BINNENLAND. (Sta.) Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De gezanten liebben dreigbrieven gekregen van de Armeensche revoiutionnaire comité's. Op Kreta blijft de toestand dezelfde. De admiraals dringen aan op het benoemen eener internationale militaire commissie, belast met summiere rechtspraak. Reeds hebben zij een Fransch officier tot voorzitter en Duitsche, Itaiiaansefie en Oosten- rijksehe officieren tot leden er van benoemd. Djevad-pacha wil geen vertegenwoordiger voor deze commissie aanwezen. Gemengde ïleiledeellngen. De Koning van België heeft wegens zijn benoeming tot admiraal der Duitsche vloot, aan vorst Hohenlohe het grootkruis der Leo poldsorde geschonken. Heden is het een vacantiedag voor de ambte naren der ministeries te Parijs, ter eere der aankomst van president Faure in Rusland. Bij het oogeval met de Bruix zijn twee mannen gewond. De Spaansche minister-president, generaal Azcarragu zal de Cortes in November bijeen roepen. "VVat Cuba betreft, heeft hij verklaard, dat de regeering het in principe eens is met gene raal Weyler, zonder evenwel haar vrijheid van bandelen prijs te geven, om later het Cuba- vraagstuk meer in den grond na te gaan. Verder verklaart Azcarragu te zijn voorzitter der regeering, niet hoofd eener partij. Koning Humbert van Italië zal op zijn reis naar Duitscbland vergezeld worden door de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog. Te Brinöisi is, volgens een te Londen ont vangen depêche, een stoomboot van Indië aan gekomen met twee gevallen van cholera aan boord. Marokkaansche zeeroovers hebben een Itaü- aansch zeilschip overvallen en de bemanning gevangen genomen. Uit Simla wordt bericht, dat de oproerige stammen aan de Afghaansche grens voortgaan hun onderwerping aan te bieden. De Britsch-Indische regeering heeft ongeveer 35.000 man aan de grenzen staan. Uit Kaapstad wordt bericht, dat Chamber lain's verklaring, den 4den Augustus in het Lagerhuis afgelegd, namelijk dat het voorstel tot onderwerping van geschillen tusschen een suzereine en een daaronder staande macht aan de arbitrage van een andere mogendheid zonder precedent was, het onderwerp van een warm debat in den Transvaalschen Volksraad vormde. Dcor den heer Wolmarans werd ontkend, dat er eenige suzereiniteit van Engeland over de republiek bestond. De Volksraad besloot eenstemmig een motie in behandeling ta nemen, waarbij de Trans- vaalsche regeering wordt uitgenoodigd, inlich tingen te verstrekken naar aanleiding van Cham- berlainjs verklaringen. De uiting van Wolmarans wekte wegens de positie van den spreker vee! discussie uit te Kaapstadmen beschouwt het als waarschijnlijk dat thans de malaise in financieele kringen weer zal hernieuwd worden. De commissie vau onderzoek uit den Volks raad, welke onlangs het rapport over de mijnen- industrie heeft openbaar gemaakt, heeft haar eerste zitting gehouden in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger der regeering. In de Vereenigde Staten is men zeer ver ontwaardigd over de veroordeeling van een jong Cubaansch meisje door den krijgsraad te Ha vanna, wegens deelname aan den opstand, tot 20 jaar vestingstraf te Ceüta, wat een ver schrikkelijke straf moet zijn. De betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Peru zijn gespannen tengevolge van een eisch tot schadeloosstelling, die de regee ring te Washington heeft ingesteld wegens de benadeeiing van een Amerikaansch onderdaan. Men spieekt van een vloot-demonstratie. De onderhandelingen tusschen de opstande lingen in Uruguay en de regeering zijn afge sprongen, zoodat de burgerkrijg voortduurt. Gemeentebelangen. De Ned. Ver. voor Gemeentebelangen hield Zaterdag te Groningen haar algemeeoe verga dering onder leiding van mr. J. G. Patijn, die in zijn openingswoord het overleden bestuurs lid, mr. L. W. Ebbinge, in leven burgemeester