Kerk en School. Gemengd Kieuws. Koloniën. Vi s s c h e i* ij. Scheepvaart. Handel. Ma s. van 27 September 1892 Staatsblad No. 223) gewij zigd en aangevuld bij de wet van 7 December 1896 (Staatsblad No. 207): 1o. te Groningen J. Sehilthuis U.Gzn., aldaar; 2o. te Leeuwarden mr. \V. Kolff, aldaar; 3o. te Heerenveen mr. M. van Heioma llzn. aldaar4o. te Assen G. Maynard Tetrode, aldaar5o te Zwolle mr A. J. Dijckmeester, te Deventer; 6o. te Hengelo L. E. ifofkes, te Almelo; 7o. te Zutplieu mr. ,1, baron van der Feltz, te Twello, 8o. te Arnhem tnr. L, U. de Sitter, aldaar; 9o. te Tiel mr. A. Pvn- acker Hordijk, aldaar; lOo. te Roermond M. N. J. Haan, te Nieuwstad (Limburg); llo. in Den Bosch jhr. j. M. W. E. de la Court, aldaar; 12o. te Breda H. A. Sassen, aldaar; 13o. te Middelburg mr. A. P. Snouck Hurgronje, aldaar; !4o. te Dordrecht J. Leis, te Al- blasserdam; 15o. te Rotterdam mr. A IL van Tien hoven, aldaar; 16o. te 's-Gravenhage mr C. Stemberg, te Delft: 17o. te Leiden mr. E. de Vries, aldaar; 18o. te Utrecht jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, aldaar; 19a. te Amsterdam .1. Coninck Westenberg, aldaar; 20o. te Haarlem G. .1. van Dieren Bijvoet, aldaar; 21o te Hoorn H. J. Calkoen, te Edam; 22o. te Alk maar, J. M. de Sonnaville, aldaar. Bij kon. besluit is L. Staekenborg benoemd tot burgemeester der gemeente Hunse). Bij kon. besluit is jhr. T. R. J. B. van Grotenhuis van Onstein, met ingang van 1 September benoemd tot burgemeester der gemeente Oosterhout, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Vinkeveen. Bij kon. besluit zijn benoemd met ingang van 2D dezer, tot burgemeester van Schayk, J. Hoefnagel; met ingang van 30 dezer, tot burgemeester van Nistelrode, H. van de Ven, secre taris dier gemeente; met ingang van 1 September, tot burgemeester van Borculo, J. J. de Tourton Bruyns, en tot burgemeester van VI lardinger-Ambacht, J. G. van Linden van den Heuvel!, secretaris dier gemeente; met ingang van 5 September, tot burgemeester van Ransdorp, P. J. Rijkens, secretaris dier gemeente; met ingang van 15 September, tot burgemeester van Mon nikendam en van Katvvoude, H. van Aken, secretaris van laatstgenoemde gemeente, en tot burgemeester van Steenvvijk, jhr. C J. Lewe van Aduard. Bij kon. besluit is aan mejuffrouw W. M. Frederick, geboren te Strand Barrow, (Engeland), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischten voldoet. Bij kon. besluit is aan den heer S. F, Kleinbentink, op zijn verzoek, rnet 7 September eervol ontslag ver leend uit de betrekking van leeraar aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Bij kon. besluit is de le-luitenant C. J J. Sixma baron van Heemstra, van het 3e regiment huzaren, op non-activiteit gesteld. Bij kon. besluit is, met ingang van 16 September, benoemd tot commies der posterijen 4e klasse C. Bicker Caarten, thans surnumerair der posterijen bevorderd tot commies der posterijen 3e klasse L. P. J. M. Truffino, thans commies der posterijen 4e kl. Neb. Herv. Kerk. Beroepen: te Muntendam, H. Bogaar, cand. Aangenomen: naar Goudswaard c. a., door J. C. van Bonkei, cand. Bedankt: voor Stellendam, door E. W. J, Post humus Meijjes Jz., te Heinenoord; voor Oud-Beier land. door A. ten Have, te Polsbroek. Uit de Synode. In de Donderdag gehouden 32e zitting vau de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd de behandeling van het gewijzigde reglement op het beheer geëindigd. De uitslag was dat het met 12 van de 19 stemmen