5r; jaargang. Zaterdag 7 Augustus 1897. N".-' 9390. een® pïelie toon, tatiunt enz. FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU s nOTERSTKAAT 7«>. Telephoon IVo. 123. Advertentieprijs: van 16 gewone regels met inbo- grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meerQ.10 Bij abonnement wordt korting verleend. TERIIOOGEN' YEOEDPEAfiKEN der Buizen bniten de bnitenslnis aan de HOOFDSTRAAT. Burgemeester en wetuoddurs van Schiedam, Overwegende dat ingevolge voorschrift van het Hoog heemraadschap van Schieland de hardsteenen de'hstuk- ken van de tuitensluis zullen worden verhoogd tot 3.65 M. boven N.A.P. Gezien art. 14 der verordening van den 18den April 1893 (gem. blad no. 9 van dat jaar) Brengen onder de aandacht van belanghebbenden dat de vloedplanken der huizen buiten de buitensluis aan de Hoofdstraat eveneens moeten worden opgehoogd tot 3.65 M. boven N.A welk peil van gemeentewege zal worden aangegeven en dat op Woensdag 25 Augustus a s., aan te vangen des morgens te 10 uren, een schouw zal worden ge dreven over die vloedplanken, welke alsdan op de voorschreven hoogte moeten gebracht zijn. Schiedam, den Oden Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VISSER, Lo, B. Be secretaris VERNÈDE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM bieden ter overname aan Inlichtingen worden verstrekt op het bureau van den Directeur der Gemeentewerken, iederen werkdag 's morgens van 834 9 uur. Prgsaanbiedingen in te leveren in de daar voor ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór of op Donderdag 12 Augustus a.s,, 's nam. 2 uur. Algemeen overzicht. Schiedam, 6 Augustus '97. Men sprpekt van een mislukte paleis-revolutie, die te St. Petersburg zou zijn voorbereid, en wel naar aanleiding der vooruilstrevende be- sluilen van Czaar Nicoiaas. Niemand minder dan de Czarin-Weduwe zou in overleg met hooge hofbeambten, waaronder PobedoioszewMeschtscherskiWoronzow- Doschkow e. m. a., liet gerucht hebben doen verspreiden, dat de Czaar ongesteld was en rust behoefde. Men wilde dandat hij met zjjn jonge gemalin een reis naar 't buitenland zou maken, gedurende welken tijd de Czarin-weduwe het regentschap zou Voeren. En dan, weg met alle hervormingen 1 Het plan was evenwel uitgelekt en den Czaar ter oore gekomen. Door J. C. Biernatzki. 11) Hoofdstuk VIII. Idalia geloofde haar geheele leven niet zoo ge- gelukkig geweest te zijn als thans. Hare huiselijke bezigheden, waaraan zij zich met ijver wijdde, hadden, naar mate zij haar ongewoner waren, des te grooter bekoring voor haar, die nog verhoogd werd door het eigenaardige van hun verblijf op deze Hallig. De liefde, die zij koesterde, deed haar van mei«je tot jonkvrouw rijpen en deed haar reeds nu hare plichten als huisvrouw angstvallig nakomen. Daar bij was zij overtuigd, dat zij hem behaagde, door wieu zij zich het liefst bemind zag. Zij benutte lang niet alle voordeden, welke de middelen haars vaders haar toestonden om dingen aan te schaffen, die anders aan de Halligen vreemd waren, maar schiep behagen in een toestand van eenvoudigheid en gaf aan het geheel de idee eener vriendelijke idylle. Den rand van de put, waarin zich het regen water verzamelde, omkranste zij met een breeden zoom van schelpen, die zij met groote moeite aan hot strand had verzameld. Om wat schaduw te krijgen had zij met Godber's hulp een tent op de De hofminister Woronzow-Doschkow moest zijn ontslag nemen, en de Czatin-Weduwe be vindt zich thans reeds te Kopenhagen ter bij woning, naar het licet, van den 80en verjaardag harer moeder, de Koningin van Denemarken. Die verjaardag valt evenwel eerst den 7den September a.s. Wat van dit verhaul waar is, zal wel nooit blijken. Toch is 't opmerkelijk, dat telkens weer berichten opduiken over den invloed, dien de weduwe van Alexander III op den gang der regeeringszaken uitoefent of tracht uit te oefenen. Een paleis-revolutie in Rusland is bovendien geen ongewone