te Kampen, herdacht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. de Vulder van Noorden, secretaris van Mid delburg, en C. W.A.M. Groskamp, burgemeester van Sloten. In de plaats van mr, Ebbinge is gekozen jhr. mr. W. T. C. van Doorn, oud burgemeester van 's Gravenzande. De heer Groskamp verzocht te worden ontheven van het secretariaat. De heer De Vulder van Noorden heeft zich bereid verklaard, de taak van secre taris op zich te nemen. Op de prijsvraag: Een handboek over staats recht ten behoeve van gemeente-ambtenaren, het vorige jaar door de vereer.iging uitgeschre ven, zjjn drie antwoorden ingekomen, die be oordeeld zijn door de professoren Krabbe, De Louter en Oppeoheim. Deze jury is van oordeel, dat het werk van den heer Elleabaas, burge meester van Krabbendijke, als het geheel vol tooid zal zijn, voor een bekroning in aanmerking komt. De heer Elenbaas heeft zich bereid ver klaard, zijn werk te voltooien. Hierna kwam aan de orde de behandeling der rapporten omtrent wenschelijke wijzigingen der gemeentewet (reeds in hoofdzaak door ons medegedeeld), en die met de ter vergadering gemaakte opmerkingen ter kennis van de Re geering zullen worden gebracht. Vervolgens werd door den heer M. H. van Visvliet, commies-chartermeester van 's rijks archief in Zeeland en archivaris der gemeente Middelburg, de vraag behandeldop welke wijze behooren de gemeente-archieven te wor den gesplitst in oud en nieuw archief? Spr. was van oordeel, dat niet, gelijk bijna overal het geval is, een der jaren tusschen 1812 en 1815 het geheel willekeurige scheidingspunt behoort te zijn. Ook de archief stukken moeten worden gesplitst in acta en agenda. Als beginsel zij aangenomen, dat tot het oud archief behoorenalle stukken be- hoorende tot opgeheven takken van dienst, de stukken van een tak van dieost betrekking hebbende op den tijd vóórdat een belangrijke wijziging in het beheer intrad, en alle stukken die ouder zijn dan een bepaald aantal jaren. Na afloop der vergadering vereenigden de heeren zich aan een gemeenschappelijken maal tijd in de Doelen. Des avonds was er.concert aangeboden door de vereeniging De Harmonie; gisteren tramtocht naar Paterswolde, aangeboden door de Vereeniging tot bevordering van bet vreemdelingenverkeer. De Zeeuwsche Predikant. Wij deelden voor enkele dagen mede, hoe tegen een predikant in een der Zeeuwsche dor pen proces-verbaal was opgemaakt omdat hij, zonder dat hem het noodige schriftelijk bewijs getoond was, een huwelijk kerkelijk had inge zegend. Het bleek, dat de predikant het burgerlijk huwelijk had bijgewoond als getuige, en dat dit hem voorkwam te zijn voldoende bewijs van de sluiting des huwelijks. De Gemeentestem bespreekt in haar nummer van heden deze strafvervolging en is van oor deel dat de vervolging van den predikant in overeenstemming is met een arrest van den Hoogen Raad van 3 November 1890. Toch merkt het blad op, dat het reeds vroe ger deze opvatting heelt bestreden. Het acht het op grond van de geschiedenis en de strek king van art. 449 W. S. voldoende, indien de geestelijke door alleszins redelijke middelen waartoe de persoonlijke bijwoning behoort zich overtuigd heeft, dat de huwelijksvol trekking heeft plaats gehad. Als onbemiddelde menschen, wien het zwaar valt nog meer onkosten te maken door het vragen van een gezegeld bewijs, verlangen hun huwelijk kerkelijk ingezegend te zien, doe ik het, nadat twee mij bekende en vertrouwde getuigen van het huwelijk mij verzekerden, dat het gesloten werd, aldus schrijft een pre dikant in het Vaderland. Zou dit een handelen zijn in strijd met de bedoeling van de wet? Vroeger werden er van de gesloten huwelijken uitgereikt ongezegelde en kostelooze bewijzen, en niemand dacht er aan het inzegenen daarop als een overtreding te vervolgen. Waarom aan deze gewoonte niet vastge houden Maakt men de wetten