BINNENLAND. Uit (le Staatscourant. STADSNIEUWS. yLAA1;MNGEN Kunst en Wetenschap, Amerikanen dien te hoog mochten houden, zullen ze door het graan uit Argentinië en Australië worden overvleugeld. Bovendien de Fransche oogst komt eerst over eenige weken aan de markt, flet is juist de schrale tijd, tusschen twee oogsten in en de Fransche giaanbouwers zullen wél doen hun product spoedig aan de markt te brengen vóór de prijs weder sterk daaltde regeering zou anders genoopt kunnen worden tot verlaging van liet invoerrecht. De graanprijzen zijn voorts nog niet zoo hoog als in vroegere jaren. Die van 1895 et) '96 waren bijzonder laag wegens de buitengewone oogsten van 122 of 124 millioen hectoliter. Ook bij den hongeren prijs van nu, bij 1/3 min deren oog«t, is de winst van den boer nog heel gering. De Minister voegde er bij, dat .ie aardappelen goedkoop zijn en de bevolking veel meer vleesch eet dan vroeger. Men heeft er meer dan genoeg van, van de graanrechten in Frankrijk! »De gemeenteraad van Marseille heeft beslo ten een oproeping te richten tot alle gemeente raden van Frankrijk. om deel te nemen aan een intercommunale bijeenkomst te Parijs ten einde afschaffing van de graanrechten te ver krijgen." Zoo meldt de Temps. En in verschillende plaatsen van Frankrijk viridt deze beweging tegen de graanrechten steun. Want de oogst is slecht dit jaar, en in ver schillende streken is de broodprijs reeds geste gen. De bakkers-vereeniging te Montpcllilr heelt reeds besloten het brood met 2V2 centime per kilogram op te slaan. De i>protectie" blijkt niet in staat de brood prijzen te protegeeren tegen verhooging. De Ministerraad heeft besloten, dat er op het oogenblik geen reden was om de invoerrechten te veranderen; echter zou in de volgende zitting die op 1 September in het Elysée zal plaats vinden, nogmaals deze aangelegenheid bespro ken worden. Gemengde iHeiledecllngen. De leden van het internationale arbeidseon- gres te Zurich hebben gisteren de discussie aangevangen over den arbeid der vrouwen. Over een voorstel van den heer Carton de VViart om gelijdelijk den vrouwenarbeid in de groot-industrie af te schaffen, onstoad een ge animeerd debat. Met 165 tegen S9 stemmen, onder gejuich der feministen werd echter dit voorstellen ver worpen. Don Carlos moet verklaard hebben, dat het niet uit welwillendheid tegenover de koningin regentes is, dat hij geen opstand proclameert, doch alleen uit eerbied voor den toestand, welke thans in Spanje bestaat. Uij zal geen druppel bloed vergieten voor hij niet zeker is van de overwinning zijner zaak. De opstandelingen te Canea en Rethymo hebber» twee Muzelmannen vermoord binnen het militaire cordon. Zij hebben hun de ooren afgesneden en een derden Muzelman gewond. Yereenig-baar In het weekblad Kroniek schrijft de redacteur: Verleden week namen de couranter uit de Staatscourant het volgende bericht over Maatschappij ïSuiiname", te 's-Gravenhage. Doel: Iri Nederlandse!» West-Indië het instel len van geologische en landbouwkundige on derzoekingen. het verkrijgen van vergunningen tot mijnbouwkundige opsporingen en van ge- bruiks-, eigendoms- en mijnrechten op en m den grond, zoomede van concessiona. voor boven- en benedengrondsche ontginningen, b. voor den aanleg van tram- en andere com- munieatiewegen en -middelenenz. Zij vangt hare werkzaamheden aan met een onderzoek naar de geologische en landbouwkundige ge steldheid van den bodem der landstreek, ge legen bezuiden Paramaribo, tueschen de Suri name- en de Mnrowijne-rivieren, en het maken van een voorloopig tracé van een stoomtram weg van Paramaribo naar het Lawagebied. Duur 75 jaar. Kapitaalf 500.000, in aan- deelen van f'100, alle geplaatst. Raad van beheerJ. A. de Gelder, J. C. Jansen, C. Lely, L. D. J. L. de