Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAAKDINGEN. Kunst en Wetenschap. R e c li t z a It e n. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. SJPORT. Gemengd Nieuws. INGEZONDEN. Laatste Nieuws. Eene colonne is van Ampenan op gerukt naar Soerabaya (dessa in de onder-afdeeling Midden-Lombok) en heeft eene groote rooversbende uit hare verschansing aan den noorder- rand van het Praja-bosch verdreven. De bende heeft twintig dooden achter gelaten. Gesneuveld een officier en een fuselier; gewond een fuselier. De vervolging wordt voortgezet. Ruslanden, Nicolaas II, aan de stad Zaandam, ter herinnering aan de viering van het 200- jarig jubileum van liet verblijf van Tzaar Peter den Groote te Zaandam.Deze meöedeeling werd door den Raad, op verzoek van den voor zitter, ter wille van de etiquette, staande aan geboord en toegejuicht. Be voorzitter voegde er aan toe, dat het dagelijksch bestuur reeds eenige waardeerende woorden var. dank aan den Keizer had gei icht. (N. v. d. B.) Sterftecijfers. Bij het maandbericht over Juli van het bureau van statistiek te Amsterdam is ditmaal als bijvoegsel verzonden een ^vergelijkende bevol kingsstatistiek van eenige voorname steden van Europa gedurende 1896." Daaruit ziet men, dat Amsterdam, wat het sterftecijfer betreft, een gunstige plaats inneemt. In 1896 bedroeg de sterfte nl. op 100 inwo ners 17.8, tegen 18.6 in Rotterdam en 18.8 in Arnhem. Van de overige opgaven uit ons land had Groningen het laagste sterftecijfer (16.2). Voor geheel Europa zijn de uitersten: Luik met 15.7 (minimum) en Lissabon met 33.0 (maximum). Ter vergelijking laten wij hier nog de cijfers voor eenige hoofdsteden volgen Brussel 18.2, Berlijn 18.2, Londen 18.8, Dublin 25,3, Parijs 20.1. Weeneu 22.4, Kopenhagen 17,1. Petersburg 22.6, Rome 19.2. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 10 September 1897 niet plaats hebben. Op vooistel van liet Dagelijksch Bestuur heeft de gemeenteraad van Purmerend be sloten een adres aan H. M. de Koningin- Regentes te richten, tot opheffing der dienst doende schutterij aldaar. Redenen tot dit be sluit zijn, de verminderde opbrengst van on- 1 geveer f1600 der personeele belasting, terwijl de schutterij eene uitgaaf vordert van f800 's jaars. Dit jaar zal de vereeniging »De Dageraad" hare algemeene vergadering te Utrecht houden op 24 October a. s., in een der zalen van het sPark Tsvoli". Des avonds zal een gezellige bijeenkomst worden gehouden. Te Amsterdam is in den ouderdom van 80 jaren overleden de heer C. Fellinger, chef der firma Kreglinger Co., voorzitter van den Raad van Toezicht van de Amsterdamsche Bank, commissaris-voorzitter van de Neder- landsche Bell-Telephoon-Maatschappij, com missi i is Uer Kasvereeniging en onder-voor zitter van de Cultuur-Maatschappij De Vorsten landen alle te Amsterdam gevestigd. Hij Kon. besluit is de O. I. ambtenaar met verlof I. Poelen, laatstehjk ass.-resident van Martapoera, Zuid er- en Oosterafdeeling van Borneo, op zijn verzoek, eervol mt 's lands dienst in Ned.-Indie ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij besch. van den Min. van Binnenl. Zaken zijn C. L. Wyn en G. A.. Krocz-, van 8 Sept. tot en met 31 Dec. 1897, benoemd tot prosector bij de anatomie aan de Rijks-universiteit te Leiden. Bij Kon besluit is benoemd tot adjudant bij het reg. grenadiers en jagers, de le-iuit. 11. S Hordijk, van het korps. Bij Kon. besluit van G Sept. 1897 no. 18 is, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend aan L. ICuyck, als lid van het bestuur van den polder Nieuw-Rozenburg en Blankenburg, prov. Zmd-llolland. