BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. "'yLAARDINGEN^'^ Kunst en Wetenschap. R e c li t z a k e 11. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. De daders der dynamiet-aanslagen te Kon- stantinopel zijn herkend als Armeniërs. De dader van den aanslag tegen het ministerie is geboortig van Caesarea. In de stad is het thans weer rustig. De politie spoort de medeplichtigen van den aan slag op. De Banque Ottomane te Parijs ontving een telegram uit Konstantinopel, mededeelende, dat in het gebouw der bank een Armeniër is ge arresteerd, die dynamiet, een revolver en patronen bij zich droeg. De correspondent der Daily Mail verzekert, dat onlangs bij eenige Poolsche studenten der Petersburgsche universiteit huiszoeking is ge daan, waarbij documenten zijn gevonden, die betrekking hadden op een samenzwering tegen den Czaar. De studenten zijn toen naar Siberië verbannen, maar zouden thans, tl r gelegenheid van het bezoek van den president der Fransche Repu bliek, vergunning krijgen naar hun vaderland terug te keeren. De Johannesburger correspondent der Times deelt mede, dat 30ü0 personen een adres heb ben gezonden aan de commissie uit den Volks raad, belast met het onderzoek van het rapport der industrieele commissie, waarbij zij aandrin gen op naasting van den Ned. Zuid-Afrikaanschen spoorweg, of op verlaging der tarieven. De Koninginnen. Ilare Majesteiten de Koninginnen hebben gisternamiddag weder de residentie verlaten en zijn naar het Loo teruggekeerd met den koninklijken salontrein, die te omstreeks kwart voor 0 uur van het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage vertrok. Buiten het stationsgebouw waarvan de driekleur wapperde was een talrijke menigte op de been, die de Koninginnen luide toe juichte. Evenals bij aankomst Maandag j.l. waren ook thans, ingevolge het verlangen van Hare Majesteiten, geen autoriteiten bij het vertrek aanwezig. De koninklijke trein stond onder geleide van den directeur-generaal der Staats-Spoorweg- maatschappij, den heer Cluysenaer, en van de heeren Silvergieter Hoogstad, inspecteur, en Van Egmond, ingenieur van tractie. De Koningin in do Sophia-Stiehting. Omtrent het bezoek, dat Koningin Wilhel- mina gistervoormiddag omstreeks 11 uur, verge zeld door baronesse Van Hardenbroek, groot- meesteresse freule Rengers, hofdame en jhr. Van der Stael, van Piershill, adjudant, nagenoeg onverwacht aan de Sophia-Stichting te Scheve- ningen bracht, verneemt men, dat H. M. ont vangen en rondgeleid werd door den voorzitter van het college van regenten, rar. F. van Weckerlin. De Koniogin begaf zich dadelijk na aankomst naar de veranda en achtergalerij, waar door de huismoeder alle kinderen vereenigd waren, die zich bezighielden met handwerken of speelden. Door een der kleinste meisjes werd aan H.M. een bouquet aangeboden, dat vriendelijk werd aanvaard. Nadat de kleinen een paar coupletten uit het Wilhelmus hadden gezongen, gaf Koningin Wil- helmina persoonlijk aan ieder kind een fraaie prent, daarbij enkele kinderen in het bijzonder nog met een hartelijk woordje toesprekende. Nadat eenige ziekenzalen in oogenschouw waren genomen, plaatste H. M. in de regenten kamer Hare naamteekening in een daarvoor bestemd register. Op de verdere rondwandeling viel aan Dr. Keuchenius de eer te beurt aan H. M. te worden voorgesteld. De vorstelijke bezoekster betuigde herbaalde malen hare tevredenheid over wat zij gezien had, en zij stelde door een gift de huis moeder in de gelegenheid, om de kinderen ter herinnering aan het bezoek op een nader te bepalen dag te onthalen. Onder luid gejuich en hoera's der talrijke menigte, die buiten geschaard stond, verliet de jeugdige Koningin de stichting, nadat de voor zitter, ook namens regenten H. M. eerbiedig dank had betuigd voor Hare zoo hoog gewaar deerde belangstelling, vandaag opnieuw betoond. Ter gelegenheid van het bezoek wapperde van de stichting de driekleur. De Koninginnen te Dordrecht. De Koninginnen hebben een gift van f 1000 