5re jaargang. Donderdag 12 Augustus 1897. 9394. feuilleton; DE SCHIPBREUKELINGEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. RQELANTS. Kennisgeving. /Kennisgeving'. Kennisgeving. Burgemeester en wethouders van Schicd am, brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoekschrift is ingekomen van II. G. VAN DOMMELEN te Rotterdam, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein voor het huis hoek Westerkade en Warande no. 8. BUITENLAND. Abonnementsprijs voer Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Xelepltoon So. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant Iedere gewone regel meer Bij abonnement wordt korting verleend. f 0.52 - 0.10 Verkiezing van een lid van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hem ingeleverde opgave van een Candidaat voor het lid maatschap van den Gemeenteraad, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legd, in afschrift aan het Raadhuis is aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschrift van die opgave ter Secretarie verkrijgbaar is. Schiedam, den lOden Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, "VISSER L.-B. Inrichtingen welke gewaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma DEELEN Co. alhier, om vergunning tot oprichting van een door stoom gedreven falriek ter vervaardiging van Technoliet o! Kunststeen, in het pakhuis »Java" aan de Hoofdstraat no. 6, kadaster sectio L no. 1333; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den 25sten Augustus a. s., des na middags ten 2 ure, ten raadbuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van do schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort) den 1 lden Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, /VISSER, L.-B, De secretaris VLRNÈDE. Kleinhandel In sterken drank. Schiedam, den llden Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L.-B. De secretaris, VERNÈDE. Door J. C. Biernatzki. 15) Thans verheugde hij zich over deze onthouding want was Idaiia's liefde zoo diep en innig, als zij nu scheen te zijn, dan wilde hij aan hare keuze geen hinderpalen in den weg leggen. Het ontbiak hem niet aan middelen om Godber gezagvoerder op een flink schip te maken en hij durfde hopen, bij de beproefde geschiktheid en rechtschapenheid van den jongen man, en bij zijn goed hart en zijn vast karakter, in hem een goed schoonzoon te zien, in wiens hand Idaiia's geluk goed zoude zijn vertrouwd. Hij had bij deze beschouwing der dingen het verzoek zijner dochter om geneeskundige hulp te gaan halen dan ook niet afgewezen, maar Oswald naar Husum gezonden om een dokter te halen, die dan ook den volgenden dag tot groote blijdschap van Idalia arriveerde. Deze kon, onbekend met een zielstoestand van den jongeling in zijne ziekte slechts een gewone koorts zien en zeide, dat het voor het oogenblik slechts aankwam op dieet en goede verhoging, en dat na een paar dagen eerst geneesmiddelen moesten worden toegediend. Idalia moest zich bij deze uitspraa«. wel neer leggen, hoe zwaar het haar ook viel. Zij had den geheelen eersten nacht aan zijn bed gewaakt, en met moeite slechts kon zij bewogen worden, zelve rust te zoeken, toen eindelijk de zieke Algemeen overzicht. Schiedam, 11 Augustus '97. Nog steeds houdt de vermoording van den Spaanschen minister-president de pennen in beweging. Eigenaardig is dat de lezingen over de toe dracht van den aanslag zoo uiteenloopen. Zoo schijnt het ook, dat de vermoorde niet meer i»Leve Spanje" heeft kunnen roepen, daar hij onmiddellijk het bewustzijn heeft verloren. Daarentegen moet die uitroep door den moor denaar zijn gedaan. Wat dezen betreft, Golii heeft verklaard, dat hij ook de anarchisten van Barcelona had wil len wreken, evenals dr. Rizal van dePhilippijnen. Het speet hem, dat hij generaal