YLAARDIN GEN. Kunst eu Wetenschap. R e c li t z a fc e n. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. SPORT, (x e in e n g d Nienws. Laat ste Ni e n w s. straat 6, een bloedkoralen ketting met gouden slot, bij Roeling, Breedstraat 38. een spoor mandje eu een R. K. keraboek, bij Nooidam, Singel 130, een breiwerk, bij Zonneveld, Dwars straat 57, Vs mud aaidappelen, bij Van Waait, Broersiest 45, een blauwe werkkiel, bij Van Manen, Noorderstraat 31, een expeditiekruis, bij Maagdenberg, Rotteidamscheu dijk 158, een bruin-bonte geit, bij Vos, Kleine Baan 31, en een z wait-bon te jonge geit, bij Post, slop «asfabriek. D BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 9 Sept. C. de Bruin, 50 jaar, en A. M. van der Sluis, 40 jaar. B. van der Sluis, 25 jaar, en J. Tazeiaar, 25 jaar. J. Hansier, 24 jaar, en M. H. Rijke, 17 jaar. J. J. M. Berends, 24 jaar, en I. E. Rens, 19 jaar. Geboren 8 Sept. Cornelia Maüa, dochter van L. van Duijn en J. Marcus, Soiterdamsche dijk. Magdalena, dochter van J. Blazer en W. Gijsen, Olterbuurt. Johannes, zoon van C. 11. Hinke laar en C. Pijnacker, Grofbaan. 9 Sept. Hendrika Petronella, dochter van M. J. E«ser en M. W. Willemsen, Hagastraat. Hiliegonda Johanna, dochter van J. Roeling en P. C. van Rijn, Verbrande Erven. Gelijk t. a. p. in dit blad blijkt, heeft de heer R. A. Verploegh Chassé, burgemeester dezer gemeente, zitting in de commissie van examina toren, die te Utrecht de aspirant-gemeente- secretarissen zal examineeren. Door het provinciaal kerkbestuur van 's Her togenbosch is lot de evangeliebediening in de Nederl. Herv. kerk toegelaten onze stadgenoot de lieer A. Groeneveld. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 10 Sept. Willem Roest en Lena Kaptein. Geboren 8 Sept. Hendrik Marten, zoon van J. Bakker en M. Woudsma, Arnold Iloogvlietstraat. Jo Kempccs, f Uit Frankfort kvv.tin gisteren bet treurige tele- grapbisck bericht dat de jeugdige en hier te lande zoo wel bekende zangeres mejuffrouw Jo Kempees, overleden is. Sedeit den herfst van het vorige jaar vertoefde zij in Bayreuth, waar zij zich voorbereidde om op te treden in opera's van Wagner, doch >an de lento werd zij ongesteld en met de meest liefde opgenomen en verpleegd in bet gezin van een Beierscb majoor aldaar. Op haar ernstige begeerte oin bet vaderland weer te zien, aanvaardde zij gisteren onder geleide van een bloedverwante de terugreis, doch do '^dovende, op wie, na hetgeen zij reeds gaf, zooi verwachtingen gevestigd waren, beeft haar laatsten wenscb niet vervuld gezien. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest ge wezen in de zaak van KI. B., oud 29 jaren, land bouwer te Opeindc, die voor de rechtbank te Iïee- renveen heeft terechtgestaan doch is vrijgesproken, ter zake dat hij aan zijn dienstmeid Hieltje Z. f 500 beloofd beeft, indien zij voor de rechtbank te Hec- renveen een valsebe verklaring ten zijnen gunste aflegde in eeno tegen hem ingestelde strafvervolging wegens frauduleus slachten van een stuk vee. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. De rechtbank te Heerenveen bevestigde gisteren een vonnis gewezen door den kantonrechter te Bees- terzwaag, waarbij Evert Aardema, landbouwer, te Dunrswoude is veroordeeld tot drie maanden hechte nis, omdat hij, getuige zijnde van het oogenblikkelijk levensgevaar, waarin een knaapje verkeerde, tonvijl dit in een 1X voet diepe sloot lag, nagelaten heeft dit kind hulp te verleenen, tengevolge waarvan het verdronken is. Tor zijner verdediging voerde beklaagde aan dat hij door zijn zenuwachtigen toestand niet in staat was geweest hulp te verleenen en daarom de ouders van het knaapje had gewaarschuwd. Ned. Herv. Kekk, Beroepen: te Durgerdam, H. Schokking, cand. tc Engelum. H. F. Rogaar, cand. Bedankt: voor Bnrutn en Munnikezijl, door D. J. van Brnmmen, te Haskerhornc; voor AVoudsend (Fr.), door P. J. Kromsigt, te