VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. €r e in o n s tl Nieuw s. Gereilde en verkochte onroerende goederen. Geveild en verkocht25 Augustus, NotarisMr. H. M. C. Poortman. I. Een woonhuis met schuur, erven en open grond, staande en gelegen te Overschie aan de Dorpstraat, wijk A, nr. 59, kad. C1732, groot 100 vierk. ellen, in veiling f 775. Verkocht voor f1085. II en III. Twee, elk afzonderlijk te veilen, woonhuizen en erven met open grond en gang, staande en gelegen te Overschie, nevens elkan der op de Lugt of Trekkade, wijk A nrsl99, 199« en 1995, kad. C 1376 en 1377, tezamen groot 214 vierk. ellen, II in veiling f 340, III in veiling f270. IV. Een perceel open grond, gelegen achter de perceelen II en III, kad. C 1378, groot 531 vierk. ellen, met het recht van iri-, uit- en doorgang door de in voormeld perceel nr. 1376 begrepen gang, in veiling f330. II, III en IV gecombineerd verkocht voor 11500. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd s 25 Augustus. J. J. van den Tempel, 28 jaar, en A. de Bruin, 21 jaar. S. de Vries, 24 jaar, en H. J. van Dongen, 23 jaar. J. 3. de Kaper, 24 jaar, en H. G. G. Oostrum, 19 jaar. J. Hendriks, 35 jaar, en J. C. van Weert, 29 jaar. Overleden s 22 Augustus. Levenlooze dochter van A. Le Pair en A. J. in 't Hol, Dwarsstraat. 24. Alida Maria Hilkhuijzen, oud 2 maanden, Dirkje Meestee-straat, Adriana Maria Barbara Trouwborst, oud 2 jaar 4 maanden, Qrofbaan. Bij het passeeren van den goederentrein, gisterenmiddag 12 uur, werd de hond van den heer v, B. alhier, door dien trein op den over weg de kop, letterlijk van het lichaam ge scheiden. Na eenige stuiptrekkingen gaf het prachtige dier den geest. BURGERLIJKE STAND. Geboren 25 Augustus. Geertrui da Maria, dochter van J. Knoop en M. van den Broek, Havenstraat. Overleden 24 Augustus. Maartje Nieuwenhuizen, oud 32 jaien, echtgenoot van A, Baggus, Maasstraat. Letterkundig Congres. Gisterenmorgen zijn de zittingen van het Letter kundig Congres te Dordrecht aangevangen. Dc voorzitter van de regelingscommissie dr. B. J. Kicwiet de Jonge hield de openingsrede, waarin hij het belang der taal voor eene natie schetste. Eulde werd gebracht aan wijlen nir. Beclaarts van Blokland, diplomatiek vertegenwoordiger der Z. A.- Republiek, en aan dr. Leijds, staatssecretaris der Z. A. R.voorts aan H. II. de Koningin-Regentes en Z. E. Paul Kruger, beschermers van dit eongres. Op voorstel van dr. Laurillard werd benoemd tot voorzitter van het Congres dr. H. J. ICiewit de Jonge. Tot onder-voorzitters werden benoemd de hoeren dr. Mar. Rooses en prof. J. ten Brink; tot secre tarissen de heeren dr. Obrie, Jan Bouchery, mr. Van Overvoorde en mr. Tyssen. Voor afdeeling I (Neder), taal- en letterkunde) werd aangewezen tot voorziter prof. Kern; tot be stuursleden prof. Te Winkel, Frans Gittens enmej. Nijlaud. Voor afdeeling II (Nederlandscbe geschiedenis en oudheidkunde): tot voorzitter prof. dr. Paul Frcde- ricq; tot leden de heeren H. Seruian Heeres, dr. Nij- hoffen en dr. H. van de Linde. Voor afdeeling III (Nederl. Tooneel, Muziek en Boekhandel)tot voorzitter Peter Benoiltot leden de heeren Hui van Buren, J. Funke, E. T. Sjocn en mr. Vriesendorp. Daarna ging men In de nfdeelingen. Eerste afdeeling. Nedcrlandscha taal- en letterkunde. Ilicr trad allereerst als spreker op dc heer T. Tal (Den Haag) met het onderwerpDe plaats en de eischen der icoordaigroep uit het volksleven der