Polavieja niet ook had kunnen dooden. Te zijnen huize heeft men een tweeden revolver gevonden, en men vermoedt, dat hij buiten de stad eeri bom heeft begraven. Over zijn weikelijken naam is men het nog niet eens. De naam Golli schijnt in Italië niet bekend te zijn. Bij zijn verhoor verklaarde de man, dat hij niet wist of hem de dood wachtte, maar dat hij dien niet vreesde. Alleen speet het hem, dat hij zijn ouders zou bedroeven. Het schijnt, dat de moordenaar niet kan worden terechtgesteld volgens de nieuwe anar chisten wet; maar dat de zaak als eenvoudige moord moet berecht worden. I)e Regentes heeft aan mevrouw Canovas, die ziek van overspanning is, een schrijven ge zonden, waarin zij zegt met haar den overledene te betreuren, in wien ook zij veel heeft verloren. De Regentes brengt hulde aan de diensten, door den overledene aan koning Alphons XII bewezen. Aangaande de teraardebestelling is door de Regentes bepaald, dat aan het stoffelijk over schot van den minister-president dezelfde eer zal worden bewezen als aan maarschalken. De slippen van het lijkkleed zullen worden gedragen door een lid der Academie, een opper- officier der marine, de president van den Senaat, een ridder van het Gulden Vlies en maarschalk Martinez Carnpos. In alle kerken van Spanje zal te zijner nage dachtenis een lijkdienst worden gehouden. De officieele rouw zal drie dagen duren. De vreemde gezanten te Madrid hebben hun condoleances aangeboden aan den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken. De vensters der conservatieve dagbladbureau's en van de conservatieve club zijn met rouw floers behangen. Waarschijnlijk zal morgen de plechtige be grafenis plaats vindeD. Wat den politieken toestand betreft, zullen waarschijnlijk de conservatieven aan het bewind blij ven. na de heftigste nachtmerrieën, in welke de gevoelens die hij koesterde, op de zonderlingste wijze door eengevlochten waren, ingesluimerd was. Godber's jeugdige kracht scheen de ziekte door een langdurigen slaap te boven te willen komen. Toen hij ontwaakte stak de koorts weder op., de oude phantastische beelden mot zich brengend. Idalia zat reeds weder aan zijn sponde. Hij staar de baar strak aan, zonder haar antwoord te geven op hare vraag, hoe hij zich nu voelde, tiet scheen als gaf hij zich moeite zijne gedachten te ordenen, en als ware de vóór hem zittende jonkvrouw eene vreemde gestalte, die hij in den kring zijner voor stellingen niet wist thuis te brengen. Plotseling kromp hij ineen zijne gelaatstrekken verwrongen als word hij aangedaan door een gru- weüjken doodsangst en met den uitroep: sdriewerf meineedige," verborg hij zijn hoofd in de kussens." Idalia kon slechts ten deele gissen, wat Godber zoo diep had aangegrepenook was zij geneigd alles voor uitwerking van de koorts te houden; toch verheugde zij zich innig, als in de volgende dagen deze koortsaanvallen met hunne droombeelden terugkeerden en Godber daarin roet groote teeder- heid, weeker, overgegevener dan te voren, duidelijk uitsprak, wat hij voor haar voelde. Zijn lichaamszwakte verminderde zijn inwendigen strijd. Idaiia's trouwe verpleging greep hem meer aan als alle vorige betuigingen harer liefde, ook al waren die hartstochtelijker. Hij gaf zich zonder te denken aan zijn noodlot over, zonder door de herinnering aan het verledene zich daartegen te verzetten. Slechts op haar rustte zijn matte blikslechts wanneer zij bij hem was, was hij tevredenslechts haar lachen vroolijkte zijn bleek gelaat wat op. Een beslissing zal evenwel eerst na de be grafenis vallen, misschien eerst ia September, wanneer het Hof naar Madrid terugkeert. Men spreekt van Pidal of Elduayen of Mar tinez Campos als minister-president. Zooals wij reeds meedeelden, heeft Sagasta als zijn meening uitgesproken, dat het politieke