werd goedgekeurd. Het regle ment zal nu na de vuurproef der kritiek, waaraan de commissie voor eindredactie het zal onderwerpen, doorgestaan te hebben, aan de kerk worden toege zonden om daarop de consideratiën der classicale vergaderingen en provinciale kerkbesturen in te win nen, en dan het volgende jaar andermaal in behan deling genomen te worden. De president wijdde eenige woorden van wclge- meenden dank aan de commissie van rapporteurs voor haren omvangrijken en doorwrochten arbeid, en inzonderheid aan haren leider en woordvoerder, prof. dr. M. A. Gooszen. Onder de overgangsbepalingen is er een, die met 12 tegen 7 stemmen werd aan genomen en ten doel heeft aan de Synode of, zoo deze niet vergaderd is, aan de Synodale commissie de bevoegdheid te geven ua bekomen inlichtingen dispensatie te verleenen op aanvragen aan gemeenten van de bepalingen van dit reglement, en haar te vergunnen de regeling der kerkelijke administratie te bestendigen, welke thans, hij de in werking stel ling van dit reglement in die gemeenten bestaat, mits zij haar plaatselijk reglement overleggen. Alleen komen echter in aanmerking voor het bekomen van die machtiging de gemeenten, aan wie onder Koning Willem 1 vergund is eigen beheer te voeren. Middelbaar Onderwijs. De Verceniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs hield gisterenavond te Botter dam in „Tivoli" eene huishoudelijke vergadering, die geleid werd door den voorzitter van het hoofdbestuur, prof. dr. C. P. Burger, uit Leeuwarden. De vergadering was bestemd tot het afdoen van huishoudelijke zaken. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den tweeden secretaris, dr. J. Ariëns Kappers, bleek, dat de ver- eeniging thans 282 leden telt. Het schoolmuseum gaf tot heel wat gedachten- wisseling aanleiding. Vrij algemeen trad daarbij dc meening op den voorgrond, dat dit museum geenerlei nut heeft voor het middelbaar onderwijs. Tot nu toe werd eene subsidie van 1100 toegekend, doch men besloot nu die f 100 over 1897 nog wel te betalen, doch over 1898 geen subsidie toe te kennen, terwijl men zich voorbehield in volgende jaren, ieder jaar te beslissen of al dan niet eenige bijdrage aan het museum zal worden geschonken. Tot plaats waar in 1898 de gewone algemeene vergadering zal worden gehouden, wordt Maastricht gekozen met 18 stemmen, tegen 14 op Leeuwarden. Heden komt de vereeniging in algemeene vergade ring hijeen, alsmede in sectievergaderingen. Ongeregeldheden Volgens nader bericht uit Oldenzaal zijn daar niet alleen bij Israëlieten, maar ook bij protes tanten de glazen ingeworpen. Ook in de groote sociëteit werden de ruiten, ingeslagen. De woede van een deel der bevolking was dan ook niet speciaal tegen de Israëlieten, maar tegen de liberale partij gericht. Donderdagavond is het vrjj rustig gebleven. Tot circa 10 uur bewoog zich een talrijke menigte volks langs de straten, maar wanorde lijkheden zijn niet voorgevallen. De orde schijnt voorloopig hersteld te zijn. De gemoederen zijn evenwel zoodanig geprikkeld, zegt de Zw. Ci., dat een herhaling verre van onmoge lijk is. De politie zal voorloopig met 4 mare chaussees blijven versterkt. Brand. Te Doesburg brak gisternacht in de smederij van den heer G. C. ten Hulzen, in de Koster straat, een brand uit, welke zich in den beginne vrij ernstig liet aanzien. De vlam sloeg hoog uit het dak en de vonken vielen in massa op het aangrenzende huis, een pakhuis van brand stoffen, een omstandigheid, welke