Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Herhalingsschool voor Meisjes. TL AAR DIN OEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. W. Korstens, van let 4de teg. inf. ged.bij het instr.- batalj, de tromp, (waehtm.-tit.) H. Pels v. h. 2de teg. buz., de smid-vnar%v. J. Metzeiaar, van het korps pantserfort-artilleritde schrijver A. G. van Pelt, van de 3e divisie Koninkinklijke Marecl anssce; de serg. C J. de Bree, van de le comp. hospitaal- sold., de magazijnskn. P. Laurier, van de mag. der art. te Woerden; J. Schouten, brieven- en telegram- best. te Schoonhoven; P. A. Keijzer, telegrambest. te Amsterdam; M. Kok, telegrambest. te Goes; I. Sasburg, telegrambest. te Leiden; J. J. Bnkkenes, voorm.-tang. bjj de S.S. te 's Gravenhage; P. de Bruijn, voorm.-arb. bij de H. IJ. S. M. te Botterdam; J. Poell, cond. bij de Noorb.-Duitsehe spoorwegm. te Bostel; A. Stegehuis, meesterkn. bij de firma G. van Bcsouw JBzn. te Goirle; J. N. Versleijen, meesterkn. in de drukk. v. d. heer van Waalwijk te Amsterdam; J. p. Wouters, werkm. bij de Amor. Petroleumc. te Botterdam. Candidaat-Notarissen. Te Bieda is gisteren gehouden de algemeene vergadering van de Broederschap van candidaat- notarissen, onder leiding van prof. sar, M. W. F. Treub, die eene welkomstrede hield waarin hij het streven naar verbetering van wetenschappe lijke en materieele politie der candidaat-nota- rissen ten warmste aanbeval. Hierna werden enkeie speciaal technische stellingen verdedigd en besproken. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer Wierda, terwijl de heer J. van Her wijnen benoemd werd tot algemeen secretaris. Beiden namen de benoeming aan. De volgende vergadering zal te 's Gravenhage gehouden worden. Ingevolge koninklijke machtiging zjjn de heeren H. G. W. Sprenger en A. Scholten erkend als vice-consuls van Spanje, respectievelijk te Leeuwarden en te Almelo. De ministers, hoofden der departementen van Algemeen Bestuur, die heden aan het gala-diner ten Hove zijn genoodigd, vertrekken hedenvoormiddag met den Staatsspoor van 12.22 naar Het Loo. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 28sten dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,885,383.27 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Wbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van774,13l.75K De heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Twee de Kamer, die dezer dagen van een buitenland- sche reis in Den Haag is teruggekeerd, werd Maandag, van zijn ochtend wandeling naar huis teruggaande, in de nabijheid van het Hotel Paulez in het Korte Voorhout, door een toeval getroffen, waardoor hij het bewustzijn verloor. Een heer, die dit bemerkte, bracht den heer Van Kerkwijk naar zijn daar dichtbij gelegen woning in het Lange Voorhout, vanwaar dade lijk geneeskundige hulp werd gehaald. Naar wij vei nemen, heeft dit incident ge lukkig tot dusver geen ernstige gevolgen ge had, maar is den heer v. K. rust aanbevolen. OVERSCHIE, 31 Augustus. Door den gemeente veldwachter L. van Aalsburg alhier is aangehouden C. K., vroeger wonende te Sehiebroek, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond tot hel ondergaan van 6 dagen hechtenis. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. OVERSCHIE, 31 Augustus. Gisterenmiddag had C, K. het ongeluk, dat zijn hondenkar in het Voorom in de Schie geraakte, doordat de hond, dio er voor gespannen stond, op een andeten aanschoot. Door hulpvaardige handen was de kar weer spoedig op het droge, wat evenwel niet kon beletten, dat een deel van den inhoud der kar verloren ging. OVERSCHIE, 31 Augustus. Behalve de f230, die de collecte heeft opgebracht, zijn voor het kinder feest nog ingekomeneen gift van f 50 van den heer 0. SL Deijtering, 200 tabletten chocolade van de firma A. Driessen te Rotterdam, benevens van ver scheidene ingezetenen broodjes, melk, ham, kaas en boter. KETHEL, 31 AuguBtus. