51s,e jaargang. Dinsdag 17 Augustus 1897. N°. 9398. de schTpbreukëuhgew. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. ÜITGEVERT hTx C. IIOELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND^ De expeditie naar Segli is ten einde gebracht. Onze troepen zijn te Iïotaradja terug gekeerd. Abonkembntsfbijs voer Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 r franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAUBOTERüTKAAT SO, Teleplioon ATo. 123. ADVEnTEsrrrEPMjs: ran 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 16 Augustus '97. De beleedigde eer der Italiaansche officieren is gewroken, en wel door niemand minder dan den graaf van Turijn, den tweeden zoon van den overleden hertog van Aosta, meer bekend als koning Amadeüs van Spanje. De Temps verneemt door een particulier tele gram uit Rome en in andere bladen wordt dit bericht bevestigd dat de Italiaansche regeering zoowel als de vorstelijke familie, het duel van den graaf hadden willen verhinderen. Het was reeds te laat. De graaf had de uit daging reeds verzonden, en zoodoende kon aan den wensch der Italiaansche regeering, geen notitie te nemen van de brieven van prins Henri van Orleans, niet worden voldaan. De getuigen van generaal Albertone zijn dan ook Zaterdagmiddag aan graaf LeontiefT, den getuige van prins Henri komen verklaren, dat de generaal zijn uitnoodiging introk voor die van den graaf van Turijn. Reeds werd medegededeeld, dat de condities voor het vorstelijk tweegevecht zeer streng waren, en de uitkomst heeft dit bevestigd. Gisteren heeft het duel te Beaucresson plaats gevonden. Zes en twintig minuten lang streden de partijen; vijf maal werd de strijd hervat; twee maal werd corps a corps gestreden. De graaf van Turijn is er genadig afgekomen hij werd aan de rechterhand gewond. Daarentegen kreeg de prins van Orleans twee ernstige wonden, een aan den rechterschouder en een in den buik. Hij is naar het paleis van den hertog van Chartres vervoerd en daar te bed gebracht. Het is te hopen, dat de wonden niet levens gevaarlijk blijken, en dat hiermede deze onver kwikkelijke geschiedenis ten einde zal wezen. Onder gebulder van het geschut van de in de haven liggenden oorlogsbodems is de Ilohenzol- lem, keizer Wilhelm van zijn Russische reis huiswaarts brengende, Vrijdagavond te Kiel binnengeloopen. Nog steeds wordt de beteekenis van de ont moeting der beide keizers besproken, en schoon de toekomst eerst zal leeren, welk politiek ge wicht aan dit bezoek mag worden gehecht, schijnt het niet te loochenen, dat liet niet aileen een beleefdheidsbezoek is geweest. Dit mag als zeker worden aangenomen, dat de ontmoeting van den Czaar en Keizer Wil helm een gunstigen invloed zal hebben op de handhaving van den Europeeschen vrede. Rusland is alleszins in staat op te treden als middelaar tusschen Duitschland en Frank rijk, in dien zin dat het bij machte is het Fransche chauvinisme, waar dit zich vijandig Door J. C. Bïernatzki. 19) De verweesde Marie was ondertusschen in de woning van dominee Hold opgenomen en daardoor dichter bij die van Godber gekomen. Het kon niet uitblijven of zij moesten elkaar thans meers, alen zien, zij 'took in de verte; ja, liet gebenrde ook wel dat hunne wegen naast elkaar liepen, hoezeer zij ook iedere ontmoeting vermeden. Eens op een dag troffen zij elkaar bij 't smalle bruggetje en waren in gedachten verzonken reeds zoo dicht elkaar genaderd, dat zij niet zonder te groeten konden passeeren. Zij bleven voor elkaar staan, beiden de oogen naar den grond slaand Marie, de hand op hare beklemde borst gedrukt, Godber met bevende lippen zonder een woord te kunnen uitbrengen. Eindelijk vatte hij haar hand en zeide zachtjes: i Maria, het moest zoo zijn I" Zij zag op en een traan glinsterde in haar oog. sliet moest zoo zijn I" zuchtte zij. sThans ben je gelukkig." »En jij, Maria!" antwoordde hij. Zij sloeg den blik naar den hemel, en als een lichtglans kwam er in hare