EIGENLAND. «Vergun mij, monseigneur, u de hand te drukken," De graaf van Turijn heeft Zondagmiddag reeds Parijs verlaten en is met zijn getuigen naar Italië teruggekeerd. Van politieke beteekenis is dit duel zeker niet geweest. Toch kan het belangrijken invloed hebben. Zoowel prins Henri als de graaf van Turijn toch zullen er populairder door worden. Van den kaatsten is dit reeds gebleken de vreugde in de meeste Italiaansche s'eden over zijn overwinning was groot. Keizer Wilhelm heeft, volgens de Daily News, niet kunnen nalaten, zijn woordje mede te spreken in deze zaak. Het Engelsche blad beweeit nl., dat de keizer den graaf van Turijn in warme bewoordingen heeft gelukgewenscht. De politieke toestand in Spanje is nog steeds dezelfde, en liet is weinig "waarschijnlijk, dat er spoedig verandering zal komen. Sagasta wenscht, dat het conservatieve kabinet onder generaal Azcarragu za! worden gehand haafd. Hij zelf wil het met alle macht steunen, maar hij vreest, dat niet alle conservatieven dat zoo oprecht zullen willen doen als hij. De Liberal is het hiermede blijkbaar niet eens. Het blad zegt, dat de velschillende fiacties der conservatieve partij overeen zijn gekomen, de bestaande geschilpunten later op ie lossen. Voorshands zou het kabinet dus voldoenden steun genieten. Treurig schijnt het intusschen gesteld te zijn met de Spaansche heerschappij op Cuba. Mag men de New-TorTc Herald zeker geen volkomen betrouwbare bron gelooven, dau is het Spaansche leger op Cuba door ziekte, gebrek aan voedsel, en gemis van soldij zoo gedemoraliseerd, dat het niet meer tot offensief optreden in staat is. Toen generaal Weyier verleden Woensdag het is altijd de Herald, waaraan dit is ontleend van zijn zomercampagne naar Havanna terugkeerde, werd zijn achterhoede nog door de insurgenten beschoten. De generaal, die te Havana zeer koel werd ontvangenheeft Donderdag 1.1. telegrafisch zijn ontslag aangevraagd, maar dit werd voor- loopig geweigerd. Wanneer deze mededeeiingen van de Herald naar waarheid zijn, dan mag men de Cubanen, die dezer dagen beweerden, dat de onafhanke lijkheid van Cuba aanstaande is, zeker niet van grootspraak of overmoed beschuldigen. Voor het kwijnende Spanje is de eens zoo kostbare «parel der Antillen" een vat der Danaïden geworden. De onderhandelingen te Konstantinopel loopen voortdurend over de betaling der oorlogsschat ting en de ontruiming van Thessaiië. De Grieksche regeering weigert nog steeds toe te stemmen in eenige buitenlandsche con trole op zijn financiën. Bovendien is hetEuro- peesch concert het niet volkomen eens, want lord Salisbury kan niet goedkeuren, dat een deel van Thessaiië, met name Larissa en Volo, door de Turken bezet zullen worden gehouden zoolang de oorlogsschatting of een deel daarvan niet is betaald. De Grieksche regeering doet nu een poging om door een nationale leening het bedrag der oorlogsvergoeding, of ten minste den eersten termijn, groot 25 miliioen, bijeen te krijgen. Voorloopig heeft zij nog nlecbts beloften voor 15 miliioen gekregen. Te Athene is een groote meeting gehouden, waar aangedrongen werd op voortzetting van den oorlog. Generaal Smolenitz zou verklaard hebben, dat de stelling van het Grieksche leger bij de Termopylae onneembaar is. Intusschen, de stellingen bij Turnavo, bij Larissa en bij Domoko heetten ook onneem baar. totdat de Turken ze genomen hadden. Op Kreta blijft het middelerwijl zeer woelig. De Christenen hebben zich op verschillende punten verzameld, en vallen nu en dan Muzel mannen aan. Er is een internationale commissie gevormd voor summiere rechtspraak op het eiland. De Times meent, dat de uit Britsch-Indië ontvangen berichten geen ongerustheid behoe ven te