accijns, het niet uitleveren van naar Peshawar gevluchte vrouwen en het verblijf van Britsche troepen nabij het graf van Akhund aan de Boven-Swat. Officieel wordt van de Philippijnen bericht, dat de regeeringstroepen zich na een bloedig gevecht hebben meester gemaakt van Aliaga. De rebellen zouden aanzienlijke verliezen hebben geleden. De Spanjaarden hadden "10 dooden en 3G gewonden. In de badplaats Ocean Springs, in het Zuiden der Vereenigde Staten, is de gele koorts uit gebroken. De President van Hawaii heeft den Senaat in buitengewone zitting bij eengeroepen om het annexatie-verdrag met de Vereenigde Staten te ratificeeren. BINNENLAND. Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn aan het departement van Koloniën ont vangen de navolgende telegrammen, beide dato 8 Sept. Het eerste telegram betreffende debestuurs- rcgeling ter Noordkust van Atieh, getroffen als gevolg van de krijgsverrichtingen aldaar in de vorige maand, luidt Toekoe Bintara-Pinang aanvaardt het bestuur over de Moekims. Pakan-Baroe en Pakan-Sothen bezet aldaar 3 punten. Een compagnie gaat terug naar Kota Radja, de drie overige blijven voorloopig te Segli. Het tweede telegram luidt Wat de gebeurtenissen op Groot Atjeh be treft, gisteren had in het dal van Lamteh in Lepong een gevecht plaats met sterke benden van Toekoe Oemar, wier klewaugaanval drie maal werd afgeslagen. Gesneuveld drie fuseliers en gewond een officier en twee militairen beneden dien rang. De correspondent te Batavia van de N. B. Ct. geeft een kleine aanvulling van het regeerings- telegram. Hij seint: Gisteren had eene patrouille van Lepong drie klewaugaanvallen te verduren in de nabijheid van Damtish. Eene compagnie uit Lepong kwam te hulp. Gedood werden G minderengewond luitenant van Mourik en 12 minderen. Pnrijsche Tentoonstelling. Bij Koninklijk besluit is aan de heeren mr. N. G. Pierson en C. Lely, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de centrale com missie tot inrichting van de afdeelingen van Nederland en zijne koloniën en tot behartiging van de belangen der inzenders in die afdeelin gen op de in 1900 te Parijs te houden wereld tentoonstelling; en zijn in die commissie benoemd tot leden de heeren P. van der Burg, hoogleeraar te Delft J. F. W. Conrad, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van het kon. inst. van ing. te 's Gra- venhage dr. D. de Loos, directeur der H. B. S. te Leiden dr. II. J. A. M. Schaepman, lid van de Tweede Kamer te Rijsenburg J. Th. M. Smits van Oijen, lid van de Tweede Kamer te Eindhoven. St.-Ct De koning van Slant, De Koninginnen ontvingen eergisteren uit han den van den Koning van Siam de grootkruisen der hoogste Siameesche orde, uitsluitend voor vorsten bestemd. De Siameesche prinsen en leden van het gevolg ontvingen Nederlandsche ordeteekenen. Door den koning tan Siam is toegekend het grootkruis van den Witten Oüphant aan den minister van buitenlandsehe zaken, mr. W. H. de Beaufort, en graaf Dumonceau, adjudant- generaal, chef van het militaire huis der Koningin. Het grootkruis van de Kroon van Siam is verleend aan den minister van oorlog, generaal Eland, en aan den gepens. luitenant-generaal Van Helden, buitengew. adjudant der Koningin. Voorts zijn benoemd in de orde van den Witten Oüphant tot grootofficier baron Clifford, hofmaarschalk; tot commandeur graaf E. van Limburg Stirum, kamerheer; jhr. Van der Staal, adjudant, en jhr. Van den Bosch, adjudant; tot officier graaf Dumonceau, ordonnans-officier der Koningin; kapitein Colthoft', commandant der eerewacht; kapitein De Jonge van Halem, commandant van het escorte artillerie. In de orde van de Kroon van Siam tot groot officier graaf F. van Randwijck, ceremoniemees ter; baron C. A. Bentinck, le-stalmeester, en jhr. Hoeuflt van Velzen, intendant der paleizen. Tot commandeur de heer W, Cluysenaar, directeur-generaal der Expl. Maatsch., W. van