niet tot een last door een overdreven nauwgezette en kostbare toe passing?! is dit niet dubbel het geval met die op het burgerlijk huwelijk waartegen in sommige kerkelijke kringen toch reeds zooveel bezwaren bestaan? Ware het niet verstandig de godsdienstige inzegening niet met noodelooze onkosten te bezwaren Verjaardag der Koningin! Van verschillende zijden hoort het Neder- landsch Dagblad het denkbeeld opperen, dat de 31ste Augustus, de verjaardag onzer Koningin, tot nationalen feestdag zal worden verheven en het juicht dat plan van harte toe. Een natio nale feestdag evenwel moet een teestdag zijn voor iedereen en dus ook voor drukkers, zetters, correctors, verslaggevers en redacteuren van bladen. Absolute rust voor iedereen is in onze samengestelde maatschappij, helaas, zelfs op den Zondag niet mogelijk. Er zijn altijd behoeften, die op Zon- en feestdagen bevredigd moeten worden, maar de behoefte aan nieu ws kan des noods wel eens een enkelen dag, zonder onher stelbare schade, zoo niet geheel, dan toch ten deele onbevredigd blijven. Wjj zijn dus zoo vrij, zegt het blad, dat denkbeeld aan onze lezers ter overweging aan te bevelen, opdat de feest dag voor den een niet zonder noodzaak een beproeving zij voor een ander. Verkiezingen. Door de afdeeling Amsterdam der Liberale Unie" besloten bij de op a.s. Dinsdag te houden herstemming voor een lid der Tweede Kamer in district VI te steunen de candidatuur van den heer W. J. Geertsema. In een gisterenavond te Oldenzaal gehouden, druk bezochte vergadering van liberale kiezers werd bij acclamatie het besluit genomen om bjj de herstemming voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Enschedé te steunen de can didatuur van den heer H. van Kol. De liberale kiesvereeniging te Haaksbergen steunt bij de a. s. herstemming de candidatuur van den heer H. H. van Kol, op grond dat de Volkspartij bij de vorige herstemming de candi datuur van den heer Pierson met zooveel kracht gesteund heeft. De Anti-revolutionnaire Kiesvereeniging te Enschedé besloot bij de herstemming voor't lid maatschap der Tweede Kamer de candidatuur Ter Veer (R.-K.) te steunen. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Hengelo (O.) zal d^n heer Ter Veer steunen. Koninklijke Militaire Academie. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten, bedoeld bjj art. 25, onder II, der wet van 21 Juni 1890, (jStaatsblad no. 126), voor toelating als cadet bij de Kon. Milit. Academie te Breda, komen voor eene plaatsing bij die inrichting, tegen 16 Sept. e. k., in aanmerking, voor a. Infant, hier te lande: J. A. Kramp, J. Th. Heins, G. W. de Bruyn; h. eaval. hier te landeH. L. Borwater Stennekes, A. H. W. v. Bljjenburgh c. artil. hier te lande: W. M. Visser, H. J. W. Roidanus, J, S. C. Rink, M. W. de Wit, D. v. Riemsdijk d. genie hier te lande A. M. de Blaauvv, G. A. Heetjans, J. C. Hardeman e. infant, in Nederl.-IndieA. H. Hofkamp, C. G. Bach, L. V. Ledeboer, A. J. Rooseboom, G. A. Veenendaal, A. BennewitzD. M. Postma. F. W. Hering, W. J. Meynema, J. E. Stok, E. R. Bijleveld caval. in Nederl.-Indië H. D. Simon, H. J. Schmidt g. artill. in Nederl.-IndiëW. P. J. K. Bru- net de Rochebrune. G. J. Pitlo, J H. L. de Konïngh, H. W. Verment, H. A. M. Gerth v. Wijk; h. genie in Nederl.-Indië: L. J. IJarmsen. Kookscholen. In 1898 wordt te Rotterdam eene tentoon stelling van bakkerij en kookkunst gehouden. Men zou, merkt De Huisvrouw op, verwacht hebben, dat, wat dit laatste deel der tentoon stelling betreft, de medewerking van vrouwen ware ingeroepen. Dit is echter niet het geval in de hoofdcommissie heeft geen enkele vrouw zitting. »Wat men zich dan voorstelt van de afdee ling kookkunst te maken? De heeren, die de zaak op touw zetten, hebben er blijkbaar nooit van gehoord, dat er hier te lande kookscholen bestaanhoe anders zouden zij er aan denken, eene