YL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SPORT. Gemengd Nieuws. Koloniën. Laatste Nieuws. Telegramme 11. Y i s s c h e r ij. uit het dak vloog. De politie was zeer spoedig met haar Hangen wagen toegesneld en slaagde er in binnen het halfuur den brand te biusschen, onder leiding van den directeur der gemeente werken en geholpen door burgers. De brand is vermoedelijk, ontstaan in het houtwerk bij den stoomkoker, waar den vorigen dag werkvolk aan het werk was geweest. De schade is niet onbelangrijk, doch door assurantie gedekt. Zaterdagochtend had de oudste dochter van I, van Gelderen, wonende aan den Langen Achterweg 45 alhier, toen zij haar jongste zusje bezig was aan te kleeden, het ongeluk een bakerspeld in te slikken die zij in den mond hield. Aanvankelijk er niets van voelende, verzweeg zij het voor haar moeder, doch in den loop van den dag begon zij hevig stekende pijn te gevoelen, met het gevolg dat zij naar bed moest. Eerst des avonds te 8 uur vertelde zij wat gebeurd was en werd onmiddelijk om dokter Ris gezondendeze gaf braakmiddelen in, doch zonder succes. Tocd moest het meisje een grooten koek opeten met het gevolg dat des nachts te een uur de speld langs natuurlijken weg uit de maag kwam. Had dit laotste middel niet geholpen, een operatie en waarschijnlijk de dood had er het gevolg van geweest. Een voorbeeld voor anderen. Hedenmiddag omstreeks 12 uur heeft het 7-jarig jongetje van W. van der Slot, wonende in de Helenastraat, het ongeluk gehad onder den groentewagen van J. Roodenrys te geraken, waarbij hem het wiel over den schouder ging. Hij werd naar zijn woning gebracht, waar dokter Endtz geneeskundige hulp boodhierbij bleek dat het rechter sleutelbeen gebroken was. Het ongeluk is veroorzaakt doordien de knaap voor den wagen de straat wilde oversteken. Het zoontje van Den Houting werd heden middag 3 uur in de Hoofdstraat overreden door een tilbury waarin de slager Berrevoets zat. Het wagentje ging hem over het lijf waardoor hij kwetsuren bekwam aan borst en beenen. Hij is naar zijn woning gebracht door een bur ger en een politieagent. Reveille en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 8 Augustus. Notarissen Schrauwen en Slinkert te Rotterdam. Een hecht, sterk en gunstig gelegen woon huis met tuintje en erve, aan den Singel No. 40, kadaster sectie I No. 1077 groot 1 are 51 centiare, in veiling f2720. Daarvoor verkocht. BURGERLIJKESTAND. Geboren 8 Augustus Johannes Adrïanus, zoon van II. den Dunnen en J. J. Verweij, Nieuwsticht. Overleden 7 Augustus. Ilenderina Catharina Baks, oud 1 jaar en 2 maanden, Broersveld. 8 Augustus. Arjaantje Hollander, oud 3 maanden, Noorderstraat. Frans Pont, oud 11 maanden, Broersveld. Ilenderina Elisabeth Oranje, oud 6 maanden, Broersveld. Petro- nelia van Dijke, oud 1 maand. Noorderstraat. 