YL A ARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Kieuw s. Koloniën. van den stinkenden modder bevrijd en werd daarop de drenkeling van droge kleeren voor zien door den portier. BURGERLIJKE STAND. Geboren 2 Augustus. Neeltje Retronella, dochter van G. Verkade en A. van der Zee, Hendrik Galei- siraat. 3. Thomas, zoon van A. van Koetsveld en P. E. Koevermans, Hoofdstraat. 5. Willem, zoon van A. van der Kaag en M. J. de Leeuw, Hotterdamsche dijk. Overleden 3 Augustus. Petrus Adrianus Leonardos van den Engh, oud 9 jaar 10 maanden, Doelhofje. Ad riaan Lambertus van der Vlugt, oud 9 weken, Hoorderstraat. 4 Jan van Veelen, oud 7 jaar 6 maanden, Kamp. Leonardus Reherman, oud 2 maan den, Buitenhavenweg. Bernard us Johannes Joseph Collignon, oud 6 maanden, Hoofdstraat. Tot ontvanger der rijks directe belastingen alhier is benoemd de heer J. H. Voerman, thans ontvanger te Oosterhout. Ter secretarie dezer gemeente zijn met de bijlagen ter visie gelegd de verzoeken van 'lo. Jb. Verwey Sr., alhier, om vergunning tot plaatsing van een stoomketel ten behoeve van zijne scheepstimmerwerf, gevestigd aan de Hoftaan, in liet perceel wijk G nr. 10, en zulks ter vervanging van den bestaanden ketel 2o. A. H. Hooze, alhier, om vergunning tot oprichting van eerie broodbakkerij aan de Van Leijden Gaelstraat, in het perceel wijk R. nr. 35r. Zaterdag den 14 Aug. a.s. zal tenraadhuize des namiddags te 1 uur, gelegenheid worden gegeven om tegen hetoprichten dier inrichtingen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. De gemeenteraad van Marken heeft besloten een adres te richten aan H. M. ,de Koningin Regentes ter verkrijging eener telefonische ver binding van Marken met den vasten wal. Verder werd besloten afschriften daarvan te zenden aan Ged. Staten, ea aan de gemeentebesturen van Edam, Enkhuizen, Hoorn, Huizen, Maassluis Monnikendam en Vlaardingen, met het verzoek dit adres te steunen. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juli in de Rijkspostspaarbank inge legd f4107,77; terugbetaald f4206.42. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1675. Van hier en V'laardinger-ambacht vertrokken gisteren een aantal personen naar Brielle om de graven te bezoeken der Gorcumsche marte laren. De tocht werd gemaakt met de stoomboot Oude Maas, waannede ook de Kethelsche bede vaartgangers hun reis maakten. Met genoegen maken wij melding van de verfraaiing die het »Café Maas" heeft onder gaan. Het houten hek rondom het groote balkon is vervangen door een keurig ijzeren hek, terwij! een achttal groote kuipen met frissche groene palmen een prettigen aanblik opleveren. BURGERLII KE STAND. Gehuwd 5 Aug. Jacob van der Vlis eu Anna Aiberdina Sieders. Geboren 5 Aug. Petionella Kornelia, dochter van J. v. d. Knaap en N. den Hartog, Koriedijk. Overleden t 5 Aug. Abraham van Oudheusden, oud 9 maanden, Westn.land. Willem van Spijk, oud 43 jaar, echtgen. van L. Schippers, Ach terstraat. De beroemde Duitsche tragédienne Marie Seebach, ook in Nederland welbekend, is op 68 jarigen leeftijd te St. Moritz, in Boven-Engadin, overleden. Den 16den Januari 1898 zal mevr. Albregt-Engel- man haar 50-jarige tooneelloopbaan herdenken. De redactie van het Weekbl. voor burgerlijke administratie is overgegaan in handen van mr. A. Vos, advocaat te Leiden. Te Brussel is gisteren een feministencoDgres geopend, Nederland is er vertegenwoordigd door mej. Haighton. Nep. Heïiv. Keek. Beroepen: tc O. en W. Souburg (Walch), J. van der Spek, te Schoonhovente Dordrecht, B. van Meer, te Utrecht; te Hornbuizen c.a., 0. Pekclha- haring. cand.te Gelselaar, J. C. B. Eykman, '•and. te St. Antoniepolder, dr. J. C. van Bonkel, cand. to Leiden. Bedankt: voor Varseveld, W. J. Meiners, te Eibergen. Geref. Kekken. Bedankt: voor 's-Gravenzande, door N. G. Kap" tein Pz., tc Leerdam. Vit de Synode. In de zitting van gisteren werd door den heer Van Popta een voorstel gedaan tot wijziging van art. 