dezen brand aanvankelijk van ernstige beteekenis deed zijn. Gelukkig was er zoogoed als geen wind en bet de brandspuit niet al te lang op zich wachten. In ongeveer drie kwartier was het vuur gedoofd. Een der helpers bij het blussciiingswerk viel door liet luik van den zolder naar beneden en kwam in de smedeiij terecht, waar de man, wiens ongeluk eerst niet bemerkt was, later bewusteloos gevonden werd. Door onmiddellijk aangewende geneeskundige hulp werd hij weer bijgebracht, zonder noemenswaard letsel te heb ben bekomen. De nogal aanzienlijke materieele schade, door den brand veroorzaakt, is door verzekering ge dekt. Een nalatenschap. De minister van buiteulaudsche zaken maakt bekend dat blijkens mededeeling van den consul- generaal der Nederlanden te Antwerpen, door de scommissaire maritime" aldaar, eene som van frs. 58.21 ter beschikking van den be waarder der Hypotheken te Antwerpen gesteld is, zijnde deze gelden de gage van Johannes Martinus Gruyters, zoon van Cornelis en Aiida Veldtman, geboren te West-Bareudrecht (Rot terdam), 22 Juli 1879 en 23 Januari 1.1., inge scheept te East-Londen op het Belgische stoom schip Brvxelles, kapitein Kruger, welk schip op de reede -van St. Pierre schipbreuk geledeu heeft, waarbij bovengenoemde persoon verdwe nen is. Brutale diefstal. Gisteren werd bij den brigade-commandant te Hulst aangifte gedaan van een belangrijken diefstal ten huize van P. de Vos, klompenmaker te Ciinge. De Vos en familie bezochten Woens dagnamiddag de kermis op 't naburige dorp ^Belgisch Clinge"bjj thuiskomst, omstreeks middernacht, kwam De V. tot de treurige ont dekking, dat al zijn in kas zijnde geld, n.l. dui zend zestig gulden in Ned. bankpapier en 150 franken, was ontvreemd. Bij oudeizoek bleek, dat de dieven met behulp van een ladder door een openstaand dakraam waren binnengedron gen er laDgs de zoldert!ap de kamer bereikten, waarin de kast met het geld stond. Daar deze kast meerdere laden bezit, en alleen 't slot der geidlade werd uitgezaagd, blijkt, dat de dieven geen vreemden kunnen zijn. Tot nog toe heeft de politie geen spoor van de dieven ontdekt. Niet dankbaar. Een 11-jarige knaap uit Rotterdam, wiens moeder zich te 's-Gravenhage in een zieken huis bevond, had Woensdag, met zijn school boeken bij zich, alleen de reis naar de residentie ondernomen, alwaar hij zwervende werd ge vonden. De politie nam den knaap onder hare hoede en deed hem tijdelijk opnemen in het Huis van Bewaring. Van daar werd het ventje door de rijkspolitie afgehaald en naar Rotterdam teruggebracht. De familie van den jongen was zeer erkente lijk voor de goede zorgen der politie, doch meende, dat men het kind tijdelijk wel een andere verblijfplaats had kunnen aanwijzen en ook de knaap vroeg huilend »waarom hij naar de gevangenis moest, hij had toch niet ge stolen." Kreps en zijn dochter. Een vertegenwoordiger van de Presse te Parijs heeft mejuffrouw Kreps, de gedachten- lezeres, geïnterviewd. Daarbij kwam de geheele levensgeschiedenis van vader en dochter voor den dag, die bij vroegere gelegenheden hier ook al eens verteld is. Nooit hadden zij gedacht een zoo zwervend en afwisselend leven te zullen leiden. Zij hebben reeds op alle hoofdplaatsen voorstellingen gegeven, en daarbij de zonder lingste avonturen beleefd. De menschen willen haast niet gelooven, dat hunne kunst op ge heugen berust en willen mejuffrouw Kreps met alle geweld ^clairvoyant" hebben. Een dame te Genève vioeg haar, op welk nummer