Ram en E. Edersheim Bzn., allen te 's-Gravenhage, secretaris L. P. de Stoppelaar. CommissarissenG. H. van Steye, ,T. C. Wilbrenninck, beiden te 's-Gravenhage en H. G. J. Völcker van Stoelen, te Gorssel. Door de heeren J; A. de Gelder, J.C.Jansen, C. Lely, L. D. J. L. de Ram en Mr. H. W. F. Struben worden, behoudens goedkeuring van den Gouverneur van Suriname, tegeu ontvangst van oprichters bewijzen, in de vennootschap inge bracht, in het geheel en zonder eenig verder voorbehoud, alle rechten ea verplichtingen, welke door hen zijn verkregen en hun zijn opgelegd bij de vergunning van den Gouverneur van Suriname van 4 Januari 1897 no. 64." De gespatieerde narnen van de heeren C. Lely en J. C. Jansen, leden van den Raad van Beheer, stemmen volkomen overeen met die van de heeren, enkele weken geleden benoemd tot Ministers van Waterstaat en Marine. Zijn het de Ministers, die lid zijn van dezen Raad van Beheer en dus in hun particulier belang over concessies met den Gouverneur van Suri name zullen moeten onderhandelen Gesteld, de heeren zijn dezelfden, dan is deze toestand zeker buitengewoon ongeoorloofd. Na dat wij in de krant de lijst van betrekkingen lazen, waarvoor de heer Crerner, zeer correct, beeft bedankt, klinkt het zonderling twee andere Ministersnarnen te zien in iiet beheer van een onderneming, welker beoogde affaires de con cessie, dus de medewerking der Sui'inaamsche Regeering. behoeven. Kan men mededeelen, dat hier een andere J. C. Jansen en een andere C. Lely zijn bedoeld, dan vervalt de opmerking, die nu moest worden gemaakt. De zaak kan in de Kamer de aan leiding zijn tot een debat, waarin in't algemeen de vraag wel mag worden gesteld, of het miuisterambt mag worden vereenigd met het beheer of het commissariaat van handels- of nijverheids-ondernemingen. De Residentiebode heeft eens nagegaan wat er van deze zaak aan is en in de Staatscourant gevonden, dat de Maatschappij in quaestie reeds was opgericht den 12 Juli, toen de heeren Lely en Jansen onmogelijk konden weten dat zij door II. M. de Koningin aan het bewind zouden worden geroepen. Zij worden dan o :1c in de akte van oprichting genoemd -ooud-ministers". Van zeer bevoegde zijde wordt tevens aan het blad medegedeeld dat de heeren Jansen en Lely, vóór zij als Ministers optraden, hun function als lid van den raad van beheer dei- bedoelde Maatschappij hadden neergelegd. Noch zij, noch de Maatschappij hebben het echter noodig geoordeeld, aan deze h. zoo geheel natuurlijke zaak publiciteit te geven. Ned. Juristenvereeniging. De 28e algemeene vergadering der Neder- landsche Juristenvereeniging zal te Zwolle wor den gehouden en wel op Maandag en Dinsdag 30 en 31 dezer. Zondagavond komen de Ieceri aldaar samen. Te 9 uur zullen zij worden ontvangen op de bovenzaal der Buitensocieteit. De regelingscom missie, die zich voor dit doe! heeft gevormd, bestaat uit de bh. mr. W. F. E. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, voorzitter, mr.J. W. Telting, tnr. J. van Setten, mr. ,T. C. Roosen burg. mr. P. C. A. Sichterman, mr. C. II. Thiebout en mr. S. Gratama, secretaris. De vergaderingen worden in de Concertzaal van Odéon gehouden. Na afloop der vergadering zal van 4 tot 0 uur een rijtoer worden gehouden door de omsti-eken van de stad, waarna de leden aan 't Katerveer dineeren. Des avonds zal het stedelijk muziekkorps zich iri de Buitensocieteit doen hoorende tuin is geïllumineerd. Ten toonstelling van Vrouwenarbeid. De commissie van de rubriek »Bloemenvak"' der Nationale Tentoonstelling van •Vrouwen arbeid is samengesteld nit de navolgende leden Mej. Jeanne Gaspers, pi-esidente, Apeldoorn mej. C. Pompe, vice-preridente, Apeldoorn; mej. W. Mees, secretaris, Rotterdam; en