STADSNIEUWS. Gemeenteraad. huwelijken schreef, maar wijst er op, dat deze huwelijken steeds in aantal verminderen. In 1884 trouwden zoo deelt het blad mede van de mannen 3.61 pc. van het totaal der gehuwden onder de 21 jaar, in 1889 3.00 pc., in de jaren '90, '91 en '92 nóg minder. Daarna viel weer eenige stijging te constateeren, doch het percentscijfer bleef steeds onder dat van 1884 en bedroeg in 1895 3.28. Van de huwelijken door de mannen op den leeftijd van 2124 jaren gesloten, valt ongeveer hetzelfde te zeggen. Het percentscijfer bedroeg 28.02 in 1884, daalde vervolgens niet onbelang rijk in de jaren '9192 en klom daarna weer, zonder evenwel de hoogte van 1884 te bereiken. Het was in 189527.46. Daarentegen ging het aantal huwelijken, ge sloten op den leeftijd van 2529 en van 30—34 jaren, vooruit. Het percentscijfer voor eerstge noemde catagorie bedroeg in 1884: 32.95; in 1895: 35.72; voor laatstgenoemde in 1884: 15.86; in 1895: 16.18. In 1884 trouwden 14.13 pet. van het totaal der in dat jaar gehuwde vrouwen beneden den leeftijd van 21 jaren. In 1895 nog slechts 12.03 pet. Daarentegen vermeerderde het aantal hu welijken door vrouwen tusschen de 21—24 en 25—29 jaren aangegaan. De percentscijfers waren resp. in 1884 en 1895: 35.26 en 36.38 voor eerstgenoemden26.18 en 29.11 voor laatstgenoemden leeftijd. De cijfers kan Met Centrum niet veront rustend noemen. Een wetswijziging, zooals de Kamper Ct. voorstelde, acht het dus niet noodig. Daarentegen maakt het zich bezorgd over het afnemen van het getal huwelijken in het algemeen. Van 1875 tot omstreeks 1890 werden er proportioneel steeds minder huwelijken geslo ten. Daarna kwam een kleine «rijzing", maar terwijl het aantal huwelijken in 1875 nog 31,553 bedroeg op een bevolking van 3.788.395 zielen, zijnde 8.3 per 1000 inwoners, was hun getal in 1895 35,598 op een bevolking van 4.827,549 zielen, zijnde niet meer dan 7.4 per 1000 in woners. Met Centrum veronderstelt, dat de vermin dering vooral ten laste'van den middenstand komt tengevolge van geringe verdiensten eener- zjjds en hooge eischen voor een huishouding anderzijds. De vraag naar geld is zoo schryft het blad verder dikwerf de eerste eu voornaamste, men kan wel haast zeggen de éénige vraag. Velen zien in het huwelijk bjjna niets anders, dan een middel om hun stoffelijke positie te verbeteren. En waar dit vooruitzicht ontbreekt, geven zij er de voorkeur aan ongetrouwd te blijven. Dat dit verschijnsel een zeer donkere scha duwzijde vertoont, behoeft niet te worden be toogd. Waar men slechts materieele belangen gelden doet, wordt aan de waardigheid van het huwelijk als Sacrament te kort gedaan. 7eker, het verdient afkeuring te trouwen zonder vasten grond onder de voeten, zonder rekening te hou den met de eischen van het prozaïsche leven. Maar men kan die eischen hooger of lager stellen en tegenwoordig worden zij over 't ge heel genomen veel te hoog gesteld. Een akelige zucht van parvenu-achtige grootdoenerij is over de wereld gekomen. De menschen trachten elkander te overtreffen niet in wanrachtige be schaving, niet in gezonde ontwikkeling, niet in een eerlijk streven naar wat goed en recht vaardig is, maar in allerlei oppervlakkig vertoon en een onzinnig offeren aan de mode van den dag. En vandaar die teugellooze zucht naar geld, dat voortdurend jagen naar fortuin, waardoor men aan dit oppervlakkig vertoon kan meedoen. Praalhanserij wordt het