Balduin M o l l ii a s e n. 515<e jaargang. Vrijdag 3 September 1897. 3 Dt Tiiirforen aai liet lÉipiiear. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Aboksemektspkijb voor Schiedam, per kwartaal 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BüKEAi': BOTERSTRAAT 70, Tclephoon Ufo. 123. Adveetentiephijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 2 September '97. De Duitsche Keizer, zeker van oordeel, dat de Fransch-Russische alliantie de geesten in Europa thans lang genoeg heeft bezig gehouden, heeft gelegenheid gevonden te Coblentz, waar hij voor de onthulling van een standbeeld van zijn grootvader Wilhelm I kwam, eene rede voering te houden, die in de naaste dagen de pennen in en buiten Duitschlarid wel in be weging zal houden. Door het bestuur der Rijnprovincie word hem een diner aangeboden, aan het slot waar van Z. M. een toast beeft uitgebracht, waarin hij zeide met dankbaarheid zicli het vorige bezoek aan deze provincie te herinneren, toen hij te Keulen eveneens een standbeeld van zijn grootvader had te onthullen. Voorts herinnerde de keizer er aan, dat Coblentz de stad was, waar zijn grootvader aan de organisatie van het leger werkte, en die maatregelen nam, die met zoo schoonen uitslag werden bekroond, toen hij op gevorderden leeftijd den troon beklom. Doch dit is het niet, wat dus de gemoederen in beweging heeft gebracht, maar wel wat de keizer daarna heeft gesproken, in een toast weder eene stelling uitwerkende, die hem blijk baar reeds lang had beziggehouden. Z. M. had het over het Koningschap bij Gods genade. Hij sprak: Uit Coblentz kwam mijn grootvader, toen hij den troon besteeg als een uitverkoren werktuig des fleeren, gelijk hij zich zei ven beschouwde. En voor allen en voor alles heeft hij weder een kleinood verheven en schitterend doen stralen, dat wij hoog en heilig mogen houden. Dat is het Koningschap bij Gods genade, dat Koningschap met al zijn zware plichten, zijn nooit eindigende, steeds voort durende moeite en arbeid, en zijn vrecselijke ver antwoordelijkheid voorden Schepper alleen, waar van geen mensch, geen minister, geen Huis van afgevaardigden, geen voik den vorst kan ont slaan. Zich van deze verantwoordelijkheid be wust, en zich zelf als een werktuig Gods be schouwend, is in diepen eenvoud de groote Keizer zijn weg gegaan. Ilij heeft ons de eenheid en het Duitsche Rijk woetgegeven en hier in deze schoone provincie zijn zijn hooge gedachten ontstaan en gerijpt, hier heeft hij geleefd en geleden. Daarom vloeit mijn hart over, wanneer ik hier op deze plaats voor u sta en mijnen groot vader gedenk. Voor mij zal liet eene hooge plicht zijn de wegen te gaan, die de groote Ileerscher mij heeft gewezen enz. Des Keizers woorden wekten groote ontroe ring en men vraagt zich af, waarom thans zoo de nadruk gelegd werd op het koningschap bij de genade Gods. De National-Zeilung betreurt de zoo snelle Naar 3) «Uwe onderdanige dienares zal ik worden vroeg Charitas hem spottend in de rede vallend, zoodat het Frank kil om het hart word, oneen, neen tnr. Fianlc," en zorgeloos, al was zijook van kleur verschoten, zag zij weder naar de zee nik heb lang genoeg geleefd, ik heb genoeg ongemak verduurd om alle mannen te haten meent ge echter dat mijn blikken nadeelig op u werken, wel aan, dan verhindert u niets om die in de toe komst te mijden. Wat mij betreft ik zal de grootst mogelijke moeite geven oui u in 't vervolg uit den weg te gaan." Frank liet mismoedig het hoofd hangen. Hij rukte de gele roeeldi'adon uit tie ontbladerde roosjes dan haalde hij zijn mes voor den dag en begon hij voorzichtig, als ging het om loven of dood, het eene schijfje na het andere van de rozenknoppen af te snijden. Verscheiden minuten gingen in pijnlijk zwijgen voorbij. Ook Cliatitas' blikken rustten op de lang zamerhand op den grond vallende knoppen. Wel had zij geraden waarom het takje oorspronkelijk was geplukt, en in hare oogen was iets van be rouw, ferwijl eon trek van bitteren trots om haren mond ieder zachter gevoel weder logenstrafte en toch trilden bij iedere nieuwe snede hare lippen, opeenvolging van allerlei fee-lelijkheden, de onthullingen van zooveel gedenkteekens enz., bij