mej. A. Haan, penningmeesteres, Groningen, De Commissie is zich bewust, dat nog weinig door vrouwen en meisjes ia dit vak wordt ge werkt. Zij hoopt echter velen op te wekken tot medewerking en al vast door het kweeken van planten en bloemen op kleine schaal, iets op de tentoonstelling bij te dragen, waardoor bij anderen de lust om zich op dit vak toe te leggen worde aangewakkerd. Het is nog veel te weinig bekend, dat iu het 'buitenland, Berlijn, Swanley (Kent) enz. •scholen bestaan tot opleiding van meisjes in liet tuinbouwvak, eene opleiding waarvoor hier te lande nog slechts bij enkele kweekers ge legenheid bestaat, o. a. te Maarsen, Bussum en Hilversum. In dit vak kunnen tal van werkzaamheden door de vrouw verricht worden, terwijl tevens het bezig zijn in de open lucht haar gezond heid ten goede komt. Wanneer ook in ons land de behoefte tot opleiding zich openbaart, dan is reeds een schrede gedaan in de richting, die de vereeniging betoogt, om namelijk op elk gebied, zooveel mogelijk de vrouw in staat te stellen hare krachten te kunnen wijden aan arbeid, die tot levensonderhoud kan bijdragen. De commissie noodigt daarom vi-ouwen en meisjes uit alle standen uit, om de veelal nog sluimerende neiging tot het verzorgen en op- kweeken van planten te bevorderen, waardoor velen reeds op de a.s. tentoonstelling in Juli. Augustus en September 1898 in Den Haag te houden, iets zullen kunnen inzenden. Adelborsten. De Min, van Marine brengt door deze nader ter kennis van belanghebbenden, dat, met wij ziging van de aankondiging in de Ned. St.-Ct. van Vrijdag 13 Aug. 1897, no. 188, met ingang van 1 Sept. a.s. zijn benoemd tot adelb. 3e kl. bij het Kon, Instituut voor de Marine te Wil lemsoord voor den zeedienst L. van der Borg, E. G. Wesselink, A. Seret Azn., L. Spiegelberg, R. H. Wij mans, A. van Hengel, J. J. Roog, J. W. K. Tijl, C. H. A. Blanche ICoelensmid, A. E. Rambaldo, F. J. Heeris, J. J. Moret, D. Scalongne, F. F. Prager, J. J. Heilbi'on, K. P. F. Schmitt, J. J. van Ko nijnenburg, A. F. L. Gregory, E. Gobée; voor het korps mariniers: J. P. Remijnse, G. J. van Loenen, C. M. Bruyns, H. F. Clarkson, C. J. O. Dorren. Bij Kon. besluit is mr. N. G. Pierson op zijn verzoek eervol ontslagen als lid en voor zitter der commissie voor de statistiek van den in-, uit- en doorvoer, en is in zijne plaats tot voorzitter benoemd het lid dier commissie mr. H. van der Hoeven te Leiden. De Minister van Justitie verwittigt de belang hebbenden. dat door hem voortaan, te beginnen met den Isten September a.s. in plaats van des Dinsdags, eiken Woensdag, des namiddags te half twee uur, aan het Departement van Justitie zullen worden ontvangen diegenen, welke hem over zaken, het Departement betreffende, wen- scheri te spreken. (St.-Ct.) De gewone audiënties van de Ministers vau Binnenlandsche Zaken en van Koloniën zuilen deze week-, die van den Minister van Water staat zal Dinsdag 31 dezer niet plaats hebben. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland inspecteerde Woensdag de administratie der gemeenten Heinenoord. Oud- en Nieuw-Beijer- land, Piershil en Goudswaard en zal heden met gelijk doel de gemeenten Alphen, Aar- landerveen, Oudshon^n, Koudekerk en Leider dorp bezoeken. De toestand van den luitenant-generaal Hennus blijft buiten verwachting gunstig. Als alles zoo blijft, zal de generaal waarschijnlijk spoedig zijne werkzaamheden kunnen hervatten. Blijkens mededeeling van den consul-generaal te Kaapstad, zullen apothekers, welke aan de in Nederland gestelde wettelijke vereischten voldaan hebben, zonder verdere examens tot bet uitoefenen van hun beroep in de Kaapkolonie worden toegelaten. St.