22 sub c van het regl. voor noodl. kerken en personen, strekkende om hij de aanvragen om groote toelagen tevens to eischen de afschriften van de rekeningeu der gemeente. Gesteld in handen der commissie A voor de nieuwe wetsvoorstellen. Rapport werd uitgebracht over het voorstel der heeren Kruyder, en Bronsveld tot verandering van art. 13 en 17 Regl. op het godsdienstonderwijs en over de voorloopige aangenomen wijziging van art. 10 Regl. op het Studiefonds; door den quaestor- generaal over de verslagen aangaande de persoonlijke kerkvisitatie, coneludeereude om den quaestorgeneraal te machtigen tot uitbetaling der gemaakte onkosteii, tot een bedrag van f449.99i/s Hiermede vereenigde zich de vergadering, terwijl de eerste rapporten ter visie werden gelegd. Daarna werd behandeld het Fonds tot verbetering der schraalste pred.-traktementen. De rekening over 1896 sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 8401,04'/j. met een saldo van fl271.01i/s- De begrooting voor het volgende dienstjaar bedroeg f8979 in ontvangst en uitgaaf, waarvan f8004 be schikbaar moet zijn voor toelagen. De Synode besloot definitief dit bedrag van f 6004 voor 78 gemeenten toe te staan. Uit het overzicht van den staat der Ned. Herv. kerk bleek, dat het getal der gemeenten is ver meerderd mot éen, door de oprichting van een nieuwe gemeente, dragende den naam van Feijenoord. Rijks subsidie voor kerk- en pastoriebonw is ook in 1896 niet verleend. In 1896 zijn de navolgende Rijkstoelagen verleend voor de restauratie van monumentale kerkgebouwen van Hervormde gemeenten: voor restauratie van de Groote Kerk te Arnhem f 5000, de St. Bavokerk te Haarlem f 10.000, de kerk te Hattem f2500, de Hooglandsche kerk te Leiden f3500, de Groote kerk te Zutfen f 4000 en de Groote kerk tc Zwolle f 2500. Deze bijdragen zijn over verschillende jaren verdeeld. Volgens de opgaven der hoogleeraren vanwege de Ned. flerv. Kerk waren gedurende den cursus van 189697 in hun album ingeschreven; te Leiden 77 studenten, waarvan 14 voor de eerste maal; tc Utrecht 186 studeneen en te Groningen 58, waarvan 19 voor de eerste maal; 3 waren reeds eenmaal elders inge schreven. Te zamen 324 studenten, tegenover 316, in 189596 en 296 in 1894 95. Ten slotte wer den mededeelinheu gedaan van de commissie tot de zaken der Protestantsche Kerken in Ned. Oost- en West-Indië Hooger Ondekwijs. Aan het staatsxanien tot toelating aan de univer siteit namen van 2—4 Augntus deel 8 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. Toege laten zijn 4 candidaten: de heeren: G. Barger, W. J. J. C. Bijleveld, H. G. A. Obreen, C. A. van Ren- terghem, voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 6 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zijn 4 candidaten de heeren: A. H. W. Alten. H. W. Parree, H. Vermeulen, G. L. Voerman. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Nat. en Intern. Landbouwtentoonstelling. Aan het pogramma der nationale en internationale tentoonstelling ter viering van het 50-jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te 's-Gravenhage, is het volgende ontleend: 18 September. Opening der tentoonstelling in dc groote zaal van het kon. zoölogisch botanisch genoot schap te 1 uur. Tentoonstelling van voortbrengselen afgesneden bloemen, vruchten, planten, bijenteelt, werktuigen, enz. 19 Sept. Tentoonstelling van werktuigen, enz. 20 Sept. Tentoonstelling van stieren, melkgevende koeien, voortbrengselen en werktuigen. 21 Sept. Tentoonstelling van rundvee, wolvee, varkeus, voortbrengselen en werktuigen. 22 Sept. Tentoonstelling van stiereu melkgevende koeien, voortbrengselen en werktuigen. 23 Sept. Tentoonsteilieg van hengsten, voortbreng selen cn werktuigen. Te 12 uut algemeene vergadering der Maatschappij. 24 Sept. Tentoonstelling van merriën en jonge paarden en aankoop van remonte-paarden, pluimge dierte, enz. 25 Sept. Tentoonstelling van hengsten, pluimge dierte, enz. Harddraverij op de Boorlaan, aangeboden door de afdeeling 's-Gravenhage, le, 2e en 3e prijs respectievelijk f 250, f 100 en 50. 