leven in Spanje niet kan afhangen van een moordenaar. Niettemin zullen de liberalen, zoo de Regentes hen aan het bewind roept, aan die opdiacht gevolg geven. Eigenaardig is hetgeen de republikein Cas- telar in een interview heeft verklaard. nln de laatste tijden," zoo zeide hij, sdroeg Canovas alleen het kruis voor alle Spanjaarden, maar zijn dood opent voor liern de poorten der onsterfelijkheid. sWat mij betreft, ik kan mijn land beter dienen, wanneer ik geen deel uitmaak van een ministerie. »Ik zou dan ook alleen een portefeuille aan vaarden onder republikeinsclien regeeringsvorm. »Sagasta moet zitting nemen in het nieuwe kabinet dat ten opzichte van Cuba door de con servatieven behoort gesteund te worden. nik arbeid aan den voorspoed, niet aan den ondergang van mijn land. rVorsten kunnen vervangen worden, een Canovas niet." Op Cuba heeft de moord op Canovas diepen indruk gemaakt. De consul der Vereenigde Staten zond gene raal Weyler, die zich te velde bevindt, de betuiging zijner sympathie. Zeker handiger dan zijn chef, den staats secretaris voor buitenlandsche zaken der Ver eenigde Staten, den heer Sherman. Diens woorden, waaraan men reeds een démenti heeft willen geven, wat evenwel door Sherman zelf is verijdeld, luidden »Deze betreurenswaardige gebeurtenis zal natuurlijk eenigen invloed hebben op de politieke aangelegenheden van Spanje, maar ik kan niet zeggen in hoe ver. d De dood van één man behoeft niet noodzakelijk een wijziging in de gevoelens van het gansche land ten gevolge te hebben. Spanje is een zeer koppig land. Zijn geld is weg, de hulpbronnen zijn uitgeput, maar het schijnt blijkbaar voor nemens om Cuba te behouden. Hoe het dat in deze omstandigheden kan doen, zie ik niet in: en toch wil ik het op geen enkel punt toegeven." Te Rome is teruggekeerd uit Abessinië ma joor Nerazzini, die met koning Menelik over den vrede en de grensregeling heeft onderhandeld. Een officieele regeeringsnota aan de bladen deelt den uitslag dier onderhandelingen mede, en het blijkt dat de grensregeling voor Italië vee! gunstiger is dan de in 1891 vastgestelde grenslijn, die de aanleiding gaf tot den ramp zaligen oorlog. Het eigenaardige van het geval is nu, dat Als een kind zijn moeder, zoo volgde zijn oog al liare bewegingen, in stilte schilderde hij zich hare nu diepe, volle liefde af. Zooals het avondrood na een stormachtigen dag der weder levensadem scheppende natuur de liefelijk ste kleuren geeft, zoo was over het wezen van Godber eene eigenaardige weekheid en teederheid gekomen. Deze wending zijner vroeger meer hartoehtelijke genegenheid ontsproot ten deele ook uit inniger liefde voor Idalia, ten deele ook uit de hem niet duidelijk voor den geest staande noodzakelijkheid om zijn gansche wezen thans met hare samen te weven, ten einde den vrede van zijn leven terug te winnen. Op het hart van Idalia bleef deze innigheid van Godber niet zonder belangrijken invloednimmer was het zoo na geweest aan de ware liefde als thans. Deze ongewone, nooit vermoede en haar karakter geheel vreemde weekheid, de volledige samensmel ting van al hare gedachten en gevoelens met het geliefde wezen trok hagr onweerstaanbaar aan. Zoo gingen bijna veertien dagen voorbij en be halve de na znlk eene lichamelijke en geestelijke opwinding zeer natuurlijke zwakte en matheid, was da ziekte van Godber bijna geheol over. "Vaster dan ooit was de band tusschen de gelieven bestaande geworden. Idalia beschouwde, hoewel zij moest toestemmen, dat ook in haar borst door de liefde voor Godber menige nieuwe snaar was aangeslagen, toch zijn liefde als haar werk, Had zij hem niet uit de bekrom penheid van zijn «bestaan opgeheven, waarin hij vroeger had geleefd 7 Had zij hem niet een nieuwe wereld geopend, aan welker poort hem nauwe lijks de stoutste