oogen. ïMaria", riep Godber en hij drukte hare hand krachtig, skun je het mij vergeven?" sToen ik den ring van je vinger trok", ant woordde zij, stoen heh ik je alles vergeven." jegens Duitschland te houden. mocht betoonen, in toom Over den loop van het proces in zake den moord op den Spaanschen minister-president zijn de berichten zeer uitcenloopend. Terwijl eenerzijds wordt aangekondigd, dat de moordenaar heden, Maandag, zal worden ter dood gebracht, door middel van worging, wordt anderzijds het vonnis eerst over een week verwacht. Volgens laatstbedoelde berichten treedt de militaire rechter in overleg met zrjn burgerlijken collega, wat betrett den samenhang van Angio- lillo's moordaanslag met de gebeurtenissen van Barcelona. De rechtbank houdt zitting te Vergara. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn geno men ter beveiliging van de rechters. Er zijn troepen en tallooze agenten der geheime politie heen gezonden. Wat den moordenaar betreft, Angiolillo be waart een cynische kalmte. Hij betreurt zjjn daad allerminst en wil geen geestelijken ontvangen, wèl journalisten. Evenwel zullen die zeker niet bij hem wor den toegelaten. Immers, de Gaccta publiceert een schrijven van den procureur-generaal aan de dagbladen, behelzende het verbod van inlichtingen over anarchisten die naar de rechtbank zijn ver wezen. In den politieken toestand is aileen deze ver andering gekomen, dat de interimaire premier den hertog van Tetuan, die nog steeds wegens de beruchte oorvijg een doorn in het oog der liberalen is, heeft prijsgegeven. Een nieuwe minister van buitenlandsche zaken is nog niet benoemd. De New-York Herald publiceert bovendien een telegram uit Havanna, mededeelende dat gene raal Weyler zijn ontslag zou hebben gevraagd als gouverneur van Cuba. Over de beweegreden tot het plotselinge be zoek van Ferdinand van Bulgarije aan den Sultan tast men nog steeds in het duister. Meer en meer waarschijnlijk wordt het intus- schen dat de Coburger met dit bezoek alleen heeft willen logenstraffen de verschillende ge ruchten, die in staat zouden zijn de goede ver standhouding met de Porte te verstoren. Met name zou het hem toegeschreven voor nemen, om op ld Augustus Bulgarije tot een onafhankelijk koninkrijk te verheffen, aanleiding hebben gegeven tot zijn reis naar Konstantinopel. Terwijl op die wijze de betrekkingen tusschen Bulgarije en Turkije mets te wenschen zouden overlaten, is het tegengestelde het geval met Oostenrijk-Hongarije en Servië. Want niet alleen te Weenen heeft men zich, zeker niet ten onrechte, gestooten aan zekere ongepaste uitlatingen van den Bulgaarschen Godber liet hare hand tos en keek naar zijn ring. Voor de eerste maal bemerkte hij dat hij hem ontbrak. Hij staarde naar de plaats, waar hij dien had gedragen en kon niet begrijpen, wanr.eer het pand der trouw van zijne hand genomen was; en het was hem, als ware nu zijn ontrouw volko men geworden en als ware thans iedere terugkeer onmogelijk. Hij zoude in dit oogenbiik er veei voor gegeven hebben den ring nog te hebben, voor r iets tar wereld had hij dien willen missen. Da ge dachte, dat hij hem niet meer had, deed voor hem een afgrond ontstaan, die hem voor eeuwig van Maria scheidde. Nu eerst was zij voor ham ver loren, onherstelbaar vertoren, ats waren zij niet reeds lang van elkander gescheiden geweest. Toen hij weder opzag was Maria verdwenen. Idalia had dit voorval van verre aangezien en zonder er een woord over te spreken werd zij hoe langer hoe kouder en vreemder tegenover Godber. Hij echter hing baar met zijne liefde des te vaster aan. Zij was hem als het anker, dat hem moest vasthouden in den storm van tegenstrijdige gevoelens, in den strijd van elkaar wedersprekende gedachten. Hij voelde, dat als hij haar opgaf, de kracht van zijn leven zoude gebroken zijn, dat hij dan in do woestenij van de zee zou heen en weer geslingerd worden, als een lijk, dat van de rots achtige kust rondom steeds