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Nov. 1897, op zijn verzoek, eeFvol ontslag verleend aan A.jle Nood •lzals raad m het bestuur van het waterschap Wal cheren. Door Burgemeester en Wethouders werd hedennamiddag te -*e uur in het openbaar aanbesteed het ophalen van asch en vuilnis, en het uitbaggeren van havens en giachten binnen de gemeente Schiedam, met bijbehoorende "werken, in twee perceelen en in massa. Ingekomen waren de volgende inschrijvingen: de wed. G. de Groot, alhier, perceel 1 f 14,920; perceel 2 f 11,270; in massa f23,495; en Ph. Kle'ijn, te Dordrecht, in massa f23 800. Volgens de voorwaarden van aanbesteding blijven de inschrijvingsbiljetten van kracht tot de gunning (welke later zal plaats hebben) doch uiterlijk tot 60 dagen na den dag dei- aanbesteding. Onze stadgenoote mej. M. van Wamelen is benoemd tot onderwijzeres te Oud-Beijerland en te Krimpen aan de Lek. In laatstgenoemde gemeente heeft zij hare benoeming aanvaaid. Hedenmorgen te 12.50 stadstijd passeerde de extra-trein, waarmede Z. M. de Koning van Siam zich naar Brussel begaf, het station alhier. Behalve een aantal reizigers, die met ver schillende treinen moesten verviekken, was er geen publiek op het perron aanwezig. De bewoners van de Kreupelètraat hebben in vereeniging met die der Bleekerstraat een comité benoemd met het oog op het kronings feest. Door dit comité zal aan alle bewoners een inteekenbiljet worden gezonden voor invul ling tot wekelijksche bijdragen of een bijdrage in eens, met het doel om daarvoor beide stra ten op dien feestdag te versieren. Hedenmorgen tuimelde bij de Schutsluizen een spoelinghaïer in de Schie, doordien zijn boom uitschoot. De man wist zich spoedig met behulp van een paar collega's uit zijn onvrij willig bad te bevrijden. Woensdag 15 September gaat t* nog eens wedet een goedkoope trein naar Ha irlem en Amsterdam. Vermoedelijk zal dat we! de l'sz-fste zijn voor dit jaar. Bijzonderheden vindt men in achterstaande annonce. BURGERLIJKE STAND. Gehuivd: 9 Sepl. II. P. van O.-, 27 jaar, en C. A. M. Steenhorst, 23 jaar. \V. van der Wal, 25 jaar, en P. van den Tempel, 24 jaar. A. van der Kaag, 22 jaar, en M. Hoogland, 20 jaar. Geboren 7 Sept. Cornelis Barlholomeus. zoon van C. B. van der Meer en L. Verbeek, Frankestraat. Pieter Hermanus, zoon van G. van Kempen en C. M. Goederond, Baan. Cornells, zoon van G. Robberegt en P. C. var der Zee, Oude Kerkhof. 8 Sept, Johannes Pliilippus, zoon van P. Mak en E. Reetman, Oude Kerkhof. Maarlje, dochter van J. Krullaars en C. Rijntalder, Singel. Zaterdag 18 Sept. zal op het Raadhuis alhier door B. en W. worden aanbesteed: het afbre ken en weder opbouwen van 40 Meter schoeiing langs de NZ. der nieuwe haven met 6 stuks kettingankers en de plaatsing van 12 meerpalen. Op de voordracht ter benoeming van een le onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3e klasse te Rotterdam, hoofd de heer W. Bronkhorst, komt als no. 2 voor de heer M, A. Vlugter alhier. Alhier had de proefmaling plaats van den watermolen van den Babberspolder aan de Pol dervaart. Deze molen is dezen zomer, onder directie van den heer W. J. Brandsma Johsz., ingenieur en architect te Rotterdam, voorzien van een nieuw ijzeren scheprad, naar een nieuw systeem, waarbij rul. de schoepen aan de op komende zijde voorzien zijn van reepvormige verheffing. De proefmaling bewees, dat het rad naar behooren werkte en uitstekend aan het doel beantwoordde. Het scheprad werd geleverd door de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Bij aanplakbiljetten woidt alhier 000 francs uitgeloofd voor het vinden van het lijk van een heer, die de vorige week op de Noordzee van een stoomboot van de lijn VlissingenQueens- borough over boord viel. De aanplakbiljetten bevatten niet alleen het portret, maar ook het volledige signalement van den verdronkene. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 9 Sept. Louis Gabriel James en Elsje IJse- brandt. Geboren .- 8 Sept. Cornelis, zoon van C. Spanjersberg en H. Oversluizen, Oed. Bierstoof. Circus Pflaging. lis sont passés ces jours de fêteRuwe buien, vergezeld van stormvlagen en gerommel van don don der, vormen bet concert, welks tonen den herfst het welkom, den zomer het afscheid toebrengen. De tijd komt weer, waaria ontspanning binnens huis, in concert en theaterzaal moet gezocht worden. De heer Pflaging heeft daaraan gedacht. Nooit iets onbeproefd latende, om het publiek een aangenaam vaneerend program te kunnen aanbieden, is ook thans het circus aan het Stationsplein is alle opzichten een bezoek waard. Wat er te genieten, wat wel het mooiste is Goede wijn behoeft geen krans, en de wijn, dien de heer Pflaging ziin bezoekers biedt, is steeds van een goed merk. Te Edam is door den raad tot archivaris benoemd de heer W. J. Kernkamp. Van de inzendingen op de door Norland's Week blad met Be Kunstwereld (als bijlage) uitgeschreven prijsvraag (oorspronkelijke litteraire schets of novelle, zijn bekroond Met den eersten prijs (vijftig gulden) „Geboet"; Met den tweedon prijs (vijftien gulden) „Het Haag- sche Vlinderleven, eene schets in schetsen"; met den derden prijs (tien gulden) „Van 's levens lief cn leed". Respectievelijk bleken hiervan de schrijfsters te zijn: mej. Rachel Brandon to Amsterdam,mejonkvr. Jeanne H. R. Reyneke van Stuwe te 's-Gravenhage en mevr. O. S. de Witt van Vorden—van der Mark, ook te 's-Gravenhage. Daar voor den 3en prijs „Verdacht" van mejuffr. Augusta Peaux, te Gulpen, evenzeer in aanmerking kwam, is deze prijs bij loting toegewezen. Voor de rechtbank te Rotterdam stond heden terecht A. van R., koetsier van beroep, die op den Sehiedamschen Dijk nabij dc Soetenstceg te Rotterdam een wielrijder had aangereden, die onder het paard terecht kwam van het rijtuig dat v. R. bestuurde. De wielrijder wist zich tijdig onder het paard uit te werken, terwijl door het moedwillig doorrijden van den koetsier het rijtuig over het rijwiel heenging, waardoor dat rijwiel eene schade van 60 gld. bekwam. Dit bleek ook uit de verklaring van een politie agent. Eiscb 10 gld. boote subs. 10 dagen hechtenis. Beroepen: te Grevenbicht (toez.), J.Komman, O -I. pred. met verlofte Ootmarsum, K. Jansen, te Vcessente Urmond. Bitterswijk en Dorst, W. van Beursen, te Schagerbmg. Bedankt: voor Loon op Zand, door E. J. W. Posthumus Meijes .Tzn., te Heinenoord voor Ooster- haule, door H. Limpers, te Akkrum. Door het provinciaal kerkbestuur van Groningen zijn tot de evangeliebediening in de Nedorl. Herv. kerk toegelaten de candidaten E. B. Couvee en P. J. Couvec Jz., beiden van 's rijks universiteit te Leiden. Gckef. Kerken. Beroepen: te Vinnen, F. Rispens, te Steenwijk. Bedankt: voor Staphorst, door Wolsink, te Steenwijk A; voor Zevenhoven, door B. J. Ileeres, ennd. a/d. V. U. De bekende Dnitsche racer August Lehr heeft Zon dag 1.1. bij de groote wielerwedstrijden tc Keulen door een val zijn arm gebroken. De moord te Kerkrade. Bij de arrestatie van den verdachten Jo-eph Kohner te Bleijerheide ontvluchtte deze. Deze vlucht kostte hem het leven. Toen hij op het dak van een huis was geklommen schoot de politie op hem; Kohner sprong naar beneden en werd weer gevat. Op weg naar Kerkrade overleed hij. Of bet schot hem geraakt had, dan wel op hij bij het naar beneden springen zich doodelijk verwond had, weet de Limb, jE, nog met te meldden. Kohner werd verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den herbergier Jongen te Haanrade, bij Kerkrade. Ken staartje. Naar het Centrum verneemt, is tegen negen en-dertig gedetineerden in de strafgevangenis