26 Sopt. Tentoonstelling van pluimgedierte, enz. Te 1 uur postduivenvlucht. Ter gelegenheid van de behandeling van het pro- tectie-vraagstuk in de laatste vergadering (25 Mei) van het Nedetl. Landbouwcomité is door den heer W. Coolen, ccn der afgevaardigden van de Noord- Brabantsehe Maatschappij, voorgesteld om als maat regel van retonrne tegen de willekeurige belemme ring van uitvoer van vee, varkens en andere land bouwproducten te trachten eene wet in het leven te roepen bepalende a. het heffen van buitengewone opcenten op alle invoerrechten, behalve die van accijusplichtige goe deren, en b machtigende de regceriug om tractaten te slui ten, waarbij deze opcenten worden afgeschaft voor die Staten, welke de belemmeringen van onzen uit voer van vee, varkens, boter, kaas en andere land- bouw-producten opheffen. Thans is door het dagelijksch bestuur van het co mité eene commissie benoemd tot onderzoek en na dere toelichting van dit vraagpunt. De catastrophe te Botterdam. De grootendeeis ingestorte panden aan de Wijnhaven en Wijnstraat te Rotterdam, gren zende aan de achterzijde van het te bouwen Amerikaansche huis, genaamd »Het Witte Huis", zijn gisteren aangekocht door den heer J, Gievven van den vorigen eigenaar dr. F. J. I. Schmidts, die zich in het buitenland bevindt. Door denzelfden architect van het Witte Huis zal achter bedoeld pand na afbraak van de ruïne een tweede pand gebouwd warden. Voor de aangrenzende panden zullen bijzondere maatregelen tegen instorting genomeQ worden. Van gemeentewege is men begonnen met het opruimen van het nog staande gedeelte van het ingestorte huis io de Wijnstraat. Nu is ook het daarnaast gelegen pand 7 op de Wijnhaven, bewoond door den heer Visser, in scheepsbe- noodigdheden, ontruimd moeten worden, daar zich in de muren seheuren begonnen te vcr- toonen. Als het zoo doorgaat zal de geheele Wijnstraat er aan gaan, daar het alle zeer oude panden zijn die alleen blijven staan omdat zij elkander tegenhouden. Als men echter gaat breken, valt alles ineen. Haagsche pick-pockets. Weder zijn twee heeren die per Hollandsche Spoor Den Haag wilden verlaten op geheim zinnige wijze hunne brieventasschen kwijt ge raakt; de een "Woensdagmorgen, wiens porte feuille ongeveer f 1100 bevatte, de andere 's avonds bij het vertrek van den op de boot naar Londen aansluitenden trein naar Vlissingen. Diens brieventa«ch hield, behalve twee biljetten naar Londen, een som aau bank- en muntpa- pier in. Het is nog een open vraag of dergelijke diefstallen op het station-perron zelf gebeuren dan wel in de naar dat perron leidende tunnels, waarin liet half duister een dergelijke daad kan begunstigen. Verdacht. Verleden week werd een Duitscher door de Haagsche rechtbank vrijgespioken van de aan klacht van diefstal van een portemonnaie Heden kwam hij dat overtuigingsstuk terughalen. Toen hij vertiokken was. werd het rijwiel vermist, dat de waarnemend-griffier, mr. Schlingeiriann, in de gang had geplaatst. Het was een nieuwe machine ter waarde van f 300. Voor de arme visschers. Thans is de Koninklijke goedkeuring inge komen voor de eerstdaags te houden loterij ten bate van de noodlijdende Scheveningsche gezinnen ten gevolge van de verwoestingen aangericht door den jongsten storm. Moge de opbrengst dezer verloiing een nieuw bewijs genen der bekende Nederlandsche lief dadigheid. De eaakDc Jong. Men herinnert zich de geruchtmakende zaak van Hendrik de Jong. verdacht in den zomer van 1893 achtereenvolgens eerst zijn wettige huis vrouw Sarah Hewitt, een Engeische en daarna een Amsterdamsche dame, mej. Maria Sybilla Schir.itz, met wie li ij liefdesbetrekkingen had aangeknoopt, spoorloos te hebben doen ver dwijnen. Door politie en justitie werd een langdurig onderzoek naar het iot der beide vrouwen in gesteld. De Jong onderging