De Virion aan let Mieli 51"" jaargang. N°. 9420. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverThTjTc Iïöelants. Kennisgeving. _FEOTLLETON. BUITENLAND. Abosnementsprus voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p, kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommergo.02 BUREAU: BOTEBSTBAAT TO, Tclephnon Ufo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. inrichtingen welke gevaar, schade of j hinder kunnen veroorzaken. I Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien do verzoeken lo van de firina VAN DEVENTER en ZOON om vergunning tot oprichting eener stoomhouizagerj, -scha ven] en kistenmaker j, op het terrein gelegen aan de Maas nabij het Westerhavenhoofd alhier, kadaster Sectie N nrs. 99 en 100 •Ia. van B. A. J. WITTKAMPF om vergunning tot uitbreiding zijner branderij staande aan de Noordvest no. 125, kadaster Sectie A no. 1185, door plaatsing daarin van een stoomweiktuig van G paardenkracht, met kete! van 7 M' vervvarmingsoppervlak, ter ver vanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secre- taiie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den H3sten September a. s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op do secietaiie der gemeente, van do schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiei van afkondiging geschied, waar het bc- liooit, don lOden September 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VEKNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 10 September '97. Het daghet in liet Oosten Ditmaal heeft het den schijn of de onder handelingen in de Turksche hoofdstad tot een gunstig einde zullen voeren. Althans de berichten der laatste dagen en ook van IWen zijn zeer bevredigend. Zoowel te Konstantinopel als te Athene acht men dan ook den vrede aanstaande. Wellicht zelfs is gisteren het praelimaire verdrag reeds geteekend. De mogendheden hebben lord Salisbury's voorslag, die dan ook zoowel rekening houdt met de belangen van Gtiekenland als met die der Duitsche schuldeischers, gunstigopgenomen. De viaag is nu slechts, hoe Griekenland liet voorstel, dat in ieder geval ook een controle op de financiën omvat, zal opnemen. Hoogst waarschijnlijk zal de regeering van Koning George tot aanneming van het voorstel Naar Balduin Möllhaüsen. 10) nAangenomen dat da onderneming gelukt", merkte de kapitein onverschillig op, »het resultaat hangt alleen van u af; ge weet waarom het te doen is." »AI wist ik het niet dan zou ik het wel kunnen raden," verklaarde Parker, iwant het was een iust om te zien hoe de beide reddingsbooten opnieuw zijn gebreeuwd. Verduiveld, op de heele zoetwater zee rondom is er bij de heftigste stormen geen branding, die men met zulke middelen en wat zeemanschap niet zou weten door te komen." De kapitein beet een stuk van zijn sigaar, zoo verrasten hem de woorden van den koopman. Dan sprak hij langzaam «Ik reken dat de Koningin van het Westen oud genoeg is om dergelijke voorzorgsmaatregelen niet overbodig te doen schijnen." iGe staat met Cartiidge op geen goeden voet7" nam thans Scare aan het gesprek deel. "Op den besten," antwoordde Parker beslist, nonze vriendschap was een te oude om zoo snel te verminderen." slleb je dan weder vrede met hem gesloten 7" vroeg de kapitein uitvorscbend. nDat is mijn zaak," antwoordde de koopman ontwijkend, sover mijne pinnnen spreek ik even ongaarne als gij over de uwe," besluiten, want gansch Giiekenland verlangt vuiig naar vrede. Uit, blijkt ook uit de ernstige waai horgen, die Griekenland aanbiedt voor de betaling der oorlogsschuld, tct een totaal bedrag van 10 millioen drachmen per jaar. (Een drachme f 0.44.) Alleen de instelling der financieels conti óle zou te Athene bij de oorlogszuchtigen quand même gisting kunnen veroorzaken: maar sedert maanden weet men, dat die vernedering onder gaan moet worden. Wordt nu de praeliminaire vrede gesloten op den voet als door Engeland