gebeurtenis. Het bezoek van Keizer Wilhelm aan Czaar Nicolaas trekt de aandacht van geheel Europa. Wel is het waar, dat dit bezoek in hoofdzaak een beleefdheidsbezoek is, maar toch zal de samenkomst der twee machtige monarchen zeker zijn invloed op de Europeesche politiek niet missen, ook al mag veilig aangenomen worden, dat het bezoek van president Faure meer een politiek karakter draagt. Op fijne wijze spreekt een Russisch blad als volgt ïDe banden des bloeds, die den Duitschen Keizer aan den Czaar en de Czarina binden, zullen de gast een hartelijke ontvangst ver schaffen. Maar wij weten ook, dat een bezoek van keizer Wilhelm ten allen tijde mogelijk en het bezoek, dat hij ons thans brengt, vol strekt niet zulk een buitengewoon feit is als het bezoek van den president eener republiek aan een absoluten monarch. ïHet zou een dwaling zijn te beweren, dat de Russen zich voor de Fransche ver'ogen. i)Rusland zal Frankrijk onte igen als een gast van gelijken rang, maar het is natuurlijk, dat het nieuwe van zulke relaties tusschen twee volken een buitengewone geestdrift wekt." Met andere woordenhet bezoek van Keizer Wilhelm is dat van een bloedverwant, dat van president Faure is een belangrijke politieke gebeurtenis, die nog eens de plechtige verzeke ring hernieuwt van den band tusschen Rusland en Frankrijk. Dat de samenkomst der beide keizers, en meer nog de ontmoetingen tusschen de Russi sche en Duitsche staatslieden, niet zonder invloed zullen blijven, mag intusschen als zeker worden aangenomen. Er beslaat op dit oogenblik geen enkele reden tot geschil tusschen de beide landen. Alleen over éón punt zullen graaf Murawieff, vorst Holienlohe en graaf von Biilow nog wel eens van gedachten mogen wisselen hoe de wassende invloed van Duitschlarid in het Oosten overeen is te brengen met de Russische poli tiek aan den Bosporus. Voor de zaak des vredes is het bezoek van den Duitschen keizer aan den Czaar zeker niet van belang ontbloot. werst opgeslagen van zeildoek, en wanneer liet weer het maar evemjes toeliet, werd hier koffie gedronken. Menigen strijd had zij met haar broeder ie voeren, wanneer zij het leven op dit eiland boven alle heerlijkheid van de groote stad prees, en zoo dikwijls zij een der eigenaardigheden van de Hallig, zij het ook schertsend, met den grootsten lof prees, voelde Godber zich nog enger aan baar verknocht en gaf hij zich over aan de schoonste droomen voor de toekomst. Bij hem toch was de liefde je gens zijn geboortegrond zoo met zijn innerlijkste wezen samengegroeid, dat hij alles, wat Idalia te dezen opzichte zeidc, slechts voor een natuurlijke erkenning der waarheid en een bewijs voor do volle overeenstemming hunner harten rekendemet iedere loftuiting uit haren mond groeide daarom zijne liefde voor haar aan. De herinnering aan Maria trad hoe langer hoe meer op den achtergrond, en kwamen er ook al enkele oogenblikken, die hem aan zijn eens gege ven woord herinnerden, Godber oefende zich in de kunst zoo met zijn geweten te overleggen, dat hij gelijk kreeg. Kon hij bet helpen, dat hij nu de ster had gevonden, die bestemd was om hem op zijn pad voor te lichten 1 Dat hij nu eerst zich zeiven geheel gevonden had door den omgang met een wezen, waarin zijn denken en zijn als in een heldermakenden spiegel weid weerkaatst, zoodat hij daardoor tot eene nooit vermoede hoogte werd opgeheven 7 Hij schrikte thans voor de nederige spheer, in welke zijn geest en zijn hart zonden gebleven zijn, wanneer niet IJalia's tooverstaf zijn borst had aangeraakt, wanneer hij met de on- Dit springt te meer in het oog, nu zich in den stand van zaken in het Oosten een nieuw incident voordoet, dat gereede aanleiding geeft tot ongerustheid. De Porte heeft drie oorlogsschepen uitgezon den. Waarheen? Het heet voor eene oefenings- tocht in den Archipel, maar het is zoo goed als zeker, dat de bestemming naar Kreta is. Om daar de Turksche troepen aan boord