tallooze malen een streng verhoor, alles evenwel zonder resultaat. Van de beide verdwenen vrouwen is nooit een spoor ontdekt en de justitie vond geen termen, om De Jong, die bij zijn verhoor omtrent het geen met de vrouwen geschied was, geen enkele aanwijzing van beleekenis gaf, voor de recht bank te brengen. Bij de instructie was intusschen gebleken, dat De Jong zich ten nadeele van den koffie huishouder Kramer te Amsterdam aan oplichting had schuldig gemaakt. De rechtbank veroor deelde hem deswege tot 4 jaren gevangenisstiaf met aftrek der preventieve hechtenis. Doch De Jong kwam in appèl en het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem in Augustus 1894 tot 3 jaren gevangenis, zonder aftrek van de preventieve hechtenis. Den 18en Augustus wordt De Jong uit de gevangenis ontslagen. Men zegt dat het gedrag van De Jong in de gevangenis te prijzen viel. Hij moet een groote uitgaanskas vergaard hebben en voornemens zijn, na zijne invrijheidstelling naar Australië te vertrekken. Andrées Pooltocht. De twistvraag of het door kapitein Lehmann van de Dordrecht in de Witte Zee waargeno men voorweip al dan niet Antlrée's ballon is geweest, is opgelost. Aan den Berliner LoJcal-Anzeiger werd uit Vardö geseind, dat het raadselachtige voorwerp door een loods van de vice-consul van Vardö, Holmbö, is gevonden en meegebracht. Inderdaad is liet gebleken, dat het een doode walvisch was die gestreept eri door gassen op geblazen, werkelijk groote gelijkenis vertoonde met het bovenste gedeelte van een luchtballon. Ken wereldlaan. De clou voor de tentoonstelling van 1900 is gevonden He' is een reuzen-wielerbaan om de wereld. Te Parijs heeft zich eene groote maatschappij gevormd met een kapitaal van een milliard francs, die zich ten doel stelt om den aardbol een licht viaduct te leggen, met een houtei baan voor wielrijders. De nieuwe rijwielweg zal loopen van Parijs over Brest, Halifax, Vancouver, Hawaï Japan, China, Azië, Kaukasië, Rusland, Duitsch- land, Parijs. De baan zal onafgebroken zijn, vertelt het Journal dat ons dit beugeljjk nieuws mededeelt. Op afstanden van 100 K M. zullen inrichtingen worden gebouwd, waar men kan uitrusten en hartsterking nemen, verschillende benoodigd- 'heden aanschaffen en zijn voertuig laten her stellen. De baan kan als clou voor de tentoonstelling dienen, daar zij in 1900 gereed zal zijn. En dan kan inen eerst recht wereldrecords aan het verrijden gaan l Beclame. Een curieus reclame-geding kwam Zaterdag voor het assisenhof te Liverpool. Mr. Cobb, de eigenaar van Nelson's oud admiraalschip, de Foudroyant, had den fabrikant van Beecham's pillen en diens agent te Blackpool voor het hof gedaagd, omdat de agent, in opdracht van zijn chef, toen de Foudroyant onlangs bij Blackpool op het strand geslagen was, met groote letters op de zijde van het glorieuse wrak had laten schilderen: «Engeland verwacht dat elk zijn plicht zal doen, en Beecham's pillen gebruiken." De heer Beecham had, zooals bleek, zijn agent opgedragen, te doen wat hij kon voor niet al le veel geld, waarop laatstgenoemde dadelijk een paar schilders aan het werk zette en later een photograaf, die afbeeldingen maakte van het wiak met het Nelson's woord paro- dieerende opschrift, om met de photografiën reclame te maken. De jury vond, dat de man daar het recht met toe had en veroordeelde hem tot 40 shillings schadeloosstelling en den chef tot 50 pd. st. en in de kosten. Een kleine douceur voor den eigenaar van 't geen er van de Foudroyant is overgebleven Maar wat een heeilijke reclame alweer voor Beecham en zijn pillen! Twee-en-vijfüg pond en in de kosten, een koopje, waarlijk. itjeli. Aan een telegram van den civielen en mili tairen gouverneur van Aijeh en underhuorigheden van 4 Juli wordt door de Java Crt. bet volgende ontleend Van de manschappen tot dekking van de ar beiders aan den weg te Gh&ng weid op 2 Juli bij den terugmarsch niet levensgevaarlijk gew.md