BINNENLAND. V; STADSNIEUWS. VLAAllDINGEN. Gemeenteraad. Reeds wordt hier en daar van gevechten en moordpartijen gewaagd. Abdul-Hamid voelt zich blijkbaar zeer op zijn gemak, en is met iedereen goede vrienden. Aan den Paus heeft de Sultan door mgr. Bonnetti een eigenhandig schrijven doen toe komen, waarin hij zijn voldoening uitspreekt, dat de vrede aanstaande is. Indien het niet zoo treurig en weerzinwek kend was, zou men geneigd zijn hartelijk te lachen over de vredelievende, zoetsappige ma niertjes, die de vbrave" Sultan thans aanneemt. Na het drama een lachsucces Men ziet het meer. Gemengde Medcdccltngcn. De Fransche minister van handel, Boucher, heelt op een feestmaal als volgt gesproken ïMen heeft den heer Méline den man van het dure fcrood genoemd. Hij heeft gewild, dat hij. die het brood voortbrengt, ook kan eten. jAVij zeggen niet, dat wij altijd grenstol- booinen zullen handhaven, indien de voeding van het Fransche volk werd bedreigd, maar wij willen eerst de Fransche markt begunsti gen, totdat liet blijkt, dat die niet voldoende is." Naar de vroegere liberale minister van Spanje Moret verklaart, moet Sagasta hebben gezegd, dat het oogenblik voor de liberalen is gekomen, om de teugels van bet bewind te aanvaarden. Sagasta wacht slechts tot den terugkeer van het Hof te Madrid, Sampan, de moordenaar van den poütie-com- missaris te Barcelona, is ter dood veroordeeld. Evenwel schijnen de krijgsraad en de kapi tein-generaal, die het vonnis moet bekrachtigen, het oneens te zijn, zoodat de zaak nogmaals voor het militaire hooggerechtshof zal dienen. De Paus zal met mgr. Bonnetti, den aposto- lischen gezant te Konstantinopel, raadplegen over de te nemen maatregelen, om de Sionisti- sche beweging tegen te gaan. De Bulgaarsche minister van financiën is afgetreden. Dientengevolge hebben verschillende ministers van portefeuille verwisseld. Reuter seint uit Kaïro, dat de Dei wischen Berber ontruimd en zicli teruggetrokken hebben naar Metemmeh. Abdul Azim en andere be vriende Arabieren bezetten thans Berger en de graanpakhuizen voor de Egyptische regeering. Generaal Hunter is met vier kanonneerbooten naar Berber vertrokken. Sir Kitchener zal hem binnenkort volgen. Te Londen is uit Uganda een bericht ont vangen, gedateerd van 4 Mei, waarin melding ■wordt gemaakt van een ernstige muiterij onder de troepen van den Congo-staat, van de expe ditie van baron Uhauis. Alle Europeanen, ten getale van 59, in het district Toru, werden gedood. De Ind. Beige teekent hierbij aan dat dit bericht slaat op de reeds bekende muiterij. Treurige berichten uit Voor-Indië. In de" provincie Madras heerscht hongers nood. Bovendien heerscht de pest; in de stad Karadin, met een bevolking van 11 000 zielen, hebben zich 150 gevallen voorgedaan. Naar uit Washington wordt bericht, verdenkt men den militairen attaché van het Spaansche gezantschap aldaar, dat hij de kustversterkin- gen der Vereenigde Staten inspecteert. Een onderzoek is gaande, en indien het waarheid blijkt te zijn, zal zijn onmiddellijke terugroeping worden geëiscbt. Volgens een depêche uit Sidney is de gou verneur van Duitsch Nieuw-Gtiinea den Bisten Augustus 1.1. door opstandelingen vermoord. l)e koning; van Siam. Omtrent het bezoek van den Koning van Siam aan het Loo wordt ons nog nader gemeld uit de residentie De Koning en de prinsen met de toegevoegde leden der hofhouding en de Siameesche ge zant met de leden der legatie zijn gistermiddag met een extra-trein der-Staatsspoor, waarin een salon-rijtuig, te '1.45 uit Den Haag naar Het Loo vertrokken om door de Koninginnen ont vangen te worden. Op het perron stond weder de eerewncht, terwijl de hoornmuziek der jagers het Siameesche volkslied speelde. De Koning, de prinsen, het gevolg en de autoriteiten hoorden het aan, onder het brengen van bet militair salut. De Koning was gekleed evenals eergisteren en droeg weder het groot cordon van den Nedertandschen Leeuw. Met denzelfden trein vertrokken als genoo- digden aan het galadiner, alle hoofden van