TLAARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Visscherij. III. Een perceel tuin, gelegen aan de Warande, naast perceel Iï, ter grootte van ongeveer 2 are 53 centiare, in veiling f1075. Gecombineerd verkocht voor f5760. Notaris D. van den Beug, te Overschie. Vier woningen en erven met open grond aan de Stationsstraat, genommerd 23, 25, 27 en 29, en kadastraal bekend sectie I, nrs. 291, groot 57 cent., 292, groot 56 cent., 293, groot 56 cent., en 294, groot 58 cent., in veiling I. f680, II. f670, III. f650, IV. f660. Gecombineerd verkocht voor f2760, BURGERLIJKE STAND. Geboren 20 Aug. Pieter, zoon van IJ. van der Velden en A. de Ligt, Noordvcstxingcl. 21 Aug. Neeltje, dochter van B. de Jager en H. van der Hoek, Dirkje-Mccsierstraat. Maria Eiisabeth, dochter van C. F. Leeflaog en J. H. Dröge, Oosterstraat. 22 Aug. Trijntje, dochter van J. F. A. Schriek en J. van Pelt, Bakkersstraat. Overleden 21 Aug. Jacob van Leeuwen, oud 2 dagen, Nieuw slicht. De schoolcommissie alhier heeft aan den raad collectief haar ontslag aangeboden. Men ver moedt, dat de benoeming eener onderwijzeres in de jongst gehouden raadsvergadering daar van de oorzaak is. In den laatsten tijd moet de verhouding tusschen schoolcommissie en gemeentebestuur nog al gespannen zijn geweest, doordat het laatste dikwijls afweek van de adviezen der commissie. Aan den heer W. van Haften is, wegens zijn benoeming tot godsdienstonderwijzer alhier, op zijn aanvrage, eervol ontslag veileend als onder-directeur van het H. G.-of Arme-Wees- en Kinderhuis te Leiden. Er is van wege de Holl. Uz. Sp. Mij. reeds een begin gemaakt met het leggen van het spoorbaantje dat het terrein aan de Noordzijde van de Nieuwehaven in verbinding brengt met de hoofdlijn. In het uittreksel uit het reisrapport over Juli van de Bonairebelast rnet politietoezicht op de Noordzee-visscherij, wordt bericht, dat alle gepraaideHollandsche haringvisschers klaag den over een slechte vangst. Van de bemanning van den logger Charlotte, sch.N. Hoogerwerf van den reeder J, H.Warneke, wei d een man ter verpleging aau boord opgeno men, die een levensgevaarlijke verzwering aan de hand had. Noch in noch buiten de territoriale wateren werden klachten vernomen of overtredingen ge constateerd. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een vrouwenzak, waarin een portemonnaie met geld en een flacon, een goud ooiknopje. Aldaar terug te bekomen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 21 Aug. Wouter, zoon van A. den Boer en A. van Hulst, Hoogstraat. Aidert Jan, zoon van J. van Galen Last en T. Boer, Zomerstraat. 22 Aug. Nicolaas, zoon van D. Bos en J. de Neef, Westnieuwland. 23 Aug. Aaltje Jacoba, dochter van L. de Blois en A. Boerdam, Nieuwelaan. Ondertrouwd t Louis Gabriël James en Elsje IJsebrand. Het Dagblad van Maastricht zal eene metamor phose ondergaan. Als lid van de redactie zal o.a. optreden de heer De Ras, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De paus moet het voornemen hebben een schrijven tot de bisschoppen te richten betreffende de ver wereldlijking van kerkmuziek. Men meent daarin den invloed te zien aan de onlangs te Rome opgerichte vereeniging voor Gregoriaansche muziek „Gregorius de Groote". De voornaamste mededingers van Henri Becque naar den fauteuil van Meilhac in de Académie zijn Ferdinand Fabre, de groote verheerlijber van Jeanne d'Arc en Emile Faguet, de tooneelcriticus van het Journal des Débats. Francois Coppêe, die sedert eenigen tijd ernstig ongesteld is en telkens operaties moet ondergaan, maakt het naar omstandigheden wel. Hij moet mis schien nog wel zes maanden plat op zijn rug blijven liggen, maar rookt en schrijft en ontvangt bezoeken van zijn vrienden. Ter cere van Vcrdi wil men te Milaan een Verdi- schouwïrarg bouwen. Men tracht voor dat doel een half millioen lire bijeen te brengen. Te Tiel is de schutter, die zich bij eene oefening zonder verlof van het exercitie-terrein had verwijderd, omdat hij meende dat de wettelijke