BINNENLAND. Moekims Pakan Baroe en Pakan Sot gezuiverd. Gesneuveld een amboineesch fuselier en gewond 21 militairen, bene den den rang van officier. Vijand liet 110 dooden achter. Twee punten in deze Moekims tijdelijk bezet." Staten-Gcneraal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. grootschen arbeid, den volkeren den vrede te handhaven, met alle kracht ter zijde zal staan en Uwer Majesteit ook mijn krachtigsten steun zal geven tegen een iegelijk die zou willen be proeven dezen vrede te verstoren of te verbreken. „Ik drink op het welzijn van den Keizer en de Keizerin." Deze laatste woorden sprak keizer "Wilhelm in het Russisch. Gemengde Mededeeltngen. Bij het ontvangen van Fransche werklieden, die als pelgrims naar Rome kv.amen, heeft kar dinaal Merry een rede van den Paus voorgelezen. De Kerkvorst betui«t zyn tevredenheid, nu hij zich omringd ziet door zooveel Fransche» en vooral door zooveel werklieden. Want Frankrijk heeft er steeds voor opgepast, aanvallen te doen op den godsdienst en het pausdom. De Paus vermaant de werklieden om te vol harden in hun gevoelens, terwijl anderen de oplossing van moeilijke quaesties zoeken in het vervalschen der beginselen van godsdienst en van maatschappij. De Paus werd levendig toegejuicht. Blijkbaar liet de gezondheidstoestand van den Heiligen Vader niets te wenschen over. Te Brux in Bohemen is tusschen Tsechen en Duitschers hevig gevochten. Tal van personen werden gearresteerd. Twee Fransche kruisers zullen van Toulon naar Kreta vertrekken. De opstandelingen hebben de volgende maat regelen genomen. Allereerst hebben zij alle verbinding met Kanea gestaakt. Verder hebben hun hoofden een officieele mededeeling aan de admiraals ge zonden, waarin zij verklaren, de autonomie te aanvaarden en den wensch herhalen, dat de Turksche troepen het eiland verlaten. Zoo noodig zullen zij zich bij de vreemde troepen voegen tegen de Turken. Algemeen is men van oordeel, dat Djevad- pacha in opdracht heeft, de autonomie van het eiland te doen mislukken. Een Itaiiaansch regiment is gereed om naar Kreta te worden gezonden. De admiraals hebben de censuur op tele grammen opgeheven, behalve voor telegrammen bestemd naar Griekenland en Turkije. Ismaël-bey heeft de herroeping van dit be sluit geëischt. Volgens de officieuze Nardil. Ally. Zeitg. heeft de Duitsehe gezant te Washington, na de inwerkingtreding der nieuwe Amerikaansche tariefwet, opnieuw protest aangeteekend tegen die wet. De vredesvoorwaarden, die generaal Weyler den Cubanen heeft voorgelegd, zijn door hun hoofd, Maximo Gomez, met verontwaardiging van de hand gewezen. Volgens de ontworpen voorwaarden zou het lot der opstandelingen geheel in handen van den Spaanschen bevelhebber en het Cabinet te Madrid gelegd worden, terwijl den plaatselijken autoriteiten alle werkelijke macht zou worden ontnomen. De Ind. Beige publiceert een telegram uit New-York, verschillende overwinningen der Cu banen mededeelende en eindigende met de ■woorden »De onafhankelijkheid is verzekcd." Atjeli. Het Zaterdagmiddag bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal ontvan gen telegram, gedagteekend van 7 dezer, luidde als volgt Ons particulier telegram wordt hierdoor in alle deelen bevestigd. De Koninginnen te Dordrecht. De route, die de Koninginnen bij haar bezoek aan deze gemeente op 18 dezer zullen volgen, is nu definitief vastgesteld. In afwijking van het aanvankelijk plan zal de stoet zich niet eerst begeven naar het raad huis, doch na aankomst te half elf van het station rijden langs de hoofdstraten naar de Voorstraat en van daar langs Vrienstraat, Vrieseweg en Singel naar het kinderziekenhuis. Daarna zal een bezoek worden gebiacht aan het gemeentelijk weeshuis en vervolgens aan de groote kerk. Na het bezichtigen van deze hoofdkerk zal men te half een in het raadhuis arriveeren, waar een déjeuner wordt gebruikt. Hieraan zullen o. a. ook