JIIXNENLAND. (St.-Ct I Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gcaenjcic Hïcdcdcellngen. Frankrijl| zul een handels-attaché toflwegen «van zijn gezantschap te öt.-Petcr.-fenrjfc Putcr OllUior hoeft zich door zijn preek bij don lijkdienst voor do slurhtnflors van don brand in do roe Jen», donjon blijkbaar toch do on tevredenheid zijti«r .superieuren op den buis gebaald» li'-n andere Dominican», pater Etourneau, is nd. door den a:u tsbis«cliop van Parijs aange wezen om de Vnsteiiavond-preoben te houden. Ken officieus eciiniïiuniqnë in de Frankf.Ztq. verzekeit, dat er geen sprake is van de aftreding van vorst flpjenlolie als rijkskanselier. Nabij Breslan bobben 1200 mijnwerkers, in dienst van vorst, llohenlobe, bet wek gestaakt. Zij verlangen hunger loon. Volgens ln>t l'remdcahlatt zal de Oostenrijk- sche rijksraad 21! deZ"r bijeenkomen. To Rome verzekert men, dat de minister VKconti-Yonosta een verandeiing van bet Drie voudig Verbond boeit gevraagd wat betreft de bescherm? :g der ltaliaansebe belangen in liet (dosten. Sampan Bairil, de dader van d<>n aanslag op den Barcolnonsc'ien politie-commissaris, blijkt inderdaad geen anarchist, maar feilend Wt-eh- republikein te zijn. De oorlogscorrespondent der Daily Graphic in Egypte spreekt, als zijn meening nil dat de ïvhalit slag zal Everen voor de muren van Karthonm. Een voorloopig gevecht zal vermoedelijk (o Metemneb plaats grijpen. De cori espondent aelit vorsteiking dei truc- pen nnodig, om een beslissemien slag te kunnen slaan. liet bejicbl des' gevangenneming van dl Zwitserscbe ingenieur lig door koning Menelik van Abessinie midervindt tegerispraak. Men verzekert, dat de oproerige Afridi's he- sloten bebben op aanzetten van fanatieke priesters, liet binnendringen der Britsoli-lndisclie troepen in bun land met alle kracht te be letten. Dc Dnitsclie regeering heeft een Chinepsche haven, ill. Toeng-Yoeng Ruw. aangekocht, ten einde daar een zee.stution te hebben. De aanhangers van bet zilver in de Verennigde Staten maken krachtig propaganda voor hun zaak. Zij bobben hun overtuiging reeds uitgespro ken, dat Brvan in 1900 tol president, der Ver- eenigde Staten zal worden gekozen. Genciua! Lee, consul-gen eraat der Vereenigde Staten, die te .Yew-York is aangekomennoemt den toestand op Cuba verschrikkelijk. llij is van meaning, dat de op-tand door wapengeweld niet te onderdrukken is. Dn generaal brengt vredesvoorstellen van de irisurgenten mede, en beeft de bewijzen bij zieli, dat bet prestige van Spanje voortdurend vermindei t. Par ijst tie tentoonstelling. De minister van waterstaat, bande! en nijver heid, Gelet op het Koninklijk besluit van 0 Febiuaii 1897 no. IB tot benoeming van eone centrale commissie voor de in 1900 te Parijs te bonden wereldtentoonstelling en tot rnuelitiging om bijzondere enrnmksiün in bet leven te roepen, voor de verschil lende groepen en klassen der tentoonstelling, en de leden daarvan te be noemen Heeft goedgevonden A. aan de beuren mr. N. G. Pieison, O. Lel}' en mi'. L. P. M. II. baron Michiels van Ver- duynen, op hun daartoe kenbaar gemaakt, ver langen, eervol omslag te verleenen als lid en voorzitter der bijzondere commission, respec tievelijk ingesteld voor de groepen I. 111 en XVI; IV, V, VI en XI, en XIII der tentoon stelling B. te benoemen tot voorzitter d"i' bijzondere commissie voor groep I ('Education et enseignement) den beer dr. D, de Loos, lid der commissie, tevens lid tier eentrde commissie; tot lid en voorzitter der bijzondere com missie voor groep 111 (Instruments et procé dés généraux dos lettres, des sciences et des arts) den boor P. van dor Burg, lid der cen trale commissie; tot lid en voorzitter der bijzondere commissie voor de groepen IV (Matérie! et juoeéikjs gêné- raux de la mécanique), V (Eleetrieité), VI (Génie civil moyens de transport) en XI (Mines, metal lurgie) den beer J. F. YV, Conrad, lid der cen trale cQmmissie tot voorzitter der bijzondere commissie voor groep XIII (Fils. tissus. vètements) den heer J. 