wekken. Maar hetzelfde blad deelt zulke ernstige din gen mede, dat die besliste uitspraak wel wat al te optimistisch lijkt. Schoon de opstand in het Noorden van Voor- Indië aangestookt is door dweepende Muzel- mansche priesters, en schoon officieel niets be kend heet te zijn van de gelijktijdige terug roeping der Afghaansche agenten te Calcutta, Kurrachee en Bombay, is het toch vrij waar schijnlijk, dat de emir van Afghanistan de hand in den opstand heeft gehad. De Britsch-Indische regeering heeft dan ook het is de Times, die dit uit Simla ver neemt een krachtig vertoog gericht tot den emir over het deelnemen door Afghanen aan de gevechten. Terzelfder tijd gaat de Engelsch-Indische regeering voort troepen naar het Noorden te zenden. De verloven van officieren, vooral van officieren van gezondheid, worden ingetrokken. In de Swat-vallei is het voorloopig rustig gebleven. Maar Zaterdagnacht heeft men te Tcherat krachtig geweervuur gehoord in de richting van het leeds vroeger aangevallen fort Chab- kader. Te Peschawer is men zeer ongerust. Ook uit Kohat kornen slechte berichten. Er is versterking gezonden naar het fort Lockhart, dat die streek beheerscht. Cieuiengdc mededeeiingen. Te Glasgow is Zondag een anarchistische meeting gehouden, waarin de martelingen, die de anarchisten in de Spaansche gevangenissen zouden hebben ondergaan, werden afgekeurd en aangedrongen werd op een streng onderzoek. Te Bru-sel is Zondag door de socialisten een betooging gehouden tegen liet staande leger en de sbloedbelasting". Ongeveer 20.000 personen, waaronder veel Vlamingen, namen er aan deel. De chef van den Franschen generalen staf, generaal De Boisdeffre, is met twee andere opperofficieren naar St,-Petersburg vertrokken. De acte van beschuldiging in de zaak der vreeselijke ramp in de rue Jean-Goujon te Parijs, stelt den vooizitter van den vveldadig- beidsbazar, baron Mackau, verantwoordelijk voor het aanbrengen van zeer brandbare ver sierselen, alleen denkende om den bazar op te tooien, zonder te letten op de mogelijkheid van brand, verder voor het sluiten van verschillende uitgangen, het toelaten van een fornuis bij het buffet en van de cinematograaf. Als verzachtende omstandigheid geldt voor hem het goede doel van den bazar. De beide beambten der cinematograaf worden aansprakelijk gesteld voor grove nalatigheid, door de oxy-etherlamp bij te vullen met ether, waardoor zich etherdamp verspreidde, en daarna een lucifer aan te steken, waardoor een explotie volgde. Den *19den, 20sten en 21sten dezer maand komt de zaak voor. De anti-semietische partij van dr. Lueger in Oostenrijk heeft een gevoelig verlies geleden. Vergani. de redacteur van hetDuitsche "Volks blad, het orgaan der partij, is gebleken zich aan verschillende financieels knoeierijen te heb ben schuldig gemaakt. Voor de politiek is hij nu onmogelijk gewor den. Zaterdag heeft vorst Ferdinand van Bulgarije te Rustschuk zijn tienjarige regeering gevierd. Bij deze gelegenheid heeft de Czaar aan zijn petekind, prins Boris, een heiligenbeeldje ge zonden, een attentie, die een uitstekenden indruk in Bulgarije heeft teweeggebracht. De algemeene verkiezingen, Zondag in Bul garije gehouden, hebben een gunstigen uitslag voor de regeering opgeleverd. De berichten over de invallen op de Turksch- Perzische grens blijken overdreven te zijn voor gesteld. Het schijnen strooptochten te zijn geweest van Perzische nomaden, waaraan slechts weinig Armeniërs hebben deelgenomen. Uit Souakim wordt bericht, dat Osman Digsna door den Mhadi naar Omdurman is ontboden. Naar de Times uit Johannesburg verneemt, zal de Transvaaische Volksraad, overeenkomstig het voorstel van zijn Voorzitter, een commissie benoemen, die met