Hasselt, voorzitter van den raad van admini stratie dr. H, IJ. Spoorwm. Tot officier de heer Wortman, ingenieur van 's Rijks Waterstaat. Omtrent het bezoek aan Amsterdam, waar van ons het laatste deel gisteren nog niet kon geseind worden, omdat het toen nog niet af- geloopen was, schrijft onze correspondent ons van daar nog: Het dejeuner in het Amstel Hotel viel blijk baar bij den vorst zeer in de smaak en hij bracht den gezant voor de keurige inrichting der tafel dank. Er werd onder de lunch druk gesproken, en vooral Z. M. had het druk over onze Oost-Indische bezittingen, waar hij nog onlangs geruimen tijd had vertoefd. Na de lunch reed men naar het Rijksmuseum. Vcor «de Nachtwacht" en «de Schuttersmaal tijd" werd lang stil gehouden, maar vooral Punemon's «Slag bij Waterloo" werd met een buitengewone rnate van belangstelling be schouwd. Nadat Z. M. zijn naam in het Gulden Boek had geschreven, één keer op zijn Siameeseh, en een keer met gewone letters reed men naai de diamantslijperij van de firma Coster. Een bezoek aan een diamantslijperij heeft voor een Oostersch potentaat altijd iets zeer aantrekkelijks. Wijlen de Shah, Li-Ilung-Chang, nu de Koning van Siam weer zetten dat op hun programma. Zulke heeren weten een mooie diamant beter te waardeeren. Bij de firma Coster had men voor ongeveer een miilioen aan waarde bij elkaarer waren zeer zeldzame diamanten o. a. een zwarte steen van 92 karaat. Ten slotte verbrandde men voor de oogen van den Vorst een diamant door mid del van zuurstof. Na dit bezoek reed men weder naar het Centraal Station, zoodat men nog heel kalm een kopje thee kon drinken, vóór de extra-trein wegging. Merkwaardig was de houding gedurende dit gansche bezoek van de Amsterdamsche bevol king. Eerbied was er hoegenaamd niet; men lachte hartelijk om dien sJapannees". Z. M. de Koning van Siam is gisterenna- middag te 4 u. 4 m. per Holl. spoor in de residentie teruggekeerd. Hij werd zeer levendig toegejuicht door eene groote menigte aan het station en op den Stationsweg en begaf zich met gevolg in open rijtuigen naar het paleis. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door een klein eere-escorte van 25 bereden artilleristen Z. M. ontving tusschen 5 en 6 uur ten paleize de hoofden van vreemde missiën te 's-Gravenhage of hunne zaakgelastigden, de ministers van buitenlandsehe zaken, financiën en justitie den waarn. burgemeester der resi dentie jhr. Govaerts van Simonshaven met de wethouders en den gemeente-secretaris, den heer v. Rhede van der Kloot, hoofdambtenaren aan het departement van koloniën, en enkele andere particulieren. Volksbond. Te Amsterdam had gisteren de 24ste alge- meene jaarvergadering plaats van den «Volks- bond", vereeniging tegen drankmisbruik. Voorzitter was de heer mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, die allereerst aan den afgetreden voorzitter, mr. Goeman Borgesius hulde bracht. Dit verlies is groot, doch in zijn nieuwe waardigheid kan de heer Goeman Bor gesius veel voor den «Volksbond" doen. De afgevaardigde van de «Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank" wordt welkom geheeten. Aan het slot van zijn rede brengt de voor zitter hulde aan den secretaris, den heer v. d. Voort, wiens verdiensten onlangs ook van offi- cieele zijde zijn erkend blijkens zijn benoeming tot ridder in de Oranje Nassauorde. Met zulk een secretaris kon het niet anders of de Bond moet bloeien, al mist men een uitstekend voor zitter. Door den secretaris wordt hierna het jaar verslag uitgebracht, waarin eveneens hulde wordt gebracht aan den heer Goeman Borge sius, die sedert 1879 aan het hoofd van den «Volksbond" stond. Ook wordt een woord van dank gebracht aan de heeren N. F. Sibraacher Zijnen en P. M. Kellner van Hoorn, als voorzitters der Utrecht- sche en Dordtsche afdeelingen (de eerste ook als lid van het hoofdbestuur) voorwat