weder in zee wordt teruggeworpen. Hoofdstuk XIII. Beroepsbezigheden noodzaakten dominee Hold tot een reis naar het naastbij gelegen, een mijl ver wijderde eiland. Oswald vergezelde hem, deels voor eigen belan gen, om eene snellere overvoering van de geborgen minister-president, ook te Belgrado is men weinig gesticht over eene andere bewering van den heer StoïlolL In hetzelfde beruchte interview met den verslaggever van de Lolcal-Anzeiger heeft Stoïlofl' ook te kennen gegeven, dat Bulgarije zich verdienstelijk heeft gemaakt, door Servië te weerhouden van inmenging in den Grieksch- ïurkschen oorlog. Die bewering heeft in Servië groote verba zing gewekt; men noemt het een onwaarheid en verwacht een beslisten tegenspraak. Natuurlijk verzuimt de Oostenrijksche pers niet, dit Serviscb-Bulgaarsche conflict in ver band te brengen met bet Oostenrijksch-Bul- gaarsche en er een nieuw bewijs in te zien van de eigenaardige diplomatieke manieren van den heer Stoïloff. Het is duidelijk, dat men te Weenen, waar aan Sto'iloff de nieuwe koers der Bulgaarsche politiek wordt toegeschreven, den wensch uit, dat prius Ferdinand een anderen raadsman zal kiezen. De mogelijkheid daarvan is zeker niet buiten gesloten voor Bulgarije toch is het zeer ge vaarlijk, zich in 't geheel niet te storen aan Oostenrijk-IIongarije. Voor deze mogendheid is het daartegenover een gunstige gelegenheid zijn stem in de Balkan- politiek la doen hooren, en te meer is dat van belang te achten, nu de Oostenrijksche invloed in het Drievoudig Verbond door de toenadering van Duitschland tot Rusland merkbaar aan 't tanen is. Gemengde Mcdedcellngen. De werkstaking der post- en teiegraaf- beambten in. Engeland gaat waarschijnlijk voor- loopig niet door. Men wil de bijeenkomst van het Parlement afwachten. De vredesonderhandelingen te Konstantinopel stokken, en wel ten gevolge van het verzet van Griekenland tegen de controle op zijn finantiën. Bovendien hebben alle gezanten nog geen antwoord van hun regeeringen gekregen over het voorstel van Tewfik-pacha. De dochter van den Spaanschen pretendent, don Carlos, die voor eenigen tijd met den Italiaanschen schilder Tolchi is weggeloopen, staat, volgens Amerikaansche bladen, titans achter de toonbank van een modemagazijn te Washington. De Britsch-Indische regeering zendt flinke versterking naar Peshawer, ook met het oog op de terugroeping der agenten van den emir van Afghanistan. Gedurende een bezoek aan een diamantmijn te Kimberley verklaarde de heer George Albu, een Johannesburger financier, aan een reporter, dat de belastingen in de Kaapkolonie veel lading naar Husem te regelen, deels om het voor hem zoo vervelende verblijf op de Hallig door een dag in eene andere omgeving te onderbreken. Een gunstige wind droeg in een heerlijken nacht bij volle maan het schip rustig voort naar het doel der reis en Oswald, die dit gedeelte der zee eenmaal in vreese'ijk oproer gezien had en daar in doodsgevaar had verkeerd, drukte zijne verbazing uit over de kalmte van thans. Wij gaan het korte oponthoud op 't eiland, dat omgeven en doorsneden was door sterke dijken, voorbij. Op den terugtocht naar de Ilallig moest het schip in den beginne met tegenwinden kampen later trad eene windstilte in, en een kwart mijl van het doel werd het anker uitgeworpen, daar ook nog de eb juist intrad, die zelfs bij gunstigen wind geen verder varen had gedoogd. Nog was het helder namiddag en duidelijk lagen de afzonderlijk liggende woningen van de Hallig voor de blikken van do zoo ongaarne wachtenden. Het schip kwam woldra op 't droge en het scheen gemakkelijk den korten afstand tot aan den wal te loepen. Zoo ook hier en daar een weinig door het weeke slik moest worden gegaan of over den een of anderen vvaterafloop moest gesprongen worden, men zou toch gemakkelijk naar huis kunnen komen. De gedachte aldus aan één plaats gebonden te zijn, maakte Oswald ongeduldig en voor dominee Hold was ieder uur verwijdering