m sUfe 51 jaargang. Donderdag 26 Augustus 1897. N°. 9406. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVERH. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abohkekentsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTERSTBAAT tO, Tclephoon lïo. 123. Adyertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Tedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 25 Augustus '97. Nog steeds gaan niet alleen de Russische en Fransche bladen, maar ook die uit audere lan den, voort lange besprekingen te wijden aan het bezoek van den president der Fransche Repu bliek aan den Czaar aller Russen. Zelfs de kleinste bijzonderheid van dit bezoek wordt niet onbesproken gelaten, en dat de kus sen, die de Czaar en de heer Faure wisselden, hun deel kragen in de beschouwingen, is niet meer dan natuurlijk. Ziehier nog eeDÏge uitingen der Russische bladen. De Swet verklaart, dat geheel Frankrijk het hait van het Russische volk zal hooren klop pen, gelijk geheel Rusland het vorige jaar het hart van het Fransche volk hoorde kloppen. De Peterslourgkaja Wiedomosti zegt, dat de roerende omhelzing van den Czaar en president Faure, het hoofd der werkzame Fransche natie, het eeuwig embleem der internationale rust en orde zal wezen. Rusland en Frankrijk kunnen voortaan slechts voorttreden op een zelfde roemrijk pad, bezaaid met vredespalmen, zoo kostbaar voor de ge- heele wereld. De Novoia Vremja voorspelt, dat de hooge beleefdheid, waarvan de Czaar heeft blijk ge geven door den President der Republiek in persoon te gaan ontvangen, zeker in de gansche wereld goed zal begrepen worden, want /.ij zal onfeilbaar den volgenden loop der gebeurte nissen bepalen. Het enthousiasme van het volk kan slechts toenemen met het bewustzijn, dat de kracht der twee groote verbonden staten gericht is op de onwankelbare handhaving van den vrede tot het geluk van het beschaafde menschdom, zooais op zoo juiste wijze zal gesymboliseerd worden door het feit, dat de heer Felix Faure een olijftak zal neerleggen op het graf van Alexander III. Van de Fiansche bladen legt de conserva tieve Qaulois er den nadruk op, dat de Czaar op zijn jacht Alexandria den Pi esident tegemoet is gestoomd in aansluiting met het uitgeleide door den President bij Cherbourg. De Matin noemt de omarming der beide staatshoofden den »kus des verborids-'. De JUigaro eindelijk stelt de fijue tact van den Czuar op den voorgrond, om op te treden in de eenvoudige kleediug van kapitein ter zee, ten einde Faure's zwarte rok niet al te zeer te doen afsteken bij zijn schitterende uniform. De buitenlandsche pers is kalmer in haar oordeel. De Daily Graphic noemt de ontmoeting van den autocraat van Oost-Europa met den eersten burger van West-Europa een historische ge beurtenis. De Czaar begroet den heer Felix Faure Door J. C. Biernatzki. 27) »0 neen," riep Godber, udat is het niet! en al moge ik ook vroeger aldus gedacht hebben, ik ben lang van dien ziekelijken deemoed, die uit trots voortspruit, genezen. Maar Maria zal aan mijne zijde nimmer gelukkig worden. In iedere wolk, die mijn voorhoofd rimpelt, zal Idalia voor haar staan in iedere gedachte, die ik achteloos koester, zai zij haren naam lezen. Door bange droomen in haren slaap gestoord, zal zij op mijne droomen acht geven en ik zal aan hare zijde in bestendige vrees leven aan haar wijfelen aan mijne liefde eene, zij het ook onschuldige, aanleiding te geven. Het ware iets anders, wanneer wij elkaar voorheen nimmer gekend hadden, maar een trouwbreuk laat altijd een angel achter, die telkens blijft steken." De predikant wist hierop niet veel te antwoor den en misschien had Godber gelijk. Ten minste dominee Hold maakte de opraeiking, dat Maria er wel evenzoo over dacht, want ook zij wierp ieder zinspeling op een herstel van hunne vroegere ver houding met een hoofdschudden van zich, dat bij den tegenwoordigen toestand nauwelijks haren twijfel aan Godber's aanzoek om hare hand kon gelden. Overigens was in haar gansche wezen zulk een kinderlijk blijde vrede, dat wie haar zag, onbekend met hare bittere ervaringen, dezen voor de onbe- zegt het blad als den vertegenwoordiger eener groote natie, die door traditioneelo vriend schapsbanden met Rusland is vereenigd. De Daily Telegraph mei kt op, dat gemak kelijk het verschil is te constateeren tusschen de ontvangst van den Duitschen Keizer en de spontane uiting van volksvreugde, waarmede Faure is ontvangen. 