te nemen? Het is weinig waarschijnlijk. Eer zou men denken, dat liet doel is, versehe troepen over te brengen naar het eiland. Intusschen zijn de schepen te Smyrna aan gekomen, eu op het bericht daarvan is de internationale vloot voor Kanea onder stoom gaan liggen, om voor alle eventualiteiten gei eed te zijn. Dit komt geheel overeen met de verklaring van den heer Goschen in het Engelsche Lager huis, dat de admiraals voor Kreta besloten hebben, geen Turksche oorlogsschepen toe te laten. Van dit besluit is de Porte in kennis gesteld. Djevad-pacba toont zich intusschen zeer vrien delijk jegens de Cluistenen; doch aan de Stan dard woidt uit Konstantinopel bericht, dat hij versterking van de troepen heeft aangevraagd onder de belofte, dat hg de geheele bevolking van Kreta zal onderwerpen. De mogendheden zijn op hun hoede. De troe pen, die reeds op het eiland zijn, worden gereed gehouden, en men verwacht dat er nieuwe zendingen van troepen ophanden zijn. Ook uit Thessalië en Epirus zijn de berichten niet geruststellend. De Morning lost verneemt dat de Turken bezig zijn Prevcsa, aan de golf van Arta, te vei sterken, onder leiding van een Duitsch officier. Te Konstantinopel wordt middelerwijl druk geconfereerd. De Fransche gezant Gambon is aldaar teruggekeerd. De eisch van Turkije, om Volo bezet te hou den, schijut ten deele ingewilligd te zijn. De Turken mogen daar blijven tot na de betaling van den eersten termijn der oorlogsschatting Wat de betaling dier oorlogsschatting betreft, verneemt men uit Londen, dat de voornaamste Europeesche banken op dit oogenblik de quaestie eener emissie overwegen, om Griekenland in staat te stellen de oorlogsvergoeding te betalen. Uit goede bron verzekert men, dat de voor naamste regeling dan zou gelden de benoeming eener internationale commissie om den dienst der Grieksche staatsschuld te regelen. Men hoopt, dat de Grieksche regeering zal inzien, dat het belang van Griekenland mee brengt zich niet tegen dien maatregel te verzetten. De Daily Chronicle ontvangt uit Weenen bericht van een aanstaande wijziging in het Turksche Kabinet. De Sultan heeft de Armeeri«che Patriarch bij zich ontboden en hem inlichtingen gevraagd, over de voorgenomen uitzending van 1200 jonge Armen'rrs naar Europa om daar hun opleiding te ontvangen. beduidende Maria het leven bad moeten door brengen. Hoofdstuk IX. De lijken der niet het schip verongelukten werden gevonden. Godber had op de oude kerkwerst eon steen, in de vorm van eeri groot doopbekken bemerkt en was op Idaiia's wensch er op uit gegaan ora te zien of deze niet te gebruiken was om aan den werst een nieuwe versiering to geven. Daar lag liet lijk van zijn kapitein voor hera en later werden, nog in den dood getrouw, niet ver van daar de lijken der beide andere zeelieden gevonden. Zij hadden te samen op het vroegere thans bijna door de zee ingezwolgen kerkhof, dat echter nu door menig door de golfslag weder bloot gekomen geraamte van zijn vroegere bestem ming blijk gaf, hun laatste rustplaats gevonden. Hebben de dooden, die daar in de halfvergane kisten liggen," zeida dominee Hold, toen hij weldra werd geroepen om de noodige schikkingen voor de begrafenis te maken, sniet als het ware mede lijdend hun armen uitgestrekt om deze lijken naast zich te doen rusten. Hoe spoedig zal de plek, waarheen wij hen nu brengen, door den vloed zijn weggeslagen en zullen de golven hun spel vernieuwen met het rustelooze gebeente 1" De afgezonderheid, in welke de Halligen vaak weken lang worden gehouden door den wind, bet weer of door ijsgang dwingen de bewoners steeds doodkisten in vooriaad te hebben. Onder hun overig huisraad mag zulk een memenlo mort niet ont breken, hoe moeilijk en ongaarne men er anders De vali van Van moet de Sultan bericht hebben, dat dit uitging van Christelijke zende lingen. l)o grerisquaesties met Montenegro zijn opge lost; daarentegen schijnt de verhouding tusschen