tijd voor de oefe ning voorgeschreven, verstreken was, in hoogcr be roep door Gedep. Staten van Gelderland veroordeeld tot f8 boete. Nb». Herv. Kerk. Beroepen: te Eenigenberg c.a., Rogaar, cand. Bedankt: voor De Yuursehe, door Ph. S. Nie- meijer, te Jntfaas. Gekef. Kerken. Beroepen.' te Zevenhoven, B. J. Heeres, cand. a,d. V. IT. Bedankt: voor Heemse (cl. Ommen), door J. op 't Holt, te Bolsward. Hooger Onderwijs. Aan de universiteit te Bonn is tot doctor in de phi losophic bevorderd de heer J. P. Arendzen, R. K. priester te Amsterdam, die sinds 1894 aan genoemde universitiet de Oostersehe talen bestudeerd heeft. De commissie uit de Holi. Maatschappij van Land bouw, welke in 1896 is benoemd ter opsporiDg der knoeierijen in de zuivelbereiding, wordt opgeheven, tengevolge der maatregelen, door het Ned Landb.- comité voor dat doel genomen. De wielerraces, gisteren op het sportterrein aan de Laan van Nieuw-Oost-Indié te 's-Gravenhage ge houden, zijn wel de belangrijkste, die daar tot nu toe plaatB hadden. Voor de Haagsche baan ongekend hooge prijzen werden verreden cn, zooals te begrijpen was, lokte die „grand prix de la Haye" van duizend francs, uitmuntende buiten- en binnenlandschen ren ners naar de residentie. Alle buitenlanders, onder wie Protin, Houben, Un pens, Ruinart, Singrossi, Eros en meer andere die zich hadden doen inschrijven kwamen in de baan om zich met de Hollandsche rijders, als Kingma, Smits, Beisenherz, Van der Tuijn enz. te mecen. Jaap Eden, die wellicht zooveel had kunnen doen om Hollands eer op te houden, schitterde door afwezigheid. De conditiën, welke bij aan het baanbestuur had gesteld om over te komen, waren van dien aard dat er niet op kon worden ingegaan. Hoewel de Hollanders zich flink hebben geweerd, hebben zij 't toch tegen hun tegenstanders uit deu vreemde moeten afleggen. Protin de winner van den Grand Prix toonde zich een loyaal en Bympathiek rijder en werd dan ook luide toegejuicht. Aangevangen werd met het verrijden van den zilveren beker door de Rotterdamsche Wielrijders- Vereeniging, afgestaan aan den Alg. Nederl. Wiel rijders Bond. Deze prijs is ingesteld (zooals ook trouwens uit de inscriptie blijkt) ter herinnering aan het 10-jarig bestaan der vereeniging. 't Is een wissel- prijs, en wordt het eigendom van degenen die hem tweemaal achtereen of van dengeen die hem het eerst voor de derde maal wint. Tevens ontvangt de winner een zilveren herinneringskruis. Winner in 1896 was W. A. Zellekens van 's Gravenhage. Er werd in vier afdeelingen gereden. De beslissing, waarin uitkwamen Zellekens, Yan den Ende, De Bremaeker en Vonk, van Den Haag (deze laatstgenoemde als snelste tweede in zijn heat) werd onder daverend applaus gewonnen door Zelle kens, die daardoor eigenaar van den fraaien beker is geworden. De meest spannende kamp ving daarna aan. 't was „the Great Attraction of the Day", nl. de internati onale wedstrijd door bcroeprijders over een afstand van 2000 meters van meet gereden in zes afdeelingen. Voor de demi finale bleven over Singrossi Impens, Ruinart, Houben, Protin, Kingma, Fischer en Dele- lienne. Weder werd in 2 afdeelingen gereden. Eerste afdeeling. Eerste Houben in 3 min. 287s sec., tweede Impens. Tweede afdeeling. Eerste Protin in 3 min. 117, tweede Delelienne. Tusschen deze vier rijders werd de beslissings-race gehouden. Reeds dadelijk werd er een flink gangetje ingezet en na het luiden van de bel begon er van uit de hooge bocht een prachtige spurt. Protin passeert 'teerste de eindstreep, onder dave rende bravo's. De muziek speelt het Belgische volks lied. De Belg won dus den grand prix van 500 gulden. Voorts verkreeg Impens den tweeden ad f300; Houben (die zich ongesteld gevoelde) den derden prijs ad f200, en Deleliene den vierden prijs groot f50. Ten slotte werd verreden een „prix de consolation" over een afstand van >/s Eng. mijl van meet in 3 afdeelingen en alleen open voor hen die niet geplaatst waren in den Grand Prix. Eerste afdeelingle. De Becker, in 