-C't. OVERSÜÏÏIE, 27 Augustus. Men is druk bezig bet terrein, gelegen bij de remise der Rotterdainsehe Traunvegmaatschivppij, voor de fecstclijkhedcu op a.s. Dinsdag in orde te brengen. Om 10 uur zal het feest beginnen, 0111 's avonds om 6 uur te eindigen. Tijdens de volksspelen zal de toegang tot de remise voor bet publiek zijn opengesteld tegen betaling van 10 cent entree. OVERSCIIIE, 26 Augustus. Gisteren is hier een jongen aangehouden, beboorendc tot een tweetal, dat de 'ouderlijke woning te Rotterdam was ontloopen. Bij Kon. besluit is ingetrokken het Koninklijk be sluit van 24 Juli, houdende benoeming van tnr E. Piak tot gr 1 fier bij bet kantongerecht te Oostburg, en zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oostburg mr. M, J. F. P. II. Krens, thans griffier bij liet kantongerecht te Vegliel en tot griffier bij het kantongerecht te Yeghel mr. E. Prak, advocaat en procureur te Groningen. Bij K011. besluit is de met verlof in Europa aan wezige le hiit.-kwartierm, van liet leger in Ned.-Indié, F. A. von Balluseck, ter zake van lichaamsgebreken, in en door den dienst bekomen, eervol uit den mili tairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen Benoemd tot collecteurs der Staatsloterij te Am sterdam P. Th C. Bocht, te 's-Gravenhage, en Cli. F. Rumling te Arnhem E Verstijnen, te Gouda, en N E. J. van den Bergli, te Amsterdam; te Gouda \V, J L. van Dissel, te Rijswijk. Evenals het vorige jaar zal ook nu weder aan den vooravond van de IConingin's verjaar dag (Maandag 30 dezer) des avonds te 9 uur eene groote taptoe met fakkeloptocht door het muziekkorps der dd. Sc> 'tterij worden gehou den. Op den feestdag zelf des moigens te acht uur koraalmuziek op Groote Markt en des mid dags ten éea uur inspectie over de Schutterij in liet Exercitieveld. Des avonds vereenigt, zooals wij reeds meld den, de Burgemeester en zijne echtgenoote, den Majoor en de officieren der schutterij aan een diner. De heer P. L. van Amerom is gisteren ge slaagd bij het te Amsterdam gehouden examen voor de hoofdakte. Den ln September aanst. hoopt onze vroegere stadgenoot de hoogeervv. pater C. J. M. Wen- neker, pastoor te Batavia en na het over lijden van Z. D. Hgw. mgr Staal als pro- vicaris met het bestuur der Oost-Indische missie, belast, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren de H. Priesterwijding heeft ontvangen. De geachte familie van den jubilaris, hoewel het betreurende den veelgeliefden bloedverwant dien dag niet in baar midden te zien zal de zen bijzonderen gedenkdag zoowel huiselijk als kerkelijk vieren. Dë kerkelijke viering zal plaats hebben in de parochiekerk van O. L. Vrouw van (,en Allerh. Rozenkrans, aan den Singel, waar Woensdag ochtend 8 ure eene plechtige H. Mis door den weleerw. pater Th. Nolet met assistentie van de geestelijken der parochie zal worden opge dragen, (N. S. Ct.) Naar wij vernemen is aan de firma Ingelse Co. alhier opgedragen de levenng van de stoommachine met stoomketel, benevens alle andere machinerieën en werktuigen ten dienste der zuivelbereiding, alles benoodigd voor de Coöperatieve Stooinzuivelfabriek »de Eendracht" te Borculo (provincie Gelderland). Hedenmorgen viel de 5 jarige Jan Koenderman bij het spelen in de Buitenhaven. Gelukkig was Arie Post, werkzaam bij de firma Plant, in de nabijheid, die het kind nasprong en het genoegen smaakte den kleinen drenkeling weder spoedig op het droge te kunnen helpen, die daarop naar de ouderlijke woning in het Maas hofje werd gebracht. Een inwoner dezer gemeente had Woensdag avond 1.1. het ongeluk te verliezer» een land- bouwboekje waarin zich f55 aan bankpapier (3 van f IQ en 1 van f25) bevond. Hedenmorgen werd den verliezer tor hand gesteld de kaft van het verloren boekje, gevischt uit een sloot aan de Vlaardingsche poort. De politie, met de zaak in