Scherpcnisse. Het provinciaal kerkbestuur van Drente heeft tot de Evangeliebediening in de Herv. Kerk toegelaten de lieeren SI. Schönfeld, P. C. LTsseling, N. Westen dorp Boerma en J. W. Visscher, de beide eerstge noemde candidaten aan de hoogescbool te Leiden, de beide laatstgenoemde candidaten aan do hoogeschool te Groningen; dat van Groningen de beeren candi daten D. Plantinga van de Leidscho Universiteit en L. A. Rademakcr van die van Utrecht; dat van Noord-Brabant den heer I. D. de Hoog, theol. can- didaat to Dordrecht. Naar het Lcidscke Dagblad verneemt, zijn een 70- tal leden der Ned. Herv. Gemeente te Leiden, die hun kerkdijken hoofdelijken omslag niet hebben vol daan binnen don daarvoor vistgestelden termijn, namens de Gemeentecommissie van dat Kerkgenoot schap voor het kantongerecht gedagvaard. Ook het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Zoeterwoude zal dit voorbeeld volgen en heeft daartoe reeds de voorbereidende maatrege len genomen. Gcref. Kerken. Beroepen: te Vreeswijk, J. H. Koers, te Koc- kengen. K.-K. Kerk. De aartsbisschop van Utrecht beeft benoemd tot kapelaan te Montfoort, F. B. F. Stroetmantot idem te Groenlo, J. W. A. vanHaagen; tot idem te Mont foort, C. T. Vosstot assistent te Liederholthuis, H. H. Kruistot idem te Drcmpt, B. F. Savenijetot id. te Zieuwcnt, II. van Loon tot idem tc Amers foort (St. Franc. Xav.t, J. A. J. ter Ileerdttot idem te Utrecht (St. Martinus), J. H. C. Forstmanntot idem te IJselstcin, M. J. H. Wolters; tot idem te AYijk-bij-Dnurstede, H. AA7. AYezenberg; tot idem te Haarle, H. A. J. L. Ossc; tot idem tc Oude Rijn, B. F. Mockatetot kapelaan te Aukevecn, A. C. R. AVaanderstot assistent tc Kortenhocf, AA7. G. A. II. van Berkel; tot idem te Hamersveld, II. Mocking; tot idem te Abkoude, P. M. Simons; tot id. te Ben schop, M. R. Andriessentot kapelaan te Vleuten, G. H. AVubbelstot assistent te Ganndcren, C. B. Terhorst, en tot assistent te AATnschoten, AA7. H. de Grijs. Doopsgezinde Gxheenten. Beroepen: te Irnsum en Poppingawier de heer B. van der Veen, prop. te Meppol. Lager Onderwijs. Het bericht, dat wegens overtreding der arbeidswet proces-verbaal zon zijn opgemaakt tegen de onder wijzeressen eener naaiscbool te Twello, eischt ver betering. Onjuist is het, dat aan de R.-K. school een particuliere handwerksschool is verbonden. Op die school wordt evenals op andere scholen, 2 uren per week onderwijs in de nuttige handwerken gege ven, doch uitsluitend aan „schoolgaande" kinderen. Van eene particuliere inrichting aan de „school verbonden-' is geen sprake. Het onderwijs wordt gegeven door iemand, die ook voor zichzelve een z. g. naaischool houdt. Deze is gedagvaard wegens het niet zichtbaar hebben hangen van een arbeids kaart. Bij het 2e Toelatingsexamen aan de Rijksland bouwschool te Vageningen zijn toegelaten tot H. B. S. IFzendam, AVageningen, Lankamp, Renkum, Roorda, Middelstum. Afgewezen twee. Voor de voorbereidende klasse der afd. Landbouw school hebben zich aangemeld 11 en voor de eerste klasse 13 candidaten. De prijs, dien de Bond heeft uitgeloofd voor hot Bondslid, dat in het afgeloopen jaar (31 Juli '96 tot 1 Aug. '97) blijkens zijn afgeteekend toerboekje het meeste aantal kilometers beeft afgelegd, is behaald door den heer H. D. v. d. Maas te Roermond met 15,162 KM.AVanneer men weet, dat de heer v. d. Maas iemand is van ongeveer 53-jarigen leeftijd en dat bij 8,000 KM. op nummer twee vóör is, dan mag men gerust zeggen, dat hij een kras toerist en do prijs wel verdiend is. Als eerste prijs voor de prijsvraag van de Kam pioen voor bet beste reisverhaal is f70 beschikbaar gesteld. Dat Jaap Eden, die Zondag in de finale voorden Grand Prix mederijdt, in goede conditie is, blijkt wel uit het feit, dat hij even vóór zijn vertrek naar Oostenrijk, te Parijs de 200 meter in ll!