al welke gelegenheden de keizer liet woord voert. De wereld moet wel gaan denken, vreest het blad, dat ons volk zich zoo vergast aan een eindejooze reeks vari feestelijke toespraken, liet spreekt van zelf dat niemand een regeerend vorst kan ontheffen van zijn verantwoordelijk heid, maai' hij deelt dat lot met ieder mensch die eenige verantwoordelijkheid, welke ook, op zich heeft genomenook een ministei en een parlement mogen niet goedkeuren en bevorderen wat zij verdeifelijk en slecht achten. En het Berlijnsche blad voegt er nog bijMisschien zullen toekomstige gebeurtenissen ophelderen wat voor bijzondere staatkundige aanleiding er voor den keizer beeft bestaan om zooveel na druk te leggen op zijn koningschap bij de gratie Gods. llohcn'.jhe wordt dezer dagen in 's keizers kamp verwacht. Iri verband daarmede bespteken verschillende partij organen de vraag of Hohen- lohe wel in staat zal zijn om de lang verwachte hervorming van de mihtaiie rechtspleging in vrijzinnigen geest door te drijven. Uit's keizers woorden, nu pas gesproken, dat hij «liet leger als het werk van zijn grootvader zou bescher men tegen eiken invloed van buiten", wordt het tegendeel opgemaakt, en de mogelijkheid van een botsing tusschen den keizer en den kanselier wordt daaraan vastgeknoopt. De Petit Bleu van hedenochtend bericht dat het gerucht in hofkringen loopt, dat de Keizer er steik over denkt om met Paschen een reis naar PalesGna te ondernemen. Dan zou hij daar de inwijding eener nieuwe Duitsche kerk bijwonen. De commandant van het keizerlijk jacht llohenzollern moet reeds van dit plan in kennis gesteld zijn. Een pantserschip zou de llohen zollern vergezellen. Tc Brussel moet een anarchist gepakt zijn, die plannen had om een aanslag op den Keizer te wagen. Heel waarschijnlijk is het bericht niet; het is mogelijk dat men na Canovas' mrird dezen beer Daubenspeck ten onrechte vei jekt. In Duitschland hecht men aan liet heele verhaal dan ook niet vee' geloof. Te Milaan wordt thans een groot katholieken congres gehouden, waaraan vele hooggeplaatste leeken en niet-leeken deelnemen. Dertig bis schoppen en de nieuwe aartsbisschop van Napels woonden de opening bij, waar het woord ge voerd werd door kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Milaan. In het kort uitgedrukt kwam hier zijne rede op neer, dat het doel van het congres geen ander was dan om den invloed der kerk door politieke acte te herstellen. Van af het oogenbiik," zeide de Kardinaal, «waarop onze tegenstanders zich hebben bediend van de politiek cm den gods dienst aan to vallen, heeft deze, om zich te als Ii.-d het mes telkenmalo haar wonderlijk hart getroffen. Plotseling stak Fiank het mes weder in zijn zak en het stuk gesnoden takjo wegwerpend, sprong hij op. Zijn oogen fonkelden dreigend, zijn gelaat gloeide van hartstocht en terwijl hij zijne armen over de borst kiuiste, keek hij Chaiitas met een eigenaardig lachen aan, «Zoo is het dan toch W3ar, wat ik benoden in de stad hoorde," begon hij zachtjes en nauwelijks veistaanbaar, «zoo is dan toch waar dat Parker, die gerneene vent met zijn zijden doeken en zijn snuisterijen uw hart heeft bekoord Dat ge u hem als vrouw wilt geven, omdat hij mot zijn schurk- achtigen handel in een maand meer verdient dan ik in een geheel jaar Niet zonder eenigen angst zag Charitas den jongen man aan. Zoodra hij echter geëindigd had, stond zij langzaam op en een pas terugtredend, lachte zij spottend, terwijl tranen van toorn in hare oogen kwamen. «Uw vrouw zal ik worden V' vroeg zij bits, «de vrouw van iemand die in één adem liefdes verklaringen en dreigementen uitspi eekt Wat lun het u schelen of Parker mij geschenken geeft Als ik er behagen in heb, zijne vrouw to worden, dan zijt gij wel de laatste vvien ik daarnaar zal vragen. In het bezit van mijnen vrijen wil geef ik aan niemand ter wei eld ook slechts het geringste recht om daarop invloed uit te oefenen. En ga thans uwen eigen weg, en zoo het afscheid van mij gemakkelijk wordt gemaakt, wel aan, dan deel ik u gaarne mede, dat van het eerste oogenbiik af waaiin ik u zag gij mij vrees hebt ingeboezemd. Die vrees is langzamerhand van mij geweken neen, ik vrees u niet