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin wappert van alle openbare gebouwen en nit bijna alle particuliere woningen de Nederlandsche driekleur. Er zal heden avond op het kruispark een concert gegeven worden door het alhier bestaande harmonie-gezelschap St. Radboud t. KETHEL, 31 Augustus. De bijna vierjarige N. reed met een sportkarretje, waarop zijn vriend, een ventje van denzclfden leeftijd gezeten was, langs de Kerklaanop eens kantelde het karretje en viel het kereltje, een zoontje van v. W. in het water. Dit ongeluk werd opgemerkt door den jongenheer Lisdeijer die den drenkeling spoedig op het droge haalde. Het wagentje was op den kant gebleven, daar de bestuurder het niet los bed gelaten. KETHEL, 31 Augustus. Ruim dertig personen uit deze gemeente vertrokken heden morgen per spoor ter bedevaart naar Kevelaar. KETHEL, 31 Augustus. Van de honderd veertig kinderen der openbare school alhier, gingen er heden morgen honderd en zes, allen met de nationale kleuren getooid en onder geleide van het onderwijzend per soneel, een bezoek brengen aan Rotterdam. Bij Kon. besluit is aan den heer J. J. M. Fleury, vice-consul te Singapore, de persoonlijke titel van consul verleend. Bij Kon. besluit zijn aan de navolgende gepension eerde opper-, hoofd- en subalterne officieren de hoogere rangen verleend, alsde rang van luitenant-generaal, aan de gep. generaal-maj, P. 51. Netseher en A. Baud, beiden laatstel. van den grooten staf; de rang van generaal-maj. aan den gep. kolonel van den plaatse lijken staf E, F. C. A. Henckensde rang van kolonel, aan de gepensionneerde luitenant-kolonels der artillerie W. Dinaux en J, J. Meijen; de rang van luitenant- kolonel, aan den gepensionneerden majoor van den plaats dijken staf G. A. W. C baron van Hemeit tot Dmgshofde rang van majoor, aan den gepension- neeiden kapitein-huartienneester P. G. Asmus, aan den gepensionneerden kapitein der infanterie G J. van der Schroetf, alsmede aan de gepensionneerde kapi teins der artillerie L. Rooseboom en jhr, E. 51. van Beyma. Bij Kon besluit is de mng verleend van generaal- majoor aan den gepens. kolunel der artill. H Beyer- irian, adjudant 111 buitengevvonen dienst van Hare Majesteit de Koningin. BURGEMEESTER en WETHOUDERS aan SCHIEDAM zullen in liet openbaar ver pachten het rietgewas staande op een terrein, groot 19700 eA. vormende een gedeelte van het perceel sectie N°. 88 gelegen nabfj de aanhechtingskrib van den strek dam tegenover Pernis. Inlichtingen te bekomen bij den Directeur der gemeentewerken te Schiedam, terwijl de inschrijvingsbiljetten vóór Donderdag 16 Sep tember a.s. 's namiddags 2 uur ter gemeente secretarie aldaar moeten zijn ingekomen. Meisjes boven de 12 jaar, die de Her halingsschool willen bezoeken, moetpn zich aanmelden op Vrijdag 3 Septemb"*: c.k., des avonds van 6X8 uren, in een der loka len van le Openbare kostelooze school. Het hoofd der school, P. VAN VLAARDINGEN. Koninginnedag. Het feest van heden werd gisterenavond onder 'algemeene deelneming ingeluid. Het aantal menschen dat zich tusschen 8Vs en 9 uur op de Markt en in de daarop uit komende straten verzameld had was ontzaglik. En een levendige vroolijke geest heerschte onder het volk en telkens overstemde een meer luidruchtige uiting van feestvreugde het geraas en gegons der samengepakte menigte. De muziek der schutterij met de tamboers en hoornblazers aan het hoofd en gevolgd door eenig kader had zich inmiddels opgesteld terwijl fakkeldrageis gereed stonden om het geheel door hunne toortsen met een fantastisch licht te beschijnen. Tegen negen uur werden de fakkels ontsto ken en toen de toi enklok had opgehouden te luiden, weerklonk de taptoe der tamboers, daarna die der muziek en ten slotte die der hoornblazers. En op den omloop van den toren wetd inmiddels bengaalsch licht afgestoken, wat een uitstekend effect maakte en wat de menigte in luid gejubel los deed barsten. De burgemeester en de wethouder Visser woonden deze feestelijkheden bij, staande op het bordes van het stadhuis. Na een paar malen een ommegang om het