de raadsleden deelnemen. Te half drie vertrekken HH. MM. weder van het raadhuis om langs hoofdstraten zoowel als verscheidene kleinere de nationale tentoonstel ling te bereiken. Daarna wordt op dezelfde wijze gereden naar de Merwekade, waar men zich aan boord zal begeven van de W. F. Leemans der firma Fep Smit Co., om een tochtje te maken langs de stad, beneden uit, tot aan de spoor wegbrug en terug, tot zoover de tijd zal toelaten. Van de boot vertrekken de Koninginnen naar het station om te half zeven per trein Dordt te verlaten. Overal is men druk bezigde stad in feestkleed te steken. Uier en daar zyn in de straten de palen voor de versiering reeds aangebracht. Van gemeentewege wordt ijverig gewerkt, om de eerepoort aan de Johan de Wittbrug, de eerezuil aan het eind van den Stationsweg en de versieringen op het Stationsplein aan te brengen. Het platform voor den hoofdingang van het raadhuis nadert zijn voltooiing, be houdens de decoratieve versiering ervan, waar mede natuurlijk wordt gewacht tot de laatste dagen, die aan het bezoek zullen voorafgaan. Aangaande het bezoek der Koninginnen aan de Dordtsche tentoonstelling werd in de Zater dagavond gehouden vergadering van Vak en Kunst het een en ander medegedeeld. Ingekomen was een brief van den burge meester, inhoudende bericht dat H.H. M.M. van des nam. 3 tot 4 uur op de tentoonstel ling zullen vertoeven. De voorzitter de heer A. C. Zoethout, kon hieiaan toevoegen dat de Vorstinnen zoowel het nieuwe terrein en het hoofdgebouw als oud-Dordt en het museum in het oude stadhuis zullen bezoeken. Door jbr. De Ranitz, particulier secretaris va', H. M., was aan het uitvoerend comité medegedeeld, dat HH. M.M. den wensch hebben te kennen gegeven, dat op den dag van haar bezoek de toegang voor het publiek niet zal worden gesloten. Dientengevolge zal de toegang voor het publiek openstaan tot een maximum van 5000 personen. Tot oud-Dordt echter, dat allicht te klein zou worden, zullen alleen de leden van Vak en Kunst ieder met één dame worden toegelaten, en verder diegenen weike zich in 47e-eeuwsch kostuum willen steken. Tot het museum heeft niemand toegang dan de Vorstinnen met gevolg en de dienstdoende commissarissen van orde. Verkiezingen. Door de afdeeling Amsterdam" van de Libe rale Unie zijn tot candidaten in district VI, (vacature J. T. Cremer) voorloopig gesteld de heeren C. V. Gerritsen en nir. VV. J. Geertsema. Op de lijst der voorgestelde candidaten voor de Tweede Kamer der kiesvereenigiug »Voorut- gang" in Amsterdam VI, is nu ook geplaatst de oud-minister van binnenl. zaken, mr. S. van Houten. Ofschoon een deputatie uit libeialen te En schedé mr. Pierson heeft bezocht, weigerde hij beslist een candidatuur te aanvaarden. In de liberale kiesvereeniging aldaar wordt mr. G. Jannink te Aimeloo door liet bestuur aanbevolen. Mr. Jannink heeft een eventueele candidatuur aanvaard. De anti-rev. kiesvereeniging »Nederland en Oranje" te Enschedé candideerde voor het lid maatschap der Tweede Kamer de heer P. van Vliet Jr. te Arnhem. Men schrijft aan de Tel. uit Hengeloo: Naar we vernemen heeft Van Helsdingen voor de candidatuur in het district Enschedé bedankt. De heer H. H. van Kol is opnieuw aange zocht zich beschikbaar te stellen. De Christelijke Historische Bond heeft in het kiesdistrict Lochem voor de beide in de Tweede Kamer te vervullen plaatsen, candidaat gesteld den heer C. Lely. Slechte praktijken. De hee, P. Dijkhuis te Midwolda heeft een aanklacht ingediend tegen den onderwijzer van denzelfden naam te VVoidendorp, die kort voor de verkiezing een advertentie aanbood bij de Winschcter Courant, waarin hij bedankte voor een candidatuur voor de Tweede Kamer. De wethouder Van Maanen te Hoevelaken, tegen wien door de justitie te Utrecht proces verbaal is opgemaakt wegens het beletten van het stellen van candidaten bij de laatste ge