ondanks m\e dreigende veidedigen het recht om er zich eveneens van te bedienen." Deze verklaring is van groot gewicht en het loont de moeite er een oogenbiik bij sti! te staan. Men weet, dat liet Huis van Savoye steeds is beschouwd geworden als indringer, waarom dan ook de Italiaarisehe Katholieken zich van elke politieke daad tot nu toe hebben onthouden, en tegenover de regeering de meest absolute onverschilligheid hebben aan den dag gelegd. Deze houding is volgens den wil van den Paus 7elven. «Noch kiezers, noch gekozenen" is er door hem bevolen. Maar. indien de woorden van kardinaal Fer- raii juist zijn overgebracht, voldoet de geeste lijke oppermacht niet langer aan enkele kardi nalen en bis-choppen, die als vroeger ook de politieke macht in handen willen hebben. Op het Vaticaan moet men, naar luid der telegrammen, met de gesproken woorden niet bijster ingenomen zijn. RopiIs het vorige jaar hebben de Katholieken van Milaan aan deri Paus volle vrijheid gevraagd om deel aan de politieke vei kiezingen te mogen nemen, wat hun toen is geweigeid. Het ge rucht ging dan ook, dat de Paus bet voornemen had, voordat liet Congres geopend werd, eene bre ;e aan den aartsbisschop van Milaan te zenden. Dit is echter niet geschiedmen heeft de resultaten willen afwachten om zich over deze quaestie definitief te kunnen uitspreken. Hoe liet zij, men kan in de Romeinselie wereld de beweging niet loochenen van den katholieken geest tegenover liet liberalisme. De aarzelende houding van den Paus wordt dan ook verklaarbaar, want indien de Katho lieke partij weder op den voorgrond treedt, zijn er groote binnenlandsche moeilijkheden te wachten, vooral tusschen conservatieven en christelijke democraten. Vooral deze laatsten zijn bet die zeer ten gunste van de tegenwoor dige beweging gestemd zijn. Met belangstelling wacht men de resultaten af. De Czaar en de President der republiek heb ben nog eens weer telegrammen gewisseld, in velband met het bezoek. Nu /.oo'n telegram metje is heel wat makkelijker dan een bedank brief, dien een gewoon sterveling moet schrijven als hij ergens gelogeerd beeft. Faure seinde: «Aan Zijne Majesteit keizer Nicnlaas II, bij de groote manoeuvres te Warschau. «Op liet oogenbiik dat ik den grond van Frankrijk betreed, is mijn eerste gedachte voor Uwe Majesteit, voor Hare Majesteit de Keizerin, en voor de geheele Russische natie. «De prachtige en hartelijke ontvangst die aan den president dei republiek is ten deel gevallen, wekt in geheel Frankrijk een gevoel van ont roering en vreugde. Zij zal in onze batten OMuitwischbare herinneringen achterlaten. houding maar uit den diepston grond van mijn hart haat ik u, ooidat gij hebt durven hopen mij tot uwe vrouw, tot uwe onderdanige slavin te maken." Zij had ondertusscheii nauwelijks uitgesproken, toen Fiank dicht voor haat' kwam staan, haie beide gevviichten vastgreep en zijn bleek gezicht vlak bij het hare bracht. uChantas," kwam het fluisterend van zijne lippen, ovvist ik eene laatste mogelijkheid om zonder u te leven, dan zon ik tl thans trotsch den tug toekeeren Maar gij zijt mij aan het hart gegroeid en het is mij onverschillig of het vandaag of morgen met mij ten eindo looptwant je de vrouw- van een ander to weten dat zal ik nooit ver dragen. Mij behoor je toe, mij zul je toebehooren," en gloeiender werd zijn adem en hartstoch telijker begonnen zijne oogen te fonkelen, «En wanneer het vuur van den waanzin mij zal ver nietigen dan zult gij ten minste te gelijk met mij te gionde gaan 1" Vast, als had zij gehoopt door hat on blik de ontKIuisterde hartstochten van den jongen man te bieidelen, zag Charitas hem in de oogen. Zoo dra hij echter den arm ophief om haar nau* zich toe te trekken, gelukte het haar door eene snelle beweging zich los te maken en als een pijl uit den boog vloog zij naar den vuurtoren en ijlde de trap pen op naar de geopende poort. Daar keerde zij zich om en de zware met ijzer beslagene deur achter haar toetrekkend, blikte zij buiten adem naar den jongen zeeman. Deze had zich niet van de plaats waar hij stond bewogen. Het hoofd op de borst nedergebogen en met slap neerhangende armen maakte hij den in druk, alsof het leven