YL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. SPORT. Gemengd Nieuws. BÜ nader onderzoek is gebleken, dat de jon gen den korenmolen »De Erfgooier" was bin Laatste Nieuws. FINANTIEEL.™"™" Beurs van Amsterdam. sy, looy, Y i s s c h e r ij. si dankbaar voor, wat gij gedurende de vele jaren dat U in haar belang zijt werkzaam geweest, voor de gemeente hebt gedaan. Vooral gij beiden, mijne heeren Roelants en Loncq, die respectievelijk 22 en 32 jaren in dezen raad hebben zitting gehad, de gemeente is u zeer veel verschuldigd en ik spreek van deze plaats een woord van hartelijken dank daarvoor. En als gij U uit het openbaar leven hebt terug getrokken, dan hoop ik dat uw hoofd nog lange jaren gespaard moge blijven en dat ten minste in gedachte met het openbaar leven zult blijven mede leven. En wanneer wij dan werken tot uwe tevredenheid, dan weet ik dat wij werken in het belang der ge meente. (Applaus.) Hierop neemt de heer Roelants het woord. Zeker spreek ik ook namens de beide nevens mij zittende heeren, mijnheer de voorzitter, wanneer ik u onzen hartelijken dank breng voor de woorden, die gij zoo even tot ons gesproken hebt. Wij, ouderen, hebben in dezen gemeenteraad zeer veel medegemaaktwij hebben daarin rustige, maar ook zeer woelige dagen beleefd. Het doet ons feitelijk leed om heen te gaan, maar immers, er is een ge slacht dat heengaat en een dat komt. Wij hebben gemeend onze taak thans te mogen overdragen aan de jongeren. Nogmaals dank voor uwe woorden cn ontvang de verzekering, dat, ook al zijn wij niet meer leden van den Raad, wij toch met belangstelling do zaken zul len blijven nagaan; terwijl wij, waar wij dit kun nen, zullen blijven werken in het belang onzer goede stad Schiedam. (Applaus.) Niets meer aan do orde zijnde sloot do Voorzitter de Vergadering. Ter gelegenheid van den a.s. 17en verjaardag van de Koningin, zullen van gemeentewege in de daartoe opgerichte muziektent worden ge geven twee uitvoeringen en wel des namiddngs van 24 uur door het muziekcorps der d.d. Schutterij, en des avonds 8—10 uur door de Harmonie-vereeniging Concordia. Tevens zal door de dd. Schutterij des middags ten 12 uur parade worden gehouden. De heer A. Schouten, benoemd tot hoofd der Tusschenschool alhier, zal a. s. Maandag in functie treden. De aanvoer van haring blijft steeds gering. Andere jaren was het om dezen tijd altijd even levendig langs de havenkaden en nu heerscht er een stilte, zooals men, voor de haringvisscherij begon, niet had kunnen denken. Het is te hopen dat er spoedig in dezen toestand verandering moge komen, daar nu reeds verschillende kui persknechts zijn ontslagen en, als de vangst niet beter wordt, er meer zullen volgen. Men vraagt zich wel eens af, waar moet het dezen winter heen, indien het zoo blijft, daar de meeste kuipersbazen fusten in overvloed in voorraad hebben. Bij het verlaten der Haven, gisteren namid dag 4%, uur, door het stoomschip Barra öoa, was de bemanning genoodzaakt ter voorkoming van aanvaring, het anker te laten vallen en geraakte dit verward met den in den haven lig- genden telegraafkabel. Na het anker te hebben opgehaald, slaagde de bemanning er in, den kabel van het anker te verwijderen en kon het stoomschip zonder schade te hebben aangebracht, een uur latei- de reis voortzetten. BURGERLIJ KE STAND. Geboren 27 Augustus. Dirk, zoon van H. van Ouden aarden en A. van Deventer, Afrol. Adriana Maria, dochter van C. D. de Snayer en M. J. van Roon, Eendracht straat. Hendrika Maria, dochter van C. Vink en A. M. Mersch, Arnold Hoogvlietstraat. 