stadhuis te hebben gemaakt, weid gemarcheerd door de Lange Keikstiant en het Broersveld, de Tuinlaan langs, de Hoofdstraat door, en vervolgeus langs de Groenelaan en de Lange Nieuwstraat naar de stad terug. Zooals men uit de opsomming dezer straten ziet, is aan den herhaaldelijk uitgespioken wensch der Hoofdexmars tegemoet gekomen en deelen thans ook dezen in de feestvreugde die de andeie stadsbewoners in opgewekte stemming brengt. Hoezeer dit door hen wordt gewaardeerd is vroeger gebleken. De menigte die den fakkeltocht vergezelde was reusachtig en zij die een rustig uitzicht hadden op de Koemarktbi ug, hebben kunnen zien hoe het van alle zijden toestroomend volk ge durende geruimen tjjd die brug door een com pacte massa bezet hield. Reeds gisterenavond waren een aantal vlaggen uit particuliere woningen gestoken. Hedenmorgen was dit aantal natuurlijk be langrijk toegenomen, terwijl nu ook de vlaggen vrool'ijk wapperden van de verschillende torens en molens en schepen en van de openbare ge bouwen. Van morgen te 8 uur gaf de muziek der schuttetij van de trappen van het stadhuis koraalmuziek. Ook hierbij weder was een tal- lijke menigte tegenwoordig om te genieten van dezen indrukwekkende muziek. Gegeven werdiWie sclion leuchtet die Morgenstern"; »Nun danket alleGott"; s>Was Gott thut das ïst wohl gethan"en »Mein Gott ich danke herzheh dir". Hedenmiddag te 1 uur had de inspectie plaats over de schutterij. Nadat de schutterij, onder commando van den kapitein G. II. Meijer in het exercitieveld was opgesteld in orde van parade, reed de majoor-commandant G. Visser het terrein op, waarna deze de troepen onder de toonen van het oude Wilhelmus aanving te inspecteeren. Daarna werd gedefileerd, waarop de majoor met de beide officieren van gezondheid weder vertrok. De schutterij verliet hierna eveneens het terrein, voorafgegaan en gevolgd door de ontel bare schare, die tijdens de inspectie langs het exercitieveld had post gevat. Hedenavond zal de schutterij te 6 uur in de Plantage een concert geven, terwijl te 8 uur het fanfaregezelschap sExcelsior" een uitvoerig pro gramma zal ten gehoore brengen op de trappen van het stadhuis. Het berichtje omtrent het concert op het boides van het stadhuis op hedenavond te 8 uur aan te bieden door het muziekgezelschap Excelsior is gisteren veikeerdeiijk onder sVlaardingen" geraakt. Het concert is van avond hier. Deze rectificatie komt gelukkig nog juist bijtijds. De voordracht ter benoeming van eene onder wijzeres aan de openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes alhier bestaat uit 1Mej. A. M. J. Prins, onderwijzeres te Schiedam; 2. Mej. Ch. Th, J. Koekebakker, ondeiwijzeres le Haren; 3. Mej. N. L. Voor- bejjtel, onderwijzeres te Rhenen. In de raadszitting, te houden op Dinsdag den 7en September a.s. zal de benoeming aan de orde worden gesteld. Niet geheel is de Zondagsrust in de brande rijen afgeschaft. Zooais ons wordt medegedeeld, is de bran derij der firma Odé Heederik des Zaterdags avonds gesloten en wordt zij eerst des Maandags morgens weder geopend. Het doet ons genoegen, dat tenminste nog ergens de Zondagsrust is gehandhaafd en mis schien zal dit aanleiding geven dat anderen dit voorbeeld weder of eindelijk zullen navolgen, opdat ook de branderskneebts, wier leven toch reeds niet benijdenswaardig is, tenminste eene dag in de week voor hen zeiven en hun gezin vrij hebben. Hedenmorgen trok de vlag van den heer J. M. van Leeuwen aan den Korten Dam, hst zonnenrak, waaraan zij was vastgebonden, uit de scharnieren, zoodat dit naar omlaag tuimelde. Gelukkig was de vlag sterk genoeg om den schok te weerstaan, zoodat het rak daaraan bleef hangen zonder schade te hebben veroor zaakt. BURGERLIJKE STAN Geboren 28 Aug. Mattheus Adrianus, zoon van J. S. H. Meijer en A. J. Poolman, Steenstraat. 