't'li. M. Smits van Oijon, lid dier commissie, tevens lid der reutiale commissie; tot voorzitter tier bijzondere commissie voor groep XVl (Economie sociale, hygiëne, assis tance publique) den lieer dr. H. J. A. M. Sehaepman, lui dier commissie, tevens lid der centrale commissie; tot leden 'Ier bijzondere commissie voor de groepen VII (Ariculturc) on IX (Forèts, chassei pêche, cueilletgs) de heeren F. B. Löhnis inspecteur van liet middelbaar onderwijs, belast mat bet toezicht op de landbouwscholen, en dr. C. A. Yerrijn Stuart, secretaris van de Centrale Commissie voor de Statistiek, beiden te 's-Gra- venhage tot lid tier bijzondere commissie voor groep XVI (Economie sociale, hygiene, assistance publique) jlir, mr. II. Smissaert, te .Amsterdam. Atj'cli. Uit Batavia seint de correspondent van de y. li. Cl. dd. Sept. bet volgende; Ons bivotiak te Lepong werd gisteren door den vijand beschoten, waarbij, naar men zegt, eenigen gewond werden. De majoor Christan gaat met twee compagnieën naar Lepong. Armenwet. Wij deelden onlangs mede dat de minister van binnenlandscbe zaken voornemens zou zijn oen Staatscommissie te benoemen om een rapport over wenschelijke wijzigingen in de armenwet uit te brengen, liet Vatl. weersprak dit gerucht door de verzekering, dat men ster plaatse waar zulks bekend moest zijn", niets daarvan afwist. Van iemand, die in deze zeer goed onder licht is, verneemt nu de Amst. Ct. dat de minister van binnenlandscbe zaken voornemens is een wijziging der armenwet zco spoedig mogelijk bij de Volksvertegenwoordiging aan hangig te maken en dat men aan zijn departe ment reeds met de voorbereidende werkzaam heden voor de samenstelling van dit ontwerp bezig is. G emcente ambtenaren Voor liet examen voor aspirant-secretaris en ambtenaar ter secretarie, waarvan bet schriftelijk gedeelte den 9e» dezer maand te Utrecht, Zwolle en Breda is afgenomen, hadden zich '122 can- diduten aangemeld en wel te Utrecht 52, te Breda 29 en te Zwolle 41, Te Utrecht zullen als examinatoren optreden de heeren R. Verploegh Chassé, burgemeester te Vlaardingen, en jhr. mr. C. A. Elias, burge meester te Monster, te Zwolle de heeren A. de Vubler van Noorden, secretaris te Middelburg, en C. W. A. M. Groskamp, burgemeester te SloWi (N.-Il.), en te Breda de heeren G. R. C. M. Reupp, burgemeester te Roermond, en Pb, Pels, secretaris in Den Bosch. Als beoordeelaars van het gemaakte werk zuilen onder praesidium van mr. J. G. Patijs met de genoemde In- - n optreden de heeren jhr. mr. XV. l'h. C'. n Doons en jhr. mr. Z, A. O. de Casembroiit. lid van Gedeputeerde Staten te Middelburg. Christelijke verzorging ran Krankzinnigen. Te Breda bad gisteren, onder voorzitterschap van prof. Lindeboom, de dertiende jaarlijksche samenkomst plaats der vereeniging tot christe lijke verzorging van krankzinnigen en zenuw lijders. liet jaarverslag en de rekening werden goed gekeurd. Uit de nader gegeven inlichtingen bleek; dat de vereeniging 9000 leden telt en zij van vele gemeentebesturen medewerking krijgt bij de uitoefening van haar taak. De heeren De Vries en Klinkert werden lier- kozen als best uurderen, de heeren Hovy, Van der Vegl en Gunning herkozen. AKnu volgt rapport van tiet algemeen bestuur in zake zenuwlijders, volgens opdracht van de vorige algemeene vergadering. Met groote meerderheid van stemmen besluit de vergadering, dat de vereeniging de verzor ging van zenuwlijders zal ter hand nemen. liet bestuur zal