den Uitvoerenden Raad het rapport der industrie-commissie zal onderzoeken. Het debat maakte een ongunstigen tndruk. O. a. zag de Voorzitter in het advies, om het dynamiet-monopolie af te schallen, een gevaar voor 's lands onafhankelijkheid. Van de Delagoa-baai komt het bericht, dat de Portugeezen verscheiden blanken hebben gevangen genomen, die den opstand der Gaza's leidden. Men beweert, dat het ageDten van Cecil Rhodes zijn. De Koninginnen te Dordrecht. Gistermiddag werd op het Stadhuis te Dord recht op plechtige wijze door de Dordtsche dames het vaandel uitgereikt aan de eerewacht, die H.H. M.M. Woensdag aanstaande zal verge zellen. De aanbieding geschiedde door mej. M. Blussé en mej. H. Nebbens Sterling. De heer N. Rodenburg, commandant der eerewacht, nam onder dankbetuiging het vaandel in ontvangst en vertrouwde het toe aan den vaandrig, den heer H. Nebbeos Sterling. De muziek der schutterij luisterde de plechtigheid op. Een groote menigte verdrong zich op het plein voor het stadhuis. Naar men verneemt, zal de boot, waarmede H.H. M.M. de Koninginnen een tochtje op de rivier zullen maken, gevolgd worden door een tweede boot, waarop zich zullen bevinden de weezen van het gemeentelijk weeshuis en het gereformeerd centraal weeshuis Bethel, die ge durende de vaart eenige liederen zullen zingen. De Koninginnen te Arnhem. Een later bericht meldt, dat het bezoek der Koninginnen aan Arnhem is bepaald op Zater dag 28 Augustus. Ministcrieele plans. Naar meu verneemt, zijn de na het optreden van de nieuwe ministers opgemaakte staats- begrootingsontwerpen voor het dienstjaar 1898 naar den Raad van State verzonden. In de begrooting van binnenlandsche zaken is uitgewerkt het beginsel van concentratie der landbouwbelangen bij een daartoe in te stellen afzonderlijke afdeeling, landbouw, die voorgesteld wordt onder beheer te stellen van het ministerie van binnenlandsche zaken. De Haagsche briefschrijver der IN. Gr. Ct. maakt gewag van een mededeelmg omtrent de voornemens van den Minister van Binnenlandsche Zaken nopens een organisatie van het Depar tement, deels om voldoening te verschaffen aan de talrijke «agrariërs", die op meerdere beharti ging der landbouwbelangen aandringen. Heeft het nieuw opgetreden Kabinet geen aanleiding gevonden (en m. i. terecht) om een afzonderlijk Departement van Landbouw in het leven te roe pen, de Minister Borgesius koestert, zoo vei zekert uien mij, het voornemen, om bij zijn Ministerie een afzonderlijke afdeeling voor landbouw op te richten en van dat plan zal hij bij zijn eerste begrooting doen blijken. Voorts heeft hij vernomen, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken last gegeven heeft om alle gegevens te verzamelen voor een her ziening vari de schutterij wet, ten einde deze met of zonder verband met de stellig spoedig te verwachten regeling van onze levende strijd krachten, mèt invoering van den persoonlijken dienstplicht, naar de gebleken behoeften te herzien. De verkieziiigsgrrap te Delft. Men schrijft nog aan de N. li. Ct. Het stellen der candidatuur-Cornelissen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer zal nog wel een staartje hebben. Ten stadhuize is, vol gens de Delftsche Courant, opgemerkt, dat twee der vijf-eu-veertig onderteekeriaars op de kiezers lijst dezer gemeente niet voorkomen, waarvan onmiddellijk proces-verbaal is opgemaakt. Nu doet zich het zonderlinge geval voor, dat een dezer twee onderteekenaars in een inge zonden stuk io genoemd blad verklaart, toch eene kaart te hebben ontvangen om Dinsdag te komen stemmen. Hij geeft te kennen, dat dit hem niets verwondert. «Immers zoo schrijft hij den vorigen keer heb ik ook eene can- didatuur onderteekend en