tentoonstelling van kookkunst in te rich ten, zonder dat aan de kookscholen daarbij eene ruime plaats wordt aangewezen Of is daaraan wel gedacht en worden niettemin de bekwame directrices der kookscholen buiten gesloten sMen herinnert zich, dat eenige jaren geleden te Amsterdam eene tentoonstelling van kook kunst gehouden werd en dat op die tentoon stelling eene tijdelijke kookschool was gevestigd. Dit heeft aan het onderwijs in de kookkunst hier te lande den grooten stoot gegeven. Met het oog daarop zou het juist zoo inte ressant zijn, wanneer thans eene tentoonstelling van kookkunst een beeld gaf van de ontwikke ling, die het onderwijs in de kookkunst sedert die Amsterdamsche tentoonstelling heeft ver kregen. Ja, men mag wel zeggen, dat zonder dit eene kookkunst-tentoonstelling op dit oogen- blik geen beteekenis zou hebben. II. D. H. de Vorstin van Bentheim Steinfurt bracht Zaterdag een bezoek aan HH. MM. op het Loo. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 21 dezer, woidt de gouvernements-koffioogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 402,000 picols. Wij ontvingen Zaterdag het volgende tele gram, dat later om ons onbekende redenen werd afgeseind. Nu echter enkele andere bladen het opnamen, hebben wij geen reden het verder te laten liggen. Het luidde Naar wij vernemen zullen de bestaande vaca tures in de Centrale Commissie voor de wereld tentoonstelling te Parijs in 1900, worden vervuld door de heeren J. F. W. Conrad, lid der Tweede Kamer en voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, en de heeren mr. A. Kerdijk en J. Th. M. Smits van Oijen, leden der Tweede Kamer, de beiden laatsten leden der bijzondere eommissiën. De raad van bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs begeeft zich de volgende week op een nader te bepalen dag naar Het Loo, ter aanbieding aan de Koningin-Regentes van een gedenkboek bij het 50-jarig bestaan der instelling. Op 1 Sept. a. 8. zal te Purmerend in Amicitia eene vergadering gehouden worden van vroed vrouwen in de Noord-Holland, ten einde een provincialen bond op te richten. Het voorloo- pig bestuur heeft dr. Niemeijer van Monniken dam uitgenoodigd, op die bijeenkomst een voor dracht se houden. OVERSCHIE, 23 Augustus. De gemeenteraad zal alhier eene openbare vergadering houden op Woens dag 25 Augustus a. u., des voormiddags te 11 uur. OVERSCHIE, 28 Augustus. Er heeft zich in deze gemeente een vooiloopig comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld, op den aanstaanden verjaar dag van onze Koningin een kinderfeest te organi- seeren. Ten einde dit te bereiken, heeft het een op roeping gericht tot alle mannelijke ingezetenen, om hedenavond een vergadering bij te wonen, die in het café van den heer J. Braat zal gehouden worden. OVERSCHIE, 23 Augustus. Met de nieuwe cein tuurhaan is men thans zoover gevorderd, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de viaduct over den Rotterdamschen rij ,veg en voor de brug over de Schie begonnen zijn. RHOON, 23 Augustus. Alhier wordt op 1 Sep. a.s. een rijks-telefoonkantoor geopend. Het kantoor wordt verbonden met het bij-post- en telegraafkantoor in de Van der Takstraat te Rotterdam, en zal op werk dagen geopend zijn van 7.30 tot 12.30 en van 4.30 tot 6.30 (Greenwichtijd). Als kantoorhoudster is benoemd de brievengaard- ster mej. C. de Zeeuw, terwijl als vervanger zal op treden, de heer C. 0. Numans, gemeente-ontvanger, beiden aldaar. Bij Kon. besluit zijn beu. bij het wap der inf. tot ie-luit. de 2e-luits. A. A. den Hoed en II. H. Timmer mans, beiden v. h. wap., gedetach. bij het leger in Ned Ind tot kapt., bij het 3e reg. de le-luit. P.P. C. ColWtte, v d. staf der inf., weikzaam bij de Kon. Mil Acad tot le-luit., bij hun tegenw. korps, de 2e-luits. J. M Sluys, van het 4e. en A. M. van Gen- deren, van het 6e reg., H. Bierman, v. het instr.