onder Amstelveen, naar aanleiding van iiet opstootje aldaar, een vervolging ingesteld wegens zaakbeschadigi ng. Uit teraak. Door een ontslagen machinist der 's-Graven- haagsche Stoombootreederij is gisternacht de machinekamer van een der te Delft liggende booten opengebroken. Uit wraak heeft de man den ketel laten leegloopen, het peilglas gebroken en meer schade aangericht, zoodat de boot niet voor des namiddags 4 uur kon varen. Heimwee lij een paard. Eenigen tijd geleden verkocht een Roermon denaar een paard aan een Venlonaar. Het dier wilde echter bij zijn nieuwen eigenaar niet vreten. Alle pogingen die werden aangewend faalden. Men liet toen den vroegeren knecht komen, die het paard veie jaren had gevoerd, en wer kelijk het dier at weer toen het zijn ouden oppasser zag en door dezen zijn portie toege diend kreeg. Maar toen de knecht weer ver trokken was, begon weer het vroegere liedje, het beest at niet. De verkooper, een looyaal man, besloot den kooper zijn geld terug te geven, en het paard terug te nemen. Hij zond zijn knecht met het geld, deze betaalde den kooper uit en toog met bruin huiswaarts. Docli te Reuver gekomen viel het dier dood nee er. Het was van heimwee gestorven. In roovers handen. Volgens een brief door Heeswijksche stu denten uit Jeruzalem geschreven is de heer Le Blanc, onlangs tot doctor gepromoveerd, met eeu missionaris, die hem van El Hosson naar Damascus vergezelde, in handen van roovers gevallen en van alles uitgeschud naar Jeruzalem teruggekeerd, en aldaar behouden aangekomen met de boodschap, dat hij zijn metgezel in een hospitaal zwaar gewond heeft moeten achterlaten. Het Fransche consulaat heeft zich de zaak aangetrokken. {No or dhr.) Stijging van la oner.. De Kamer van Koophandel te Dresden heeft in haar jaarverslag over 1896, als bijlage, een overzicht van de inkomsten van verschillenden aaid binnen haar kring, vergeleken met die in 1877. Daaruit blijkt dat in de 20 jaren de stijging van inkomen uit omoerend goed 42 pGt. is ge weest, die uit renten en dividenden 108 pCt., uit handel en nijverheid 41 pCt, en uit jaar wedden en loonen 172 pCt. 1 Onder die laatsten zijn ook de inkomsten van ambtenaren en personen met vast salaris begrepen, welke in de laatste 20 jaren betrek kelijk weinig zijn gestegen. Daaruit kan men afleiden dat de loonen der werklieden het meest zijn vooruiigegaan en te zarnen ongeveer driemaal zooveel bedragen als in 1877. In het jaar 1896, vergeleken met 1895, zijn zij met ruim 7 pCt. vooruitgegaan, terwijl die uit grondbezit met slechts 2.7, uit reuten enz. met 3.7 en uit handel en nijverheid met 5.2 pCt. omhoog gingen. Tegen diefstal. De internationale maatschappij tot exploitatie van slaapwaggons heeft besloten, teneinde de veelvuldige diefstallen in de slaapwaggons te voorkomen, in eiken waggon een brandkast te plaatsen, die met twee verschillende sloten is gesloten. Een der beide sleutels is in beiusting bij den hoofdconducteur, de andere bij den con ducteur van den waggon. De reiziger die geld of voorwerpen van waarde weg1 wil bergen, ontvangt een stevige enveloppe die hij, na de voorwerpen er in geborgen te hebben, zelf sluit en waarop zijn naam zoowel als de plaats van bestemming wordt geschreven. Do enveloppe wordt dan in tegenwoordigheid van de beide conducteurs in de brandkast ge borgen. De maatschappij waarborgt dat de enveloppe onbeschadigd aan den reiziger terug wordt gegeven. Rationeel fietscostuum Hyde Park is een soort veiligheidsklep voor de Londensche maatschappij. Groepen van menschen die grieven willen luchten, gaan des Zondags naar Hyde Park om te betoogen en keeren dan tevreden naar buis terug. Maar Hyde Park is ook een plaats van pro paganda; en onder de