gestemd zonder dat er aanmerking gemaakt is. En nu een proces verbaal aldus vervolgt hij het is mij onbe grijpelijk" In onze plaatselijke bladen wordt er wraak over geroepen dat de vijf en veertig kiezers een kink in den kabel hebben gebracht en ter wille van een grap de gemeente op kosten jagen. De verontwaardiging der Delftsche pers is zelfs zoover gegaan, dat de namen van alle ondertee kenaars der caodidatuur van den uitdrager- stemmen werver C. gepubliceexd zijn. De be doelde onderteekenaar echter vat de zaak van eene andere zijde op en schrijft onder meer: «Men heeft de aardigheid gehad de narnen van die vijf-en-veertig kiezers in enkele bladen te plaatsennu vraag ik, waar is dat voor noodig, of is het zoo vreeselijk wat wij gedaan hebben Men verwijt ons ook, dat wij de ge meente op kosten gejaagd hebben. Ik vind dat nog niet bewezen; de candidatuur, die het laatst ingebracht is, draagt volgens mijn idee daarvan de schuld." De inzender doelt hier op de omstandigheid, dat de candidatuur-Cornelisseu reeds iu het middaguur aan het stadhuis was aangeplakt, terwijl die van den heer Van der Velde nog om vier uur niet op het aanplakbord aange kondigd was. Inmiddels moet ook de veelbesproken eandi- daat Corneüssen zelf met zooveel woorden hebben verklaard, dat de anti-revolutionnairen, die de candidatuur-Van der Velde stelden, »'t hem ge lapt hebben", dat de gemeente zich nu de uit gave van de stemmingskosten moet getroosten. Hij heeft zijn candidaatstelling au sérieux opgenomen. Cadettenschool De minister van oorlog brengt, door deze, ter voorioopige kennis van belanghebbenden, dat, ten gevolge van den uitslag van het toe latingsexamen aan bovenvermelde school, voor eene plaatsing als cadet in aanmerking komen voor den dienst hier te lande: A. H. Op ten Noort, W. P. van Blijenburgh, J. M. ridder van Rappard, L. van der Borg, H. C. J. C. van Stockum, D, A. M. Q. Boeije, J. P. Remijnse, J. W. K, Tiji, H. D. S. Hassel- man, G. J. Huybregtse, jhr. C. L. H. Quarles van Ulford, L. F. Apol, K. G. van der Mandele, F. F. Prager. W. P. O. Colthoff, P. A. Brouwer, D. Scalogne, jhr, J. T. Alting von Geusau, J. H. Knoote, G. T. E. Oetgens van Waveren Paucras Clifford, W. F. A. Hackstroh, J. J. T. Hey, E. A. F. baron Creutz, J. J. Roog, A. Josephus Jitta, G. J. A. van Eek, G. Badings, A. E. Rambaldo, W. C. D. van Rijen, F. G. M. Burg; voor den dienst in Neder landsch- I n d i E. W. Broekman, G. Hommes, H. J. Lichten- dahl, A, H. A. E. Immink, R. H. W^jmans, W. C. Camman, J. J. van Konijnenburg, J. C. de Ridder, W. H. Franssen, J. R. Swart, D. Q C. F. de Jonge van der Halen, J. J. Moret, J. A. van Kesteren, W. A. van Oorschot, J. C. Brasser, E. van Driest, C. H, A. Blanche Koe- iensmid, W, J, M. Linden, H. Scheurleur, K, Brevet, M. van Riei, G. M. Bruyns, J. J. Heil bron. Stct Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt door ter al gemeene kermis, dat ten gevclge van den uit slag van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen van aspiranten voor eene plaatsing op den hoofdcursus, met ingang van '1 October e. k. de navolgende onderofficieren ter opleiding voor den raDg vau tweede luitenant, tot die inrichting zullen worden toegelaten. a. voor infanterie hier te lande: C. C. Schmoutziguer, M. J. van Löben Seis, J. J. Wittermans, B. D. van F.rckelens, G. H. Honing. O. H. G. Geiderman, M. van Mens, J. D. J. Bresser, C. E. W. baion van Voorst tot Voorst, J. S. A. Bergacker, L. W. A. van Boxmeer, F. Welter, A. Kaptein, H. A. Ephraïm, A. de Jong, G. Voute, N. J. Schallen berg, F. R. Numans, P. A. J. van Tienhoven, F. W. P, Clignett, voor infanterie in Nederlandseh- In die: D. van den