Gemengd Nieuws. Koloniën. Laatste N i e u w s. Te 1 gram in e ri. zich en ondervond daarvan de treurige gevolgen; de levenstaak van den werkzamen nian werd door overlading met eigen opgelegd en aangegrepen werk afgebroken- „Op den 21n Juni 1897 eindigde Waldeck's nuttig leven" In Het fad. wordt de wensck uitgesproken, dat iemand zich geroepen zal gevoelen om de zoo treurig afgebroken taak over te nemen van den betreurden doode en, uit de door hem verzamelde bouwstoffen, het 50-jarige leven van de „Hollandsche Maatschap pij van Landbouw" zal beschrijven. De volgende bijzonderheden zouden daartoe van eenigen dienst zijn. ,,Op een ook mij onbekenden dag van het jaar 1847 vergaderden te Amsterdam de volgende vijf hoerenprof. F. A. W. Miquel. hoogleeraar in de plantkunde aidaar en later te Utrecht ;jhr. mr. Hen drik Hoeuft van Velzenvan Amsterdamjhr. mr. Dirk Kudolph Gevers Deynoot, van RotterdamGroe- newegen, hortulanus van den Hortus Botanicus te Amsterdam, en Barthold. Arnold baron van Verscheer te Amsterdam. „Deze vergadering werd gehouden ten bnize van laatstgenoemden heer, aan de Heerengracht. „Van deze 5 hoeren is alleen baron Van Verschuer nog in leven, llij vierde onlangs (den 5en Juli) in zeer goede gezondheid zijn 88en verjaardag en tevens den 59cn verjaardag van zijn huwelijk met mej. A. M. Brants, van Amsterdam, woont in Den Haag en brengt ieder jaar eenige maanden door op zijn be roemde buitenplaats ,,De Hartekamp," aan den Wagenweg onder Heemstede. „Baron Van Verschuer deelde mij een paar maan den geleden het een en ander mede van die verga dering welke den grondslag legde voor de „Holland sche Maatschappij van Landbbouw", die thans in Noord- en Zuid-Holland 89 afdeelingen heeft en 7500 leden telt en veel heeft bijgedragen tot de ontwik keling van den landbouw in al haar onderdeden in deze twee provinciën. Van 18 tot 26 der volgende maand zal zij, gelijk bekend is, de gouden bruiloft met haar leden vieren door een nationale tentoonstelling van paarden, rund vee, schapen, pluimgedierte, voortbrengselen van land- en tuinbouw, zuivelbereiding, hulpmiddelen van onderwijs, benevens werktuigen en gereedschap pen, iu de Maliebaan alhier. „De bovenbedoelde 5 heeren begonnen den werk kring der ,,H. M. v. L." ook met een tentoonstelling, die toen te Amsterdam werd gehouden. „Toen zij beraadslaagden over een geschikte plaats, zeide de heer Groenewegen, dat volgens zijn meening het „Oude Mannenhuis" het beste terrein voor 't hou den der tentoonstelling was, maar dat hij twijfelde of de burgemeester die inrichting voor dat doel zou willen afstaan. „Men besloot echter zich tot den toenmaligen burgemeester van Amsterdam, den heer I'ieter Hui dekoper, met een verzoek te wenden, en deze wel willende man was dadelijk bereid om hot Oude Mannenhuis voor het houden der tentoonstelling af te staan. „Deze eerste tentoonstelling slaagde uitmuntend en maakte de jonge Maatschappij zóó populair, dat ze haar verderen werkkring met ruim 8000 leden kon voortzetten. „Nog zij hier medegedeeld, dat een fondsje voor een landbouw doel, vroeger door een toen overleden broeder van jhr. Hk Hoeufft van Velzen bijeenge bracht en nagelaten, voor het financieel begin dor nieuwe Landbouw-ilaatschappij afgestaan en ge bruikt werd." Reclame-tentoonstelling. Op de reclame-tentoonstelling te Amsterdam is in voorbereiding een rookwedstrijd, een wed strijd van schrijfmachines, autocopysten, cyclo styles en andere schriftvermenigvuldiging- maehines. De rookwedstrijd zal gehouden worden op Zondag a. s., des nam. 2 uur, in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt. De deelnemerstot een maximum van 100 hebben zich aan te melden Vrydng en Zaterdag, 20 en 21 Aug., tusschen 1 en 3 uur, aan het bureau van de Tentoonstelling. Wie in den koristen tijd een sigaar tot aan 't duidelijk daarop aangebrachte teeken heeft opgerookt, ontvangt den len prijs, f25. De 2e en 3e prijs zijn f 