Turkije en Servië gespannen te worden. Volgens te Berlijn ontvangen telegrammen uit Konstantinopel zijn 14 voorname vrouwen uit den harem van den Sultan in hechtenis genomen omdat zij betrokken waren bij de handelingen van de Jong-Turksche partij, Tien weiden verbannen; vier zijn verdwenen. Ook op andere plaatsen speurt de politie verdachte Jong-Turken op; des nachts zelfs in de anders ook voor de politie heilige vrouwevertrekken. Van de rechtspraak in Bulgarije krijgt men geen hoog denkbeeld als men leest wat de cor respondent van de Tester Iloyd te Sofia ver telt. Deze, die in invloedrijke kringen veikeert, zegt bewijzen te hebben voor het feit dat het gerechtshof waarvoor Boitcheiï c. s terecht stonden met den minister van justitie en het hof van vorst Ferdinand voortduiend in betrek king stond en drukker dan noodig was voor het uitbrengen van rapport over den voortgang van het proces. De correspondent bewpert te weten, dat ritmeester Boïtchef! en de commissaris Novelitch bij den aanvang van het proces de belofte in den zak hadden dat de eenige toe te passen straf, de doodstrai, niet aan hen zou worden voltrokken. Vorst Ferdinand wilde hen niet laten veroor- deelen, hij kon evenmin gratie verleenen en daarom deed het gerechtshof de oogenschijnlgk geringe concessie altijd, hoe ook de uitspraak zou uitvallen, verzachtende omstandigheden aan te nemen, zegt de correspondent. De Bulgaar- sche strafwet laat bij een zoodanig vonnis ver andering der straf toe. Op deze wijze was bij voorbaat gezorgd, dat de doodstraf beide be klaagden niet zou kunnen trefifen. Een telegram uit Yokohama deelt mede, dat Japan er in toestemt, de Hawaii-quaestie door arbitrage te doen regelen, en als scheidsrechter voor stelt, koning Leopold der Belgen. Wellicht is dit wel het verstandigste, wat Japan in de gegeven omstandigheden zou kun nen doen maar het bericht lijkt niet zeer ge loofwaardig. Met de eilanden waarop het recht meent te hebben, is Japau anders niet bijster gelukkig. Formosa is in het bezit van Japan overge gaan maar tot nu toe is de onderwerping van het eiland niet gelukt. Japan zal thans beproeven bet eiland met behulp van de inlanders zelf te pacificeeren. Er zal een binnenlandsche militie van 800 man worden gevormd. Daarin zullen alleen inlanders uit de kuststreken worden opgenomen. Deze zijn minder wild en den Japanners minder vijandig dan de bewoners van het binnenland. De militie-soldaten, allen vrijwilligers, zullen ook aan gewennen kan dag in dag uit met zijn blik het smalle plankenhuisje te meten, dat voor een der lieve buisgenooten bestemd is. Aan kisten ter begraving van de gevonden lijken was dus geen gebrek. Op een Zondag werd de begrafenis bepaald. Het bijna ongehoorde geval op de Halligen drie lijken op eenen dag, de buitengewone om standigheden, welke dit ongelukkige geval hadden veroorzaakt, de bijzondere redding der anderen, dit alles maakte, dat er eene groote menigte was samen gestroomd in de kerk, waar dominee Hold in een rnstig en diepgevoeld woord uiteenzette, wat deze oeve gebeurtenis hem te denken gaf. Nadat de godsdienstoefening was afgeloopen werden de lijkkisten naar den doodenakker, die dicht aan de kerk lag, achtereenvolgens een voor een gedragen, omdat het getal dragers onvoldoende was ze gelijktijdig weg te voeren. Eén graf echter nam de drie dooden op en de groote vlag van het schip, waaraan zij hunne laatste diensten hadden gewijd, zou met de kisten neergelaten worden. Godber had deze vlag, die zwart omfloerst was, op de kisten gelegddoch toon hij haar wilde laten neerzinken in de groeve, ontzonk zij zijn sidderende handen, en met een dof geluid viel de stang neer op de kisten. Doodsbleek, over bet geheele lichaam bevend, trad Godber onder de omstanders terug. Doch wij moeten hier een oogenblik teruggaan om Godber's innerlijken strijd tot dit oogenblik te vervolgen. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1