van de zijnen een vermindering van zijn huiselijk geluk. De beide schippers hadden er niets op tegen het vaartuig tot aan de volgende eb te laten lig gen, gelijk zij dit reeds zoo dikwijls gedaan had den en aldus begonnen de vier reisgenooten hun tocht naar de Hallig. drukkender waren dan iri do Transvaal en dat hij er zich over verbaasde, dat de Kaapkolonie Diet protesteerde tegen de zeer hooge tarieven op het transport van machines, welke thans op de Kaapschc spoorwegen geldig zijn. Uit Lissabon wordt bericht, dat de opstand in Gaza-land gedempt is. Afjeli. De correspondent der N. R, Ct. te Batavia seinde onder dagteekeuing van 14 dezer: De Koninginnen. Nader verneemt men, dat Hare Majesteiten de Koninginnen in de weck van 23 op 28 Augustus een bezoek zullen brengen aan Arn hem, en dat 't Hr. Ms. voornemen is alsdan te bezoeken de tentoonstelling van schilderijen; het Burger-Weeshuis; het St. Elisabelh-gast- huis en het gerestaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Ministerie van Financiën. Ter voldoening aan liet bepaalde bij artikel 14 der wet van 4 April 4870 (Slbl. No. 02) en bij art. 11 der wet van 5 December 1881 (Stil. No. 185) wordt bekend gemaakt, dat op 2 Aug. 1897 aan de Nederlandsche Bank in onderpand was gegeven een bedrag van f 6,000,000 in schatkistbiljetten, waarop een voorschot was verstrekt van f 1,164,478,91 en dat voorts op evengenoemden datum in omloop was een bedrag van f 27,000,000 in schatkistprotnessen. St.-Ct Schatkislpromcssen. De St.-Cl. no. 190 bevat het Kon. besluit van 13 Augustus 1897, waarbij de minister van financiën wordt gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en scliatkistpromessen tot een gezamenlijk bedrag van f15,000.000. De rente der uit te geven schatkistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niet nader is beschikt, bepaald op 3 pCt. per jaar. In hetzelfde nummer maakt de minister van financiën bekend, dat op Maandag 28 Augustus, van des voorntiddags negen tot (fes namiddags één uur, ten kantore van den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, en van de betaalmeesters te Rotterdam en te 'sGra- venliage kunnen worden ingeleverd inschrij vingsbiljetten tot het bekomen van schatkist promessen der bovenbedoelde uitgifte. Naar Do Zeeuwsclie Predikant, aanleiding van het bericht uit de Z.Z. Wel hadden de vele ongelukken, welke tenge volge van dit zoogenaamde slikloopen reeds waren geschied, hen kunnen terughouden; maar de lucht was zoo helder, het land zoo nabij, dat er geen enkel gevaar aanwezig scheen. Oswald moest haitelijk lachen toon dominé Hold hem vertelde dat dergelijke pogingen om het land te bereiken reeds velen 't leven hadden gekost, al voegde hij er ook onmiddelijk aan tie d l heden niets te duchten was. Het zou echter blijken dat de anders in deze streken zoo ervaren man zich misrekende. Nauwelijks tien minuten later stonden de wan delaars daar radeloos en angstig en wisten niet waarheen zij hunne schreden zouden wenden, voor waarts of achterwaarts. Een dikke nevel, die eens klaps, mc-n wist niet van onderen of van boven, was opgekomen, had zich om hen heen verspreid. Zoo dra de nevel opkwam wendden aller blikken zich onwillekeurig naar 't schip terug. Wanneer er ook nog maar iets van te zien was geweestMaar zij die verder dan drie schreden van elkaar afston den konden elkaar niet meer zien en moesten door roepen elkander vinden Oswald vermoedde de grootte van 't gevaar nog niet en kon zich in de angstige overleggingen van de anderen niet mengen, omdat hij meende dat zij weldra den oever konden bereiken, indien zij slechts in de eenmaal ingeslagen richting voortgingen. Het einde der beraadslaging was, dat men voor waarts zou gaan, omdat de wei is waar vorder verwijderde Hallig zich in deze nevelzee waar schijnlijk gemakkelijker zou laten vinden, dan het wel naderbijzijnde maar toch licht te missen schip. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1