hoogste doel. Natuurlijk geldt dit niet voor allen, zelfs niet voor velen. Het gezond verstand wordt geluk kig nog in ruimen kring gevonden Ook heeft men, wat het aangaan van huwelijken b treft, rekening te houden met de ongunstige maat schappelijke verhoudingen, -waarin vooral de middenstand verkeert. Maar dat in menig geval de geldquaestie een veel te grooten invloed uit oefent en een valsch begrip van wat noodig is om zoogenaamd zijn «stand op te houden" 1 voor ta't van jongelieden een beletsel is om te trouwen, valt niet te ontkennen. En dit verschijnsel is o. i. minstens even bedenkelijk als het trouwen op een leeftijd, welke de bezorgdheid der Kamper Courant heeft op gewekt. Coöperatief congres. Het derde internationaal coöperatief congres wordt van 14—17 Sept. te Delft gehouden onder eere-voorzitterschap van minister Pier- son. De zittingen van het congres en de ver gaderingen van de commission zullen plaats hebben in de lokalen van het gebouw «De gemeenschap" en aangrenzende gebouwen. Dinsdag 14 September te 10Vs uur openings- zitting. Toespraak van den heer Pierson, ope ningsrede van den voorzitter, den heer J. C. van Marken. Aan de orde zullen zijn de volgende vraag punten Hoe is in verschillende landen coöperatie ge regeld bij de wet? Welken invloed heeft de wetgeving gehad op de practische toepassing der coöperatie? Zijn er bepalingen aan te wijzen welke die toepassing in het bijzonder hebben bevorderd of tegengehouden? Is het mogelijk hoofdlijnen te stellen welke als leiddraad zul len kunnen strekken voor de wetgeving op de coöperatie in verschillende beschaafde landen. Als rapporteurs zijn uitgenoodigd deheeren: dr. H. Crueger, DuitschlandLouis Darand, Frankrijk; mrs. Elias en Slolemaker, Neder land; Alfred Micha, België; James Deans, Engelaod; K. Wrabets, Oostenrijk. Moeten coöperatie vereenigingen ten platte- lande er zooveel mogelijk naar streven alle takken van coöperatie in zich te vereenigen, of dienen voor eiken tak van coöperatie afzon derlijke vereenigingen te worden gesticht? In dien het eerste gewenscht wordt geacht, op welke wijze is dit het best uitvoerbaar, zoodat daardoor de geheele plattelandsbevolking wordt gebaat Als rapporteurs zijn uitgenoodigd de heeren rector H. Abt, Zwitserland; EveaCovalleri,Italië; Edw. Ow en Greening, Engeland, dr. Wygods- ziuski, Duitschland; dr. Mansbolt, Nederland; R. Rasmussen, Denemarkengraaf Rocquigny du Fay el, Frankrijk. Is het ter bevorderen van directe belastingen tusschen de protectieve en de consumptieve coöperatieve vereenigingen gewenscht: a. meer in het bijzonder voor de buitenlandsche be trekkingen een algemeen handels- en informa tiebureau te vestigenb. meer in het bijzonder voor binnentandsche betrekkingen beurzen op te richten, waar de vertegenwoordigers der verschillende vereenigingen onderling of ook met anderen hunne zaken kunnen afsluiten. Als rapporteurs zijn uitgenoodigd de heeren G. J. Rielema, Nederland; E. de Boyve,Fsank- rijk Frank Hardern, Engeland jhr, A. Michiels van Kessenich, Nederlann; Lorenzo Ponti, Italië; dr. Thiess, Duitschland. Op nader bekend te maken dagen zal eene feestelijke avondbijeenkomst plaats hebben in het Agnetapark, een gemeenschappelijke maal tijd worden gehouden, en bezoeken worden ge bracht aan verschillende coöperatieve vereeni gingen en inrichtingen. Militaire Wielrijders. Indeeling der Militaire Wielrijders leden van den Algemeen