voorgesteld, dan zal Thessalië weldra door de Turken ontruimd worden, en kunnen de Thessaliërs naar hun haardsteden weerkeeren. Nu het Griek'ch-Turksehe conflict aldus be looft binnen een korte spanne tijds geregeld te zullen worden, dringt een andere taak zich aan de mogendheden op. Het Kretenzische vraagstuk dat, schoon zelf de aanleiding tot den ooi log, door dezen op den achtergrond is gedrongen, vergt thans opnieuw de aandacht van het Europeesch concert. Op het eiland heerscht nog steeds volslagen anarchie. Djevad-pacha aarzelt om gehoor te geven aan den eiseli der admiraals tot ontwapening der ongeregelde Tuiksche troepen. Zelf zich bewust, dat zijn zending mislukt is, zou hij dei Sultan hebben gevraagd, hem terug te roepen. Daartegenover stellen de admiraals aan hunne regeering voor de blokkade op te heffen. Dan zullei de oorlogsschepen de wateren van Kreta vaarwel zeggen, de zorg voor het eiland overlate.vde aan de internationale gen darmerie. De insurgenten hebben thans allen de auto nomie aanvaard, maar weigeren de wapenen neer te leggen, voordat de Turksche troepen zijn vertrokken. Zeker is het, dat die troepen ieder oogenblik tot botsingen tusschen Christenen en Moslemin leiden. De mogendheden dienen zich dus zoo spoedig mogelijk bezig te houden met het inrichten van een bestuur dat in staat is iedere poging tot rustverstoring te verijdelen. Zonder twijfel zal dan geen rekening mogen worden gehouden met de jongste ei'clien der Portede benoeming van een Turkschen gou verneur door den Sultan, en de handhaving van een Turk'eh garnizoen. De tusschenkomst der mogendheden heeft een einde gemaakt aan de Tüikscbe heer schappij, en de Porte mag voortaan geen invloed meer oefenen op het bestuur van liet eiland. Op dit besluit zullen de mogendheden zeker niet terugkomen. Anders handelen, zou zijnde Kretenzische »\Vijs gedacht," meende Scare teiwijl hij goed keurend met zijn hoofd knikte, iwie niet veel zegt heeft niet veei te verantwoorden maar thans uwe voorwaarden. Dat wil zeggen in geval van mis lukking verhezen ze hunne waarde." Natuurlijk," gaf de koopman toe, buitendien binden wij ons wedeikeerig op deze wijze, dat hot vei raad van den een geen schade voor den ander geeft." nik begrijp u niet," antwoordde de kapitein bevreemd. »En toch ligt 't zoo voor de hand," zeide de koopman rustig; tik neem eens aan, dat het water u tot aan de keel kwam, dan zoudt ge om zelf 't gevaar te ontloopen met plezier een zekeien Pedlar Parker laten ophangen." Vervloekt argwanend," wierp Scaie misnoegd in het midden, tis ons woord geen goede borgtocht 7" sEen goede borgtocht," bevestigde Parker ironisch, tGod zegene uwe oogen, maar een vol vat met suiker dat'ik ter zijde liet zetten is beter;'t kost mij buitendien een mooie duit." Scare sprong op maar ging onmiddellijk daarop weder zitten. dDus voor u werd dat vat achtergehouden 7" vroeg hij schijnbaar niet ontevreden; inu bij u is hot altijd beter opgeborgen dan bij een ander." »Die voorzorgsmaatregel was ondertusschen niet noodig geweest." uln ieder geval raken we daardoor sneller tot een vergelijk," viel Pedlar op beleefden toon in, »te meer daar mijne voorwaarden de grenzen van bet fatsoen niet te boven gaan. Er vaart op de Koningin van hel Westea op het oogenblik een stuurman, Frank geheeten, niet waar?" sEen van de meest vertrouwde knapen op de zoetwatermeren," merkte de kapitein op. quaestie nogmaals openen en de oorzaken her nieuwen der ernstige botsing, die meer dan een jaar liet Oosten in beroering heeft gebracht. Wat er eigenlijk waar is van het Fransch- Russicchen verbond", blijkt voorals nog niet. Maar sterker klinken de stemmen, die van groote overdrijving van de zijde der Fran'chen spieken, wat betreft de beteekenis, die men aan de woorden van Czaar Nicolaas heeft wil len hechten. Ziehier hetgeen de Petershurger Zeitungeen Duit'ch-Russisch blad schiijft: sliet is