zij hebben gedaan voor den Bond. Tweemaal heeft zich in het afgeloopen jaar de Bond geweud tot de hooge regeering; de eerste maal met het verzoek de commissarissen van politie in de voornaamste gemeenten te machtigen aan het hoofdbestuur in te lichten over de moeilijkheden bij de uitvoering van de drankwetde tweede maal met een adres, waarbij een rapport was gevoegd over de ver betering van het lot van verwaarloosde kinderen. Het eigen orgaan van den Bond, ingevolge besluit van de vorige jaarvergadering ingesteld, verscheen in Juli en werd over het algemeen gunstig ontvangen. Als redacteur treedt op de heer mr. B. Limburg, terwijl een groot aantal personen medewerking verleenen. De uitgave van kleine maandelijksche voor de provinciale pers gereed te maken korte mededeelingen zal weldra volgen. Nog wordt met leedwezen mededeeling ge daan van het overlijden van jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de commissie tot herzie ning van de drankwet. Zijn plaats werd wel willend ingenomen door den heer mr. R. J. H. Patijn. Omtrent de afdeelingen valt te melden, dat de afd. Kollum is ontbonden; van de pogingen tot oprichting van een afd. te Purmerend is niets meer vernomen. De nieuwopgerichte af- deeling Alkmaar telt reeds meer dan 100 leden. Dr. W. P. Ruysch, afgevaardigde van den Bond op het congres te Brussel, deed mede deeling over de werkzaamheden van deze bij eenkomst. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren dr. W. P. Rujjseh, mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke en A. van der Voort Azn. werden bij acclamatie herkozen, terwij! tot opvolger van den heer W. N. F. Sibmacher Zijnen werd benoemd de heer prof dr. Julius. Bleef nog de vacature door het aftreden van den heer Goeman Borgesius. Een voordracht door de afdeelingen was niet gemaakt. De voor zitter drukte de wenschelijkheid uit, dat het hoofdbestuur zou worden uitgebreid, b.v. met 2 leden, zoodat in het geheel 3 leden zullen moeten benoemd worden. Dienstig zou het zijn, dat ook vrouwen deel nemen aan de werk zaamheden van het hoofdbestuur. Het bestuur stelt voor, zich drie leden met adviseerende stem te assumeeren tot het vol gende jaar eene benoeming kan geschieden. Aangenomen werd in beginsel dat het hoofd bestuur zal bestaan uit meer dan zeven leden en zich voorloopig drie leden assumeert, onver minderd het recht van de afdeelingen om nieuwe definitieve leden aan te wijzen. De bespreking van het rapport der commissie in zake herziening der drankwet moest achter wege blijven wegens het nog niet gereed zijn van dat rapport. Prof. Julius deelde de hoofdzaken van dat rapport mede, waarover zich eenig debat ont spint. Aan de orde komt nu voorstel I van de afd. «Amsterdam." De algemeene vergadering be sluite het hoofdbestuur uit te noodigeu, zoodra het den geschikten tijd gekomen acht, de aan dacht der Regeering te vestigen op de nood zakelijkheid van wettelijke maatregelen tot tegengaan van het uitbetalen van loonen in drankhuizen, dat na toelichting wordt aange nomen. Het hoofdbestuur zal zoodra daartoe het geschikte oogenblik is aangebroken, stappen in deze richting doen. Voorstel II. De algemeene vergadering noodiga de afdeelingen uit, ter bestrijding van het kwaad, voortvloeiende uit het uitbetalen van loonen in drankhuizen In de eerste plaats zorg te dragen, dat in de buurten, waar dergelijke uitbetalingen plaats vinden, lokalen gevonden wordeD, waar de ploegbazen ongehinderd de uitbetaling kunnen bewerkstelligen en waar hun het noodige wis selgeld ten dienste staat, en dat tevens personen in de lokalen aanwezig zijn, aan wie door werk gevers de uitbetaling van loonen kan worden toevertrouwd. In de tweede plaatsDe arbeidersvereni gingen te wijzen op den invloed dien zij kun nen oefenen w'at betreft de bestrijding van het kwaad, en op de noodzakelijkheid, om dien invloed aan