51s<e jaargang. Zaterdag 21 Augustus 1897. N°. 9402. BUITENLAND. FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. G£ URA Abonhbmbijtsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- o.02 BUREAU-- BOTEKITRAAT 70, Tcleplioon ATo. 123. ADVEnTECTrEPBijsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van ceno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overwicht. Schiedam, 20 Augustus '97. De reis van den president der Fransche Republiek naar Rusland kenmerkt zich voor- loopig door onaangename gebeurtenissen. Dat de een ot andere gek anarehistje ging spelen op het oogenblik van's Presidenten ver trek, was al een weinig verkwikkelijk incident, ook al .werden geen ongelukken aangericht. Maar dat een der kruisers van het eskader, de Bruix, wegens het breken van den zuiger stang en het indeuken van den cylinder ge dwongen is terug te keeren, zie, dat is voor de Fransche ijdelheid, die zich juist op militair en maritiem gebied gaarne doet gelden, al heel onpleizierig. De Débats noemt het zelfs een treurig, lach wekkend en voor de marine vernedeiend feit. De keuze van de Bruix, om deel uit te maken van het eskader, was dan ook al zeer ongelukkig. Bij de proefvaart voldeed deze oorlogsbodem niet aan de gestelde eischen. Sedert dien tijd had men er evenwel geen last meer mee gehad. Toch ware het veiliger geweest, een onbe rispelijk, volkomen betrouwbaar schip te nemen. Dit muisje zal waarschijnlijk wei een politiek staartje hebben. In den ministerraad heeft men den admiraal Besnard zoo duehtig onderhanden genomen, dat hij zijn portefeuille wenschte neer te leggen. De minister-president heeft hem evenwel onder het oog gebracht dat dit nu, terwijl de President der Republiek een bezoek aan Rus land brengt, niet ging. Het incident is dus voor- loopig geëindigd. Onmogelijk is het echter niet, dat de minister van marine, na Faure's terugkomst, zal aftreden. Besnard zou deze gelegenheid hebben te baat genomen om zijn ontevredenheid uit te spreken over het feit, dat hem nog geen commando over een eskader is toevertrouwd. Tot nog toe heeft hij alleen bevel gevoerd over een divisie. Intusschen, de Bruix is onder eigen stoom naar Duinkerken teruggekeerd, en de Bupuy de Lóme zal trachten het eskader in te halen, of zich althans op de reede van Kroonstad bij de Fathuau en de Sttrcouf voegen. De olficieele passagiers op de Bruix, de hee- ren Blondel, chef van het particulier secreta riaat van den President, de kolonels Meaux Saint-Mare en de Lagareone, leden van het militaire huis, zijn Donderdagmorgen te Parijs teruggekeerd. Per extra-trein zullen zij terstond naar St. Petersburg reizen, waar zij dan nog vóór den heer Faure aankomen. Dat den Franschen gasten een schitterende ontvangst wordt bereid door huu Russische vrienden spreekt vanzelf. Door J. C. Biernatzki. 23) Den volgenden dag ging voor hen in een halven droom voorbij, waaruit zij nauwelijks enkele oogen- blikken ontwaakten om de hun geboden versterkende middelen in te nemen. Dominee Hold, naar 't uiterlijk de minst krach tige, was toch de eeiste, die geestelijk en licha melijk alles overwon. Oswald lag verscheiden dagen in cene onrustige door krampachtige bevingen en angstige droomen onderbroken sluimering en liad eene zorgvuldige geneeskundige verpleging noodig. Ëerst den vijfden morgen ontwaakte hij gesterkt door een diepen slaap van vele uren, maar er gingen nog verscheiden dagen voorbij eer hij voor eenigen tijd zijn bed kon verlaten. Aan den arm zijns vaders wandelde hij do kamer op en neder en kwam hij spoedig tot zijn oude kracht terug. Hoofdstuk XVII. Zoo spoedde de tijd voort, tot de nadering van den winter de vreemde gasien van de Hallig aan spoorde om aan hun vertrek te gaan denken. Ongaarne besloten Mander en Oswald er toe den dag van vertrek vast te stellen van eene plaats, die hun in zoo menig opzicht zoo dierbaar geworden was, en waaraan hen menige band ver bond, wier bestaan zij vroeger niet zouden hebben kunnen of willen vermoeden. Maar ook de Duitsche keizer is schitterend ontvangen. Toch zal er nemen. Bij dit een onderscheid zijn waar te bezoek mag men gerust aan nemen, dat meer geestdrift alle klassen der Russische samenleving zal beheerschen dan het bezoek van keizer Wilhelm kon wekken. Het gemeentebestuur van St.