mogelijk, dat de heer Fauie een formeel verdrag van bondgenootschap bij zich heeft; dat zulk een verdrag evenwel niet tot verwezenlijking der droomen van Fransclie revanche-chauvinisten is gesloten, daarvan kan men overtuigd wezen, wanneer men de koers der tegenwoordige huitenlandsche politiek van Rusland in 't oog houdt. »Czaar Nicolaas heeft verklaard, dat de nieuwe banden de handhaving van den wereld vrede ten doel hebben, in welken geest zich oveiigens ook de Duitsche keizer in zijn ge- de'nkwaardigen toast heeft uitgesproken. Het is mogelijk dat de Fransclie bladen een overdreven uitlegging hebben gegeven aan de uitdrukking nations alliees, dat daardoor de golven van het volksenthousiasme zich hoog zullen verheffen. Maar de Franschen zullen zeer spoedig er van overtuigd zijn, dat feitelijk geen verandering is gekomen in hunne betrekkingen met Rusland. sDuitschland heeft geen aanleiding zich on gerust te maken over de gesproken woorden want ook Rusland wil den vrede en behoeft dien; door zijn verbond met Frankrijk kan het op dit land ka'meerend inwerken." Nog verder gaat een correspondent van de Berliner Lohal-Anseiger te St. Petersburg. Deze duidt vrijwel aan, dat er geen sprake is van een vei bond tusschen Rusland en Frank rijk. Een soort van defensief contract bestaat reeds lang, doch de Czaar zou steeds geweigerd hebben, zich in eenig opzicht te binden. Volgens dit blad is de toedracht aldusde minister Hanotaux en generaal Boisdeffre zouden te kennen gegeven hebben, dat, wanneer het woord »alliance" niet uitgespioken zou worden, de ergste moeilijkheden te Parijs na de terug komst van den president niet konden uitblijven, en dat reeds dadelijk de val van het ministerie als zeker beschouwd kon worden. Daarop zou de Czaar, iiet groote woord alliance vermijdende, beloofd hebben in zijn avondtoast van nations alliées te spreken, en zoo geschiedde het. Het zijn Duitsche bladen, die dit schrijven. Maar toch wie weet 1 0 0 In het jaarlijksche verslag van den Ilongaar- ïZou het niet mogelijk zijn om dien knaap alles ten laste te bggen?" vischte Parker loerend, wij zeif zouden daar het beste bij varen." c Tot op zekere hoogte, ja", antwoordde de kapitein, nmaar het zal moeite kosten, want Frank kijkt zoo scherp als een vischotter." «Hoe scherper hoe beter," meende Pediar, en zonder dat hij hot bedoelde, openbaarde hij zijn on verzoen lij ken haat tegen zijn medeminnaar, votteis die in de engte gedreven worden, ïaten hunne tanden zienen ik zou den kapitein we! eens willep zien, die in voile zee muiterij tegen zijne bevelen duldde." itJ meent?" vroeg de Ierlander loerend, sik meen," antwoordde Parker, sdat wanneer bij die gelegenheid de duivel den stuurman haalt, wij iemand hebben wien wij alles op zijn nek kunnen schuivenen hij was een to sluwe vos, dat liet u gemakkelijk zou gelukken hem om den tuin te leiden. Ik voor mijn part, zou zulk een afloop gaarne betalen met het vat suiker, voorop gesteld namelijk, dat ge niet afkeerig er van zijt mij mijne moeite met een honderd dollar te ver goeden." Scare en de kapitein zwegen een oogenblik. Zij schenen de gevaren, welke met hun geheim zinnig plan gepaard gingen, te overwegen. Plotseling begon de laatste weder: «Cartridge moet een familielid van hem, een soort nicht herbergen en 't moet daarenboven een verduiveld mooi meisje zijn, niet waar?" ïEi' woont een vrouwspersoon bij hem," ant woordde Pediar somber, «dat is alles wat ik er van weetof het familie van hem is en of ze mooi is, dat kan mij niets schelen nik vermoedde zoo iets," begon de kapitein snel, a want sedert jaren, zoolang wij een vrachtje voor -.clien minister van landbouw over de raming van den giaanoogst in de geheela wereld wordt gezegd Voor 1897 wordt de tarwe-oogst geraamd op 735 millioen HL., tegen 825 millioen in 189G en 875 millioen in 1895, en de rogge- oogst op 410 millioen HL., tegen 424 millioen in 1890 en 