9 Augustus. Johan Jacobus Wiellemans, oud 30 jaar en 7 maanden, Boterstraat. Uit het verslag van den Ned. Herv. Diako- nessenarbeid alhier van 1 Juli 1896 tot 30 Juni 1897, ontleenen wij het volgende Van 1 October 1896 tot 15 Juni 1897 werden in 160 verschillende gezinnen 4061 bezoeken afgelegd. Niet minder dan 2064 maal werden verschillende patiënten verbonden, terwijl ouden, zwakken en kranken 678 maal werden verbed. Aan kranken en zwakken werden 910 liter melk, 883 eieren, 158 soepkaartjes, 60 porties soep, 10 bussen eikelcacao, 4 bussen poeder chocolade, 60 sinaasappelen, 4 flesschen wyn, 120 preeken voor den Zondag, 100 Blijde Bood schappen, 40 scheurkalenders en 20 muurteksten uitgedeeld, teiwijl bovendien 100 stuks nieuw en gedragen ondergoed, 4 rustbedden, 4 rust stoelen en nog andeie verplegirigsmiddelen geregeld in bruikleen werden gegeven. Deze lange lijst en bovengenoemde cijfers zijn wel sprekend en roepen ons toe om met opgewekt heid voort te gaan. Wij gevoelen behoefte bij het uitbrengen van dit eerste verslag onzen hartelijken dank te brengen allereerst aan onze Diacones voor al wat zij met liefde en toewijding verrichtte. De ontvangsten bedroegen f 1137.445, de uitgaven f919.35, zoodat een saldo in kas bleef van f218.095. BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Augustus. Gerriije, dochter van G. Assen berg en A. Noordermeer, Oosterstraat. Johanna, dochter van A. Vrijland en J. v. d. Velden, Koningstraat. 8. Jacob, zoon van A. Maat en M. Visser, Pepersteeg. Pieter, zoon van T. Brouwer en G. Oosthoek, Nieuwelaan. Gerritje, doch ter van P. v. d. Windt en G. Valkenier, Rijkestraat. 9. Wilhelmina, dochter van C. Dijkshoorn en W. C. van Dorp, Nieuwelaan. X-stralen. Een proef, door eenige professoren te Berlijn ge nomen, heeft bewezen, dat de X stralen op het net vlies van het menschelijk oog geeQ indruk achter laten. De X stralen zijn dus niet, zooals door eenige geleerden gemeend werd, zichtbaar. Beroepen: te Sckore en Vlake dr. J. C. van Ronkel, cand. te Leidente Oud-Beijerland. A' ten Have, te Polsbroek te Leerbroek c. a., J. 31. Engelberts W. E_. 3Iz„ te Bcrgschenlioek. Bedankt: Voor Purmerend, door J. K. Bange, te Langezwaag. Geref. Kerken. ^Beroepen: tc Tzummarum, B. J. ïïeeres, cand. bij de V. U.te Giessendam, B. D. Koftijberg, te Barneveld. R.-K.Kerk. De bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Oostburg (Zee-and) A. J. de Weert, kapelaan te Oosterhout. Uit de !ynodc. In de zitting van Zatrvaag werden de fmancieele aangelegenheden ten einde gebracht. Aan de orde was de behandeling van het Hulppensioeufonds voor emi- riti-prediknnten. De rekening bedroeg in ontvangst en uitgaaf f8112.85. Uitgekeerd was een bedrag van 5055.1o aan emeriti-predikanten of deelgerechtige erven. Ten slotte werden de fondsen voor het Gebouw der Synode en voor het hooger onderwijs in de god geleerdheid, alsmede het studiefonds besproken. De rekening van dit laatste fonds bedroeg f 1002.20)4 in ontvangst en uitgaaf; het totaal der bijdragen was f-175,65)4 Dc Synodale Commissie bracht de lijst van voordrachten ter tafel van hen, die voor subsidie in aanmerking konden komen, tot een be schikbaar bedrag van fGOO. Dienovereenkomstig werd de lijst vastgesteld. Hooger Onderwijs. Aan het staatsexamen tot toelating aan dc Uni versiteiten, namen van 5—7 Augustus deel 7 can-, didaten voor de faculteiten Godgeleerdheid enz. Toegelaten werden 2 candidaten, do becren K. P. Datema en J. K J. Ten Dam Ham. Voor de faculteiten geneeskunde enz. werden 7 candidaten geëxamineerd. Toegelaten de hoeren A. Brouwer, E. ,T. II. van de