Neder!. Wielerbond bij de ma noeuvres van 1897. Regimentsoefeningen en Veldoefeningen op groote schaal met de vier wapeas; "Van en met 1 tot en met 15 Sept. Tqdstip, waarop de Militaire Wielrijder zich zal hebben aan te mel den, 1 Sept. in den namiddag te 's-Hertogen- bosch bij den Comm. 2e reg. inf. M. J. G. J. Arnoldts, W. A. Telders, Ph. J. J. Quanjer, in de legerplaats bij Reijen bij den Comm. 3e reg. inf. D. Wiggers, H. H. Montauban van Swijndregt, P. Hofstede de Groot (1), te Breda bij den Comm. 6e reg. inf. H. J. Rozendaal, J. van der Velden Jr., C. P. M. Dolk. Veldoefeningen op groote schaal met de vier wapens: Van en met 6 tot en met 15 Sept. Tijdstip, waarop de Mil. Wielr. zich zal hebben aan te melden, in den loop ven 6 Sept. te Os bij den Chef van den Staf der 3e divisie inf. N. Bijkerk, B. Th. Baron van Heemstra, te Oss bij den Comm. der le brigade N. Fockema, A. J. Abspoel, J. Hanuema, te Ravestein bij den Comm. der 2e brigade jhr. mr. A. A. van Teijlingen, C. W. Engelen, P. H. Thierens, te Nistelrode Schaijk bij den Comm. dercav. van de le en 2e brig. G. B. Looienga, J. W. Klop- inan Baerselman, te Oss Reek bij den Comm. der artill. der i-- en 2e brig., jhr. A. J. B. Ver- heijen, A. E. Cohen: van en met 4 tot en met 15 Sept. Tijdstip, waarop de Mil. Wielr. zich zal hebben aan te metden, ir> den loop van 4 Sept., te Gefien bij den Comm. van den ver- plegingstrein, Frans C. J. Netscher, K. de Leeuw; van en met 6 tot en met 11 Sept. Tijdstip, waarop de Mil. Wielr. zich zal hebben aan te melden, in den loop van 6 Sept., te Niftrik Wijchen bij den Comm. v. d. Ponton tr., P. van Oordt. Cavalerie-Manoeuvres Van en met 1 toten met 10 September. Tijdstip, waarop de Mil. Wielr. zich zal hebben aan te meiden, 1 Sept. in den namidd., te Apeldoorn bij den Comm. v. h. le reg. huzaren, B W. R. Zegger, H. A. Domis, Th. Bos-Sütpde, te Putten bij den Comm. v. h. 3e reg. huzaren, Th. A. II. Alofs, P. E. Roelants, H. Lammers, G. van Ede, H, W. Hovy, J. P. Smit, W. E. L. K. Andrau. A. Kiuijver, D. F. van Duijl, S. W. M. van Berkel, II. A. Sijpkens, (2) J. A. Hingmans, mr. R. A. Benthem Sijpkens. Oefeningen in den vesting-oorlog in de Nieuwe Hol!. WaterlinieVan en met 19 tot en met 25 Aug., tijdst. waarop de mil. wielr. zich zal hebben aan te melden 19 Aug. te 1 uur n.m., te Colemborg (Stations-koffieh.), bij den hoofd kwartieren. v. d. leider (comm. Nieuwe Holl. Waterlinie), W. E, L. K. Andrau, J. P. Smit, N. Fockema; van en met 16 tot en met 26 Aug., tijdstip waarop de mil. wielr. zich zal hebben aan te melden 16 Aug. te 11 uur v m. te Vreeswijk (Veerhuis), bij den corom dei- verdedigende partij, S. W. M. van Berkel en H. A. Sijpkens; van en met '18 tot en met 25 Aug., tijdstip waarop de mil. wielrijder zich zal hebben aan te melden 18 Aug. te 11 uur v.m., te Vreeswijk (id.), id., A, Kiuijver en D. F. van Duijl; van en met 19 tot en met 25 Aug., tjjdstip waarop de mil. wielr. zich zal hebben aan te melden 19 Aug. te 11 uur v.m., te Vreeswijk (id.), id., J. A. Hingman en mr. R. A. Benthem Sijpkensvan en met 20 tot en met 25 Aug., tijdstip waarop de mil. wielr. zich fl). Zal bij eventueele ontheffing van zijn dienst verbintenis worden vervangen door G. van Ede. (2). De Mil. Wielr. A. Kluijvers en D. F. van Duijl kunnen elk voor hoogstens 13- en S. W. M. van Berkel en H. A. Sijpkens elk voor hoogstens 10 dogen in het tijdvak van 1—15 Sept. als vervanger onder wapenen worden geroepen. zal hebben aan te melden 20 Aug. te 3 u. n.m., te Wijk-bij-Duurstede, bij den comm. der aan vallende partjj (comm. 5de regt- inf.), N. Foc kema, P. L. Thierens, H. W. R. Zegger, J. W. Klopman Baerselman, Ant. J, Abspoel en H. A. Domis. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag 28, die van den minister van waterstaat op Dinsdag 31 dezer, en die van den minister justitie op Woensdag 1 September, zullen niets plaats hebben. De St. Ct. no. 201 bevat het Kon. besl. van 21 Aug. 1897 no. 34, waarbij vastgesteld worden de volgende bijzondere vooi waarden voor be noembaarheid tot Ieeraar en leerares bij het middelbaar onderwijs in Nederlandsch-Indië en regelen betreffende de uitzending uit Nederland van personeel voor die betrekkingen. De plechtige installatie van mrs. Coninck Liefsting, president en Kalff, vice-president van den Hoogen Raad, zal in eene algemeene zitt-ng van dit college plaats hebben op Donderdag 2 September, 'snam. te 3 uren. Bij het notarieel staatsexamen op 2127 dezer zijn geslaagdvoor het eerste ge teelte de hee ren A. J. Bok, te Amraerzoden; A. B. Dam, te Rotterdam en G. A.le Jolle te 's Gravenhage; voor het tweede gedeelte de heerenB. Mees ters te Zwolle, mr. S. J. van Zyst te Amers foort, C. le Nobel te Arnhem; C. J. van Rooyen, te KampenC. Goderie, te Wouw, en P. J. M. Mastboom, te Oosterhout. Bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg, werd gekozen de heer Dronkers, anti-r-volu- tionnair. De datum van opening van het 2e congres voor openbare gezondheidsregeling, dat dit jaar alhier, onder leiding van tnr. J. Heemskerk Az. zal plaats hebben, is, volgens de 2f. S. Ct., vastgesteld op 23 September. OVERSCHIE, 28 Augustus. Hedennacht hebben kwaadwilligen de met groen en oranjewimpels ver sierde palen, die aan den ingang van het terrein der remise van de Itotterdaiuschc Trarawegmaat- sohappij stonden, uit den grond gehaald en op het terrein ncdergelegd. De wimpels zijn op een afstand teruggevonden. KETHEL, 26 Augustus, De in 't vooruitzicht ge stelde lezing van den heer 0. J. H. graaf van Lim burg Stirum zal gehouden worden in het gebouw der Christelijke jongelingsvereeniging op Dinsdag a.s. Den eersten September zal zooals eerst- thans is besloten liet nieuwe gymnasium door het gemeentebestuur aan curatoren wor den overgedragen. De feestelijkheden, die bij die gelegenheid zullen plaats hebben, bestaan uit 1°. Matinee in den tuin der Officieren-Ver- eeniging, aangeboden door de Stafmuziek der d,d. Schutterij te Schiedam. Aanvang 's namiddags twee uur. Des avonds te half acht in het gebouw der Officieren-Vereeniging 2°. Opvoering door de Vereenigde Rott. Too- neelisten van »Medea", drama in 3 bedrijven, van Legouvé. 3°. Uitvoering van gedeelten uit de Oedipus- muziek, van wijlen Jhr. Mr. J. C. M. van Riemsdijk. 4°, Bal. De heer L. van Rossen alhier, is geslaagd te 's-Gravenhage voor het acte-examen Hoog- duitsche taal. Dinsdagavond zal ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina een volksconcert worden gegeven in de Plan tage, des namiddags te 6 uur. Door het voorloopig buurtcomité van het Broersveld is een oproeping gericht tot alle hoofden van gezinnen in die buurt wonende tot bij woning eener vergadering in Musis Sacrum ter bespreking der versiering bij gelegenheid van het Kroningsfeest, Gisteren namiddag viel een 2jarig meisje in de sloot langs de Damlaan, doordat er geen opzicht bij de spelende kinderen was. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door den heer v. d. S. die het kind nog van den kant af kon grgpen, waarna hij het naar de ouderlijke woning in de Tuinstraat bracht. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van de afd. Schiedam der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst betreflende aanneming van leerlingen voor den nieuwen cursus. Muziekkorps der d.d. Schutterij te Schiedam. Kapelmeester de Heer B. H. Verhallen. «e UITVOERING op Dinsdag 31 Augustus 1807, des namiddags te 6 uur, in de Plantage alhier (bij gunstig weder). Programma: 1. Marsch Lorraini, L. Cann. 2. Italieniscbe Lustpiel Ouverture, Keler Rela. 3. Herbst- rosen, Walzer, J. Strauss. 4. Fantaisie iiber Gounod's Themen. 5. Stenhanie, Gavotte, Czebulka. 6. Berliner Plaudereien, A. Kersten. 7. Volksliederen. BURGERLIJKE STAND. Geboren 26 Aug. Elisabeth, dochter van J. H. 3. van den Hoek en C. Witberg, Singel. 27 Aug. Hendrika Jacoba, dochter van H, F. W. Opperman en H. Hekket, Broersveld, ■r f- Zitting van Zaterdag 28 Augustus 1897, des namid dags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, die te 2j/, nunr de vergadering opent. Tegenwoordig 11 leden; afwezig de heeren Visser Maas, Westendorp, De Groot, Prins, Brillenburg, Poortman, Beukers en Van Gent. Er bestaat eene vacature. Bij afwezigheid van den Secretaris worden diens functiën waargenomen door den heer van Luik, Hoofd commies ter Gemeente-Secretarie. De notulen der vergadering van 4 dezer worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken, missive, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Juli, waarbij Dr. G. Bakker voor het studie jaar 1897/8 is benoemd tot tijdelijk Ieeraar aan het Gymnasium. Idem, missive houdende goedkeuring van het raads besluit dd. 4 dezer, waarbij Dr. B. H. Steringa Kuijper is benoemd tot Conrector aan het Gymnasium. Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive ten geleide van het goedgekeurd kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1897/8. Idem, missive ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit dd. 27 Juli tot verhuring van grond aan de Directie der Stearine-Kaarsenfabriek „ApoÜo" alhier; allen aangenomen voor kennisgeving. Van B. en W., Missive waarbij in overleg met de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs de onderwijzer J. Valkenburg ter definitieve benoeming als 2e onderwijzer aan de herhalingsschool voor meisjes wordt voorgedragen. Idem, Missive waarbij wordt voorgesteld ter ver betering der rooiing in de Kreupels traat grond aan te koopen van P. C. Groenendaal, G. H. Timmerhuis en P. de Wilt Idem, Missive bevattende prae-advies op het in de vergadering van heden ingediend adres van de Directie der Stearine Kaarsenfabriek „Apollo" om wijziging van den bij besluit van 27 Juli j.l. bepaalden huur prijs van 1103 c.A. gemeentegrond. Idem, Missive bevattende prae-advies op het mede in de vergadering van heden ingediend adres van J. H van Dijk om huur van 88 c.A. grond ontstaande bij demping van een gedeelte sloot langs het erf dat hij van de gemeente in erfpacht heeft. Verzoek van de Directie der Stearine Kaarsen fabriek „Apollo" alMci om den grond bij besluit van 27 Juli j.l. in huur gegeven tegen f400.per jaar, in huur tegeven, overeenkomstig het oorspronkelijk verzoek, tegen een huurprijs van f368.