departementende president der Tweede Kamer, de heer Gleichman; de adjudant-gene raal der Koningin, jhr. Verspyck; de ceremo niemeester der Koningin, graaf van Randwyck, en de heer Ruyssenaers, chef van het kabinet des ministers van buiten!, zaken. Ook de kon. militaire kapel, die tijdens het diner een uit voering zou geven, ging met deuzelfden trein. Bij aankomst op Het Loo begroette de Koning op hartelijke wijze de Koninginnen, die Z. M. iu de vestibule afwachtten. Na de voorstelling der prinsen en van het gevolg des Konings, had deze een vrij langdurig onderhoud met de Koninginnen, Vervolgens werd een rijtoer gemaakt in de omstreken van het paleis, waarbij de Regentes met den Koning in één 'rijtuig zat. Aan het gala-diner zat Z. M. tusscheu de Koningin en de Regentes, terwijl de prinsen aan de andere zijden der Koninginnen waren geplaatst. H. M. de Koningin.-Regentes stelde in zeer vloeiend Engelsch ee.n'dronk in op de gezond heid des Konings, dié, in een uitvoerig ant woord het welzijn dér Koninginnen dronk. Na het diner werd cercle gehouden, waarna de Koning hartelijk afscheid nam van H.H. M.M. en de terugreis naar de residentie aan- vaardde. Nog meldt men ons uit 's-Gravenhage Ondanks het bijna middernachtelijk uur be wogen zich gisterenavond honderden in de Rijn straat en vóór het Staatsspoorstation om den terugkeer af te wachten van den koning van Siam van Het Loo. En die menigte groeide nog aan toen te kwart over elven de eerevvacht met volle muziek dér Jagers aftrok naar het perron. Toen werd 't zoodanig, dat de politie de hulp inriep van eenige manschappen van het eere-escorte bereden artillerie om ruim baan te maken. Te ongeveer kwart vóór twaalven kwam de Koninklijke trein, waarmede ook weder alle autoriteiten, des middags naar Het Loo ver trokken, terugkeerden, binnen. Koning Chuia- longkorn was zichtbaar' verrast toen hij op dit late uur zich hoorde begroeten met de Siamee sche nationale hymne en weder een eerewacht met gepresenteerd geweer en vaandel vond, Z. M., die in politiek gekleed was, trad dadelijk toe op den commandant van het regi ment grenadiers en jagers, kolonel jhr. Laman Trip, die aan het hoofd der eerewacht stond, en betuigde den regimentschef in de Engelsehe taal zijn tevredenheid over dit eerbewijs. Hiermede niet voldaan, inspecteerde Z. M. vrij langdurig de eerecompagnie, gevolgd dooi de prinsen, het geheele gevolg en den waar- nemenden gouverneur der' residentie, generaal Van Hommeren, benevens den plaatselijken commandant, luit.-kol.Bierman, die ter ont vangst aanwezig waren. De koning groette zeer minzaam de bij de compagnie ingedeelde offi cieren. Hierna bestegen de Koning en allen die medegekomen waren, de gereedstaande rijtuigen en zette de stoet zich in beweging naar het paleis, terwijl de prinsen naar liet Hötel des lades reden. Er werd krachtig hoera geroepen. Voor de autoriteiten stonden eveneens rijtuigen gereed. En toen kwam voor het volk eerst recht een pretje, aargezien de eerewacht, even voor twaalven met volle muziek het regiments-vaan- del naar den kolonel-commandant, in de niet nabij gelegen Balistraat terugbracht. Vreemdelingenverkeer. A. s. Zondag te één uur zal te Utrecht de le Algemeene Vergaderir^ van den nNadonalen bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland" worden gehouden. Behalve de gewone werkzaam heden (bestuursverkiezing enz.) zal op deze vergadering behandeld worden een voorstel van het bestuur tot bepaling van een maximum- contributie voor de aangesloten vereenigingeri verder zal de uitgave van een nFolder" voor Nederland besproken worden, zal de inrichting van het »Bureau van Informatie en van Beklag voor Vreemdelingen, welke tijdelijk in ons land vertoeven" en za! de houding van den Bond bij de a. s. kroningsfeesten besproken worden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 10 September 1897 niet plaats hebben. Aangezien erwacht wordt, dat dames zullen deelnemen aan het internationaal coöperatief congres te Delft, zal een dames-comité worden