Laarschot, J. Bitter en G. Wiihelmy. Gedurende den loop van het examen trok zich een eandidaat terug. Het examen wordt voortgezet met twee candi daten. Na de voortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog geslaagd de heerN. E..T. 31. van der Pluym, terwijl het getuigschrift B werd toegekend aan J. Beuder. Naar de Geld. verneemt, zal het college (gymna sium) der paters jesuïeten tc Sittard overgeplaatst worden naar Nijmegen. Jaap Eden schijnt zich over zijn talrijke neder lagen tc willen wreken. Of zon de nationale geest drift hein tot vernieuwd krachtig pogen aansporen? De uitslag der belangrijke wielerwedstrijden van gisteren op de Baarnsche wielerbaan is een groot succes voor Jaap geweest. Iu het nummer, wedstrijd voor professionals om den Brassard in series van 1000 3Ieter, de beslissing over 2000 Meters, was de uitslag der series le serie1. Jaap Eden in 1.85 2/5,2. B. J. Hucskes 1.37. 2e serie1. Jenkins in 1.35, 2. Van Doornik in 1,35 1/5. 3e serie: 1. Impens in 136 4/5, 2. Van derïaijn 1.37 2/5. 4e serie: 1. Schilling in 1.411/5, 2. Van don Berg in 1.42 2/5. In de beslissing rijden: Jaap Eden, Jenkins, Un pens, Schilling en Van Doornik. 1. Jaap Eden in 1.44 4/5, 2. Impcns in 1.45, 3. Jenkins. Met een prachtigen spurt loopt, Jaap Eden op de laatste helft van de baan van Impens weg en komt met 2 wieliengten eerste aan onder het dave rend applaus van het enthousiastiscb publiek en wordt hem door het baanbestuur een prachtige, kolossale lauwerkrans aangeboden. Impens, de houder van den Brassard, bevestigt den armband persoonlijk om den arm van Eden onder luide toejuichingen. Het slotnummer was de Course dc Primes. Afstand 5000 meters (15 ronden). De eerstaankomende in elke ronde ontvangt f 2.50. Prijzen voor dc laatste ronden f30, f20 en f13. Deelnemers: Jaap Eden, Vlug, Van Doornik, Wynekcrs, Jenkins, Veraar, Keurop, Schilling, Van der Tuyn, Voskuylen, Van der Knoop, P. Veraar, 3Iarée, Havens, Impens, Hueskes en Dirk van den Berg. Na de 8e ronde was het 20-tal deelnemers reeds tot een 6-tal geslonken en kwam Jaap als eerste aan in 7.152/5, Impens tweede in 7.161/5, Jenkins derde in 7.17 3/5. Jaap Eden zal de 15de dezer maand met 3IeijeiS en KiDgma een match rijden op het sportterrein te Maastricht. Een jongen van Jan de Witt. Dezer dagen vermeldde de Staats-Courant de toekenning van de zilveren medaille van de Oianje-Nassau Orde aan den matroos le kl. der Kon. Nederl. Marine P. F. Kalb. 't Was naar aanleiding van zijn moedigen van zelfopoffering getuigende daad dat de commandant der zee macht in Indië den matroos Kalb, opvarende van Hr. Ms. flottieljevaartuig Borneo ter West kust van Sumatra, voor deze onderscheiding-bij den minister van marine aanbeval. Den 2Ien April jl. was de Borneo geankerd voor de monding der Toenong-rivier, gelegen ten noorden van den kampong Poengasan. Er werd een vlet, gesleept door de stoomsloep, naar den wal gezonden, ten einde eenige obser vation te doen verrichten bij een door den topo- graphischen dienst geplaatst signaal. Oogenschijnlijk waren het weder en de zee kalm. Ir. de vlet bevonden zich de luitenant ter-zee 2e kl. J. Voogd, welke officier, na de stoomsloep veriaten te hebben, recht op den wal instuurde, toen