Btntscta Tereins ffir KnataMarM. 51"'" jaargang. Zondag 8 en Maandag 9 Augustus 1897. N°. 9391. Eerste Blad. LEIRERBILDDSGSASST1LT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. ABOirNEsrsNTsrRijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- o,02 BUREAUS BOTEKSTRA.iT TO, Tclcphoon KTo. 123. Advp.kten-ttctrijk van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. DES IV. Leipzig, 5 Augustus 1897. Wanneer mij gevraagd werd: welke school arbeidt wel het beste?" bet antwoord zou zijn: )>De weeshuissebool van kreis Beuthen." Het hout- en kartonwerk was zoo nauwkeurig en netjes afgewerkt, dat men het bijna voor werk van grooten zou houden. Ook de handenarbeid- school van Weimar schijnt zeer goed te zijn, vooral het onderwijs in 't smeden moet in be kwame handen berusten. Ik wil het tentoonstellingsgebouw niet ver laten, voor nog iets gezegd te hebben over het leerplan van sommige scholen. In de school te Plauen bij Dresden staan aangegevenkoken, handenarbeid, tuinbouw, baden. De platte grond der school gaf aan, waar de lokalen of ruimten voor die vakken zich bevonden. Ik stond ver baasd over zooveel practisch onderwijs, doch dacht gelijknwanneer wordt dat alles onder wezen? Ik vroeg een onderwijzer dier school en deze vertelde mijwanneer de kinderen school komen krijgen zij op de vrije Woensdag en Zaterdagmiddagen onderwijs in handenarbeid, zoowel jongens als meisjes. Ook allen moeten eens per week in 't bad in daarvoor ingerichte badkamers. Op 10 a 11 jarigen leeftijd krijgen de meisjes onderricht in huishouding, de jon gens in houtarbeid en tuinbouw. Alzoo zonder van de gewone vakken in tijd iets af te nemen, voorziet de gemeente, want die bekostigt dat alles, ook in het practisch onderwijs. Het Duit- sche land, dat in dat opzicht bovenaan staat, is Baden. Daar is door de regeering vastgesteld voor alle scholen»Kinderen, welke door hun ouders of voogden daarvoor aangewezen wor den, krijgen onderrichtde knapen in handen arbeid, de meisjes in huishoudkunde. In dit regeeringsbesluit is ook nauwkeurig uitgespro ken, dat het onderwijs in handenarbeid niet mag zijn het maken van voorwerpen, die voor verkoop geschikt zijn, of het africhten tot een of ander vak, doch het moet het theoretisch onderwijs voorbereiden of steunen. In andere Duitsche staten is men zoover nog niet, hoewel in bijna alle plaatsen van eenig belang scholen voor handenarbeid en tuinbouw aan de gewone scholen verbonden zijn. De kosten voor werk tuigen, grondstoffen en onderwijs worden door gemeente of een vereeniging gedekt. In som mige plaatsen betalen de kinderen 1 mark per maand. Bij mijn laatste bezoek in het tentoonstel lingsgebouw zag ik de leerlingen van het blin deninstituut arbeiden. Er waren er vijf, twee van misschien 9 of 10 jaar, drie wat ouder. Door J. C. Biernatzki. 12) Bij het vinden zijner verdronken gezellen was over zijn gemoed een donkere wolk heen getrokken, die hij met de grootste moeite zocht te verbergen. De strakke, strenge trekken in het gelaat van zijn kapitein, toen hij naast diens lijk schenen hem te vragen waarom heeft mijn stuurman voor mij het schip verlaten? en toen hij verstoord zijn blik omwendde, ging Maria juist met langzamen tred voorbij en geloofde hij haren zucht te hooren waarom hebt gij uwe bruid verlaten, Godber 7 Toen werd het hem duister voor de oogen, en het klonk hem hoonlachend in de oorenDubbele meineedige 1" Hij ijlde als door eene vervloeking voortgejaagd van de gruwzame plaats weg en stond eer hij nog weder tot bezinning was gekomen voor Idaiia. Ware deze hem met tranen in de oogen of zelfs in toorn en boosheid te gemoet getreden, hij zoude aan haar hals gevlogen zijn, en aan haar boezem zijn weedom en bitterheid hebben uitge weend. Zij kwam echter met haar gewoon blij lachje op hem toe, met hetzelfde lachje, dat zoo dikwijls hem met magische kracht had meegesleeptthans echter in de stemming, waarin hij was, werkte het slechts afstootend op hem het weersprak te zeer ai zijne ondervindingen, en hij dacht er in Ieder kreeg een schaafbank met de noodige werktuigen en werk. Zijn ze in hun eigen school, zoo werd mij