Is raëliet en. Spr. zet in zijne reden uiteen, hoe joodsche woor den en uitdrukkingen in onze taal dikwijls verkeerd begrepen worden en worden misbruikt. Studie is het cenige, wat dit euvel kan wegnemen. Tweede spreker was do heer W. Rutgers (Den Haag), die zeide iets te willen zeggen omtrent de spelling van bastaardwoorden. De Vries cn Te Win kel is op dit gebied zeer inconsequent en lastig, vol fouten en niet te lezen. Dc Vereeniging tot vereen voudiging der spelling heeft zich dc zaak wel aan getrokken, doch hare regeling van 1895 heeft niet genoeg rekening gehouden met den smaak van het publiek en de eischen van het gemak, wel met de eischen van onderwijs en wetenschap, Spr. meent in zijne drie stellingen, die hij als conclusie stolt dat lo. speUingen als mielieoen, officsicccl, mielictièr zijn af te keuren2o. een even- tueele vereenvoudiging der basterd-woordspelling zou, daargelaten zeer alledaagsehe woorden cn enkele uitgangen, zich hooren te bepalen tot invoering van z, l- en kw in verbasterde woorden zonder andere vreemde spelling-elementen, behalve in eigennamen en hun afleidsels en eerste leden als micro; 3o. zulk een vereenvoudiging is wenschelijk. Bij de discussie bleek, dat men thans in verande ringen geen heil zagvele vreemde woorden hebben burgerrecht gekregen. Do heer B. J. F. Varenhorst (den Haag) verde digt de volgende stelling„Het is wenschelijk, dat in do woordenboeken en woordenlijsten der Neder- landsehe taal, achter elk op de gebruikelijke wijze geschreven woord de algemeen beschaafde en som tijds ook de gewestelijke uitspraak in klank-inschrift worde afgebeeld. Nadat op de moeilijkheden eener zoodanige bepa ling was gewezen werd het voorstel verwezen de bestendige commissie. Tweede Afdeeling. Geschiedenis en Oudhridhmst. Dr. H. van der Linden (Leuven) sprak hier over de studie der middeleeuwsche gilden in Noord- cn Zuid-Nederland. Daarna sprak dr. J. F. Corstens (Breda) over Een oordeelkundig en geschikt gebruik der archieven moet de geschiedenis groote diensten bewijzen. Waar vroeger minachting en verwaarloozing was, leeft thans belangstelling en goede zorg. Men be waart de archieven thans in brandvrije gebouwen, maar er wordt nog niet genoeg gedaan; men inven tariseert en catalogiseertmaar er moet meer komenb. v. een algemeen archievenblad, gestennd door staat en provincie, waarin consciëntieus alles wordt behandeld wat op de archieven betrekking heeft. Dit zou der geschiedenis ten goede komen door een zoo groot mogelijke verzameling van feiten. Hoe gebrek aan feitenkennis de geschiedenis onjuist en onnauwkeurig maakt, toont spr. door voorbeel den aan. Een archievenblad moet objectief zijn, de stukken, die men gevonden heeft, geven zooals zc zijn. Sub jectieve beschouwingen late men na. Ook moet die arbeid belangloos zijn, want werk uit liefdevoorde zaak doet men veel nauwkeuriger. Het zou spr.'s wensch zijn, indien dit congres iets kon uitworken in de richting door spr. aangegeven. Prof. mr. J. E. Heeres achtte het doel goed, maar het middel ongewcnscht, omdat reeds een archieven blad bestaat en overigens nog gelegenheid genoeg bestaat tot publiceering van stukken, o. a. door het Geschiedkundig Genootschap tc Utrecht. Daarna werd de vergadering verdaagd tot morgen. Derde afdeeling. Nederlandsch tooneel, muziek enz. De afdeeling werd voorgezeten, wegens afwezig heid van don heer Benoit, door den beer J. Hnf van Buren, Na