'tZijn niet een Keizerrijk en een Republiek, maar 'tzjjn Frankrijk en Rusland, die zich ver broederen. De Morning Post vreest dat de Franco-Rus sische vriendschap zich te eeniger tijd tegen Engeland zal keeren, en dringt aan op verster king der Britsche vloot. Ook de Duitsche bladen kunnen niet looche nen, dat de ontvangst van den Franschen pre sident geestdriftiger is, dan die aan keizer Wilhelm werd bereid. Zij trachten bonne mine d mauvaise jeu te maken eo zoeken hun heil in spot. Vooral de gewisselde kussen geven daartoe aanleiding. Wat de feesten zelf betreft, wordt het pro gramma ook verder onder groote geestdrift uit gevoerd. Na het gala-dmer Maandagavond verschenen de Czaar en de President op het balkon. De menigte, die zich om de waterwerken bevond, bracht hun herhaaldelijk ovaties. Het pask was schitterend verlicht en bood een feeërieken aanblik. Een gala-opera-voorstelling besloot den dag. Ten gehoore werd gebracht de tweede acte van Mlet leven van den Czaar", van Glinka, verschillende nationale dansen werden uitge voerd en teu slotte werd een schitterend ballet gegeven. Dien zelfden avond werd te Petersburg aan de Fransche journalisten en de officieren van het eskader een feest aangeboden. Gisteren was het de gewichtige dag: het bezoek aan St.-Petersburg. Tegen twaalf uur kwam de Alexandria, met de hooge personage aan boord, aan de landings plaats aan de Newa aan. Ter begroeting waren daar aanwezig de stadsprefect, een aantal offi cieren en een eerewacht. Onder de geestdriftige toejuichingen van de menigte op de schepen en op den wal, en de tonen der Marseillaise, werd de President ont vangen door den burgemeester van de hoofdstad met den gemeenteraad. Een meisje bood den heer Faure een bouquet aan in de nationale Fiansche kleuren, waarna de President zich eenige oogenblikken onder hield met de officieren der eerewacht. Terwijl hij voorbij het front der compagnie ging, zeide hij goed verstaanbaar in 't Rus sisch s Ge draagt u wei, mijn dapperen 1" Het enthousiasme kende toen geen grenzen. Daarop reed men naar de Peter- en Pauls- kathedraal waar de graftombe der Czaten is. vangenheid van een hoopvolle jeugd moest houden, waar het de vrucht was van een volledige berusting, »Laat ons van den tijd de ontwarring van dit raadsel afwachtenzeide dominee Hold tot zijne echtgenoote. Hoofdstuk XX. Zoo naderde de derde Februari van het jaar 1825. Heftige stormen uit het Noordwesten dreven do golven over het land heen, zoodat zelfs bij eb de Hallig door de zee overdekt bleef. Doch gewend aan zulke stormen en hun kracht en richting ver gelijkend met vroegere, geloofden de Hallig be woners thans niets te vreezen te hebben, en terwijl de golven de wersten ombruisten en de hutten Ridderden door het aanstormen van den wind, leg den de meesten zich vroeg op den avond kalm ter ruste. Dominee Hold zat nog wat later op door letter kundigen arbeid beziggehouden. Zijne vrouw was reeds ter ruste gegaan. Daar trad tot verbazing van den predikant Maria zachtjes de kamer binnen. sliet water stijgt hoog," zeide zij tnet bevende stem. sWat?" riep dominee Hold, terwijl hij uit be zorgdheid voor de rust zijner vrouw snel dezen uitroep van schrik temperde. »Om twee uur is het eerst vloed, en nu is 't nauwelijks :ien uur." nEn toch is de gehoele werst bijna overstroomd," voer Maria voort. sReeds slaan de golven tegen Godber's woning, reeds is de oene muur ingevallen uit mijn venster zag ik hem voor de deur staan, hij keek naar mij," De predikant was snel opge sprongen en trad met Maria naar buiten. Een bijna verblindend maanlicht goot zijn stralen Daar legde de heer Faure den gouden olijf tak op het graf van Czaar Alexander lil. Vervolgens werd het asyl der Fiansche weldadigheids-vereenigirig ingewijd en een be zoek gebracht aan het huisje van Peter den Groote. Toen kwam de hoofdschotel van den dag, de eerste-steenlegging van de Drieeënigheids- brug, die door een Fransche maatschappij wordt gebouwd. Na een rit door de stad ontving de President vervolgens in het Winterpaleis den gemeente raad en werd hem door den burgemeester bi ood en zout aangeboden. 