op pi. m. 150 meter van het strand een hooge deininggolf geheel onver wacht over die vlet brak eri dit vaartuig vol- en omsloeg, waardoor alle opvarenden te water geraakten. De luitenant ter zee Voogd, die niet kon zwemmen, geraakte weldra in levensgevaar. Zoodra dit van af de stoomsloep gezien werd, sprongen de twee daarop zijnde matrozen le klasce P. F. Kalb cn J. G. Horn in zee. Laatst genoemde bereikte den wal zonder in de gele genheid te zijn geweest belangrijke hulp te bieden. De matroos Kalb echter zwom naar luitenant Voogd toe en wist met groote inspanning dien officier, door de hevige branding heen, behouden aan wal te brengen Nauwelijks daar aangekomen ontdekte Kalb dat de bootsmaat K. Dekker buiten de branding rondzwom zonder zich een oogenblik te be denken, stortte hij zich onmiddellijk weder in de branding, wist deze zwemmende te passeeren en bereikte nog juist bijtijds den bootsmaat, die geheel uitgeput zijnde zich met moeite boven hield. Den bootsman grijpende, hield hij hem geruimen tijd boven water. Driemaal ontglipte hem de onderofficier en evenveel malen dook Kalb hem weder op en mocht er eindelijk in slagen den bootsman bij de ronddrijvende vlet te brengen en daarin te trekken. Nog was echter geen veiligheid vei kregen daar de vlet telkens dreigde weder in de bran ding te zullen komen. Daarom sprong Kalb nogmaals in zee en wist zwemmende de vlet zoodanig te sturen, dat deze geheel buiten de branding geraakte en door de stoomsloep op sleeptouw genomen kon worden. De catastrophe te Rotterdam. De gedeeltelijk ingestorte panden op den hoek der Wijnhaven en Wijnstraat le Rotterdam zijn door de ondernemers van het Witte Huis" aangekocht voor ongeveer f 28,000. Op het daardoor vrijkomend terrein zal een ander pand gebouwd worden; in het plan van liet Witte Huis" komt geen wijziging. Inbraak. Een brutale inbraak is in den nacht van Donderdag op Vrijdag gepleegd in den Zuid- plaspolder bij Gouda. Bij den bouwman V. wer den verscheidene gouden en zilveren voorwer pen ontvreemd uit een kast, die de dieven eerst aan tien weg hadden gezet. Naar men zegt zijn bij een paar andere bouw lieden vergeefsche pogingen gedaan om in te breken. Tot heden zijn de daaers nog niet opgespoord. Weer een. Nu weer heeft een heer bij de Ilaagsche politie aangifte gedaan dat hem Donderdag avond, vermoedelijk op het perron van het Hollandsche Spoorstation aldaar is ontstolen uit zijn vestzakje, een bankbiljet van f 25, en van zijn horlogeketting een gouden medaillon. Delftsclie reclame. Heden begint de «reclamewagen van Delft sclie Nijverheid", onder leiding van den heer M. P. Okhuysen, den bekenden prestidigitateur te Rotterdam, zijn tn^hl door het land. De eerste tournee is gericht naar Dordrecht, terwijl onderweg vermoedelijk optische voorstellingen gegeven zullen woiden te Wateringen, Naald wijk. Maassluis, Vlaardingen, Schiedam, Chatlois en Ridderkerk. Dezen keer gaat de olieboilenwagen nog niet mede. Uit den Gemeenteraad van Klaaswaal. De gemeenteraad van Klaaswaal heeft de vol gende vriendelijke motie aangenomen: «De Raad der gemeente Klaaswaal, kennis genomen hebbende van het adres van H. van der Wulp, metselaar aldaar, d.d. Juni 1897; soverwegende, dat