/s sec. reed. Gisteren werden te AVeenen de demi-finals gereden voor den Grand Prix. Daaraan namen deel de volgende rijders Jaap Eden, Protin, Buehner, Nossam, Seidl, Pasini, Gon- goltz en Fischer. Eerste aankomende waren Jaap Eden, Protin, Nassam en Pasini: De beslissing wordt Zondag a. s. gereden. Berooving in den trein. Onlangs maakten wij melding van de zenuw achtige Haagsche jufter, die in den trein van Amsterdam naar de residentie bestolen heette te zijn. De eenarmige man, die den dader moest wezen, werd gevat, doch weer op vrije voeten gesteld. 'Ziehier nu de ervaringen van dien zooge- naamden dader, die zijn lotgevallen aan iemand van het N. v. d. D. heeft meegedeeld Hij was uit Amsterdam gekomen, doch was te Ilaailern even uit zijn waggon gestapt. In zijn haast om nog intijds weer in den trein te komen, was hij bij vergissing in een andere coupé terechtgekomen. In die coupé aldus zegt hij zat eene juffrouw alleen. Zoodra de trein weer in bewe ging was, maakte deze juffrouw vreemde manoeu vres, welke mij deden vermoeden, dat zij iets verloren had, althans ik begreep dat zij iets zoekende was. Op mijne vraag of zij iets miste, kreeg ik een niet duidelijk antwoord. Teneinde haar behulpzaam te zijn, ontstak ik een paar lucifers en keek onder de zitplaatsen, doch vond niets. Bij die gelegenheid kwam ik tot de overtuiging, dat de juffrouw in »kenne- lijken staat" was. Zij wilde de noodrem in be weging brengen, hetgeen ik haar ontried. Ik gevoelde mij met die »dame" alleen niet op mijn gemak en nam mij voor te Leiden van coupé te veranderen, waaraan ik bij aankomst aldaar gevolg gafzij volgde mij en stootte zich bij die gelegenheid aan de stijlen van het por tier. In Den Haag aangekomen werd ik minder aangenaam verrast: ik werd verzocht den trein te verlaten en naar liet politiebureau gebracht. Aldaar werd ik gefouilleerd; de gelden, onge veer 24 gulden, welke ik bij mij had, moest ik overgeven. Den geheeleD nacht verbleef ik aan het politie bureau; 'smoigens 10 uur werd ik voor den commissaris gebiacht, die mij allerlei vragen deed en ook de herkomst vroeg der bij mij ge vonden gelden hierop kon ik gereedelijk ant woorden, daar mijn bioer te Amsterdam mij geld had medegegeven als een cadeautje voor de kinderen en overigens om eenige commissies te doen voor hem in Vlaardingen, als liet aan- koopen van keelen, lippen en haring. (Deze com missies zijn intusschen uitgevoerd geworden.) De commissaris gaf mij spoedig daarna de gelden en mijne vrijheid terug. Mijne vrouw had den geheelen nacht in groote ongerustheid verkeerd. Begrafenis op de Spaarndam. Op hot den 28 Augustus van New-Yotk ver trokken en sedert hier aangekomen stoomschip Spaarndam had, tijdens de reis, een tieffend sterfgeval plaats. Een dame, uit Ameiika af komstig, die m gezelschap van haar zuster en haar jeugdig docliteitje bij zich, in de tweede klasse, de reis deed, zakte, terwijl zij opge- i uimd en wel op het promenadedek vertoefde plotseling ineeu, en gaf bijna op hetzelfde oogenbhk den geest. De scheepsdokter, terstond op zijn post, poogde nog de levensgeesten op te wekken helaas het mocht niet baten, en er bleef hem niets anders over dan den dood te constateeren. Het stoffelijk overschot werd in bet scheeps- hospitaal gebracht en bijgezet, eu inmiddels werd den timmerman opgedragen een kist te vervaardigen. Zoo kon in den vroegen morgen van den len September liet lijk der ongelukkige, onder toezicht van den eersten officier worden gekist, waarna de kist met ongeveer I5Ü KG. ijzer bezwaard, en met de Amerikaansche vlag ge dekt werd. Om 8 uur had de plechtige begrafenis plaats. Acht matrozen, voorafgegaan door den boots man, dioegen de kist. Arolgden de kapitein, eerste officier, dokter, administrateur en ver dere officieren. De gezagvoerder hield een toespraak, dan werd de kist een weinig gebeschen aan het scheepstakel, vervolgens buiten boord gedraaid en langzaam bijgevierd tot op ongeveer