meenteraadsverkiezing. heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Een beschuldiging ingetrokken. Te Utrecht wordt men weer eens aan de jongste verkiezingen van de Tweede Kamer herinnerd. De heer J. N. Bastert was candi daat gesteld en in den strijd had men zich laten vervoeren hem te beschuldigen, dat hij als minister (van waterstaat) zich indertijd niet ontzien heeft om 's lands gelden te mis bruiken, in den zin, dat hij die gelden niet gespaard had om waterschappen te benadeelen, gelegen naast dat waarin zijn groote steenbak kerij (te Maarsseveen) lag, juist om die steen- bakbakkerij te sparen voor overstroomingen. Het schijnt, dat er van deze beschuldiging werk is gemaakt, althans, in de Utrechtsche dagbladen verschijnt de volgende, door zekere 3. N. de Chateau geteekende: advertentie: »De ondergeleekende verklaart, na beter te zijn ingelicht, terug te nemen een tijdens denk- verkiezingsstrijd van Juni ji., in een strooibiljet verspreide beschuldiging tegen den heer J. N. Bastert te Maarseveen, alsof deze ten behoeve van zijn particuliere belangen misbruik zou hebben gemaakt van zijne bevoegdheid als minister van waterstaat, handel en nijverheid." Eigen Hnlp. In de jaarvergadering der afdeeling Levens verzekering van Eigen Hulp, Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden, werd de vooruit gaande toestand der vereeniging gemeld. De heeren R. P. Verspijck en J. Spanjaard zijn herbenoemd tot commissarissen; de reglement- wyziging, beoogende uitbreiding van den werk kring van het genootschap tot het buitenland, werd verdaagd. Gewapende dienst. De Siste jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen is op Woensdag 28 Juli te Amsterdam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat onder andere de navolgende mededeedngen De inkomsten over 1896 hebben bedragen eer.e som van f 78,815.50. Aan 1701 deelgerechtigden keerde het fonds f 54,784.7879 uit aan gratificatiën, en f9,546.50 aan toelagen, voorspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 324 verminkten uit O.-I., 11 verminkten uit den strijd tegen België, 888 infirmen, blinden en veteranen en 47S oud-strijders van België. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden siaat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 42 deelgerech tigden van het fonds daarin doelmatige huis vesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht be liepen f8346.42V3. Gedurende het afgeloopen jaar werden ais nieuwe deelgerechtigden in liet fonds opgenomen 19 verminkten uit O.-I., 49 infirmen en 23 oudstrijders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 693. Broederschap van candiilaat-iiotai issen. Naar aanleiding der belangrijke praeadviezen, welke verschenen zijn over de door de broederschap van cand.-notarissen gestelde vraag: .In hoever is het mogelijk bij onze bestaande wetgeving door middel van huwelijksvoorwaarde de vermogensrechtelijke belangen van de vrouw te waarborgen en op welke wijze?" heeft het hoofdbestuur in overleg met de praeadviseurs, de heeren mr. I. C. Post, advocaat to Amsterdam, ca P. A. Bminsma', cand.-notnris te Bolsward, door de algemeens vergadering dier broe derschap, welke den 30en Augustus a.s., des voor middags 9uur. te Breda in do bovenzaal van het Zuidh. Koffiehuis zal worden gehouden, dc navol gende vraagpunten gesteld Zijn bij onze bestaande wetgeving de vermogens rechtelijke belangen der gehuwde vrouw in hot alge meen zooveel mogelijk gewaarborgd; I. a. bij een wettelijke gemeenschap van goederen Zoo neen, dan b. met behoud van die gemeenschap bij het bedrag, bedoeld in art. 195, lid 3 B. W.? Of: II. hij een gemeenschap van winst en verlies: a. zooals de wet haar regelt met aanvulling dier regeling in de huwelijks-voorwaarden alleen wat aangaat de bepaling van hetgeen onder winst is te begrijpen; of: b. Zoo mogelijk ook geamendeerd in dier voege, dat van de uitgaven staande de gemeenschap gedaan door