voor de algerneene armen van Dordrecht toe gezegd. De burgemeester betuigt bij publicatie dank voor hetgeen de ingezetenen hebben gedaan om den dag van het bezoek van H.H. M.M. tot een waren en onvergetelijken feestdag te maken. H.H. M.M. hebben Z.Ed.Achtfc. verzekerd dat Zij met groote voldoening en erkentelijkheid op het bezoek terugzien, eu verzochten Hun oprechten dank over te brengen voor de treffende blijken van liefde en verknochtheid, allerwege ontvangen. De Koningin in het bijzonder vroeg uitdrukkelijk Haren warmsten dank aan de ingezetenen te betuigen. Behake de reeds genoemden zijn nog be noemd bij Kon. besluit tot officier in de orde van Oranje-Nassau H. A. Canter Cremers, majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Dordrecht; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. C. Zoethout Az., voorzitter der vereeniging c Vak en Kunst" te Dordrecht, en Hidde Nijland te Dordrecht. Czaar-Peter Feesten. De festiviteiten te Zaandam werden gisteren voortgezet met ringwedstrijden, waaraan de Czaar met jacht deelnam. Des avonds was er verlichte gondelvaart en vuurwerk. De burgemeester van Zaandam ontving uit Rusland 4 telegrammen van gelukwensch en sympathie met het feest; van de burgemeesters van Petersburg en van Moscou, uit Woronesch van de jachtclub aldaar en uit Thorn van een particulier, vroeger inwoner van Zaandam. Naar wij vernemen, zullen op de begrooting van het departement van Oorlog gelden worden aangevraagd tot uitbreiding der afdeeling comp tabiliteit van dat departement. Ook op de be grooting van Financiën worden gelden aange vraagd tot uitbreiding van het corps ambtenaren. Naar wij vernemen, komt op de begrooting va-i het departement van Waterstaat, Handel en Nijveiheid nog geen aanvrage "oor in ver band met de Scheveningsche Zeehaven. Stil. no. 194 bevat iiet besluit van 14 Augus tus 1897, ter uitvoering van art. 4 der Suikerwet. Als losplaatsen en kantoren, bedoeld bij dat artikel, worden aangewezen: Amsteidam, Rot terdam, Dordrecht, Schiedam, Middelburg Har- Singen, Groningen en Roosendaal. Het besluit treedt in werking met 1 September 1897. Volgens den Romeinschen correspondent vun de Univers heeft mgr. graaf Scapinelli, auditeur bij de Apostolische Internuntiatuur te 's-Gra- venhage, overplaatsing gevraagd wegens zwakke gezondheid, en is hij overgeplaatst naar de secretarie voor buitengewone kerkelijke zaken te Rome. Tot zijn opvolger als auditeur te 's-Graven- hage is benoemd mgr. Giovannini, thans secre taris der Nunciatuur te Lissabon. Behalve de heer Cremer hebben ook de heeren Pierson en Lely bedankt voor hunne fucetiën als lid der tentoonstellingscommissie van 1900 te Parijs. In de bekende zaak tusschen den heer P. Dijkhuis te Midwolda en zijn naamgenoot te Woldendorp is het nu toch eindelijk tot een schikking gekomen. Dinsdagnamiddag hebben de heeren eene samenkomst gehad, die tot resultaat had, dat de noodige stappen zullen worden gedaan, opdat de zaak niet worde ver volgd. De W. W. Ct. weet echter te melden, dat de zaak reeds bij den rechtercommissaris in onderzoek is. De heer P. Dijkhuis te Mid wolda had echter nog geene klacht ingediend. Het bestuur der liberale kiesvereeniging te Enschede stelde in de gisteravond gehouden vergadering voor de candidatuur Van Kol aan te bevelen, en deze aanbeveling te pubiiceeren, terwijl de heer Beukers verder wenschte te gaan en hem met alle kracht wenschte ge steund te zien. Naar wij vernemen zijn bij het surnumerairs- examen der belastingen, le ged., te *s-Graven- hage afgenomen, geslaagd de volgende heeren M. C. E. Brains, H. J. Vooren, H. v. Ebben- horst Tenbergen, H. D. Beukenhorst, H. G, F. G. Nolens, H. J. J. Schuit, D. Zeper, P. Hart kamp, G. H. Moolenberg, L. A. Eijssink, C. G. A. Simons, A. S, Hennes, J. F. Hampe, J. v. Gorkum, P. E. W. Kok, W. F. Sturm, J. E. v. Timmeren, A. A. H. Soeteodijk, W. Meije- rink, B. Molenburgh, D. N. Hakbijl, W. de Bas, W. F. Victor, V. S. Ohmstede en B. ten Kate. Bij Kon. besluit is aan L G. Vernée, op zijn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend ais com missaris van politie te 's-Gravenhage en ais commis saris van Rijkspolitie. Bij Kon. besluit is benoemd tot Sioofdcommies bij het departement van Justitie rrtr. J. G. van Blom, thans commies bij gemeld departement. Bij Kon. Besluit is lo. aan dr. Th. W. Engelmann, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten; 2o. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om ondervvjjs te geven in de physiologic dr. H. Zwaarde maker Czn. officier van gezondheid der le kl. aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, II. Gentii, thans tijdelijk leeraar. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, K. H. Klein, aldaar Bij Kon. besluit is benoemd tot corrector bij de Aederlandsche StaatscourantP. Popma, thans tijdelijk corrector. Bij Kon. besluit is benoemd tot onderwijzeres aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apel doorn, mej. J A. E Ifoubolt, aldaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks landbouwschool te Wageningen, mr G. J. Grashuis, lector aan de Rijks-universiteit te Leiden.j Bij Kon. besluit is aan J. E. A. R. baron Roni Kraijen- hoff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Nieuw-Lekkerland. Bij Kon. Besluit is, aan mr. J. E. Heeres, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct-archivaris bij 's-Rijks Algemeen Archief te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besluit is, aan dr. E. Denekamp, op zijn varzoek, eervol ontslag verleend als leervar aan de Rijks-hoogere burgerscholen te Zaltbommel en te Bergen op Zoom. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd, dat G van Wage ningen, burgemeeester van de gemeente Roden, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. Besluit is aan F. Niederleitner, geboren te Laufen (Duitscliland), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan eene inrichting van hooger onderwijs, genaamd aZendelingen instituut Sint The resia", gevestigd te Geleen. Bij Kon besluit is a. de directeur van liet telegraafkantoor te Oud- Beijerland E. W. den Broeder, eervol ontheven van zijn tegenwoordig beheer en voorloopig werkzaam ge steld op het telegraafkantoor te 's-Gravenhage; b. benoemd tot diiecteur van het post-en telegraaf kantoor te Oud-Beijerland A. J. C. Begheyn, thans in gelijke betrekking te Voorschoten. Bij Kon besluit is de lir. F. Xoiel A.zn. benoemd tot tijdelijk adjunct-ingenieur bij het aan het dep van kolomen verbonden technisch bureau. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad in district I (vacature- Hoogeudam) zijn uitgebracht 438 stemmen. Den uitslag zullen wij aan onze abunné's te Schiedam heden per bulletin mededeelen. By het te 's-Gravenhage gehouden aele- examen voor de Fransche taal is geslaagd onze stadgenoote mej. II. H. van Katwijk. De wei kman H. Scheffers, werkzaam aan de stearine-kaarsenfabriek sApollo", heeft het ongeluk gehad, rnel den rechtervoet tegen een plank te loopen, waardoor die voet ernstig gekwetst werd. Na verbonden te zijn werd hij per vigilant naar zijn woning in de Kortlandstraat gebracht. Hedenmorgen werden aan de vischmarkt aan gevoerd 2 roeibooten met bot en een partij schol, tong en rog. De prijzen waren voor tong van fl.27'/s tot f3.schol van f 0.40 tot f f.20 per koop, rog van f 0.45 tot f 0.95 per stuk, bot van f 0.30 tot f 1.10 per koop. Correspondentie. Den heer E. Van ongeteekende stukken kunnen wij geen nota nemen. Indien ge uw naam opgeeft, zullen wij uw stukje plaatsen. Red. Schied. Ct. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild 20 Augustus. Notaris: H. B. E. Blaisse. Een hecht en sterk wel ingericht lieerenhuis met open plaats, Groote Markt 25, groot 1 are 52 centiare, f 5400. I. Een welingericht heerenhuis met tuin, aan de Nieuwe Haven No. 137, benevens een strook tuin, ter breedte van 2 meter, uitkomende aan de Warande, te zamen groot ongeveer 7 are 49 centiare, f3500. II. Een perceel tuin, gelegen aan de Warande, achter perceel I, ter grootte van ongeveer 2 are 43 centiare, f1175. III. Een perceel tuin, gelegen aan de Warande, naast perceel II, ter grootte van ongeveer 2 are 53 centiare, f1075. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd z 19 Aug. C. de Kief te, 25 jaar, en C. M. Eijs- berg, 22 jaar. C. Timmermans, 29 jaar, en N. van Rhijn, 22 jaar. J. Roelofs, 31 jaar, en P. Pinster, 24 jaar. Geboren i 19 Aug. Johannes Gerardus, zoon van J. F. de Vette en A. J. van Haasteren, Oversell, straat. 20 Aug, Johannes, zoon van J. H. W. Mulder en J. A, van Herwynen, Groenelaan. Overleden 19 Aug. lleiltje Tromp, oud 24 jaar en 1 maand, echtgen. van A. .1. Wijzenbroek, Lange Achterweg. Den 14en Aug. is bij een rij wiel verhuurder alhier door een persoon, zich noemende Dirk zwager, gehuurd een rijwiel, gemerkt sQueen of Diamonds". De verhuurder vermoedt dat be doelde persoon een valschen naam opgegeven en het rijwiel verduisterd heeft. Opsporing enz. verzocht door den commissaris van politie te Vlaardingen. BURGERLIJ KE STAND. Ondertrouwd 20 Augustus. Jacob Johannes Scholten en Jannetje Cornelia Munnikhof. Jan Hooger- werf en Gerritje Maat. Geboren 20 Augustus. Sara, dochter van F. Over- sluizen en C. Ommering, Gedempte Biersloot. Helena Catharina, dochter van G. H. C. van Geldern en J. P. Langendoen, Achterstraat. Overleden 19 Augustus. Johannes van der Kooij, oud 12 uren, Liesveldsehelaan. Neeltje Broek, oud 6 maanden, Gedempte Biersloot. Koning Leopold heeft een prijs van 25000 francs uitgeloofd voor het beste werk over de krijgskundige geschiedenis van België, van de Romeineche over- heersching tot op onze dogen. De schrijver moet een overzicht geven van de oorlogen, die in België ge voerd zijn en den invloed aangeven, die zij op het lot van het land gehad hebben. Ook de krijgsbe drijven in het buitenland waaraan Belgen hebben deelgenomen en de toestand van de Belgische ves tingen in verschillende tijden moeten beschrevrs worden. Eindelijk wordt verlangd een overzicht van de ontwikkeling van het Belgische legér en het ver dedigingsstelsel sedert 1830. De werken, die in het Franseh, Duitsch, Engelsch Hollandsch, Italiaansch of Öpaansch geschreven mo gen word m, moeoen vóór 1 Jan. 1901 worden inge- zonden bij het ministerie van binnenlandsche zaken te Brussel. Voor de Rotterdamsche rechtbank (kamer van vacantie) stond heden terecht A. C., 24 jaar oud koopman te Rotterdam. Beklaagde, in dienst van den boekdrukker P. yaa den Heuvel te Rotterdam, had dezen op 29 JJei jl bewogen tot de afgifte van f 5.49 (komende hem wegens overeenkomst 20 toe als commissieloon van hot bedrag der opgenomen bestellingen), door dezen drie gefingeerde bestellingen op te geven tot een gezamenlijk bedrag van f27.45 en daarna op 12 Jnni d.a.v. tot de afgifte van f 19.50 komende hem wegens overeenkomst 10 toe als commissie-loon van het bedrag der opgenomen bestellingen, dooi twee gefingeerde bestellingen op te geven tot em totaal bedrag van f 195 voor de plaatsing ven 11000 regels advertentie in het advertentieblad „Lek en IJsseibode". Beklaagde deed eene volledige bekentenis'en gaf voor uit armoede gehandeld te hebben en daarom valsche commissies te hebben opgegeven, te meer daar de prijzen der firma Van den Heuvel vol»ons beklaagde van dien aard zijn dat daarmede geen orders te krijgen zijn. Beklaagde had om de provisie machtig te worden contracten valschelijk ondertekend. Het O. II. achtte de schuld van beklaagde bewezen en eischte wegens oplichting tweemaal ge pleegd, 4 maanden gevangenisstraf. Beklaagde voerde zelf zijne verdediging en ver klaarde uit geldgebrek voor het onderhoud van zich en zijn gezin aldus gehandeld te bebbeu en thans bij eene andere boekdrukkersfirma een vaste betrek king gekregen te hebben. De rechtbank te Amsterdam, veroordeelde Nijkcrk den jongen man, die eerst een barometer uit eeD wo ning op den Singel en later de buste van Beethoven uit een winkel op het Rokin stal indertijd hebben wij de