de hoofdprijs van de loting te Turijn zou vallen. Het antwoord was natuurlijk, dat zoo zij de gave had, dat te raden, zij er zelf wel gebruik van zou maken. Een priester toonde haar een testament en vroeg, of het geldig was. Ook deze vrager werd teleurgesteld. De voorstellingen van vader en dochter trek ken zeer de aandacht. Geen herrie. Het door aan een Utrechtsch blad ontleende bericht, dat in een sterfhuis aldaar onder de erfgenamen ergerlijke tooneelen waren voor gevallen, is zoo schrijft de executeur on juist, Een der familieleden was een weinig op gewonden, meer niet. Ware gebeurd wat het bericht meldde, dan had de schrijver zeker politiehulp ingeroepen. Valsch geld. Een uit üuitschland teruggekeerde steen bakker, te Berg a. d. Maas woonachtig, wilde bij een kassier te Sittard zes bankbiljetten van f25 laten wisselen, die hij in de nabijheid van Dusseldorf, waar hij werkzaam was geweest, als door hem verdiend loon zeide ontvangen te hebben. Men kwam echter tot de ontdekking dat de bankbiljetten valsch waren, waarop de man de biljetten weder met zich nam, en heden ochtend naar Dusseldorf vertrok om zijn vroe- geren werkgever op te zoeken, en te trachten ander geld van dezen te ontvangen. Een harpspeleres aan het Turksche Hof. Esmeralda Cervantes is een beroemde harp speleres. Daaraan heeft zij te danken gehad dat zij te Yildiz Kiosk voor den beheerscher der geloovigeo heeft mogen spelen. De schouwburg van den Sultan onderscheidt zich van de schouwburgen van gewone sterve lingen, doordat het parterre leeg blijft. Niemand mag den Sultan den rug toekeeren. De muzi kanten zitten met het gezicht naar den grooten Heer en wie de zaal wil verlaten, moet dit achteruit loopende trachten te doen. Esmeralda Cervantes verhaalt, dat zij drie stukken spelen moest, waarvan een door haar herhaald moest worden. Na afloop daarvan bood men haar eenige verversehingen aan en een beurs met honderd goudstukken. Alle hofbe ambten verdrongen zich toen om haar, onder het geroep vansBakschischbakschisch," waarmede zij hun verlangen te kennen gaven ook een deel van dien schat te mogen ont vangen. Een kamerheer geleidde haar naar haar rijtuig. Wie schetst hare verbazing, toen de met talrjjke ridderorde behangen hofmagnaat haar als belooning voor dien dienst, om een goudstuk vroeg? Bij het openen van de beurs bleek deze slechts 75 goudstukken te bevat ten, 25 waren reeds als »bakschisch" achter gehouden. 0 Atjeli. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in bet gouvernemeut Atjeh en Onder- hoorigheden, loopende van 3 tot en met 16 Juli 1897 en aan een schrijven van den gouverneur van dat gewest van laatstgenoemden datum wordt door de Java Ct. bet volgende ontleend Groot-Atjeh. In de sagi der XXVI Moekims heerschte volmaakte rust. Velgens T. Tjoet Banta, hoeloebalang der IV Moekims, zou zich eene bende van geringe sterkte in het gebergte beoosten den Glé Lo8da-pas heb ben opgehouden eene terstond derwaarts gezonden patrouille trof echter geen vijand aan. Te Lok Nga zijn thans 4 brigades marechaussee gelegerd en is met de registreering der bevolking van de IV Moekims een aanvang gemaakt. Op verzoek van T. Nek Merasa en T. Radja Hitam zijn de in een vorig verslag genoemde naar Poeloe Bras overgestoken lieden te Oleh-leh aan gekomen, en zijn de voornaamste getuigen van Oieh Paja opgeroepen om deze zaak voor de raoesapat te beëindigen. De III Moekims Daroe en de IX Moekims wer den meermalen door kleine troepenafdeelingen