28. Jan Dirk, zoon van E. Pik en H. Harro- stra, Callenburgstraat. Hendrik, zoon van A. Drop en W, van Wilzenburg, Fuikstraat. Korstiaan, zoon van H. v. d. Pijl en J, Peters, Westnieuwland. Overleden t 28 Augustus. Jacoba Spoor, oud 1 maand, Achterstraat. Jacoba Mathilda Buis, oud 8 maanden, Bijkestraat. Auna Maria Lips, oud 12 weken, Vleeresteeg. In de plaats van wijlen dr. T. C. Winkler te Haarlem, is benoemd tot waarnemend Conservator van het Geologisch en Palaeontologisch Kabinet van Teyiers Stichting: mej. D. Winkler, dochter van den overledene. Er is sprake van, te Dordt den Kunstavond van het Congres Esmoreitte herhalen. (N. B. Ct.) Voor den Schuttersraad te Haarlem heeft de schutter Lijnzaad, die den 2en Augustus jl. den kapitein der schutterij P. Craandijk met zijn geweer had bedreigd, omdat deze hem, een aanmerking wil lende maken, met do sabel had aangeraakt, terecht gestaan. De auditeur van den Schuttersraad eischtc een boete van f 10. De schutter zeide in drift gehandeld te hebben en betuigde zijn leedwezen over het ge beurde. In den nacht van 28 op 29 Juni liepen vier per sonen, twee mannen en twee vrouwen, die zich voor de veiligheid bij elkander hadden aangesloten, op den eenzamen weg tnssehen Leiden en Voorschoten. Ter hoogte van de fabriek van den heer v. K. schoten plotseling twee mannen op het viertal toe en vroegen aan een der heeren een paar sigaren of wat tabak, wat hun werd geweigerd. Door schrik bevangen ging een der heeren et met zijn vrouw van door en lieten hunne metgezellen in den steek. De aanvallers werden nu brutaler en eischten geld. Op het hulpgeroep van de hevig in het nauw gebrachte menschen kwamen twee met revolvers gewapende nachtwakers van de fabriek van den heer v. K. toegesneld, waarop de straatroovers de vlucht namen. Het bleken later een schippersknecht nit Gorinchem en een werkman uit Rotterdam geweest te zijn. Voor de Haagsche rechtbank, alwaar zij zich heden moesten verantwoorden, was alleen de schippersknecht verschenen. Voor hem vorderde het O. M. 8 maanden en voor den werkman, bij verstek 3 maanden. De Kampioen schrijft een prijsvraag uit voor de leden van den A. N. W. B., die den drie-en-twintig- jarigeo leeftijd hebben bereikt, voor een reisverhaal. Geldprijzen zijn uitgeloofd voor de drie beste be schrijvingen van binnen- of buitenlandsche rijwiel- tochten. De volgende week gaat Cordang voor het 24 uur-record van Hnret. Hij zal op de baan van het Crystal Palace te Londen rijden, waar hem een leger gangmakers ter beschikking zijn gesteld. Brand te Amsterdam. De brandweer werd gisterenmiddag gealar meerd voor een uitslaanden brand in de Wol- venstraat 25. Hier was een stalhouderij van den heer Dwars, welker derde verdieping bewoond wordt door C. Serodini, schoorsteenveger. Deze laatste was in zijn werkplaats, aan den achter kant van het huis, bezig pijpen te soldeeren. Een der stalknechts had reeds de opmerking gemaakt dat 't zoo brandex-ig rook, maar de vrouw van den schoorsteenveger stelde hem gerust. Tegen half drie stormde zij echter naar beneden onder 't geroep, dat de kamer in brand stond. De brandweer was spoedig ter plaatse en gaf dadelijk water, wat hoog noodig was, daar het vertrek, waar de schoorsteenveger zijn werk plaats had ingericht, onder den hooizolder ge legen was. Tegen drie uur was men het vuur meester; meerdere spuiten gaven water. De derde verdieping evenals een gedeelte van den hooizolder van den stalhouder Dwars brandden uit. De stal, waar paarden en rijtuigen zoo spoedig mogelijk na het uitbreken van den brand uit vex-wijderd waren, had nogal wat te lijden van waterschade, evenzoo de vertrekken op de tweede vex-dieping gelegen. Het verbrande hooi wordt door verzekering gedekt. Een treurig ongeval viel op straat voor. De stoomspuit, van het Leidscheplein komende, reed van uit de