1 min. 63/s sec.; 2e. v. d. Knoop. Tweede afdeeling: le. Jenkins, in 1 min. Usee.; 2e. v. Doornik. Derde afdeeling: le. Eros, ie 1 min. 4/s sec.; 2e. Smits In de beslissing kwamen uit De Becker, Jenkins, Eros en de twee snelste tweede aangekomenen in hun afdeelingYan der Knoop en Smits. De uitslag was: le prijs f75 Eros; 2e prijs f40 Jenkins; 3e prijs f25 De Becker. Gisteren ïb te Amsterdam een wedstrijd voor be roepsrijders gehouden over 100 K.M. met gang- making. prijs f 600. Deelnemers: Bouhours van Parijs, Luyten van Antwerpen en Vrouwes van Am sterdam. Luyten was eerst van plan niet te starten, omdat Vrouwes meedeed, maar hij kwam van dat besluit terug. Voor het eerst sedert het bestaan van de wieler baan verscheen er een quintuplet op de planken. De 10 KM. wordt door B. afgelegd in 12 min. 35Vs see., de 20 KM. in 25 min. 37* s sec., L. is door V. 1 maal gelapt. De 30 KM. is door B. afgelegd in 30 min. 498 s sec. De 40 KM. is door B. afgelegd in 52 min. 10 sec. Bij 171 vat L. moed en loopt in. In 1 uur iB afgelegd 45 K.M. 749. De 50 KM. is afgelegd door B. in 1 uur 5 min. 46j sec. Bij 144 loopt B. L. voor de 5e maal voorbij on doet V. het L. voor de 4de maal. L. is vermoeid of mismoedig en gaat soms opzitten. De 60 KM. is afgelegd in 1 uur 19 min. 35s/s sec- De 70 KM. is door B. afgelegd in 1 uur 32 min. 59'/s seconden. De 80 KM. is gereden in 1 uur 46 min. 32 sec. De 90 KM. is gereden in 2 uur 35 sec. In 2 uur werd afgelegd 89 KM. 606. B komt als eerste aan, in 2 uur 15 min. 5S/. sec. Luyten is 2e in 2 uur 21 min. 37 sec. De rookwedstrijd. Onder groote belangstelling niet minder dan twee duizend toegangskaarten waren er genomen heeft gistermiddag in het Palais voor Volksvlijt te Amsterdam de uitgeschreven rookwedstrijd plaats gevonden. Er waren 90 inschrijvingen voor den wedstrijd. Aan het luimige verslag, dat de Tel. van den wedkamp geeft, ontleenen wij het volgende Geëscorteerd door een lijfwacht van helie- bardiers traden zij de Paleiszaal binnen. De zaal had zich al lang voor den bepaalden tijd met een belangstellend publiek gevuld en de eerste tien kampioenen, die den strijd aan vaardden er werd telkens bij seriën san 10 gerookt werden met enthousiastische blikken begroet. De strijders namen plaats op hun stoel; voor ieder stond op een smalle houten plank een kaars. Eerst deelde de heer Dudok de Wit hun de voorwaardeu van den wedstrijd mede. Onder het rooken moeten de handen op de knieën rusten; ze mochten de sigaar onder het rooken niet aanraken; de sigaren moesten op het sein van een pistoolschot, dat de heer De Wit in hoogsteigen persoon loste aan de respectieve kaarsen worden aangestoken, altijd zonder ze met de hand aan te raken; zoodra een der deelnemers zijn sigaar tot aan een daarop ge- teekend streepje had opgerookt, was de strijd afgeloopen ik verzoek den belangstellenden in dezen belangrijken wedstrijd wel op al deze bijzonderheden te willen letten. Een tiental heeren, de jury, belastten zich allereerst met de taak, elk der strijders een sigaar in den moud te steken, wat een schoonen aanblik opleverde, waarna de rookers van zoo aanstonds al hun talent van tand en tong aan wendden om den punt van de sigaar af te bijten zonder die uit den mond te laten vallen de aanschouwing hiervan gaf van de bemondig- heid, het overleg en de energie der wedstrijders een hoogen dunk, terwijl wij tevens in de ge legenheid waren de wijsgeerige bespiegelingen aan te hooren van eenige toeschouwers, die disputeerden over de vraag, wat beter was, een korten of langen punt van de sigaar af te bijten. Toen werd de plank, waarop de brandende kaarsen stonden, omhoog geschoven ter hoogte van den mond der rookers. Toen loste de heer Dudok de Wit het pistool schot. Onvergetelijk moment! Tien dappere mannen bogen even het hoofd zoodat de sigaar de kaars vlam raakte als zij niet zoo schrander waren geweest reeds vroeger hun sigaar tot in de onmiddellijke nabijheid der vlam te brengen en begonnen te zuigen aan hun