door kruist overal werd de bevolking rustig aan den sawaharbeid gevonden. Van de Kedjoeroean vari Lhorig werden enkele malen berichten ontvangen omtrent T. Oemar, die zich nog te Sapik in het boven Kloeangscbe zou ophouden, doch wiens voornaamste panglima's zich in Lhong en vooral te Kroeng Kala bevinden, om van ddar uit invallen in het dal van Lam Tih te doen. Ook in Lepong werd dit bericht bevestigd en bij eene patrouille, op den 3en Juli naar Lam Tih ondernomen, werden onze troepen van de omrin gende heuvels vrij hevig beschoten, waardoor een Inlandsch fuselier sneuvelde, zes minderen werden gewond en de kapitein E. M. Leendertz schamp schoten bekwam. Eene op den lOden Juli daarheen weder onder nomen patrouille trof geen vijand meer aan. Met het uitreiken van kampongpassen aan de mannelijke bevolking in Lepong werd voortgegaan. In den Glé Loeda-pas werd de telefoonleiding eenmaal beschadigd, maar kon den volgenden dag weder hersteld worden. Ook in de sagi der XXVI Moekims was het geheel rustig. Van Tjot Mantang uit werden patrouilles in alle richtingen gemaakt. Kota Ba'Theuë werd bezocht; het bleek onbezet te zijn. Ook in de richting van Kroeng Baja werd een marrch gemaakt; van een vijand werd nergens een spoor ontdekt. Bij terugkeer van eene patrouille over Lam Nga en Nehen werd op de passer Lambaroe (XIII Mee kiras Toengkoep) een volgeling van T. Sabil op gepakt, Si Asim genaamd, omdat van hem bekend was, dat hij de sabilgelden in ontvangst moest nemen. Den volgenden dag werd ook Tengkoe Moed van Blang Kroeng gevangen genomen, die zich met het innen daarvan had belast. Ook vielen het be stuur een paar brieven van T. Sabil in handen, waaruit de verstandhouding van T. Moed met dat ons vijandig gezind hoofd blijkt. In den omtrek van Kroeng Raja bleef het ge heel rustig. Van de kleine in het gebergte ten zuiden van Indrapoeri huizende benden, waaronder de volge lingen van den Iman van Lam Aia, werd af en toe eenige overlast ondervonden door enkele be schietingen van het kampement te Indrapoeri en Glé Katnbing, het beschadigen bij Anak Gle op de dekking van de werkers aan de aarden baan voor de tram naar Indrapoeri. De terstond tot verdrij ving afgezonden detachementen deden steeds den vijand overhaast aftrekken. Het hooge gebergte tusschen Batoe Lintang en Mampreh werd eenige malen door marechaussees doorzocht om vestigingen van den vijand op te sporen en te vernielen en dezen zoo mogelijk mede onschadelijk te maken. Den 9en Juli werd de nederzetting te Ba'Rezon, nabij de vroegere schuilplaats van T. Tajoet Daroe. verbrand en een achterlaad- en een vooriaadgeweer buitgemaakt. Den 13en Juli werden eveneens de vestingen te Roemah Toetonng en Lok Gioempang, diep in het gebergte ten zuiden van Manpreh, bereikt. De be woners, tijdig door hondengeblaf gewaarschuwd, wisten te ontkomen, de huizen en de rijstvoorraad werden vei brand en een achterlaad-, vier voorland- geweren en een donderbus buitgemaakt. In den nacht van 4 Juli werd eene patrouille naar Sermo gezonden om Wakil Oesoef op te vatten, die weigerachtig was om zich bij het bestuur te melden, en dit behulpzaam te zijn bij het op vatten van veedieven. Wakil Oesoef werd niet gevonden, doch na eenige dagen verscheen hij voor den civiel gezaghebber te Indrapoeri, die hem eene boete oplegde, welke op den volgenden dag werd voldaan. De dekking der wegwerkers bij Gleiéng werd dagelijks meer of minder beschoten, op den 2en Juli werd daardoor