deze zich daarin beklaagt over <le onrechtvaardigheid, hem door B. en W. dier gemeente bij de aanbesteding van den schoonmaak van de openbare lagere school al daar over '1897 aangedaan; «Gehoord het rapport van dat college bij monde van den burgemeester D. Kluifhoofd uitgebracht, waaruit niet de minste opheldering omtrent deze zaak kan worden geput «Spreekt uit zijne strenge afkeuring over de despotische handelwijze van B. en W. der ge meente; «Constateert, dat door B. en W. der gemeente in deze liet flnanciëele belang van de gemeente, en daardoor dat van de ingezetenen wederom is verwaarloosd «Keurt noodig, dat van deze afschrift zal worden gezonden aan den adressant als be schikking op zijn adres." De bank van Leening te Bergcn-op-Zoem. Niettegenstaande de borgtocht van f 4000 hebben zich vele sollicitanten aangemeld voor de betrekking van diiecteur der Stads-Beleen- bank te Bergen-op-Zoom. Wat de zaak der Bank betreft, het tekort zou f 8000 bedragen, terwijl van de 3000 ge noteerde panden 1000 niet aanwezig zijn. De gewezen directeur zit nog altijd te Breda in preventieve hechtenis. Ken treurige zaak. Zooals men zich herinnert, was door de erf genamen van eene dame, die jarenlang in nauwe relatie stond tot den heer E. B. te 's-Graven- liage, een aanklacht bij den officier van justitie ingediend, als zou genoemde heer wederrechte lijk een zeer groot gedeelte van de nalatenschap dezer dame zich hebben toegeëigend. De officier van justitie had echter, zooals destijds werd ge meld, aan de erfgenamen laten weten, dat er geen termen tot een rechtsvervolging, aanwezig waren hij raadde daarom een minnelijke schik king aan. De benadeelde erfgenamen willen echter in de voorgestelde schikking niet treden, en verlangen dientengevolge de overgave van al het door E. B. medegenomen meubilair, gouden en zilveren voorwerpen, geld enz. Aangezien de erfgenamen van meening zijn, dat hier verzuim van de zijde van den offic.er van justitie heeft plaats gehad, hebben zij ziek nu, krachtens art. 33 van het Wetboek var Strafvordering, tot de rechtbank gewend, met verzoek, om alsnog een onderzoek te willen bevelen. Vad Tegen de muggen. Een onzer lezers schrij t ons, dat een een voudiger middel dan citroen-sap tegen de ge volgen van muggebeten bestaat in de aanwen ding, onmiddellijk na het steken, van witte Spaansche zeep. Uit eigen ervaring voegen wij hier nog bij, dat caj 'put-olie een uitnemend middel is om de muggen weg te houden. Aan de lucht went men spoedig. Maandllt. d. V.) BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement Benoemd tot ass.-rcs. van Brebes (l'egaf), de ambt op non-activ. R. A. Maurenbrechervan 3Iodjokerto (Soerahaja), dc ass.-res. van Madjalengka (Clieribon), P. J. Voorstad; van 3Iadjalcngka. de ass. rezid. van Anjer (Bantam). J. L. B. llcijligersvan Anjer, tevens venduin. de ambt. op non-act. M. J. A. 3Iasthofftot control. 2e kl. G. F. K. van Huls, ambt. op non-act. tot refer, bij bet dep. v. just, dc koofdcomm bij dat dep. mr. A. H. Walkntctot grift', van den landr. te Brebes (Tcgal) dc ambt. ter besck. mr. C. J. Sckus- ler; te 3Iagetan (Madioen) de ambt. ter besch. inr. A. Ileijmanbij den burg. goneesk. dienst v. d. tijd v. drie jaren, bij d. geneesk. raad te Batavia: tot leden: dr. Th. Elsingcr en A. van der Scheer,part. genecsb. en P. Houtzager Jr., part.