de deiails regelen; er zal «ene uitgave zijn van 2 tor,. Hierna werd voor afbetaling van den uitbouw van »Yeldwijk" eene leening van f'10,000 goed gekeurd. Besloten werd te propageeren om het doel der vereeniging met kracht te steunen ui naar geschikt vei'plegingspersoneel uit te zien. Aan de orde kwam een voorstel, Kampen, luidende Met liet oog op de moeielijkheden, die in den laatsten tijd bij de benoeming van een geestelijk verzorger voor de stichting Bloemen- daal zich hebben voorgedaan, verzoeke de al gemeene vergadering aan. het bestuur der Ver eeniging met de ter plaatste der Stichtingen bestaande Kerk welke op den grondslag der Gereformeerde belijdenisschriften staat, waarborg biedt, dat deze in haar midden wor den beleefd gehandhaafd, en dus ook zorg kan dragen, dat art. 2 der statuten voor den dienst des Woords op het gebied der Stichtingen van kracht blijve zoodanige regeling te treffen, dat de geestelijke verzorger in de Stichting ook door die Kerk als dienaar des Woords wordt geroepen en erkend, en alzoo ook zijn dienst op het gebied der Stichting ambtelijk in den Naam des Ileeren uitrichten kunne. Verworpen met 20 tegen 8 stemmen. liet laatste punt n.l. het houden van ééne vergadering op denzelfden dag, van verschillende verecnigingen, zooals nEITatha," aEudokia" enz., acht ook het hoofdbestuur aanbevelenswaardig. Na de pauze sprak dr. Schuurman Stekhoven over «Erfelijkheid en ontaarding", naar aan leiding van de drie volgende vragen 'lo. Wat is erfelijkheid. 2o, Welke is de straf die zich opwerpt tegen de overtreding van het 2e gebod. 3o. Welke gevolgen heeft de erfelijkheid in de bestraffing Gods. De discussiën waren zeer uitgebreid en gaven tot tal van vragen aanleiding die later door den spreker werden beantwoord. Tegen vivisectie. De St.-Ct. no. 212 bevat de statuten van den »Nedeilandsclien Bond tot bestrijding der vivisectie" te 's-Gravenhage. Het leidend beginsel vau den Bond is De methode van physiologisch onderzoek en behandeling van dieren, bekend onder den naam van vivisectie, door onderscheidenen der meest gezaghebbenden op geneeskundig gebied afge keurd, wordt door den Bond veroordeeld als 'lo. schadelijk uit zedelijk oogpunt 2o. gevaarlijk uit practisch oogpunt 3o. onverdedigbaar uit het oogpunt van de plichten van den mensch tegenover het dier. Doel en middelen zijn Het doel van den bond is afschaffing van de vivesectie. De bond tracht dit doe! te bereiken door a. het uitgever, en verspreiden van periodieke en andere geschriften, ten einde daardoor ken nis te verspreiden omtrent de vivisectie, haar wezen en beginselen, hare toepassing en ge volgen 5. bet vormen van bibliotheken en lees kringen c. bet houden van vergaderingen en openbare voordrachten d. het verstrekken van moreelen en finan- cieelen steun aan geneeskundige inrichtingen en studiën, die met het beginsel van den boud samengaan. Koken eu huishoudkunst. Een artikel van jonkvr. Jeltje de Bosch Kern- per in het jaarboekje van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over »het belang van cursussen in koken en huishoudkunst", bevat de volgende slot-regelen «Wie weet of niet over eenigen tijd het kook- onderwijs, thans nog zoo dikwijls beschouwd als een nutteloos vak, de eereplaats zal inne men in ons volks-onderwijs. Het kan het beste in den mensch tot ontwikkeling brengen, want zindelijkheid, zuinigheid en overleg zijn deugden van groote beteekenis. Als moeder de vrouw een weltoebereid maal aan man en kinderen voorzet, wanneer zij vermoeid thuis komen, wordt het onderling behagen gewekt. Ver kwikt en versterkt, doet de begeerte naar den prikkel van den sterken drank zich bij hen niet gevoelen. »tlet kookonderwijs worde steeds meor en meer