30. Petrus Johannes, zoon van F. van Deven ter en M. Hoogevegt, Polderstraat. Door B. en W. is aan den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden het eeiste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1897, tot een bedrag van f 188,56. Door B. en W. is aan den gemeenteraad overgelegd een lijst van voorgestelde beschik kingen op bezwaarschriften, ingekomen tegen de aanslagen op het oorspronkelijk Kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1897. De daartoe benoemde commissie uit den gemeenteraad, bestaande uit de heeren A. Pot, W. J. van Dusseldorp en L. van Dam advi seert om de gemeenterekening over 1896 goed te keuren met een bedrag in ontvang van (454,355,02 en in uitgaaf van f 406.265,79. en aldus een batig saldo van f 48.089,23. Dezelfde Commissie adviseert om de rekening van inkomsten en uitgaven van de d. d. schutterij voor 1896 goed te keuren met een bedrag in ontvang van f 1653,87, in uitgaaf van f 1361,37, en met een batig slot aldus van f 292,50. Door de zelfde commissie wordt geadviseerd de begrooting van kosten der d.d. schutterij voor 1898 goed te keuren tot een bedrag van f 1602,50. Heden had te een ure de parade der schut terij plaats. Na door heeren Burgemeester en Wethouders geinspecteerd te zijn, defileerden de manschappen voor genoemde hepren en gingen daarna een wandeling door de stad maken. De heer C. Visser onderwijzer aan de Tus-chenschool alhier, heeft voor zijne benoe- mirg nis zoodanig te Middelburg bedankt. Mej. van Eijck, geb. Frudiger, alhier woon achtig, is benoemd tot helpster in de nuttige handwerken aan de tusschensehool alhier, met ingang van 1 September. Door den hoofdagent Vestiens is tegen vier personen proces-verbaal opgemaakt, als heb bende zij ten verkoop voorhanden vuurwerk, niet verpakt in metalen verpakking. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen den winkelier D. d. L, alhier, wegens het verkoopen van sterken drank aan een jongen beneden 16-jarigen leeftijd. Bij den uitgever G. H. van Eek te 's Gravenhage is verschenen de dezer dagen ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe gymnasium te Schiedam gecomponeerde Gynmasium-Marsch van den directeur vau het Stedelijk Muziekkorps, den heer B. A. Ver hallen. Overigens niet van den conventioneelen vorm afwjjkende, bevat deze inarsch een paar ongezochte frissche motieven, die hunne werking op executanten en publiek niet zullen missen, en als trio het Iö Vivat, het bekende studentenlied. De nrnrsch is door den componist gezet zoowel voor harmonie- als voor symphonie-orkest en bovendien voor klavier twee handig en zal morgen bjj de feestelijkheden van het gymnasium worden ten gehoore gebracht zoowel des middags als des avonds, zoodat er ruimschoots ge legenheid bestaat met deze jongste compositie van den heer Verballen kennis te maken. Door de Rotterdamsche rechtbank (Kamer van vacantiei werd heden in 21 strafzaken vonnis gewezen. Veroordeeld werd o.a.C. A. W., die zich te Viaar- dingen schuldig maakte aan diefstal van goudenen zilveren voorwerpen, tot 1 jaar; Aron C., reiziger en colporteur te Rotterdam, in dienst van den boek drukker P. van den Heuvel aldaar, ten nadeele van welke firma beklaagde zich had schuldig gemaakt aan het indienen van gefingeerde advertentiecon tracten en niet gedane bestellingen op drukwerk, tot 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Hecrenvecn heeft heden S. P., onderwijzeres te Dunrswoude, thans gedetineerd, schuldig verklaard aan kindermoord en veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf; de eisch tegen haar was vijf jaar. Hare moeder A. A., wed L. L, aldaar werd wegens 't begraven van het lijkje, om de be valling barer dochter te verhelen, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Ned. IIerv, Kerk. Beroepen- te Cortgenc (N-Bev.) N. de Jong, te Engwierum. Te Bleiswijk, E. J. W. Posthumus Meijjes Jz., Te Heinenoord. Aangenomen: Naar Sloten, door J. Willemsen, cand. Bedankt: Voor Genemuidtn, door H. van Griet- huijsen Az., te Oostcrwolde, Voor Ouddorp, door J. H. W. Kalkman, te Woerden. Vit de Synode. De laatste (34e) zitting der Algemeene Synode van de Ned. Herv. Kerk