's Middags was er receptie en een groot diner op de Fiansche ambassade, en 's avonds keerde de President naar Pelerhof terug, waarheen de Czaar reeds na de inwijding der Troitzy-brug was teruggekeerd. De president van den Franschen minister raad, de heer Méline, heeft aan den president van de republiek op Peteihof het volgend telegram gezonden »Het Kabinet heeft de eer den president van de republiek de betuiging te geven van zijn innige aandoening bij het vernemen van de schitterende ontvangst en de hartelijke bejege ning, gebracht aan het hoofd der regeering van Frankrijk door de regeering en het volk van Rusland. »Het verzoekt den heer President aan Hunne Keizerlijke Majesteiten zijn eerbiedige hulde uit te drukken, en zijn dankbaarheid, welke dooi de geheele natie, die meer dan ooit de hand reikt aan het broedervolk, gevoeld wordt. sDe president van den ministerraad, minis ter van landbouw". (w, g.) Méline. De Dupuy-de-Lóme schijnt toch het Fransche eskader te hebben ingehaald. Of prins Louis Napoleon al dan niet verlof heeft genomen voor den tijd van Faure's be zoek, is niet duidelijk. De Dclair beweert, dat hij aan den heer Faure is voorgesteld. Het bericht, dat de Ottomaansehe Bank de Grieksche regeering aan geld wilde helpen, schijnt toch niet uit de lucht te zyn gegrepen. Althans de gezanten te Konstautinopel zijn, naar uit goede bron wordt vernomen, van oor deel, dat de Banque Ottomnne de geheele oorlogsschatting zou willen voorschieten, mits een eontróle op de Griekscbg financiën wordt ingesteld. Griekenland zal wijs doen zich daarin te schikken, want die controle is in principe door alle mogendheden, ook Engeland, aangenomen. Lord Salisbury heeft dan ook op die basis aan de mogendheden voorgesteld om, ten einde uit de impasse te geraken, te Athene te vragen, we'n inkomsten Griekenland zou kunnen aan wip; voor de betaling eener jaarlijksche som van 250.000 pond, en in weiken vorm Europa een contióle op de financiën zou kunnen in stellen. over de zee, die met breede, groote golven schuimend en ruischend, in donkere dalen en lichte hoogten afwisselend, otn de eenzame woningen heonspoel- den, als om die te verzwelgen. »God zij ons dezen nacht genadig!" riep de predikant, en zijne gedachten keerden onwillekeurig naar zijne echtgenoote terug. Daar stond deze reeds achter hem, en met eene vastberadenheid, zooals die juist bij het vrouwelijke geslacht in uren van gevaar gevonden wordt, zeide zij terwijl zij haren arm om zijn hals sloeg: sWij sterven toch te zamen, jij en ik en ons kind; ik blijf niet alleen achter, zooals toen de golven jou alleen bedreigden!" In hetzelfde oogenblik stortte een deel van Godber's woning in de golven neder en het was te voorzien, dat de thans reeds zoo duidelijk worden de slechte toestand van de werst weldra den ge beden ondergang van het huis en den snellen dood van de bewoners zou veroorzaken. Godber echter scheen, hoewel menige golf het schuim tegen het gelaat deed spatten, geheel on aandoenlijk voor het gevaar. Nog stond hij, in het klare licht van de maan tot in de kleinste bijzonder heden kenbaar op dezelfde plaats waar Maria hem het eerst had gezien, maar zijn blik was niet ge vestigd op de woning van dominee Hold mam- naar die zijde waar het kerkhof lag, waarvan niet meer dan de kruin van do daarom gelegen wal nu en dan zichtbaar werd. Dat het dak van zijn huis instortte, scheen hem in zijn overpeinzingen niet te storen. In doodsangst riep Maria hem toe. Hij hoorde het niet. Toen was liet een toevallig uitglijden op den De mogendheden schijnen niet ongeneigd het op dezen grondslag eens te worden. Alleen wil Duitschland