-Petersburg zal zich daarbjj niet onbetuigd laten. Den 24sten en 25sten worden groote feesten ter eere der Fransche gasten gegeven in de publieke parken. Daartoe zullen 200 officieren en 600 matrozen van het Fransche eskader worden uitgenoodigd. Een schitterend onthaal, s avonds tooneelvoorstellingen en een luisterrijke illuminatie vormen het programma. Ook het Russische perscornité doet mee. Den 22sten biedt liet aan de Fransche jour nalisten een punch aan in het Hotel de France, terwijl den 23sten een groot bal zal plaats vin den, waarvoor ook de Fransche officieren zullen worden uitgenoodigd. Bovendien zullen de Fransche ïbroeders" souvenirs ontvangen van den Petersburgschen gemeenteraad. Ilanotaux, Boisdeffre en Gervais krijgen ge- emailleerde bekers, ieder Fransch schip een groote kruik met glazen, de commandanten zilveren bekers, de officieren likeurglazen, de matrozen cigaretten en peperkoek. En Faure? Waarschijnlijk zal de Czaar een zijner regimenten den naam »France" geven, waarvan de heer Faure dan natuurlijk eere kolonel wordt. Eigenaardig is nog wat thans blijkt over de de veelbesproken aan- of afwezigheid van prins Louis Napoleon, die kolonel in Russisehen dienst is. Er was gezegd, dat prins Louis verlof zou nemen gedurende het bezoek van Keizer Wil helm, om bij de komst van president Faure weer op zijn post te zijn. Het is juist andersom geschied. Prins Louis heeft aan het hoofd van zijn regiment voor den Duitschen Keizer gedefileerd en, volgens de Köln. Ztg,, van dezen een rid derorde gekregen. Daarentegen zal hij, naar de Toulouser De pêche mededeelt, niet deelnemen aan de Fransch- Russische feesten. Het doodvonnis is gisteren aan den moor denaar van Canovas beteekend. Angiolillo is daarop naar de kapel vervoerd, en lieden zou het vonnis worden voltrokken. Daarmede is dan aan de gerechtigheid vol daan, en deze droevige geschiedenis zou als afgeloopen te beschouwen zijn, indien niet overbleef de verwarring, door Canovas' plotse- lingen dood in den politieken toestand van Spanje teweeggebracht. Zal de conservatieve partij zich aan het roer van staat kunnen handhaven? De liberale leider Sagasta heeft verklaard, dat hij met bezorgdheid zag, hoe verdeeld de Dit eiland toch was hun een nieuw vaderland geworden, want onder den invloed van den vromen predikant Hold hadden zoowel Mander als Oswald hunne meer lichtzinnige levensbeschouwing lateru vaien en had Oswald zelfs besloten om de roeping, die hij na zijne wonderbaarlijke redding in zich had voelen opkomen te volgen en zendeling te worden. Op deze en was de Hallig was aldus de nacht geweken morgenster in hun hart opgegaan; daarom waren beiden eenigszins angstig om weder zich in de oude wereld te begeven, waar zij zich vreemdelingen moesten gevoelen, terwijl zij de Hallig als een nieuw zegenrijk vaderland lief hadden. Met smart dachten zij aan het afscheid van dominee Hold en zijne echtgenoote. Zij vereerden in hem den brenger van licht en vredo, den man, wiens wetenschappelijke geestesrichting met zulk een kinderlijk geloof samensmolt, den zielverzorger welke bij de veelzijdigheid zijner ontwikkeling toch geheel op scheen te gaan in zijn zoo onaanzienlijke betrekking. Idalia vond het, toen de dag van het vertrek vastgesteld was, noodig om openlijk met Godber te spreken. Gaarne had zij hunne gansche verhouding zonder een zoodanig einde zich zien ontbinden. Zij was met hare gedachten het vertrek reeds voor uit geijld en zag zich weder in de schitterende omgeving van hare vaderstad, in het afwisselende genot van een rijk bewogen leven. Daar ook hoopte zij, dat haar vader en naar broeder van de won derlijke giillen welke slechts de eenzaamheid en de gesprekken met dominee Ilold hadden kunnen veroorzaken, weldra weder tot het verleden zouden conservatieve