480 millioen in 1893. De overige giaansoorten mederekenend, komt de minister tot het resultaat dat de geheele oogst van dit jaar 292 millioen HL. (7.8 pCt.) minder zal zijn dan het vorige. Voegt men bij de geiaamde productie van 1897 het bereken baar overschot van 1896, dan is de beschik bare voorraad tarwe thans 130 millioen 11L, minder dan hij was op hetzelfde tijdstip van 1896 en 68 millioen HL, minder dan de vraag op dit oogenblik. Voegt men bij laatstgenoemd cijfer de ver mindering van rogge met 69 millioen IIL., van gerst met 38 millioen, van haver met 58 mil lioen en van mais met 59 millioen, dan komt men tot het tekort van 292 millioen LIL., waai bij verondersteld wordt dat het verbruik ten gevolge van de hooge prijzen niet zal dalen. Sommige uitvoerlanden als Europeesch Tui kije, Oostemijk-Ilongarije, Egv-pte en Australië zul len dit jaar niets aan het buitenland kunnen leveren of zelfs genoodzaakt zijn van elders hun binnenland'cli tekort aan te vullen; andere zullen hun tarwe-uitvoer belangrijk moeten in klim pen. De beste landen voor dit jaar zijn zonder tegenspraak de Vereenigde Staten en Canada. Laatstgenoemd land zal, naar men zegt, bin nenkort een van de voornaamste graanuitvoe- rende landen wordenzijn tarweoogst is 7 millioen bushels meer dan die van verleden jaar, zijn haveroogst 20 millioen bushels meer, zijn geheele oogst van alle soorten graan is 270 millioen bushels meer. De tarwe-oogst van Groot-Brittannié wordt op 50 millioen bushels geschat, tegen 03 mil lioen in 1896, de rogge-oogst op 22 millioen, de gerstoogst op 8 millioen tegen 78 millioen bushels in 1896, de havei oogst op 155 millioen, tegen 169 millioen in 1896. In Indië is de oppervlakte van met tarwe bebouwde gronden van 33 tot 18 millioen acres ingekrompen en de productie van 234 tot 202 millioen bushels verminderd. De 'Vereenigde Staten, waar de met haver bebouwde oppervlakte met 2 millioen acres verminderd is en de met maïs bebouwde met 1 millioen acres, zullen niettemin 530 millioen bushels tarwe beschikbaar hebben (volgens de raming van liet oogenblik) tegen 430 millioen in 1896. De Unie zal in dat geval 160 millioen bushels tarwe en 250 millioen bushels maïs kunnen uitvoeren, of 50 millioen bushels meer dan in 1896. Voor gerst en haver zijn de voor uitzichten in de Unie minder gunstig dan in 1896. den vuurtoren aan boord hebben, is Frank er als de kippen bij om daarheen te roeien. Er zal wel een klein beetje jaloezie mee onder spelen." ïGeiuof, wat u wilt," antwoordde Pediar schouder ophalend «overigens heb ik de moeite om hier te komen niet genomen om kinderachtigheden met u te bespreken, maar om een plan te beramen, waarbij wij allen een mooi stuk geld kunnen ver dienen. Hebt u er geen plezier in God zegene uwe oogen welnu, dan ga ik mijn eigen weg en omtient het vat kunnen wij dan elkaar wel eens nader spreken." «Neen, neen, om den drommel niet," antwoord de de kapitein terwijl hij opstond en Paiker vriendschappelijk op den schouder klopte, «het blijft bij de afspraak, want voor niets wil ik de Koningin van hel Weslcn geen nieuwen rok hebben aange trokken maar om alles in de puntjes vast te stellen is het hier de juiste plaats niet: want evenals u wil ik ook zekerheid hebben, zwart op wit, en liet zou al raar moeten loopen, als wij niet een manieiijo ontdekken, dat zelfs de leepste advocaat zonder een sleutel van ons niet zou kun nen ontraadselen." Scare en Parker stonden eveneens op en-volgden den kapitein do trap af naar beneden. Dadelijk daarna werd het zoo stil op het stoomschip als lag het daar reeds voor afbraakslechts door het venster van de kleine kapiteinskajuit drong een matte lichtschijn naar buiten, de plaats aanwijzend, waar drie van de argiistigste bedriegers de laatste afspraak maakten van een sluw verzonnen plan, dat hun rijke winsten beloofde te zullen geven. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1