— per jaar. Verzoek van J. H. van Dijk alhier, om hnur van 88 c.A. grond, ontstaande bij demping van een ge deelte sloot nabij de Dwarsstraat en gelegen langs het erf dat hij thans van de gemeente in erfpacht bezit. Deze stukken worden allen ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Verzoek van J. C. Theunisse, Ieeraar in de Staats wetenschappen enz. aan de Middelbare scholen, om eervol ontslag als zoodanig tegen 1 September a.s., of zooveel later als met het oog op de belangen van het onderwijs wenschelijk zal zijn. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Adressen van J. A. de Heer, H. Yoorwald, D. Vrijeuhoek, J. A. van Weegen, C. M. Deijl, A. van der Marei, M. J. Nout en A. M. Schoof, houdende bezwaren tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/98, om onderzoek on advies in handen gesteld dercom- missio voor de belastingen. Adres van J. A. M. Jansen, houdende bezwaar tegen zgncn aanslag in de plaatselijke directe belas ting, dienst 1897, en adres van de wed. S. J. Zoet mulder, houdende verzoek tot afschrijving in dezelfde belasting, dienst 1897. Wordt om advies in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld. Aan de orde was nu het onderzoek vau de ge loofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden de heeren P. Loopnyt en F. J. Smit. Nadat de Voorzitter had verklaard, dat de benoem den binnen den bij de gemeentewet voorgeschreven termijn hadden kennis gegeven, dat zij de benoeming aannamen, benoemde hij eene Commissie daartoe, bestaande uit de heeren: Jansen, Klein en dr. de Brnijn. Gedurende het onderzoek werd de vergadering ge schorst. Na heropening der vergadering deelde de heer Jansen mede dat de Commissie de geloofsbrieven met de daarbij behoorende stukken in volkomen orde had bevonden, weshalve zij adviseerde tot toelating der benoemden. Achtereenvolgens werd nu met algemeene stemmen besloten tot toelating van de heeren P. Loopuyt en F. J. Smit. Het kohier No. 2 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1897/8, ten bedrage van f 17292.— werd, zooals het was voorgedragen, vast gesteld. Het voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot openbare verpachting van rietgewas op een ge deelte van het perceel No. 88 van sectie N. dezer gemeente, groot 19700 cA., gelegen nabij de aanhech- tingskrib van den strekdam tegenover Pernis, werd bij acclamatie aangenomen. De agenda is hiermede afgcloopen, maar voordat de voorzitter deze vergadering sluit, wenscht hij nog even de aandacht der leden bezig te houden. Wanneer de Raad weder vergadert, zullen er 5 zetels door andere heeren worden ingenomen; een verwisseling van 'A van het aantal leden is zeker niet onbelangrijk. Gelukkig is de oorzaak daarvan niet een verkiezingsstrijd, maar van vier der heengaande leden de vrije wil. Slechts de heer Hoogendam is niet vrijwillig heen gegaan: hem heeft de dood den levensdraad ver broken. Vergun mij nu, al is het misschien wat laat, met dankbaarheid terug te zien op wat hij met ons voor de gemeente beeft gedaan en eerbiedig hulde te brengen aan zijn nagedachtenis. En gij, heeren Roelants, Loncq en Huek, en ook de heer Poortman, die tot mijn spijt niet tegen woordig is, gij gaat vrijwillig heen; wij zullen uw besluit eerbiedigen, maar het doet mij persoonlijk leed en ik meen te mogen zeggen ook de andere leden, u te zien gaan. En niet alleen wij, maar de gemeente is er zeer

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2