een Europeesch kanonnier ge wond. Aangezien ook van de overzijde der Atjeh- rivier op de terugkeerende troepen werd geschoten, trok den 3en Juli een peloton bij Ajer Alang de rivier over, kwam den vijand ongemerkt in den rug en schoot er twee in een loopgraaf neer, hunne geweren en eenige blanke wapens buitmakende. Den 6en Juli werd Gleiéng door onze troepen bezet met het oog op de bescherming van de wer kers aan den weg naar Selimoen, weike thans aan den overkant der Kroeng Kir werkzaam zijn. Het bivak, dat den 9en Juli door den gouver neur werd geïnspecteerd, werd een enkele maal bp'chote»den 8en Juli werd een hinderlaag ten Z. O. van het bivak gelegd, waaraan het mocht gelukken van een tweetal vijanden er een neer te leggen. SCHEVENINGEN, 27 Augustus. Gisteravond en heden werden van Nieuwediep en IJmuiden aangevoerd 230 mand versche viscli. Kleine tarbot gold 75 c. tot f2, tongen 25 tot 40 c., griet 40 tot 75 c., zeehanen 30 tot 70 c. per stuk; schol f 1.75 tot f2.75 en zeehanen f2.10 tot f3 per mand. Van de haringvisscherij zijn binnengekomen de botn- schepen Koningin Emma, reeder M. de Niet met 3 80, en Admiraal de Muijler, reeder J. J. de Niet, met 100 kantjes pekelharing.- IJMUIDEN, 27 Augustus. Heden kwamen liter 5 kot ters binnen met 2030 groote tongen, 60—140 kl. en midd, tongen, enkele groote en kleine tarbot griet, 525 mandjes schol en schar; 70 schuitjes kwamen binnen met 60—200 kleine tongen, enkele groote tongen, 23 mandjes schol en schar. De prijzen waren groote tongen fl1.20, middel tong 5075 c., kleiue tong 1218 c., gr. tarbot f79.50, kl. tarbot griet f2—4, middel schol f4—6, kleine schol f 2.50—3.50, schar f3—4 per mand. De kotter, door Scheve- ningsche reeders gehuurd ter beproeving der makreel- visseherij, kwam zonder vangst binnen. Hoogwater te Schiedam. Aug. 29 v.m. 4.44 n.m. 5.06 30 5.20 5.43 i 31 i 5.56 6.19 Hoog te in M. f N. A. P. van het Hoogw, te Hoek»Tan-HolIand, Aug. 29 v.rn. 0.97 M.n.m. 0.87 M. i 30 1.03 s 0.93 s p 31 1.05 s 0.94 s Zon en Bfaan. Zonsopgang Aug, 29 5.06 v.m i ndergang G 54 n.m. 305.08 6.52 31 5.10 6.50 Eerste kwartier 3 Sept. Volle Maan 11 Sept. HAMBURG, 27 Augustus, Petroleum loco 4.85, brief, dito -.geld. Spiritus per Aug /Sept. 19'/s, Oct./Nov. 19%. Stemming: vast BUDAPEST, 27 Augustus, Tarwe (lauw. PARIJS, 27 Augustus. Tsrwe. Loopende maand fr 29.35, Sept. fr. 29.45, Sept./Oct. fr. 28.25, 4 laatste maanden fr. 27.95, 4 maanden November fr. 27.70, lager. Rogge. Loopende maand fr. 18.50, Sept. fr. 18.50, Sept./Oct. fr. 18.50, 4 laatste maanden fr 18.50, 4 maanden November fr. 18.25, gedrukt. LONDEN, 27 Augustus Granen. Aanvoer van Eng. Tarwe 100 qrs., vreerode 7,500 qrs. Eng. Gerst 200 qrs. vreemde 500 qrs. Granen. Tarwe onveranderd. Gerst prijshoudend. Mais vast. Markt kalm. ANTWERPEN, 27 Augustus. Tarwe prijsh. Amerik. fr. 22% a fr. 23, La Plata fr 22 a fr. 241/4Donau fr. 221/2 a fr. 24. Mais prijsh Amerik. Mixed fr. 01/. a fr. La Plata fr. 9% a fr. 10Odessa fr. 10% a fr. Petroleum kalm. Loco fr. 15%. Aug. fr. 15%. BERLIJN, 27 Augustus. Spiritus. Loco 43.50. Amerlkaansche Goederenmarkt, NEW-YORK, 27 Augustus. Tarwe. Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Jan, 27 Aug. IOO1/4 S8V4 957/g 947/g 947/g 26 103% 101% 1001/3 99% 99 25 102% 100% 991/4 98% 98% Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Mei. 27 Aug. 35% 35% 36% 37% 26 9 36 36 30% 38% 39% 25 34% 34% 35% 367/8 381/4

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7