dat Europa Grieken land zijn wil opdringt en het geen enkele uit vlucht overlaat. Zoowel te Athene als te Konstantinopel heeft de regeering intussehen last met weerspannige onderdanen. In de Grieksche hoofdstad roert zich nog altijd de oorlogspartij. Thans heeft de regeering haar verboden vergaderingen te houden. Ook schjjnt er zekere ontevredenheid te be staan, omdat de Koning, ondanks den vrij duidelijken wensch dar natie, tot nu toe niet van zins schijnt, uit zijn eigen kas bij te dragen in de ooilogsschatting. Te Konstantinopel wordt nog steeds jacht gehouden op Armeniërs. Opnieuw zijn er cenfgen gearresteeid. Op Kreta bestaat onder de Muzelmansche bevolking een steike stemming voor landver huizing. Uit Kanea wordt bericht, dat de Christenen de vorige week Kandia hebben genomen. Hooge Graanprijzen. De graanprijzen zijn in de laatste dagen sterk in de hoogte gegaan. Dat er toch niet veel in graan gedaan werd aan de Amerikaansche beur zen moet volgens de Times worden toegeschreven aan de onzekerheid waarin men was door den buitengewoon grooten uitvoer uit Amerika 5,200,000 busbeis gedurende de vorige week aan sensationeele berichten over een slechten oogst in het Noord-Westen, aan berichten dat de totale oogst maar iets grooter zal zij u dan die van verleden jaar en de hoeveelheid voor de uivoer zelfs minder.. Sommige bladen noemen den ïboom" een voudig een speculatie van handelaars uit Chi cago geholpen door financiers in Wall-Street. Berichten van a la hausse-speculanten, dat het voorjaarskoren van slechte qualiteit zal zyn, zijn zeer overdreven. De Times verneemt uit Ottawa dat de land bouwers in Canada opgetogen zijn over den oogst, dien zij mogen verwachten en de stijging der graanprijzen. De uitvoer van de vorige week uit Amerika was zoo sterk dat de spoorwegen nog nooit zooveel vervoerd hebben. Op sommige lijnen werden dubbele arbeidsdagen gemaakt om op stoppingen van waggons koren weg te werken. De opbrengst van het graan in Nebraska zal waarschijnlijk 96 miilioen dollars zijn of '19 millioen meer dan dezelfde hoeveelheid het vorige jaar zou hebben opgebracht. De correspondent van de Daily News merkt op dat het niet te verwonderen is, indien de boeren in het Westen bij zulk een voorspoed de zilvertiieorieën en dergelijke vergeten. Zij zien nu dat de prijs van het graan niet te maken heeft met den prijs van liet zilver en dat ook onder den gouden standaard voorspoed mogelijk is. Zij verlangen volstrekt niet den gladden rand van de door den golfslag van do gebeukte werst, was het een opzettelijke poging om tot Godber te dringen, zonk Maria in de golven neder en dook in de volgende minuut reeds twintig schieden verder van do werst uit de schuimen de golven naar boven om dan weder voort te glijden in de lange, donkere bocht van de volgende golf. Een kreet van ontzetting van de lippen van dominee Hold en zijn echtgenoote wekto Godber uit zijne overpeinzing. Zijn blik vloog snel over het water heen in de riehiing, die hem de gillende angstkreet aangaf en in hetzelfde oogenblik ruischte do golf, die Maria droeg, weder naar boven en werd zij zichtbaar. In do rollende zee stortte Godber zich neder; een lange bootsbaak had bij juist in de hand ge had om zich daarmee legen den woedenden storm staande te houden en deze diende hom nu in zijn strijd met de kokende waterbergen, waartegen zijne krachten niet waren opgewassen. Ziedaar waar hij juist in den maalstroom van een brekende golf kon opademsn, schoot van den schuimrand van do naaste watermuur voor hem eene donkere gestalte naar beneden, en zweefde, door een nieuwe goif vooitgedragen, hem tegemoet, en in weinigo oogenblikken stond Godber weder op zijne weist. Als levenloos hing Maria in z!j*>e armen. Tot zoolang hadden de angstige blikken van dominee Hold en zijne echtgenoote da bewegingen van beiden gevolgdthans herinnerde echter een hoog opbruisende golf die den drempel van hun huis overspoelde hen er aan de noodige maatregelen voor hun eigen redding te nemen. (i Vordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1