een korten welkomstgroet werd het woord verleend aan den heer J. Vriesendorp uit Amsterdam, die sprak ovc „Eén tooneel voor Noord en Zuid." Spr. wees op wat reeds gedaan was, vooral door wisselvoorstellingen van artikelen in Noord- en Zuid- Nederland, die voorloopig goed geslaagd zijn. Eindelijk is het te verwachten, dat de pogingen om het tooneelorgaau voor beide landen geschikt te maken, zullen slagen. De heer Vmkesteyn gaf eonige aanvullingen, omdat hij eigenlijk een zelfde onderwerp wilde be handelen als de heer Vriesendorp. Er bestaat een feitelijk verbond tusschcn het tooneel in Noord cn Zuid. Immers den 28en Juni is in het Museum Plantijn te Antwerpen besloten, om het orgaan van de tooneelvereenigiugou samen te smelten, het Nederlandscbe deel, onder redactie van den heer Vriesendorp, het Vlaamsche onder redactie van den heer Cornette. De heer Gittens uit Antwerpen wees er op, dat Noord-Nederland wel is waar Zuid-Nederland een halve eeuw in fijne beschaving vooruit is op tooueel- gebied, maar dat dit niet het geval is wat betreft de productie voor het tooneel. Hierna ontstond eenig debat over de vraag of de Noord-Nederlanders de stukken der Zuid-Nederlan ders verknoeiden, gelijk de heer Gittens meende. Velen o. a. Max Rooscs bestreden dit. De heer Vinkcsteyn deelde nog mede, dat bij het hoofdbestuur van het Tooneel-verbond het plan in bewerking is, om een modelvoorstelling te geven in de drie groote steden. Er zal moeite worden ge daan om die ook in Zuid-Nederlaud te doen plaats hebben. Eerste algemeene vergadering. Deze vergadering werd geopend met de voor het congres verblijdende inedcdeeling dat Antwerpen's burgemeester, de heer Jan van R'jswijck, op het con gres eene rede zal houden, en dat uit Pretoria een telegram was ontvangen, onderteekend Timmerman, Leyds, meldende dat aldaar een afdeeling van het congres (bedoeld wordt waarschijnlijk taalbond) was opgericht. Beide meededeelingen werden met applaus begroet. Daarna hield prof. Kern eene rede over het ge bruik onzer taal in Ned.-Indie. De tweede spr. was hier dr. E. Laurillard, die handelde over: Woorden afkomstig van verouderde zaken. Zijne rede werd zeer toegejuicht. Des avonds kwamen de congresleden met hunne dames bijeen in de groote zaal van „Kunstmin". Opgevoerd werd daar het abel spel Esmoreil, opge voerd door Dordtsche onderwijzers, door enkele artis- ten cn zangers en zangeressen bijgestaan. De uitvoering, vooral do liederen, had zeer veel succes. Tot slot werd een tableau vivant: de Markt te Antwerpen, gegeven. Gisterenmiddag werd op den hoogen weg achter het hotel „Promenade" aan den Ouden Sehevening- schen wegj in tegenwoordigheid van twee leden van het Huygens Comité, hot marmeren voetstuk op de fundeering gesteld voor het in September te ont hullen Huygens-monument. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 21 Augustus 1897. Wegens politic-overtreding D. K. en M. J. W., beiden te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hecht. J. M. te Schiedam, tot f5 boete subs. 3 dagen hecht. W. V. te Schiedam, tot fl boete subs 1 dag hecht K. L. V. te Schiedam, lot f 2 boete subs. 1 dag hecht. A v. O. en J. S., beiden te Schiedam, tot f2 boete subs. 2 dagen hecht. F. J. H. M. G. te Schiedam, tot 2 maal f 0.50 boete subs. 2 maal 1 dag hecht. Wegens strooperij H. S. te Schiedam, tot f 1 boete subs. 1 dag hecht. F. v. W. te Schiedam, tot f3 boete subs. 3 dagen hecht. Wegens