kennis gesteld, doet onderzoek. Terwijl de 4-jarige Gerrit Mulder op een sleeperswagen zat, vei'loor hij door de een of andei-e oorzaak liet evenwicht en viel op straat, zoo dat de wagen hem rakelings passeerde. Aan aangezicht en knie bezeerd, werd hij door een toegesnelde vrouw opgenomen en naar de nabijgelegen woning in de Noordmolenstraat gebracht, waar geneeskundige hulp werd inge roepen. Gelukkig bleek het daarbij, dat de knaap geen ernstig letsel had bekomen. Gisteravond was aan de vischmarkt aange voerd de schokker No. 51 en een partij bot de prijzen waren voor tong van f 1.00 tot f2.80 schol van f0.40 tot f1.90; bot van f0.45 tot f0.8714; alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 7 partijen schol, tong, rog en bot; de prijzen voor tong waren van f0.77J4 tot f 3.97 l/sschol van f 0.20 tot fl.90; rog van f0.35 tot f 0.95; bot van f0.25 tot fl.32'4; alles per koop. Gevonden voorwerpen. a. Terug te bekomen aan het Commissariaat \an Politie een zwarte kous, en een duimstok. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen: 5 bossen hoepels, aan de glasblazerij van Van Deventer en Zoon, Buitenhavenweg; een witte parasol en 1 sportriem, bij v. d. Tempel, Laan 9; een band van een wiel van een kinderwagen, bij M. v. d. Bos, Hoofdstraat 4; een zwart pluche pantoffel bij C. H. J. Schliiter, Heeren straat 47een zwart bonte geit, oij A. v. d. Burg, Noordvestsingel 47een spoormandje, bij G. Oostermeijer, Oosterstraat 63. BURGERLIJ RE STAND. Ondertrouwd 26 Aug. C. van der Slot, 21 jaar, en A. Venneulen, 20 jaar. W. VVoensdregt, 40 jaar, en A. Pluijm, 34 jaar. W. van der Wal, 25 jaar, en P. van den Tempel, 24jaar. A. van der Kaag, 22 jaar, en M. Hoogland, 20 jaar. H. P. van Os, 27 jaar, en C. A. M. Steenhorst, 23 jaar. Geboren 26 Aug. Cornelia, dochter van J. II. Sluijters en M. Bergman, Singel. 27 Aug. Jacobus Johannes, zoon van C. Rijn hout en J. G. den Held, Bakkersstraat. Tot onderwijzer en onderwijzeres aan de openbare school, hoofd de heer W. Bronkhorst, te Rotterdam, zijn benoemd: de heer H. van Dijk, onderwijzer, en Mej. J. C. Hakbijl, onder wijzeres, beiden alhier. Benoemd tot onderwijzer te Middelburg de heer C. Visser onderwijzer aan de Tusschen- school alhier. Tot helpster in het geven van onderwijs in nuttige handwerken aan de Tusschen«chool alhier is benoemd Mejuffrouw Adr. Droppert alhier. Gisterennamiddag omstreeks 5 uur liep de Koopman M. Ouwejan uit Koog aan de Zaan, te venten met zoogenaamde Amerikaansche Hammetjes, tegen 15 Cent. per por.d. De hoofdagent T. Herweger kon zich echter met dat goedkoope aanbod maar slecht veree nigen en vroeg den koopman de vergunning, waaruit het recht bleek tot invoer van zijn waar in de gemeente. Hieraan kon de koopman niet voldoen en nam de hoofdagent daai om het restant zijner hammetjes in beslag en onder wierp die aan eene keuring van den rijks-veearts. Het onderzoek leidde dan ook niet in 'tbe- lang van den koopman; zij werden afgekeurd voor de consumptie en op het ten-ein der ge meentereiniging in den grond gestopt. Diegene, die van dat koopje hebben gepro fiteerd, wordt voorzichtigheid in 't gebruik, ten zeerste aanbevolen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 26 Aug. Hendrik de Bruijn en Maartje van "Witzenburg. Geboren 26 Aug. Frank, zoon van C. van Rijk en F. Hozeman, Maasstraat. Wouterina Kornelia, dochter van IC. Hoogenboom en A. van Leeuwen, Liesv. laan. 27 Aug. Jacob, zoon van A. Visser en J. Hoekveen, Westn. land,. Overleden 1 26 Aug. Machiel ICwakkestein, oud 62 jaren, wedr. van A. Brouwer, Rijkestraat. Letterkundig Congres. Het 24ste Nedcriandsche Taal- en Letterkundig Congres behoort weder tot het verledene.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2