15 en f5. Verder worden nog eenige kistjes sigaren voor prijzen beschikbaar gesteld. In groepen van 10 wordt gerookt. De winners van deze eerste matches rooken weer onderling in groepen, wier aantal nader door de commissie wordt bepaald. Ten slotte wordt door de drie winners van den tweeden gang gerookt om de prijzen. De deelnemers zetten zich naast elkaar op een rij stoelen en nemen de .sigaren in den mond. Op een sein van den president der jury worden 10 kaarsen omhoog gebracht. Zonder met de han den de sigaren aan te raken, worden zij aan gestoken daarna dalen de kaarsen weer en de wedstrijd begint. Gedurende den wedstrijd is het verboden de sigaar met de handen of met .eenig voorwerp aan te raken. Zakkenrollers. De zakkenrollers hebben te Dordrecht niet op bet appèl ontbroken. Iemand uit Delft, die om zaken naar Zevenbergen moest, stapte te Dordt uil om de versierde stad eens te zien. Op het perron is hem door vingervlugge lui een beurs met f40 afhandig gemaakt. Een goede vondst. Een politieagent vond heden te 's Gravenhage drie aandeelen Baltische spoor met de coupons in een urinoir aldaar. Ontsnapt. Een inwoner van Rotterdam, die met een Belg gisteren bij de wedstrijden te Clingesidaal was aangehouden wegens zakkenrollerij is hedennacht uit het politiebureau te 's-Graven- liage ontsnapt, toen de bewakers in slaap waren geraakt. In rouw. Het Haagsehe wapen is in den rouw. Een zijner levende vertegenwoordigers, die jaren lang zijn heraldieke betrekking op de Visclimarkt te 's-Gravenhage met eere vervulde, is overleden. De ooievaar bereikte een hoogen ouderdom. Volgens het JDagblad, zal »de stad" in de vaca ture voorzien. Fin de Siècle. Men schrijft ons In een van de laatste nummers van uw blad werd melding gemaakt van een fin de siècle stukje te Baarn namelijk het doen van bood schappen door een keukeumeid opeen velocipede. Gepasseerden Maandag nu zag ik te Baarn een omroeper, voorzien van koperen bekken, op een fiets de hem opgedragen taak vervullen. (N. E. Ct.) De brand in den Weldadigheidslazar. Voor de rechtbank te Parijs is gisteren, onder groote belangstelling, een aanvang gemaakt met het proces tegen baron jMackau en de twee beambten der cinemaïograaf, naar aanleiding van de ramp in de rue Jean-Goujon. De beklaagden staan terecht wegens doodslag door onvoorzichtigheid. Baron Mackau verklaarde de lokalen van den Bazar te hebben verbeterd. De versieringen waren dezelfde als in het Industrie-paleis had den dienst gedaan. Hij had zich verzet tegen het inslaileeren van een cinematograaf in den Bazar zelf. Bellotte, de employé der cinematograaf. ver klaarde, dat hij, niet goed kunnende zien om de lamp aan te steken, om licht had gevraagd'. Hij had Bakrachow om een lucifer gevraagd, maar hij geloofde niet dat de lucifer de ether had doen ontbranden. Vervolgens werden verschillende getuigen gehoord, o. a. de aannemer, die verklaarde, dat de Bazar niet meer gevaar opleverde dan eenig ander gebouw. De leden van het Weldadigheidscomité ver klaarden het volste vertrouwen te stellen in baron Mackau. Deze verklaarde zelf, dat de prefectuur van politie geen bezwaar had gemaakt tegen het inrichten van den Bazar. Vervolgens werden nog getuigen a charge gehoord. De zitting zal vermoedelijk drie dagen duren. Onmenschen. In het Russische gouvernement Perm heeft een vrouw uit het dorp Tchernoy terecht ge staan die haar man heeft willen dooden door hem in den slaap kokend water over gelaat en borst te gieten. De vrouw was door haar echt genoot wegens haar ontrouw geslagen en had besloten den man uit wraak dood te martelen. Een maand geleden werd een nog afgrijse lijker misdaad gepleegd door de vrouw van een boer, die zicli eveneens op haar man wilde wreken. Terwijl deze sliep overgoot zij hem met petroleum en stak hem daarop in brand. Liefdesdrama te Parijs. Ein JüngUng liebt ein Xiadchen Sie hat sich ein And ren erwiihlt Der Andre liebt eine Andre Und hat