sigaar. Zoodra een der strijders zijn sigaar tot op een paar centimeters afstand van den punt had opge rookt, was, zooals gezegd, de kamp beslist en bij een der eerste heats mocht een het voorrecht smaken, dat kunststuk in 42 1/5 seconde te volbrengen. De jury had geen gemakkelijke taak de heer Dudok de Wit wees daarop terecht. Met belangstelling sloegen zij het langzaam verdwij nen van de sigaren gaande. Zoodra een der strijders zyn mededingers voor was, concen treerde zich aller belangstelling op dezen held. De juryleden verdrongen zich om zoo te zeggen om hem, keken naar zijn mond en zijn sigaar met een nauwlettendheid, die studenten in de collegezaal, voor wie professor een moeilijk ge val verklaart, hun zou benijden en als dan de witte streep bereikt was, riepen verscheidene stemmen tegelijk hoen werd op verscheiden papiertjes de tijd genoteerd, waarin de over winnaar zijn sigaar had opgerookt. Dit belangwekkende schouwspel werd negen keer herhaald. Toen was er eeu half uur pauze en daarna traden de negen winners hoeden af voor deze heroën van de sigaar met elkaar in 't krijt. Laten wij daarvan alleen het belangrijke feit vermelden, dat het record van 421'5 seconde niet geslagen werd. Een goede vangst. De arrestatie te Dordrecht van den Duitscher, die verdacht wordt van diefstal van een rijwiel uit de vestibule der rechtbank in Den Haag, toen hij daar eenige stukken van overtuiging, van welker ontvreemding hij verdacht maar vrijgesproken was, kwam terughalen, blijkt nogal eigenaardig te zijn toegegaan. Toen de leden der eerewacht voor HH. MM. de Koninginnen in de rijschool hun fraai kos tuum wilden uittrekken, miste een der heeren zijn jasje, een ander zijn pantalon, een derde zijn hoofddeksel en een vierde zijn horloge. Hoe die goederen verdwenen waren, kon niemand ophelderen en voor het iustellen van een gron dig onderzoek ontbrak de tijd, zoodat men zich voor het oogenblik tot allerlei onderstellingen moest bepalen. Voor het bedienend personeel der rijschool was dat natuurlek hoogst onaangenaam en ieder hunner gaf dan ook zijn oogen flink den kost. Daar ziet op hot Stationsplein een der rijknechts een hem bekend persoon, die eenigen tq'd als pikeur in de manege gediend had en onder vermoeden van diefstal verdwenen was, gekleed met een jasje, dat geheel overeenkomt met het vermiste. IJlings grijpt de man den kerel bij den kraag en levert hem over in handen der politie, die al spoedig tot de overtuiging komt dat haar arrestant ook de beide andere verdwenen kiee- dingstukken draagt en dat zijn signalement overigens geheel overeenkomt met dat van den brutalen rijwieldief, den 23-jarigen Duitscher A. W, W,, wiens aanhouding in het Alg. Po litieblad was verzocht. Het bleek dat de kerel's nachts in de rjjbaan was geklommen, nog wel terwijl de daar ge huisveste huzaren er een wacht hadden gesteld. Het gestolen horloge had hij reeds te gelde gemaakt, teneinde zich reisgeld te verschaffen naar Antwerpen; de politie heeft het opgespoord en in beslag genomen. Het in Den Haag ge stolen rijwiel is nog niet terecht. De man is gevankelijk naar Den Haag over gebracht om daar een verhoor te ondergaan, en is vervolgens naar Dordt teruggebracht, waar hij ter beschikking van de justitie in het huis van bewaring is opgenomen. DCt.) Afscheid van Carré. Een populair man als de heer Carré verlaat het tooneel zijner werkzaamheid, niet, zonder afscheid te nemen van zijn vele vrienden. Voor dezen zal het dan ook een welkome tijding zijn dat de heer Carré besloten heeft de laatste vier dagen dezer maand in zjjn circus te Scheve- ningen gelegenheid te geven nog eens te zien wat hij op het gebied van paardendressuur vermag. Zooals men weet, gaat het personeel enz. daarna over aan den heer Salomonsky, zwager van den heer Carré, die er mede naar Rusland vei trekt. Brand. Zondag-morgen te 7 uur brak een felle brand uit in een boeren hofstede van de weduwe Bastiaan Vaandrager, staande aan den Zuidhoek te Charlois, gemeente