straatschenderij N. J. H. B., D. F. A. R., Th. J. G. en J. G. V. allen te Schiedam, ieder tot fl boete subs. 1 dag hecht. Wegens overtreding der Boterwet W. B. te Schiedam, tot fö boete subs. 4 dagen hecht. Dc rechtbank te Breda behandelde gisteren de zaak van den ontslagen directeur der bank van leening te Bergen-op-Zoom F. J. G. Bij de inventarisatie dfe gevolgd is op dc vlucht van beklaagde, bleek een te kort van f7715. Con trole op zijn beheer werd niet uitgeoefend in strijd met het bestaande reglement op het beheer der instel ling dat eene jaarlijksche verificatie voorschreef. Deze omstandigheid gaf den president van de rechtbank aanleiding om, vooral den voorzitter der commissie van toezicht op het beheer der bank van leening, zeer streng te berispen over de verregaande nala tigheid in het volbrengen zijner ofiicieelc verplich tingen. Het O. M. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. De minister van justitie heeft op daartoe strek kende voorstellen goedgevonden, dat een gedetineerde in de strafgevangenis te Groningen, wiens straftijd zal verstrijken behoudens te verleeneu vermindering van straf den 29 Juli 1898, en twee gedetineerden in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, wier straftijd zal verstrijken, behoudens te verleeneu ver mindering van straf, 23 Juni 1899 en 6 December 1898, voorwaardelijk in vrijheid zullen worden ge steld. De minister van justitie heeft goedgevonden de voorwaardelijke invrijheidstelling vau een gedetineerde in tc trekken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Wijk bij Heusden, J. G. C. Go- bius du Sart, tc Eemnes Buitentc IJtens en Ilen- naard (toez.), H. Schokking, te Amsterdam. Bedankt: voor Kage en Abbcne, door J. A. dc Vlieger, te Maaslandvoor Stad aan 't Haringvliet, door E. W. .T. Posthumus Mcijjes, te Heinenoord. Gi.kei'. Keuken. Bedankt: voor Baarland, L. Spoel, te Harder wijk. R.-K .Kerk. Het Martelaarsveld te Brielle werd dit jaar bezocht door 34 processies, samen uitmakende 11.283 pelgrims. In 't vorige jaar kwamen er 35 processies en 13.079 pelgrims. Felle brand te "Botterdam. Men seint ons: Hedenmiddag ten twee ure is in de lorren- pakhuizen van de firma E. M. Mok aan de Linker-Rottekade te Rotterdam een geweldige brand uitgebroken door het inslaan van den bliksem. Acht handbrandspuiten en twee stoombrand- spuiten waren spoedig ter plaatse en wierpen hun water met dubbele stralen in het bran dend perceel, waardoor men er in slaagde te 4 uur ongeveer den brand te bepalen tot het bovengedeelte. Het perceel is begrensd door de diamant slijperij van Cales en de fabriek van geweven goederen der firma Haal. Persoonlijke onge lukken hebben hierbij niet plaats gehad. De brand- en waterschade, die zeer aanzien lijk is, wordt door assurantie gedekt. Dit is reeds de vierde maal dat deze fabriek in brand staat. De eigenaar was afwezig; hedenmorgen was hij naar Brussel vertrokken. Het Beursplein te Rotterdam bood heden nacht een bijzonderen aanblik. Voor het post kantoor stond een stoomspuit, omringd door eenige handspuiten, te werken eer blussching van een feilen brand, omstreeks halfeen ont staan in het pand Beurssteeg 17 van den heer Biretx, waarin barbierswinkel en badinrichting, waarvoor warmtegeleidingen en een groote oven in het pand aanwezig zijn. De beursopzichteres, weduwe Maas, ontdekte den brand, gaf het eerste brandsein en deed de slangen in het beursgebouw