sich mit disser vermüblt Aan deze regels van Heine herinnert het liefdesdrama, dat dezer dagen te Parijs werd afgespeeld. Alleen was het geen Jüngling het was een meisje die er de hoofdrol in speelde. Haar iunige en vurige liefde voor een jonk man was onbeantwoord gebleven. Spreken kon zij niet, zij kon alleen door haar vurige blikken hem toonen wat zij gevoelde; maar hij was er ongevoelig voor. En toen hij op een goeden dag, die voor haar de slechtste aller dagen was, zijn voornemen te kennen gaf met eine Andre in het huwelijksbootje te stappen, toen werd haar de last des levens te zwaar, en besloot zij. dien last af te schudden. De jongeling echter, haar voornemen ken nende, en wetend dat zij in staat was haar plan ten uitvoer te -brengen, besloot de vol voering er van te voorkomen. Hij deelde zijn vrees mede aan den commissaris van politie zijner wijk, en deze wilde hem gaarne daarbij, behulpzaam zijn. De apotheker, die in de nabij heid van het huis der schoone woonde, kreeg de opdracht haar slechts gifvrij vergif te ver- koopenen de voorzichtige jongeling wist erg handig uit de geladen revolver, die zij bezat, de patronen van het buskruit te ontdoen, zoo dat zij volkomen zonder gevaar waren voor haar plannen. Met stille berusting ontving dan ook de com missaris van politie het briefje, waarin de schoone zelfrnoordenares haar voornemen te kennen gaf, het leven zonder liefde dat voor haarlag, te willen verkorten. Hij wist dat het haar niet zou gelukken! Toch begaf hij zich ijlings naar de woning der dame. Nog op de trap hoorde hij den haan van een revolver overhalen; een lichte knal van de percussie alleen volgde; hij snelde de kamer binnen en vond de schrijfster van het briefje, doodsbleek en schijnbaar levensloos op den grond liggen. Een enkele blik overtuigde hem dat zij slechts bezwijmd was. Weldra waren de levensgeesten teruggekeerd, en kon de doode zich er over verwonderen dat zij nog slechts aan deze zijde, niet aan gene van den strijd zich bevond. Het bleek dat zij eerst morphine had inge nomen maar de apotheker had haar zuiver water gegeven. Toen de morphine geen uitwer king deed nam zij de revolver, en den knal hoorend was zij, in de meening doodelijk gewond te zyn, flauw gevallen 1 Heel aangenaam schijnt haar het tijdelijk overlijden niet te hebben aangedaan zij heeft teu minste beloofd het »nooit weer te zullen doen 1" Het grootste schip. Het voor White Star line in aanbouw zijnde stoomschip Oceanic zal de Great Eastern in grootte overtreffen. Zij krijgt twee schroeven, triple-expaDsie-macbines en zal in Januari te water gelaten worden, terwijl zij vermoedelijk in Juni d. a. v. haar eerste reis naar New-York zal ondernemen. Voor het oogenblik is de Kaiser Wilhelm der Grosse de grootste stoomer. De Great Eastern was lang G!)7 voet, de machines ontwikkelden 2700 I. P. K, en de vaart was 12 mijl. Voor de Kaiser Wilhelm der Grosse zijn deze getaliep resp. 649, 30,0 i{) en 22, terwijl ze voor de Oceanic zullen zijn 705, 45,000 en 27. Mar.-ll Zonnehoeden voor paarden De Kamer van Koophandel te Luton heeft kort geleden van het nieuwe departement van handel verschillende modellen van zonnehoeden voor paarden - ontvangen, door den Britschen consul te Bordeaux naar Engeland gezonden. In diens rapport wordt medegedeeld dat de hoeden tegenwoordig algemeen in die streek gebruikt worden. Vroeger verloor de Trammaatschsppij aldaar jaarlijks met het warme weder gemiddeld twaalf paarden door zonnesteken, maar sedert de in voering van de hoofdbedekking heeft zij ten minste door deze oorzaak geen enkel paard meer verloren. Deze gunstige resultaten waren oorzaak dat op het oogenblik in de hondsdagen de meeste paarden zonnehoeden dragen. De hoeden zijn van biezen gevlochten, breed gerand en hoogbollig, met gaten voorde ooren. Zij worden met banden onder de »kin" vast gemaakt. De vereeniging voor dieren bescherming in Engeland heeft de zaak reeds