vermakelijke behandeling dier zaak medege deeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden. Ned. Heiiv. Kerk. Beroepen: Te 'Woudsend en Indijk, P. J, Kromsigt, te Scherpenisse. Bedankt: Voor Ruines, door N. de Jager Hee- zenbroek, te Graft c. a. - Voor Streefkerk, door A ten Have, te Polsbroek. Voor Niekerk, door J. de Visser, te Brakel. Uit de Synode. In de zitting der Algerneene Synode van gisteren werd door den secretaris een wijziging voorgesteld in art. 4 al. 2 van het Regl. van Orde, bedoelende om te bepalen, dat geen amendement in behandeling mag worden genomen, tenzij het door minstens vijf leden ondersteund worde. Na discussie werd het voorstel ingetrokken. Daarna kwamen in behandeling de nieuwe tabellen voor de persoonlijke kerkvisitatie. Eindelijk werd het regl. met de tabellen voorloopig aangenomen, om aan de consideration der prov. kerk besturen en der classicale .vergaderingen te worden onderworpen. Drie leden bleven hierbij, met toe stemming der vergadering, buiten stemming, omdat in het reglement geen bepaling voorkomt omtrent den doop en de belijdenis. Daarna werd door den heer Reitsma, namens de commissie van eindredactie, rapport uitgebracht over het aangenomen wetsvoorstel op het Fonds tot stich ting van nieuwe predikantsplaatsen; het rapport zal ter visie gelegd worden. Door den heer Van Dis werd gerapporteerd over een voorstel van den keer Leen- mans, tot verandering van art. 4. Reglement voor Noodlijdende Keiken en personen, strekkende om den kerkeraden de verplichting op te leggen, min stens éénmaal 'sjaars ten behoeve van het Fonds te collecteeren. De conclusie van het rapport strekte tot verwerping, o.a. omdat men de vrijheid der ker- koraden niet aan banden mag leggen. Ook dit rap port zal ter visie worden gelegd. Door den heer Van der Ven werd rapport uitgebracht over een voorstel van den heer mr. G. Nauta, tot wijziging van art. 24, reglement voor de diaconieën, betreffende de be legging van legaten. De conclusie strekte tot aannemen van het voorstel en art. 24 aldus te lezen„legaten van f 100 en daarboven, aan de diaconie vermaakt, mogen niet als gewone inkomsten worden verbruikt, manr moeten rentegevend worden belegd, tenzij de erflater daar voor een andere bestemming heeft aangewezen. Van de aanvaarding van elk legaat moet kennis worden gegeven aan het Classicaal Bestuur, dat alleen iu dringende gevallen dispensatie verleent van het op volgen van het in de eerste alinea gegeven voor schrift". Overeenkomstig deze conclusie werd door de ver gadering besloten. Ter tafel kwam een schrijven van den heer J. R. Snoeck Henkemans te 's-Gravenhage over de belangen der armen en een betere wijze van armverzorging. Dit stuk had reeds ter visie gelegen. Besloten werd het schrijven voor kennisgeving aan te neuien, onder opmerking dat de voorstellen iu den kerkeraad thuis behooren en aldaar alleszins over weging verdienen. Aan de orde is een ingekomen schrijven van kerkvoogden en notabelen eener ge meente, in zake een geschil tusschen dit college en den kerkeraad. Besloten werd te antwoorden, dat de Synode onbevoegd is in deze zaak handelend op te treden. Holl. Maatsch. van Landbouw. Do heer H. F. Bultman deelde onlangs in het Landbouw-Weekblad, in de waardecrende woorden aan wijlen den heer P. F. L. Waldeck van Loos- duinen gewijd, het volgende mode: „Wat hem zoo boven velen deed uitmunten, zijn groote ijver, was de middellijke aanleiding tot zijn dood. Dc tentoonstelling, die 1826 September 1897 in Den Haag, terviering van bet 50-jarig bestaan der „Hollandsche Maatschappij," zal gehouden wor den, nam een groot deel van zijn tijd in beslag. „Hij was voornemens een beschrijving te geven van al wat in de halve eeuw, die weldra achter ons zal ligggen, met die Maatschappij is voorgevallen en maakte daartoe een ernstige studie van de geschie denis der hem zoo dierbare Maatschappij. „Hij overschatte de grens zijner kracht, overwerkte

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2