoemd mr S. van Houten, oud-minister van biunenlandsche zaken, en dr. H. F. R. Hubrecut. Jlr. H. L. Drneker. Uit Den Haag wordt ons geschreven Het verluidt nu. wat het Kamerlid mr. ürucker in Den Ilaag heeft gedaan tijdens de ministei lëele crisis en de voorbereiding van het nieuwe Kabinet. Voor den heer Drueker was een portefeuille bestemd. Hij wilde die aanvaarden onder beding, dat als slotnummer op het vierjarig ministei lëel programma zou pi ijken: herziening der Kies wet. Deze voorwaarde werd niet ingewilligd eri de heer Drucker keerde naar Zwitserland terug, dankbaar maar met voldaan. Slechte praktijken. Juist op het laatste oogenttlik voor de stem ming voor een lid van de Tweede Kamer, op 27 Juli j.l., verscheen in een te Winschoten uitkomend blad eene advertentie, onderieekend door den lieer P. Dijkhuis, eandidaat deranti- revolutionnairen, waarin hij voor de candida- tuur bedankte. De advertentie was valsch en verscheen te laat om tegen "esproken te worden. Zij heeft stellig nog sommige kiezers misleid, die van plan Waren op den lieer Dijkhuis te stemmen en het nu niet deden. Natuuilijk werd een onderzoek ingesteld naai den inzender van deze leugenachtige advertentie, en het is, naar wij vernemen, den heer Dijkhuis gelukt hem op te sporen, n.i. een onderwijzer aan de openbare school te Woldendoip. Deze voorganger der jeugd heeft zeker niet bedacht welk een slecht voorbeeld hij daardoor aan zijne discipelen gaf, maar ook niet, dat hij door deze handeling ia conflict kwam roet de kieswet en liet strafwetboek beide. Als wij goed ingelicht zijn, moet de heer Dijkhuis dan ook voornemens zijn van deze zaak een aanklacht in te dienen waar het behoort. NPr. Gr. Ct.) De Fnillissementswet. Naar het Weekbl. van het Recht verneemt is door den laatstelijk afgetreden Minister van Binnenlandsche Zaken bepaald, dat de plaatsing in de Nedei landsche Staatscourant van de aan kondigingen bedoeld in de artikels 14, 15,18, 167, 193 en 208 der faillissernents voortaan kosteloos zal geschieden. Naar de N. Bott. Ct. verneemt, zal de Neder landsche regeering. ingevolge uitnondigïrig dei- Belgische regeering, Vertegenwoordigd worden op het internationaal congres tot bestrijding van bet alcoholisme, dat in September te Brussel zal gehouden worden. Politiebond. De XVlde algemeeoe vergadering van den sAlgemeenen Nederiandsehen Politiebond" za! dit jaar worden gehouden op Dinsdag den 14en Sepiernber in een der zalen van Musis Sacrum te Arnhem. Aan de orde is o. a.Bespreking van het ontwerp-ieglement van de heeren Terpstra en Nolthenius tot oprichting eener onderlinge ver- eeniging van leden van den Bond tot uitkeering bij overlijden aan hurine weduwen of kinderen, in verband met de daaromtrent door de afdee- lingen uitgesproken gevoelens en in verband met de statuten. Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond. Op de bevcnzaal van het hotel „De Zon" te Be verwijk had gistermiddag de jaarlijksche algemoene vergadéring van bovenbenoemden bond plaats, onder voorzitterschap van den heer H. 0 Funke, die allen een hartelijk welkom toesprak en met eenige woor den het afgeloopen jaar herdacht. Nadat hierop enkele oogenblikken bet woord was verleend aan den heer G. Slagt uit Beverwijk, werd door den secretaris van den bond, den heer C. J. N. van Etten, het jaarverslag uitgebracht. Het verslag van den penningmeester, den heer B. E. Diepcrink, gaf aan ontvangsten f3105.61, uit gaven f2335.52, zoodat er een batig saldo in kas is van 1770.09. Volgens het verslag van den penningmeester van de Bondscourant was er een batig saldo in kas van f192. Beide rekeningen werden door de commission, be noemd tot het nazien er van, goedgekeurd. Namens de commissie voor het ontwerp-Pyttersen, benoemd, om het resultaat der circulaire door den bond aan al de bakkers in Nederland verzonden, mede te dcelen, werd het woord gevoerd door den heer II. O. Lammens te Delft. Hjj zeide dat dc 500 ingekomen antwoorden fei telijk in 3 soorten konden verdeeld worden, t. w. lo. en dat was de grootste meerderheid (330) zij die staatsinmenging verlangden, 2o. zij die samen werking der patroons verlangden en 3o. en dat waren er maat weinigen, zij die in een staking der knechts het eenige middel ter oplossing zagen. Spr. wees er op dat, zoo de deelneming wat grooter was geweest, men nu reeds een heel eind verder met de wetgeving op den nachtarbeid was geweest. Als zijn eigen mcening gaf spr. te kennen, voorloopig slechts 1 nacht in de week te werken, door den langen dag van Zaterdag naar Maandag te verplaatsen. Het voorstel van de afdeeling Zaandam„dat door den bond aan de leden gelegenheid zal worden gegeven tot scheikundig onderzoek tegen billijken prijs," kwam hierop in behandeling. Het praeadvies van het centraal bestnur luidde om het 1 jaar te beproeven. Met bijna algemeene stemmen werd dit aangenomen. Bij het centraal bestuur zullen nn in bet vervolg kaarten te krijgen zijn, ten einde du- waren te doen onderzoeken bij het scheikundig bureau van de heeren Van Hamel Roos te Amsterdam. Elke afdeeling zal daarvoor 50 eents in postzegels moeten zenden. Besproken werd nu de oprichting van een uitkee- ringsfonds