droom ooit had kunnen brengen 7 de politiek van de ex-premier Crispi daardoor ten eenenmale wordt veroordeeld. De thans vastgestelde grenslijn is n.l. dezelfde, die aan Crispi door koning Menelik is geweigerd. Bovendien brengt Nerazzini met zich een handelsverdrag, dat aan Italië het vrije handels verkeer en de positie van raeestbegunstigde staat geeft. Italië kan ook een gezant in yEthiopië be noemen. De Grieksche regeering heeft een rondschrij ven aan de mogendheden gezonden. Volgens den Atheensclien correspondent van de Daily News is de inhoud daarvan als volgt Griekenland protesteert krachtig tegen de voorstellen van Duitschland betreffende de finan- cieele controle. De Grieksche regeering merkt op, dat Grieken land in de overige voorwaarden bij voorbaat heeft berust, ook al zijn die, met name de grensregeling zeer hard om aan te nemen. Een toezicht op zijn financiën zal Grieken land in geen geval vrijwillig aanvaardden. Het maakt er aanspraak op, zelf regelingen te treffen met zijn seliuldeischers, en door het scheppen in nieuwe monopolies de oorlogs schatting te voldoen. Het ministerie is van zins af te treden, indien de financieele controle in de vredesvoorwaarden wordt opgenomen. Ziedaar een nieuwe moeilijkheid in den loop der onderhandelingen. Overigens is er al luttel nieuws over den stand van zaken. De Coburger is den Sultan plotseling komen bezoeken. Waarom vraagt men zich af, niet tevreden met de voorgewende reden, n.l. hulde te be wijzen aan den Sultan. Reeds langen tijd wordt aan Vorst Ferdinand het voornemen toegeschreven, Bulgarije tot een onafhankelijk koninkrijk te verheffen. En thans wil men weten, dat 14 Augustus a.s., ter gelegenheid van de tienjarige herden king van Vorst Ferdinands troousbestijging, de onafhankelijkheid van Bulgarije zal worden ge proclameerd. Te Rustschuk zal het geschieden. Daar komen alle hoogwaardigheidsbekleeders des lands bij een, maar het diplomatieke corps is niet genoo- digd. Het heet nu, dat vorst Ferdinand de Roestem ming van den Sultan is gaan vragen. Om die van de onderteekenaars van het Bcrlijnsch tractaat schijnt hij dan weinig te geven. Zeker is het in ieder geval, dat in Europa al zeer weinig sympathie wordt gevoeld voor den tweeden vorst van Bulgarije. Mocht hij niet in haar het gesternte erkennen, dat hem in een schooner, heerlijker toekomst zou voorlichten, dan waartoe zijn leven tot nu toe bestemd scheen te zijn geweest 7 Dat zij dit alles helder kon denken, en daarnaar, enkele zeldzame oogenbiikken uitgezonderd, haar gedrag tegenover den jongeling kon regelen, toonde, hoe weinig haar hart, ook al meende zij het tegen deel, tot ware vrouwelijke liefde toegankelijk was. Wellicht droeg een gebeurtenis, op den negen den dag van Godber's ziekte voorgevallen, er nog meer toe bij om Idalia een duidehjken blik in de verhouding te geven. Het was een heldere namiddag. De milde herfst zon scheen zoo vriendelijk en warm in de kleine, maar in hare levendige beschildering en keurige netheid, er zoo prettig uitziende kamer. Terwijl het dagwei k de overige bewoners van huis verwijderd hield, zat Idalia alleen aan Godber's legerstede en bewaakte zij zijn rustige sluimering. Zijn bleek gelaat, waarvan allo sporen van het ruwe zeeleven waren verdwenen, terwijl de aan vangende genezing reeds liaar eerste rood op zijne wangen kleurde, kwam, halfverlicht door een enkele zonnestraal zoo, dat de mannelijke schoone vormen op zijn gunstigst uitkwamen. Zij had hem nog nooit zoo aantrekkelijk gevonden en kon zich niet weerhouden een zachte kus op zijn lippen te drukken. jt Zoo hij er al niet van ontwaakte, hij moest toch de aanraking van haren mond gevoeld hebben, want een gelukkig lachje kwam er op zijn gelaat. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1