Berg, J. P. Nagtegaal, A. C. Groeneveld, J. W. A. Tersteege, H, L. Bierman, A. G. F. Slors, J. D. Roukens, B. P, Wink, D. Laverman, H. W. J. Rentfort van Valkenburg, J, 11. Ebbink, E. Velds, W. L. A. Nieuwenhuysen, M. W. J. den Berger c. voor administratie te lande: W. B. Slotboom, W. Jansen. J. W. Henderson, J. A. Zitiersteyn E W. Schultz, J. J. Mackenzie. d. voor adniintistratie inNeder- 1 a n d s c h-I n d i H. J. Oosterveen. J. J. Borienboom L. van der Ven. T. Camerling, T. J. de Goey. (Stct.) De „Belgiea''. Gisteren is van Antwerpen vertrokken de Belgiea, die met steun van de Belgische regee ring is uitgerust voor een wetenschappelijke expeditie naar de Zuidpool. De Nederlandsche regeering heeft de expeditie bij fort Bath doen begroeten door de Kortenaer die de Belgiea heeft vergezeld naar Vlissingen, waar beide schepen op de reede voor anker zijn gegaan. Bij aankomst te Vlissingen had te Belgiea de Nederlandsche vlag in top. Alg. Jied. Timmerliedenboud. Zondag werd in het Buitenlust, Maliebaan, te Utrecht, de landdag van den A. N. T. B. gehouden. Aanwezig waren een zeven-en-twin- tigtal afdeelingen van dien Bond uit alle oorden des lands. Het aantal aanwezigen werd op een 600-tal geschat. De heer J. Veen, de 2e-voorzitter van den Bond. besprak het onderwerp «Tevredenheid is misdaad" en de heer G. Wolfswinkel, redac teur van het vakblad De Timmerman, het onderwerp: «Weerstand in verband met Organi satie". Vooraf, in de pauze en na afloop der rede voeringen liet zich het Haagsche muziekkorps «Apollo" hooren, terwijl de werklieden-zang- vereeniging «De Harmonie" uit Rotterdam af en toe op niet onverdienstelijke wijze eenige zangnummers ten beste gaf. Te ongeveer '12 uur aangevangen, verlieten de deelnemers te half vijf den tuin en trokken in optocht, met zich voerende de banieren der afdeelingen, naar het plein sVredenburg", waar de stoet in de meest mogelijke orde werd ontbonden en de Landdag voor gesloten verklaard werd. Bij Kon. besluit van 14 Augustus is jhr. mr. B. Ph. de Beaufort, met ingang van 15 September e. k., benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage met toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Baarn. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vertegen woordigers der Regeering op het van 39 Augus tus tot en met 3 September 1897 te Brussel te houden 6e Internationale congres tot wering van misbruik var, sterken drank, mr. J. Ueems- kerk Az., Minister van Staat en lid van den Raad van State, en dr. W. P- Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, beiden te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 14den dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,124,883.33 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. lliis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van808,315.75 De heer H. van Maanen te Hoevelaken, die eenige dagen geleden als wethouder zijn ont slag heeft genomen, is jl. Zaterdag in een ge houden vergadering van den Raad dier ge meente met op één na algemeene stemmen (een stembriefje was blanco) weder in die be trekking gekozen. Het stoffelijk overschot van ds. Adama van Scheltema is gisteren onder groote belangstel ling te Arnhem ter aarde besteld. Verscheidene kransen waren aan den lijkbaar gehecht. Het woord werd gevoerd door de heeren Hei)broek, van Amsterdam, ds. Rooze, van Rotterdam, J. van Dallenga, ds. Barger, J. P- H. Marmelsteïn, J. Hoogenbrik, allen van Am sterdam,, jhr. Ortt van Utrecht, die allen hulde brachten aan de verdiensten en deugden van den ontslapene. De heer Adama van Schelterna, uit Londen, en ds. Muller Massis dankten namens de familie. Te Breda is in 87-jarigen ouderdom overleden

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2