bij overlijden. In beginsel verklaarde de bond zich voor de op richting. Het centraal-bestunr werd opgedragen op een volgende jaarvergadering met voorstellen te komen. Aan de orde was hierop het rapport der commissie, ontwerp-Goozen: vakonderwijs. De heer H. C. Lam mens voerde wederom het woord. Spr. zeide dat de bedoeling van het ten vorige jare bekroonde ontwerp was, weder tot de vroegere gilden terug te komen, door diploma's uit te zoeken (2e en le klasse) aan de bakkersknechts, die een zeker examen konden afleggen. Daarvoor zou dan ook een vakboek saamgestefd moeten worden. Spr. wees er op dat hoewel de samenstelling van een dusdanig bock eenig bezwaar zou hebben, toch de voltooiing zeer wel mogelijk zon zijn. Het geheele rapport zal de volgende week in de Bondscourant worden opgenomen. Als plaats waar de volgende algemeene verga dering zal worden gehouden, werd Botterdam aan gewezen. De heer B. E. Dieperink, die als lid van het eentraal-bestuur periodiek aftrad, werd als zoodanig herbozen. De jaarlijksche contributie door de leden aan de^ bondskas te voldoen, bleef onveranderd. Hierop werd de vergadering gesloteD en maakten dn leden gezamenlijk een boottocht naar IJmniden, welk uitstapje gevolgd werd door een diner te Be verwijk. ROTTERDAM, 5 Augustus. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn de statuten van den N.N.B.B. die opgezonden waren onder het oude bestuur, en wel toon J. De Jonge nog voorzitter was van ge noemden bond, thans aan De Jonge met de Koninklijke goedkeuring teruggezonden. BOTTERDAM, 5 Augustus. Onder politietoezicht zijn te Oud-Charlois twee runderen vernietigd die aan besmettelijke ziekten waren gestorven en toe behoorden aan W. Blok en B. J. Barendreeht. OVERSCHIE, 5 Augustus. Het bootje van Delft deed hedenmorgen slecht zijn plicht. Een klein half uur voorbij Delft staakte het den dienst, zoodat de reizigers, waaronder ook die naar Schiedam wilden, hun reis te voet moesten voortzetten. KETHEL 5 Augustus. Gisteren vertrokken een aantal personen van hier naar Brielle om de graven te bezoeken der Gorkumsehe martelaren. De reis werd van Vlaardingen uit gemaakt per Oud-Beijerlandsche stoomboot Oude Maas. KETHEL, 5 Aug. Gisteravond had alhier de jaar lijksche oefening met de brandspuit plaats. Precies half zeven begon de klok te kleppen en togen brand meesters en spuitgasten naar het spuithuisje, vergezeld van de lieve straatjeugd en verscheidene ouderen van dagen. De spuit op het Kruispark geprobeerd, voldeed volkomen aan den eisch, die men er aan stellen kan. Te kwart voor achten was de plechtig heid afgeloopen en gingen vele toeschouwers druipend van het water weder naar huis. KETHEL, 5 Augnstus. De trekhond van C. v. Z. sprong gisteravond vroolijk door een weiland waarin een zeis lag. Toevallig sprong het beest juist op het achtereinde van dien zeis, zoodat deze kantelde en met de punt zeer diep in de borst van den hond drong. De eigenaar heeft echter nog alle hoop zijn mooie, groote en sterke hond. in het leven te be houden. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie, tot 2e-!uit.bij het 2e reg., de cadet M. C. R. van Garneren; bij bet ne reg., de cadet H. H. van den Ham van Heyst; bij het (ie reide cadet P. E. Hajettius; bij het 7e reg, de cadet H. van Wely, allen herkomstig van de Kon. Militaire Academie, Bij Kon. besluit zijn benoemd, bij het wapen der cavalerie, tot 2e-luit.bij het te reg. huzaren, de cadet jhr. .1. II. A. P. vor, Schmidt auf Altenstadt; bij het 2e reg. huzaren, de c det J. D. Ninaber, beiden herkomstig vau de Kon. Militaire Academie Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der inf van het leger in Ned.-Indié. tot 2e luit. de cadets H. P de Brnyn, T. L'. A. Boele, L. J Rijnbende, jhr. H. C. Goldman, T. van der Zee en E. P. A. van Gheel Gildemeester, allen herkomstig van de Kon. Mil. Academie. De heer M. van Deventer is benoemd tot vice-consul van Zweden en Noorwegen alhier. Eerst hedenmorgen heelt de benoemde van zijne aanstelling kennis gekregen, waarom wij den tijd voor een bericht niet vroeger gekomen achtten. Als spreker op het Taal- en Letterkundig Congres, van 23— 26 Augustus a.s. te Dordrecht te houden, heeft zich o. m. a. opgegeven dr. C. J. Vinkesteyn, rector van het gymnasium alhier. Hedenavond te 8 uur vergadert het liberale kiescomité in Musis Sacrum tot het stellen van candidaten' voor de s. s. verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad. Tegen A. van der S., die Maandag als ver dacht van diefstal ten huize van J. Suttorp alhier door de politie naar Rotterdam weid overgebracht, is een bevel van gevangenhouding veileend, met last tot instructie der zaak. De tijdelijke assistent-fietsenreparateur inde Offleieren-vereeniging, P. Poppezijn, zou giste renavond, zooals hij gewoonlijk doet, per flets naar huis rijden Door het daaraan voorafgegane kunstrijden of door eenige andere oorzaak schijnt hij duizelig te zijn geworden; ten minste ter nauwernood in de laan reed hij in de daarlangs liggende modderpoel. Na op het droge te zijn geholpen, werden fiets eu berijder met bezem en emmers water

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2