te wenden, daar de oppositie van den enkelen arbeider tegen de wijze van uitbe taling voor dezen allicht ongewenschte gevolgen zon hebben. In de derde plaats: besprekingen te houden met werkgevers, die minder uit winstbejag, dan wel uit gemakzucht vasthouden aan het doen uitbetalen der loonen in drankhuizen. In de vierde plaatsDe architecten bij her halingen te wijzen op het nut van bepalingen in betrekkingen betreffende de uitbetaling van loonen individueel en op het werk, iets wat zelfs óp groote werken zeer wel mogelijk is gebleken. Het voorstel wordt door het hoofdbestuur gesteund en aangenomen na een kleine wijzi ging omtrent de uitbetaling door ploegbazen. Van het hoofdbestuurbespreking van het wetsontwerp betreflende ouderlijke macht (spe ciaal met het oog op verwaarloosde kinderen). Na een toelichting van den voorzitter, waarin de verschillen tusschen de oude wet en het nieuwe ontwerp werden aangegeven was het woord aan den heer mr. J. Kalft. Na diens inleiding werd eene breede dis cussie gevoerd, waarbij bleek, dat het inge diende wetsontwerp door velen werd geacht zich in de goede richting te bewegen en door anderen weer niet ver genoeg te gaan. Eene bepaalde beslissing werd niet genomen. Aan de orde was een voorstel van de afdee- ling «Groningen". De afdeeliog acht de pubïiceering der resul taten van het onderzoek naar het alcoholge halte der bieren wenschelijk. Dr. Ruysch zeide namens het hoofdbestuur dat dê bierquaestie voor de vereeniging ook van groot belang is. Het is nu 14 jaar geleden dat een onderzoek werd ingesteld en het hoofd bestuur stelt nu voor, een commissie van 3 leden te benoemen, die een onderzoek instelt naar de qualiteit van het bier. Op voorstel van den heer Janssen zal aan deze commissie ook worden opgedragen te onderzoeken in hoeverre het vroeger gegeven advies van den «Volks bond", dat licht lagerbier een goede volksdrank is, nog mag gehandhaafd worden. Het bestuur heeft zich als leden der com missie voorgesteld de volgende personendr. J. P. Wahlburg Schmidt te Amsterdam, dr. Ali Cohen, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht te Groningen en dr. Snijders te Zutfen, en zal nader een benoeming doen. Voorste! van AlkmaarDe Vergadering noodigt het hoofdbestuur uit wederom een plaat uit te geven, waarop op aanschouwelijke wijze de ellende, ontstaan door het drankmisbruik, is voorgesteld. Namens het hoofdbestuur werd medegeeld, dat men reeds twee jaar bezig is met pogingen een geschikte plaat te krijgen, want men is overtuigd dat het moreele succes van de plaat «Ach vader niet meer" zeer groot is geweest. Men heeft het oog gevestigd op een ets van Van Kesteren, uitgegeven als premie door de Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten. Een exemplaar hiervan werd in de vergadering vertoond. De wenschelijkheid van het uitgeven van een plaat werd bjj acclamatie uitgesproken. Voorstel I, van "Utrecht. Het Hoofdbestuur wende pogingen aan bq de Regeering tot het verkrijgen van eene Rijkswet, waarin zijn om schreven de voorschriften, in acht te nemen bij het bouwen van woonhuizen en de regelen, volgens welke de onbewoonbaarverklaring van gebouwen geschiedt. Het hoofdbestuur gaat mede met het voorstal van Utrecht, wenscht het echter te behandelen op het 2e congres van openbare gezondheids regeling dat 23 en 24 September te Amsterdam zal worden gehouden. De heer Breebaart, daartoe door de vergade ring bij acclamatie benoemd, zal als vertegen woordiger van den «Volksbond" in dat congres optreden. Voorstel II, van «Utrecht". Artikel 9 van het algemeene reglement van den Volksbond wordt gelezen als volgt De afdeelingen keeren vóór 1 Juni de helft van elke jaarlijksche bijdrahe aan de algemeene kas uit, tot een maximum van éón gulden. Voor afdeelingen van 500 of minder leden bedraagt de totale uiikeering hoogstens 150 gulden; deze uitkeering