partij was, wier eenheid alleen te bereiken zou zijn met opzijschuiving van de intransigente elementen. Hij geloofde niet, dat Silvela, het hoofd der dissideerende conservatieven, de voorbereide oplossing persoonlijk zou steunen. De bevestiging der volmacht van generaal Azcanagu hing, volgens hem, af van de over eenstemming der ministers. Er hadden zich altijd meeningsverseluilen in het Kabinet voor gedaan, die alleen door de persoonlijkheid van Canovas waren tot zwijgen gebracht. Mochten die «meningsverschillen aanhouden, dan zou Azcarragu gedwongen worden zijn mandaat neer te leggen. In ieder geval meende Sagasta, dat de regee ring alleen tot den terugkeer van het Hof te Madrid werd gehandhaafd. De levensvatbaar heid van het Kabinet hing af van zijn eenheid maar in ieder geval wenschte hij geen politieke intriges er tegen te beginnen. »Ik wacht zonder ongeduld", zeide de lieer Sagasta (en slotte, smaar ik ben steeds bereid, wanneer het vaderland en de Kroon mijri dien sten noodig hebben, zonder aarzeling mijn rust ten offer te brengen. »Wij zullen dan ons programma met kracht ten uitvoer leggen en hervormingen op Cuba invoeren. Maar dit moeilijke vraagstuk vereisciit nog studie." Sagasta eindigde zijn verklaring met zijn vertrouwen uit te drukken in het wijs beleid der Regentes. Een los gerucht wordt verspreid, dat in het district Hueiva door Carlisten een opstand wordt voorbereid. De energieke weigering van lord Salisbury, om toe te stemmen in de bezetting van Thes- salië door Turkije, zoolang de eerste termijn der oorlogsschatting door Griekenland niet is betaald, heeft de onderhandelingen doen stokken en dreigt een scheuring teweeg te brengen onder de mogendheden, die het Europoesch Concert volgen. Tegenover Duitschland, dat de belangen der Duitsche scliuldeischers van Griekenland stelt boven de veelgeroemde handhaving van den status quo in het Oosten, kan de houding van lord Salisbury niet anders dan prijzenswaardig worden genoemd. Ia aanmerking genomen toch den desolaten toestand der Grieksche financiën, is de concessie, die men aan Turkije wil doen, vrijwel gelijk aan een voortdurend in bezit houden van het veroverde gebied. Thans loopt evenwel het gerucht, dat het Griekenland gelukt is de gelden te vinden voor de betaling van den eersten termijn der oor logsschatting. Het bedrag van 25 millioen frs. zou te Parijs aan. de Grieksche regeering verschaft zijn. Onder de Thessalische vluchtelingen te Athene ontstaan, tengevolge van gebrekkige huisvesting en onvoldoende voeding, ziekten. gaan behooren. Hare afkeer van deze mystieke neigingen, gelijk zij het noemde, maakte haar de Ilaliig nu geheel en al onaangenaam en haar wre vel daarover strekte zich ook uit tot hare ver houding tot Godber, die met zijn Hallig zoo geheel een was, dat hij scheen te aarzolen, of hij aan haar of aan deze zijne liefde zou schenken. Wel iswaar sprak uit Godbers gedrag nog altijd de oude teederheid, maar zij wist, dat hij niet zonder bezwaar het vaderland om harentwille zou ver- verlaten, en zijne zachtheid kwam haar thans, daar in haar hart zijne neiging geen weerklank vond, onmannelijk en hinderlijk voor. Zij kon niet be grijpen dat zij vroeger aan eene nauwere verbin tenis met hem had kunnen denken. Zij wist niet wat zij voor bijzonders en aantrekkelijks in hem had gevonden, en zij noemde zich zelve eene dwaas dat zij zich door hare dankbaarheid voor hartn levensredder zich zoo ver had laten vervoeren. Zij vreesde thans in ernst, dat hij nog kon besluiten haar te volgen, en maakte allerlei plannen hoe zij hem wanneer hij met haar naar Hamburg zoude gaan, langzamerhand zoude verzoeken zich zoo op den achtergrond terug te trekken, dat hij elke hoop op haar bezit zou moeten opgeven. Maar ondervragen wilde zij hem thans toch vooraf, want hij scheen niet te willen spreken, ofschoon zij reeds door het afleggen van do in- heemscbe kleederdracht hem hare meening duidelijk genoeg had getoond. Vergeefs ti achtte zij hem door koelheid en ge slotenheid te prikkelenhet was alsof hij