de echtgenooten alleen die te zamen worden gedragen, weike hen beiden betreffen en alzoo met regeling van eventueele vergoedingen? Of wel: III. Bij een gemeenschap van vruchten en in komsten? Of eindelijk: IV. bij een andere beperkte gemeenschap, en zoo ja, bij weike? Zoo neen V. Wanneer voor die waarborging een uitsluiting van alle gemeenschap noodzakelijk is, is het dan wenschelijk deze te doen geschieden. met beding van eigen beheer voor de vrouw van haar vermogen? en inet beding van het vrije genot harer inkomsten? KETEEL, 9 Augustus. Zaterdag avond werd in de Schie nabij de Kandelaar een met stcenen geladen aak door een grooter schip aangevaren. De aak zonk onmiddellijk. Daar het ongeval onder deze gemeente voorviel werd het proces-verhaal alhier ten gemeente huize opgemaakt. TWEEDE KA3IEE. Muntverslag. Uit het jaarverslag nopens de muntwerkzaambedon blijkt, dat in 1896 vervaardigd zijn aan 's Rijks munt: 100,000 goedgekeurde guldensstukken, (100,000 vijt- en-twiutigcentstnkkeu2 mïllioen tieneentstukkeu, 3 millioen centsstukken, alles voor Nederlandvoorts voor Nederl.-Itidié: 1,230.000 stuks kwartguldens, 3,075,000 stuks een tiende galdens, 1,120,000 twee- eu-een-halve-centsstukken en 00,400,000 centsstukken. Dc prijs van het zilver is in 1896 wederom hooger geweest dan het jaar te voren, gemiddeld 15 '17 pence of 3.14 pCt., hetwelk per KG. zilver oen verschil maakt van ruim f 160. De hoogste prijs van het zilver tc Londen is geweest 319/,cin Juli, de laagste 297, in November, hetwelk een prijsverschil oplevert van ruim f 3. Dc prijsschommeling was alzoo belangrijk gerin ger dan in de laatste jaren. De waardeverhouding tusschen zilver en goud, in 1895 gemiddeld als 1 31,63, is gedurende 1806 teruggebracht tot gemid deld 1—30,60. De op ultimo December 1896 aanwezige voorraad aan gouden standpenningen bedroeg f47,890,800, waarvan de Nederlandsche Bank f 23,898,980 ia kas had. Aan zilveren standpenningen was aan 't einde van 1896 aanwezig f 131,361,622aan zilveren pasmunt f8,276.190.20, aan bronzen pasmunt f 1,982,500; te zamen f 188,511,112.20 tegen f 189,193,445.35 einde 1895. In 1896 kwam binnen 's Rijks munt een belangrijk gedeelte van den buit op Lombok behaald. In overleg met het muntcoilegc werd besloten het goud, al of niet na versmelting, voor rekening van het Departe ment van Koloniën te verkoopen en het zilver te bewaren voor de eerstvolgende aanmunting van pas munt voor Indié. Onder het goud bevonden zich 2540 dubloenen of quadruple pistolen, waarde per stuk ongeveer f 30. Voorts 21,194 K.G. van diverse voorwerpen, staatjes enz. Wat het zilver betreft7800 dollars, pilaar matten van Spanje, Mexico, Staten van Zuïd-Ame- rika, Hongkong, enz.; 2125 geschonden rijksdaalders benevens 130,209 K.G. diverse voorwerpen, verbrande en samengesmolten rijksdaalders, fragmenten van sieraden, enz. Vele goudstukken waren gesleten of geschonden. Enkele muntstukken, penningen en gesneden stcenen en ook enkele zilveren munten, werden door het Munt-Gollege overgenomnn, of aan den directeur van het Koninklijk Kabinet te 's-Gravenhage voor "zijne verzameling gegeven. Op het einde van 1896 was nog aanhangig een wetenschappelijk onderzoek, opgedragen aan'jhr. B. W. F. Riemsdijk, directeur van het Rijks-Museum te Amsterdam en Joh. van Disssl, docent aan dc Indische Instelling te Delft. De gouden munten weiden alle in den loop van het jaar opgeruimd, waarvan als opbrengst aan het ministerie van koloniën is verantwoord f 101.522.50. Suriname. Do rekening over 1893 voor de kolonie Suriname aan de Staten-Generaal ter vaststelling aangeboden, bedraagt in uitgaaf f 1,359,156.28 en in ontvang f1,723,207.34. Het nadeelig slot bedraagt alzoo f 135.948.94. De uitgaven bleven f 0069.14V2 beneden het toegestane bedragde middelen gaven f245,894.01 meer dan geraamd was. Bij Kon. besluit isla. G. Swartsenburg, genees kundige, op zijn