gevormd, dat zich ie het bijzonder met de ontvangst van deze cangresiedeu belasten zal. Te Vlissingen zal een abattoir worden ge bouwd aan de buitenhaven. Het zal beheerd worden door den heer E. van der Heyden. Examen Machinisten, De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een' diploma als machinist aan boord van koop vaardijschepen, zal, aanvangende 28 Sept. a s., te 9 K uur voormiddags zitting houden in het Nutsgebouw te Amsterdam. Om tot een van die examens te worden toegelaten zal de candidaat, onder overlegging van een geboorte- acte en met opgave van woonplaats an laatsten werk kring, de aanvraag hiertoe vóór 21 Sept. a.s, schrif telijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, den gep, kapt.-luit ter zee .J. J. Stooker, wonende te Hilversum, moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk diploma hij verlangt geëxa mineerd te worden. Zie verder de St.-Ct. no 209, OVERSCHIE, 8 September. Ds. J.Van der Waal Jr., beroepen predikant alhier, zal zijn afscheidspreek te Wijk bij Heusdcn houden op Zondag 12 dezer. Den volgenden Zondag 19 Sept. hoopt hij zijn intrede in ons dorp te houden, na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. H. Gunning E.Bz. te Capellea/d JJsel, door wel willenden afstand van den consulent ds. J. D. J. Idenburg, predikant te Hillegersberg. OVERSCHIE, 8 September. In de gisterenavond gebonden vergadering der feestcommissie bleek, dat nog zooveel geld is overgehouden, dat men meent, den aanstaanden winter gratis eenige brooden onder de armen te kunnen verdeelen. Aan dr. B. H. Steringa Kuijper, benoemd conrector aan het gymnasium alhier, is in de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad te Middelburg eervol ontslag verleend als leeraar aan het gymnasium aldaar. Door de bewoners der z.g. Gorze (d. i. van de Nieuwe Haven tot aan de Hoofdstraat) werd gisteravond iu het lokaal aan de Dwarsstraat een vergadering gehouden ter bespreking van het plan om zich te vereenigen met het oog op het a.s. Kroningsfeest. Hoewel, door de te geringe publiciteit die aau deze vergadering was gegeven, betrekkelijk maar weinig personen waren opgekomen, besioot men toch een comité te vormen dat met de leiding der zaak werd belast. De Raam en Noordmolenstraat-bewoners ver gaderden Maandagavond. Dezen kozen een definitief comité dat lijsten zal laten ciiculeeren bij de bewoners en bij de eigenaren van onbe woonde panden tot het verkrijgen van weke- lijksche bijdragen. Het 3-jarig kindje van A. Weber uit de Grofbaan was hedeumiddag met een ander kindje uit die buurt van ongeveer gelijken leef tijd van de ouderlijke woning weggewandeld en ten slotte terechtgekomen aan de Over- schieschestraat. Daar geraakte het echter nabij de Overschiesche Dwarsstraat te water, zonder dat iemand het ongeluk zag gebeuren. Gelukkig kwam zekere Duchenne daar voorbij, die het kind, dat reeds begon te zinken, zag en, door zich in een bootje te begeven, gele genheid had het van een anders zekeren dood te redden. Na bij den schoenmaker Vredenbregt tot bewustzijn teruggebracht en van droge kleeren te zijn voorzien, werd liet aan de moeder, die qaar kind reeds liep te zoeken, overgegeven. Correspondentie. Den heeren v. P., alhier; R. Gte's-Hage P. T., te Zutphen; en A. v. D. te Amsterdam. Van de couranten, waarin over het gymnasium gehandeld wordt, zijn geen exemplaren meer voorhanden. Wij kunnen u dus niet gerieven. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 8 Sept. W. Woensdregt, 40 j. en A.Pluijm, 34 j. C. van der Slot, 21 j. en A. Ver meulen, 29 j. C. Timmermans, 29 j. en N. van Rhijn, 22 j. Geboren 5 Sept. Leonardus Josephus Antonius Marie, zoon van II, J. D. Rebers en M. W. Exler, I.loog straat. 0 Sept. Elisabeth Maria Antonia, dochter van J. v. d. Raaf en G. T. Jansen, Stationstraat. 7 Sept. Johanna Jacoba, dochter van P. Witte- bol en E. Baron, Singel. Wouter, zoon van J. Lamens en G. Wenteler, Noorderlaan. Overleden t 0 Sept. Jannetje Derksen, 2 maanden, BaJe- Jcersstraat. 