algemeen. Kleine departementen kunnen steunen op de hulp van de algemeene kas; groote, als bijv. Amsterdam, nemen zeil de taak in handen. »De oude, groote Maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft er wël aan gedaan, zich ook dit volksbelang aan te trekken." De beer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, is in zooverre weer hersteld, dat hij zijn gewone wandelingen weder heeft hervat. Mr. E. Fokker, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Alkmaar, heeft Woensdag Middel burg verlaten, om zich met ter woon te'Gra- venhage te vestigen. De heeren mr. Troelstra en Van Kol, leden ü-t Tweede Kamer, hebben tot zetel in de vergaderzaal gekozen de uiterste bank van de linkerzijde, aan den kant van de zaal waar de ministers bijeenkomen. Zij nemen naast elkaar zitting. Bij een politiek debat, tijdens een der mini- steriën-Thorbecke, bestempelde deze staatsman die plaatsen met den uit den Franschen revo lutietijd niet onbekenden naam van «la mon- tagne". De beide heeren werken sedert een viertal dagen druk op de bibliotheek der Kamer. De Indische voorstellen met betrekking tot het ontwerp van een nieuw strafwetboek vari Europeanen zijti, nadat daaromtrent advies was uitgebracht door de staatscommissie, thans in behandeling bij den Raad van State. Vad Naar het Vad. mededeelt, heeft de oud minister van koloniën, de lieer Bergsma, door een val zijn been gebroken. Zijn toestand moet vrij gunsug zijn. Door de heeren mr. C. A. Verryn Stuart, mr. C. Raaymakers, prof. mr. H. B. Greven en jhr. mr. D. O. Engelen (bij verhindering van mr. A. Iverdijk) zijn praedviezen uitgebracht over het vraagstuk der verzekering tegen de geldelijke gevolgen der werkloosheid, dat in de medio October te Rotterdam te houden algemeene vergadering der Vereeniging voor de Staathuishoudkunde en Statistiek zal worden aan de orde gesteld. De Nederlandsche vereeniging van werktuig en scheepsbouwkundigen houdt haar 32e ver gadering op Woensdag 15 September, des voormiddags te 10.30 ure, in de zaal Caledonia, te Rotterdam. Onder de punten van behandeling onder meer 1. Mededeeiing over het «Mechanisme van de Hoistpomp", door den heer F. J. Vaes; 2. Discussie naar aanleiding van de toelich ting (31e vergadering) van den heer L. C. Janse, omtrent de vvaterpijpketels van het s.s. Nor man Isles 3. De nieuwe pompwerktuigen der drinkwa terleiding te Rotterdam. Inleiding door den heer J. C. Dijxhoorn tot liet bezoek aan het water werk achter de Oude Plantage. Na afloop der vergadering zal per stoomboot een bezoek gebracht worden aan liet sub 3 genoemd waterweik. De jaarvergadering der Nederlandsche Ver eeniging voor evenredige vertegenwoordiging wordt Vrijdag 17 Sept. in Den Haag gehouden. De Volksbondhet orgaan van de Vereenigir,» tegen Drankmisbruik, wijdt een lang artikel aan minister Goeman Borgesius, den afgetreden voorzitter van den Bond. In Den Haag is in den ouderdom van 44 jaren overleden de heer C. L. I. Martens directeur van de Semarang-.Toana, Oost-Java- Serajoedal en Semarang-Cheribou Stoomtram- Maatschappijen. Bij Koninklijk besluit is, inet ingang van October 1807, aan mr. D. van Meurs, op zijn vei zoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van .Harderwijk, mot dankbetuiging voor de diensten door hem in die be trekking bewezen. Bij Kon besluit is lo. aan na te melden officieren bij dienstdoende schutterijen, op hun verzoek eervol ontslag verleend; a. bij die te Amsterdam, aan SI. Merens en mr. J. E. van Someren Brand, beiden als kapiteinlaatstge noemde met vergunning om de uniform der schutterij r et de onderscheidingsteekenen aan zijn rang ver- 'couden, te blijven diagen; b. wegens verandering van woonplaats bij die te 's Hertogenbosch, aan