aanschroeven, daar massa's vuur over het gebouw woeien. Tegen 2 uur was de brand grootendeels ge- bluscht. Het pand van drie verdiepingen is echter uitgebrand. "Verzekering dekt de schade. De aangrenzende panden bekwamen aanzien- lyke waterschade. Kon. Ned. Tapijt fabriek. De Kon. Dev. Tapijtfabriek herdacht gisteren haar 100-jarig bestaan. De arbeiders en de ar beidsters vieren het eigenlijke feest eerst a. s. Zaterdag aan den sDollen Hoed" bij Lochem. Zij vei trekken daarheen met een extra-tram. Maandag echter, den werkeiijken herinnerings dag, was de geheele fabriek en de verschillende appartementen van den directeur, onderperso- neel, enz. in feestgewaad. De arbeiders en arbeidsters hadden dat alles zeiven zeer smaakvol met vlaggen, bloemen en groen gedaan. De directeur hield een toespraak tot het geheele arbeidspersoneel, dat hij om '11 uur op de plaats van de fabriek had doen bijeenkomen. Onder het houden der aanspraak kwam juist de troep huzaren binnen. Voor het gebouw dei- fabriek hielden zij halt en de muziek bracht den feestvierenden een ovatie, waarna de direc teur zich naar de straat begaf en voor de hulde bedankte. Alsnu bedankte een der werklieden namens allen den directeur voor de eer om in de feest rede waardeering voor liet arbeidspersoneel uit te spreken, waarna allen versnaperingen ont vingen, terwijl in den namiddag niet gewerkt en iedereen feestvieide. Het is verheffend waar te nemen hoe groot de genegenheid is die het geheele personeel den directeur, den heer P. G. van Schermbeek, toedraagt. Een voorbeeldige orde heerschte. De brand in de Weldad'gheidsbazar. De drie beschuldigden in het proces over den brand in den Bazar de la Charitd te Parijs, baron Mackau en de heeren Bellae en Bagrachoff, zijn schuldig verklaard aan manslag door onvoorzichtigheid. De baron werd veroordeeld tot 500 franc boete, Bellae tot 300 francs boete en een jaa" gevangenisstraf, Bagrachoff'tor 2C0 fr. boete en acht maanden. De wet-Bérenger is bij dit vonnis toegepast, zoodat de uitvoering er van voorwaardelijk is gesteld. Baron Mackau heeft een eisch ingediend tot ongeldigverklaring van het vonnis. Gefopt. Graaf X., een Poolsch edelman, bestelde bij een Ilamburgsche sigaren-export-firma een paar honderd Havanna-sigaren, die hem ook stipt op tijd geleverd werden. De graaf rookt de sigaren, prijst overal de qualiteit, hult zich met welbehagen in geurige rookwolken en bevindt zich daarbij in zulk een zalige stemming van vergetelheid, dat hij niet denkt om de betaling der rekening, die hem alieronderdanigst met de sigaren is toegezonden. Na eenigen tijd zijn de fijne Havanna's opgedampt en gaapt hem een treurige leegheid uit de kistjes te gemoet. Maar de graaf weet onmiddellijk raad. Hij schrijft nogmaals aan de Ilamburgsche lirma en bestelt opnieuw dezelfde hoeveelheid derzelfde sigaren, ditmaal evenwel onder rembours". Geen week later is de zending er. Na de gewone, vervelende douane-formaliteiten betaalt de graaf de invoerrechten en het verreken- bedrag, dau opent hij kistje na kistje alles leeg. Eindelijk vindt hij in het laatste kistje de voldane rekening over de eerste zending, anders niets. Dat graaf X. aanvankelijk weinig gesticht was, is begrijpelijk, en zijn gezicht moet bij het overdenken der feiten een aanmerkelijke lengte hebben getoond. Maar allengs trof hem de huinor dezer ge schiedenis, en zelf heeft hij de zaak dikwijls, tot algemeene