met des te magnetischer kracht naar haar getrokken werd, hoe meer zij hem teiugstiet. Wel moest hij meiken, dat zijne liefde niet meer Men kan tc Athene niet al die monden spij zigen, en ook hierin ligt een eisch van huma niteit om den vrede spoedig te doen sluiten. Op Kreta is het nog steeds woelig. Te Rethymo hebben GO Muzelmannen het militaire cordon verbroken en de Christenen aan gevallen. Er vielen een drietal dooden. Bij gelegenheid van den verjaardag van keizer Frans Jozef, Dinsdag 1.1., hebben de admiraals gratie geschonken aan de Mohammedanen, die op de Sicilia gevangen zaten. Of er verband bestaat tusschen den opstand in Britsch-Indië en het verzet der Engelsclie regeering tegen de inwilliging van de eischen der Porte Het bewijs zou moeilijk te leveren zij'nmaar toch schijnt het niet onwaarschijnlijk. Men zou het zich aldus kunnen voorstellen, dat de pliilhelleensclie gezindheid in Engeland, in verband met den Mohammedaanschen overmoed, naar aanleiding der Turksche overwinningen, geleid hebben tot den opstand in Voor-Indië, terwijl thans Engeland, een instigatie voor den opstand van uit Konstantinopel vermoedende, nu allerminst geneigd is de Turksche regeering ook maar eenige concessie te doen. Hoe het zij, de toestand aan de Afghaansche grens blijft zorgwekkend. Thans weer wordt bericht, dat 10,000 Afridi's oprukken naar fort Jamerode, dat door generaal Ellis zoodanig wordt versterkt, dat het weer stand kan bieden. Ook andere forten worden in geduchten staat van tegenweer gebracht, terwijl nog steeds troepen naar het Noorden worden gezonden. In één woord, de Britsch-Indische regeering tracht den opstand in de kiem te verstikken, voordat hij zich verder zuidwaarts uitbreidt. Remcngde Mfcdcdccllngcn. De strijd tusschen de directie en de arbeiders van de leigroeven van Penrhyn (Wales) is thans bijgelegd en behoeft nog slechts bekrachtigd tc worden door lord Penrhyn. Prins Henri van Orleans mag zijn bed weer verlaten. Hij zal nog eenige dagen zijn kamer moeten houden. Het blijkt, dat de onrustwekkende berichten over den gezondheidstoestand van den Paus onjuist zijn. De Kerkvorst ontving gisteren den bisschop van Ivrea, en zal Zondag, ter gelegenheid van den naamdag van den II. Joachim, de kardi naals en de prelaten ontvangen. 's Pausen lijfarts Lapponi verklaart, dat Z. II. volkomen gezond is. Tegen het einde van September wordt koning Carol van Rumenië voor eenige dagen te Bel grado te bezoek verwacht. als vroeger beantwoord werd, wel was ook zijn hartstocht voor haar verminderd, maar toch ketende hem de behoefte een voorwerp te hebben, waar voor hij zichzeiven vergeten kon, aan Idalia. Bij voorzag de pijnlijke vraag, zag het uur der beslis sing steeds nader komen en hij week toch angstig voor iedere aanduiding daarvan terug. Op een helderen Novemberdag stond hij aan den oever der zee en zag naar het spel der golven aan zijne voeten, Eene weemoedige aandoening breidde haren sluier steeds verder over zijne gedachten en ge voelens uit en bracht die tot rust, gelijk het on rustige kind kalmer wordt, wanneer de moeder het in haar kleed hult en met warmte aan zich drukt. Het verleden, het tegenwoordige en de toekomst groeiden in zijne gedachten ais 't ware te zamen terwijl al zijn droomen en hopen zich het liefelijke beeld van een vreedzame idylle voortooverde, maar of door het opgaande morgenlicht of door het scheidende avondrood dit beeld werd verlicht, dit wist hij niet; slechts dat het een beeld niet van de werkelijkheid maar van zijn hopen was, herin nerde hem de vochtige parel, welke van zijne wangen nedorrolde. Lang bleef hij daar zoo staan als in vergetel heid verzonken, terwijl bera zijn Hallig thans de eenige plek op aarde scheen, die aan de wonden in zijn hart heling kon brengenhot was hem onmogelijk zich in het verkeer in de wereld in te denken en hij schrikte terug voor de verschrikke lijke eenzaamheid en vei latenheid onder de menschen die zich in het drukke gewoel van het leven bewogen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1