7 Sept. Nicolaas van der Laan, G jaar 8 maanden, Hoofdstraat. Maria Elisabeth Liduina van de Werke, i jaar 3 maanden, Weezcnluurt. In de raadszaal is een belangrijke verbeleriug gekomen in de verlichting. De z.g. vleermuis branders zijn vervangen door gioeilicht, waar door de zaal helder verlicht wordt en tevens de hinderlijke en benauwde warmte is ver dwenen. Naar wij vernemen zal de tooneelvereeniging Varia" alhier, een wedstrijd uitschrijven in uiterlijke welsprekendheid, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op 10 Januari 1898. Door de gemeente zal voor dezen wedstrijd een medaille worden beschikbaar gesteld. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: 8 Sept. Jan Hoogerwerf en Gerritje Maat. Hendrik de Bruijn en Maartje van Witzen- burg. Cornelis Antonius Michael Groene- wegen en Maria Katharina van Kessel. Geboren G Sept. Kornelia Geertruida Jacoba dochVer van C. van Os en G. J. Seis. Westn. land. 8 Sept. Reijer zoon van J. Kal en P. van Hees. Callenhurgstraat. 7 Sept. Arie zoon van H. Kal en E. Berk hout. Oed. Biersloot. Zitting van 7 September 1807,t des avonds 7 uur. De voorzitter opent do vergadering en noodigt den secretaris uit de nieuwbenoemde raadsleden iu de vergadering te willen geleiden. De heeren K. S. v. d. Brugge, L. van Dam, P. Kikkert, A. W. Schippers en Adr. IJzermans treden daarna dc zaal binnen. De voorzitter vraagt hun of zij bereid zijn de bij de wet vercischte eeden af te leggen, terwijl hij tevens mededeelt, dat binnen den daarvoor gestelden tijd geen bezwaren tegen hunne toelating zijn inge komen. Achtereenvolgens worden de heide eeden, door die heeren afgelegd. De voorzitter zegt daaropMijne HeerenMet het afleggen dezer eeden hebt gij het recht gekregen om uwe betrekking te aanvaarden. Ik wensch u allen geluk met het vertrouwen der kiezers dat u bij vernieuwing tot raadsleden heeft benoemd. Ik ben overtuigd, mijne heeren, te spreken ook uit naam uwer medeleden wanneer ik u nogmaals van harte gelukwensch en daaraan toevoeg den wensch dat wij in het volgend jaar op dezelfde welwillende wijze mogen samenwerken als dit tot heden het ge val is geweest, en vertrouwen dat u steeds de be langen der gemeente zult behartigen. De heeren worden daarop uitgenoodigd hun vorige zitplaatsen weder in te nemen. Tegenwoordig zijn nu 13 leden. Afwezig de heeren Van Linden van den Heuvel en Hummelinck. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn Van Ged. Staten goedkeuring der raadsbesluiten tot wijziging der gemeentebegrooting 1897 en tot uitgifte van grond in erfpacht. Van B. en W. gemeentebegrooting 1898. Zal wor den gezonden naar de sectién ten fine van onderzoek. Van het Burgerlijk Armbestuur begrooting voor 1898. Wordt besloten die tc stellen in handen van een commissie van 3 leden, waartoe door den voor zitter werden aangewezen de heeren Pot, W. J.van Dusseldorp en Van Dam. Voorts is nog ingekomen van de Vereeniging voor Ziekenverpleging de statuten, waarop de KK. goed keuring zal worden verzocht, en het huishoudelijk reglement van het ziekenhuis. Beiden worden ge steld in handen van B. en W. om advies. Van Y. Goudswaard verzoek om grond in erfpacht te ontvangen. Wordt gesteld in handen van de com missie voor gemeentewerken om advies. Van A. Schouten en H. van Dijk verzoeken om eervol ontslag uit hunne betrekking als onderwijzers bij het L. 0., ingaande resp. met 1 Sept. en 1 Dec., waartoe wordt besloten. Van den gemeente-ontvanger jhr. M. W. deJongh verzoek om verhooging van traktement cn verhooging van het bedrag bestemd voor bureaukosten. Wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Verzoek van de agenten van politie 2e klasse om betere regeling hunner bezoldiging. Wordt besloten afwijzend tc beschikken. Van de schoolcommissie bericht dat zij ontslag neemt. De voorzitter zegt met leedwezen dit bericht te hebben ontvangen omdat hij steeds ten volle heeft gewaardeerd de wijze waarop deze commissie hare functie verrichtte. Wel zou spr. of het D.B. pogingen hebben aange wend om de leden op