een halven meter van de oppervlakte van den wijden Oceaan. Het was een plechtig oogenblik, toen de kapitein het »een, twee, drie, in Gods naam,-' hooren deed, en de kist daarna langzaam aan den schoot der golven werd toevertrouwd. Tijdens de begrafenis lag het schip gestopt. De overledene was met haar dochtertje van 8 jaar op weg naar haar man in Parijs. Onder familie. Donderdag bevond zicli op de markt te Barneveld de familie B., bestaande uit ver scheidene broers en zusters, in hun kwaliteit van eierenliandelaars. Niet lang duurde liet of er ontstond twist tussehen de vrouwelijke leden, die wegens eene erfenisquaestie reeds eenigen tijd niet op al te besten voet stonden. Van woorden kwam het tot daden en aan stonds vloeide bloed, en nog nauwelijks was deze strijd geëindigd of hij brandde op nieuw los tussehen zuster en broer, die wel dra zoo hevig was, dat het vrouwelijke lid tegen den grond geslagen was. Nauwelijks was zusje echter weer ter been, of zij greep opnieuw baar broer aan. Gelukkig kwam nu de politie, die aan den familiestrijd een einde maakte, en even later waren zuster en broeder weer bezig met den eierenhandel, alsof er niets gebeurd was. De Siameesche tweelingen. Bij liet voorbijrijden van den trein, waarin de Koning van Siam met zijn gevolg gezeten wat, waren aan ons station vele toeschouwers. »Heb-je ze gezien vroeg bij het naar huis gaan een van hen aan zijn kameraad. »Ja, maar niet goed. Ik kon altijd maar één in 't oog krijgen, den ander kreeg ik nooit te zien. »Den ander? wat bedoelt ge? »AVel zijn ze dan niet altijd twee aan twee gegroeid, zoo als Chan en Eng die indertijd hier waren »Je dacht toch niet dat het een volk van tweelingen was? Waarom niet ArnhCl.) Droevig ongeluk. Aan het halte-station Relpen, nabij Roermond, heeft een droevig ongeval plaats gehad, waarbij de vrouw van den stationschef het slachtoffer van haar plicht is geworden. Zij wilde voor den trein van 7.35 uur, ko mende van Antwerpen, den toegang tot den spoorweg sluiten en had daarbij het ongeluk over de i ails te struikelen, waardoor zij viel. Zij kon niet tijdig wegkomen en werd door den trein overreden, tengevolge waarvan zij op de plaats dood bleef. De trein ondervond 40 minuten vertraging. Volksjustitie. Een vuilnisjongen, die te Rotterdam in de Keizerstraat een bak in een sigarenwinkel bracht, stal een handvol sigaren. De winkelierster, die liet zag, sloot den jongen op met het doel hem aan de politie over te leveren, doch uu kwamen een aantal visehvrouwen en belegerden den winkel. Zij dreigden de deur in te trappen en de ruiten te verbrijzelen waarop de juffrouw uit angst de deur ontsloot en den dief de vrijheid hergaf. Merkwaardig gevolg van gedrang. Aan het slation te Goes kwam Woensdag avond een buitenman den aldaar gestationeer- den agent van politie mededeelen dat hem zijn zilveren horloge met dito ketting was ontrold. Een oogenblik daarna kwam een andere buiten man bij den agent en toonde hem het vermiste horloge dat hij gevonden had hangende van achter aan een knoop van zijn buis. In 't ge drang was het daar terecht gekomen en er aan blijven hangen. Overreden. Gisteravond zijn twee personen, P. Langhout en R. Kuiper, uit Lippenhuizen, bij Beester- zwaag onder de stoomtram geiaakt en op de plaats doodgebleven. Zjj hadden zich, waarschijn lijk door drank beneveld, op de rails te slapen gelegd. Onder roovers. Naar ons thans met groot genoegen uit een eigenliandigen brief van dr. Le Blanc blijkt, is niet hij zelf in handen van roovers gevallen en van alles uitgeschud, maar wel de Ameri kaansche priester, die hem eenigen tijd verge zeld heeft, maar hem te EI Hosson verlaten had. om alleen een groote reis te ondernemen. Die priester schijnt vel geheel geplunderd, maar niet gewond te zijn. Noordbr Tragisch. Zaterdagavond, tijdens het onweder, was de vrouw van den arbeider Okko Blaauw, wonende bij