Berenstraat de hooge brug over, die de verbinding vormt met de Wolven- straat. De ingang van de Wolvenstraat was geheel gevuld met menschen, op de straat lagen een aantal brandslangen uitgerold. De koetsier heeft waarschijnlijk willen uit wijken, de paai-den werden schichtig en de zware wagen zwenkte dientengevolge wat vlug door de ophoóping van menschen. Men trachtte een heenkomen te vinden op het smalle gracht gedeelte, doch eenigen x-aakten bekneld tusschen het pothuis op den hoek van den Keizersgracht en Wolvenstraat. Een der twee mannen, slechts licht aan den arm gekneusd, was in staat zonder geleide naar zijn woning te gaan. Doch de twee anderen waren ernstig gewond, vooral de vrouw was verschrikkelijk aan gelaat en handen gekneusd, terwijl beiden over inwendige pijnen klaagden. Per raderbaar werden zij naar het gasthuis vervoerd. Het pothuis v.-rd zwaar beschadigd,het venster en de zijmuren geheel ingedrukt. Drie personen werden tegen den grond geslingerd en kwamen terecht onder de stoomspuit. Drie gewonden, twee mannen en* een vrouw, werden bi] den banketbakker, die daar woont, binnengedragen, waar zij de eerste hulp ontvingen van de ge- neesheeren Termeulen en Streter. Socialistenmeeting te Leerdam. Op Zondag 12 September zal des middags om half 2 op een land tusschen Oosterwijk en Leerdam een groote snationale" meeting plaats hebben sten gunste van het socialisme." Als sprekers zullen optreden F. Domela Nieu- wenhuis, L. M. Hermans, uit Amsterdam, en J. A. Bergmeqer, uit Dordrecht. De meeting zal worden opgeluisterd met zang en muziek, terwijl consumptie op het terrein aanwezig zal zijn. Er is gelegenheid tot discussie. Men verwacht hier veel publiek uit den om trek uit Dordrecht, Rotterdam en Vlaardingen, zullen stoombooten geestverwanten aanvoex-en. Zakkenrollers Naar men ons uit 's Gravenhage seint, hebben heden aan het Hollandsche spoorwegstation zakkenrollers een Parijzenaar beroofd vaneene portefeuille, die gelukkig zonder waarde- inhoud was. Een Haagsch predikant werd echter een porte feuille met aanzienlijke geldswaarde ontfutseld. Broeien van Steenkolen. Sedert Woensdag vóór acht dagen onstond door broeiing :n de kolen der suikerfabriek Klingelbeek nabij Arnhem brand, welke, niet tegenstaande de groote verzorgmaatregelen, nog steeds voortduurt. In de grootste helft van de 3,500,000 kilo kolen houdt de broeiing aan. Een leugenachtig ventje. Te Hilversum is Donderdagavond een 15- jarige knaap aan den weg gevonden met een gebroken been, dat hem, volgens zjjn zeggen, door een onbekenden man was stuk geslagen. nengeslopen, en er, toen h;j ven-ast werd, van de stelling is gesprongen om zich uit de voeten te maken, wat hem nog een eind weegs ge lukte- De Koninginnen te Arnhem. Men seint ons: Heden had het reeds sedert eenigen tijd aangekondigde officieel bezoek plaats aan Gel- derland's hoofdstad, het heerlijk gelegen Arn hem, dat zich op waardige wijze voor dat be zoek had gereed gemaakt. Overal waren rijke versieringen aangebracht, overal hingen guirlandes, overal was groen; de eerepoorten van alleiiei afmeting vond men in grooten getale. Hedenmorgen op den bepaalden tijd reden de Vorstinnen, van het Loo komende, met een extra-trein het station hier binnen, waar zij ontvangen werden door de leden van Gedepu teerde Staten met den Commissaris der Koningin, baron Mollerus, aan het hoofd. Voorts wai-en daar aanwezig baron van Pal- landt, opperjagermeester, de burgemeesier met de wethouders, baron Brantsen, lid der Eerste Kamer voor Gelderland, de heer Rink, lid der Tweede Kamer voor Arnhem, generaal van der Heyden, de commandanten van het garnizoen, de schutterij en van de eex-ewacht. Door freule Elias en de dochter van den wethouder Cordes werden bouquetten aange boden. De Koningin droeg uen blauw zijden costuum met bloempjes en had een hoed op met blauwe veeren de Regentes was gekleed in een zwart zijden robe. Nadat de burgemeester de hooge gasten had verwelkomd reed men naar het St.