verteld, dan leuren zij alles zelf krijgen en opbergen. Lijnen zetten op hout gaat met de priem, meten met een vouwmeter, waarop bij iedere c.M. een keepje is gesneden, zij voelen dus hoeveel c.M. iets lang of breed is. Zagen langs een vooraf ge schrapte streep, geschiedt langs een plank, die met het te zagen hout zoo tusschen den tang der bank wordt geklemd, dat het afvallende er buiten steekt. Gaat de zaag te zwaar, dan voelt de jongen, dat hij door dubbel hout zaagt, dus van de lijn af is. Zoo zag ik schaven, zagen, meten, snijden, schroeven di aaien enz. Alles ging natuurlijk wel langzaam, want zij moesten telkens wach ten op 't oordeel van den onderwijzer voor zij verder mochten gaan. Deze had do handenvol met vijf knapen. Hadden zij iets niet goed ge daan. dan nam hij de hand van den leerling en bracht die op de plaats waar de fout was. Ik geloof niet, dat een der andere klassen zooveel toeschouwers tot zich trok, als die van het blinden-instituut. Nu moet ik nog vermelden, dat Maandag de tweede zomercursus is aangevangen. De deelnemers van den eersten zijn Zaterdag 31 Juli grootondeels vertrokken. Enkelen blijven nog doorwerken, omdat zij hun serie niet klaar hebben en dus geen diploma bekomen. En zonder diploma van hier gaat niet aan, want 90 der Duitsche onderwijzers krijgen de kosten van hun verblijf en onderwijs van hun gemeente vergoed, doch daarvoor zijn zij ver plicht na afloop een diploma te vertoonen. De speelcursus zou met een wedstrijd in 't spelen eindigen, doch helaas, de regen maakte liet land zoo nat, dat het onmogelijk was. Aan den tweeden zomercursus is ook een tuinbouw-cursus verbonden. Een twintig deel nemers arbeiden onder leiding van Dr. Ziirn uit Leipzig den ganschen dag in den tuin. Ze leeren boomen snoeien, enten, zetten enz. en zijn thans bezig een stuk grond bij de school in een tuin te herscheppen. Dat onderwijs schijnt in Duitschlaml op het platteland veel ingevoerd te worden. Bij de opening van dezen cursus wees Dr. Giitze met vreugde op het feit, dat zich thans onder de deelnemers oen regee- ringsraad bevond, een bewijs, voor den vooruit gang der goede zaak. Een regeeringsraad is een persoon, door de regeering met het toezicht van de scholen in een deel van het land belast. Bij ons ongeveer gelijk aan een districts-schoolopziener. Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus is hier in Leipzig de groote algemeene vergadering van sder Deutsche Verein fur Knabenhand- arbeit". Behalve de huishoudelijke zaken zal er ingeleid worden: »Invoering van den handen arbeid op het platteland", nDe opvoedkun dige arbeid in schooltuinen", »Tentoon- stelling en bespreking van een schoolbank, die door een kleine verandering gelijk dienst kan het geheel niet aan, dat zij, nog onbekend met hetgeen hij zoooven had gezien, ook geen smart over het lot van de omgekomen kon tooveren. In plaats van naar haar toe te gaan, week bij schuw terugterwijl hij zijn blik op haar vestigde moest hij zich zeiven afvragen is dit hartelooze, spottende tooverbeold een dubbele trouwbreuk woord? Trotsch trad Idaiia terug. Zij was te zeer ge woon aan zijne alles vergetende hulde, dan dat zij had kunnen besluiten hem deelnemend te vragen, wat hem scheelde. Mocht ook al hare liefde voor hem even dringend als hare nieuwsgierigheid haar prikkelen om Godber, die zich met beide handen voor de oogen op een stoel had geworpen, om opheldering van zijn ge drag te vragen, hare gevoeligheid behield toch de overhand. Morrend zette zij zich in een anderen hoek van het vertrek; haar hoofd op haren arm steunend, de lippen op elkaar geperst, de oogen, van een traan vochtig, afwisselend en slechts nu en dan een vluchtigen blik in stilte op Godber werpend, speelde zij evenzeer de rol eener gebelgde schoone, als zij het in werkelijkheid was. Het was haar immers duidelijk geworden, dat hij niet zoo geheel alleen heerschte in zijn hart, dat er nog iets was in de wereld, wat hem onvatbaar kon maken voor de macht Imrer bekoring, dat daarom hare zegepraal niet zoo volkomen was, als zij tot nu toe had geloofd. En had zijne on- pleizierige bui wel alleen haar grond in zijne