Rotterdam. De spuiten van Charlois en Katendrecht be nevens de rijdende stoomspuit no. Ill uit Rot terdam rukten uit en werden bij aankomst in werking gesteld, onder leiding van den brand meester den heer P. van der Graaff. Omstreeks half elf was men het vuur meester de hofstede was intusschen grootendeels verwoest, alsmede een voorraad hooi. De belendende panden be kwamen eenige schade. De politie te Charlois, onder leiding van den inspecteur den heer Caspers handhaafde de orde. Ernstige mishandeling. Vrijdagavond is door de politie te Zwolle in een logement aangehouden de persoon die vermoedelijk den vorigen avond een dienstbode heeft verwond. Hij heeft aan den commissaris van politie bekend de verwonding te hebben toegebracht met een beitel, dien hij voor een ander doel zegt te hebben medegebracht, toen hij ontdekte dat zijn meisje Donderdagavond kwart voor elf door een ander manspersoon werd thuis gebracht, terwijl zij Zondagavond tegen hem had gezegd dat zij Donderdagavond niet uitging. De verdachte is ook door den rechter-commissaris gehoord en daarna weder op vrije voeten gelaten. De toestand van de verwonde is vrij bevredigend. Een misdaad. Het deskundig onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk op 14 dezer tusschen Celle en Heizen, in Hannover, heeft tot het resultaat geleid, dat men waarschijnlijk met een misdaad heeft te doen. De justitie heeft daarom een belangrijke be looning uitgeloofd voor de aanwijzing van den dader. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan ééne zijde te beschrijven. Kroningsfeest 1898. Elk hart verblijdt zich in dit schoon vooruitzicht: de kroning van onze nu reeds zoo beminde Koningin. Dan zal het feest zijn, een groot feest zijn! Zoo spreekt men elkander toe en te recht, het kan, het moet een groot feest zijn! Zal Schiedam niet haren ouden roem handhaven Zeer zeker. De feestviering 1874 heeft een eervolle plaats ingenomen in het gedenkboek der Nationale Feestviering door P. J. Andriessen blz. 185 en 186. En nu 1898? Het kan en moet 1874 verro overtreffen. Wij Schiedammers doen zulks zacht aan. maar steeds: „Excelsior!" De tijd van voorbereiding is gekomen, maakt u gereed, slaat de handen inéén. Buurtcomité's kunnen gevormd worden. De bewoners van bat Broersveld zijn begonnen, dit stemt tot vreugdeNiemand blijve achter! Schiedam moet als in een bloemenhof her schapen worden. Het zwart van Schiedam worde weggevaagd door een schitterende illuminatie en prachtig vuurwerk. Dit kan, dit moet, dit zal ge schieden Oranje boven voor onze geliefde Koningin Wilhelmina, Zeer gewenscht is het wanneer eene Feestcom missie wordt benoemd zooals in 1874 is geschied. Het is tijd, er moet gehandeld worden. Hebben wij een Feestcommissie die de geheele leiding der feestelijkheden organiseert, dan kan deze zich in betrekking stellen met de Buurtcomité's, cn als dan do tijd van feestvieren daar is, dan zal bet blijken dat wij door liefde en eendracht sterk zijn. Wie is de man die ons oproept in een der groote zalen van Schiedam, opdat wij eene Feestcommissie proclameeren het liefst met onzen Edel-Achtbaren Heer Burgemeester aan het hoofd. S. VLAARDINGEN, 21 Augustus. Van de haringvisscherij zijn binnengekomen: VL 170 Insulinde, M. v. d. Zwan, met 84 ton pekelharing; 22. VL 168 NoordsterG. Struis, met 98 ton pekelharing; FA 177 Magneet, Jb. de Ligt, met 70 ton pekelharing; VL 155 Concurrent, J. Storm, met 70 ton pekelharing23. VL 32 Zee- manshoog, H, Woensdregt, met 154 ton pekelharing; SCP 239 Catharina, A. v. d. Zwan, met 112 ton pekelharing; VL 142 Aris es Frans, .1. v. Noord, mat 98 ton pekelharingVL 137 MariaA. d. Ligt, met 84 ton pekelharingVL 173 VooruitA. v. Deventer, met 77 ton pekelharing; SCP 319 Arie en Daniël, L. Ammeraal, met 140 ton pekelharing; SCP308Nelly, Thijs Taal, met 168 ton pekelharing; SCP 111, met 228 kantjes pekel- en 6 kantjes steurharing 21. Ter haringvisseherij naar zee vei trokken: SCP

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3