-Elisabeths- gesticht, waar de Vorstinnen ontvangen werden door pastoor Schoemaker. De Koninginnen boden aan de zieken bou- quetjes aan en spraken enkelen hunner harte lijk toe. Langs vele straten, die allen keurig versierd waren, reed men naar de St. Eusebiuskerk, waar de bekende restauratie met belangstelling werd bezichtigd. Hier werd men rondgeleid dooi den president-kerkvoogd, den heer Scheidxus. Het orgel deed het Wilhelmus en het Volks lied weerklinken, wat grooten indruk maakte. Van hier reed men naar het Burgerweeshuis, waar Je Koninginnen door den voorzitter van regent n ontvangen werden. Bouquetten werden hier aangeboden, en ter wijl de kinderen, die in hun beste pakjes waren opgesteld, een lied van Worp zongen, maakte men een rondgang door de verschillende lokalen. Het volgende bezoek gold de schildex-gen- tentoonstelling, de zoogenaamde vierjaarlijksche, in Musis Sacrum. Het publiek had voor heden geen toegang. Door het bestuur ontvangen in de vestibule, die rijk met bloemen en planten getooid was, had hier bij uitzondering eens geen welkomst rede plaats. Door de verschillende expositiezalen maakte men een korte wandeling, hier en daar op een enkel schilderij in het bijzonder de aandacht vestigend. Nu reed men, steeds door een talrijk publiek toegejuicht, naar het gemeentehuis. De entrée was prachtig versierd. De bureaux van den Burgerlijken Stand waren ingex-icht voor toiletkamer en anticham bre, en waren met veel smaak met blauw satijn behangen en gedecoreerd. Op het balcon werden de Vorstinnen op haar verlangen gerecepieex-d en had de voorstelling der leden van den gemeenteraad plaats. De burgemeester ging hierop de Vorstinnen voor naar de trouwzaal, waar hij als hoofd dei- gemeente de hooge bezoeksters toesprak. Hier werden eenige ververschingen gebruikt. Op het oogenblik van het afzenden van ons telegram was het bezoek der Koninginnen tot zoover gevorderd. Hedenavond is er vuurwerk aan den over kant van den Rijn. Dinsdag a. s. is er galadiner op het Loo, waartoe de Ministers, de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-president van den Raad van State, de voorzitter van den Raad van Voogdjj er andere hoogwaardig heidsbekleders zijn uitgenoodigd. De Belgische Staatscourant maakt een be sluit openbaar, waardoor de regeering gemach tigd wordt de in het vorige jaar ontstane qnaestie tusschen Engeland en België over de verwij dering van den Engelschen socialist Ben Tillett uit laatstgenoemd land, aan een scheidsgerecht ter beslissing te onderwerpen. De Fransche regeering heeft besloten van de openbare gebouwen te Parijs de vlag uit te steken ais de Px-esident Dinsdag tex-ugkeert. De minister-president Méline en de ministers Villot en Besnard zullen den President te Duinkerken ontvangen, en hem met zijn gelukkigen terug keer gelukwenschen. De Czaar moest voor hij de Pothuau verliet aan den President verzocht hebben alle ge strafte Fransche matrozen hun straf kwijt te schelden, wat de President beloofde te zullen doen. Het Journal des Débats weet te berichten dat de samensprekingen tusschen den Czaar, den President, Hanotaux en Murawieff een zeer bevredigend ï-esultaat voor den algemeenen vrede gehad hebben. Een verschrikkelqke dynamietontplofüng heeft het postkantoor te Lanesborough in Ierland vernield. Er is slechts materieele schade. Men is de dadex-s dezer euveldaad nog niet op het spoor. Op Kreta is Djevad-pacha door de opstande lingen aangevallen, die op hem schoten. 