ont moeting met Maria? Deze gedachte, die niet minder getuigenis af legde van eene afgodische vereering dan dat zij uitsluitende overgave van den geliefde vorderde, doen voor werkbank", en eindelijk»Een nor maal-leergang voor het houtsnijden". Ah ik deze agenda vergelijk rnet die van de vereeniging tot bevordering van het onder wijs in Handenarbeid in Nederland, die den 14cn Augs. a.s.. dus 8 dagen later, te Arnhem op het landgoed »Sonsbeek" vergadert, dan dringt zich de gedachte bij mij opIn woor den zijn wij Nederlanders de Duitschers voor, doch ook in daden? Ziehier wat de agenda van onze vereeniging bevat De zelfwerkzaamheid en het leesonderwijs. Bij de groote onbekendheid van wat arbeid op de school beteekent, die zich uit in de spo radische invoering in de school bij ons, wordt er op een vergadering reeds gesproken van arbeid dienstbaar maken bij het leesonderwijs. Het is een zeer mooi onderwerp en in goede handen, de heer Den Hollander uit Wageningen, doch zal eerst in praktijk gebracht kunnen worden, als de arbeid op school algeineener is dan thans. Nog een punt van den lieer KI. de VriesIs het vanwege de sVereeniging tot bevordering van het onderwijs in Handen arbeid in Nederland" ingesteld examen, en het dientengevolge verleenen van diploma's van Slöjd, wel bevorderlijk aan een algemeene invoering van handenarbeid als leervorm op de volksschool Uit deze vraag maak ik op, dat het antwoord van den inleider zeker ontkennend zal wezen. Wanneer men nu weet, dat bedoeld examen reeds lang jaarlijks wordt afgenomen, doch dat in 1896 en '97 de eischen wat hooger gesteld zijn, dat de nieuwere richting aan 't woord is gekomen, dat er dientengevolge veel afgewezen zijn, moet men dan daaruit besluiten, dat liet de invoering van den handenarbeid als leer vorm in de school ia den weg staat. Doch laat ik die vergadering niet vooruit- loopen. Een feit is liet, dat bij meerdere ver breiding van den handenarbeid in Duitschland de praetijk op de groote samenkomsten meer besproken wordt, dan bij ons. Ik zal pogen, door mijn serie hier vervaardigde modellen in de pauze ten toon te stellen, daarop de aan dacht te vestigen. v. W. Algemeen overzicht. Schiedam, 7 Augustus '97. Na de behandeling en aanneming der Indi sche begrooting, met verwerpingwan een amen dement, waarbij afkeuring werd uitgesproken over de schending der vrijheid der Indische pers, over de sommaire arrestaties en de onbe paalde voorloopige hechtenis, is de zitting van het Engelsche Lagerhuis met een troonrede ge sloten. In de sluitingsrede wordt geconstateerd, dat de hartelijkheid der betrekkingen met het bui tenland geen verandering heeft ondergaan. wekte in haar ook weder haren trots en door dezen het besluit om hem met alle mogelijke middelen aan haar te binden. Zij zelve beoordeelde we! niet zoo helderhare be weegredenen en rekende ook hare liefde een goed deel toe aan dit besluit. Godber scheen geheel met zijnen geest afwezig te zijn. Hij zat daar in somber zwijgen verzonken een enkele zucht toonde wat er bij hem omging. Idaiia behield bij haren strijd tusschen nieuws gierigheid en ergenis nauwelijks hare zelfueheer- sching, zelfs op haar snikken had de ongevoelige niet gelet. Tot hare vreugde kwam eindelijk haar vader en uit diens deelnemende en troostende woorden, tot Godber gericht, vernam zij nu het vinden der lijken. Was haar ook de smart van Godber over het lot van de reeds lang verloren gegeven makkers onbegrijpelijk, en voelde zij zich ook nog des te meer beleedigd, omdat eene haar niet belangrijk schijnende oorzaak hem tot zulk een gedrag ten haren opzichte kan verlokken, zoo had zij toch dit ten minste gewonnen, dat zij de jalouzie niet meer mengde in hare gedachten over zijne handel- wijz». Met een blik in den spiegel moest zij over zich zelve lachen; dat zij er ook slechts een oogen- blik over had kunnen denken, dat een meisje van de Halligen haar haar verloofde zou trachten te ontkampen. Toch moest Godber ernstig worden bestraftaan bare voeten zou hij om vergiffenis smeeken, en eerst na lang bidden zoude zij hem de band ter verzoening reikeneerst na een paar dagen zou zij