ernstig ter hand genomen en heeft met een der grootste manu- facturiers te Luton een overeenkomst gesloten voor de levering van zonnehoeden voor paarden. De voedingswaarde van Kipeieren. Over deze zaak bestaan in praktijk zeer over dreven voorstellingen. Algemeen toch wordt het er voor gehouden, dat eieren in voedzaamheid door geen enkele spijze worden geëvenaard. Laat ons daaromtrent eens eenige dingen be spreken en enkele berekeningen maken. Vooreerst de samenstelling van het ei. Als gemiddeld mag men aannemen, dat liet ei be vat73,7 °'o water, 12,6% eiwit, 12,1 vet, 1.1 zouten en 0,05 koolhydraten. Dus wordt de voedingswaarde van eieren volstrekt niet alleen bepaald door het kwantum eiwit, zoo als menigmaal ondersteld wordt, ook het vet, vooral in den dooier voorkomende, legt vrij wat gewicht in de schaal. Om nu tot de absolute waarde van het hoenderei te komen moeten we nog weten, dat een ei gemiddeld 50 G. weegt, dat we daarin 7 G. op rekening van de schaal en 43 G. op rekening van den inhoud mogen stellen en verder, dat de waardeverhouding van eiwit, vet en koolhydraten in 't algemeen 3:2:1 is. We rekenen nu aldus: Eiwit '"""jp.'.j i,J 5,4 G,, gelijkstaande (in waarde) met 5,4 -j- 3 G. 16,2 G. kool hydraten. 12 x 43 Vet ~'i00 5,2 G., gelijkstaande met 5.2 -f- 2 G. 10,4 G. koolhydraten. Koolhydraten 0,2 G. Dus is een ei gelijkwaardig met 16,2 x 10,4 X 0,2 26,8 G. koolhydraten. Berekenen we nu op dezelfde manier de voe dingswaarde van halfvet rund vleesch, dan vinden we het volgende Procentische samenstelling van halfvet rund- vleesch 20,9% eiwit. 5,2°'0 vet, 0,5°/o kool hydraten (met nog 72,2°l0 water en 0,5°'o zouten). In 1 KG. vleesch is dus aanwezig Eiwit—209 G. =209x 3 G 627 G. koolhy draten. Vet 52 G. 52 X 2 G. 104 G. koolhy draten. Koolhydraten 5 G. koolhy draten. Totaal 736 G. koolhydraten. Nu volgt uit bovenstaande berekeningen, dat de voedingswaarde van een ei zich verhoudt tot die van 1 KG. rund vleesch als 26,8 736 671840, waaruit we alweer kunuen af leiden, dat 27 (zeven en twintig) eieren dezelfde voedingswaarde bezitten als 1 KG. rundvleesch. Vooi zeker zal deze uitkomst menigen lezer verrassen; immers we hooren zoo vaak vau de voedzaamheid der eieren zulke overdreven ideën uitspreken, ja sommigeu houden het er zelfs voor, dat 1 ei in voedingswaarde ge lijk staat met KG. vleesch. Deze illusie nu kan men gerust laten varen. NB. Ct.) Atjeh. Aan de telegrafische berichten van den gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden van 20 en 21 Juli wordt het volgende ontleend Van de manschappen tot dekking van de arbei ders aan den weg van Gliëng naar Tanah Abee werden op 19 dezer niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuseliers De Volst, en Mopeij. Voorts sneuvelde op dien dag bij het terugdrij ven van den vijand tot achter Kroeng Lam Kabeuë voor de opstelling van manschappen tot dekking van den weg de Amboineesche fuselier Sijaliija, en later sneuvelde in de stelling nog de Amboineesche fuselier Wakalobij. In den nacht van 19 op 20 dezen werden bij het arresteeren van eenen veedief in Sermo, die echter niet levend in onze handen kwam, niet fe- vensgevaai lijk gewond door klewanghauwen de Europeesche fuseliers Timmerman, De Winter, Lot- gerink. Doornbos, terwijl de Europeesche fuselier Groeneveld een schampschot aan den buik kreeg. Mgr. Staal, y De volgende bijzonderheden aangaande het over lijden van monseigneur Staal vernam de Loc. uit Banda »Monseigneur Staal was in den morgen van den "ten Juni met het stoomschip Japara te Banda aangekomen, met het doe! een bezoek te biengen aan de missiën. Aan den avond van denzeltden dag vertrok hij met dezellde boot naar de ICey- eilanden (Toeal) met bestemming naar de roomsch- katholieke zendingpost, gelegen op Langgoer en kwam aldaar den 13en Juni aan; hij zou daar blijven tot den laatsten en dan per gouvernements stoomer Arend die voor deze reis afgezonden werd, via