28 Augustus. pCt STAATSLEENiNGEN. Nederland. Cert. Ned. \V. Schuld Hongarije. Oblig. Goudl. 187G5 Italië. Inschr. 1862/815 Oostenrijk. Obl Pap. Mei/Nov5 Ziiv. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 18815 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12—24000 4 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 18613% dito 1886/1890. 31/* Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr. 4 lloll. Hyp. Bk. Pbr4% Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4% Westl. Ilyp. Pandbr4 HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Handelmij. resc Deli Cult. Mij. Aar.d Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Lloll. IJz, Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baltische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. Obl.4 Adjust Obl. 4 Atl. Pac. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Fl. Centr en Pen. C. v. A B v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp Miss. K. en T. C. v, A. ex. 2de Ilyp. Obl dito 1ste Hyp. Obl4 dito '2de dito dito4 W. N. Y. Pens. G. v. A VV. N. Y. Mortg. Bonds3 TRAM WEG MAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissleten Oostenrijk Staatsl. 1851 dito 1860 Boden Crediiloten Loten Madrid 1868. Turkscha Spoorwegloten KOERS VAN HET GELD. Prolongatie. 3l/a a 4 pCt Koers van het Geld Beleeng. pCt. Vorige koers. 881/, 103 89% 85'/8 8513/i5 21% 30% 105'/, 58 58 91 1007/s 100% 97 100% 101% 102% 101 Heden. Laagste koers. 83% 85% 85% 21% 30% 105'/ia 58% 100»/, 102 47 47 i 3G '/ia 1361/, 143 144 474% 474 792 777 673/, 66 114 1053/, 65 %a 13% 85 563/, 1G6 g. 153/, 12% 6% 58% 14% 84% 62 5% 45 205% 118 119 134 1227/8 103 34 27% 15% 85 56% 108 g. 137/10 12% 7 59 143/, 82% 59 5% 453/, 1183/, 33 %6 28% Wisselkoersen te Rotterdam. 28 Augustus. Londen kort f 12.08 34 Disc. 2 pCt. Parijs - 48.02% 2 Antwerpen - 47.95 3 Prflten van Coupons. Amsterdam, 28 Augustus, tl et. Pap. p. 11.21 21.07 Russen in G. R. Zilv.Jan. «21 21.07 Russen in Z. R. Engelsche per 11 53 Polen p. Zilv. R. Eng. metaffid.11.93 Portugeesche Franschet 47.60 Belgische47.50 f)iv. in Reichsm.. 58.70 Hamb.-Rus«"i.v 1.22 1.90J4 1.25 >4 Spaansche buitl. in franken p. Juli 47.60 Spaansche binnl. in piasters Amerik. Doll. G. Mei. Dollar 1.70 2.47 0.98 Naamlooze Vennootschappen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal dezer dagen te Amsterdam en te Rotterdam de inschrijving geo pend worden voor een nieuw op te richten "PttroUum- Sxploitatie- tevens LksploUatie-Maatschappij op Java Het opriehtiugskapitaal zal miilioen gulden be dragen in aandeelen van 500 gulden. Te Rotterdam zal, naar men ons mededeelt, de inschrijving geopend worden bij de heeren Gebr. van Buren. Door een der firmanten, de heer Alex, van Buren, werd kortelings een reis naar Java ondernomen. SCHIEDAM. 28 Augustus. Ter haringvisscherij naar zee vertrokken: de bommen SCII 182 Arie Cornells schipper E. GroenSCS 345 Adrianasschipper J. Dijkhuizen; en SCR 16 Dirk, schipper M. v. d. Zwam. VLAARDINGEN, 27 Augustus. Van de haringvisscherij zijn binnengekomen: SCR 132, met 119 kantjes oekelharing; SCS 97, met 170 kantjes pekelharing; SOM 127, met 102 kantjes pekelharing; SCS 174, met 100 kantjes pekelharing; KW 20, met 70 kantjes pekelharing: SCS 2, met 140 kantjes pekelharing; 28. SCS 22, met 80 kantjes pekelhnring; SCS 189, met 13G kantjes pekelharing; SCS 279, met 170 kantjes pekelharing. 27. Ter haringvisscherij naar zee vertrokkenSCS 308 Nelly, Mathijs Taal; "PL 4 Nijverheid, J. Bos; VL 169 Marinas Cornells, L. Spruit; 28. VL 170 Sumatra W Visser. Heden geen afslag.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3