welke jl. Zaterdag werd gehou den. was gewijd aan de behandeling van verschillende ondergeschikte aangelegenheden. Een 60-tal ingeko men stukken werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl de radactie van cenig wetsveranderingen was vastgesteld. Ten slotte bracht de president aan de leden zijn hartelijken dank voor den van hen ontvangen steun en voor hun toewijding. Hij richtte een bijzonder woord van dank aan de praeadviseerende leden, nvn secretaris en den vice-president en bracht een af scheidsgroet aan de leden, wier diensttijd verstreken was. Op vriendelijke en hartelijke wijze werd die toespraak beantwoord door den vice-president, den heer Van Eerde, die, na het vertrek van dr. Van drr Flier diens zetel had ingenomen en onder in stemming der vergadering den president hulde braeht voor zijn leiding Ook de leden, wier diensttijd ver streken was, beantwoordden den afscheidsgroet van den president met eenige hartelijke woorden en be valen zich in het vriendschappelijk aandenken hun ner medeleden aan. Het waren de heeren C. Z. Zeeman, dr. A. W. Bronsveld, I. V. Hendriks, mr. G. Nauta, C. van Dis, prof. M. A. Gooszen en I. Steenbeek. Nadat men zich met den president, die daarin voorging, had vereenigd in de dankzegging aan God, en de beden voor het het heil der Ned. Herv. Kerk, het volk van Nederland en het geliefd Koningshuis werd de 82e jaarlijksehc gewone vergadering der Synode gesloten. Gep.kf. Kerken. Bedankt: voor Giessendara B. door D. Koffiberg van Barneveld. MlDDELBA.lR ONDERWIJS. To Breda is plotseling overleden de heer W. C. Hedick, directeur der hoogere burgerschool aldaar. Lager Onderwijs. In het Schoolblad wordt het rapport van prof. van Pesch over do pensioenen voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers nogmaals ter sprake ge bracht. Dat de indruk teleurstellend is, valt niet te ontkennen, want voor het betrekkelijk luttele pensi oen zal öpet. moeten worden betaald, terwijl dan nog bovendien een bijdrago uit de staatskas van 4 mïl- lioen moet worden gegeven voor hen die thans in dienst zijn. „Het is duidelijk zoo besluit het blad dat de groote meerderheid die bijdrage slechts kan beta len als eenige traktementsverhooging haar daartoe m staat stelt. 7onder deze laatste van een onderwij zer, die met zijn gezin van f 800 moet leven, en die daarvan reeds f 16 voor eigen pensioen betaalt, nog f 40 voor een eventueel door zijn weduwe te genieten pensioen af te vragen, aebten wij ongerechtvaardigd. „Wij twijfelen niet, of dit zal én door vele ge meentebesturen én door de tegenwoordige regeering en door de Staten-Generanl ingezien worden en daarom zouden wij het zeer doelmatig achten, indien het verder aandringen tot het opnemen van de onder wijzers in het pensioenfonds gepaard ging met het aansturen op traktementsverbetering. Het een kan het ander steunen. De onvoldoendheid der traktementen kan niet beter blijken dan door te laten zien, hoe onmogelijk het is, er de vereischte bijdrage voor een schamel weduwe-pensioentje van te betalen." Brand in een paardenstal. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.I„ omstreeks half 2 uur, ontstond in de buurtschap Bjjsteren, gem. Putten o./d. Veluwe, een begin van brand in de schuur, waarin een 9-tal paar den zich bevonden van de aldaar in kwartier zijnde huzaren. De brand, die veroorzaakt -werd door een paard, dat de aan den wand hangende petro- leumlaotaarn er af sloeg, werd gelukkig door de aanwezige manschappen en de bewoners spoedig gebluscht. Er kon echter niet worden voorkomen, dat een 4-tal paarden brandwonden bekwam, waar van 2 ernstig door de vlammen waren aange tast Aan de schuur zelf is niets beschadigd. Zaterdagmorgen d. a. v. zijn de 4 paarden, die brandwonden hadden bekomen, naar Amersfoort getransporteerd, waarvan éen nar*- alle waar schijnlijkheid zal afgemaakt moeten worden. Plotseling overleden. J3y de processie van Den Bosch naar de kapel

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3