hun besluit te doen terug komen, indien niet do betreffende verordening dit verhinderde. De zaak behoort geheel en uitsluitend aan den raad. Wel heeft spr. "een explicatie uitge lokt en heeft hij dientengevolge een schrijven van de commissie ontvangen, waaruit blijkt dat de reden voor het ontslag nemen moet gezocht worden in het niet benoemen van no. 1 van de voordracht door haar ingediend. Wanneer nu uit den raad een voor stel komt om bij de commissie pogingen in het werk te stellen op haar besluit terug te komen, dan zullen B. en W. die opdracht gaarne vervullen, In een uitvoerige rede bespreekt de heer J. van Dusseldorp deze collectieve ontslagname, waarbij hij zeer waardeeread zich uit over de wijze waarop de schoolcommissie do belangen van het onderwijs be hartigde en voorstond. Daarna wijst spr. er op dat een voordracht kan zijn alphabetisck en gerangschikt naar geschiktheidin hef laatste geval meeut spr. is de Raad, behoudens zeer ernstig gemotiveerde redenen, gehouden om no. 1 tc benoemen. Ten slotte stelt spr. een motie voor, waarbij alle overwegingen in de discussie cn hot schrijven der commissie voorkomende worden opgesomd om te ein digen met den wensch dat de commissie op haar besluit moge terugkomen. De voorzitter zegt dat hij en ook het D. B. met volle sympathie die motie gesteld ziet. De heer P. Kikkert dankt als lid der schoolcom missie voor de waardeerende woorden aan die com missie gewijd, maar meent te moeten betwijfelen of het succes der motie wel groot zal zijn. De heer W. J. v. Dusseldorp zegt dat de raads leden in de meening verkeerden dat het voor do schoolcommissie in het onderhavige geval van weinig belang toe scheen of no. 1 of no. 2 benoemd werd. De heer .T. van Dusseldorp wijst er nog op dat de raad in die vergadering slechts uit 9 leden be stond. De heer Versteeve stelt voor tijdens deze discussie de deuren tc sluiten, waaraan wordt voldaan. Na ongeveer V» uur wordt dr vergadering her opend en de motie van den heer Dusseldorp aange nomen met algemeene stemmen. og is ingekomen een verzoek van Joh. de Lange cm een stuk grond, in erfpacht uitgegeven aan G. Keuzenkamp, aan hun te willen overdragen. Dit adres wordt gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken. Aan de orde is Benoeming der vaste raadscommissiën. In alle commissies worden dezelfde leden herbe noemd. Overeenkomstig de uitgebrachte adviezen wordt vervolgens besloten tot goedkeuring der gemeenterekening over 1896 tot goedkeuring der rekening van de schutterij over 1897 cn de begrooting van 1898; tol beschikking op de reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag tot uitgifte van grond in erfpacht aan P. Ver steeve, aan Joh. de Lange, aan C. v. d. Kley, te Schiedam tot afwijzing van het verzoek van A. Haarleveld Az. om een perceel grond in erfpacht te ontvangen op grond dat dit reeds is uitgegeven tot afwijzing van het verzoek van P. C. v. d. Meer tot bet hebben van een houten gebouwtje aan de Ged. Biersloot; tot toekenning eencr belooning aan den gewezen onder-havenmeester J. van der Vlis Az., wegens buitengewone diensten tot een bedrag van f22.50. Hierna komt in behandeling het rapport betref fende dc verlangde vermindering van het keurloon van vleesch. Een zeer langdurige discussie wordt aan dit onderwerp gewijd. In het rapport wordt er op gewezen dat dit keurloon moet goedmaken de uitgaven, die dit vereischt en dat dit moet worden betaald door hen die daarvan profiteeren, in casn de slagers. Ten slotte v<ordt in dit rapport er op gewezen, dat voor 1 Januari den Raad zullen bereiken voorstellen tot wijziging der gemeentebelastingen met den wensch dat tot zoolang wijziging in deze verordening zal worden uitgesteld. De heer Hoogendijk betoogt in een uitvoerige rede dat niet de slagers profiteereu van de keuring, maar het vleesehetend publiek, en hij vindt het daarom onbillijk wanneer de geheele kosten van de keuring zouden worden gedragen door de slagers alléén. Hij

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2