hem alles vergeven, opdat het hem met weder mocht invallen te vergeten, dat zijn De zes onderteekenaars van het Parijsch verdrag hebben gemeenschappelijk hun invloed aangewend om den koning van Griekenland van een oorlog te weerhouden; ongelukkiger wijze is die oorlog toch begonnen. Schoon de pogingen der mogendheden hierin dus geen succes hebben gehad, hebben zij nochtans schorsing der vijandelijkheden en opening der onderhandelingen over den vrede verkregen. Die onderhandelingen worden voortgezet; een formeel verdrag is nog niet gesloten, maar men heeft allen grond om aan te nemen, dat de voornaamste punten van discussie geregeld zijn, en dat onder betaling van een voldoende schadeloosstelling het door Turkije venuord gebied, met een geringe grenswijziging, aan Griekenland zal worden teruggegeven. Aan den koning van België en den keizer van DuiKchland is kennis gegeven van de op zegging der loopende bandelstractaten van 1862 en 1865, waardoor Engeland werd verhinderd met zijn koloniën zoodanige fiscale schikkingen binnen het rijk te treffen als noodig en ge- wenscht schijnt. Besloten is tot een tractaat van handel en vriendschap met Menelik, keizer van Abe«synië. De tegenwoordigheid der vertegenwoordigers van de koloniën en het keizerrijk Indië bij de jubileefeesten heeft er toe bijgedragen den band van eenheid tusschen aile deelen des rijks te versterken. In Februari 1898 zal bet Pailemeut weder bijeenkomen. President Faure reist door het Zuiden van Frankrijk, en bij die reis blijkt opnieuw, hoe weifelend de politiek der regeering is, waar het geldt de geestelijkheid. Terwijl piesident Faure Dinsdag te Orange aan den aartsbisschop van Avignon het Legioen van Eer verleende, hechtte hij den volgenden dag met eigen hand het kruis op de borst van den notaris Chion-Ducolet, die als maire van La Mure krachtiger dan eenige andere maire in Frankrijk opgetreden is tegen de processies. De Figaro is zeer verontwaardigd over de onderscheiding van dezen notaris-burgemeester, en beweert, dat de afgevaardigde van het be treffende kiesdistrict, Vogeü, bij den minister van binnenlandsche zaken deze onderscheiding heeft bewerkt, omdat Chion-Ducolet alleen onder dit beding af wilde zien vau zijn voornemen, zich candidaat te stellen voor de Kamer. Een andere lezing is, dat het ministerie, toch reeds zoo vaak door zijn tegenstanders voor ïclerieaal" uitgekreten, vooral na de onder scheiding aan den aartsbisschop van Avignon zich nu eens recht anti-clericaal heeft willen toonen. Hoe dit ook zijn moge, door zulke dwaasheden maakt de regeering zich vrijwel belachelijk. Meer dan ooit spreekt men in Duitschland geluk alleen van hare liefde afhing en hoe hij dit geluk slechts door geheele overgave kon koopen. Vandaag scheen Godber geen begin meer met een berouwvollen terugkeer te willen maken, want zonder Idaiia ook maar aan te zien, ging hij met Mander naar den predikant om de begrafenis te regelen. De dominee noemde da inwoners op, die wel over lijkkisten zouden beschikken en Godber ver zocht dezen hem ter wille te willen zijn. Toen hij later weder naar de pastorie terug keerde, was Mander reeds vertrokken en vond de predikant dus gelegenheid om met een woord Godber's verhouding tot Maria en Idaiia aan te roeren. Nauwelijks echter begon de heer Hold daarop te zinspelen, of Godber snelde weg met een kreet van vertwijfeling: Ik weet alles wat u wit zeggen. Dien avond wachtte Idaiia te vergeefs op zijn terugkomst. Zij schreide thans werkelijk bittere tranen, in den beginne door beleedigde trots ver oorzaakt, maar later ook door een gevoel van waar achtige liefde. Den volgenden morgen ontbrak Godber bij het ont bijt en niemand wist waar hij den nacht had doorgebracht. Idaiia zag hem voor het eerst terug, toen hij bleek en ontstemd met de vlag bij de groeve op het kerkhof stond. Godber had den nacht bij de dooden gewaakt en uitdrukkkelijk verzocht, dat niemand met hem zoude waken, hoe ongaarne ook de beide meogeredde matrozen uit oude verknochtheid aan hunnen kapitein en hunne makkers zich daarvan terug lieten houden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1