de Europeesche kanonnier 1ste klasse Coenraad, alg. sib. no. 33223. Ten einde den vijand uit Lampengah te belet ten de manschappen tet dekking van de arbeiders aan den weg bij bun terugkeer als gewoonlijk te beschieten ter hoogte van Lamprei, is drie Juli een peloton de rivier overgestoken en beeit den vijand in den rug aangevallen, waardoor deze ver rast vluchtte, twee dooden en twee Beaumontge- weren achterlatende. De weg naar Selimoen is gevorderd tot in Gliéog aan de Kroeng Kir. In Lepong is drie Juli een compagnie uitgerukt naar Lamtdi op bericht, dat de vijand zich daar genesteld had. De colonne rukte door tot Gle Sarang zonder den vijand op te mei ken bij den terugmarsch echter over Blang Seneng word zij plotseling hevig beschoten door eene bende van 100 man, verspreid op de heuvels ter weerzijden, waardoor gesneuveld is de Iniandsche infanterist lsie kla«se Soetoredjo, alg, stb. no. 30435 en niet levensgevaarlijk gewond werden He Euiopeesche sergeant Griepmk, alg stb. no. 22303, de Europeesche fuseliers Donkers, alg. stb. no. 35765 en Boonstra, alg. stb. no. 25872, en de iniandsche fuseliers Sarman. alg. stb. no. 30936, Salikin, alg. st. no. 41941 en Ribidin, alg. stb. no. 49118. De kapitein K. M. Leendertz kreeg schampschoten aan beide handen. Bij de talrijke excursiën, verleden en dit jaar in het belang der pacificatie op Atjeh noodig, kunnen niet alleen infanterie-otficieren maar ook die van al de andere wapens en diensten ieder oogenblik geroepen worden om diensten buiten de veilige kringen te verrichton. Met het oog daarop is het den autoriteiten geraden voorgekomen om aan officieren, die naar Atjeh worden overgeplaatst, zooveel mogelijk te weigeren hunne echigenooten derwaarts mede te nemen, omdat het telkens afscheid nemen bij het kleinste uitstapje zeer ongunstig werkt op de opgewektheid der heeren. Zoo is aan den kapitein der genie Ti-Memus Kruijt- huff thans geweigerd zich door zijne echtgenoote naar Atjeh te doen vergezellen. Volgens een telegram van den civielen en mili tairen Gouverneur van Atjeh en Onderhnorigheden zijn op 30 Juni jl. bij het stellingneman bij Gliêng ■en op Tjnt Gié tot dekking van de werklieden aan den weg niet levensgevaarlijk gewond de Euro peesche fuselier Spree, alg. stb. no. 41947 en de Amboineesehe fuseliers Taui, alg. stb. no. 33399 en Dadamoeda, alg. stb. no. 39507. De le luitenant der infanterie K. 0. Hoolboom kreeg een schampschot en de Amboineesehe fuse lier Mamahit, alg. stb. nr. 46607, een matten kogel. Generaal Vetter. Mag men de Sierabaja-bladen gelnoven, dan heeft de gouverneur-generaal voorgesteld, generaal Vetter bij gelegenheid van 's Kontugins verjaardag tot adjudant in buitengewonen dienst te benoemen van Hare Majesteit. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departemetit. Verleendeeu tweej. verl. n. Europa a. d. raadsheer van het hoogger. van Ned.-Indië, mr. 0. Rasch;een jaar verl. naar Europa, aan dc huipond. mej. C. A. de Rooy; een jaar verl. naar Europa aan den chef der werkpl. bij de expl. der Staatsspoorw. Java, W. .T. Tjassens Keiser; een tweej. verl. naar Europa, aan den voorz. van den landr. te Neira (Ambonia), mr. J. C. Hubregtse; een jaar verl. naar Europa, aan den ond. le kl. H. Pb Th. Witkamp. Ontslageneerv. de adj.-insp. van fin. P. J. Lacks eerv. de gewezen klerk ter griff van den landr. te Buitenzorg. L. C. Morgenland; uit 'slands dienst de verif. 2e kl. G. L. Kok, de verif. 4e kl. O. H. Nettekoven en V. M Nettekoven, de verif. 5e kl. A. P. A. Schram en dc ambt. op wachtg. H. Cramer, laatstelijk verif. 4e kl.. allen hij de in- en uitvoerr. en ace., met bepaling dat nader zal worden beslist of dit ontslag al niet als „eervol" moet worden beschouwd. Benoemd,: Tot off. van jast. bij den raad van just, to Batavia, de off. van justi. bij den raad van just, te Semarang, mr. A. C. J. Helfrich; tot ass.-ress.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3