inr. A. .1. Blok, als 2e-lmt.te Arnhem, aan mr. J. baron van Pallandt, als 2e-!uitenant c. onder gehoudenbeid, dat zij do op heil uit kiacbt der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrengen te Arnhem, aan mr. C. Maris tot Saudelingen Am bacht, als le-iuit., en aan jhr. mr. 11. W. van Aseti van Wijck, als 2e-luit.te Rotterdam, aan F. C. van den Arend en mr, G. II. M. Delprat, beiden als le- luit aan mr. C. M II. Minderop eu .1. de Kat, beiden al- 2e-luit.te 's Gravenhage, aan A. A. do Groot, als 2e-luit.; te Amsterdam, aan E. R. Harkema en A. J. Korthals Aites, beiden als 2e-luit. te Zaandam, aan M. van Orden VVz., als 2e-luit.te Assen, aan mr. J. G. Westra van Ilolthe, als 2e-luitenant en zijn 2o. bij de dienstdoende schutterijen be noemd te Tilburg, tot de-Init. A, M. J. Iverstens, thans 2e- luit; tot 2e-luit. It E. A. L. M. van Hooien, thans 2e-luit a la suite; tot 2e-luit. a la suite J. G. C. van Roessel; te Zevenbergen, tot 2e-luit. W. de Lint, thans schutter; te Arnhem, tot Ie luit. J. G. Koster, thans 2e luit.te Zutphen, tot 2e-!uit. mr. C. E. Stolk; te Assen, tot 2e-luit. mr. I'. Bijl, thans sergeant; tot 2e-luit. a la suite mr. P. Oosting, thans schutter. llij Kon. besluit is aan K, Wierstim, op verzoek, eervol ontslag vetloend als kanton recht er-plaatsver vanger in het kanton Drute.i. Ds. A. Tap alhier komt voor op het gisteren avond opgemaakte zestal voor een predikant bij de Ned. Herv. Kerk te 's-Gravenhage. Met hem staan op dit zestal ds. H. H. Barger, te Bloemendaalds. J. Bouvin, te Alkmaar; ds. J. II. Gerretsen, te Dedemsvaart; ds» A. de Haan, te Zwolle; ds. B. van Meer, te Utrecht, De heer J, H. Ruseheblatt, deken en pastoor te Alkmaar, vroeger kapelaan der O. L. Vrouw Visitatie-kerk alhier, heeft, naar de N. It. Ct. meldt, tegen 1 November ais zoodanig eervol ontslag gevraagd. De besturen van verschillende hier gevestigde tereenigingen zjju door «het voorloopig Comité" bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 dezer, in liet Verkooplokaal Lange Haven, teneinde van ge dachten te wisselen over het houden van een optocht bij gelegenheid van het volgend jaar te houden Kroningsfeest. De vergadering zal door muziek worden opgeluisterd. Morgen, Zaterdagavond, zal ter bespreking van het «Nationaal Feest" in het Verkooplokaal een vergadering plaats hebben, waartoe zijn uitgenoodigd alle werklieden werkzaam aan stoom- en windmolens. Gisterenavond waren aan de vischmarkt aan gevoerd 3 manden scholde prijzen waren van f0.40 tot f0.65; alles per koop. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 7 partijen visch en wel schol, tong rog, schar, bot en spiering; de prijzen waren voor tong van 11.25 tot f.3.10; schot van 10.25 tot f 1.55; rog tö.82'A schar van f 0.35 tot fO.SI'/s; bot van f 0.40 tot f 1.42Vü spiering van f 0.25 tot f0.67'/s; alles per koop. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van po litie een stalen tabaksdoos, een witte blouse, rood gestreept, een R. K. kerkboekje en 2 sleutels aan een touwtje; l. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een blauw jongenskieltje, bij Krommen hoek, Broersveld 392, een bruin leder kinder- schoentje, bij Krabbendam, Raam 228, een beursje met f 0.20, bij de dienstbode van den scheepmaker Van der Burg, over de Schie, een manshoed, bij Blonk, Stationsstraat 26, het onderstuk van een gouden oorbel met rood steentje, bij Van Noortwijk, Boterstraat 50, een wit sloofje, bij van der Kruit, Polderstraat 17G, een portemonnaie met fl.38, bij Van Litsen- burg, Hendrik-Gabelstraat 9, een damesceintuur, bij Van Dungen, Kreupelstraat 26, een kinder- zakje, gemerkt M, bij Kooijman, Gerrit-Verboon-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2