Amboina, naar Menado vertrekken. Toen de Arend te Tool aankwam om monseigneur af te balen, was deze ernstig ongesteld, zoodat hij des morgens van den 30en Juni aan boord gedragen moest worden, waarom besloten werd in plaats van naar Menado naar het dichterbij gelegen Banda te stoomen om den zieke onder genees kundige behandeling te stellen. Er werd inet volle kracht gestoomd, doch 's avonds te vijf uur van denzelfden dag gaf de bisschop den geest. De oorzaak van den dood moet de navolgende zijn Te Key heeft de prelaat verscheidene nacht en dagreizen gedaan met een prauw naar kam pongs op de eilandjes eerst had hij kou gevat, van zwaar hoesten vergezeld, daarbij kwam nog, dat hij in Europa in hevigen graad influenza had gehad. Den 25en Juni kwamen er zwaie koortsen bij en monseigneur moest het bed houdenden 27en kreeg hij ook buikloopte Toeal was na tuurlijk geen geneesheer en ook geen gelegenheid om te vertrekken, daar de stoomer Arend er pas deri 29en zou komen. Bij schouwing van het lijk ter reede van Banda constateerde dr. Tulleners dan ook, dat de dood ontstaan was door uitputting. De Soar. Ct. meldt, dat de benoodigdheden tot liet balsemen te Banda niet aanwezig waren, zoo dat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot het conserveeren in arak. Te Makassar werd het lijk in het hospitaal opgenomen en bleek, dat de looden kist lekte, zoodat liet niet per Zwaandie juist vertrekken zou, kon woiden doorgezonden. Met moeite is het den heer Potier aidaar gelukt, om het lek te sol- deeren, zoodat het vertrekken kon met de Read. Verder meldt het B. W. van 23 Juli; Het ss. Iloael met het stoffelijk overschot van Z. D. H. mgr. Staal aan boord, kwam hedenmid dag te twee uur te Tandjong Piiok aan. Toen het schip de haven binnenkwam, werd van alle schepen ook van de Gadaveryde vlag halfstok ge- hesehen. Voor de ontvangst van het stoffelijk overschot waren behalve de daartoe door de pastorie aan gewezen pastoors en zusters, te Priok tegenwoor dig de commandant van het wachtschip, de haven meester en onderhavenmeester, allen in groote tenue en de lieer Visman van de Kon. Paketvaart-Mij. In tegenwoordigheid van dezen werd, vóór de overbrenging der kist naar het station, een korte lijkdienst aan boord gehouden. Op de lijkbaar lagen fraaie kransen, afkomstig van Sikawang, Makasser, Soerabaja en Semarang. Met den trein van 3 uur volgde de kist haar bestemming naar Weltevreden. Ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings- jubileum van koning Oscar van Zweden en Noorwegen zendt de Duitsche Keizer een oor logsschip naar Stockholm met een deputatie, waartoe ook een admiraal zal behooreri. De keizer heeft de hertog van Connaught en gemalin uitgenoodigd, de manoeuvres bij Ham burg te komen bijwonen. Graaf Badeni heeft verschillende Boheemsche partijhoofden uitgenoodigd tot een conferentie op 26 dezer om met hem en prins Lobhowitz, den opperlandmaarschalk van Bohemen, te be raadslagen over verschillende wetsontwerpen. Te Pilsen zijn gisteren hevige wanordelijk heden voorgekomen. Troepen Tsechen liepen door de straten' eu vernielden de ruiten bij Duitschers en Joden: De opwinding ouder de bevolking is onbe schrijfelijk. De Matin beweert, dat de Spaansche minis ters generaal Azcarragu volkomen volmacht hebben gegeven, om zich met de Regentes te verstaan over een oplossing der politieke crisis. Daaronder zijn ook begrepen veranderingen, waartoe alle ministers de interimairen premia hun ontslagaanvrage in blanco hebben mee gegeven. In Engeland neemt men omvangrijke maat regelen om de anarchisten in het oog te houden. Men verdenkt hen van het beramen van een nieuwen aanslag. Aan boord van het pantserschip Regal Sove reign zijn verschillende gevallen van ernstige insubordinatie voorgekomen. De schuldigen zijn zwaar gestraft en uit H. M.'s dienst ontslageD. PRETORIA, 19 Augustus. Zooals te ver-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3