hilariteit, verteld. Het bedrag der invoerrechten evenwel over de gedeclareerde sigaren, die niet waren ge leverd, heeft graaf X. zich doen terugbetalen. Een brief aan de weduwe van Canovas. De moordenaar van den Spannschen premier heeft reeds onder beulshanden zijn leven moeten laten, maar de vraag of het goed, was, met hem te handelen, zooals hij gehandeld heeft, het „oog om oog, tand om tand" toe te passen, is nog altijd niet opgelost of liever zij wordt niet door allen in denzelfden zin beantwoord. Eu aan welke zijde men in deze quaestie ook staat, belangwekkend blijft na Angiolillo's dood evenzeer als daarvoor het gevoelen in deze aangelegenheid van die menschen, welke meer dan anderen het menschelijk gemoed bestudeerd hebben en die, zeiven diepere in drukken ontvangende, beter dan anderen kunnen oordeelen over de moreele gevolgen van een gebeurtenis voor het innerlijk leven van hun medemenschen. Tot die misschien juister, maar iu elk geval dieper voelende menschen kan men ongetwij feld wel rekenen het vrouwelijke hoofd van de Nederlandsch-Belgische afdeeling van het Leger des Heils en daarom is van belang, wat zij naar aanleiding van liet ontzettende feit aan mevrouw Canovas, de weduwe van Angiolillo's Slachtoffer, geschreven heeft. Aan de zeer te waardeeren welwillendheid van het echtpaar Booth-Clibborn dankt de Telegraaf het bezit van een afschrift van den brief, waarvan hier de vertaling volgt: Zeer geëerde mevrouw, Met alle harten, die voKon, ben ook ik diep getroffen door de tijding van uwe bittere be proeving. Woorden zijn niet bij machte uit drukking te geven aan al mijn sympathie voor u, die zoo zwaar getroffen zijt door dezen smar- telijken slag. Maar hoe zal ik den indruk weergeven die de lezing mij gaf van de bizonderheden dei- ter aardebestelling van hem, dien gij beweent! Ik ben geheel vervuld van bewondering voor uwe edele woorden: »Ik wil, dat allen, die inij hooren, het weten, dat ik den moordenaar van mijn. echtgenoot vergiffenis schenk!" Toen ik dit van u las, mevrouw de hertogin, heb ik gedaelit, dat gij veel nader dau de meesten bij het ware geneesmiddel zijt, dat tegen die ontzettende ziekte, de anarchie, moet aangewend worden. De dwang, het ruw geweld, de guillotine zullen haar nooit doen ophoudea, in dien twee strijd op leven en dood tussehen de maatschappij en deze arme verdoolden, zullen slagen beant woord worden door andere slagen, het zwaard zal het zwaard uit de scheede roepen, het ge weld zal geweld voortbrengen want men is onmachtig tegen de natuurwet, volgens welke elk zaadje van een vrucht niet anders dan een gelijksoortige vrucht kan doen ontstaan. Waarom, nu de aandrang van uw eigen hart u reeds de juiste gedragslijn heeft aangewezen, de persoonlijke vergiffenis, waarom die aandrang nu ook niet verder laten gaan tot de logische en natuurlijke consequentie: de officieele, wette lijke vergiffenis? Dat zou een slag ziju aan de anarchie toe gebracht, die veel zwaarder zou treffen dan die zwakke, alledaagsehe slag: het dooden van een man, dien men in zijn macht heeft. Uw toestand van treurende weduwe van den verscheiden hoogwaardigheidsbekleder van het land, maakt het u alleen mogelijk van de koningin gratie voor den moordenaar te ver krijgen en geeft u een gelegenheid, misschien wel een eenige gelegenheid, in den boezem van onze moderne samenleving om aan te toonen,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3