-apoth.tot plaatsverv. leden do chef v. h. mil. hosp. te Welte vreden en do cerst-aanw, mil. apoth. bij die inrichting. Bij het krankzinnigengesticht te Buitenzorg tot verpl. ïuej. 31. A. II. Ncyssel, mej. A. 31. Jungcurt en mej. J. N. Klootc; bij de bnrg.-av.sch. te Soera baja tot leeraar in het hand- en iijnteekenen J. W. Broekhuysen; tot onderw. 3e kl. G. J. D. Meesters en H. Pk. Kottmann. Ontslagen: eervol, de iusp. v. h. ijkwezen O.Vc- nema; eervol, de stationchef der 2e kl. bij de expl. d. S.S. op Java J. H. A. Bakker; eervol, de ambt. op wacktg. J. Versckuir, laatst ass.-resident van Tebing-Tinggi (Palembaug). Verleendweg. dring, redenen een verlof n. Europa, b. b. v. d. JL, voor den tijd van zes mnd., aan den onderw. der 3c kl. W. Jager Dekker. Militair Departement. Bevorderd: bij b. wap. der inf. t. luit.-kol. de mnj. A. A. Veeukuijzent. inaj. de kapt. A. E. Kamerman t. kapt. de le luits. A. K. F. Swart, E. G. A. L. ter Haar (gedet. in Ned.), II Schokker, C, 0. A. Schroder, J. 31. Kerkhoff, H. Jonker (gedet. in Ned.), W. H. F. A. de Tourton Bruijns, C. G. H. Krapels, W. Fliers, H. P. Hcssclaaren en W. Catk; tot le luit. de 2e luits. A. P. E. den Hengst, H. G. Srnagge, D. Baker, H. Halketna (met verlof in Ned.), J. F. Daams, L. B. F. Weijergang, L. J. Resner en A. J. Pels Rijeken; tot kapt.-kwart.m. de le luit.kwart.m. A. Abels. Ontslageneervol, de kap. der inf. A. C. A. Broek- koiï en dc kap. der genie T. C. A. Vemer. Verleend: een tweej. verlof naar Europa aan den luit.-kuil. der inf. D. la Feber; idem aan den kap. der inf. H. A. v. Lookhorst. Departement van Marine. Vergund: om wegens ziekte naar Nederland terug te keeren. aan den off. van adm. 2e kl. W. G. E. van Druten, van Hr. Ms. wachtschip Gedch. Benoemd: bij de gouv. marine: tot tijd, waarn. gezagh. 2e kl., de ambten, op non-act. G. N. Z. Wal- lin, en gcpl. aan het ss. Reiger-, tot 2en mach. de ambten, op non-act F. Buijs, en gepl. aan boord van bet ss. Zwaluw. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Het bezoek der Koninginnen aan Zutfen is wegens de hevige stortbuien uitgesteld tot morgen. De vorstelijke familie Von Wied wordt tegen half September a.s. verwacht in het hotel Garni te Schevenïngen. MADRID, 9 Aug. De regeering besloot aan generaal Azcarragu voorloopig het voorzitter schap van den ministerraad op te dragen. VLAARDINGEN, 7 Augustus Van de haringvisscherij zijn binnengekomen SCB 242 Schevenïngen, K. de Best, met 140 ton pekelharing; 8 SCB 811 Jacoba 31, Rog, met 182 ton pekelharing: 0. SCB 213 Adriaan, G. Bal, met 168 ton pekelharing. 7. Ter haringvisscherij naar zee vertrokkenVJj 10 VooruitG. v d. Berg. Afslag: Nieuwe volle haring f 17,50f 19, maatjes haring f 13.75. KRALINGSCHE VEER, 9 Aug. Hedenochtend werden aan He markt alhier aangevoerd 4 groote zalmen f 1.30 a f 1.45, 97 zoinerzalmen fi.05 h fl.15, 149 St. Ja- cobszalmen f4.a f4.10 per 1/5 K. G. SCHEVENÏNGEN, 7 Augustus, Gisterenavond wer den alhier 80, heden 40 mand versche visch van IJmuiden en Nieuwediep aangevoerd.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3