verzoek, eervol ontheven van het gezondheidsonde) zoek voor Viie'and en Terschelling van uit zee aankomende schepen2o. voor den tijd van 3 jaren met dat onderzoek voor Vlieland en Ter schelling belast II. J. Ament, geneeskundige, te Vlieland. Het bijvoegsel tot de Staatscourant van 8 dezer bevat de statuten der naamlooze vennoot schap De glasfabriek 'nDe Schie", alhier. Duur: tot 31 Dec. 1917. Maatschappelijk kapitaal f 75,000, hetwelk geheel volteekend is. Voor de eerste maal zijn benoemdtot direc teur de heer Ch. A. van Deventer, alhiertot commissarissen: de heeren mr. H. M. de Kuyper, te Rotterdam, P. Loopuyt en S. A. Maas, beiden alhier. In de vergadering van de R. K. kiesvereeni giug »Recht, Plicht en Orde" is nog besloten aan het Bestuur op te dragen, een candidaat aau te wijzen voor de verkiezing van eeD lid van den gemeenteraad in district I. noodig geworden door liet overlijden van den heer Hoogeudam. Doo.- de A.-R. kiesvereeniging sNederiand en Oranje" is tot candidaat voor de vaeature- Hoogendam geproclameerd de heer J. O. Bender. Ook de Christ.-Hist. kiesvereeniging »Een- dracht maakt macht" heeft denzelfden candidaat voor deze vacature gesteld. Zijn wij wèl ingelicht Jan zullen de kerke lijke partijen hunne candidaten wederkeerig steunen. Zooals men zich zal herinneren is na veel moeite en langdurige onderhandeling tusschen het Dagelijksch Bestuur der gemeente, later vertegenwoordigd door een commissie uit den raad, en de regenten van de Hofjes van Belois aan laatstgenoemden vergunning verleend om in de Kreupelstraat een strook gronds langs de onder hun beheer zijnde woningen aldaar at te scheiden van den openbaren weg door een ijzeren hek. Dat hek is thans verrezen en daarmede is aan de bewoners het recht verzekerd om voor hunne woning te kunnen handelen als op par ticulieren grond. De S. C. en F. C. sHermes II" speelde gisteren tegen de R. C. en F. C. Victoria II". Hermes won met 106 runs. Topscorer was de heer S. v. d. Schouw met 54 punten. Gisteren werd te Osch een internationale wedstrijd gehouden voor amateurs op den weg van 10 K.M., OschNestelrode en terug, waar voor de beste amateurs van Nederland waren ingesch reven, o. a. de heeren Engjiersen en Verbrugge, die onlangs Nederland vertegen woordigden bij den strijd om het wereldkam pioenschap te Glasgow. Ook onze stadgenoot de heer Theod. Offerman nam aan den wedstrijd deel. Het doet ons genoegen te kunnen melden dat de eerste prijs, zijnde massief gouden kruis met kunstvoorwerp ter waarde van f 75, door den heer Offerman is behaald. Bij de uitreiking der prijzen door den bur gemeester van Osch werd de heer Ofïermau in zeer hartelijke bewoordingen geluk gewenscht met het behaalde succes, waarbij ook door Z.Edel Achtbare in het bijzonder hulde werd gebracht aan de Sciiiedamsche vlag, in welk costuum door den heer Offermaryhan den wed strijd was deelgenomen. 9' De 2e prijs werd behaald door H. van Kool bergen 3e prijs Bunse Bosscher4e prijs L. H. Sassen en 5e prijs T. van Wely. In hot geheel waren er 26 ingeschrevenen. De kotter Cosmopoliet, kapitein Struijs, van de reederij Van Engers, Roelofs Co., alhier, is door de Engelsche tolbeambten in de nabij heid van de Stacks of Ulster bij het smokkelen betrapt en naar Aberdeen gebracht. Het schip, dat een zoogenaamd drijvend logement is, had 2000 pond tabak, 360 kisten sigaren, 67 fles— schen wijn, en 463 fiesschen jenever aan boord. Door de reederij is bij het gerecht klachten ingebracht, daar volgens bericht van den kapi tein, het schip zich buiten der door de wet vastgestelde grens bevond. De bemanning, uit 5 personen bestaande, moest elk 2000 Mark voor straf betalen. In de mouterij van den heer W. J. N. Nolet aan de Schie ontstond gistermorgen te 4y4 uur brand, die zich aanvankelijk dreigend liet aan zien, daar de vlam door het gat van den koker

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2