velen, die er nieuwe denkbeelden aan de maikt brengen, hebben het meest de belangstelling van liet publiek getrokken de wielrijdsters die Zondag j.l. pro paganda hebben gemaakt voor het srationeele" fietskostuum. Maar daarmede is niet gezegd dat zij ook succes hebben gehad. De Engelschman kan zich nog maar steeds niet vereenigen met het denkbeeld dat een vrouw van haar onderste ledematen aan het groote publiek meer zal laten zien dan de punten der schoenen en de hakken. Wanneer zich een wielrijdster in rationeel kostuum in de straten \an Londen vertoont, zijn er steeds tal van voetgangers die wedijveren in uitingen van afkeuring, al is de dame ook nog zoo lief tallig. Men kan zich dus den afschuw van vele Lon- denaaars vooistellen. toen zij vernamen dat zes- en-vijftig dames, allen leden van eenzelfde wielrijclub, besloten hadden om te tien uur Zondagmorgen in Hyde Park bijeen te komen en zich in optocht te begeven naar Hammer smith en Kew, en dat al deze dames gekleed zouden zijn in de gewraakte, wijde broek. Reeds om negen uur stond het park vol verontwaardigde menschen en der eerste wiel rijdster die verscheen, werd een aubade ge bracht, die zij voorzeker gaarne had gemist. Zij kwam op de plaats der bijeenkomst aan, omringd door een troep jouwende straatjongens, die baar met keur van tjnamen overlaadden. En evenzoo ging liet elke volgende strijdster voor de vrijheid van kleeding. De tegenbetoogiugen van het publiek namen zulk een grooten omvang aan, dat de politie zich genoodzaakt zag de dames te beschermen tegen wat al te vergaande blijken van afkeuring. Toen allen bijeen waren, reden zij af onder het gejouw der menigte, echter zonder zich in het minst van haar stuk te laten brengen. Het staat echter te bezien of zij ook nog den moed zullen hebben de betooging aanstaanden Zondag te herbalen. Men wordt beleefd verzocht dc copy steeds slechts aan écne zijde te beschrijven. De tijd nadert weer, dat dc gegoeden van hun overvloed mededeelen aan hun behoeftige stadgenoo- tcn. Die gaven (gedragen klecren, spijskaartjes e. d.) moeten op een bepaalden tijd aan dc huizen der weldadigen worden afgehaald. Bij mijn hartelijken dank voor dien steun, namens dc behoeftige gezinnen, voeg ik een verzoek, namens de kinderen, en wel dit: „Wilt s. v. p. de bedeelden aan uw huizen ontbieden op zulke uren, dat de kin deren daardoor niet behoeven thuis te blijven, dus niet van 9 tot 12 of van 2 tot 4." Zoo wordt voorkomen, dat uw weldaad in een ander opzicht schade doet. Bij voorbaat mijn dank voor Uw bereidwilligheid cn U, M. do R. voor de plaatsing van het bovenstaande.' Dwarsstraat, W. Brouwer, 9/9—'97. TL e. S. Lombok. Aan het departement van Koloniën is heden het volgende telegram ontvangen van den gouverneur-generaal De Koning van Siam. Hedenmorgen was de uie van afscheid voor den Oosterschen potentaat gekomen. Te 12 u. vertiok Z. M. per extra-trein van het station der II. IJ. S. M. naar Brussel. Koning Leopold van Belgié had zijn salon- rijtuig ter beschikking van Z. M. gesteld. Bij zijn vertrek werd de Koning uitgeleid door den minister van buitenlandsche zaken, den gezant van Belgie, graaf Dumonceau, gene raal Verspyck en een aantal andere autoriteiten. Aan Z. M. werd hetzelfde eeibetoon bewezen als bij II. D.'s aankomst in de residentie. Men meldt ons uit Rotterdam. Te 12.56 arriveerde aan het Centraalstation alhier de vorstelijke trein met den Koning van Siam en zijn gevolg. Op het perron, dat voor het publiek niet toegankelijk was, stond eene eerewacht opge steld bestaande uit eene afdeeling mariniers onder commando van den luitenant-kolonel J. B. Yerlieij. Ook het vaandel bevond zich by den tvoep.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7