-bat. C. Visser, v. h. 4e, J. E. L. Haeneeour, v. h. 2e, en L. G. de Mooy, v h. Ie reg. Bij Kon. besluit is de kolonel L. M. C. Rollin Cou- querque, command, van het 2e reg. vest.-art., op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f2100 'sjaars. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der art., tot command, van het 2de reg. vest.-art, de kolonel J. G., F. van Houtum, van het wapen, thans op non-aetiv. Bij Kon. besluit is de luit.-kolonel-kwartierm L E. Mulder, controleur van de inwendige administratie der korpsen (le bureau), op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 1676 's jaars Bij Kon. besluit lo. is benoemd, bij het wapen der infanterie, en wel bij den staf van het wapen, tot kapitein de eerste-luitenant W. A. Buekers, van dien staf, leeraar bij de cadettenschool; 2o. is aan ge noemden kapitein, op zijn veizoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en tevens benoemd tot leeraar aan de cadettenschool. Bij Kon. besluit is benoemda. tot commies der posterijen en telegraphie 4e kl. W. de Vries, thans surnumerair der posterijen en telegraphie; tot com mies der posterijen 4e kl. O. Koedan, thans surnu merair der posterijen. Met 21 September a.s. wordt lo. de luitenant-kolonel bij het korps mariniers J. B. Verhey, eervol ontheven van het bevel over de 3de afdeeling van het korps en op non-acGviteit gesteld 2o, de luitenant-kolonel J. R. J. P. Cambier, eervol ontheven van het bevel over de 2de afdeeling en be last met bevel over de 3de afdeeling van genoemd korps 3o. het bevel over de 2de afdeeling opgedragen aan den benoemden luitenant-kolonel A. P. Timmers. Uit de bewoners van de buurt nabij het Oude Kerkhof heeft zich een comité gevormd om gelden bijeen te zamelen tot een waardige ver siering dier buurt bij de Kroningsfeesten in het volgend jaar. Door den heer T. J. H. Mouwens alhier is met gunstig gevoig het examen-hoofdacte te 'sGravenhage afgelegd. De gisteren alhier gehouden cricket-match had tot uitslag: 9tlermes II" 78 en 104, »Quick I" 25 en 35 runs. Topscorer de heer F. Beesens met 50 runs. Ten nadeele van l\ Hoogstad, werkzaam in de branderij van gebr. Van der Velden, aan de Willemskade, werd aldaar hedenmorgen ontvreemd een portemonnaie inhoudende f 3 en een gouden ring. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De 14-jarige Thomas Kiela viel hedenmorgen in de Schie nabij het draaibruggetje. Hij werd er spoedig weder uitgehaald door Jan Wieners en een anderen kameraad, die ïden snoek" naar zqn woning in de Kinderbuurt brachten. Zaterdag reed de slager H. Vrijenhoek met een paard gespannen voor een wagen naar een stuk land in de Keilenb(j het bruggetje naar het land stortte het paard en viel in de sloot, terwijl de wagen op hem neerkwam. Aangezien Vrijenhoek geen hulp in de nabij heid zag en geen kans zag om het paard levend uit zijn benarde positie te redden, heeft hij het dier onmiddellijk den hals afgesneden. Van den wagen was het lemoen beschadigd. Het paard is aan een paardensiachter verkocht. Een uitgaande stoomboot die Zondagmorgen kort voor de haven heen voer, veroorzaakte door de snelle vaart een dusdanige zuiging in het water, dat van verschillende schepen de touwen knapten. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 21 Augustus. Notaris: H. B. E. Blaisse. Een hecht en sterk wel ingericht heerenhuis met open plaats, Groote Markt 25, groot i are 52 centiare, in veiling f5400. Niet verkocht. I. Een welingericht heerenhuis met tuin, aan de Nieuwe Haven No. 137, benevens een strook tuin, ter breedte van 2 meter, uitkomende aan de Warande, te zamen groot ongeveer 7 are 49 centiare, in veiling f3500. II. Een perceel tuin, gelegen aan de Warande, achter perceel I, ter grootte van ongeveer 2 are 43 centiare, ia veiling f1175.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2