het Sclnldmeer onder Siddebureri, met haar ziek kindje, dat te bed lag, alleen thuis; de man deed eene boodschap naar het dorp. Vrouw Blaauw, medelijden hebbende met hare schapen, die bij zulk onweder buiten moesten zijn, giDg even heen om de dieren iu het hok te brengen. Terwijl zij hiermede bezig was kwam er een zeer zware slag. Het zieke kind riep herhaalde lijk aan moeder, maar moeder kwam niet, eu toen vader thuis kwam, vond hij zijne echtge- noote dood bij het schapenhok liggen. De blik sem had haar gedood. Verdacht- In den nacht van den Gen op den 7en Sep tember volgden twee agenten van politie te Delft op bedekte wijze twee mannen, die hun verdacht voorkwamen. Aan den Rotterdamschen weg bleven de on bekenden eenige oogenblikkken staan en ver volgden toen hun weg naar het R.K. kerkhof. De agenten, zicli bij hen voegende, zagen ter plaatse een derden man in het gras liggen, die veinsde te slapen, terwijl in zijn nabijheid lag een groote gevulde gonjezak. Hem heen en weer schuddende werd hij wakker en hem vragende om welke reden hij daar lag, ant woordde hij »ik kom van Den Haag en wilde hier een weinig rust nemen." Op de vraag wat hij in den zak had ge borgen, antwoordde hijgalanterieën, doch toen ze hem verzochten den zak te openen, kwamen er twee nieuwe regulateurklokken voor het licht. Zij verzochten den onbekende hen te volgen naar het bureau, waarop hij antwoordde: «als ik mee moet, dan kan jij den zak dragen" en zette hem neer. Terwijl dc eene agent den aangehoudene naar het bureau moest vergezellen en de tweede agent den zak moest dragen hadden de twee anderen de gelegenheid zich uit de voeten te maken. Het is stellig, dat de twee door de stad zijn gegaan en de aangehoudene buiten om is ge- loopen en dat de plaats waar hij lag was overeengekomen om zich weder bij elkaar te voegen en de reis naar Rotterdam samen te vervolgen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de klokken te 's Gravenhage zijn ontvreemd. De aangehoudene was ook nog in 't bezit van de noodige loopers en uitgeveilde sleutels. Hij is heden ter beschikking van de politie naar Den Haag overgebracht. Een gedenkteeken. Men zal zich herinneren, hoe weinig weer klank het plan van eenige Franschen heeft ge vonden, die in Brussel wonen en een gedenk teeken willen oprichten voor hun landgenooten, die in 1832 bij het beleg van de Citadel van Antwerpen gesneuveld zijn. Antwerpen zelf heeft voor de eer bedankt en ook te Brussel stiet men het hoofd. Daarna werd Doornik ge kozen en het gemeentebestuur stond den grond af. Daar zal nu op 19 dezer het gedenkteeken worden onthuld. Doornik is in den loop der laatste eeuwen beurtelings al dan niet een Fransche stad geweest. Spoorwegrampen. Een ernstig ongeluk wordt uit de Vereenigde Staten bericht. In den staat Kansas, op de Atchison-lijn, ziju in den nacht van 'Woensdag op Donderdag nabij Emporsa twee personentreinen op elkaar geloopen. Twaalf personen zijn gedood, en een twaalftal ernstig gewond. De heer Bryan, de tegencandidaat van Mc. Ivinley voor het presidentschap der Vereenigde Staten, bevond zich mede iu den trein op zijn terugkeer van een meeting te Buriiagame, waar hij liet woord had gevoerd. De heer Bryan heeft zich bij bet reddings werk zeer onderscheiden. Een nog ernstiger ongeluk wordt heden uit Newcastle, in den staat Colorado, gemeld. Daar is een personentrein op een veetrein geloopen. De wagens van den trein geraakten in brand. Men vreest, dat het aantal dooden veertig bedraagt. De flnancieele commissie uit den Parijschen gemeenteraad heeft na langdurige, heftige debatten besloten, met het oog op de hooge broodprijzen, 300,000 francs baar en voor nog eens 300,000 francs broodbons onder de armeu van Parijs te doen verdeelen. Men schijnt aan het ministerie voor het postwezen te Berlijn niet zeer gesticht over

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3