neemt voor elk lid boven de 500 met niet meer toe dan 0.30 gulden. Voor de afdeelingen van 500 tot 1000 leden bedraagt de totale uiskeerng hoogstens 250 guldendeze uitkeering neemt voor elk lid boven 1000 met niet meer toe dan 0.25 gulden. Voor afdeelingen van 1000 tot 2000 leden bedraagt de totale uitkeering hoogstens 400 guldendeze uitkeering neemt voor elk lid boven de 2000 met niet meer toe dan 0.20 gulden. De correspondenten storten het volle bedrag der bijdragen na aftrek der kosten. Jaarlijksche giften worden als bijdragen be schouwd. Volgens een motie van de afd. «Haarlem" wer den de afdeelingen «Amsterdam", «Utrecht" en «Haarlem" aangewezen om 3 leden te benoemen van een commissie, die met den penningmees ter een onderzoek zal instellen, of de door Utrecht gewenschte regeling kon worden ver kregen zonder den algemeenen financieelen toestand te bemoeilijken. Het voorstel van het hoofdbestuur om ook op plaatsen waar reeds een afdeeling bestaat vrouwenafdeelingen toe te laten werd eveneens aangenomen. De bsgrooting van 1898 sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 2375, terwijl het nadeelig saldo wordt geraamd op f350. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd aangewezen «Alkmaar." Daarna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. Tentoonstelling te Dordrecht, De tentoonstelling te Dordrecht is Dinsdag avond met eenige feestelijkheid gesloten. In eene bijeenkomst van het hoofdbestuur en de leden van «Vak en Kunst" met het uitvoe rend comité werd door den voorzitter, den heer Zoethout, hulde gebracht aan den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer Van Braam Houckgeest, wien als souvenir een fraai gegra veerde kristallen beker werd overhandigd. De heer mr. J. C. Overvoorde bood aan «Vak en Kunst" een medaille aan, welke aan haar vaandel zal gehecht worden. Op «Oud-Dordt" werd de avond besloten met een komischen begrafenis-optocht, met reclamewagen enz. Te 11 uur nadat nog verschillende toe spraken waren gewisseld verklaarde de heer Von Braam Houckgeest de tentoonstelling voor goed gesloten. Behalve de vrw-r medegedeelde bekro ningen van de Dordtsche tentoonstelling, zijn door de jury nog de volgende toegekend, Hier onder bevinden zich enkele waarvan revisie was gevraagd, of die vroeger voorwaardelijk waren toegekend. Gouden medaille: A. de Haas, SneekMaat schappij tot bereiding van koolteerproducten, Krimpen a d IJselFaddegon Co., Amsterdam. %ilveren medailleA. Matteucci, 's-Graven- hage Johanna Eijdman, DordrechtB. Goede- moed, LeeuwardenJ. A. A. Gerritsen, Am sterdam J. F. Kroner Zonen, Amsterdam J. E. van Leeuwen, 's-Gravenhage; Monoline- Maatschappij, Rotterdam Joh. v. Asperen Azn., DordrechtG. C. van Gorkum, Sneek Willi. B, A. Günther, DordrechtL. van Tetterode, Dordrecht. Verguld zilveren medaille: J. de Kruijff Jr., firma H. C. v. Haven, Nuenen b/Eindhoven; M. G. van Son, Waspik. Bronzen medaille: J. L. C. H. Antheunissen. Dordrecht. "Eerv. vermelding: Huisvlijtschool, Dordrecht. JEere-diplomaJacob Duijvis, Koog a/d.'Zaan. Buitenmededinging: Wed. C.van Droose, Dord recht; Gebr.Voogel, Amsterdam; J. LipsBz., Dord recht; Nederlandsche Gasgloeilicht-Maatschap- pij, voorheen J. Selten, patent dr. von Wels- bach, Rotterdam; Van Dorsser en Tenborst, Dordrecht; A. Fongers, Groningen; Penn en Bauduin, Dordrecht; S. Bikkers, Zoon, Rot terdam; Machinefabriek «Breda," Breda; M. J. H. Kessels. Tilburg. De Czaar Peter-feesten. Te Zaandam heelt Dinsdag in den gemeente raad de waarnemend voorzitter, de heer P. Latenstein, medegedeeld de ontvangst van de toegezegde gouden medaille, welke, als blijvende herinnering aan de gehouden Czaar Peterfeesten, op het gemeentehuis zal bewaard worden. Het opschrift in het Russisch luidt, vertaald; «Ge nadiglijk vereerd door Z. M. den Keizer aller

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6