slechts nog door eene zwakke sik verzoek Uwe Majesteit opnieuw de ver zekering te aanvaarden van mijn gevoelens en wen-chen voor Haar geluk, voor dat van de Keizerin en de keizeilijke familie, en voor de grootheid en welvaait van Rusland." De keizer heeft daatop liet volgende antwoord gezonden «De keizerin en ik zijn u zeer dankbaar voor de goede woorden, die u ons hebt doen gewor den. liet is met genoegen dat wij de her inneringen aan het bezoek bewaren van den Piesident van de Republiek aan Rusland, welks hart nogmaals eenstemmig heeft geklopt met het hart van Frankrijk." Een wonderlijke aanklacht is ingediend tegen den Hongaaischen minister van landsverdedi ging, baron Fejetvaiy. De gepensionneerde Ministeriairath Kassics be-cliuldigt den minister van poging tot moord en val-ehheid in ge schrifte. Kassics had ongeveer twee jaar geleden tegen den minister en diens staatssecretaris Gio- rnon de schandelijkste pamfletten gepubliceerd, waarop de minister in liet openbaar vei klaarde, dat Kassics leed aan een zielsziekte. Toen nu Kassics zijn vervolgingen van de heeien Fejer- vary en Gromon voortzette zonder zelfs hun familieleden te ontzien, werd hij door beiden tot een duel uitgedaagd. Nu beweert Kassics in zijn aanklacht, dat de Minister, toen hij iemand tot een duel uitdaagde, dien hij ktank- zinnig veiklaard had, en van vvien hij dus ver wachten kor, dat hij zich niet zou kunnen ver dedigen, het voornemen had geiiad dien man, den aanklager dus, te vermoorden. Verder worden de mi >ster, de staatssecretaris en andere beambten van bet ministerie van landsverdedi ging beschuldigd van valschheid in geschrifte en laster. üüenicngtle itledcdeeïlmgen. Gisterenavond is de burgemeester van Toulon, toen hij uit den gemeenteraad kwam, aange vallen door een individu, van geboorte een Corsicaan, die hem een geweldige steek in de lies heelt gegeven. De toestand is hopeloos. De Italiaunsclie regeeting is het met zich zelf niet eens of ze de door den Negus ulenelik aangeboden grenslijn van de kolonie Erytluea zal goedkeuren of niet. De minister van oorlog generaal Pelloux verklaart, dat hij tegen de geheele AFrikaansche onderneming is, en dat Italië zoo spoedig mogelijk uit Massouah zal moeten terugtrekken, zoodra dat met eere ge schieden kan. De aangeboden grens acht hij echter om strategische redenen onaannemelijk. De verkhuitigen van tien minister hebben niet nagelaten bij zijn ambtgenooten indruk tema ken. De minister! aad heeft nog geen besluit ge nomen, doch zal na den weuscit van den koning gehoord te hebben, nieuwe onderhandelingen met den negus aanknoopen. BjftiitMimtwnRgtAmwffiay fgim draad met dit krachtige lichaam vei bonden was. Terwijl de woeste hartstochten in hem tot rust kwamen, scheen ook zijn ziel gebroken te zijn. Met eigenaardige spanning keek Cliaiitas naar hetn hoe langer zij acht op hem gaf hoe meer de i ooi ii in haar verdween; zijn sombere vertvvij- fehng deed haar medelijden gaande vvoiden; on- willekeuiig tiachtte zij zich de gevoelens voor te stellen die hem tot zijn moeilijke reis bewogen hadden en die welke hem op don terugtocht zou den geleiden. «Mr. Frank herhaalde zij spottend, «hebt u misschien nog iets op uw hart, haast u dan: ge moogt zells uwe u inslagen wei liet nieuwen, tk bon met meer bang!" riep zij, terwijl zij lachend een trede naar beneden ping. De jonge man zag somber voor zich; dan naderde hij langzaam den vunrtmen. «Wees onbezoigrf," zei.lo hij nameloos bitter, zoodia hij meikte dat Charitas zich gereed maakte om de deur ieder oogenbiik te kunnen sluiten, «o, wees onbezoigd, ik was gek, mijn gezond verstand had mij in de steek gelalen en ik wist niet wat ik deed, dat is alles. Ik wilde alleen nog maar verzoeken om mij te vergeven dat ik u schrik uanjoeg; nu is alles voorbij. En van uw kant, doe zooals ge zelve nebt voorgeslagen, let niet op mij wanneer wij elkander weer ontmoeten. Dan denk ik dat ge mijn razernij hebt vergeten en ik behoef mij niet voor u te schamen. Hij keoide zich om ton einde weg te gaan, toen Charitas' stem hem op verzoenende toen toesprak en zij onmiddellijk dan na op hem toetra I. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1